PDA

View Full Version : Το ματιασαμε το ΚΤΜακι....



rsp
07/08/2006, 09:31
Οπως ξερετε αρκετοι πριν 15 μερες πηρα το 990 Adventure S. Απο την πρωτη βολτα που ηταν μεχρι την Αναβυσο που εκανε εντυπωση οτι αναψε το λαμπακι την ρεζερβας πολυ γρηγορα ενω ειχε βενζινη...Στο πρωτο μεγαλο ταξιδι (μεχρι Λαμια) μενω απο βενζινη στο Μαρτινο(νυχτα 11) μετα απο τηλεφωνηματα με τον Χελιωτη ανοιγω και κλεινω και ξανα ανοιγω το ρουμπινετο, ανοιγω και την ταπα να παρει αερα και κουτσα στραβα φτανω μεχρι ενα βενζιναδικο και βαζω βενζινη στο δεξι ντεποζιτο και προχοραω κανονικα. Στο γυρισμο απο Λαμια νομιζω οτι το προβλημα εχει λυθει και απλα ηταν κολλημενο το ρουμπινετο...Μπααα! Ξανα μενω στο δρομο απο βενζινη γιατι το δεξι ντεποζιτο δεν κατεβαζει βενζινη...Παλι σπρωξιμο παλι...Αποτελεσμα..Μετα απο επισκεψη στο συνεργειο, μαλλον ειναι ή η ταπα ή απο κατασκευης το ντεποζιτο λαθος και δεν κατεβαζει την βενζινη και δεν αναπνεει καλα με αποτελεσμα μια να τη φτυνει ολη απο υπεχειληση και γενικα οποτε βαζω βενζινη να ειμαι με τη ψυχη στο στομα. Δεν χρειαζετε να πω οτι λογο Αυγουστου δεν ειχε νοημα να αφησω το μηχανακι σε καποιο συνεργειο και μεχρι Σεπτεμβρη θα εχω αυτο το προβλημα...

Julius
07/08/2006, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Οπως ξερετε αρκετοι πριν 15 μερες πηρα το 990 Adventure S. Απο την πρωτη βολτα που ηταν μεχρι την Αναβυσο που εκανε εντυπωση οτι αναψε το λαμπακι την ρεζερβας πολυ γρηγορα ενω ειχε βενζινη...Στο πρωτο μεγαλο ταξιδι (μεχρι Λαμια) μενω απο βενζινη στο Μαρτινο(νυχτα 11) μετα απο τηλεφωνηματα με τον Χελιωτη ανοιγω και κλεινω και ξανα ανοιγω το ρουμπινετο, ανοιγω και την ταπα να παρει αερα και κουτσα στραβα φτανω μεχρι ενα βενζιναδικο και βαζω βενζινη στο δεξι ντεποζιτο και προχοραω κανονικα. Στο γυρισμο απο Λαμια νομιζω οτι το προβλημα εχει λυθει και απλα ηταν κολλημενο το ρουμπινετο...Μπααα! Ξανα μενω στο δρομο απο βενζινη γιατι το δεξι ντεποζιτο δεν κατεβαζει βενζινη...Παλι σπρωξιμο παλι...Αποτελεσμα..Μετα απο επισκεψη στο συνεργειο, μαλλον ειναι ή η ταπα ή απο κατασκευης το ντεποζιτο λαθος και δεν κατεβαζει την βενζινη και δεν αναπνεει καλα με αποτελεσμα μια να τη φτυνει ολη απο υπεχειληση και γενικα οποτε βαζω βενζινη να ειμαι με τη ψυχη στο στομα. Δεν χρειαζετε να πω οτι λογο Αυγουστου δεν ειχε νοημα να αφησω το μηχανακι σε καποιο συνεργειο και μεχρι Σεπτεμβρη θα εχω αυτο το προβλημα...


Gantemia, alla symvenoun tetoia me kenourgies motosykletes....



kleise to aristero ntepozito na mhn katoyraei venzini ston dromo kai mhn ksexnas na episkeptese syxna venzinadika giati den leei na sproxneis to teras.

pantos auto me thn yperxilisi... mou fenete kapos periergo tespa... ypomoni ton semptemvrio

atom7ktm
07/08/2006, 11:53
σε κάποιο ξένο φόρουμ διάβαζα ότι είναι γνωστό πρόβλημα με τα adventure αυτό. κάτι παίζει με τα σωληνάκια της βενζίνης, δεν θυμάμαι ακριβώς..... θα ξαναψάξω και θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες! :winka:

sas
07/08/2006, 12:08
Μεσιέ, για να μην μένεις

1. αφήνεις ανοιχτά για ώρα και τα 2 ντεπόζιτα ώστε να εξισωθεί η στάθμη.
2. κάποιο μαλακισμένο σωληνάκι έχει διπλώσει (τουλάχιστον σε μένα αυτό ήταν). Λύσε τα και τα 2 και πρόσεξε τα σωληνάκια.

Nik0s
08/08/2006, 19:05
Που'σαι, μελλοθάνατε ! :lol: :rotflmao: :lol:


Διάβασα σε ξένο forum ότι το παρουσιάζουν και άλλα 990 αυτό. Η ΚΤΜ το γνωρίζει και "δουλεύει" πάνω σε λύση. Πάντως, σα προσωρινή λύση η οποία καμιά φορά δουλεύει, πρότειναν να κρατάς ανοιχτές τις τάπες.... :rolleyes:


Τα σπίρτα μου που τα έβαλα ? :evil:


:wave2: :wave2: :wave2:

950dim
09/08/2006, 08:22
αντιμετωπισει αυτο στο 950,
απο εντελως αδειο(ειχα κανει 45 χλμ με αναμενο λαμπακι ρεζερβας) ειχε φουλαρει μονο με 16 λιτρα,22 χωραει!και οχι μονο αυτο,μου τη πεταγε κιολας απ’τα σωληνακια υπερχειλησης,καθως ειχε τσακισει καποιο,να τρελαινεσαι!
Στο σερβις των 1500 χλμ τοποθετηθηκε σωστα

lc8ergr1
10/08/2006, 08:48
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=26769




ναι ΠΙΚΡΑ να μενεις στο δρομο με 200 κιλα ...(ΚΑΙ ΒΑΛΕ) να σείρεις


εχω μέινει τις ανισσοπεδες στην κηφισίας...... από βενζινη.....με αιτία όχι κάποιο σωληνακι αλλα καμενη περτικαλι ασφαλεια λαμπας


και ειναι συχνο φαινομενο η λαμπιτσα αυτή.....


ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ μηδενισε και παρακολουθα τα χιλιομετρα που σου βγάζει