PDA

View Full Version : Αξιοπιστία: υπάρχει ή την δημιουργούμε ??



billpos
08/08/2006, 19:25
Αφορμή για το θέμα πήρα χθές που έκλεισα ένα ραντεβού με (ιδιώτη) πωλητή 1100GS που ομολογώ ότι θέλω να αγοράσω (οπότε μην θεωρηθώ εχθρός και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις...).
Το μηχανάκι ήταν τόσο 'χάρχαλο' αφού να φανταστείτε ο φίλος που με συνόδευε (έχει Adventure) φοβήθηκε να το πάει βόλτα. Εγώ το πήγα και είδα στραβό μπροστινό, τρελούς τζόγους στο λαιμό και ταλαντώσεις σε πλάγιασμα. Επιπλέον είχε και άλλα σπασμένα κλπ, και δεν το ψάξαμε περισσότερο (κινητήρα πχ).

Μόνος μου αργότερα έκανα διάφορες σκέψεις που θέλω να μοιραστώ μαζί σας:
Είναι τα BMW πραγματικά πιό αξιόπιστα, ή λόγω της νοοτροπίας των κατόχων τους που αντικαθιστούν το παραμικρό παρουσιάσει πρόβλημα, που πληρώνουν όσο όσο στα service, που γενικώς προσέχουν περισσότερο, έχουν πάντα τις μοτοσυκλέτες σε άριστη κατάσταση;

Σε αντίθεση, όσο αξιόπιστο να είναι το μοτέρ μίας R1, τί περιμένεις από τον μέσο αναβάτη μίας τέτοιας μοτοσυκλέτας ; Πρώτα απ' όλα να αρχίσει να το πειράζει (εξάτμιση, φίλτρο , εγκέφαλο και πάει λέγοντας) και να μην αναφέρω την οδηγική συμπεριφορά.

Εννοείται ότι αν αλλάζω ότι φθείρεται, πάντα θα έχω μία καινούρια μοτοσυκλέτα αλλά πόσο θα μου έχει κοστίσει μετά από κάποια χρόνια;

Θεωρώ ότι κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τα αυτοκίνητα με τις ακριβές μάρκες να έχουν γενικά αξιοπιστία, αλλά πώς τα μεταχειρίζονται οι ιδιοκτήτες τους ;

Και φτάνω στο ζουμί :

Πόσο παραπάνω (ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ) μπορεί να αντέξει μία R1100GS από ένα Transalp ή Varadero (τυχαία η επιλογή, δεν έχω κανένα απ' τα 2, βάλτε ότι θέλετε εδώ) όταν κάνεις ευλαβικά τα service; Και εννοώ όχι μόνο το μοτέρ (σας την έφερα) αλλά και τα πλαστικά, τα ρουλεμάν, τις τσιμούχες, τα όργανα, τους διακόπτες κλπ

Επειδή είμαι απο παλιά 'φίλος' των BMW, και υποψήφιος κάτοχος το post αυτό δεν είναι ειρωνικό ή ερριστικό. Θα ήθελα δε, να μου απαντήσετε με επιχειρήματα για να κοιμάμαι ήσυχος... (μπαϊδεγουέι, ο λόγος που θέλω να αγοράσω το GS δεν είναι η αξιοπιστία αλλά η οδική συμπεριφορά)

ironbum2
09/08/2006, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από billpos
...Εννοείται ότι αν αλλάζω ότι φθείρεται, πάντα θα έχω μία καινούρια μοτοσυκλέτα αλλά πόσο θα μου έχει κοστίσει μετά από κάποια χρόνια;....



Το να χαλάει κάτι και να το αλλάζεις δεν σημαίνει αξιοπιστία!!!!. Μάλλον κάπου έχεις μπερδευτεί. Αξιοπιστία σημαίνει να ΜΗΝ ΧΑΛΑΕΙ, ΝΑ ΜΗΝ ΣΠΑΕΙ, ΝΑ ΜΗΝ... (πάντα μέσα στα όρια χρήσης που προβλέπει ο κατασκευαστής και με την προβλεπόμενη συντήρηση.Δηλαδή δεν λες οτι ένα αγωνιστικό μοτέρ το οποίο θέλει κάθε 60 ώρες ΄λειτουργίας service οτι είναι λιγότερο αξιόπιστο αξιόπιστο από ένα κονό μοτέρ που θέλει serv ice κάθε 10.000 χλμ.. ) :wave2:

billpos
09/08/2006, 11:48
Σωστά !
Όμως πως τεκμηριώνεται η πραγματική αξιοπιστία (δεν χαλάει και όχι χαλάει και το φτιάχνω) ? πιθανόν μόνο από τα λεγόμενα των ιδιοκτητών - χρηστών.
Φίλος που έχει 1150 GS Adv. (2,5 ετών)έχει κάνει αρκετές επισκευές εντός και εκτός εγγύησης, με τελευταία αλλαγή άξονα 540?, και όταν τον ρωτάνε στο δρόμο λέει 'σκυλί το μηχανάκι, δεν παθαίνει τίποτα κλπ'.

Εμείς που δεν ξέρουμε την 'ιστορία' κάθε μηχανής, βλέπουμε στο δρόμο "άψογες" ή παλιές (Κ100, Κ75, R..) BMW και εκθειάζουμε την δυνατότητα να κρατάνε 'μία ζωή'

THEOD
09/08/2006, 12:46
Γ ια μένα ο ορισμός της "αξιοπιστίας" χωράει πολύ νερό μέσα...
Όλοι αναφερόμαστε σε αυτή αλλά λίγοι έχουν μπεί στην διαδικασία να εξηγήσουν τι εννοούν....


Αξιοπιστία για μένα έιναι όταν ένα προιόν (άσχετα αν εδώ μιλάμε για μοτοσυκλέττες...) συνεχίζει να κάνει σωστά την δουλειά που σχεδιάστηκε να κάνει, με μόνη απάιτηση να συντηρείται στα από τον κατασκευαστή αναγραφόμενα....


Το ότι λειτουργεί ένα παλιό μηχανάκι ή αυτοκίνητο ΔΕΝ είναι ένδειξη αξιοπιστίας...Όλα λειτουργούν αν συντηρούνται συνεχώς .....το αν συμφέρει να συντηρείς κάτι πολύ παλιό και αν βρίσκεις ανταλλακτικά για να το κάνεις είναι ΑΛΛΟ θέμα....


Το να κυκλοφορεί μια bmw τριαντακονταετίας έχοντας υποστεί 5 ρηστόρινγκ και κουβαλώντας πάνω της 32 πατέντες δεν είναι αξιοπιστία....είναι πείσμα και μεράκι του ιδιοκτήτη της να την κρατήσει σε λειτουργία πάση θυσία....

Το να κυκλοφορεί ένα παπί μετά από 20 χρόνια σε σχεδόν ορίντζιναλ κατάσταση και έχοντας υποστεί πολύ λιγότερη από την προβλεπόμενη συντήρηση...ΕΙΝΑΙ αξιοπιστία...

ironbum2
09/08/2006, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Γ ια μένα ο ορισμός της "αξιοπιστίας" χωράει πολύ νερό μέσα...
Όλοι αναφερόμαστε σε αυτή αλλά λίγοι έχουν μπεί στην διαδικασία να εξηγήσουν τι εννοούν....


Αξιοπιστία για μένα έιναι όταν ένα προιόν (άσχετα αν εδώ μιλάμε για μοτοσυκλέττες...) συνεχίζει να κάνει σωστά την δουλειά που σχεδιάστηκε να κάνει, με μόνη απάιτηση να συντηρείται στα από τον κατασκευαστή αναγραφόμενα....


Το ότι λειτουργεί ένα παλιό μηχανάκι ή αυτοκίνητο ΔΕΝ είναι ένδειξη αξιοπιστίας...Όλα λειτουργούν αν συντηρούνται συνεχώς .....το αν συμφέρει να συντηρείς κάτι πολύ παλιό και αν βρίσκεις ανταλλακτικά για να το κάνεις είναι ΑΛΛΟ θέμα....


Το να κυκλοφορεί μια bmw τριαντακονταετίας έχοντας υποστεί 5 ρηστόρινγκ και κουβαλώντας πάνω της 32 πατέντες δεν είναι αξιοπιστία....είναι πείσμα και μεράκι του ιδιοκτήτη της να την κρατήσει σε λειτουργία πάση θυσία....

Το να κυκλοφορεί ένα παπί μετά από 20 χρόνια σε σχεδόν ορίντζιναλ κατάσταση και έχοντας υποστεί πολύ λιγότερη από την προβλεπόμενη συντήρηση...ΕΙΝΑΙ αξιοπιστία...


ακριβως!!!

+1000:beer:

stefanos
09/08/2006, 13:19
Δεν θα μείνω στον ορισμό της ένοιας και πώς την αναλύει ο καθένας.
Το ζουμί της υπόθεσης είναι οτι η BMW έχτισε το όνομα της σε μηχανάκια που βγάζαν χιλιόμετρα χωρίς πολλές επεμβάσεις, σε εποχές που ο ανταγωνισμός διαλυόταν κάθε λίγα χιλιόμετρα.
Μπορεί τα παλαιότερα μοντέλα να μην είχαν τα γκάζια αλλά απο εκεί και ύστερα έπαιρνες ένα πακέτο που κράταγε πολλά χρόνια και εκατοντάδες χιλ. χιλ. , που έκανε σερβις εύκολα ακόμα και απο τον κάτοχο, που έκαιγε τριτοκοσμικές βενζίνες, που σήκωνε την πατέντα.
Με λιγα λόγια μηχανάκια που δεν σε αφήνανε στο πουθενά αν ο αναβάτης είχε και κανένα εργαλείο και κανα ανταλακτικό μαζί και λίγες γνώσεις.
Τώρα δεν νομίζω οτι ισχύει πια τίποτα απο τα παραπάνω.

ironbum2
09/08/2006, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν θα μείνω στον ορισμό της ένοιας και πώς την αναλύει ο καθένας.
Το ζουμί της υπόθεσης είναι οτι η BMW έχτισε το όνομα της σε μηχανάκια που βγάζαν χιλιόμετρα χωρίς πολλές επεμβάσεις, σε εποχές που ο ανταγωνισμός διαλυόταν κάθε λίγα χιλιόμετρα.
Μπορεί τα παλαιότερα μοντέλα να μην είχαν τα γκάζια αλλά απο εκεί και ύστερα έπαιρνες ένα πακέτο που κράταγε πολλά χρόνια και εκατοντάδες χιλ. χιλ. , που έκανε σερβις εύκολα ακόμα και απο τον κάτοχο, που έκαιγε τριτοκοσμικές βενζίνες, που σήκωνε την πατέντα.
Με λιγα λόγια μηχανάκια που δεν σε αφήνανε στο πουθενά αν ο αναβάτης είχε και κανένα εργαλείο και κανα ανταλακτικό μαζί και λίγες γνώσεις.
Τώρα δεν νομίζω οτι ισχύει πια τίποτα απο τα παραπάνω.


Ειδικά με τα νέα ηλεκτρικά μάλλον το αντίθετο ισχύει....:wave2:

dirtbird
09/08/2006, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από billpos
Αφορμή για το θέμα πήρα χθές που έκλεισα ένα ραντεβού με (ιδιώτη) πωλητή 1100GS που ομολογώ ότι θέλω να αγοράσω (οπότε μην θεωρηθώ εχθρός και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις...).
Το μηχανάκι ήταν τόσο 'χάρχαλο' αφού να φανταστείτε ο φίλος που με συνόδευε (έχει Adventure) φοβήθηκε να το πάει βόλτα. Εγώ το πήγα και είδα στραβό μπροστινό, τρελούς τζόγους στο λαιμό και ταλαντώσεις σε πλάγιασμα. Επιπλέον είχε και άλλα σπασμένα κλπ, και δεν το ψάξαμε περισσότερο (κινητήρα πχ).

Μόνος μου αργότερα έκανα διάφορες σκέψεις που θέλω να μοιραστώ μαζί σας:
Είναι τα BMW πραγματικά πιό αξιόπιστα, ή λόγω της νοοτροπίας των κατόχων τους που αντικαθιστούν το παραμικρό παρουσιάσει πρόβλημα, που πληρώνουν όσο όσο στα service, που γενικώς προσέχουν περισσότερο, έχουν πάντα τις μοτοσυκλέτες σε άριστη κατάσταση;

Σε αντίθεση, όσο αξιόπιστο να είναι το μοτέρ μίας R1, τί περιμένεις από τον μέσο αναβάτη μίας τέτοιας μοτοσυκλέτας ; Πρώτα απ' όλα να αρχίσει να το πειράζει (εξάτμιση, φίλτρο , εγκέφαλο και πάει λέγοντας) και να μην αναφέρω την οδηγική συμπεριφορά.

Εννοείται ότι αν αλλάζω ότι φθείρεται, πάντα θα έχω μία καινούρια μοτοσυκλέτα αλλά πόσο θα μου έχει κοστίσει μετά από κάποια χρόνια;

Θεωρώ ότι κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τα αυτοκίνητα με τις ακριβές μάρκες να έχουν γενικά αξιοπιστία, αλλά πώς τα μεταχειρίζονται οι ιδιοκτήτες τους ;

Και φτάνω στο ζουμί :

Πόσο παραπάνω (ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ) μπορεί να αντέξει μία R1100GS από ένα Transalp ή Varadero (τυχαία η επιλογή, δεν έχω κανένα απ' τα 2, βάλτε ότι θέλετε εδώ) όταν κάνεις ευλαβικά τα service; Και εννοώ όχι μόνο το μοτέρ (σας την έφερα) αλλά και τα πλαστικά, τα ρουλεμάν, τις τσιμούχες, τα όργανα, τους διακόπτες κλπ

Επειδή είμαι απο παλιά 'φίλος' των BMW, και υποψήφιος κάτοχος το post αυτό δεν είναι ειρωνικό ή ερριστικό. Θα ήθελα δε, να μου απαντήσετε με επιχειρήματα για να κοιμάμαι ήσυχος... (μπαϊδεγουέι, ο λόγος που θέλω να αγοράσω το GS δεν είναι η αξιοπιστία αλλά η οδική συμπεριφορά)

Λαμβάνοντας υπόψιν πολύ σοβαρά την τελευταία παράγραφο...sorry I can't help it:

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ, υπάρχει περίπτωση ένα GS να είναι πιο αξιόπιστο από το ΤΑ?
Μόνος σου λες για τις βλάβες του φίλου σου. Φιλικά πρόσεχε τι θα πάρεις.

ΝΙΚ
09/08/2006, 14:04
[i] ο λόγος που θέλω να αγοράσω το GS δεν είναι η αξιοπιστία αλλά η οδική συμπεριφορά)

Έτσι φίλε μου γιατι απο αξιοπιστία ακόμα δεν είμαι σε θέση να μιλήσω απο οδική συμπεριφορά όμως, τουλάχιστον το gs1150 που έχω εγώ, δεν συγκρίνεται με varadero που ήταν και η προηγούμενη μοτο μου.
Α και κάτι άλλο, για ρώτα κόστος για γενικό σέρβις gs 1150-1100 και για varadero.

geo36
16/03/2007, 10:19
Επειδη μετα απο χρονια μοτοσυκλετιστικου βιου αποφασισα να γινς κατοχος μιας bmw εκανα τις σχετικες αναζητησεις σε forums σε συζητησεις με κατοχους bmw και ομολογω πως προβληματιστηκα παρα πολυ.Η αξιοπιστια ειναι κατι πολυ σχετικο αλλα σιγουρα δεν ειναι κατι παραπανω η παρακατω απο το"περιμενω τουλαχιστον στα πρωτα δυο χρονια και τουλαχιστον τα πρωτα 25000 χιλιομετρα να βαζω μονο λαδια αερα στα λαστιχα και τα προγραματισμενα σερβις".Αν εξαιρεσουμε την καταναλωση λαδιου που οκ λεμε πως ειναι μια ιδιαιτεροτητα του κινητηρα μποξερ(αδικαιολογητη κατα την γνωμη μου-γιαπωνεζος κατασκευαστης τηα ειχε κανει χαρακιρι αν εκαιγε η μοτοσυκλετα του 100 μλ λαδι στα 1500 χλμ)λεπτομερειες οπως τσιμουχες που θελουν αλαγη στο διαφορικο,φρενα που τριζουν,μπαταριες που αδειαζουν αναλογα με τις καιρικες συνθηκες,δεικτες βενζινης που λειτουργουν απο την μεση και κατω,διαγνωστικα που απομονωνουν τα φρενα επειδη τα διαβαζουν μονιμα πατημενα,φερινκ που τριζουν και θελουν αφτερ μαρκετ καταστασεις για να μην τριζουν και σελες που δεν κλεινουν ειναι αληθεια πως με προβληματισαν αρκετα ωστε να το σκεφτω ξανα.Τα ακριβα σερβις ειναι ενας μυθος πλεον και δεν ειναι πια παραγοντας για να μην παρεις ενα bmw(στα γιαπωνεζικα φτασαμε να πληρωνουμε 400 ευρω για ενα μεγαλο σερβις)αλλα ολα αυτα τα μικρα διασπαρτα προβληματα ειναι λογος για σοβαρη σκεψη.Ελπιζω κατι εκει στην bmw να αλαξει γιατι εκτος απο αυτους που εχουν 15000 και αλλα δυο μηχανακια για την πολη και διαθεση να ριχνουν λεφτα στην μηχανη τους ειναι και αυτοι που με την μηχανη τους μοιραζονται τα παντα και το μονο που ζητανε ειναι απο μια εταιρια που εχει σημαια την αξιοπιστια να την προσφερει απλοχερα οπςσ τοσα χρονια κανουν οι ιαπωνες κατασκευαστες

X_NR750
16/03/2007, 10:30
Απλα καποια μοντελα ανεξαρτητως εταιρειων βγαζουν στατιστικα λιγοτερα προβληματα απο αλλα

πχ το παλιο XT ,Transalp κλπ

BILL VUZAS
16/03/2007, 15:50
Λαθος σκεψεις κανεις.Υπαρχει σημερα αναξιοπιστη μοτοσυκλετα?Αν ειναι να αποκτησεις BMW λογω αξιοπιστιας και μονον,εισαι λαθος.Ολα τα προιοντα γυρω μας ειναι βιομηχανικα,και στα πραγματα που διαφερουν μεταξυ τους τα ονομαζουμε ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ.Ε' λοιπον τα BMW εχουν πολλες ιδιαιτεροτητες που μας κανει να νιωθουμε οτι εχουμε ενα ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ προιον.Ρεαλιστικα αν το δουμε μπορει να υπαρχουν ποιο αξιοπιστες μοτοσυκλετες,καμια ομως δεν θα σε κανει να αισθανθεις οπως μια BMW.

geo36
16/03/2007, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
Λαθος σκεψεις κανεις.Υπαρχει σημερα αναξιοπιστη μοτοσυκλετα?Αν ειναι να αποκτησεις BMW λογω αξιοπιστιας και μονον,εισαι λαθος.Ολα τα προιοντα γυρω μας ειναι βιομηχανικα,και στα πραγματα που διαφερουν μεταξυ τους τα ονομαζουμε ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ.Ε' λοιπον τα BMW εχουν πολλες ιδιαιτεροτητες που μας κανει να νιωθουμε οτι εχουμε ενα ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ προιον.Ρεαλιστικα αν το δουμε μπορει να υπαρχουν ποιο αξιοπιστες μοτοσυκλετες,καμια ομως δεν θα σε κανει να αισθανθεις οπως μια BMW.



ιδιαιτεροτητα θα ελεγα πως ειναι οι διακοπτες των φλας,το φερινγ που ειναι χςρισμενο σε 100 κοματια .Σιγουρα ιδιαιτεροτητα δεν ειναι οι τσιμουχες διαφορικου που θελουν αλαγμα με το καλημερα ,οι μπαταριες που αδειαζουν απο φορτο εργασιας οι ζελατινες που τριζουν και καπου καπου τα υποπλαισια που σπανε ακριβως στην μεση.Οσο για την αισθηση που σου δινει μια bmw η αισθηση απο μονη της ειναι κατι εντελως υποκειμενικο αλλα ειμαι σιγουρος πως αν αντι ηγια την ελικα στο ρεζερβουαρ εγραφε κατι αλλο η αισθηση δεν θα ηταν η ιδια.

BILL VUZAS
17/03/2007, 08:34
geo36,εχεις μοτοσυκλετα?

geo36
17/03/2007, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
geo36,εχεις μοτοσυκλετα?




Δοξα τον θεο18 χρονια τωρα με εχει γερο ωστε να εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα ειδη απο αυτες,οπως μου εδωσε και την κριση να βλεπω τις μηχανες οπως ακριβως ειναι δηλαδη σαν τεχνολογικα προιοντα.Τουτεστιν τα καλα να λεγονται οπως και τα στραβα.Το μεγαλυτερο μερος αυτων που αγοραζουν μοτοσυκλετες ειναι ανθρωποι που θελουν να πιασουν τοπο τα 15000 που δινουν για μηχανη γιαυτο και καλο ειναι να λεμε τα προβληματα γιατι νομιζω πως ετσι κοι οι εταιριες θα κανουν το καλυτερο για να μας δινουν προιοντα πραγματικα αξιοπιστα.

BILL VUZAS
17/03/2007, 11:46
Συμφωνω οτι τα προβληματα πρεπει να δημοσιευονται για να διορθωνονται οι εταιριες.Εδω ομως παρατηρω μια εμπαθεια σχετικα με τα BMW.Π.χ.Οτι τριζουν η"οτι χαλανε κτλ.
Αν δηλαδη καποιος αποκτησει BMW την εχει δει καποιος,οτι δεν αξιζουν τα λεφτα τους και αλλα χαζα.Κανονας του εμπορειου ειναι οτι εαν κατι δεν αξιζει δεν πουλαει.Η τιμη του επισης αναλογα του ανταγωνισμου διαμορφωνεται και αυτη.Και στο κατω-κατω εαν δεν αρεσει σε καποιον ας μην την αγορασει.Απο την προσωπικη μου εμπειρια αξιζουν μεχρι τελευταιας δεκαρας τα λεφτα τους.Αντεχουν σε κανιβαλισμους περισσοτερο απο τα γιαπονεζικα.Πρωτοπορει σαν εταιρια σε πολλα,κυριως,ανθρωποκεντρικα θεματα.ΨΕΚΑΣΜΟΣ,ΑBS,ΚΑΤΑΛΥΤΕΣ,ΘΕΡΜΕΝΟΜΕΝΑ ΓΚΡΙΠ,ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ ΣΕΛΕΣ,ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ,ΦΘΗΝΑ ΣΕΡΒΙΣ,ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΓΙΑ ΒΑΛΙΤΣΕΣ,ΚΑΛΗ ΘΕΣΙ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ,ΑΝΤΙΣΠΙΝΤ,ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ.Και αλλα πολλα.Σε πολλα απο αυτα πρωτοπορει.
Και κατι τελευταιο,το 50% το μοτοσυκλετων που παρηχθησαν απο το εργοστασιο κυκλοφορουν ακομη.(Αν και δεν με πολυενδιαφερει,γιατι ποσο θα κρατησεις μια μοτοσυκλετα?Δυο,τρια,πεντε χρονια?θα την αλλαξεις με κατι νεοτερο.)

geo36
17/03/2007, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
Συμφωνω οτι τα προβληματα πρεπει να δημοσιευονται για να διορθωνονται οι εταιριες.Εδω ομως παρατηρω μια εμπαθεια σχετικα με τα BMW.Π.χ.Οτι τριζουν η"οτι χαλανε κτλ.
Αν δηλαδη καποιος αποκτησει BMW την εχει δει καποιος,οτι δεν αξιζουν τα λεφτα τους και αλλα χαζα.Κανονας του εμπορειου ειναι οτι εαν κατι δεν αξιζει δεν πουλαει.Η τιμη του επισης αναλογα του ανταγωνισμου διαμορφωνεται και αυτη.Και στο κατω-κατω εαν δεν αρεσει σε καποιον ας μην την αγορασει.Απο την προσωπικη μου εμπειρια αξιζουν μεχρι τελευταιας δεκαρας τα λεφτα τους.Αντεχουν σε κανιβαλισμους περισσοτερο απο τα γιαπονεζικα.Πρωτοπορει σαν εταιρια σε πολλα,κυριως,ανθρωποκεντρικα θεματα.ΨΕΚΑΣΜΟΣ,ΑBS,ΚΑΤΑΛΥΤΕΣ,ΘΕΡΜΕΝΟΜΕΝΑ ΓΚΡΙΠ,ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ ΣΕΛΕΣ,ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ,ΦΘΗΝΑ ΣΕΡΒΙΣ,ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΓΙΑ ΒΑΛΙΤΣΕΣ,ΚΑΛΗ ΘΕΣΙ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ,ΑΝΤΙΣΠΙΝΤ,ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ.Και αλλα πολλα.Σε πολλα απο αυτα πρωτοπορει.
Και κατι τελευταιο,το 50% το μοτοσυκλετων που παρηχθησαν απο το εργοστασιο κυκλοφορουν ακομη.(Αν και δεν με πολυενδιαφερει,γιατι ποσο θα κρατησεις μια μοτοσυκλετα?Δυο,τρια,πεντε χρονια?θα την αλλαξεις με κατι νεοτερο.)


φιλε μου καλε το να εχει καποιος εμπαθεια με μεταλλα ειναι αρρωστια.Δεν μπορω να εχω εμπαθεια με μοτοσυκλετες γιατι πολυ απλα ημουν κατοχος ολων των φιρμων κυριως γιαπωνεζικων ομολογω αλλα και για μενα στοχος ειναι μια bmw οποτε η εμπαθεια βγιανει εκτος.Το οτι κατι οταν αξιζει πουλαει και αυτο σχετικο.Παραδειγμα η γερμανικη αγορα οπου best seler ειναι το bandit 600 kai στην ελληνικη αγορα ειναι τα γιαπωνεζικα onn-off.Συμφωνω πως h bmw πρωτοπορει σε πολλα θεματα αλλα αφορμη για οσα εγραψα ειναι τα post ιδιοκτητων της φιρμας και τιποτα παραπανω.Δεν νομιζεις πως ειναι πολυ ενοχλητικο να αγοραζεις ενα μοντελο 2004 με σερβομηχανισμο στα φρενα και το 2006 να τον καταργει βαζοντας σε κατευθειαν σε μειονεκτικη θεση μεταπωλησης του μοντελου σου¨?Το μονο που ζηταω ειναι απο μια φιρμα του μεγεθους αυτου ειναι πολυ περισοτερη προσοχη σε τετοια θεματα και αυτο γιατι σαν μελοντικος κατοχος μιας τετοιας μοτοσυκλετας θελω τελειοτητα και τιποτα αλλο

BILL VUZAS
17/03/2007, 13:18
Σερβομηχανισμο στα φρενα ειχε το RT1150 MOD.2001 που ειχα παρει.Δεν ειναι απαραιτητα κακο το οτι βελτιωνει κατι και το παρουσιαζει αμεσως στα μοντελα της.Οπως το αντισπιντ η"το προγραμμα που βλεπεις καταναλωσεις,θερμοκρασια περιβαλοντος κτλ.
Παντως μην το φοβασε καθολου.Εγω το βγαζω την ψυχη και δεν κανει κιχ.Το GS 1200 που εχω ειναι σκετος ινδιανος.Κανει τα παντα,κυκλοφορω ολο το χρονο,στριβει-φρεναρει και κουβαλαει την αφεντια μου και τα συνμπρακαλα μου.Και μπαινεις και στα ματια του ξυνου γειτονα......

nkbl
17/03/2007, 13:50
Εγω θα μιλησω για το θεμα βασιζομενος στην προσωπικη μου εμπειρια.
Ειμαι κατοχος bmw τα τελευταια 5 χρονια.
Η πρωτη μου ηταν το f650gs μοντελο 2001 το οποιο αγορασα μεταχειρισμενο με 3200 χλμ απο μαντρα σε πραγματικα αριστη κατασταση.
Μεσα σε 3 χρονια εκανα περιπου 50.000 χλμ τα περισσοτερα στην Αθηνα και αρκετα ταξιδια εντος Ελλαδας
Στο θεμα της συντηρησης ακολουθουσα με ευλαβεια τις οδηγιες του κατασκευαστη και ολα γινονταν οπως επρεπε και οταν επρεπε σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο.
Σοβαρη βλαβη δεν μου παρουσιασε ποτε το μηχανακι αλλα.......
Καθε τρεις και λιγο ημουν στο συνεργειο για ψιλοπραγματα
Δηλαδη: η τσιμουχα της ταπας λαδιου,η κομμενη ντιζα του συμπλεκτη,οι καθρεπτες που οταν το αγορασα εκλειναν μετα τα 100χλμ,τα ρουλεμαν του λαιμου,και ενα σωρο αλλα που τωρα δεν τα θυμαμαι αλλα με εξαναγκαζαν να ξοδευω αλλες φορες μικροποσα και αλλες φορες μεγαλυτερα ποσα τα οποια στο συνολο των 3 ετων χρησης αθροιστικα εγιναν ενα ποσο διολου ευκαταφρονητο.
Ο αγοραστης της μηχανης μου με ευγνομωνει γιατι πηρε μια καινουργια μηχανη(και πως να μην ηταν αφου οτι χαλαγε το αλλαζα).
Καποια στιγμη διαπιστωσα οτι το 650 με 2 ατομα και βαλιτσες ηταν λιγο και αποφασισα να το δωσω και να παρω το 1100gs μοντελο 1999 με 18000 χλμ απο ιδιωτη σε πολυ καλη ομολογουμενως κατασταση.
Με αυτην την μηχανη εκανα σε 2 χρονια περιπου 70000 χλμ με την ιδια περιπου αναλογια χλιομετρων σε πολη - ταξιδια.
Στην συντηρηση ημουν το ιδιο σχολαστικος οπως και με το 650
Η συχνοτητα των επισκεψεων μου στο συνεργειο της bmw δεν μειωθηκε αλλα τα ποσα αυξηθηκαν(παντα για χαζοβλαβες) και το πραγμα αρχισε να με κουραζει.
Το χειροτερο ολων ομως ηρθε πριν απο καμμια βδομαδα......
Ο κινητηρας στα καλα καθουμενα ,σταματημενος σε φαναρι συνηθως, εσβηνε.
Ξαναπαιρνε μπροστα μετα απο λιγο μεχρι που καποια στιγμη δεν ξαναπηρε και αναγκαστικα οδηγηθηκα στον γνωστο μαστορα.
Η διαγνωση μετα απο μερικες μερες ψαξιματος και αφου αποκλεισαμε διαφορα ενδεχομενα ηταν εγκεφαλος.
Το κοστος? 3000ευρω καινουργιος και περιπου 1500 μεταχειρισμενος αν και οταν βρεθει....
Η μηχανη βρισκεται ακομα στο συνεργειο και εγω αναρωτιεμαι τι πρεπει να κανω.
Η αποψη μου για την αξιοπιστια των bmw λοιπον...........
Θεωρω οτι οι bmw ειδικα αυτες με τους boxer εχουν μοτερ πραγματικα σκυλια που δεν σπανε,δεν χαλανε και μπορουν να διανυσουν πανω απο 200.000 χλμ αλλαζοντας μονο λαδια αλλα τα περιφερειακα τους και τα ηλεκτρικα τους δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα.
Επισης εχω σχηματισει την αποψη οτι (παντα οι boxer) ειναι φτιαγμενοι για ενα και μοναδικο σκοπο: ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ
Οτιδηποτε αλλο τους φθειρει.
Το να παρεις μια τετοια μηχανη και να κανεις καθημερινα την διαδρομη Αλιμος - Μελισσια και το αναποδο οπως εκανα εγω ειναι μεγα λαθος το οποιο θα το πληρωσεις ακριβα.
Επισης καποια ανταλλακτικα τους ειναι ακριβα μεν αλλα οχι πολυ πιο ακριβα απο καποιες γιαπωνεζικες μαρκες (honda πχ) και καποια αλλα ισως και πιο φτηνα.
Αυτα προς το παρον
Για οποιαδηποτε διευκρινιση στην διαθεση σας
Νικος

geo36
17/03/2007, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
Σερβομηχανισμο στα φρενα ειχε το RT1150 MOD.2001 που ειχα παρει.Δεν ειναι απαραιτητα κακο το οτι βελτιωνει κατι και το παρουσιαζει αμεσως στα μοντελα της.Οπως το αντισπιντ η"το προγραμμα που βλεπεις καταναλωσεις,θερμοκρασια περιβαλοντος κτλ.
Παντως μην το φοβασε καθολου.Εγω το βγαζω την ψυχη και δεν κανει κιχ.Το GS 1200 που εχω ειναι σκετος ινδιανος.Κανει τα παντα,κυκλοφορω ολο το χρονο,στριβει-φρεναρει και κουβαλαει την αφεντια μου και τα συνμπρακαλα μου.Και μπαινεις και στα ματια του ξυνου γειτονα......


Ε θα το δοκιμασω τοτε αλλα κοιτα αν μου βγει σκαρτο θα στο φερω να τιο φτιαξεις εσυ¨).Παντως η αληθεια ειναι πως να πεθανεις χωρις να εστω να το δοκιμασεις δεν γινεται.Οποτε ειναι μοιραιο να γινει

BILL VUZAS
17/03/2007, 14:08
Τa bandit γενικα πουλαν πολλη στην γερμανια λογω της δραστηριας αντιπροσωπειας της σουζουκι.Και ειναι και πολλη φθηνα.Τα ον-οφ πουλαν εδω λογω των δρομων

Uriah Heep
20/03/2007, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS

To GS1200 που έχω...Και μπαινεις και στα ματια του ξυνου γειτονα......


Eπιτέλους και μιά τίμια κουβέντα σ΄αυτό το...αιθεροβάμον section!

:beer: :beer: :beer:

geo36
20/03/2007, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nkbl
Εγω θα μιλησω για το θεμα βασιζομενος στην προσωπικη μου εμπειρια.
Ειμαι κατοχος bmw τα τελευταια 5 χρονια.
Η πρωτη μου ηταν το f650gs μοντελο 2001 το οποιο αγορασα μεταχειρισμενο με 3200 χλμ απο μαντρα σε πραγματικα αριστη κατασταση.
Μεσα σε 3 χρονια εκανα περιπου 50.000 χλμ τα περισσοτερα στην Αθηνα και αρκετα ταξιδια εντος Ελλαδας
Στο θεμα της συντηρησης ακολουθουσα με ευλαβεια τις οδηγιες του κατασκευαστη και ολα γινονταν οπως επρεπε και οταν επρεπε σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο.
Σοβαρη βλαβη δεν μου παρουσιασε ποτε το μηχανακι αλλα.......
Καθε τρεις και λιγο ημουν στο συνεργειο για ψιλοπραγματα
Δηλαδη: η τσιμουχα της ταπας λαδιου,η κομμενη ντιζα του συμπλεκτη,οι καθρεπτες που οταν το αγορασα εκλειναν μετα τα 100χλμ,τα ρουλεμαν του λαιμου,και ενα σωρο αλλα που τωρα δεν τα θυμαμαι αλλα με εξαναγκαζαν να ξοδευω αλλες φορες μικροποσα και αλλες φορες μεγαλυτερα ποσα τα οποια στο συνολο των 3 ετων χρησης αθροιστικα εγιναν ενα ποσο διολου ευκαταφρονητο.
Ο αγοραστης της μηχανης μου με ευγνομωνει γιατι πηρε μια καινουργια μηχανη(και πως να μην ηταν αφου οτι χαλαγε το αλλαζα).
Καποια στιγμη διαπιστωσα οτι το 650 με 2 ατομα και βαλιτσες ηταν λιγο και αποφασισα να το δωσω και να παρω το 1100gs μοντελο 1999 με 18000 χλμ απο ιδιωτη σε πολυ καλη ομολογουμενως κατασταση.
Με αυτην την μηχανη εκανα σε 2 χρονια περιπου 70000 χλμ με την ιδια περιπου αναλογια χλιομετρων σε πολη - ταξιδια.
Στην συντηρηση ημουν το ιδιο σχολαστικος οπως και με το 650
Η συχνοτητα των επισκεψεων μου στο συνεργειο της bmw δεν μειωθηκε αλλα τα ποσα αυξηθηκαν(παντα για χαζοβλαβες) και το πραγμα αρχισε να με κουραζει.
Το χειροτερο ολων ομως ηρθε πριν απο καμμια βδομαδα......
Ο κινητηρας στα καλα καθουμενα ,σταματημενος σε φαναρι συνηθως, εσβηνε.
Ξαναπαιρνε μπροστα μετα απο λιγο μεχρι που καποια στιγμη δεν ξαναπηρε και αναγκαστικα οδηγηθηκα στον γνωστο μαστορα.
Η διαγνωση μετα απο μερικες μερες ψαξιματος και αφου αποκλεισαμε διαφορα ενδεχομενα ηταν εγκεφαλος.
Το κοστος? 3000ευρω καινουργιος και περιπου 1500 μεταχειρισμενος αν και οταν βρεθει....
Η μηχανη βρισκεται ακομα στο συνεργειο και εγω αναρωτιεμαι τι πρεπει να κανω.
Η αποψη μου για την αξιοπιστια των bmw λοιπον...........
Θεωρω οτι οι bmw ειδικα αυτες με τους boxer εχουν μοτερ πραγματικα σκυλια που δεν σπανε,δεν χαλανε και μπορουν να διανυσουν πανω απο 200.000 χλμ αλλαζοντας μονο λαδια αλλα τα περιφερειακα τους και τα ηλεκτρικα τους δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα.
Επισης εχω σχηματισει την αποψη οτι (παντα οι boxer) ειναι φτιαγμενοι για ενα και μοναδικο σκοπο: ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ
Οτιδηποτε αλλο τους φθειρει.
Το να παρεις μια τετοια μηχανη και να κανεις καθημερινα την διαδρομη Αλιμος - Μελισσια και το αναποδο οπως εκανα εγω ειναι μεγα λαθος το οποιο θα το πληρωσεις ακριβα.
Επισης καποια ανταλλακτικα τους ειναι ακριβα μεν αλλα οχι πολυ πιο ακριβα απο καποιες γιαπωνεζικες μαρκες (honda πχ) και καποια αλλα ισως και πιο φτηνα.
Αυτα προς το παρον
Για οποιαδηποτε διευκρινιση στην διαθεση σας
Νικος



νομιζω νικο πως εθεσες το θεμα στην σωστη βαση.Και αυτο ακριβως ειναι ο ορισμος της αξιοπιστιας.Οι μοτοσυκλετες δεν ειναι απλα ενας κινητηρας,ειναι συνολο περιφερειακων που οφειλουν να κανουν σωστα την δουλεια τους και μαλιστα σε καθε ειδους συνθηκες.Εεκι εχει πετυχει και ο ιαπωνας που θα φτιαξει μια μοτοσυκλετα που θα την εχεις σπιτι δουλεια δουλεια σπιτι ,ταξιδι και χιλια δυο αλλα πραγματα.Μακαρι και ο γερμανος να κανει βηματα μπροστα σαυτον τον τομεα γιατι εχει πολους υποψηφιους αγοραστες που περιμενουν ενα κλικ παραπανω για να τους προτιμησουν

BILL VUZAS
21/03/2007, 08:54
Να αναφερω και εγω κατι σχετικα με το ΒΑΡΑΝΤΕΡΟ που ειναι κλασικη ιαπωνικη μοτοσυκλετα.Απο εμπειρια βεβαιως 2 καλων φιλων.Μεχρι τα 22.000-25000 χιλιομετρα ειχαν αλλαξει και οι δυο ρουλεμαν τιμονιου και αλυσιδα γραναζια.Κοστος?Περιπου 500 ευρω!
Εγω ως δυστηχης κατοχος ενος παθιαρικου gs 1200 στα 30000 χιλιομετρα που εχω τωρα,εχω δωσει 0 ευρω.Βεβαια το μηχανακι το προσεχω παρα πολυ.Πανω απο τις 7500 στροφες και κατω απο τις 6000,συνηθως δεν το δουλευω.(Βασιλη προσεχε τι θα πεις).Πειτε μου τι να κανω?Ανησυχω!

Stergios69
21/03/2007, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
Μεχρι τα 22.000-25000 χιλιομετρα ειχαν αλλαξει και οι δυο ρουλεμαν τιμονιου και αλυσιδα γραναζια.Κοστος?Περιπου 500 ευρω!
Africa 93 μοντέλο... 95000 χλμ...
Γρανάζια αλυσίδα κάθε 35000 χλμ, 150 ευρώ...
Ρουλεμάν τιμονιού μέχρι τώρα ποτέ... :D

BILL VUZAS
21/03/2007, 09:13
Οποτε ο κανονας ειναι να μην αγοραζουμε καινουργια προιοντα.Ιαπωνικα η"Ευρωπαικα.Να παρουμε GS 1000 και Αφρικα.Σωστος?

Stergios69
21/03/2007, 09:20
Δεν ξέρω... Ο καθένας να παίρνει ότι γουστάρει περισσότερο και ας είναι προετοιμασμένος για το τίμημα.
Όσοι έχουν ΚΤΜ 950-990, πχ, γουστάρουν τόσο που δεν τους πειράζει να είναι τρεις την ώρα στα συνεργεία για τις διάφορες ανακλήσεις.

BILL VUZAS
21/03/2007, 09:24
Σωστα.Γιατι και κολοτρωγομαι για ΚΤΜ.
Παιρνεις τα ρισκα και ορμας.