PDA

View Full Version : ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝΟ



necromayhem
04/08/2006, 15:47
12 του μηνος παω για 4 μερες στην τηνο. οποιος εχει παει ας ριξει καμια ιδεα για να περασουμε και εμεις καλα.

EVI
04/08/2006, 16:03
στην Τηνο?

πηγαινε στην Εκλησια και προσκυνησε

γυρνα το ξερονησι και δες τους περιστερωνες που ειναι ΠΑΝΤΟΥ κατι ασπρα σπιτακια με τρυπες

τι να κανεις στην Τηνο?για ταμα πανε εκει

αν και ημουν πολυ μικρη οταν ειχα παει εκει με τους γονεις μου


αυτα θυμαμε μονο


:wave2:

mystique
04/08/2006, 16:14
plirofories opos?

general info:
http://www.tinos.gr/gre/

mystique
04/08/2006, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
στην Τηνο?

πηγαινε στην Εκλησια και προσκυνησε

γυρνα το ξερονησι και δες τους περιστερωνες που ειναι ΠΑΝΤΟΥ κατι ασπρα σπιτακια με τρυπες

τι να κανεις στην Τηνο?για ταμα πανε εκει

αν και ημουν πολυ μικρη οταν ειχα παει εκει με τους γονεις μου


αυτα θυμαμε μονο


:wave2:


to lathos pou kanoun oloi :(

genika exei edono thriskeftiko stixoio toso orthodoxo oso k katholiko....

genika to nisi einai panemorfo me polles enalages sta topia an kaneis to kopo na to gyriseis se apozimionei 100%...

genika exei apisteftes paralies k vriskeis simeia me prasino, asynithisto gia kykladonisi...

genika an meineis ektos protevousas einai isixo nisi alla oxi vareto...

genika exei plousia koultoura, olokliri sxoli marmaroglyptikis ...o xalepas itan apo kei ...

genika gnostoi kalitexnes (gliptes, zografoi ktliel) katagode apo kei k parousiazoun exoun ekei ektheseis pou parousiazoun ta erga tous...

genika otan fysaei .... kryoneis!!!!! k an eisai poli leptos to skeftesai sovara na valeis kamia petra sti tsepi :lol:


ktl ktl ...






:wave2:

suzukimaniac
04/08/2006, 19:51
Ενα θεμα στο οποιο θα μιλησω με περισσια εμπειρια...
Η Τηνος οπως πολυ σωστα σχολιασε ο Mystique ειναι πανεμορφη και αδικα εχει παρει τον τιτλο της παγαγιοπροσκυνησας....ΔΕΝ ειναι αυτο η Τηνος.Αυτα τα λεω γιατι η μανα μου καταγεται απο εκει, συγκεκριμενα Πυργος, εχω σπιτι εκει και εχω περασει πολλα καλοκαιρια στο νησι..Επομενως διαφωνω απολυτα με την Evι και παραθετω την προσωπικη μου εμπειρια....
Σιγουρα σε σελιδες, οδηγους κλπ θα βρεις διαφορα...
Εγω θα σου προτεινω τα εξης:
Θρησκεια:
Χωρα, στην Παναγια και λιγο πιο εξω στην Αγια Πελαγια. Φυσικα καθε χωριο εχει εκκλησιες ολες πολυ ωραιες.
Χωρια που πρεπει να επισκεφτεις:
Κολυμπηθρα - Πολυ καλη παραλια αλλα επικινδυνη(σε παιρνει μεσα) με αμφιθεατρικη θεα και καλο ψαρακι
Βολαξ - Εξαιρετικο μερος με ιδιαιτερη μορφολογια μιας και ειναι γεματο πετρες σε μορφη βοτσαλου(Βολαξ=βολακας),Λεγεται οτι εγινε απο πτωση μετεωριτων.Πολυ καλο για καφε, φαγητο και αγοραστε ψαθινο καλαθι.
ΚΑρδιανη, Αγιος Πετρος - καλες παραλιες
Πανορμος - παραθαλασσιο χωριο για φαγητο. Παραλια εχει αλλα δεν κανει για μπανιο. Καλυτερα απο εκει πας στον πανορμιτη, αγια Θαλασσα.
Και κλεινω με τι αλλο....ΠΥΡΓΟΣ
ΑΝ δεν πας εκει,δεν εχεις δει τιποτα
Το χωριο ειναι κατοχυρωμενο απο την ΕΕ για την πολιτιστικη του κληρονομια.Γενετειρα του Χαλεπα, με το σπιτι του ως μουσειο και χωριο με το περισσοτερο μαρμαρο στο νησι. Ακομη και οι υπονομοι ειναι φτιαγμενοι απο μαρμαρο!!!!Αξιζει το νεκροταφειο(ναι καλα βλεπεις) για τα φοβερα καλλιτεχνηματα που εχει. Αξιζουν τα 2 μουσεια και ΦΥΣΙΚΑ καφε στον πλατανο του χωριου. ΕΚει ειναι ολα τα λεφτα....
Γενικα το οδικο δικτυο ειναι οκ αλλα με πολλες στροφες. Αποστασεις μετριες και απο αερα παιζει την περιοδο που θα πας..
Θα σου ελεγα κια αλλα και το ποστ θα γινοταν τεραστιο....
Αυτα θεωρω σημαντικα....
Ευχομαι να περασεις καλα και να μας πεις εντυπωσεις....
Καλες διακοπες!!!!:wave2:

acealex
04/08/2006, 19:53
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΚΥΚΛΑΔΙΤΙΚΟ ΝΗΣΙ ΜΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ. ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΟΠΟΣ ΑΝΑΨΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΕΡΑΚΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΒΑΤΕΣ !!! ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ.

anf125
12/08/2006, 23:31
Κι εγώ καλοβλέπω την περίπτωση της Τήνου, κυρίως επειδή είναι κοντά και με ενδιαφέρουν τα καλλιτεχνικά/πολιτιστικά. Μετά τις 15 φυσικά, μιας και είμαι άθεος ή μάλλον... αντίθεος. Με προβληματίζει μόνο ο αέρας, ειδικά σχετικά με προοπτική οδήγησης μηχανής. Χρειάζεται άραγε καμιά μηχανή 200+ κιλών για να μη σε φουντάρει; Κάνα XR 125 σκέφτομαι να νοικιάσω.

suzukimaniac
13/08/2006, 11:23
Ρε παιδια χαλαρωστε με αυτο τον αερα....Ενταξει ειπαμε το νησι ειναι στο σημειο που οταν εχει βορια τον τρωει ολον αλλα οχι οτι εχει και ανεμοθυελλα!!!!Να μου λεγατε για την Ανδρο που δεν μπορεις να σταθεις, να πω ναι....Η Τηνος εχει αερα αλλα δεν θεωρω οτι ειναι τοσο επικινδυνος η δυνατος για οδηγηση μηχανης...Καλες βολτες, καλα να περασετε.Και πολυ καλη η ιδεα για μετα τις 15 Αυγουστου. Τωρα το νησι μπορει να μην αφησει καλες εντυπωσεις..Γεροι, γυφτοι, προσκυνηταδες..ενα μπαχαλο....

anf125
14/08/2006, 00:21
Έχω την εντύπωση πως Τήνο φυσάει περισσότερο και από Άνδρο και Μύκονο... Άνδρο ήμουν πέρσι κατά τις 20 και μια μέρα μόνο από τις 4 που έμεινα φυσούσε πολύ.

necromayhem
17/08/2006, 10:04
γυρισα χθες απο τηνο. πολυ ωραιο το νησι, καλες παραλιες(οσες προλαβα να δω) και απο ζωη μια χαρα ειναι. το μονο που με χαλασε ηταν οτι λογω του δεκαπενταυγουστου υπηρχαν απειροι γυφτοι στο νησι. απιστευτο πραγμα παιδια. ειδικα στο γυρισμο στο καραβι το 95% ηταν γυφτοι. παντως αξιζει σα νησι να το επισκευτει κανεις, αλλη περιοδο ομως. και μερικες φωτος για το καλο. παραλια παχια αμμος


58459

necromayhem
17/08/2006, 10:06
Αγ. Σωστης


58460

necromayhem
17/08/2006, 10:09
Η εκκλησια της παναγιας


58461

necromayhem
17/08/2006, 10:12
Ηλιοβασιλεμα. η φωτο ειναι τραβηγμενη πανω απο τη χωρα της τηνου.


58462

necromayhem
17/08/2006, 10:16
και μια απο το λιμανι τη μερα του γυρισμου. παντως θελει περισσοτερες μερες απο 4 που εμεινα εγω για να δεις το νησι. αντε και του χρονου να ειμαστε καλα να παμε παλι διακοπες παιδια


58463

gian_nykt
17/08/2006, 18:49
Άντε παίδες, και του χρόνου με το καλό

Tsakalaki
17/08/2006, 19:14
καλή φάση....α ρε αυτό το V strom... όπου γης, πατρής:smilea: