PDA

View Full Version : Να τι εστί Σαρακάκης !



nikonian
08/08/2006, 10:53
Πριν από 3 χρόνια είχα πάρει ένα ολοκαίνουργιο ΝΧ 650 , το οποίο ερωτεύτηκα άμεσα. Έστριβε με περισσότερη σιγουριά από όλα τα στρητάκια που είχα και έχω καβαλήσει. Η ποιότητα κατασκευής δικαιολογούσε άνετα τα +1000 ευρώ σε σχέση μετα ΧΤ , DR,KLR κλπ.
Το μηχανάκι όμως αναγκάστηκα να το δώσω ανταλλαγή όσο-όσο γιατί δεν κρατούσε ρελαντί και κανένα από τα 3 συνεργεία που δοκίμασα δεν έβρισκε λύση.Το πρόβλημα το είχαν όλα στις τελευταίες παρτίδες πριν την κατάργηση του μοντέλου.

Πρόσφατα έμαθα από άλλον κάτοχο το τι έφταιγε:

Οι τελευταίες παρτίδες (made in Italy) φορούσαν λάθος καρμπυρατέρ. Ο τύπος πήγε στην ιαπωνική πρεσβεία και έκανε καταγγελία. Η αντιπροσωπεία σε 3 μέρες τον πήρε τηλέφωνο και τον παρακάλεσε να τους πάει το μηχανάκι για να του αλλάξουν καρμπυρατέρ και το πρόβλημα λύθηκε μια για πάντα.
Προφανώς ο ακατονόμαστος έκανε την πάπια μέχρι να περάσει η διάρκεια της εγγύησης και μετά να χρεώνει καμιά 500-600αρια ευρά για καρμπυρατέρ

EVI
08/08/2006, 10:55
εγω ενα θα πω

στο προηγουμενο μοτο το περιοδικο εχουν νεο

καινουργιο εργοσταδιο χονΔα στο ΠΑκισταν!

και δεν κανω πλακα..............

:smokin:



αν και για να λεμε την αληθεια λαμογια υπαρχουν σε ολες τις εταιρειες

dirtbird
08/08/2006, 10:57
Γιατί ξέρεις κανένα XR600 να κράταγε ρελαντί πάντα? Ή να δουλεύαν τα φλας (αυτό ισχύει και για τα νεότερα εντουροποιημένα ΧR650R, CRFX450)?

nikonian
08/08/2006, 11:16
To να σβήνει που και που είναι νορμάλ σε μεγάλα μονοκύλινδρα.

Το σβύνει σε ΚΑΘΕ φανάρι, ή ακόμα και στις αλλαγές ταχυτήτων, δεν είναι.

Το δε ανέκδοτο με τα συνεργεία είναι άπαικτο:
"Θα μου το φέρνεις κάθε μέρα. Τη μια θα ανοίγω πολύ τις βαλβίδες, την άλλη θα τις κλείνω πολύ , μέχρι να βρούμε που δουλεύει καλύτερα".
Μέχρι και τρύπα στο καρμπυρατέρ με βλακεντέκερ ήθελαν να του ανοίξουν (Agio motors - Βασίλης) για να "αναπνέει" καλύτερα.

stefanos
08/08/2006, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Γιατί ξέρεις κανένα XR600 να κράταγε ρελαντί πάντα? Ή να δουλεύαν τα φλας (αυτό ισχύει και για τα νεότερα εντουροποιημένα ΧR650R, CRFX450)?

εγώ ξέρω ένα

dirtbird
08/08/2006, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
εγώ ξέρω ένα
Εσύ XR πάπαλα, δικαιολογίες στο φουλ.:rolleyes:

gcrook
08/08/2006, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Πριν από 3 χρόνια είχα πάρει ένα ολοκαίνουργιο ΝΧ 650 , το οποίο ερωτεύτηκα άμεσα. Έστριβε με περισσότερη σιγουριά από όλα τα στρητάκια που είχα και έχω καβαλήσει. Η ποιότητα κατασκευής δικαιολογούσε άνετα τα +1000 ευρώ σε σχέση μετα ΧΤ , DR,KLR κλπ.
Το μηχανάκι όμως αναγκάστηκα να το δώσω ανταλλαγή όσο-όσο γιατί δεν κρατούσε ρελαντί και κανένα από τα 3 συνεργεία που δοκίμασα δεν έβρισκε λύση.Το πρόβλημα το είχαν όλα στις τελευταίες παρτίδες πριν την κατάργηση του μοντέλου.

Πρόσφατα έμαθα από άλλον κάτοχο το τι έφταιγε:

Οι τελευταίες παρτίδες (made in Italy) φορούσαν λάθος καρμπυρατέρ. Ο τύπος πήγε στην ιαπωνική πρεσβεία και έκανε καταγγελία. Η αντιπροσωπεία σε 3 μέρες τον πήρε τηλέφωνο και τον παρακάλεσε να τους πάει το μηχανάκι για να του αλλάξουν καρμπυρατέρ και το πρόβλημα λύθηκε μια για πάντα.
Προφανώς ο ακατονόμαστος έκανε την πάπια μέχρι να περάσει η διάρκεια της εγγύησης και μετά να χρεώνει καμιά 500-600αρια ευρά για καρμπυρατέρ

:rotflmao: :rotflmao:

Κοτζαμου R&D department, και δεν μπορουν να βρουν καρμπιρατερια της προκοπης;:look:
Αυτο ειχα λεει αυτο εβαλα και το εσπρωξα το νεο μοντελο......:rotflmao:

Ασε που μπορει να ειναι και η πηγη προβληματων του CBF250 αυτη,ετσι εχω μια υποψια.

Θα το μαθετε σε 10 χρονια μην φοβαστε.:sad::rotflmao:

sniper
08/08/2006, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
:rotflmao: :rotflmao:

Κοτζαμου R&D department, και δεν μπορουν να βρουν καρμπιρατερια της προκοπης;:look:
Αυτο ειχα λεει αυτο εβαλα και το εσπρωξα το νεο μοντελο......:rotflmao:

Ασε που μπορει να ειναι και η πηγη προβληματων του CBF250 αυτη,ετσι εχω μια υποψια.

Θα το μαθετε σε 10 χρονια μην φοβαστε.:sad::rotflmao:

Εσυ να μην μιλάς.....

Η Σουζουκι δεν έχει βρει βίδες που να βιδωνουν..... και μιλάτε για την Η..... αιδώς Αθηναίοι.... :D

gcrook
08/08/2006, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εσυ να μην μιλάς.....

Η Σουζουκι δεν έχει βρει βίδες που να βιδωνουν..... και μιλάτε για την Η..... αιδώς Αθηναίοι.... :D

Απλα βαλαμε μεταλλικες ροδελες αντι για λαστιχενιες και στο σερβις δεν κοιταξαμε βιδες γιατι βιαζομασταν.
βεβαια δεν κοιταξαμε και βαλβιδες αλλα και τοτε που κοιταγαμε ταμπα ανοιγαμε καπακια.

ΣΟΥΖΟΥΚΙ ΡΟΥΛΖ ΡΕΕΕΕΕΕ!!!!

2 βιδες τον χρονο ειναι μια χαρα.

(λεω για να πνιξω τον πονο μου) :sad:

sniper
08/08/2006, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Απλα βαλαμε μεταλλικες ροδελες αντι για λαστιχενιες και στο σερβις δεν κοιταξαμε βιδες γιατι βιαζομασταν.
βεβαια δεν κοιταξαμε και βαλβιδες αλλα και τοτε που κοιταγαμε ταμπα ανοιγαμε καπακια.

ΣΟΥΖΟΥΚΙ ΡΟΥΛΖ ΡΕΕΕΕΕΕ!!!!

2 βιδες τον χρονο ειναι μια χαρα.

(λεω για να πνιξω τον πονο μου) :sad:

ετσι έγινε και με τον τροπέα.... τις εφτυσε βέβαια.... μέσα απο το μέταλο.... :rotflmao: :rotflmao: :lol:

adam_tsouk
08/08/2006, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
εγώ ξέρω ένα

καν'τα δυο φτου φτου φτου....

:lol: :lol: :lol:


εμενα οταν προχωραει σβηνει

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
08/08/2006, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ετσι έγινε και με τον τροπέα.... τις εφτυσε βέβαια.... μέσα απο το μέταλο.... :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Που να δεις και ποσα 954 τσακωθηκανε με τον στροφαλο κουκλε.

Ενημερωμενο παιδι εισαι τα ξερεις τα ξερω και αμα λαχει σε διασυρω κιολα.:evil: :D :sad:

dirtbird
08/08/2006, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
καν'τα δυο φτου φτου φτου....

:lol: :lol: :lol:


εμενα οταν προχωραει σβηνει

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εσένα είναι xrL

sniper
08/08/2006, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Που να δεις και ποσα 954 τσακωθηκανε με τον στροφαλο κουκλε.

Ενημερωμενο παιδι εισαι τα ξερεις τα ξερω και αμα λαχει σε διασυρω κιολα.:evil: :D :sad:

Για μπιέλες θα εννοείς...... για πες πόσα; :winka:

gcrook
08/08/2006, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Για μπιέλες θα εννοείς...... για πες πόσα; :winka:

Τοσα περιστατικα ωστε να λειτουργουν αποτρεπτικα, (και εντελως βλακωδως) , για την αγορα του.

Οπως με τα SV ενα πραγμα.:wave2:
Ετσι για να δειτε τι εστι βερυκοκο εσεις (οχι εσυ Νικολακη μου προς Θεου) , που εχετε την καραμελα στο στομα.

Το θεμα του τροπεα να το θιγουν αυτοι που ξερουν καλα τι εχει παιξει, γιατι οταν το μπουρδελο σας θα σπασει ειτε ειναι Χοντα ειτε Γιαμαχα ειτε και γω δεν ξερω τι αλλο, σε αυτον θα στελνετε π.μ για συμβουλες.

adam_tsouk
08/08/2006, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εσένα είναι xrL

φακ ρε!


xr λεει xr το λεμε


:lol: :lol: :lol:

dirtbird
08/08/2006, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
φακ ρε!


xr λεει xr το λεμε


:lol: :lol: :lol:

L , L , L , L

ακου κει XR με υποπίεση

:rotflmao: :rotflmao: