PDA

View Full Version : Μια πικρή ιστορία..



aetosa
07/08/2006, 21:15
Πριν δυο χρόνια, κατάφερα και έφθειρα τις φωλιές των ρουλεμάν του στροφάλου. Είναι ένα παλιό c50. Είχα λύσει πολλές φορές το μοτέρ και το είχα ξανασυναρμολογήσει χωρίς πρόβλημα, έτσι για την εμπειρία. Αλλά, τελικά, κατάφερα να στραβώσω το στρόφαλο, που είχε ως αποτέλεσμα να φθείρει τις φωλιές των ρουλεμάν... από εδώ αρχίζει το θρίλερ...
Το πάω σ'ενα τόρνο στη Ν.Ιωνία. Μου το φτιαξε , αλλά οι φωλιές ήταν στενές, ΔΕ χωράγανε τα ρουλεμάν του στροφάλου και αναγκάστηκα να χτυπήσω το στρόφαλο για να μπουν στις φωλιές. Φυσικά, αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χαλάνε τα ρουλεμάν...τέλος παντων, αντικατέστησα ρουλεμάν...τίποτα,αντικατέστησα στρόφαλο..τα ίδια...Αυτό αρκετές φορές. Πήγα και ρώτησα αυτόν που μου χε φτιάξει τις φωλιές και μου λέει ότι πρέπει να τρίψω τις φωλιές με σμυριδόπανο...σμυριδόχαρτο ...αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει. Το τριψα μ'αυτό, (ήταν πολύ ψιλό, εννοείται), πολύ προσεκτικά, σιγά-σιγά, μου πήρε αρκετές ώρες για να μην το τρίψω περισσότερο απ'όσο έπρεπε, και αφού το έκανα ακριβώς το σωστό μέγεθος (έτσι νόμιζα δηλαδή), το έβαλα πάνω έδεσα το μοτέρ ΚΑΙΙΙ...πάλι τα ίδια...πάλι έχει μπόσικα, πάλι κραδασμούς...με δυο λόγια έκανα μια τρύπα στο νερό. Προφανώς έχω τρίψει τις φωλιές περισσότερο απ'όσο έπρεπε...
Τι μπορώ να κάνω τελικά? Μπορώ να το φτιάξω? Έχει κανείς καμια ιδέα?
Υ.Γ: Ο στρόφαλος είναι δοκιμασμένος πάνω σε άλλο μοτέρ, δεν είχε πρόβλημα. (τώρα προφανώς έχει)

sotpag
08/08/2006, 15:43
Και θα μείνεις με την πίκρα......

Τα καρτερ είναι αλουμινένια και στο σημείο που εδράζουν τα ρουλεμάν έχει μεταλλικά δακτυλίδια ("φυτεμένα" στο αλουμίνιο)

Δεν ξέρω τι δουλειά σου έκαναν στο μηχανουργείο αλλά αν σου άλλαξε τα δαχτυλίδια , το πιο πιθανό είναι να του έχουν φύγει τα κέντρα , γι’ αυτό και δεν περνούν τα ρουλεμάν , πράγμα που σημαίνει πως δεν μπορείς να κάνει και πολλά πράγματα πια .


Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις ένα καρτερ από τα μεταχειρισμένα , θα σου είχε έρθει και πιο φθηνά
:wave2: :wave2:

aetosa
08/08/2006, 20:20
Ναι, μου άλλαξε τα δαχτυλίδια.
Έχω άλλα κάρτερ, και τα δύο.
To ένα κάρτερ μπορώ να το αλλάξω, το άλλο όμως? Που έχει τα νούμερα τα γ#$%μη%&*να? Τι θα κάνω μ'αυτό?
Μπας και ξέρει κανείς που θα χτυπήσω τα νούμερα? Καλά, μη βαράτε..

aetosa
09/08/2006, 21:09
Κανείς για τα νούμερα ?

sotpag
09/08/2006, 23:18
τωρα τι να σου πω




θα γινουμε νουμερο:wave2:

aetosa
12/08/2006, 20:41
Εσύ δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεις. Είσαι ήδη.