PDA

View Full Version : Ηλικία κράνους



nikonian
08/08/2006, 09:48
Ξέρει κανείς κάτι θετικά για τα όρια ζωής στα κράνη;

Πριν από 4 χρόνια πήρα ένα κράνος γερμανικό Bayard από fiber-kevlar-carbon και άλλα τέτοια. Το κράνος ήταν ήδη παλιό μοντέλο και το πήρα μισοτιμής. Οι προδιαγραφές δεν είναι οι τελευταίες οι 05 αλλά οι αμέσως προηγούμενες, οι 04. Έτσι δεν μπορώ να προσδιορίσω με ακρίβεια την ηλικία του.
Το κράνος είναι σαν καινούργιο, αφού στην πόλη φοράω μόνο ανοικτά κράνη και το Bayard το χρησιμοποιώ μόνο σε ταξίδια και γρήγορες βόλτες.
Μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι λειτουργικό , ή ληγμένο;



ΥΓ: Η μόνο απάντηση που πήρα από γνωστό ηλίθιο φίλο μας ήταν: "Άντε ρε πέτα το και δώσε εκεί € 2.000.000 και πάρε δυο Arai ένα για τη μπλέ και ένα για τη μαύρη μηχανή".

EVI
08/08/2006, 09:52
τα κρανη εχουν ημερομηνια ληξης που αναγραφετε μεσα στο κρανος...δλδ με 5 χρονια εγγυηση ενα κρανος του 2000 εχει ληξει δλδ αν παθει κατι η εταιρεια δε φερει καμμια ευθηνη

δες ποσα χρονια εγγυηση εχει το κρανος σου



:wave2:

EVI
08/08/2006, 09:52
τον περιμενω τον vezouvio .......:rotflmao: :rotflmao:

div400
08/08/2006, 09:55
κοιτα στα σιγουρα θα μπορει να σου απαντησει μονο ο κατασκευαστης, οποτε στειλε κανα email και δες τι θα σου πουνε

απο εκει και περα σαν γενικο κανονα ξερω (και το λενε ολοι, και οι κατασκευαστες) οτι περα απο την 5 ετεια καλο θα ηταν το κρανος να αντικατασταθει

δεν εχει να κανει τοσο με την χρηση αλλα με την αλιωση των ιδιοτητων του υλικου κατασκευης λογο επιδρασης του φυσικου περιβαλλοντος.



:wave2:

nikonian
08/08/2006, 10:18
Αυτό για την 5ετία το ήξερα κι εγώ για τα θερμοπλαστικά υλικά.
Είχα την εντύπωση ότι πληρώνουμε fiber-kevlar κλπ για να μην έχουν ημερομηνία λήξης. Φαίνεται ότι μας κοροϊδεύουν. Αν και οι συνθετικές ίνες λήγουν στην 5ετία....... την κάτσαμε.

Vezouvios
09/08/2006, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
τον περιμενω τον vezouvio .......:rotflmao: :rotflmao:


ειπε η ευη και λαλησε!!
τα κρανη εχουν ημερομηνια ληξης που αναγραφετε μεσα στο κρανος...δλδ με 5 χρονια εγγυηση ενα κρανος του 2000 εχει ληξει δλδ αν παθει κατι η εταιρεια δε φερει καμμια ευθηνη

δες ποσα χρονια εγγυηση εχει το κρανος σου


Τι ειπε τωρα η επιστημονας!!!!!





αργησα αλλα ηρθα!!!!



ΡΕ παιδια σε αυτο το site οποιος θελει διευκρινισεις για κρανη,οπως Συγκριτικα,ποιο ειναι το καλυτερο,αεροδυναμικη,τι μεμβρανη να βαλετε,τι σημαινει το Ε4 ,τι σημαινει το Ε11,ΤΙ αυτοκολυτο να βαλετε,ποσα λεφτα να δωσετε και πολλα ακομα...μην αναλωνεστε ουτε στα μαγαζια ουτε στα site των εταιριων!!!!

ΕΔΩ!!! ΕΔΩ!!!!! ΕΔΩ!!!!

Η ΕΥΗ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!!!!!
Παντος ειδος πληροφοριες!!!

ΕΥΗ THE GREAT MASTER OF HELMET!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
09/08/2006, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
ειπε η ευη και λαλησε!!
τα κρανη εχουν ημερομηνια ληξης που αναγραφετε μεσα στο κρανος...δλδ με 5 χρονια εγγυηση ενα κρανος του 2000 εχει ληξει δλδ αν παθει κατι η εταιρεια δε φερει καμμια ευθηνη

δες ποσα χρονια εγγυηση εχει το κρανος σου


Τι ειπε τωρα η επιστημονας!!!!!





αργησα αλλα ηρθα!!!!



ΡΕ παιδια σε αυτο το site οποιος θελει διευκρινισεις για κρανη,οπως Συγκριτικα,ποιο ειναι το καλυτερο,αεροδυναμικη,τι μεμβρανη να βαλετε,τι σημαινει το Ε4 ,τι σημαινει το Ε11,ΤΙ αυτοκολυτο να βαλετε,ποσα λεφτα να δωσετε και πολλα ακομα...μην αναλωνεστε ουτε στα μαγαζια ουτε στα site των εταιριων!!!!

ΕΔΩ!!! ΕΔΩ!!!!! ΕΔΩ!!!!

Η ΕΥΗ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!!!!!
Παντος ειδος πληροφοριες!!!

ΕΥΗ THE GREAT MASTER OF HELMET!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:






ΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ


:lol: :lol: :lol: :lol:

ΤΙ ΠΑΙΔΙ :lol: :lol: :lol: :lol: :bigcry: :lol:

Vezouvios
09/08/2006, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
ΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ


:lol: :lol: :lol: :lol:

ΤΙ ΠΑΙΔΙ :lol: :lol: :lol: :lol: :bigcry: :lol:

ομορφο???

εξυπνο???

αααπιστευτο???

ΦΦΦανταστικο??

Ολα αυτα ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΠΙΣΗς!!!!:lol: :lol:




Sorry που σπαμαρω παιδια αλλα κατι με ετρωγε να απαντησω ,στο κατω κατω δεν μιλας και καθε μερα με ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ!!!!!:rotflmao:

EVI
09/08/2006, 15:01
ρε θα νομιζουν οτι τσακωνομαστε σταματα πια :lol: :lol: :lol: :smokin:

vaskunito
09/08/2006, 16:30
Επειδή βλέπω πως ακόμα ένα τόπικ πάει γιά φούντο...θα έλεγα το εξής. Φίλε μου, άμα έχεις οικονομική άνεση καλύτερα να πάρεις ένα καινούργιο. Καλύτερα να πληρώσεις κάτι παραπάνω και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (και ακαίρεο) παρά σε περίπτωση ατυχήματος να αποδειχτεί το κράνος ανασφάλες και να σε κλαίνε μετά.

Ούτος ή άλλως, τα κράνη όσο πάνε και γίνονται καλύτερα/πιό ασφάλη, οπότε (άμα μπορείς) γιατί να μην πάρεις ένα τελευταίας τεχνολογίας;

:D

vaskunito
09/08/2006, 16:37
...και στην περίπτωση που δεν έχεις την οικονομική άνεση, δοκίμασε το εξής. Ψάξε γιά την ιστοσελίδα του κατασκευαστή του κράνους σου (ή επικοινώνησε απ' ευθείας μαζί τους) και δίνοντας τα στοιχεία του κράνους σου νομίζω πως μπορούν να σε συμβουλέψουν πολύ καλύτερα γιά το τι μπορείς να κάνεις (πολύ καλύτερα από μερικούς και μερικές εδώ μέσα :rolleyes: :p )

EVI
09/08/2006, 16:40
vaskunito δε μου λες

τι του ειπαμε ακριβως που δεν υσχιει εσυ που ξερεις καλυτερα?

τα κρανη εχουν οριο ηλικιας

αν το ξεπερασουν οι εταιρειες δε σου δινουν εγγυηση

τι σημαινει αυτο?

οτι αν πεσεις χτυπα ξυλο και ανοιξει στα 2 φταις εσυ και κανενας αλλος


το αν ενα ποστ παει για φουντο ασε να το κρινουν αλλοι οπως οι moderatore kai oi admin

οχι εσυ η εγω η ο μπαμπης ο σουγιας

οκ?


:smokin: :wave2:

vaskunito
09/08/2006, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
vaskunito δε μου λες

τι του ειπαμε ακριβως που δεν υσχιει εσυ που ξερεις καλυτερα?

τα κρανη εχουν οριο ηλικιας

αν το ξεπερασουν οι εταιρειες δε σου δινουν εγγυηση

τι σημαινει αυτο?

οτι αν πεσεις χτυπα ξυλο και ανοιξει στα 2 φταις εσυ και κανενας αλλος


το αν ενα ποστ παει για φουντο ασε να το κρινουν αλλοι οπως οι moderatore kai oi admin

οχι εσυ η εγω η ο μπαμπης ο σουγιας

οκ?


:smokin: :wave2:

Πρώτον εσύ που αρπάζεσαι αμέσως...δες ΤΙ ρώτησε αυτός και ΤΙ απάντησες εσύ. Άλλο λειτουργικό κράνος και άλλο εγγύηση. Να ξέρουμε τι λέμε. Δεν βλέπω πως τον βοήθησες καθόλου με αυτά που του είπες.

ΚΑι το περί τόπικ φούντο, αυτό είναι γιά τις πίπες που αρχίσατε να πετάτε μετά με τον βεζούβιο, πού ήταν καρά-εκτος θέματος. (Και δεν κατάλαβα δηλαδή, γιατί μόνο mods και admins κρίνουνε τα off topic. Εμείς δεν έχουμε γνώμη δηλαδή;)

idi
09/08/2006, 16:50
η ARAI λεει 5 χρονια απο τη πρωτη χρηση, OXI απο την ημερομηνια παράγωγης!

αρα περισσότερο νομιζω αφορα τα εσωτερικά υλικα του κρανους και οχι το περίβλημα (καρμπον κτλ)

my 2 cents

EVI
09/08/2006, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Πρώτον εσύ που αρπάζεσαι αμέσως...δες ΤΙ ρώτησε αυτός και ΤΙ απάντησες εσύ. Άλλο λειτουργικό κράνος και άλλο εγγύηση. Να ξέρουμε τι λέμε. Δεν βλέπω πως τον βοήθησες καθόλου με αυτά που του είπες.

ΚΑι το περί τόπικ φούντο, αυτό είναι γιά τις πίπες που αρχίσατε να πετάτε μετά με τον βεζούβιο, πού ήταν καρά-εκτος θέματος. (Και δεν κατάλαβα δηλαδή, γιατί μόνο mods και admins κρίνουνε τα off topic. Εμείς δεν έχουμε γνώμη δηλαδή;)


αν ενα κρανος που ειναι πολλα χρονια πριν ειναι λειτουργικο

θα ειναι αν τα υλικα του δεν εχουν αλοιωθει

τα υλικα θα αλοιωθουν βαση κατασκευαστη τα χ χρονια

που εχει και εγγυηση το κρανος
περα τουτο τα υλικα αλοιονοντε αρα το κρανος δεν ειναι λειτουργικο -καλο δεν προστατευει


οκ?


και αν ενα κρανος ειναι παρατημενο στη βιτρινα εχει πεσει και 2-3 φορες κατω το εχει φαει ο ηλιος το κρυο κλπ δε το επηρεαζει?

οχι?



:wave2:

vaskunito
09/08/2006, 17:00
nikonian όπως είπα και πριν....άμα έχεις δυνατότητα πάρε καινούργιο. Αν όχι μίλησε με τον κατασκευαστή που αυτός ξέρει καλύτερα απ΄όλους.

Τώρα τα άλλα σε στύλ άμα έχει πέσει στον καμπινέ ή άμα τα πλαστικά έχουν γίνει γομολάστιχα είναι πίπες τελείως....

EVI
09/08/2006, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
nikonian όπως είπα και πριν....άμα έχεις δυνατότητα πάρε καινούργιο. Αν όχι μίλησε με τον κατασκευαστή που αυτός ξέρει καλύτερα απ΄όλους.

Τώρα τα άλλα σε στύλ άμα έχει πέσει στον καμπινέ ή άμα τα πλαστικά έχουν γίνει γομολάστιχα είναι πίπες τελείως....

πιπες λες εσυ

και οχι οι αλλοι

εσυ δεν ησουν που πριν κατι λιγους μηνες ρωταγες για κρανη στο 0-300?

πως εγινες ειδημων τοσο γρηγορα απορω


να σεβεσε την γνωμη των αλλονων σε παρακαλω


στην προκειμενη περιπτωση ΄΄πιπες΄΄ εκτος απο μενα ειπε και αλλος

δε σου τα μαθανε αυτα στο εξωτερικο που εισαι?


πες την γνωμη σου χωρις να θιγεις τους αλλους

που ΔΕΝ τους ξερεις

και ασε αυτον που ρωτα να κρινει το καλυτερο για αυτον


φιλικα

vaskunito
09/08/2006, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
πιπες λες εσυ

και οχι οι αλλοι

εσυ δεν ησουν που πριν κατι λιγους μηνες ρωταγες για κρανη στο 0-300?

πως εγινες ειδημων τοσο γρηγορα απορω

φιλικα

Μην απορείς καθόλου γιατί ΠΑΛΙ κάνεις λάθος. Στο 0-300 είχα απαντήσει σε ερωτήσεις άλλου γιά το τι κράνος να αγοράσει. Άμα δεν θυμάσαι τι γίνεται καλύτερα να μην λες μεγάλες κουβέντες

EVI
09/08/2006, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Μην απορείς καθόλου γιατί ΠΑΛΙ κάνεις λάθος. Στο 0-300 είχα απαντήσει σε ερωτήσεις άλλον γιά το τι κράνος να αγοράσει. Άμα δεν θυμάσαι τι γίνεται καλύτερα να μην λες μεγάλες κουβέντες

πρεπει να μπω να βρω το λινκ τωρα?

ασε βαριεμε

το οτι δε σεβεσε κανεναν δεν αλλαζει με αυτο που εγραψες
παραβλεψες ολα τα αλλα που σου ειπα και εμεινες σε αυτο

EVI
09/08/2006, 17:11
και φευγω δεν ασχολουμε με αγενεις :wave2:

vaskunito
09/08/2006, 17:22
Λοιπόν ψυχραιμία. Νομίζω ότι αυτού του στύλ οι διαμάχες δεν ευνοούν κανέναν, ακόμη λιγότερο αυτόν που έκανε την ερώτηση. Αν μερικοί μερικοί έχουν πρόβλημα με αυτά που λέω ας μου γράψουν πριβέ και το συζητάμε. Το ότι δεν συμφώνω με αυτά που λέει κάποιος δεν σημαίνει ότι δεν τον σέβομαι, και άλλωστε δεν είπα κάτι αρνητικό για κάποιον προσωπικά, αλλά γι αυτά που είπε.

arxaios
09/08/2006, 22:04
Στο site της shoei (Αμερικής και όχι Ευρώπης) γράφει ότι η εγγύηση ισχύει για 5 χρόνια από την ημέρα αγοράς ή 7 χρόνια απότην ημέρα κατασκευής (ότι έλθει πρώτο).
ΕΡΩΤΗΣΗ προς EVI z750 και άλλους κατόχους shoei, μήπως ξέρετε που φαίνεται αυτή η ημερομηνία; Οι διάφοροι πωλητές λένε αλλα αντ' άλλων.

vaskunito
09/08/2006, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Στο site της shoei (Αμερικής και όχι Ευρώπης) γράφει ότι η εγγύηση ισχύει για 5 χρόνια από την ημέρα αγοράς ή 7 χρόνια απότην ημέρα κατασκευής (ότι έλθει πρώτο).
ΕΡΩΤΗΣΗ προς EVI z750 και άλλους κατόχους shoei, μήπως ξέρετε που φαίνεται αυτή η ημερομηνία; Οι διάφοροι πωλητές λένε αλλα αντ' άλλων.

Χμμ...όταν μας τα εξηγούσαν στο μάθημα δεν πρόσεχα. Νάτα μας τώρα. Απ'οτι θυμάμαι (άλλα μπορεί και να κάνω λάθος) μέσα έχει μία ετικέτα (μπορεί να κρύβεται κάτω από την επένδυση. Ψάξε και θα την βρεις). Εκεί έχει ένα νούμερο. Τώρα ή το Ε6 είναι ή το 05+++ δεν θυμάμαι. Κάποιο από τα δύο σου λέει την ημερομηνία και κάποιο άλλο τα standards που καλύπτει το κράνος (πχ. Europe 2006). Ας με διορθώσουν όσοι ξέρουν.

(κι εγώ Σόι έχω)

arxaios
10/08/2006, 00:36
ΚΑΙ ΕΓΩ Γ@Μ.... ΤΟ ΣΟΪ του πήρα αλλά ...........
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΟΕΟ;;;;;;
2 μέρες ψάχνω:hypnotize :hypnotize :hypnotize

vaskunito
10/08/2006, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
ΚΑΙ ΕΓΩ Γ@Μ.... ΤΟ ΣΟΪ του πήρα αλλά ...........
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΟΕΟ;;;;;;
2 μέρες ψάχνω:hypnotize :hypnotize :hypnotize

Α μου σε και δύσκολος. Εμένα έχει τρείς ετικέτες στην από μέσα μεριά. (Raid 2).

Η μία έχει το μέγεθος (Μ= medium). Ξέχνα την.

Μία άλλη είναι κολλημένη στην επένδυση, και μία άλλη κολλημένη στο αφρολέξ (ή ότι σκατά είναι τέλος πάντων). Ε...αυτή στο αφρολέξ λέει: PRODUCTION DATE: 051003 (που αυτό σημαίνει ή 2005 ή 2003. Φέξε μου και γλύστρησα). Και INSPECTOR: T. MIURA (συνάδελφος του Koitai Taura μάλλον).

Σε φώτησα ε;

:wave2: :wave2: :yuck:

anna Z1750
10/08/2006, 07:51
αν ηταν να αγορασουμε ενα κρανος για ολη μας την ζωη θα ειχαν κλεισει τα εργοστασια

τα φτιαχνουν ετσι ΩΣΤΕ καθε 5-6 χρονια να θελει αλλαγη ,κοροιδα ειναι ? :uplate:

ειπαμε ,ακριβο ειναι το σπορ

EVI
10/08/2006, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Στο site της shoei (Αμερικής και όχι Ευρώπης) γράφει ότι η εγγύηση ισχύει για 5 χρόνια από την ημέρα αγοράς ή 7 χρόνια απότην ημέρα κατασκευής (ότι έλθει πρώτο).
ΕΡΩΤΗΣΗ προς EVI z750 και άλλους κατόχους shoei, μήπως ξέρετε που φαίνεται αυτή η ημερομηνία; Οι διάφοροι πωλητές λένε αλλα αντ' άλλων.

ετικετα η ακομα και αυτοκολητο μεσα στο κρανος


:smokin: :wave2:

Vezouvios
10/08/2006, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
ετικετα η ακομα και αυτοκολητο μεσα στο κρανος


:smokin: :wave2:



ΕΡΩΤΗΣΗ προς EVI z750 κατόχους shoei, μήπως ξέρεις που φαίνεται αυτή η ημερομηνία; Οι διάφοροι πωλητές λένε αλλα αντ' άλλων.


Πωπω !!!!!
Η αναγνωριση που σου αξιζει!!!!:a23: :a23: :a23: :a23:


Μπορω να εχω ενα αυτογραφο φφφανταστικη μου Helmet professor???:lol:

anna Z1750
10/08/2006, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
κατόχους shoei, μήπως ξέρεις που φαίνεται αυτή η ημερομηνία;



μηπως ειναι μακρας διαρκειας το δικο σου? ψαξε το λιγο :lol:
παω να βαλω ενα ουισκι ΤΩΡΑ

EVI
10/08/2006, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
ΕΡΩΤΗΣΗ προς EVI z750 κατόχους shoei, μήπως ξέρεις που φαίνεται αυτή η ημερομηνία; Οι διάφοροι πωλητές λένε αλλα αντ' άλλων.


Πωπω !!!!!
Η αναγνωριση που σου αξιζει!!!!:a23: :a23: :a23: :a23:


Μπορω να εχω ενα αυτογραφο φφφανταστικη μου Helmet professor???:lol:


ευχαριστο τρισμεγιστε πανγρηγορε προβατοσυνφορουμιτι


ας μην μαμαμε αλλο το ποστ

ελα στο μαντρι :lol: :lol: :lol: :wave2:

arxaios
10/08/2006, 08:45
Ρε VEZOUVIE άμε παλικάρι μου να εκραγείς παρακάτω, μην μας βγάλεις και κανένα μάτι.............:lol: :rotflmao: :lol:

Ευχαριστώ παιδιά αλλά ή με έχει πειράξει ο ήλιος ή κάτι άλλο παίζει με το X-SPIRIT.
Που θα μου πάει, θα το ανακαλύψω...........

EVI
10/08/2006, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Ρε VEZOUVIE άμε παλικάρι μου να εκραγείς παρακάτω, μην μας βγάλεις και κανένα μάτι.............:lol: :rotflmao: :lol:

Ευχαριστώ παιδιά αλλά ή με έχει πειράξει ο ήλιος ή κάτι άλλο παίζει με το X-SPIRIT.
Που θα μου πάει, θα το ανακαλύψω...........


ρε συ τωρα το θυμιθηκα


μαζι με το κρανος θα ειχες και τα χαρτια του

εκει μεσα λενε ....... για δες ...... :dizzy:

Vezouvios
10/08/2006, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από anna Z1750
μηπως ειναι μακρας διαρκειας το δικο σου? ψαξε το λιγο :lol:
παω να βαλω ενα ουισκι ΤΩΡΑ

Το δικο μου ειναι KUVEX!!!!!
Δεν εχει αναγκη!


Τωρα σοβαρα,φιλαρακι που επεσε στην παραλιακη της θεσσαλονικης,και φορουσε κρανος Κινεζικο παρακαλω,(το οποιο το εριξε κατω απειρες φορες ,
Σε ατυχημα που ειχε ,στην πτωση του χτυπησε με το κεφαλι 2 με τρεις φορες στο κρασπεδο,αποτελεσμα,το κεφαλι αθικτο το κρανος για πεταμα!!!
Τι εχετε να πειτε πανω σε αυτο???

Vezouvios
10/08/2006, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
ευχαριστο τρισμεγιστε πανγρηγορε προβατοσυνφορουμιτι


ας μην μαμαμε αλλο το ποστ

ελα στο μαντρι :lol: :lol: :lol: :wave2:

ποιος το μαμαει το ποστ???
Εγω απλα ενα κομπλιμεντο εκανα!!!!!!!
Απαγορευεται??
ε?ε?ε??


:lol: :lol:

EVI
10/08/2006, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
Το δικο μου ειναι KUVEX!!!!!
Δεν εχει αναγκη!


Τωρα σοβαρα,φιλαρακι που επεσε στην παραλιακη της θεσσαλονικης,και φορουσε κρανος Κινεζικο παρακαλω,(το οποιο το εριξε κατω απειρες φορες ,
Σε ατυχημα που ειχε ,στην πτωση του χτυπησε με το κεφαλι 2 με τρεις φορες στο κρασπεδο,αποτελεσμα,το κεφαλι αθικτο το κρανος για πεταμα!!!
Τι εχετε να πειτε πανω σε αυτο???


εχω να πω οτι γνωστος μου.....καλο παιδι.......επεσε με Arai και
το αραι δυαλιθικε ...........εντελως


μαζι με το κεφαλι του.........τυχη?.........δε ξερω......επρεπε να το θυμηθω τωρα?:sad:


τα κρανη ειναι σαν τα προφυλακτικα ......90% οχι 100%
αν σου σπασει την μαμισες....αλλα καθε ποτε το κανει?

Vezouvios
10/08/2006, 09:07
Σπαει το προφυλακτικο???
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Ρε σει αυτο ειναι πιο ανθεκτικο και απο το κρανος σου!!!!!!

Μηπως να βαλουμε ολοι τετοια στα κεφαλια μας??
Θα ειμαστε φφανταστικοι μηχανοβιοι !!!!
Εγω θελω με γευση σουβλακιου!!!

EVI
10/08/2006, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
Σπαει το προφυλακτικο???
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Ρε σει αυτο ειναι πιο ανθεκτικο και απο το κρανος σου!!!!!!

Μηπως να βαλουμε ολοι τετοια στα κεφαλια μας??
Θα ειμαστε φφανταστικοι μηχανοβιοι !!!!
Εγω θελω με γευση σουβλακιου!!!



τι?δεν το ξερες?????


ποσα γατια εχεις σκορπισει ρε κεραμυδογατο?

γεμισε η γειτονια?


προσεχουμεεεεεεεεεεεε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Vezouvios
10/08/2006, 09:17
αμα δεν το καταλαβες ακομα!!!
Χαβαλε κανω γλυκεια μου!!!
Εσυ τι λες να μην το ξερω??
Σπανιο φαινομενο μεν,αλλα εαν εισαι γνωστης δεν σπαει!
Το κολπο ειναι στην τοποθετιση!!!
Εαν δεν το βαλεις σωστα την μαμισες!!!
Σπαει κυριως απο το κενο αερα που δημιουργειτε την ωρα που το τοποθετεις,
Τωρα το μαμησαμε το ποστ!!!
:lol:

EVI
10/08/2006, 09:22
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



vezouvios condom prof doctora phd :lol:

Vezouvios
10/08/2006, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



vezouvios condom prof doctora phd :lol:

ολοι ειμαστε και καπου καλοι τελικα!!!!:rotflmao: :rotflmao:

vaskunito
10/08/2006, 10:52
Λοιπόν ένα μικρό σχόλιο σε ένα σοβαρό (ίσως και το μόνο) σημείο που αναφέρθηκε, επειδή όλα τα ατυχήματα δεν είναι τα ίδια (ταχύτητα, γωνία πρόσκρουσης, πόσο σκληρό είναι το σημείο που θα πέσεις κτλ κτλ) το ότι φόραγε άγνωστο κινέζικο κράνος και επέζησε και ότι ο άλλος φόραγε Arai και δυστύχώς όχι δεν λέει τίποτα γιά την ασφάλεια ενός κράνους. Ως γνωστόν, τα κράνη είναι γιά να προστατεύουν γιά τα περισσότερα ατυχήματα με χαμηλές ταχύτητες. 'Αμα δεν κάνω λάθος (και θυμάμαι σωστά) γιά ταχύτητα πρόσκρουσης 8-10 mph (και προσφέρουν κάποιο βαθμό επιβράδυνσης που δεν θυμάμαι. Γιατί είναι η επιβράδυνση που σκοτώνει και όχι η ταχύτητα. Τέσπα). Αυτά τα 8-10 μ/ώρα δεν είναι η ταχύτητα που κάνεις με την μηχανή, αλλά ή κάθετη ταχύτητα που θα χτυπήσεις κάτω. Γιατί σε περίπτωση ατυχήματος π.χ. θα φύγεις προς τα εμπρός και θα χτυπήσεις το κεφάλι σου κάτω διαγωνίως. Είναι λίγο δύσκολο να το εξηγήσω με λόγια αλλά σκεφτείτε τα περί διανυσμάτων που κάναμε κάποτε στην φυσική. Έχεις ένα μεγάλο διάνυσμα οριζοντίως που είναι η ταχύτητα που έχεις αποκτήσει από την μηχανή, και ένα κάθετα που είναι η βαρύτητα. Ο συνδυασμός τους κάνει μία διαγώνιο, και επειδή ακριβώς έχει διαγώνια διεύθυνση το διάνυσμα η πρόσκρουση (τις περισσότερες φορές) με το κράνος θα είναι πολύ λιγότερή από την ταχύτητα που έχει η μηχανή.
Εάν πάλι έχεις την ατυχία να πέσεις κάπου που να μην είναι παράλληλα με την διεύθυνση της ταχύτητας της μηχανής (π.χ. σε κανέναν τοίχο) τότε συνήθως τα ατυχήματα είναι θανατηφόρα με πολύ μικρότερες ταχύτητες.

Βέβαια άμα πας με 200 και πέσεις και σε δρόμο δεν σε σώζει ούτε Arai ούτε τίποτα.

Για να τελειώνουμε, νομίζω πως ούτε η τιμή αλλά ούτε τέτοιες ιστορίες θα πρέπει να επηρεάζουν την αγορά κράνους αλλά η ποιότητα κατασκευής και τα πόσα τεστ περνάνε τα κράνη πρίν έρθουν στην αγορά. Ως γνωστόν τα Arai περνάνει πολά τεστ (αν και μερικοί λένε πως είναι άσχετα με συνθήκες ατυχημάτων στο δρόμο) και είναι τα μόνα που ξέρω που έίναι κατασκευασμένα γιά να αντέχουν και δεύτερη πρόσκρουση. Όχι ότι σημαίνει ότι τα άλλα καλά κράνη δεν θα αντέξουν. Η δουλειά ενός κράνους είναι να αποσβέσει την ενέργεια πρόσκρουσης και να διαλυθεί (εσωτερικά η εξωτερικά). Γι αυτό και είναι μίας χρήσεως. Ένα κράνος που το πετάς από δω και από κει και δεν παθαίνει τίποτα (ούτε στο εσωτερικό του) δεν σημαίνει καθόλου πως είναι και το καλύτερο.


Αυτά.

:alien:

nikonian
10/08/2006, 11:13
Πολύ σωστά τα περί γωνίας πρόσκρουσης.
Γι'αυτό κι εγώ δεν πρόκειται να ξαναπάρω κράνος από συνθετικές ίνες (arai, shoei κλπ) . Γιατί όλα τα racing κράνη έχουν κατασκευαστεί για να αντέχουν κρούσεις με σημαντικές ταχύτητες πάνω σε άσφαλτο με μεγάλη γωνία κρούσης και όχι πάνω σε εμπόδια. Η πίστα δεν έχει εμπόδια.
Τα πολυκαρμπονάτα , αντίθετα, έχουν μια επιπλέον ελαστικότητα, που , ως ένα βαθμό, αποσβαίνει την επιτάχυνση που περνάει στο κεφάλι και προστατεύουν καλύτερα από κρούσεις σε πεζοδρόμια, αυτοκίνητα κλπ με μικρότερες ταχύτητες. Στις μεγάλες ταχύτητες έτσι κι αλλιώς τίποτα δεν σε σώζει.



Ευχαριστώ όλους για την συνεισφορά τους. Κανένα από τα 7 κράνη μου δεν έχει ημ/νια κατασκευής πάνω του , ή λήξης. Αφού λοιπόν το κέλυφος είναι από συνθετικές ίνες και είναι Ο.Κ. , θα το κρατήσω άλλον ένα χρόνο τουλάχιστον.

fantacid
24/08/2006, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
η ARAI λεει 5 χρονια απο τη πρωτη χρηση, OXI απο την ημερομηνια παράγωγης!

αρα περισσότερο νομιζω αφορα τα εσωτερικά υλικα του κρανους και οχι το περίβλημα (καρμπον κτλ)

my 2 cents

μαλλον εχει δικιο!

γιατι οι συνθετικες ινες δε νομιζω να εχουν τοσο μικρη διαρκια ζωης (5χρονια πχ)
μαλλον ειναι το εσωτερικο που ειναι υπευθυνο για την προσαρμοση του κεφαλιου μεσα στο κελυφος του κρανους ωστε να το κραταει στη θεση του κ "ασφαλες"

wikipedia λεει οτι το κεβλαρ χανει ενα σημαντικο ποσοστο σκληρηνσης εαν ειναι βραγμενο!!!!!
ελπιζω να εχουν στεγανωποιησει το κεβλαρ στα κρανη κ να μην αχρειστευονται απο τη πρωτη βροχη!!!!!




σχετικα με την εγγυηση που ΔΕΝ σου δινουν μετα τη ληξη του κρανους.........
τι εγγυηση σου δινουν κ σε ποιοες περιπτωσεις εαν εχεις ατυχημα κ το κρανος φανει μη αποτελεσματικο ή κατωτερο των προσδοκιων σου κ των αποτελεσματων των κρας τεστ που περασε πριν βγει στην αγορα??????????????

πχ. στο δικο μου κρανος (oneal) λεει:
helmet must be worn at all times to maximize the protection in any given impact

fantacid
24/08/2006, 00:20
δωστε κανα λινκ με κρας τεστ απο κρανη

κατα προτιμηση εντουραδικα

κ αν εχει oneal μεσα θα ηταν το ιδανικο!!!!

:wave2: :wave2:

leonidasm
16/01/2007, 09:06
Δηλαδη ρε παιδια εγω που εχω ενα κρανος εικοσι χρονια απο τοτε που ειχα μια βεσπα 200κβ λετε οτι πρεπει να το αλαξω.Μια χαρα ειναι.Λετε δεν κραταει αλλα εικοσι χρονια,να το κανω αποσβεση.Το προσεχω δεν εχει γρατζουνιες σχεδον καθολου.

perastikos
16/01/2007, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
Το δικο μου ειναι KUVEX!!!!!
Δεν εχει αναγκη!


Παίδες, εγώ έχω το UVEX Helix RS... Στην ετικέτα που έχει στο ένα λουράκι λέει Ε9 και από κάτω έχει δύο νούμερα (δεν μοιάζουν για ημερομηνίες)... Τι καταλαβαίνω για την διάρκεια ζωής του κράνους?

perastikos
17/01/2007, 17:29
Για όποιν ενδιαφέρεται... Έστειλα ένα mail στην UVEX με το παραπάνω ερώτημα. Η απάντησή τους:

"Dear Sir,

Please do not worry,

You can use your helmet without any doubt as far as you do not have any
accident or without having fallen down the helmet.

Hopefully we were able to answer your question.

With best regards
"

:)

perastikos
18/01/2007, 09:29
Και σήμερα μου ήρθε και ένα ακόμη mail από τον ίδιο :look:

"Sorry, I forget to say that a helmet is good for about 7-8 years. Than it
should be changed even if you did not have an accident.

Regards"


:lol: