PDA

View Full Version : προβλημα μπαταριας



elnor
08/08/2006, 17:21
Ας Βοηθήσει κάποιος που ξέρει please !!!
Έχω ένα transalpi 600 (6 χρονών) και εδώ και 1-2 μήνες η μπαταρία μου χάνει συνέχεια τα υγρά της , εντωμεταξύ πρόσφατα άλλαξα σταθεροποιητή τάσης (γιατί μου τον έκαψε) και μπαταρία .
Μήπως έχει ωορρηξία και θέλει ζευγάρωμα ???
:smilea: :smilea:

crs-k
08/08/2006, 17:33
Συμπληρωνε υγρα και ΜΗΝ ξαναβαλεις τετοια μπαταρια!

Μονο "κλειστου" τυπου ... :winka:

elnor
08/08/2006, 18:18
OK μαζί σου αλλά και κάτι άλλο πρέπει να είναι , γιατί δεν το έκανε τόσο καιρό???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
08/08/2006, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από elnor
OK μαζί σου αλλά και κάτι άλλο πρέπει να είναι , γιατί δεν το έκανε τόσο καιρό???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Δεν ξερω ακριβως να σου πω, αλλοι σιγουρα ξερουν περισσοτερα ...

Πιθανον η παραπανω ζεστη λογω ημερων ...

Πιθανον να εχεις προβλημα υπερφορτωσης (βραζουν τα υγρα) ...

Πιθανον να απεκτησε καποια μικρη τρυπα ...


Δεν ξερω ... :(

harlek
08/08/2006, 18:23
Η υπερβολικά γρήγορη εξάτμιση δείχνει ότι η μπαταρία υπερφορτίζεται. Μέτρα με πολύμετρο την τάση στους πόλους της με τον κινητήρα αναμμένο. Δεν πρέπει να ξεπερνά τα 14,5V σε μεγάλο φάσμα των στροφών (π.χ. από ρελαντί μέχρι 7000σαλ).

elnor
09/08/2006, 18:53
Πράγματι έχω υπερφόρτωση 16.7V και μάλιστα το μεσημέρι μετά από 16χιλώμετρα έκανε σαν να έβραζε !!! Λοιπόν και τώρα τι μπορεί να φταίει «το δυναμό»????:confused: :confused: :confused:

crs-k
09/08/2006, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από elnor
Πράγματι έχω υπερφόρτωση 16.7V και μάλιστα το μεσημέρι μετά από 16χιλώμετρα έκανε σαν να έβραζε !!! Λοιπόν και τώρα τι μπορεί να φταίει «το δυναμό»????:confused: :confused: :confused:


Ανορθωτης μαλλον, αλλα τωρα ειναι σειρα για τον ηλεκτρολογο ... :wacko:

harlek
09/08/2006, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από elnor
Πράγματι έχω υπερφόρτωση 16.7V και μάλιστα το μεσημέρι μετά από 16χιλώμετρα έκανε σαν να έβραζε !!! Λοιπόν και τώρα τι μπορεί να φταίει «το δυναμό»????:confused: :confused: :confused:

Είτε ελαττωματικός ανορθωτής, είτε ακατάλληλος για τη συγκεκριμένη μηχανή είτε κάποια κακή σύνδεση με τα πηνία ή τη γείωση. Γραμμή για ηλεκτρολόγο, όπως είπε και ο crs-k.

kostisthegreek
09/08/2006, 22:31
Υπόψιν ότι έχουν σκάσει μπαταρίες από υπερφόρτωση.

elnor
10/08/2006, 07:41
Άντε τώρα στην Λήμνο να βρεις καλό ηλεκτρολόγο να την φτιάξει γκαμότη μου!!!
Και ανορθωτή άλλαξα πριν ένα μήνα.

elnor
11/08/2006, 08:30
Τελικός το πρόβλημα λύθηκε !!!
Όταν άλλαξα ανορθωτή τάσης μου βάλανε του προηγούμενου μοντέλου με αποτελέσματα τα γνωστά …
Ευτυχώς ο μηχανικός μου το βρήκε και γλύτωσα τον ηλεκτρολόγο !!!
Ευχαριστώ όσους ασχοληθήκατε με την περίπτωση μου.
:p :p :rotflmao: :rotflmao: