PDA

View Full Version : Peri paraeisagoghs. Diavaste perikalo(idios o SOLMAN)



SvsGreek
26/05/2004, 19:02
An kai diavazo to www.moto.gr k to forum tou since day 1 spania parembaino. Ayto pou me o8ise einai mia aporia tou solman kai oi ontos apisteytes apanthseis pou elave!!

Katarxas, otan milame gia paraeisagogh kai eggyhsh 8a prepei na enooume KAINOURIA mhxanh kai oxi metaxirmenh ano twn 2 etwn.

O opoiosdhpote mporei apo emas(k apo emporous) na paei kai na ferei mia new mhxanh apo opoiadhpote xora ths EU kai exei KANONIKA eggyhsh. To 8ema to epsaksa kai meso nomikou symboulouligo prin apofasiso en telei na agoraso thn mhxanh mou ZX636R 02' kainourgia paraeisagoghs. Sthn arxh phga stous epishmous dealer edo salonika, den eixan to modelo ayto kathoti persi eixe vgei to kainourgio, kai otan tous e8esa thn apopsh mou oti 8a paro paraeisagogh akousa apo olous(3) to idio " e entaksei k xoris eggyhsh ti tha kaneis?". Se aythn tous thn apanthsh kathoti eixa varethei na thn akouo pareteksa to ekshs aplo KAI ekneyristiko gia aytous " An omos pathei to mhx kati k sas pao dikastikos tote?"
Ekei o 1 mou ormhse lektika dioxnontas me apto magazi tou. Oi alloi 2 neyriasasn apisteyta alla paradexthkan oti kai VEVAIA THA DIKAIOTHO. Meta e8esan to 8ema tou pote the er8ei h dikaiosh kai tote e8esa to allo 8ema " Kai an paro thl ta kentrika ths Kawasaki sthn europh kai tous po thn antidrash sas? ". E ekei kai oi 2 klasan mentes kai paradexthkan oti nai tote enoeite me kalyptoun. Bebaia meta arxisan tis paparies peri eksyphrethshs, dwrwn klp....
Kai fysika o nomikos mou me diavevaiose oti " Mh thn psaxneis
me aytous, exeis 100% kalypsh kai dikio".

Opos katalavainete kyrioi, agaphtoi synadelfoi h PARAEISAGOGH einai h MONH lysh stis apisteytes times poy plhronoume se sygrish me tis ypoloipes eyropaikes xores. Mh masate. Kai file solman nai pare paraeisagogh.

Pantos to zx636 den mou exei kanei oute gix apo ton aygousto pou to exo, kai tora pou to poulao tha pao monos na fero apo Germania mhxanh kainourgia.

PS. Eyxaristos na syzhthso to 8ema an exete kapoia aporia h amfibolia gia ta legomena mou

solman
26/05/2004, 19:15
file mou,ego tha to paro apo foilo pou exei magazi edo sto Nisi kai ta fernei ekeinos apo diko tou aneksartito apo thessaloniki sygekrimena,kai mou eipe oti aytos ta fernei apo Galia!!!!Oti tha me kalipsei se ola,kai an kapou ta bro skoura,pou de tha symbei tha me kalipsei o idios(o filos)Pantos ontos i diafora merikes fores kai se merika mixanakia einai arketa megali.Alla me provlimatizei giati o sfakianakis de fernei montela!!!


Na eisai kala pantos

matfren
26/05/2004, 22:36
Αρχικά καλησπέρα
Η απορία μου η εξής:
Αντε και βρήκες τη μηχανή που ψάχνεις στο εξωτερικό.
Πόσα τα έξοδα να έρθει εδώ και πόσα τα euros για το τελωνείο;
Είναι όντως καλή περίπτωση και αξίζει το ψάξιμο αλλά με τα μεταχειρισμένα από έξω τι γίνεται; Είναι όπως τα λένε ή ...

:confused:

solman
26/05/2004, 22:56
Ego pantos milao gia kainouria mixani agorasmeni apo ellada alla apo aneksartito isagogea kai oxi apo episimi antiprosopia:wave2:

Θάνος
26/05/2004, 23:38
Η μηχανή που θα αγοράσεις παραεισαγωγή κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχει επίσημη εγγύηση αντιπροσωπείας. Πολύ πιθανόν να μην έχει ούτε καν manual σε κάποια γλώσσα που να διαβάζεται... για να μην πω ελληνικά.

Εγγύηση θα σου δώσει αυτός που θα στην πουλήσει, το οποίο σημαίνει ότι θα πρέπει όπου κι αν πάθεις κάτι να στείλεις τη μηχανή σου σε αυτόν που την αγόρασες για να σου τη φτιάξει.

Το αν θα σου τη φτιάξει πιστεύω ότι εξαρτάται και από το ύψος της ζημιάς και το φιλότιμο του μόνο... (Θα σου αλλάξει κινητήρα αν χρειαστεί; ) Αν πάλι δεχτεί να σου τη φτιάξει, πόσο καλά καταρτισμένος θα είναι για τη συγκεκριμένη ζημιά; Τον εμπιστεύεσαι; και τι θα κάνεις αν αρνηθεί να σου την επισκευάσει; τι θα κάνεις αν πάθεις κάτι μακρυά και σε περίοδο διακοπών;

Θα τρέχεις στα δικαστήρια περιμένοντας να δικαιωθείς για να σου αλλάξουν μία κόρνα; ή κάποιο άλλο αναλώσιμο που καλύπτει η εγγύηση; Τα παραπάνω λεφτά που πληρώνεις στην αντιπροσωπεία, παρέχουν ένα δίκτυο συνεργείων ανά την Ελλάδα με ανθρώπινο δυναμικό και εξοπλισμό ανάλογο μιας αντιπροσωπείας και όχι ενός συνοικιακού συνεργατζή.

Το αν δικαιούνται να αρνούνται την παροχή εγγύησης σε παραεισαγωγή δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να σου το πει με πάσα βεβαιότητα αλλά όπως και να'χει δεν πιστεύω ότι είναι λύση να τρέχεις στα δικαστήρια ή να απειλείς θεούς και δαίμονες κάθε φορά που θα παθαίνεις κάτι. Επιπλέον, αν αποφασίσεις να πουλήσεις τη μηχανή σου ενώ είναι ακόμα στην εγγύηση, μπορεί να το ξαναβρείς μπροστά σου το πρόβλημα.

Γνώμη μου... σκέψου το διπλά πριν αγοράσεις παραεισαγωγή. Θα πρέπει το χρηματικό όφελος να είναι πολύ μεγαλύτερο από 500€!

solman
27/05/2004, 00:14
kai poly adiko Thano,giayto provlimatizomai!!!!!!!!!!:beer:

RapidShade
27/05/2004, 01:14
Kalispera file,

egw exw na pw mono oti ta paraeisagwghs, efoson synodeyontai
apo eggyhsh pou einai anagnwrismenh
apo thn EE, eisai katoxyrwmenos. twra
se periptwsh pou sou kanei nera to
katasthma apo to opoio ekanes thn agora
mporei na exeis ligo trejimo parapanw,
alla na bgeis zhmiwmenos den paizei.

an to magazi (para-eisagwgeas) einai
ajiopisto kai me kapoio kyros apla
kai mono h dikh tou eggyhsh einai
mia ejasfalish. Otan rwthse, kollitos mou,
gia th mhxanh pou agorase, an einai antiproswpeias, tou apanthshsan
oti den einai, alla efoson exei 2 xronia
grapth eggyhsh kai oti akoma kai
na htan, ekeinoi tha ton kalyptan,
kai twra pou den einai, pali to idio isxyei
mallon exoun kapoio dikio.

Ki egw apo 2o eisagwgea thn phra, kai
exw eggyhsh Yamaha Europe. An ki apo
kati tetoio den parxei ajiopistia, e re
gamwto pia! Ti prepei na kanoume? na
kykloforoume me digital certificate kai
na pistopoioume oti kinhtai?....

esy apofasizeis man, apo kei kai pera
pragmatika einai ti tha sou katsei.

eyxomai to kalytero.

lagel
27/05/2004, 06:39
Φιλε ξερω και ειδα με τα ματια μου παραγγελια απο την yamaha Ολλανδιας ανταλακτικα για TDM900 μαυρο παραεισαγωγης.Αυτα περι αντιπροσωπειων δεν τα πολυπιστευω.Ασε που θα στα χρεωνουν και πολυ παραπανω τα υλικα.Και για ενα αλλο μαυρο TDM900 που στουκαρε τα ανταλακτικα που τα ζητησανε απο Ολλανδια τους βγηκε 3750ευρα.Οταν τον ρωτησα απο Μοτοδυναμικη,το παιδι γελασε και μου ειπε αστο καλυτερα.!!Αν διαβασα καλα,θα το φερεις απο Γαλλια.Δε θα σου το προτεινα γιατι εκει τα μηχανακια ειναι διαφορετικον προδιαγραφων,οπως το Ζ1000 απο 127 αλογα,εκει το βγαζουν με 106αλογα.οπως το FAZER1000 απο 142 αλογα ειναι κατω απο 110.Αυτο μου το ειπε και ενας που φερνει μηχανακια απο Γαλλια.Μαλλον εισαι και απο Θεσσαλονικη,γι'αυτο περνα και απο το MOTOHOUSE στην Ιπποδρομιου 13 Α.Τουμπα και ρωτα αυτον.Φερνει παραεισαγωγης.Εγω πηρα απο αυτον ενα CB600F για μια φιλη και ενα Ζ750.Kαι ολα με επισημες εγγυησεις αντιπροσωπιας.

THEOD
27/05/2004, 07:54
Η αλήθεια είναι ότι με τις παραεισαγωγές είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα.

Για ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ
Όντως υπάρχει εγγύηση εργοστασιού πανευρωπαική. Το θέμα ΔΕΝ είναι εκεί.
Είναι στο ποιός θα μεσολαβήσει ώστε να παραγγελθούν ανταλακτικά (συνήθως το μαγαζί από το οποίο αγοράστηκε), ποιό συνεργείο θα κάνει την επισκευή δωρεάν (και φυσικά αυτό που ο μαγαζάτορας έχει κάνει συμφωνία), και με τι τιμές θα έρθουν τα ανταλακτικά.
Όλα σχετικά είναι, και κατά κύριο λόγο η υπευθυνότητα του εμπόρου (....) και το ύψος της ζημιάς καθορίζουν το αποτέλεσμα.
Πάντως αν όλα πάνε καλά (και σε ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ μηχανάκι ΣΥΝΗΘΩΣ πάνε), όντως η παραεισαγωγή συμφέρει καλύτερα.
Το κρίσιμο σημείο είναι πόσο συμφέρει. Αν η διαφορά είναι κάτω του 5-8 % μάλλον δεν αξίζει να ρισκάρεις έστω και λίγο.
Αν όμως σε συγκεκριμένα μοντέλα η διαφορά είναι σεβαστή, τότε γιατί όχι.
Προσοχή μόνο στην χώρα εισαγωγής. Αν και στην Ευρωπαική αγορά οι προδιαγραφές έχουν σχεδόν ταυτοποιηθεί, ακόμα σε χώρες όπως η Αγγλία (οδήγηση στα αριστερά-φώτα ανάποδα), στην Γαλλία και στις Σκανδιναβικές χώρες (περιορισμοί ιπποδύναμης) υπάρχουν διαφορές που μπορεί να σου κάνουν την ζωή πατίνι.

Για μεταχειρισμένο.
Ισχύουν ΟΛΑ τα παραπάνω συν τα διλήματα που παίζουν στην αγορά ΚΑΘΕ μεταχειρισμένου.

ΕΝΟΕΙΤΑΙ ότι μιλάμε για παραεισαγωγή μοντέλου που κυκλοφορεί επίσημα στην Ελληνική αγορά και όχι για κάποιο που δεν το έχει ξαναδεί κανείς γιατί τότε τα προβλήματα θα είναι πολύ μεγαλύτερα.

patriarxis3
27/05/2004, 08:03
Αν και είναι λίγο ρίσκο η περίπτωση της παραεισαγωγής, παρόλα αυτά και επειδή οι δικές μας αντιπροσωπείες έχουν τα χάλια τους, αξίζει να πάρεις παραεισαγωγής σε περίπτωση μόνο που βρεις το μοτο που γουστάρεις σε χαμηλή τιμή. Αν η διαφορά στην τιμή είναι μικρή, τότε δεν αξίζει να πάρεις παραεισαγόμενο. Για παράδειγμα, το SV1000 από 10800 αντιπροσωπείας, οι παραεισαγωγείς το δίνουν 9500. Είναι μεγάλη η διαφορά. Εγώ προσωπικά πήρα το Ζ750 από το MotoHouse στην Ιπποδρομίου (αυτό που ανέφερε ο lagel παραπάνω),επειδή δεν βρήκα πουθενά στην αγορά (Ερμίδης, Motonewland) ετοιμοπαράδοτο "Ζ" και κοροιδεύουν τον κόσμο οτι από μέρα σε μέρα θα έχουν. Και αυτό γιατί η Kawasaki Ελλάς (Τεομότο) τραβούσε το πουλάκι της και δεν πρόβλεψε να φέρει καμιά 50-100 "Ζ" παραπάνω για να καλύψει την υπερβολική ζήτηση που είχε το μηχάνημα αυτό. Κατά τ'άλλα, αν γίνει καμιά στραβή με το μοτόρι σου, είναι θέμα του έμπορα αν θα έχει την καλή διάθεση να στο φτιάξει. Πάντως, τα πάντα διορθώνονται με απευθείας παραγγελία από την αντίστοιχη κεντρική αντιπροσωπέια της Ευρώπης (πχ,Yamaha Ολλανδίας κλπ). Αυτά φίλε Supera...

Stabak
27/05/2004, 08:17
Κάπου είχα ακούσει και μια φήμη για κλεμμένα ή λαθραία παρα-εισαγωγής από κάποιους χωρίς να υποννοώ κανένα συγκεκριμένο... όπως προείπατε είναι λίγο τζόγος που σε ιδιαίτερα σεβαστά ποσά πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν η αξιοπιστία του έμπορα....

Μπορεί να γλυτώσεις 1000 ευρώ και να μπλέξεις με δικηγόρους κλπ χωρίς λόγο και να τα δώσεις μπορεί και παραπάνω....

Θάνος
27/05/2004, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
Ki egw apo 2o eisagwgea thn phra, kai
exw eggyhsh Yamaha Europe.

Βιβλιαράκι εγγύησης με σφραγίδα αντιπροσωπείας έχεις ή έχεις μόνο την πλαστική καρτούλα;

Για να σε καλύψει αντιπροσωπεία θα πρέπει να έχεις το βιβλίο της εγγύησης που να αποδεικνύει ότι η μηχανή σου συναρμολογήθηκε από εξουσιοδοτημένο συνεργείο Yamaha και έχει κάνει όλα τα service της πάλι στη Yamaha. Συνήθως οι παραεισαγωγείς που συναρμολογούν τις μηχανές δεν έχουν τη δυνατότητα να σφραγίσουν το βιβλίο της εγγύησης γιατί δεν είναι αντιπρόσωποι.

Αυτό το Yamaha Europe ωραίο ακούγεται αλλά χωρίς βιβλίο εγγύησης στην Ελλάδα δεν σε καλύπτει καμία Yamaha.

RapidShade
27/05/2004, 09:54
oxi exw kanonika to biblio eggyhshs ths yamaha.

Θάνος
27/05/2004, 09:59
Ok then... αν υπάρχει το βιβλίο τα υπόλοιπα περισσεύουν!

Juf
27/05/2004, 10:51
Καλημέρα παιδιά από μένα. Το θέμα είναι ενδιαφέρον και απλά ήθελα να προσθέσω κάτι. Όλα τα μηχανάκια πια έχουν ευρωπαϊκή εγγύηση σύμφωνα με την ευρωπαϊκή νομοθεσία για το εμπόριο. Την εγγύηση της yamaha δεν την δίνει η μοτοδυναμική αλλά η yamaha europe. Το ίδιο ισχύει και για τις υπόλοιπες εταιρείες. Το να μας απειλούν ότι ένα μηχανάκι εισαγωγής από Ευρώπη δεν καλύπτεται από την εγγύηση είναι πολύ απλά παράνομο. Αν αυτό πάει στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο θα τρώγαμε πρόστιμα σαν τους τρελούς.
Δείτε το και αλλιώς. Ένας Άγγλος που ταξιδεύει στην Ελλάδα μπορεί να κάνει το service του εδώ μέσα στην εγγύηση ενώ ένας Έλληνας με το ίδιο μηχανάκι δεν μπορεί (κατά την γνώμη τους).

RapidShade
27/05/2004, 10:53
:cool: :cool: :cool:

Exactly!

Θάνος
27/05/2004, 12:02
Το πρόβλημα των αντιπροσωπειών δεν νομίζω ότι είναι οι ταξιδιώτες του εξωτερικού. Αυτοί ούτως ή άλλως δεν απειλούν την ελληνική αγορά.

Το να φάει η Ελλάδα πρόστιμο από την Ευρωπαϊκή ένωση δεν θα είναι και κάτι καινούργιο. Δυστυχώς όμως μ'αυτά και μ'αυτά έχουν καταφέρει να προβληματίσουν όλους αυτούς τους υποψήφιους αγοραστές που θα σκεφτούν αν αξίζει τον κόπο για μια μικροδιαφορά στην τιμή να μπλεχτούν σε διαδικασίες με δικαστήρια ή επιστολές και τηλέφωνα και άλλα συναφή για κάθε μικροβλάβη που μπορεί να βγάλει ένα καινούργιο μηχανάκι.

Κι εγώ είμαι της άποψης ότι ένα μηχανάκι που βγαίνει από το εργοστάσιο με εγγύηση, θα έπρεπε να έχει εγγύηση παντού. Από την άλλη μεριά όμως βρίσκω σωστό από τη μεριά της αντιπροσωπείας να ζητάει τουλάχιστον το βιβλιαράκι της εγγύησης που δείχνει ότι έχει συναρμολογηθεί και συντηρηθεί από κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

Κάποτε μου είπε ένας αντιπρόσωπος "Πώς θέλεις να εξυπηρετηθείς δωρεάν από το επίσημο δίκτυο; Εμείς ως αντιπρόσωποι πληρώνουμε για να σου παρέχουμε αυτή την εξυπηρέτηση και αυτό φαίνεται στην επιπλέον τιμή της μοτοσυκλέτας σου στην Ελλάδα. Εσύ επέλεξες να την πάρεις φθηνότερα...". Εκνευρίστηκα, αλλά είμαι ακόμα προβληματισμένος για το αν είχε δίκιο...

Ωστόσο καλώς ή κακώς, την καινούργια μοτοσυκλέτα μου την πήρα από την αντιπροσωπεία.

Juf
27/05/2004, 12:19
Το πρόβλημα των αντιπροσωπειών δεν νομίζω ότι είναι οι ταξιδιώτες του εξωτερικού. Αυτοί ούτως ή άλλως δεν απειλούν την ελληνική αγορά

Αν σου πω ότι δεν με απασχολεί τι τους απειλεί; Εμπορίο είναι και καλώς ή κακώς στην Ευρώπη είναι ελεύθερο. Το παράδειγμα με τον ταξιδιώτη ήταν απλά για να δείξω το άτοπο των ισχυρισμών.


Κι εγώ είμαι της άποψης ότι ένα μηχανάκι που βγαίνει από το εργοστάσιο με εγγύηση, θα έπρεπε να έχει εγγύηση παντού. Από την άλλη μεριά όμως βρίσκω σωστό από τη μεριά της αντιπροσωπείας να ζητάει τουλάχιστον το βιβλιαράκι της εγγύησης που δείχνει ότι έχει συναρμολογηθεί και συντηρηθεί από κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

Ήθελα να πω ότι δεν είναι θέμα προσωπικής άποψης αλλά διεθνής νομοθεσίας την οποία την ξέρουν όλοι όσοι είναι στο επάγγελμα, για αυτό άλλωστε και οι αντιδράσεις που περιέγραψε ο φίλος στο αρχικό post. Επαναλαμβάνω ότι το βιβλιαράκι της εγγύησης (που ουσιαστικά δεν είναι η εγγύηση αλλά το Service Book σε όλη την Ευρώπη με τις κάρτες είσαι καλυμένος) είναι της Yamaha Europe και όχι του εκάστοτε αντιπρόσωπου. Εξάλλου το μηχανάκι που παίρνεις από την Γερμανία ας πούμε το έχει συναρμολογήσει ο Γερμανός εξουσιοδοτημένος.


Δυστυχώς όμως μ'αυτά και μ'αυτά έχουν καταφέρει να προβληματίσουν όλους αυτούς τους υποψήφιους αγοραστές που θα σκεφτούν αν αξίζει τον κόπο για μια μικροδιαφορά στην τιμή να μπλεχτούν σε διαδικασίες με δικαστήρια ή επιστολές και τηλέφωνα και άλλα συναφή για κάθε μικροβλάβη που μπορεί να βγάλει ένα καινούργιο μηχανάκι.

Συμφωνώ απόλυτα αλλά το θέμα μας δεν είναι ότι αυτός ο φόβος ουσιαστικά δεν πρέπει να υπάρχει; Το θέμα μας δεν είναι ότι ουσιαστικά πέφτουμε σαν καταναλωτές θύματα απάτης από τις Ελληνικές αντιπροσωπείες;
Εξάλλου οι διαφορές δεν είναι τόσο μικρές (όπως το παράδειγμα του SV1000 το οποίο ζαχαρώνω η αλήθεια είναι :winka: ). Δες επίσης ότι σιγά σιγά οι ίδιες οι αντιπροσωπείες προσπαθούν να ανταγωνιστούν πια σε επίπεδο τιμής, εκεί που παλαιότερα απλά απαξιούσαν (δείγμα ότι τον εισαγωγής ανταγωνισμό έχουν αρχίσει να τον παίρνουν σοβαρότερα). Κλασσικό παράδειγμα είναι οι μειώσεις τιμής του TDM στην Ελλάδα (ξεκίνησε από 11030 και έχει φτάσει 10 ουσιαστικά) και οι προσφορές στα μοντέλα προηγούμενης χρονιάς (πάλι το ίδιο μηχανάκι η αντιπροσωπεία το δίνει 9.200).

Άντε να δούμε τι θα γίνει. Δώστε φθηνά μηχανάκια στον λαό ρεεεεεεε! :lol:

Θάνος
27/05/2004, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Juf
Ήθελα να πω ότι δεν είναι θέμα προσωπικής άποψης αλλά διεθνής νομοθεσίας την οποία την ξέρουν όλοι όσοι είναι στο επάγγελμα, για αυτό άλλωστε και οι αντιδράσεις που περιέγραψε ο φίλος στο αρχικό post. Επαναλαμβάνω ότι το βιβλιαράκι της εγγύησης (που ουσιαστικά δεν είναι η εγγύηση αλλά το Service Book σε όλη την Ευρώπη με τις κάρτες είσαι καλυμένος) είναι της Yamaha Europe και όχι του εκάστοτε αντιπρόσωπου. Εξάλλου το μηχανάκι που παίρνεις από την Γερμανία ας πούμε το έχει συναρμολογήσει ο Γερμανός εξουσιοδοτημένος.


Εγώ όμως επειδή δεν ξέρω τη διεθνή νομοθεσία, λέω απλά τη γνώμη μου...

Τα μηχανάκια απ'όσο ξέρω έρχονται στην Ελλάδα σε κουτί και στήνονται εδώ. Επομένως δεν τα έχει συναρμολογήσει ο Γερμανός. Θα τα στήσει ο Ελληνας.

Στα υπόλοιπα δεν έχω καμία διαφωνία εκτός του ότι για το μικρό χρονικό διάστημα των δύο-τριών χρόνων που θα κρατήσω τη μοτοσυκλέτα μου θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Δεν θα ρισκάρω ούτε θα ταλαιπωρηθώ εγώ σε ενδεχόμενη βλάβη επειδή δεν μπορούν οι αντιπρόσωποι, οι παραεισαγωγείς και το κράτος να λύσουν τις διαφορές τους...

Εκτός κι αν η τσέπη μου δεν μου δίνει τη δυνατότητα επιλογής!

lagel
27/05/2004, 12:32
γιατι ρε θανο,οταν εγω πηρα το tdm900 11000και στη ευρωπη πουλιοταν 1000 ευρω κατω ή και τα παραεισαγωγης τα δινανε 800 κατω,εγω δεν ενιωθα να μου ποιανουν τον κωλο?Οι εδω αντιπροσωπιες πουλανε 1000 και 1500 πανω απο την ευρωπη για κερδος.Πες μου ποσο ειχε το δικο σου κσι ποσο ειχε εξω.Οταν μιλησα με καποιον απο την αντιπροσωπεια και μου ελεγε 12000 το fazer,τους ειπα οτι το νεο ετος(2004)θα το δινουνε 11000 ευρω,και μου ελεγε οτι αποκλειεται,και ομως εγινε.Και τωρα το δινουνε 10600.Λιγο πιο πανω απο εξω.Οπως και στο R1 του 03.Μας ζητουσανε 2000 παραπανω απ'οτι το δινανε εξω,δηλαδη του πληρωναμε τα γαμησιατικα.Ρωτα ποσα παιδια την πατησανε ετσι.Εκτος αν θεωρουμε τα 1000 και τα 2000 λιγα λεφτα.Εγω για να τα βγαλω αυτα πρεπει να γαμηθω 4-5 μηνες και να μην ξοδεψω φραγκο.Και επειδη ημουνα φανατικο yamahovios,τωρα την σιχαινομαι.Ετσι γιατι ειναι η χειροτερη εταιρεια απο θεμα πολιτικης.Ξερω οτι εχασε εναν πελατη με 45000 τζιρο στα 4 χρονια για τις μαλακιες τις.(ΕΜΕΝΑ).Το TDM900 τωρα πουλαει στην νορμαλ του τιμη.Οχι οπως το 2002 που το δινανε 11000.Σιγα,!!!τι μηχανακι πηραμε και το πληρωσαμε τοσο.Για μενα οι παραεισαγωγης που βρισκοντε εκει κατω σε σας,ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΟΣΟ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝΕ.Το TUONO γιατι πουλαει την ιδια τιμη σ'ολη την Ευρωπη ακομα και τα μεταχειρισμενα.

Θάνος
27/05/2004, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από lagel
γιατι ρε θανο,οταν εγω πηρα το tdm900 11000και στη ευρωπη πουλιοταν 1000 ευρω κατω ή και τα παραεισαγωγης τα δινανε 800 κατω,εγω δεν ενιωθα να μου ποιανουν τον κωλο?Οι εδω αντιπροσωπιες πουλανε 1000 και 1500 πανω απο την ευρωπη για κερδος.Πες μου ποσο ειχε το δικο σου κσι ποσο ειχε εξω.Οταν μιλησα με καποιον απο την αντιπροσωπεια και μου ελεγε 12000 το fazer,τους ειπα οτι το νεο ετος(2004)θα το δινουνε 11000 ευρω,και μου ελεγε οτι αποκλειεται,και ομως εγινε.Και τωρα το δινουνε 10600.Λιγο πιο πανω απο εξω.Οπως και στο R1 του 03.Μας ζητουσανε 2000 παραπανω απ'οτι το δινανε εξω,δηλαδη του πληρωναμε τα γαμησιατικα.Ρωτα ποσα παιδια την πατησανε ετσι.Εκτος αν θεωρουμε τα 1000 και τα 2000 λιγα λεφτα.Εγω για να τα βγαλω αυτα πρεπει να γαμηθω 4-5 μηνες και να μην ξοδεψω φραγκο.Και επειδη ημουνα φανατικο yamahovios,τωρα την σιχαινομαι.Ετσι γιατι ειναι η χειροτερη εταιρεια απο θεμα πολιτικης.Ξερω οτι εχασε εναν πελατη με 45000 τζιρο στα 4 χρονια για τις μαλακιες τις.(ΕΜΕΝΑ).Το TDM900 τωρα πουλαει στην νορμαλ του τιμη.Οχι οπως το 2002 που το δινανε 11000.Σιγα,!!!τι μηχανακι πηραμε και το πληρωσαμε τοσο.Για μενα οι παραεισαγωγης που βρισκοντε εκει κατω σε σας,ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΟΣΟ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝΕ.Το TUONO γιατι πουλαει την ιδια τιμη σ'ολη την Ευρωπη ακομα και τα μεταχειρισμενα.

Ειλικρινά δεν έχω μία απάντηση σε όλα αυτά τα ερωτήματα... Θα μπορούσα να κάνω κάποιες υποθέσεις με τα λίγα που ξέρω και ίσως σε μερικές να πέσω μέσα.

Το θέμα είναι ότι υπάρχει αυτή η κατάσταση στην αγορά. Τα βάζεις κάτω όλα, κοιτάς τα θετικά, κοιτάς και τα αρνητικά, κοιτάς και την τσέπη σου και αποφασίζεις...

RapidShade
27/05/2004, 12:45
Oson afora th synarmologhsh file thanos
den isxyei gia ola ta mhxanakia kai oute
gia oles tis xwres.

Emena proswpika parelifthi to R1 mesa sthn kouta tou kai htan etoimo. (demeno)
oute h roda eleipe apo panw oute tipota

se alla pou ta anoija epishs mprosta mou
htan perissotera pragmata off (rodes, timonia klp)

apla sto anaferw na jereis oti paizei
analoga me th mhxanh

lagel
27/05/2004, 12:57
Να σου πω την αληθεια,καμια φορα τις καταλαβαινω τις εδω αντιπροσωπιες.Ειναι δυσκολο ν'ανταπεξελθεις στα εξοδα.Τα κτηρια τους οπου στεγαζοντε εχουν φοβερα εξοδα.Τεραστεια ενοικια,προσωπικο,τεχνικους.φορτηγακια,διαφημηση,μετ φορικα και σχεδον τις περισσοτερες φορες,τα λεφτα μπραφ στα εργοστασια.Βοηθεια κρατικη μηδεν,αλλα ρε γαμωτο,πρεπει να εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στις τιμες με τις αλλες χωρες?1000 και 2000 ευρω διαφορα.Ημαρτον!!!Δηλαδη εξω που δεν εχουν τετοιες κληματολογικες συνθηκες γιατι πουλανε αλλα και εξυπηρετουνε καλυτερα απο εμας,ενω εμεις που εχουμε μονο 3 μηνες βαρυ χειμωνα τα γαμαμε ολα?Και στην πωληση αλλα και στην τεχνικη εξυπηρετηση.Π.χ. Οταν πηρα το tdm900 απο τα πρωτα,το μηχανακι σκοτραριζε πολυ στα χαμηλα και μου εσβηνε μερικες φορες εν κινησει.Το εψαχνα κανα μηνα οσπου πηρα την ''μαμα'' εδω και ξερεις τι μου απαντησανε?Τεχνικος τωρα.... φιλε δεν εχει τιποτα......ανεβασε το ρελαντι στις 1500στροφες(οταν ειναι ζεστο).Τι λες του λεω,και το πρωι που εχει αυτοματο τσοκ,απο που θα ξεκιναει απο τις 5000στροφες?Ασχετος σου λεω.Ας ειναι καλα τα παιδια απο το tdmhellas πουειχανε ψαχτει απο μονοι τους και βρηκανε τις λυσεις.Μετα που το διωρθωσαμε.με περναν ολοι οι μηχανικοι τηλεφωνο για να τους πω πως το διωρθωσα.Ξεφτιλα πραματα.Ρε τα μηχανακια ολα τα τελευταια χρονια εχουν ψεκασμο και καταλυτη και τα περισσοτερα συνεργια δεν εχουν ουτε καυσαναλυτες.

modeerf
27/05/2004, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από patriarxis3
...επειδή δεν βρήκα πουθενά στην αγορά (Ερμίδης, Motonewland) ετοιμοπαράδοτο "Ζ" και κοροιδεύουν τον κόσμο οτι από μέρα σε μέρα θα έχουν. Και αυτό γιατί η Kawasaki Ελλάς (Τεομότο) τραβούσε το πουλάκι της και δεν πρόβλεψε να φέρει καμιά 50-100 "Ζ" παραπάνω για να καλύψει την υπερβολική ζήτηση που είχε το μηχάνημα αυτό...

Αν και είμαι εκτός θέματος, να διορθώσω μια λεπτομέρια...

Οπως τα λες είναι με την διαφορά οτι η Τεομοτο επαιξε το πουλάκι της οχι γιατί δεν έφερε αρκετα Ζ750 μόνο, αλλά γιατι δεν ειχε προβλέψει (ας πετάξουν με τις κλωτσιες οσους κανουν τις παραγγελίες εκει πέρα μεσα γιατι δεν εχουν ΙΔΕΑ για το τι θελει ο κόσμος αρα αντι για εμπόριο ας το ρίξουν στο πλέξιμο) να φέρει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΑΥΡΑ...

Ταδε εφη, ενας μ*****ας που περιμένει εδώ και 30 μερες να του ερθει το μονάκριβο του ΜΑΥΡΟ Ζ750 (και στην λίστα υπάρχουν πολλοι ταλαίπωροι που και αυτοι περιμένουν με σκασμένες τις προκαταβολές)...

Θάνος
27/05/2004, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από lagel
Δηλαδη εξω που δεν εχουν τετοιες κληματολογικες συνθηκες γιατι πουλανε αλλα και εξυπηρετουνε καλυτερα απο εμας,ενω εμεις που εχουμε μονο 3 μηνες βαρυ χειμωνα τα γαμαμε ολα?Και στην πωληση αλλα και στην τεχνικη εξυπηρετηση.

Το ερώτημα σου ανοίγει παράθυρο στο χάος... Νομίζω η παροιμία που λέει "κάλλιο 5 και στο χέρι, παρά 10 και καρτέρι..." αποτελεί τον πυρήνα της νοοτροπίας του Έλληνα.

lagel
27/05/2004, 13:27
Εχεις απολυτο δικιο φιλε modeerf ,αλλα δεν ηταν μονο λαθος της KAWA,αλλα ολης της KAWA ΕΥΡΩΠΗΣ.Oταν τους εγινε η παρουσιαση του μοντελου αποκλειστικα στους αντιπροσωπους και τους ρωτουσανε για ποσα κομματια υπολογιζουν να πουλησουν,τι στον π.....ο απαντησανε στο εργοστασιο!!ΕΕ καλο ειναι,βγαλτε για αρχη 100 κομματια και βλεπουμε.Που πατε ωρε βλαχοι.Το φερνουν αρχες του χρονου και η επομενη παρτιδα τον Ιουνιο?????Καλα ειναι χαζοι ο ανθρωποι?Ποτε να πουλησουν,το τελευταιο δεκαημερο του ιουνη?Η θα τα παραδωσουν στους πελατες λιγο προτου φυγουνε για διακοπες εξω απο το πλοιο?.Αν και συμπαθω την kawa,σ'αυτο το θεμα τα γαμησε.

lagel
27/05/2004, 13:41
Ναι ρε Θανο,εχεις δικιο.Αν το αρχισουμε δε θα το τελιωσουμε ποτε!!!Οπως λεει και ο αλλος φιλος ''ΔΩΣΤΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΣΤΟ ΛΑΟ''.Δεν καταλαβαινουν ρε γαμωτο οτι αν πουλανε φθηνα,θα εχουν περισσοτερο τζιρο.Θ'αλλαζαμε μηχανακια καθε χρονο και θα τα δοκιμαζαμε ολα και ο κοσμος ολος θα ειχε απο ενα μοτο.

solman
27/05/2004, 21:13
de perimena to thema na parei tetoies diastaseis!!!gia na ta valo se mia seira!!An empistevese ton paraeisagogea kai an i diafora sta lefta einai megali to perneis!!!!Alla apo tin alli merikes fores den einai mono ta leyta pou se kanoun na pas stis paraeisagoges,einai oti oi ellinikes episimes antiprosopeies to gargalane poly to pragmataki tous kai oti afou mas poulisoun mia mixani meta an symbei kati sfirizoun adiafora kai vriskoun diafores dikaiologies,kai ayto einai pragmatikotita se oles sxedon tis MARKES,exo grapsei se allo post 2 peiptoseis,i mia me honda kai i alli me Yamaha,apo episimous,kai sto provlimma epano brikan dikaiologia!!!!!Kai anafero,Timonoplaka sto TRANSALP psoriase se treis mines,kai i apantisi tis Honda''menete se nisi kai de to kalyptei i egyiisi''' to idio kai se kapaki kinitira apo TDM,E,den einai malakia,kamia egyisi de grafei oti sta nisia de to kaliptoume,alla kai ti na kaneis na pas dikastikos gia tetoio pragma?O foilos me to tdm efyge apo Syro pige Athina kai afou tous apilise oti tha to dimosieysei se periodika(moto,mototriti ktl) to alaksan!!!Ara ti einai pio kala Paraeisagogi pou ton empistevese i Episimos pou mporei na sti kanei gyristei kai esy na nomizeis oti eisai kalimeno?


Ayta giati eipa polla,pantos eyxaristo paidia gia ti boitheia,akri evgala me tis apopsisas!!!!:beer:

monstermind
27/05/2004, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από solman
akri evgala me tis apopsisas!!!!:beer:


χααχαχαα:rotflmao: :beer:

solman
27/05/2004, 21:24
!!!!!


Ebgala mi gelas kai niosoun asxima ta paidia!!!Ebgala alitheia,einai apo tis fores pou oloi exoun dikio ALLA POU THA TO VROUME???????Kai milao sovara,o kathe enas etsi opos ta leei exei dikio!,apla eipmae ta zigeizeis kai krineis,pantos stin ousia tipota den einai apolito sigouro oute o episimos oute o paraeisagoeas!!!!!:)
:beer:
:beer: