PDA

View Full Version : 1η ΤΑΧΥΤΗΤΑ



X_NR750
09/08/2006, 19:40
Η ερωτηση μου ειναι απλη,
ποσο φορτωνουμε την 1η ταχυτητα

θυμαμαι οτι στο μανουαλ του τρανσαλπ ελεγε οτι την 1η ταχυτητα την φορτωνουμε τοσο ωστε να αρχισει να κινειται η μηχανη (περιπου 3000 στροφες απο δικη μου εμπειρια) και μετα αλλαγη σε 2αρα

στο VFR τωρα δεν λεει τιποτα αλλα υποπτευομαι οτι στα τετρακυλινδα δεν ισχυουν τα παραπανω εγω παντως την παω το πολυ 4000 στροφες (κοκκινο 10750)

τι θεωρειται σωστο γενικως?

GhostDog
09/08/2006, 19:46
ντεν ξέρω για τα 4κ εγώ πάντως τη σπάω όπως και τις άλλες 5... :D :lol: :lol:

X_NR750
09/08/2006, 19:47
Νομιζω πως για χρηση στον δρομο και οχι πιστα αυτο δεν ειναι σωστο γιατι καταπονεις πολυ τον κινητηρα

sniper
09/08/2006, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Νομιζω πως για χρηση στον δρομο και οχι πιστα αυτο δεν ειναι σωστο γιατι καταπονεις πολυ τον κινητηρα

O κινητήρας στην 1η δουλεύει ακριβώς όπως και στις υπόλοιπες σχέσεις....

:smokin:

X_NR750
09/08/2006, 19:53
Εισαι σιγουρος για αυτο που λες η εικαζεις?

Δεν ξερω αλλα εχω την αισθηση οτι παρολο που το εργο που παραγεται απο τον κινητηρα ειναι το ιδιο η 1η ταχυτητα τον φρεναρει πολυ και τον ζοριζει

THEOD
09/08/2006, 19:57
Στα ανοίγματα μικρών ταχυτήτων η μετάδοση καταπονείται πολύ περισσότερο από τον κινητήρα...

sniper
09/08/2006, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Εισαι σιγουρος για αυτο που λες η εικαζεις?

Δεν ξερω αλλα εχω την αισθηση οτι παρολο που το εργο που παραγεται απο τον κινητηρα ειναι το ιδιο η 1η ταχυτητα τον φρεναρει πολυ και τον ζοριζει

Το μόνο που αλλάζει ειναι το γρανάζι στo κιβώτιο.... το μόνο που κουράζει έναν κινητήρα (έως να τον καταστρέψει) είναι να τον δουλεύεις στα κόκκινα.....

Σε διαφορετική περίπτωση θα το έγραφαν και τα User Manual....

:smokin:

X_NR750
09/08/2006, 19:59
Στο μανιουαλ του τρανσαλπ το εγραφε στο vfr οχι?

takis1964
09/08/2006, 20:00
tosa xronia odigo tis moto pou ixa k exo xoris na kitao min xeperaso orismenes strofes!!den milao gia ta kokina ta opia vriskonte alos gia na se proidopioune gia to zorisma tou kinitira!!! (ektos kian thelo na kano oikonomia!!) alios thaxe kofti stin proti to poli os tis 5.000 strofes...apolafse to mixanaki sou to opoio simioteon den spai den xalai!!!

X_NR750
09/08/2006, 20:03
ok ευχαριστω

dirtbird
09/08/2006, 20:07
Ο κινητήρας δέχεται την μεγαλύτερη καταπόνηση με την τελευταία σχέση όπου και η ταχύτητα της μοτό τείνει προς την μέγιστη δυνατή και εκτός των μηχανικών φορτίων προστίθονται και τα αεροδυναμικά.

Αντίθετα, την μεγαλύτερη καταπόνηση το κιβώτιο την δέχεται με την 1η ταχύτητα αφού με αυτήν μεταδίδεται πιο πολύ ροπή από ότι με τις επόμενες.

Μία φιλική συμβουλή προς τον X_NR.
Αντιλαμβάνομαι ότι έχεις καινούργιο κοσκιννάκι αλλά χαλάρωσε. Έτσι όπως το πας θα γεράσεις πριν από αυτό.

:beer: :wave2:

X_NR750
09/08/2006, 20:09
Δικιο εχεις προσπαθω μα μην το παρακανω αλλα το συγκεκριμενο το γουσταρα απο φοιτητης και ξερεις πως ειναι οταν επιτελους αγγιζεις το ονειρο....

harlek
09/08/2006, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αντίθετα, την μεγαλύτερη καταπόνηση το κιβώτιο την δέχεται με την 1η ταχύτητα αφού με αυτήν μεταδίδεται πιο πολύ ροπή από ότι με τις επόμενες.


Το κιβώτιο σε κάθε περίπτωση διαχειρίζεται την ίδια ροπή: Αυτήν του κινητήρα. Η μέγιστη τιμή της είναι δεδομένη και δεν εξαρτάται από τη σχέση στο κιβώτιο. Μάλιστα, σε μεγάλες σχέσεις ταλαιπωρείται περισσότερο, γιατί είναι πολύ πιο συχνό να ανοίγεις πολύ το γκάζι με πέμπτη (π.χ. σε ένα προσπέρασμα) παρά με πρώτη (η οποία θα γεμίσει αμέσως).

Αυτά που όντως δέχονται περισσότερη ροπή στις μικρές σχέσεις είναι τα γρανάζια και η αλυσίδα.

gdevelek
09/08/2006, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Το κιβώτιο σε κάθε περίπτωση διαχειρίζεται την ίδια ροπή: Αυτήν του κινητήρα. Η μέγιστη τιμή της είναι δεδομένη και δεν εξαρτάται από τη σχέση στο κιβώτιο.

+100

το θέμα συζητήθηκε πριν 2 περίπου χρόνια εδώ (ίσως και άλλες φορές)

επέμενα πως δεν πειράζει να κοκκινίζουμε την πρώτη

ρώτησα και τον μηχανικό μου τότε, άνθρωπος με εμπειρία περίπου 35 ετών ως μάστορας, και με βεβαίωσε πως δεν τρέχει μία

το ΜΟΝΟ πρόβλημα που βλέπω είναι πως επειδή η ταχύτητα είναι χαμηλή η ψύξη από τον αέρα δεν είναι και η καλύτερη, αλλά οι ψηλές στροφές στην 1η κρατάνε λίγα δευτερόλεπτα, δεν τρέχει τίποτε

προσωπικα δεν την κοκκινίζω την πρώτη (ούτε και καμία άλλη) αλλα όχι και 4000 στροφές βρε παιδιά...

kostisthegreek
09/08/2006, 21:52
Ζέσταμα του κινητήρα, μεγαλύτερη κατανάλωση, κλπ είναι οι συνέπειες της 1ης με πολλές στροφές.
Αμα βαστάει η 2α στην ταχύτητα που κινήσαι εκείνη τη στιγμή άλλαξέ την.
(τα παραπάνω για οδήγηση μέσα στην πόλη)

gdevelek
09/08/2006, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Ζέσταμα του κινητήρα, μεγαλύτερη κατανάλωση, κλπ είναι οι συνέπειες της 1ης με πολλές στροφές.


σύμφωνοι, αλλά αυτό ισχύει για όλες τις σχέσεις

με 4 κυλ. και 400 κυβικά, το μοτέρ "ζητάει" την πρώτη περισσότερο

kostisthegreek
09/08/2006, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
σύμφωνοι, αλλά αυτό ισχύει για όλες τις σχέσεις

με 4 κυλ. και 400 κυβικά, το μοτέρ "ζητάει" την πρώτη περισσότερο

Ναί ισχύει για όλες τις σχέσεις απλά η 1η ανεβάζει πιο εύκολα στροφές.
Το ζητούμενο είναι να πέσουν λίγο οι στροφές αλλά και να βαστάει καλά η σχέση που θα βάλεις.
Αν με 1η πηγαίνει καλύτερα κανένα πρόβλημα, φτάνει να μην κοκκινίζει.

gdevelek
09/08/2006, 22:28
μπα, δεν κοκκινίζει, πολύ σπάνια φτάνω τις 9000 με κόκκινα στις 12500

dirtbird
10/08/2006, 06:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Το κιβώτιο σε κάθε περίπτωση διαχειρίζεται την ίδια ροπή: Αυτήν του κινητήρα. Η μέγιστη τιμή της είναι δεδομένη και δεν εξαρτάται από τη σχέση στο κιβώτιο. Μάλιστα, σε μεγάλες σχέσεις ταλαιπωρείται περισσότερο, γιατί είναι πολύ πιο συχνό να ανοίγεις πολύ το γκάζι με πέμπτη (π.χ. σε ένα προσπέρασμα) παρά με πρώτη (η οποία θα γεμίσει αμέσως).

Αυτά που όντως δέχονται περισσότερη ροπή στις μικρές σχέσεις είναι τα γρανάζια και η αλυσίδα.

Και η αντίδραση του δρόμου μέσω του ελαστικού-γραναζιών κ.τ.λ.?

Το tractive effort (μου διαφεύγει αυτή την στιγμή η μετάφραση) , παίρνει την μέγιστη τιμή του με 1η ταχύτητα...

anna Z1750
10/08/2006, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Η ερωτηση μου ειναι απλη,
ποσο φορτωνουμε την 1η ταχυτητα

θυμαμαι οτι στο μανουαλ του τρανσαλπ

δηλαδη πρεπει να ανοιξεις το μανουαλ για να καταλαβεις πως παει το μηχανακι σου?
απλα τα πραγματα ,αν θες να το καψεις ξεκινα με 13 χιλιαδες
και αλλωστε ακους ποτε αγκομαχαει το μοτερ
σε αγωνες τρεχεις ωστε να κανεις 0-100 σε 5 δευτερα?
η σε κυνηγανε στο δρομο??

3-4-5 ταχυτητες δωσε στροφες και λογικοτατο το βλεπω

takis1964
10/08/2006, 08:26
enoite oti oi simboules ston filo ine gia to an kani na termatizi tin proti opote theli.os anafora tin kanoniki kinisi k efoson den viazese h den kani kontres...souzes klp enoite oti fortonis tis taxitites opos thelis exalou to transalp fortoni 5h me 3.000 strofes:)

alex14
10/08/2006, 08:31
Εγω εχω μια διαφορετικη αποψη.
Ο κινητηρας βγαζει μια δυναμη Α ας πουμε στις 10.000 στροφες.
Οταν η μηχανη ταξιδευει με π.χ. 180 χλμ σε αυτες τις στροφες η δυμανη του κινητηρα καταναλωνεται καπου, αντιστασεις αερα, τριβες κυλισης κτλ. Με πρωτη ταχυτητα και 10.000 στροφες η δυναμη του κινητηρα η οποια παραμενει η ιδια, που καταναλωνεται ? Οι αντιστασεις αερα κτλ ειναι σιγουρα μικροτερες, επομενως εχω την εντυπωση οτι ο κινητηρας καταπονειται περισσοτερο με πρωτη ταχυτητα και πολλες στροφες απο οτι στις μεγαλυτερες σχεσεις.

Αυτο βεβαια δεν με αποθαρυνει να αφηνω τα λαστιχα κατω :rotflmao:

:beer:

gdevelek
10/08/2006, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Με πρωτη ταχυτητα και 10.000 στροφες η δυναμη του κινητηρα η οποια παραμενει η ιδια, που καταναλωνεται ?


σ' αυτό που προορίζεται, στην ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗ

:beer:

alex14
10/08/2006, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
σ' αυτό που προορίζεται, στην ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗ

:beer:

Δεν ειπα να επιταχυνεις με πρωτη μεχρι τις 10.000 στρ.
Ειπα να κινησαι με πρωτη και 10.000 στρ.

Γενικα πιστευω οτι ολοι οι κινητηρες δεν ειναι σωστο να δουλευουν χωρις ή με πολυ μικρο "φορτιο".
Και γιατι να μην βαλουμε και την νεκρα στο παιχνιδι μιας και το θεμα μας ειναι αν καταπονειται ο κινητηρας ? Ανοιγει κανενας το γκαζι κοντα στα κοκκινα (και να το κρατησει) με νεκρα ? Δεν νομιζω, εκτος και εαν θελει να δει εαν ισχυει η εγγυηση:D

:beer:

CyBeRseXX
10/08/2006, 08:50
H 1i kai i 2i einai oi poio polyxrisimopoiimenes taxitites giati etsi ksekinas opote k ta granazia tous kataponountai perissotero apo ta upoloipa.

Se ena zzr400 pou eixa, epeidi zoriza arketa tin proti katelikse me spasmeno granazi..

gdevelek
10/08/2006, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Δεν ειπα να επιταχυνεις με πρωτη μεχρι τις 10.000 στρ.
Ειπα να κινησαι με πρωτη και 10.000 στρ.


δεν υπάρχει άνθρωπος με σώας τας φρένας που να επιλέξει να ΚΙΝΕΙΤΑΙ με πρώτη και 10.000 στροφές

τις 10.000 στροφες τις πιάνει κανείς στα πλαίσια της επιτάχυνσης και μετά αμέσως αλλάζει σε 2η

άρα το διάστημα κατά το οποίο το μοτέρ δουλεύει πάνω από τις 8.000 είναι της τάξης των δύο δευτερολέπτων

αυτό σε αντιπαράθεση με την 6η και τις 10.000 στροφές, όπου το μοτέρ μπορεί να βρίσκεται για μια ώρα και πλέον διαρκώς σε ένα ταξίδι, αν ο κυβισμός είναι μικρός ή αν ο αναβάτης είναι γκαζοφονιάς

alex14
10/08/2006, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
δεν υπάρχει άνθρωπος με σώας τας φρένας που να επιλέξει να ΚΙΝΕΙΤΑΙ με πρώτη και 10.000 στροφές

τις 10.000 στροφες τις πιάνει κανείς στα πλαίσια της επιτάχυνσης και μετά αμέσως αλλάζει σε 2η

άρα το διάστημα κατά το οποίο το μοτέρ δουλεύει πάνω από τις 8.000 είναι της τάξης των δύο δευτερολέπτων

αυτό σε αντιπαράθεση με την 6η και τις 10.000 στροφές, όπου το μοτέρ μπορεί να βρίσκεται για μια ώρα και πλέον διαρκώς σε ένα ταξίδι, αν ο κυβισμός είναι μικρός ή αν ο αναβάτης είναι γκαζοφονιάς

Επομενως ερχεσαι στα λογια μου. Δεν υπαρχει ανθρωπος με σωας τα φρενας να το κανει αυτο γιατι πολυ συντομα θα φαει καμια μπιελα στο κεφαλι.

:wave2:

gdevelek
10/08/2006, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Επομενως ερχεσαι στα λογια μου. Δεν υπαρχει ανθρωπος με σωας τα φρενας να το κανει αυτο γιατι πολυ συντομα θα φαει καμια μπιελα στο κεφαλι.

:wave2:

μα δεν συζητούσαμε ποτέ το θέμα που θέτεις

το ερώτημα ήταν "πόσο ΦΟΡΤΩΝΟΥΜΕ την πρώτη"

δηλαδή πόσο την ανεβάζουμε πριν ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ταχύτητα

THEOD
10/08/2006, 09:19
- Για ψάρεμα πας ???

- Όχι...για ψάρεμα...

- Κρίμα...και έλεγα να πάμε μαζί ....


:a22: :a22: :a22:

X_NR750
10/08/2006, 09:32
Δεν ειμαι ουτε μηχανικος ουτε γκουρου των μηχανων

απλα στο manual του Transalp ελεγε οτι δεν πρεπει να φορτωνουμε πολυ την 1η αρα κατι παιζει εδω

επιπλεον θα ελεγα οτι η συζητηση ανοιχτηκε οχι στα πλαισια του καλυτερου 0-100 αλλα της μακροζωηας της μοτοσυκλετας ως πακετο

με λιγα λογια πως πρεπει καποιος να διαχειριζεται τις στροφες του κινητηρα του σε σχεση με τις ταχυτητες

αυτο που εχω παρατηρησει απλα ειναι οτι με μικρες σχεσεις στο κιβωτιο ο κινητηρας μουγκριζει εχουμε πολλους κραδασμους και εμενα τουλαχιστον μου αφηνει την εντυπωση οτι ειναι ποιο "υγειινο" για την μηχανη να της αλλαζεις ταχυτητα

dirtbird
10/08/2006, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
σ' αυτό που προορίζεται, στην ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗ

:beer:

+1, ακριβώς επειδή 'περρισεύει' δύναμη το όχημα επιταχύνει.
Το παρακάτω διάγραμμα δύναμης έλξης προς ταχύτητα (το tractive effort που σας έλεγα), είναι από το Bosch Automotive Handbook και αν και στην προκειμένη περίπτωση αφορά αυτοκίνητο είναι τυπικό.
Παρόμοια διαγράμματα μπορείτε να βρείτε στα tests των τελευταίων ετών του Performance Bikes. Tα νούμερα μπορεί να αλλάζουν αλλά η μορφή είναι ίδια

Aυτό που εύκολα παρατηρείται είναι ότι η δύναμη έλξης είναι πολύ μεγαλύτερη με χαμηλή σχέση και ταχύτητα.


58266

dirtbird
10/08/2006, 15:24
Έχει αρχίσει και μου μυρίζει......:mad:

stefanos
10/08/2006, 15:29
Θέλετε να μας πείτε οτι επιρεάζεται σε κάτι ο κινητήρας απο την ταχύτητα που έχουμε στο κιβώτιο?

dirtbird
10/08/2006, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Έχει αρχίσει και μου μυρίζει......:mad:

Μπορεί να'ταν και η ιδέα μου.....:wacko:

LittleJohn
10/08/2006, 17:40
Εγώ θα έλεγα να κινείσαι με την σχέση που ``νιώθεις`` οτί ζητάει το μηχανάκι εκείνη την ώρα ανάλογα με τις συνθήκες...Και να μην σκέφτεσαι , --α έχω πρώτη και δεν κάνει, άς βάλω μία δευτέρα...

Μόνο σε αυτή την περίπτωση δεν θα καταπονείς την μοτοσυκλέτα.

gdevelek
10/08/2006, 18:54
υπάρχει η σχέση που ζητά το μηχανάκι ΚΑΙ αυτή που ζητά ο αναβάτης

το μηχανάκι είναι ευτυχισμένο αν αλλάζω από 1η σε 2η στις 3000, εγώ δεν είμαι

:rolleyes:

θυμίζω, 400 κυβικά, 4κύλινδρο

:wave2:

harlek
10/08/2006, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και η αντίδραση του δρόμου μέσω του ελαστικού-γραναζιών κ.τ.λ.?

Το tractive effort (μου διαφεύγει αυτή την στιγμή η μετάφραση) , παίρνει την μέγιστη τιμή του με 1η ταχύτητα...

Ναι, με την πρώτη ταχύτητα έχεις μεγαλύτερη αντίδραση στον τροχό, στην αλυσίδα και στα γρανάζια. Όμως, λόγω της σχέσης πολλαπλασιασμού του κιβωτίου, η "αντίδραση δρόμου" που φτάνει στον κινητήρα δεν είναι μεγαλύτερη από εκείνη που φτάνει όταν επιταχύνεις με την πέμπτη. Απλά στη μια περίπτωση νομίζεις ότι το κιβώτιο (και ο κινητήρας) δέχεται μεγάλη αντίδραση επειδή αισθάνεσαι το αποτέλεσμά της (μεγάλη επιτάχυνση), ενώ με την πέμπτη δεν αισθάνεσαι έτσι (ωστόσο το κιβώτιο "βασανίζεται" εξίσου από τη ροπή του κινητήρα και την αντίδραση του δρόμου, απλά η "μακριά" σχέση μετάδοσης δεν σ' αφήνει να το νιώσεις). :wacko:

kostisthegreek
10/08/2006, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
υπάρχει η σχέση που ζητά το μηχανάκι ΚΑΙ αυτή που ζητά ο αναβάτης

το μηχανάκι είναι ευτυχισμένο αν αλλάζω από 1η σε 2η στις 3000, εγώ δεν είμαι

:rolleyes:

θυμίζω, 400 κυβικά, 4κύλινδρο

:wave2:

Μάλον κάτι δεν πάει καλά στη σχέση σας!:lol: :wave2:

gdevelek
10/08/2006, 20:55
αφού εδώ και 4 χρόνια δεν μου έχει βγάλει τίποτε, λέω να το κρατήσω το κορίτσι κι ας διαφωνούμε λιγουλάκι :D

kostisthegreek
10/08/2006, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
αφού εδώ και 4 χρόνια δεν μου έχει βγάλει τίποτε, λέω να το κρατήσω το κορίτσι κι ας διαφωνούμε λιγουλάκι :D

Εχω την εντύπωση ότι της έχεις ψήσει το ψάρι στα χείλη αλλά στόμα έχει και μιλιά δεν έχει!:lol: :wave2:

gdevelek
10/08/2006, 21:47
θα αστειεύεσαι...

υπάρχουν άτομα που, όταν ακούν ότι σπάνια ξεπερνώ τις 8000 μου λένε πως "αφήνω ανεκμετάλλευτο το μισό μοτέρ"

dirtbird
11/08/2006, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Ναι, με την πρώτη ταχύτητα έχεις μεγαλύτερη αντίδραση στον τροχό, στην αλυσίδα και στα γρανάζια. Όμως, λόγω της σχέσης πολλαπλασιασμού του κιβωτίου, η "αντίδραση δρόμου" που φτάνει στον κινητήρα δεν είναι μεγαλύτερη από εκείνη που φτάνει όταν επιταχύνεις με την πέμπτη. Απλά στη μια περίπτωση νομίζεις ότι το κιβώτιο (και ο κινητήρας) δέχεται μεγάλη αντίδραση επειδή αισθάνεσαι το αποτέλεσμά της (μεγάλη επιτάχυνση), ενώ με την πέμπτη δεν αισθάνεσαι έτσι (ωστόσο το κιβώτιο "βασανίζεται" εξίσου από τη ροπή του κινητήρα και την αντίδραση του δρόμου, απλά η "μακριά" σχέση μετάδοσης δεν σ' αφήνει να το νιώσεις). :wacko:

Ξανακοίτα το διάγραμμα, είναι αντιπροσωπευτικό.

Τι γίνεται εδώ πέρα, ό ένας λέει για σχέσεις, ο άλλος για το τι αισθανόμαστε καβάλα...

Μήπως να βγάλουμε τον oldman από mod και να φωνάξουμε την Dr. Ruth?:wacko:

stefanos
11/08/2006, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Ναι, με την πρώτη ταχύτητα έχεις μεγαλύτερη αντίδραση στον τροχό, στην αλυσίδα και στα γρανάζια. Όμως, λόγω της σχέσης πολλαπλασιασμού του κιβωτίου, η "αντίδραση δρόμου" που φτάνει στον κινητήρα δεν είναι μεγαλύτερη από εκείνη που φτάνει όταν επιταχύνεις με την πέμπτη. Απλά στη μια περίπτωση νομίζεις ότι το κιβώτιο (και ο κινητήρας) δέχεται μεγάλη αντίδραση επειδή αισθάνεσαι το αποτέλεσμά της (μεγάλη επιτάχυνση), ενώ με την πέμπτη δεν αισθάνεσαι έτσι (ωστόσο το κιβώτιο "βασανίζεται" εξίσου από τη ροπή του κινητήρα και την αντίδραση του δρόμου, απλά η "μακριά" σχέση μετάδοσης δεν σ' αφήνει να το νιώσεις). :wacko:

Σωστός.
Ο κινητήρας βγάζει τα ίδια άλογα σε όλες τις σχέσεις άρα ταλαιπωρείται σε όλες τις σχέσεις το ίδιο.
Η μετάδοση ίσως ταλαιπωρείται και απο την πολλή ροπή στις πρώτες σχεσεις αλλά και απο τις σαλ στην τελική.

dirtbird
11/08/2006, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos

Ο κινητήρας βγάζει τα ίδια άλογα σε όλες τις σχέσεις άρα ταλαιπωρείται σε όλες τις σχέσεις το ίδιο.


Τον ταλαίπωρο.....:a16: :a9:

idi
11/08/2006, 09:20
εγω λεω να μη γεμιζετε καμια ταχυτητα...και μετα να ποζαρετε στα περιοδικα με ενα μηχανακι που εχει κανει 300,000 χλμ χωρις προβληματα

ρε πατε καλα? Honda εχετε... μετα τις 4000 σ.α.λ. θα κολλησει το ρημαδι (αν δεν εχει μεινει απο ηλεκτρικα) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:














(να δω ποσο θα ζησει αυτο το ποστ) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
11/08/2006, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εγω λεω να μη γεμιζετε καμια ταχυτητα...και μετα να ποζαρετε στα περιοδικα με ενα μηχανακι που εχει κανει 300,000 χλμ χωρις προβληματα

ρε πατε καλα? Honda εχετε... μετα τις 4000 σ.α.λ. θα κολλησει το ρημαδι (αν δεν εχει μεινει απο ηλεκτρικα) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



(να δω ποσο θα ζησει αυτο το ποστ) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ρε άει γράσσαρε την ντίζα συμπλέκτη σου μπας και σταματήσεις να τις βάζεις καρφωτές...


ΣΗΜ: το ninja μου είχε και υδραυλικό συμπλέκτη και καλύτερο κιβώτιο από ένα νεοKawasakiz1000 που είχα οδηγήεσει.........:winka: :lol: :lol:

Και γράψε ότι θες, ου΄τε από τη Honda τα παίρνουμε ούτε έχουμε να αποδείξουμε τίποτα....

jpsplus
16/08/2006, 23:59
Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ, ΜΟΝΟ ΠΟΥ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΟΠΩΣ ΦΟΡΤΙΟ (ΕΝΑ ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ, ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΕΣ, ΑΝΗΦΟΡΑ, ΚΑΤΗΦΟΡΑ, ΑΝΕΜΟΣ, ΚΙΝΗΣΗ ΚΛΠ).

ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΡΟΦΩΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΠΟΡΕΙΑΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟΣΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΩΣΤΕ ΟΤΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΤΑΧΥΝΕΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΦΟΡΤΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ. ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙΣ.
ΣΤΟ ΙΣΙΩΜΑ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΔΙΑΤΗΡΕΙΤΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑΘΕΡΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΟΠΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΣΤΡΟΦΩΝ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 800-1200 ΓΙΑ ΜΙΚΡΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΚΑΙ 1500-2500 ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ.
ΣΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΑΝΑΙΒΕΙΣ 1000 Η ΚΑΙ 2000 ΣΤΡΟΦΕΣ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΙΑ ΚΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΠΑΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ.
ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΕΧΩ ΕΝΑ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΣΤΡΟΦΩΝ-ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΑΠΟ ΕΝΑ SV 650 K5, ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ. ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΑΞΟΝΑ ΣΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΕ ΜΕΤΡΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΟ.
ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΘΑ ΤΟ ΔΩ ΣΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

jpsplus
17/08/2006, 00:05
Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ, ΜΟΝΟ ΠΟΥ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΟΠΩΣ ΦΟΡΤΙΟ (ΕΝΑ ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ, ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΕΣ, ΑΝΗΦΟΡΑ, ΚΑΤΗΦΟΡΑ, ΑΝΕΜΟΣ, ΚΙΝΗΣΗ ΚΛΠ).

ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΡΟΦΩΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΠΟΡΕΙΑΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟΣΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΩΣΤΕ ΟΤΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΤΑΧΥΝΕΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΦΟΡΤΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ. ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙΣ.
ΣΤΟ ΙΣΙΩΜΑ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΔΙΑΤΗΡΕΙΤΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑΘΕΡΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΟΠΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΣΤΡΟΦΩΝ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 800-1200 ΓΙΑ ΜΙΚΡΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΚΑΙ 1500-2500 ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ.
ΣΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΑΝΑΙΒΕΙΣ 1000 Η ΚΑΙ 2000 ΣΤΡΟΦΕΣ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΙΑ ΚΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΠΑΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ.
ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΕΧΩ ΕΝΑ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΣΤΡΟΦΩΝ-ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΑΠΟ ΕΝΑ SV 650 K5, ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΣΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ. ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΑΞΟΝΑ ΣΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΕ ΜΕΤΡΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΟ.
ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΘΑ ΤΟ ΔΩ ΣΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.


58457

sonic22
20/08/2006, 16:38
ta provlimata me to anoigma/kokkinisma tis prwtis (or kai tis deuteris...) einai dio...

1. to moter anevazei poli grigora strofes me apotelesma ta kinoumena meri na epitaxinoun apotoma kai viaia.
tautoxrona to ladi den borei na akolouthisei tin apotomi auti metavoli tis taxititas kinisis...
gia ton parapanw logo den kanei na "marsaroume" to moter stin nera...

2. gia na exoume ipopolaplasiasmo twn strofwn prepei na valoume ena "mikro" granazi na kinei ena "magalitero" (sxesi metadwsis legete auto...)
i prwti exei tin mikroteri sxesi metadwsis pragma pou simenei oti to "mikro" granazi ... travaei zoria.



p.s. min jexnate ta 125gp or ta paliotera 50cc pou jekinagane sproxnodas...

diskolo pragma i ekkinisi... :winka:

dirtbird
27/08/2006, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
ta provlimata me to anoigma/kokkinisma tis prwtis (or kai tis deuteris...) einai dio...

1. to moter anevazei poli grigora strofes me apotelesma ta kinoumena meri na epitaxinoun apotoma kai viaia.
tautoxrona to ladi den borei na akolouthisei tin apotomi auti metavoli tis taxititas kinisis...
gia ton parapanw logo den kanei na "marsaroume" to moter stin nera...

2. gia na exoume ipopolaplasiasmo twn strofwn prepei na valoume ena "mikro" granazi na kinei ena "magalitero" (sxesi metadwsis legete auto...)
i prwti exei tin mikroteri sxesi metadwsis pragma pou simenei oti to "mikro" granazi ... travaei zoria.



p.s. min jexnate ta 125gp or ta paliotera 50cc pou jekinagane sproxnodas...

diskolo pragma i ekkinisi... :winka:

Eυτυχώς θα τον στείλανε να σβήσει καμμιά φωτιά .....

ή δυστυχώς :rolleyes: