PDA

View Full Version : Ανησυχητικα υψηλη θερμοκρασια σε Lc8(υστερα απο τοπ.ανθρ/των)



950dim
08/08/2006, 08:48
Αγαπητοι φιλοι,προσπαθωντας να περιορισω λιγο την εκπομπη θερμοτητας απ’τις καταραμενες εξατμισεις,τοπ/σα τα γνωστα ανθρακονηματα που δινει η ΚΤΜ στους λαιμους,πριν τα τελικα.
Τωρα πια ολη η ζεστη φευγει προς τα πανω στη σελα και στα πλαινα καπακια με αποτελεσμα πολυ υψηλη θερμοκρασια(δε κρατας το χερι σου πανω απο 3-4 δευτ/πτα),φοβαμαι πως σε διαστημα χρονου θα αρχισουν να λιωνουν ολα ...Βεβαιως εχω βγαλει το πλαστικο καλυμμα του ψυγειου εμπρος και προς το παρον δεν υπαρχουν χρηματα για τις Acrapovic.
Μηπως καποιος φιλος με 950 γνωριζει να μου προτεινει κατι;;;
Λυση με καποιο κομματι αμιαντου η αλλου μονωτικου υπαρχει;;;;
Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

lc8ergr1
08/08/2006, 11:31
μην το λιώνεις ΑΥΓΟΥΣΤΙΑΤΙΚΑ με πρωτη δευτερα στην πόλη...

κανονικά με 80 klm ΚΑΙ ΠΑΝΩ πρεπει να εχεις 4 μπαρες στο καντραν αν όχι έχεις αλλού πρόβλημα.....τσεκαρε ψυγειο - λαδια - θερμοστατη....αν ενεργοποιεί το βεντιλατερ οποτε πρέπει


SUMMER IN THE CITY KAI LC8 δεν συμβιβάζονται

θελει το ταξιδακι του και σου παραπονιέται!!

Nik0s
08/08/2006, 12:17
Επίσης βάλε στις άμεσες προτεραιότητες τις ακράπες.... :winka:

950dim
08/08/2006, 13:04
...πρωτη-δευτερα αλλαζω πριν τις 3000 ισα να μη μου σβησει!
Ολα ξεκινησαν μολις εβαλα τα πλαινα kevlarακια(νομιζω αδικα εδωσα 150 ευρω)στους λαιμους για να μη ψυνεται το δεξι κυριως ποδι του συνεπιβατη!Τωρα διοχετευει τον αερα στο μεσο και πλαι της μηχανης,κατω απο τη σελα.Δεν ενοχλουμαι τοσο εγω οσο φοβαμαι κατι φυσσες ακριβως πανω απο τους λαιμους(φαινονται αν βγαλεις τη σελα).Αν δε με πιασει φαναρι οι μπαρες σωστα λες ειναι 4,αλλιως το βεντιλατερ δουλευει το φουκαριαρικο υπερωριες.Τωρα το Σαββατο θα το παω ταξιδακι να ηρεμησει...
Απλως σκεφτομουν μηπως εβαζα καποιο θερμομονωτικο υλικο(αμιαντο η κατι τετοιο)στο πανω μερος,οχι να τα ντυσω εντελως,καπου πρεπει να εκτονωνεται η θερμοτητα,μηπως γλιτωσω κυριως καποια ενδεχομενη ζημια,ειναι καυτη η ζεστη,η στη τελικη θα βγαλω παλι τα ανθρακονηματα,τι να πω...

Φιλε Νikos τις αγκραπες τις γουσταρω τρελα,προσπαθω να μαζεψω κανα ευρω να τις βαλω!

lc8ergr1
08/08/2006, 15:15
....πάντως τις κρύες νύχτες του χειμώνα θα εκτιμίσει το καβάλο σου... την ζεστουλα και θαλπωρή που εκπέμπει από φυσικού του .....το "θερμοαιμο" θηρίο μας.......(ειναι που βράζει το αίμα του)
ενώ η γκομενα από πίσω θα γουργουρίζει πανω στην πλατουλα σου σα γατουλα....ΤΙ ΖΕΣΤΟΣ ΑΝΤΡΑΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ και αλλα ΄τετοια!!!


......κατι σαν τζακάκι....


..(ψηνεις και κάστανα στα καπάκια)




....και ασε τους γιαπωνέζους να το δαγκώνουν από το κρύο!!!






σχετικά με τα κεβλαρακια που έβαλες ΚΑΛΩΣ ΤΑ ΕΒΑΛΕΣ .....μιας και ο ρόλος του δεν περιορίζεται μόνο στην θερμομόνωση - αλλά στην προστασία τών εξατμίσεων σε πτώση... αρά τα 150 ευρά - ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΟΤΕ - θα σώσουν τα 1000 ευρώ των ΑKRAPOVICH που καποτε θα πάρεις....

DARK749
09/08/2006, 16:42
ΦΙΛΕ DIM Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΣΟΒΑΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΝΑ ΣΤΡΙΒΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ TERMIGNIONI. ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ 199 ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΤΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ.ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΚΡΑΙΑ ΛΥΣΗ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΟ ΚΤΜ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΚΟΥΤΕΡ PEUGEOT..................

ΤΑ ΛΕΜΕ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ:beer:

950dim
09/08/2006, 17:08
...για τις συμβουλες σου φιλε PARK749(μια που ολο στο parking την εχεις),θα την αντεξω τη ζεστη μεχρι το camping,μονο και μονο για να σε δω να ριχνεις τσιμεντακι στο χωμα μπας και περασει το δουκατι σου!Εκτελουνται εργα ασφαλτοστρωσης στη περιοχη της Αρκιτσας!!!
Αντε θα κουβαλαω εγω την πισσα μιας που στη μπανανα σου δε χωραει και πολυ!!!
Πετα στο γκρεμο το χρεπι...


58227

950dim
09/08/2006, 17:22
Αντε,σου αναγνωριζω πως σ’ολο το δρομο θα με κερνας τσαγακι,αλλα δε με χαλαει λιγο ice tea,καλοκαιρι ειναι,θα δροσισω και το μοτορι

lc8ergr1
14/08/2006, 11:28
κάτι που ειδα σε γερμανικό φορουμ σχετικά....

1 πέρνεις το περιβλημα ΑΚΑΥΣΤΟΥ καλωδίου για ατμοσίδερα
πουλάνε και με το μέτρο (παρε χρώμα μαύρο να δέιχνει όμορφο)

αφαιρείς εσωτερικά το καλώδιο και κρατάς το περιβλημα.

το πλέκεις κουλούρα(ναυτικό δέσιμο να μην χαλαρώσει) στην σωλήνωση της εξάτμισης ... ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΦΟΒΕΡΗ ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΒΟΛΗΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ



2 κάτω από τα καπακια των κεβλαρ τώρα...

μπορέις να προσαρμόσεις υαλοβάμβακα -τον κιτρινο - με περιβλημα αλουμινιου και από τις δύο πλευρές..παχους 4 εκατοστών αλλά ευκολα συμπιέσιμου στα 1 , 2 cm


παρε ενα τετραγωνικο από μαντρα οικοδομικών υλικών. κοψε το στα μέτρα και διαστασεις που θες να μην φάινεται και κόλα το στο πλαστικο με θερμική κόλλα bison


ETOIMOS!!!!

950dim
14/08/2006, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
κάτι που ειδα σε γερμανικό φορουμ σχετικά....

1 πέρνεις το περιβλημα ΑΚΑΥΣΤΟΥ καλωδίου για ατμοσίδερα
πουλάνε και με το μέτρο (παρε χρώμα μαύρο να δέιχνει όμορφο)

αφαιρείς εσωτερικά το καλώδιο και κρατάς το περιβλημα.

το πλέκεις κουλούρα(ναυτικό δέσιμο να μην χαλαρώσει) στην σωλήνωση της εξάτμισης ... ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΦΟΒΕΡΗ ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΒΟΛΗΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ



2 κάτω από τα καπακια των κεβλαρ τώρα...

μπορέις να προσαρμόσεις υαλοβάμβακα -τον κιτρινο - με περιβλημα αλουμινιου και από τις δύο πλευρές..παχους 4 εκατοστών αλλά ευκολα συμπιέσιμου στα 1 , 2 cm


παρε ενα τετραγωνικο από μαντρα οικοδομικών υλικών. κοψε το στα μέτρα και διαστασεις που θες να μην φάινεται και κόλα το στο πλαστικο με θερμική κόλλα bison


ETOIMOS!!!!

Eυχαριστω πολυ φιλε για το ψαξιμο,προς το παρον αφαιρεσα το προστατευτικο πλαστικο καλυμμα του ψυγειου(στη θεση του εβαλα μαυρη σιτα αλουμινιου μη καρφωθει καμια πετρα) και ειδα αισθητη πτωση θερμοκρασιας(δεν ανεβαζει τοσο ευκολα πια στην πεμπτη μπαρα).
Μενει μονο ο σωληνας που ειναι κατω απο τη σελα πριν τα τελικα,εκει θα χρειαστει κατι σιγουρα αν δε θελω να παρω τα πλαινα καπακια σε ποτηρι,μαλλον θα ψαχτω για το ακαυστο καλωδιακι που λες,φανταζομαι σε ηλεκτρικα ειδη,δε θελω να το φυμωσω κι’εντελως καπου πρεπει να εκτονωνεται και η θερμοτητα!
Να’σαι καλα

950dim
14/08/2006, 11:54
Sorry,ξεχασα,σε ποιο φορουμ το ειδες;;;
ριχνεις μια τη διευθυνση;;;;
θενκς παλι

950dim
14/08/2006, 13:00
Επισης μηπως γνωριζεις που βρισκεται ο Κασιμης Παυλος;;;ασχολειται με σαμαρια;;;
Θελω να αποφυγω τα καγκελα,δε θελω να αυξησω το βαρος,ουτε αισθητικα μου καθονται καλα,
ευχαριστω πολυ

lc8ergr1
14/08/2006, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Επισης μηπως γνωριζεις που βρισκεται ο Κασιμης Παυλος;;;ασχολειται με σαμαρια;;;
Θελω να αποφυγω τα καγκελα,δε θελω να αυξησω το βαρος,ουτε αισθητικα μου καθονται καλα,
ευχαριστω πολυ


210-2220450 kasimis pavlos

ο τύπος έχει φτιάξει κατα παραγγελία ελαφροίσκιωτες βασεις για μαλακά σαμαρια ....εφαμιλες της givi

950dim
14/08/2006, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
210-2220450 kasimis pavlos

ο τύπος έχει φτιάξει κατα παραγγελία ελαφροίσκιωτες βασεις για μαλακά σαμαρια ....εφαμιλες της givi

Νασαι καλα φιλε,θα τον παρω απο Τεταρτη να περασω μια βολτα,ευχαριστω ξανα

taxydromos
21/08/2006, 17:58
συναδελφε dim, μου κανει εντυπωση ευτο που λες για τα ανθρακονηματα,τα εχω βαλει απο την αρχη και μονο βελτιωση ειδα....ειδικα τωρα που εβαλα ακραπα ολα καλα...μονο αν φορεσω πεδιλα εχω προβλημα απο το λαιμο μπροστα...
σαμαρια πηρα χωρις βασεις αλλα χρησιμοπποιω υαλοπανο για μονωση...

950dim
22/08/2006, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos950
συναδελφε dim, μου κανει εντυπωση ευτο που λες για τα ανθρακονηματα,τα εχω βαλει απο την αρχη και μονο βελτιωση ειδα....ειδικα τωρα που εβαλα ακραπα ολα καλα...μονο αν φορεσω πεδιλα εχω προβλημα απο το λαιμο μπροστα...
σαμαρια πηρα χωρις βασεις αλλα χρησιμοπποιω υαλοπανο για μονωση...

Που βρισκεις το υαλοπανο φιλε;;;δε σου γραντζουναει τα πλαινα καπακια;;;

taxydromos
22/08/2006, 13:05
υαλοπανο εχει ο ρεπας στην κακουργοδικιου(καθετη στην αθηνας)
δεν το εχω δοκιμασει ακομα αλλα φαινεται μαλακο στην υφη, τα σαμαρια που πηρα εχουν εξτρα ειδικο μαλακο προστατευτικο για αυτη την περιπτωση...

950dim
22/08/2006, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos950
υαλοπανο εχει ο ρεπας στην κακουργοδικιου(καθετη στην αθηνας)
δεν το εχω δοκιμασει ακομα αλλα φαινεται μαλακο στην υφη, τα σαμαρια που πηρα εχουν εξτρα ειδικο μαλακο προστατευτικο για αυτη την περιπτωση...

ΘΕΝΚΣ,ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ

Nik0s
30/08/2006, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim

Φιλε Νikos τις αγκραπες τις γουσταρω τρελα,προσπαθω να μαζεψω κανα ευρω να τις βαλω!



Έφυγες τρέχοντας !!!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=27310)


:wave2:

merkouris
30/08/2006, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Έφυγες τρέχοντας !!!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=27310)


:wave2:



Φιλε νικο αν και δεν γνωριζομαστε thanks.αρε μαγκες σας ζυλευω με τους αντβετσουρες,το μηχανακι δεν παιζετε παει παντου,εχω δει παλικαρο να ακουμπαει μαρσπιε στο πεταλο στα λιμανακια,καλα για το χωμα δεν μιλαμε ετσι.μη καθεστε καθολου παρτε τα οροι και τα βουνα.βλεπω στο επομενο μπαρκο που εχω να κανω να πουλαω το tuono και να το ξαναπαρω αφου δεν προλαβα να το χαρω με την ηλιθια που επεσε επανω μου.

950dim
30/08/2006, 14:26
Νικο/Μερκουρη ευχαριστω πολυ για την ενημερωση,σιγουρα ειναι ενδιαφερουσα η τιμη,προηγειται δυστυχως (κατ’εμε)η αποπληρωμη του δανειου,εχω μαζεψει κατι λεφτακια και λεω να τα στειλω Τραπεζα να τελειωνει η οφειλη καμια ωρα αρχιτερα!
Να’στε καλα

gefr
03/11/2006, 02:55
και δέν αφήνουν την θερμότητα να φύγει!! Κοιτάξτε και τις εξατμίσεις Wings από Σλοβενία, είναι ακόμα φθηνότερες και εφάμιλλεσ πιστεύω. Αν βγάλετε τα στενά τελικά, η θερμοκρασία πέφτιε πολύ, αλλά ο θόρυβος ανεβαίνει επίσης πολύ!! Για ασπίδες θερμότητας υπάρχει το astofoil σε υλικά θερμομόνωσης. Δεν έχω ακόμα άλλες πληροφορίες!! Ο υαλοβάμβακας καταστρέφεται με το νερό και το ίδιο ισχύει και για τον αμίαντο!!