PDA

View Full Version : Bar Ends (τιμονιου)



alex14
09/08/2006, 11:19
Ενας φιλος αγορασε απο Αγγλια after market αντιβαρα τιμονιου για Bandit 600. Το θεμα ειναι οτι ειναι πολυ πολυ ελαφρυτερα απο τα μαμα. Σε ερωτηση του προς τον κατασκευαστη του ειπαν το εξης ωραιο. ' Μαλλον δεν γνωριζεις και πολλα απο μοτοσυκλετες, οι συγχρονες δεν χρειαζονται αντιβαρα τιμονιου για το vibration.'

Ξερει κανεις τι γινεται ? Εχει βαλει κανενας αλλος after market bar ends και διαπιστωσε διαφορα στη συμπεριφορα της μηχανης ?

Εμενα παντως μου ακουγεται καπως η απαντηση του. Δηλ αυτοι που τα εβαλαν απο το εργοστασιο ειναι ηλιθιοι ?



:wave2:

idi
09/08/2006, 11:22
μην αλλαζεις τα μαμα βαρια αντιβαρα γιατι θα εχεις προβλημα με συντονισμους που "μυρμιγκιαζουν" τα χερια.

dirtbird
09/08/2006, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
μην αλλαζεις τα μαμα βαρια αντιβαρα γιατι θα εχεις προβλημα με συντονισμους που "μυρμιγκιαζουν" τα χερια.

+1

Στο ΧΧ (το οποίο έχει και άξονες εξισορρόπησης;) και δεν έχει κραδσμούς), έβαλα ελαφρύτερα και υπάρχει διαφορά.

Γενικότερα, ανάλογα με το βάρος αλλάζει και η συχνότητα που συντονίζεται το τιμόνι.

alex14
09/08/2006, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
μην αλλαζεις τα μαμα βαρια αντιβαρα γιατι θα εχεις προβλημα με συντονισμους που "μυρμιγκιαζουν" τα χερια.

Γιωργο, ειναι τσεκαρισμενο αυτο ?
Και εγω κατι τετοιο φανταζομουν αλλα δεν ημουν σιγουρος. Δεν μπορει να εβαλαν τα μαμα (βαρια) χωρις λογο.

Thanks


:wave2:

idi
09/08/2006, 11:32
στο δικο μου Ζ1000 οταν αλλαξα αντιβαρα (με πιο ελαφριά γιατι ηταν χρυσα και μου αρεσαν στο ματι) ειχα μεγαλο προβλημα! φυσικα τα ξαναεβαλα τα μαμα

μετα άλλαξα τιμονι (παλι μαλακια εκανα) και ειχα το διο πρόβλημα γιατι δεν έμπαιναν τα μαμα βαρια αντιβαρα

αρα παλι γυριζω στο μαμα τιμονι + αντιβαρα γιατι δε τη παλεύω με τους συντονισμούς :wave2: (τσαμπα λεφτα σε 2 ζευγαρια αντιβαρα+renthal Τιμονι...)
:smokin:

nikonian
09/08/2006, 11:52
Ωχ , μου φτιάξατε τη μέρα. Έχασα κι εγώ το δεξί την Κυριακή (και μου μυρμήγκιασε το αριστερό χέρι αλλά το αντιπαρέρχομαι) και πρέπει να πληρώσω άλλα 35 ευρά για ένα βαρίδι.
Φτού!

sniper
09/08/2006, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Ωχ , μου φτιάξατε τη μέρα. Έχασα κι εγώ το δεξί την Κυριακή (και μου μυρμήγκιασε το αριστερό χέρι αλλά το αντιπαρέρχομαι) και πρέπει να πληρώσω άλλα 35 ευρά για ένα βαρίδι.
Φτού!


35Ε για το hornet? κάπου στα 15 έχει.... για ψάχτο....

:smokin: