PDA

View Full Version : Λειτουργεια...αυτορουτε...2002!!!



jimbar
27/05/2004, 12:43
Σας γράφω τα παρακάτω διότι έμαθα ότι κάποιοι φίλοι εδώ μέσα «δυσκολεύτηκαν» λίγο στην λειτουργία, του Autoroute. Και είναι τόση εύκολη η χρήση του. Θα μου πείτε «πάντα είναι εύκολο για όποιον ξέρει» και θα συμφωνήσω. Γι’ αυτό και εγώ σας στέλνω τα παρακάτω. Έχουμε και λέμε:

1-. Ανοίγω το Autoroute 2002 και με βγάζει σε αυτή την σελίδα. Αλλάζω τον κέρσορά μου με το «χέρι» και κάνω διπλό [2] κλικ στην Αθήνα [Athens].

2-. Εμφανίζεται η Αθήνα. [κάνοντας ζουμ είτε με την ρόδα από το ποντίκι μας είτε, με τον μεγενθυτικό φακό στην επάνω μπάρα].

3-. Δεξί κλικ στην στο σημείο πα’ όπου θέλουμε να αναχωρήσουμε και το περνάμε στο Route – Add as Start.

4-. Ένα πράσινο τετραγωνάκι εμφανίζεται με τον αριθμό ένα [1]. Είναι το σημείο αναχώρησης. [τα τετράγωνα έχουν τρία χρώματα :πράσινο = αναχώρηση, κίτρινο = ενδιάμεσα & κόκκινο = τέλος διαδρομής]

5-. Θέλω να βρω κάποιο σημείο [εδώ θα βάλω το χωριό μου διότι αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...τα ξέρετε]. Άρα βάζω τον ΩΡΩΠΟ ναι αλλά ΟΧΙ της Στερεάς αλλά της Πρεβέζης. Άρα πρέπει να το βρω [διότι μπορεί και να μην το γνωρίζω το μέρος]. Γράφω λοιπόν στο «κουτάκι» Find το μέρος που θέλω να βρω και κάνω κλικ στην λέξη Find.

6-. Και μου βγάζει: Ωρωπός – Αττικής [Στερεάς] ? Ωρωπός – Πρεβέζης ? και διάφορα άλλα. Επιλέγω αυτό που θέλω και κάνω κλικ στο OK.

7-. Το τελικό σημείο εμφανίζεται στον χάρτη και κάνοντας πάλι την ίδια διαδικασία [δεξί κλικ, Route, Add as End, εμφανίζει ένα κόκκινο τετράγωνο]

8-. Αφού έχω κάνει όλα τα παραπάνω, κάνω κλικ στο κόκκινο αυτοκινητάκι

9-. Εμφανίζεται στα αριστερά μας, ένας πίνακας που ονομάζεται ROUTE PLANΝER. Εκεί μπορώ να δω το σημείο αναχώρησης και το τελικό σημείο. Πατώ το GET DIRECTIONS και αυτό κάνει την δουλειά του. [με κόκκινο, είναι τα συνολικά χιλιόμετρα και κατ’ αυτό τις ώρες που χρειάζονται για να διανύσει κάποιος την «Άλφα» διαδρομή. - . Με πράσινο, η διαδρομή πιο «αναλυτικά»]

10-. Και τέλος, βγάζω ότι είναι περιττό και έτσι μένει μόνο ο χάρτης μου και έχω πλέον μια τελική άποψη της διαδρομής.

Εύχομαι να τα είπα σωστά … καλή διασκέδαση & καλά ταξίδια.

ruyjin
27/05/2004, 12:48
ρε συ Jim να στο ζητήσω κι εγώ, γιατί στο Δελεαρ την περασμένη φορά μου είχες πει ότι θα μου το ετοίμαζες, αλλά μάλλον με τα "παιδιά" που είδαμε προχτές στον Πευκώνα θα το ξέχασες.... :D
Αν γίνεται.... και όποτε μπορέσεις

jimbar
27/05/2004, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
ρε συ Jim να στο ζητήσω κι εγώ, γιατί στο Δελεαρ την περασμένη φορά μου είχες πει ότι θα μου το ετοίμαζες, αλλά μάλλον με τα "παιδιά" που είδαμε προχτές στον Πευκώνα θα το ξέχασες.... :D
Αν γίνεται.... και όποτε μπορέσεις


Μικρέ δεν σε έχω ξεχάσει. μάλιστα εχθές τα είχα μαζί μου αλλά ...

ruyjin
27/05/2004, 12:55
αλλα..... δεν είμασταν εκεί
σε ευχαριστώ πολύ!!!!
αν πάντως φύγω για Μετέωρα αύριο και δεν παρεβρεθώ στο Δέλεαρ κανονίζουμε στο επόμενο meeting.

Σε ευχαριστώ και πάλι πάντως!!!

jimbar
27/05/2004, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
...Σε ευχαριστώ και πάλι πάντως!!!


Οκ. Ξεκόλλα με το ευχαριστώ όμως. Μου θυμίζεις έναν γάλλο που μας ζαλίζει με τις συγνώμες του … Παλιάνθρωπος ντιπ για ντιπ ρεεεε


ΓΜΤ ,,, ΓΜΤ ,,,,,,, Δεν μπαίνουν οι φωτό. ΣΤΑΑΑΑΑΑΑΑΘΗ !!! HEEEEEEEEEEEEEEELP !!!!!

ruyjin
27/05/2004, 13:07
κάνε "save for web" στο photoshop εννοώ και στα δεξιά επέλεξε "Gif 64 No Dither" για να μικρίνει η ανάλυση της φωτογραφίας.
try it!!!

jimbar
27/05/2004, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
κάνε "save for web" στο photoshop εννοώ και στα δεξιά επέλεξε "Gif 64 No Dither" για να μικρίνει η ανάλυση της φωτογραφίας.
try it!!!


μάλλον αύριο διότι την κάνω για σχολείο. μάτς μούτς σε όλες & όλους. Παιδιά να μου είστε καλά.

ruyjin
27/05/2004, 13:13
καλή συνέχεια :wave2:

sas
27/05/2004, 13:52
Από ποιόν μπορούμε να προμηθευτούμε αυτούνονο το Autoroute ρε παλουκάρια???

jimbar
27/05/2004, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Από ποιόν μπορούμε να προμηθευτούμε αυτούνονο το Autoroute ρε παλουκάρια???

Φίλε Γιάννη, το ραντεβού είναι για Παρασκευή και φέρνεις 2 cd άδεια, πίνεις και καφέ, και γνωρίζεις όποιον θέλει να έρθει, και..., και...,

kapeos
27/05/2004, 17:56
... πολύ χρήσμο και εύχρηστο εργαλείο. Και οι οδηγίες σου ήταν πολύ καλές. Τι να τα κάνω ο π@@στης τα πτυχία όταν υπάρχουν άτομα σαν εσένα???
ΘΑ ΤΑ ΣΚΙΣΩ!!!!


Thanks Jimmακο:wave2::winka:

jimbar
28/05/2004, 06:54
Δεν μπαίνουν οι φωτό μου ακόμα. θα κάνω άλλη μία προσπάθεια... Να μου είσαι καλά ρε Μητσάκο...

sas
28/05/2004, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar
Φίλε Γιάννη, το ραντεβού είναι για Παρασκευή και φέρνεις 2 cd άδεια, πίνεις και καφέ, και γνωρίζεις όποιον θέλει να έρθει, και..., και...,

Που έχετε κανονίσει ραντεβού και τι ώρα?