PDA

View Full Version : τα ελεγα εγω περι ιντερνετ



EVI
04/08/2006, 12:41
--------------------------------------------------------------------------------

Η Ελβετική οικονομική «πρωτεύουσα» της Ζυρίχης προειδοποίησε τους χρήστες του Internet την Τετάρτη για τους κινδύνους εξάρτησης από τα chat rooms και τα sex sites.

Το τμήμα Prevention of Addiction προώθησε μία καμπάνια του με αφίσες και προσφέρει στην ιστοσελίδα του ένα ερωτηματολόγιο για τους πιθανά εξαρτημένους.

«Σπαταλώντας πάρα πολύ χρόνο σε εικονικούς κόσμους, ειδικότερα σε chat rooms, online παιχνίδια και σε πορνό-sites μπορεί να οδηγήσει κάποιον σε εξάρτηση συγκρίσιμη με άλλες κλασσικές εξαρτήσεις»

Περίπου 50.000 Ελβετοί είναι εξαρτημένοι από το Internet ή διακινδυνεύουν να εξαρτηθούν. Οι νεαροί είναι ιδιαίτερα ευπαθής αν και ολοένα και περισσότεροι ενήλικες υποκύπτουν στον «πειρασμό» του Web.

«Διακινδυνεύουν να αντιμετωπίσουν προβλήματα στο κοινωνικό και εργασιακό περιβάλλον τους. Οι εξαρτημένοι από το Διαδίκτυο υποφέρουν από ψυχολογικά συμπτώματα απεξάρτησης.»



http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=43684





αχαχαχααχα



νετ τζανκια! :lol: :smokin: :smokin:

SPORAKIAS
04/08/2006, 12:52
:D


57815

EVI
04/08/2006, 13:03
:D


57817

ruyjin
04/08/2006, 13:11
:uplate:


57818

vaskunito
04/08/2006, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
--------------------------------------------------------------------------------

Η Ελβετική οικονομική «πρωτεύουσα» της Ζυρίχης προειδοποίησε τους χρήστες του Internet την Τετάρτη για τους κινδύνους εξάρτησης από τα chat rooms και τα sex sites.

νετ τζανκια! :lol: :smokin: :smokin:


Και ιδού η ερώτησις......
Και γιατί αυτό είναι κακό; Δηλαδή το να ξοδεύεις τόσες ώρες στο διαδύκτιο; (Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω την λέξη εξάρτηση γιατί δεν συμφωνώ με αυτόν τόν όρο. Αλλά πιστεύω πως μερικοί κρίνουν το ίντερνετ με λάθος τρόπο. Έπαψε (εδώ και πολλά χρόνια) να είναι απλώς μέσο ψυχαγωγίας αλλά ένα απαραίτητο εργαλείο της ζωής μας για την επικοινωνία, αγορές, εργασία κτλ κτλ. Τώρα πάλι για το γεγονός ότι χρησιμοποιείται από ελάχιστους στην Ελλάδα δεν θα ήθελα να κάνω κάποιο σχόλιο....αλλά μήπως ορισμένοι φοβούνται ότι μπορούν να εξαρτηθούν γι' αυτό δεν το αγγίζουν;

EVI
04/08/2006, 13:16
δε ξερω ρε φιλε......εγω εξαρτηση δεν εχω....βλεπω ομως αλλους που ειναι ολη μερα στη δουλεια στο ιντερνετ και φευγουν πανε σπιτι και το πρωτο που κανουν ειναι να ανοιξουν το πισι τους......


εγω ιντερνετ στο σπιτι δεν εχω......και δεν με ενδοιαφερει να βαλω.........


ασε που οι κουβεντες μας περι το 60% αφορουν τα φορουμς.....τραγικο?

παλια γιατι μιλαγαμε?


:rolleyes: :rolleyes:

taxydromos
04/08/2006, 13:43
παλια δεν μιλαγαμε μονο..καναμε κιολας!;)

H.A.Balafoutre
04/08/2006, 14:18
Ντάξει, τι να περιμένεις από τους Ελβετούς.

Το 1996, όταν σπούδαζα στην Ιταλία, μαζευόμασταν σε σπίτια οι Έλληνες και τα λέγαμε. Συνήθως σε σπίτια κοριτσιών που ώς πιο προκομένες από εμάς, έ μας έφτιαχναν και κανένα ελληνικό φαγητό. Νά'ναι καλά τα κορίτσια. Σε ένα από αυτά τα δείπνα λοιπόν ήταν και μια ελβετίδα με Erasmus και της είχε κάνει εντύπωση το δέσιμο και η ευχαριστη διάθεσή μας, ως Έλληνες.

Την ρωτάμε λοιπόν γιατί ρε συ έτσι, σε άπτεστα αγγλικά.

Νά, στην ελβετία οι άντρες πάνε στις πάμπ και πίνουν μπύρες και μετά στο σπίτι για ύπνο. Όλα αυτά το πολύ μέχρι τις 23 το βράδυ. Μετά όλοι κοιμούνται. Και στις πάμπ δεν κολλάνε στις κοπέλες, δεν κοιτάνε με τον ίδιο τρόπο που κοιτάνε οι Έλληνες, ή ακόμη και οι Ιταλοί και γενικά μια αδιαφορία. Ο κόσμος δεν πολυενδιαφέρεται για αντίστοιχες συναθροίσεις και γενικά είμαστε πολύ απόμακροι.

Κατά καιρούς μόνον τα μέσα αλλάζουν διότι οι άνθρωποι είναι το ίδιο μακριά μεταξύ τους και φυσικά από την ίδια τη ζωή.

vaskunito
04/08/2006, 14:35
[i]
Κατά καιρούς μόνον τα μέσα αλλάζουν διότι οι άνθρωποι είναι το ίδιο μακριά μεταξύ τους και φυσικά από την ίδια τη ζωή. [/B]

Αυτό ακριβώς θα ήθελα να επισημάνω κι εγώ. Το ίντερνετ είναι μόνο ένα μέσο. Ένα εργαλείο. Το τι (και πόση) χρήση του κάνεις εξαρτάται από εσένα. Μερικοί το έχουν ανάγκη γιά να μιλήσουν με φίλους και γνωστούς και άλλοι γία να ανταλάξουν απόψεις σε φόρουμς κτλ.
Μεγάλη χρήση του ίντερνετ δεν σημαίνει απαραίτητα και εθισμός. Ας μην μπερδεύουμε αυτά τα δύο πράγματα. Εγώ νομίζω εθισμός είναι το σημείο που από κει και πέρα αρχίζει να σου δημιουργεί προβλήματα στην κοινωνική σου ζωή, στην εργασία σου και την οικογένεια κτλ κτλ.

thewhiteowl
04/08/2006, 14:38
Έχοντας ζήσει 2 μήνες στην Γενεύη μπορώ να σας πω οτι η ζωή στην Ελβετία είναι ύπνος - δουλειά - σπίτι. Μιλάμε για την απέραντη βαρεμάρα. Και δεν αναφέρομαι μόνο στην νυχτερινή διασκέδαση. Αναφέρομαι στον τρόπο ζωής.

Εγώ το γλίτωσα το χαρακίρι διότι ευτυχώς είχα συγκάτοικο Έλληνα και Έλληνες κάφρους και έκανα παρέα αλλιώς θα είχα πέσει στην Le Man και θα έκανα παρέα με τους κύκνους.

Και αυτό δεν το λέω εγώ, το λένε και οι ίδιοι οι Ελβετοί ή τουλάχιστον οιίδιοι οι Γενοβέζοι ( για να προλάβω τον Τσίρο, Γενεύη - Γένοβα είναι το ίδιο όνομα, παρ' οτι διαφορετική πόλη και οι δύο κάτοικοι ονομάζονται Γενοβέζοι). Για να διασκεδάσουν σηκώνονται και πάνε 3 ώρες δρόμο στην Βέρνη ή στην Λυών.

Αύτοι ίσως να την βρίσκουν έτσι αλλά για έναν Έλληνα ο Ευρωηπειρωτικός τρόπος ζωής είναι κόλαση (τουλάχιστον με τα δικά μου κριτήρια).

EVI
04/08/2006, 14:46
εγω παντως δε χαραμιζω ουτε δευτερολεπτο για οτιδιποτε αλλο οταν εχω να δω τους φιλους μου η το αγορι μου η την οικογενεια μου

δε χαραμιζω λεπτο απο τις βολτες μου η ακομα και τον υπνο


ειμαι εθισμενη στο τσιγαρο ναι....αλλα οταν ειμαι αγκαλια με τον συντροφο μου με τσακιζει να κανω ενα τσιγαρο αλλα δεν φευγω δε σηκονομε....τσιγαρα θα κανω πολλα αυτην την αγκαλια ομως ποτε θα την ξαναβρω?


λενε οτι και στις σκανδιναβικες χωρες τα πινουν μεχρι να αυτοκτονισουν..........πως ζουνε αυτοι οι ανθρωποι?

ενα καρο ασχημα εχει αυτη η χωρα......αλλα τον ΄΄αερα΄΄ της δεν τον αλλαζω με τιποτα.



οι ανθρωποι εινια κοινωνικα ζωα.......

sniper
04/08/2006, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
--------------------------------------------------------------------------------

Η Ελβετική οικονομική «πρωτεύουσα» της Ζυρίχης προειδοποίησε τους χρήστες του Internet την Τετάρτη για τους κινδύνους εξάρτησης από τα chat rooms και τα sex sites .
...........

Σε αυτά αναφέρονται...

όχι σε όλο το ιντερνετ γενικότερα...

Λεωνίδας
04/08/2006, 15:10
σ'αυτά ε...
:look: :look: :look: :look:

EVI
04/08/2006, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
σ'αυτά ε...
:look: :look: :look: :look:








:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


εθιστικες η το προλαβαινεις?:lol: :lol: :lol:

sniper
04/08/2006, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
ε.....τσιγαρα θα κανω πολλα αυτην την αγκαλια ομως ποτε θα την ξαναβρω?

........


Τώρα το είδα..... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

EVI
04/08/2006, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τώρα το είδα..... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:



εεεελαααα ρεεεεε μην κοροιδευεις οταν εχεις εναν τετοιο αντρα δε φευγεις απο αυτον


57828

EVI
04/08/2006, 15:16
και αν ζηλευεις να κανουμε κατι και για σενα

εχω ενα φιλο τι λες? :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao:


57829

sniper
04/08/2006, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
εεεελαααα ρεεεεε μην κοροιδευεις οταν εχεις εναν τετοιο αντρα δε φευγεις απο αυτον

Μαλάκα Γιωρίκα..... σου πάει μακρύ το μαλλί :lol: :lol: :lol:

Να ξυρίσεις το μούσι όμως.... φερεντζες... Γιου νόου :winka: :lol: :lol:

EVI
04/08/2006, 15:17
η να σου κανω κονε με την κολλητη μου?

EVI
04/08/2006, 15:17
να και μια φωτογραφια της

παιδικες φιλες ειμαστε


57830

sniper
04/08/2006, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
να και μια φωτογραφια της

παιδικες φιλες ειμαστε

Ασε... αυτή όπου πάει υιοθετεί κι ένα παιδί... δεν θέλω άδεια για ταξί :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
04/08/2006, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ασε... αυτή όπου πάει υιοθετεί κι ένα παιδί... δεν θέλω άδεια για ταξί :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




:rotflmao: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao:

stako
04/08/2006, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από thewhiteowl
Αύτοι ίσως να την βρίσκουν έτσι αλλά για έναν Έλληνα ο Ευρωηπειρωτικός τρόπος ζωής είναι κόλαση (τουλάχιστον με τα δικά μου κριτήρια).

Ευτυχώς έγραψες "με τα δικά μου κριτήρια" στο τέλος γιατί έτσι είναι.........

Ο καθένας κρίνει με τα δικά του κριτήρια. Για μένα είναι παράδεισος η Ελβετία. Τους θαύμασα για τον τρόπο που ζουν και την ποιότητα ζωής που έχουν. Και έχω αρχίσει και σιχαίνομαι τον ελληνικό τρόπο ζωής και τους νεο-έλληνες επίσης.......

Περί ορέξεως.............ξέρετε..................

zzr2005
04/08/2006, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ευτυχώς έγραψες "με τα δικά μου κριτήρια" στο τέλος γιατί έτσι είναι.........

Ο καθένας κρίνει με τα δικά του κριτήρια. Για μένα είναι παράδεισος η Ελβετία. Τους θαύμασα για τον τρόπο που ζουν και την ποιότητα ζωής που έχουν. Και έχω αρχίσει και σιχαίνομαι τον ελληνικό τρόπο ζωής και τους νεο-έλληνες επίσης.......

Περί ορέξεως.............ξέρετε..................
οντως παιδιά ...κολλητοί μου που έχουν πάει Σουηδία μου είπαν ότι όλα αυτά περί βαρεμάρας είναι μύθος
βγαίνανε καθημερινές σε μπαράκια τα οποία ήταν φίσκα
ο κόσμος πολύ φιλικός..οι γυναίκες θεές, επίσης πολύ φιλικές και καθόλου σνομπ....
παράλληλα το ποτό είναι πιο φτηνό από ελλάδα και πιο καθαρό σίγουρα,....
σε αυτά να προσθέσω ότι οι "ξενέρωτοι" βορειοευρωπαίοι με το εισόδημα τους έχουν τη δυνατότητα να ταξιδέψουν 1 μήνα στην Ελλάδα ή σε οποιαδήποτε άλλη μεσογειακή χώρα όταν εμείς εδώ δεν μπορούμε να χαρούμε τα ωραία της χώρας μας ούτε για μια εβδομάδα το καλοκαίρι....

Υ.Γ. ΕΙΝΑΙ 4 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ) ΚΑΙ ΟΙ ΣΟΥΗΔΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ....
ΠΟΙΟΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΙΚΑ????????????????:eyepop:

adam_tsouk
04/08/2006, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ασε... αυτή όπου πάει υιοθετεί κι ένα παιδί... δεν θέλω άδεια για ταξί :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
και ειναι και καπνιζμενα αυτα που βρισκει! (ασχετο αλλα μπραβο της)



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Vstrommer71
04/08/2006, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
--------------------------------------------------------------------------------

Η Ελβετική οικονομική «πρωτεύουσα» της Ζυρίχης προειδοποίησε τους χρήστες του Internet την Τετάρτη για τους κινδύνους εξάρτησης από τα chat rooms και τα sex sites.

Το τμήμα Prevention of Addiction προώθησε μία καμπάνια του με αφίσες και προσφέρει στην ιστοσελίδα του ένα ερωτηματολόγιο για τους πιθανά εξαρτημένους.

«Σπαταλώντας πάρα πολύ χρόνο σε εικονικούς κόσμους, ειδικότερα σε chat rooms, online παιχνίδια και σε πορνό-sites μπορεί να οδηγήσει κάποιον σε εξάρτηση συγκρίσιμη με άλλες κλασσικές εξαρτήσεις»

Περίπου 50.000 Ελβετοί είναι εξαρτημένοι από το Internet ή διακινδυνεύουν να εξαρτηθούν. Οι νεαροί είναι ιδιαίτερα ευπαθής αν και ολοένα και περισσότεροι ενήλικες υποκύπτουν στον «πειρασμό» του Web.

«Διακινδυνεύουν να αντιμετωπίσουν προβλήματα στο κοινωνικό και εργασιακό περιβάλλον τους. Οι εξαρτημένοι από το Διαδίκτυο υποφέρουν από ψυχολογικά συμπτώματα απεξάρτησης.»



http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=43684





αχαχαχααχα



νετ τζανκια! :lol: :smokin: :smokin:
Ενω αυτοι που βλεπουν τα διαφορα χαζοριαλιτυ με τα κουλα που θελουν να γινουν ολοι σταρ,ειναι καλοί Ε??
Καλυτερα ιντερνετ παρα....Καλομοιρα!
Αντε να μην συγχυζομαι,κανει και ζεστη:lol:

makis206
05/08/2006, 03:16
Ώρα είναι να μας πούνε και καμένους !:a21: :a24: :a21:

Ακόμα δεν πήγε 04:30...:a21:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: