PDA

View Full Version : Κύθηρα



fazerakis
08/08/2006, 16:38
Θα παρακαλούσα τους κυρίους /ες που έχουν επισκευθεί τα Κύθηρα προσφάτως να δώσουν πληροφορίες σχετικά με την διαδρομή.

1. Πόσα χλμ έιναι από Αθήνα-Νεάπολη?
2. Πόση ώρα περίπου?
3. Που προτείνετε στάση για ξεκούραση? (θα έχουμε και κάτι αυτοκίνητα να περιμένουμε, όχι τίποτα άλλο αλλά θα τους φορτώσουμε και τα μπαγκάζια :lol: )
4. Ότι άλλο χρήσιμο σας κατέβει.

Παραλίες και αξιοθέατα τα έχω ψιλοβρεί τι αξίζει (τα πάντα).

Ραντεβου εκεί σε όσους θα είναι από 12 μέχρι 18 Αυγουστου.
Αν δείτε το τουμπανοφέιζερ μου κορνάρετε να πούμε ένα γεια από κοντα.
:beer:

Nik0s
08/08/2006, 16:40
Όλες οι απαντήσεις, ένα click (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=24649) μακριά....


:wave2:

AFTER
08/08/2006, 16:51
Α ρε γαμωτι, δεν θα μπορεσω να κατεβω φετος(ειμαι απο εκει)
Υπολογιζε γυρω στις 5 ωρες για Νεαπολη στο πολυ χαλαρο(με σταση)
Δεν θυμαμαι τα χλμ, αλλα μαλλον γυρω στα 400.
Για σταση οπουδηποτε μετα την Τριπολη

ΤIP:
Παλια υπηρχε ΜΙΑ διασταυρωση για Νεαπολη(εκεινη που διαλεγες αν θα πας ευθεια για Γυθειο ή αριστερα για Νεαπολη).
Πλεον υπαρχει και αλλη πιο πριν, που κοβεις αρκετο δρομο, εκτος του οτι ειναι και καλυτερος.

Προσεχε γιατι στο Αρτεμισιο βρεχει συχνα

Μην ξεχασεις να πας στο Καλαδι
:wave2:

dbandit
08/08/2006, 17:01
:wave2:

1. 380
2. 4-5 αναλογα
3. Σπαρτη
4. Κανετε κ μια σταση Ελαφονησσο. Ειναι διπλα στη Νεαπολη.

5. Καλα να περασεις Γιωργο κ σια!

:beer:
:wave2:

Tropeas
09/08/2006, 00:13
Κατέβα μετά και προς Καστέλι μεριά αν έχεις μέρες....;) :wave2:

latris mixanis
09/08/2006, 00:18
Ο δρόμος από Σπάρτη για Μονεμβασία, Νεάπολη κλπ έχει φταιχτεί.
Έχει νεα άσφαλτο ευθείες....πας γρήγορα ειδικά αν ξέρεις το δρόμο:D
Αφού πάτε Κύθηρα, αν έχετε χρόνο να πάτε και στο Σπήλαιο της Καστανιάς(Νεάπολη).

Καλά να περάσετε

fazerakis
09/08/2006, 09:35
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

AFTER Κρίμα περίμενα να σε δω εκεί (Όσο για το Αρτεμίσιο ού να φας τη γλώσσα σου, σιγά μην κουβαλάω αδιαβροχα Αυγουστιατικα)

Dbandit, Ελαφόνησο έχω πάει παλιά που έκανες και ελέυθερο camping (τέλεια)

Δυστυχώς ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος αφου την Πέμπτη το βράδυ πρέπει να γυρίσω δρομέως Αθήνα να πλύνω, να σιδερώσω, να ποτίσω, ναταίσω τα γατιά, να ελέγξω μοτο γιατί το άλλο Σάββατο φεύγω για Σύρο. Για εκεί δεν θέλω πληροφορίες αφού πάω τα τελευταία 25χρόνια:lol:
Αν θέλετε εσείς πάντως ευχαρήστως.

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ

ΙΠΠΕΑΣ
09/08/2006, 10:00
Διαδρομή Χαϊδάρι - Σπάρτη - Ελιά - Νεάπολη

Απόσταση περίπου 330χλμ.

Μέχρι να φτάσετε Ελιά να ακολουθείς τις πινακίδες που σου δίνουν κατεύθυνση για Μονεμβάσια. Μετά το Αστέρι και Ελιά οι ταμπέλες που θα ακολουθείς είναι αυτές που λένε Προς Νεάπολη.

Άλλο ένα σημείο προσοχής είναι μετά το στρατόπεδο της Σπάρτης. Εκεί να έχεις το νου σου γιατί μόλις περάσεις το στρατόπεδο μετά από μία δεξιά στροφή πρέπει να πάρεις την έξοδο δεξιά(Προς Μονεμβάσια).Το δρομάκι θα σε οδηγήσει σε γέφυρα που περνάει απο πάνω απο το δρόμο που ερχόσουν αλλά σου αλλάζει την κατεύθυνση προς ανατολικά.

Σε περίπτωση επίσκεψης στο σπήλαιο Καστανιάς, να ξέρεις ότι οι επισκέψεις γίνονται ανά μία ώρα και διαρκούν μόνο για 25-30' ώστε να μην διαταραχθεί η θερμοκρασία του σπηλαίου από την ανθρώπινη παρουσία. Μην αγγίξετε τίποτα γιατί πέφτει κράξιμο.

Δρομολόγια προς Κύθηρα αυτή την εποχή έχει πολύ συχνά και το τελευταίο από Κύθηρα φεύγει αργά το βράδυ. Διάρκεια ταξιδιού Νεάπολη - Κύθηρα(Διακόφτι) περίπου 45'
Χωρητικότητα περίπου 80 οχήματα

Αν πάτε προς Ελαφόνησο να θυμάσαι ότι το σταυροδρόμι που έχει σημασία είναι στο χωριό Άγιοι Απόστολοι. Εκεί πας ευθεία για Νεάπολη και δεξιά για το χωριό Βιγκλάφια στο οποίο υπάρχουν πλοιάρια που σε περνάνε απέναντι. Το εισητήριο για αυτοκίνητο είναι 8? οπότε για μηχανή θα είναι γελοίο.

Καλή Διαμονή :wave2: