PDA

View Full Version : Που πανε τα καημενα??



fantacid
05/08/2006, 23:34
σημερα τσεκαρα τα τη σταθμη λαδιων κ ειδα οτι εφτασαν στο lower.
το θεμα ειναι οτι μολλις πριν απο 1000χλμ εκανα αλλαγη κ εχω αλλα 1000 για την επομενη.
τι κανω τωρα?
απλα συμπληρωνω κ ειμαι οκ ή πρεπει να αρχισω να αγχωνομαι με το που πηγαν τα καημενα????


η μηχανη ειναι xr400

crs-k
06/08/2006, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
σημερα τσεκαρα τα τη σταθμη λαδιων κ ειδα οτι εφτασαν στο lower.
το θεμα ειναι οτι μολλις πριν απο 1000χλμ εκανα αλλαγη κ εχω αλλα 1000 για την επομενη.
τι κανω τωρα?
απλα συμπληρωνω κ ειμαι οκ ή πρεπει να αρχισω να αγχωνομαι με το που πηγαν τα καημενα????


η μηχανη ειναι xr400


Οτι κι αν ειναι η μηχανη ...

Απλα συμπληρωνεις, ΑΠ' ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΔΙ ! :wacko:

Αν δεν εχεις εμφανεις διαρροες, τοτε τις διαφορες περιπτωσεις (οσον αφορα το πως και το γιατι, που μαλλον δεν σ' ενδιαφερει αυτην ταυτην την στιγμην ... :dizzy: ), ας το συνοψισουμε σε μια λεξη ...

ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ! :cool:

fantacid
06/08/2006, 00:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Οτι κι αν ειναι η μηχανη ...

Απλα συμπληρωνεις, ΑΠ' ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΔΙ ! :wacko:

Αν δεν εχεις εμφανεις διαρροες, τοτε τις διαφορες περιπτωσεις (οσον αφορα το πως και το γιατι, που μαλλον δεν σ' ενδιαφερει αυτην ταυτην την στιγμην ... :dizzy: ), ας το συνοψισουμε σε μια λεξη ...

ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ! :cool:


οκ, κατανοητο να καιγεται ενα ποσοστο του λαδιου,
το θεμα ειναι οτι στα μισα απο τα προβλεπομενα χλμ του κατασκευαστη εχω μια αξιολογη απωλια λαδιου,η οποια συντομα θα με φερει εκτος προδιαγραφων?(εαν πεσει η σταθμη κατω απο lower του δικτη!)
αυτο (μαλλον) δειχνει οτι εχω καποιο προβληματακι
κ πριν αυτο το προβληματακι γινει σοβαρο προβλημα κ τρεχω ειπα να ανοιξω ενα μικρο θρεντ να με βοηθησουν οι φιλοι μου στο μοτο!!!!!

εμφανεις διαρροες οντως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!


:beer:

FZR1000
06/08/2006, 01:17
Οντως καίγονται. Θες ελατήρια πιστονιού.

πόσα χλμ έχει το μηχανάκι?

Julius
07/08/2006, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
σημερα τσεκαρα τα τη σταθμη λαδιων κ ειδα οτι εφτασαν στο lower.
το θεμα ειναι οτι μολλις πριν απο 1000χλμ εκανα αλλαγη κ εχω αλλα 1000 για την επομενη.
τι κανω τωρα?
απλα συμπληρωνω κ ειμαι οκ ή πρεπει να αρχισω να αγχωνομαι με το που πηγαν τα καημενα????


η μηχανη ειναι xr400


Enoeite oti prepei na sympliroseis apo to idio ladi kai Vevaios na anxotheis mia kai 1lt ladi sta 1000 xiliometra einai MEGALI katanalosi gia na mhn exeis zimia

(synithos ta monokilindra tsimpane ligo ladaki, logo zestis isos kai ligo parapano, alla oxi toooso poly)


PARAKOLOUTHISE TO PRIN TO PAS STON MASTORA


To kalytero einai na simpliroseis, na to tsekareis gia thn stathmi kai na metriseis AKRIVOS posh katanalosh ladioy kanei se posa xiliometra.

Yparxei periptosh to ladi na eitane ligotero apo thn telaytaia allagh ?? px lathos mastora???

stefanos
07/08/2006, 08:18
Καλύτερα να τσεκάρεις συχνότερα.
Ενα λίτρο να έχει κάψει και να είναι στο χαμηλό του δείκτη δεν παίζει.
Καμιά 300 γραμμάρια το πολύ είναι.
Συμπλήρωσε δεν τρέχει τίποτα.
Δοκίμασε και άλλο λάδι στην αλλαγή μια και ανάλογα με την μάρκα καίγονται περισσότερο η λιγότερο.

dirtbird
07/08/2006, 08:40
Aν το 400 έχει ξηρό κάρτερ (τον σκελετό) όπως το 600, τότε υπάρχει συγκεκριμμένη διαδικασία για την αλλαγή λαδιών. Την ακολουθείς?

fantacid
07/08/2006, 17:44
Nαι εχει ξηρο καρτερ το οποιο εχει αυτη τη διαδικασια που ανεφερες,γιαυτο κ η πρωτη αλλαγη την πηγα σ'ενα μαστορα ο οποιος ειναι γειτονας στη δουλεια κ γνωστος μου
θεωρειται ο καλος κ ακριβος μαστορας του βαρδαριου(ο γιωγος για οσους ξερουν),αρα τον εμπιστευομαι λιγο παραπανω απο καποιον αλλο (αλλα οχι κ 100%,παντα εχω τις επιφυλαξεις μου)

στην αλλαγη μου προτεινε (κ δεχτηκα) να βαλουμε IGOL, πρωτη φορα ακουγα λαδι με τετοιο ονομα αλλα αυτος μου ειπε οτι ειναι καλυτερα απο motul που σκεφτομουν αρχικα να βαλω.

Να τα στειλω μηπως κ να βαλω motul μπας κ εχω καλυτερη συμπεριφορα?

@stefanos εσυ τι λαδια χρεισιμοποιηεις στο xrαρι σου?

dirtbird
07/08/2006, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
Nαι εχει ξηρο καρτερ το οποιο εχει αυτη τη διαδικασια που ανεφερες,γιαυτο κ η πρωτη αλλαγη την πηγα σ'ενα μαστορα ο οποιος ειναι γειτονας στη δουλεια κ γνωστος μου
θεωρειται ο καλος κ ακριβος μαστορας του βαρδαριου(ο γιωγος για οσους ξερουν),αρα τον εμπιστευομαι λιγο παραπανω απο καποιον αλλο (αλλα οχι κ 100%,παντα εχω τις επιφυλαξεις μου)

στην αλλαγη μου προτεινε (κ δεχτηκα) να βαλουμε IGOL, πρωτη φορα ακουγα λαδι με τετοιο ονομα αλλα αυτος μου ειπε οτι ειναι καλυτερα απο motul που σκεφτομουν αρχικα να βαλω.

Να τα στειλω μηπως κ να βαλω motul μπας κ εχω καλυτερη συμπεριφορα?

@stefanos εσυ τι λαδια χρεισιμοποιηεις στο xrαρι σου?

Xωρίς να θέλω να γίνω κουραστικός είσαι σίγουρος ότι το κάνεις σωστά?

Δλδ, αν παίρνει π.χ. 2.3lt, αρχικά βάζεις 1.8-2.0 μετά το βάζεις να δουλέψει 3 έως 5 λεπτά και μετά ελέγχεις τη στάθμη με τη βέργα χωρίς να την βιδώνεις. Όπως επίσης όταν τσέκαρες στάθμη λαδιού μετά από 1000 χλμ, το έβαλες πρώτα να δουλέψει λίγα λεπτά..

Λάδια στο δικό μου έβαζα Motul 5100 15w50 και δεν έκαψε ποτέ ούτε σταγόνα. Όπως επίσης τις δύο φορές που τσέκαρα βαλβίδες στα 23000 χλμ που το είχα (και δύο χρόνια καθημερινής χρήσης), μετά μουτζωνόμουν για μιά βδομάδα.

Στα XR λάδια κάθε 1500, κανόνας από την ιερή βίβλο του μοτοσυκλετισμού (που θα'λεγε και ο Πανούτσος).

Αλήθεια ο Σ. , θα ξαναβάλει ποτέ λάδια στο XR του? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kostisthegreek
07/08/2006, 19:47
Οι "μαστόροι" συχνά χρησιμοποιούν προϊόντα που βρήσκουν σε προσφορές. Καλό είναι να ελέγχουμε και να χρησιμοποιούμε αυτό που εμπιστευόμαστε και αυτό που προτίνει ο κατασκευαστής.
Το ίδιο ισχύει και για τα λάδια, και τακτικότατος έλεγχος.

stefanos
08/08/2006, 07:24
Αυτή η ιστορία με τα λάδια είναι εντελώς:yuck:
Εγώ βάζω οτι να είναι.Από 300 v άρχισα τα οποία τα ψιλιέκαιγε απο καινούργιο μετά 5100 μετά .......
Τώρα πήρα ένα 20λιτρο 15-50 sh-cf4 και βάζω τέτοια.
Εχω 62k+ τα περισσότερα στην πόλη και πάει (πήγαινε) μια χαρά.
Αν άλλαζα και κάθε 1500 ίσως να ήταν και καλύτερα.
Και ναι θα ξανατσουλήσει αλλά δεν υπάρχει καπάκι καμπάνας στην αγορά οπότε απο Σεπτέμβρη (παίζει βέβαια μια μεταμόσχευση απο domi για πιο γρήγορα αλλά δεν ξέρω)

adam_tsouk
08/08/2006, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Xωρίς να θέλω να γίνω κουραστικός είσαι σίγουρος ότι το κάνεις σωστά?

Δλδ, αν παίρνει π.χ. 2.3lt, αρχικά βάζεις 1.8-2.0 μετά το βάζεις να δουλέψει 3 έως 5 λεπτά και μετά ελέγχεις τη στάθμη με τη βέργα χωρίς να την βιδώνεις. Όπως επίσης όταν τσέκαρες στάθμη λαδιού μετά από 1000 χλμ, το έβαλες πρώτα να δουλέψει λίγα λεπτά..



ή πιο κατανοητα..... :D


ζεσταινεις (ή κινήσαι) για κανα 2λεπτο και μετρας....


:lol:


:wave2:

danaos75
08/08/2006, 09:22
Εγώ με κατανάλωση 1 λιτρο ανα 1000 χλμ (ΧΤ 400) αλλαξα ελατήρια πιστονιού πριν απο μερικούς μήνες και ησύχασα. Την κατανάλωση την μέτρησα μόνος μου αφού είχα πάρει απο το μάστορα 2 λίτρα λαδιού, μόλις διαπίστωσα οτι στο σερβις δεν έβγαλε όσο θα έπρεπε.

stefanos
08/08/2006, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
Εγώ με κατανάλωση 1 λιτρο ανα 1000 χλμ (ΧΤ 400) αλλαξα ελατήρια πιστονιού πριν απο μερικούς μήνες και ησύχασα. Την κατανάλωση την μέτρησα μόνος μου αφού είχα πάρει απο το μάστορα 2 λίτρα λαδιού, μόλις διαπίστωσα οτι στο σερβις δεν έβγαλε όσο θα έπρεπε.

πόσα χιλόμετρα είχε το μηχανάκι?

danaos75
08/08/2006, 09:29
Αν θυμάμαι καλά ήταν περίπου 70 με 72.000. Και επειδή το έχω αγοράσει μεταχειρισμένο και το είχε ο ίδιος μαστορας και πριν. είδαμε τον φάκελο της μηχανής και δεν είχε αλλάξει ξανά ελατήρια.

dirtbird
08/08/2006, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
ή πιο κατανοητα..... :D


ζεσταινεις (ή κινήσαι) για κανα 2λεπτο και μετρας....


:lol:


:wave2:

Aφού εσύ έτσι το καταλαβαίνεις καλύτερα.....:confused: :confused:

-Πορτοκαλάδα, σάμαλι, άλλος
-Πιάσε ένα άλλος

:smokin:

fantacid
08/08/2006, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Xωρίς να θέλω να γίνω κουραστικός είσαι σίγουρος ότι το κάνεις σωστά?

Δλδ, αν παίρνει π.χ. 2.3lt, αρχικά βάζεις 1.8-2.0 μετά το βάζεις να δουλέψει 3 έως 5 λεπτά και μετά ελέγχεις τη στάθμη με τη βέργα χωρίς να την βιδώνεις. Όπως επίσης όταν τσέκαρες στάθμη λαδιού μετά από 1000 χλμ, το έβαλες πρώτα να δουλέψει λίγα λεπτά..

Λάδια στο δικό μου έβαζα Motul 5100 15w50 και δεν έκαψε ποτέ ούτε σταγόνα. Όπως επίσης τις δύο φορές που τσέκαρα βαλβίδες στα 23000 χλμ που το είχα (και δύο χρόνια καθημερινής χρήσης), μετά μουτζωνόμουν για μιά βδομάδα.

Στα XR λάδια κάθε 1500, κανόνας από την ιερή βίβλο του μοτοσυκλετισμού (που θα'λεγε και ο Πανούτσος).

Αλήθεια ο Σ. , θα ξαναβάλει ποτέ λάδια στο XR του? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ναι αυτος ειναι ο τροπος που γινεται ο ελεγχος κ συνηθως τσεκαρω μετα τη γυρα μου οταν αφηνω το μηχανακι.

τα igol τελικα τα ξερει κανεις???

dirtbird
09/08/2006, 06:19
Ok.

Tα Igol δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ.

fantacid
09/08/2006, 15:43
πηγα ρωτησα το μαστορα μου κ κατευθειαν εβγαλε το πορισμα οτι χανω λαδια!
αρα θελει να κατεβασουμε μοτορι κ ............................
μηπως ειναι κολπο με τα ιγκολ????


κλαιν λεω να κρατησω κανα 2-3 αλλαγες κ να συμπληρωνω πιο συχνα λαδια κ οχι ανα 1000χλμ κ να δω συμπεριφορα,αλλιως βλεπομεν!

λαδακι 20-50 ειναι καλα για αυτο το μοτορι?
(ξερω ξερω δες τι λεει ο κατασκευαστης αλλα εμπιστευομαι περισοοτερο 20+ χρονια πειρας απο καποια ατομα πρα τον κατασκευαστη που εγραφε το βιβλιαρακι του πριν 20 χρονια!!!!)

stefanos
09/08/2006, 19:15
Θα πρότεινα να μην εμπιστεύεσαι κανένα.
Δεν μας είπες πόσα χιλιόμετρα έχει κάνει το μηχανάκι.
Να ελέγχεις συχνότερα και να σημειώνεις πόσο συμπλήρωσες, και τα χιλιόμετρα για να βγάλεις κατανάλωση.

fantacid
09/08/2006, 20:28
63χλμ

εσυ πατερα τι λαδακι ταιζεις το παιδακι σου?

kostisthegreek
09/08/2006, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
πηγα ρωτησα το μαστορα μου κ κατευθειαν εβγαλε το πορισμα οτι χανω λαδια!
αρα θελει να κατεβασουμε μοτορι κ ............................
μηπως ειναι κολπο με τα ιγκολ????



Φίλε μου, άμα χάνει λάδια το μηχανάκι θα τα δεις να τρέχουν.
Κατέβασμα του κινητήρα σημαίνει και κάμποσα ευρά.

fantacid
09/08/2006, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Φίλε μου, άμα χάνει λάδια το μηχανάκι θα τα δεις να τρέχουν.
Κατέβασμα του κινητήρα σημαίνει και κάμποσα ευρά.

εμφανης διαρροες δεν υπαρχουν οπως ειπα.

το χανει λαδια φανταστικα οτι χαλαρωσαν τα ελατηρια αρα περνανε στον κυλινδρο κ καιγονται

το οτι σημαινει αρκετα ευρα-αρα κ πολυ βολικη λυση για το μαστορι μου!


p.s.το μηχανακι το παω πιπα (οσο μπορω κ οσο επιτρεπουν οι εκαστοτε συνθηκες ;) )δεν το αφηνω να χαλαρωσει χωρις λογο.
μηπως επειδη ειναι λιγο γερικο να δυσφορει με αυτο το τροπο?

kostisthegreek
09/08/2006, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid


p.s.το μηχανακι το παω πιπα (οσο μπορω κ οσο επιτρεπουν οι εκαστοτε συνθηκες ;) )δεν το αφηνω να χαλαρωσει χωρις λογο.
μηπως επειδη ειναι λιγο γερικο να δυσφορει με αυτο το τροπο?


Σίγουρα!
Δοκίμασε ξανά με το λάδι που έβαζες προηγουμένως κι αν δεις μεγάλες απώλειες ή το κάνεις επισκευή ή άντε για καλορίζικα.

gcrook
10/08/2006, 01:17
Igol βαζω τα τελευταια 2 χρονια.
Ουτε καταλαβα τιποτα ουτε με προβληματισαν ουτε ποτε τα αφησα βεβαια τοσο ωστε να αρχισει να χτυπαει το σασμαν και αλλα τετοια.
Οποτε μια χαρουλα υποθετω.

Δεν ξερω αν ισχυει αυτο αλλα η Igol υποτιθεται οτι δεν αγοραζει ετοιμα λαδια και τα πουλαει με την δικη της τζιφρα, αλλα ανηκει στις λιγες εταιρειες που τα εξελισσει μονη της τα λιπαντικα.

Αυτα..

stefanos
10/08/2006, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
63χλμ

εσυ πατερα τι λαδακι ταιζεις το παιδακι σου?

Το παιδάκι μου αγνό παρθένο κρητικό ελαιόλαδο.
Το xr ακι το ταίζω απο 20λιτρο δοχείο api sh-cf4 sae 20w-50 μάρκα τρέχα γύρευε ημισυμθετικό, που συνήθως χρησιμοποιούν οι συνοδοιπόροι φορτηγατζήδες.
Αυτό για λόγους τσιγκουνιάς βέβαια γιατί αν κάνεις τις πράξεις θα δείς οτι στα χιλιόμετρα μου (65Κ) θα πρέπει να έχω κάνει 40 αλλαγές περίπου απο 2+ λιτρα που πέρνει το δικό μου ,βάλε και 12€ το λίτρο ένα επώνυμο λαδάκι και έχεις ένα σύνολο περίπου 1100 €.Με αυτά που βάζω έχω κόστος καμιά 250€.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν νομίζω οτι η διαφορά του κόστους αντιστοιχεί σε ανάλογη φθορά του κινητήρα λόγω χειρότερου λαδιού οπότε το κάνω.
Αλλά επαναλαμβάνω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και για αυτό το μηχανάκι που καβαλάω (που βγάζει τα ίδια άλογα με το δικό σου ενώ είναι 600), και όπως οδηγάω εγώ (είμαι ίσως o μόνος αργός στο forum) οπότε μην το πάρεις σαν πρόταση.
Απο εκεί και ύστερα ο μάστορας σου πρέπει να έχει δίκιο οπότε κανόνισε την πορεία σου, και να έχεις στο μυαλό σου οτι πιθανόν οταν το ανοίξεις να βρείς και άλλα πράγματα που θέλουν αλλαγή.

dirtbird
10/08/2006, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το παιδάκι μου αγνό παρθένο κρητικό ελαιόλαδο.
Το xr ακι το ταίζω απο 20λιτρο δοχείο api sh-cf4 sae 20w-50 μάρκα τρέχα γύρευε ημισυμθετικό, που συνήθως χρησιμοποιούν οι συνοδοιπόροι φορτηγατζήδες.
Αυτό για λόγους τσιγκουνιάς βέβαια γιατί αν κάνεις τις πράξεις θα δείς οτι στα χιλιόμετρα μου (65Κ) θα πρέπει να έχω κάνει 40 αλλαγές περίπου απο 2+ λιτρα που πέρνει το δικό μου ,βάλε και 12€ το λίτρο ένα επώνυμο λαδάκι και έχεις ένα σύνολο περίπου 1100 €.Με αυτά που βάζω έχω κόστος καμιά 250€.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν νομίζω οτι η διαφορά του κόστους αντιστοιχεί σε ανάλογη φθορά του κινητήρα λόγω χειρότερου λαδιού οπότε το κάνω.
Αλλά επαναλαμβάνω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και για αυτό το μηχανάκι που καβαλάω (που βγάζει τα ίδια άλογα με το δικό σου ενώ είναι 600), και όπως οδηγάω εγώ (είμαι ίσως o μόνος αργός στο forum) οπότε μην το πάρεις σαν πρόταση.
Απο εκεί και ύστερα ο μάστορας σου πρέπει να έχει δίκιο οπότε κανόνισε την πορεία σου, και να έχεις στο μυαλό σου οτι πιθανόν οταν το ανοίξεις να βρείς και άλλα πράγματα που θέλουν αλλαγή.

Άμα μετράς το κόστος ανά χιλιόμετρο να παρνες scooter από το alexpak.

Disgrace of Honda ownership :blush: :blush: :blush:

stefanos
10/08/2006, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Άμα μετράς το κόστος ανά χιλιόμετρο να παρνες scooter από το alexpak.

Disgrace of Honda ownership :blush: :blush: :blush:

Δεν μετράω το κόστος ανα χιλιόμετρο απλά δεν είμαι απο αυτούς που πείθονται απο διαφημήσεις χωρίς νούμερα.

dirtbird
10/08/2006, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν μετράω το κόστος ανα χιλιόμετρο απλά δεν είμαι απο αυτούς που πείθονται απο διαφημήσεις χωρίς νούμερα.

Πέντε , σου κάνει?:confused:

stefanos
10/08/2006, 15:04
πελάτη:p

fantacid
10/08/2006, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Απο εκεί και ύστερα ο μάστορας σου πρέπει να έχει δίκιο οπότε κανόνισε την πορεία σου, και να έχεις στο μυαλό σου οτι πιθανόν οταν το ανοίξεις να βρείς και άλλα πράγματα που θέλουν αλλαγή.

αυτο φοβαμαι!!!!
+10βαλε μερες στο παγκο του συνεργειου.......


δε με πειραζει να δεινω 20e παραπανω στην αλλαγη λαδιου για να εχω (εστω κ ψυχολογικα) το κεφαλι μου ησυχο!

dirtbird
10/08/2006, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
πελάτη:p

πεζοπόρε κουτάκια:winka:

stefanos
10/08/2006, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
αυτο φοβαμαι!!!!
+10βαλε μερες στο παγκο του συνεργειου.......


δε με πειραζει να δεινω 20e παραπανω στην αλλαγη λαδιου για να εχω (εστω κ ψυχολογικα) το κεφαλι μου ησυχο! ΄

Αυτό μπορεί να ισχύει μέχρι ένα αριθμό χιλιομέτρων, και το κάνουν πολλοί:D .
Απο ένα σημείο και μετά όμως ή το πουλάς ή αρχίζεις και πληρώνεις.

fantacid
15/08/2006, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
΄

Αυτό μπορεί να ισχύει μέχρι ένα αριθμό χιλιομέτρων, και το κάνουν πολλοί:D .
Απο ένα σημείο και μετά όμως ή το πουλάς ή αρχίζεις και πληρώνεις.


τωρα το πειρα καρντια μου.
γιαυτο προσπαθω να δω σε τι κατασταση βρισκεται (γενικοτερα καλη) αλλα δεν ξερω την ιστορια του ωστε να μπορω να εκτιμησω κατα ποσο ειναι απαρετητες καποιες ενεργιες σαν αυτη.

:wave2: