PDA

View Full Version : τι βενζίνη



gdevelek
09/08/2006, 22:00
έψαξα και στο σχετικο στίκι αλλά απάντηση δεν βρήκα

σε ΜΗ καταλύτικό μοτέρ (π.χ.το δικό μου στο σούπερ4) τι βενζίνη πρέπει να βάζω

1. για την υγεία μου και των άλλων ανθρώπων γύρω μου

2. για την υγεία του μοτέρ

παρακαλω απαντήσεις από άτομα 100% βέβαια, όχι "έχω ακούσει" , "μου είπε κάποιος που ξέρει" κλπ, κι εγώ έχω πάρει τέτοιες απαντήσεις αλλά καμία υπεύθυνη

άλλοι λένε "βάζε LRP, η αμόλυβδη έχει κυκλικούς αρωματικούς HC που είναι καρκινογόνοι", άλλοι λένε "μα ΚΑΙ η LRP τους ΙΔΙΟΥΣ HC έχει!!" και άκρη δεν βγάζω

σας μερσώ!

kostisthegreek
09/08/2006, 22:19
Επειδή το μόνο που φταίει - ή τουλάχιστον φταίει περισσότερο - για τη μόλυνση της ατμόσφαιρας και την υγεία των ανθρώπων είναι τα καυσαέρια από τα μηχανάκια :a14: σταμάτα να το κυκλοφορείς.
Τώρα αν επιμένεις να το κυκλοφορείς βάζε την "παλιά σούπερ" για μη καταλυτικό μηχανάκι.:wave2:

idi
10/08/2006, 09:56
διαβασε το ποστ του SF για τα καυσιμα

(αν βαριεσαι θα σου πω εγω που το διαβασα: βαζε "παλια σουπερ")

crs-k
10/08/2006, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
έψαξα και στο σχετικο στίκι αλλά απάντηση δεν βρήκα

σε ΜΗ καταλύτικό μοτέρ (π.χ.το δικό μου στο σούπερ4) τι βενζίνη πρέπει να βάζω

1. για την υγεία μου και των άλλων ανθρώπων γύρω μου

2. για την υγεία του μοτέρ

παρακαλω απαντήσεις από άτομα 100% βέβαια, όχι "έχω ακούσει" , "μου είπε κάποιος που ξέρει" κλπ, κι εγώ έχω πάρει τέτοιες απαντήσεις αλλά καμία υπεύθυνη

άλλοι λένε "βάζε LRP, η αμόλυβδη έχει κυκλικούς αρωματικούς HC που είναι καρκινογόνοι", άλλοι λένε "μα ΚΑΙ η LRP τους ΙΔΙΟΥΣ HC έχει!!" και άκρη δεν βγάζω

σας μερσώ!


Εχει συζητηθει διεξοδικα (και) εδω μεσα.

Αν δεν ειναι στο sticky ειναι σε αλλα δυο ή τρια threads γι' αυτο το θεμα.

Χωρις να το ξαναναλυσω, σε ΜΗ καταλυτικους κινητηρες βαζουμε ΜΟΝΟ LRP (παλια σουπερ), οχι γιατι εχει μολυβδο, αλλα γιατι ειναι αυτη που αφηνει πολυ λιγοτερους καρκινικους ρυπους!

gdevelek
10/08/2006, 10:13
αυτό γνώριζα κι εγώ και αυτό ακολουθώ 4 χρόνια τώρα

ωστόσο αυτή η ιστοσελίδα θόλωσε τα πράγματα

http://www.robotpig.net/automotive/gas.php

...αναφέροντας μεταξύ άλλων τα παρακάτω:

Το ποσοστό του μολύβδου στην super με την εμφάνιση της αμόλυβδης άρχισε να μειώνεται συνέχεια, ο ρόλος του περιορίστηκε στην λίπανση (όπου χρειάζεται ελάχιστη μόνο ποσότητα μολύβδου) και όχι σαν αντικροτικό μέσο και για να παραμείνει ο αριθμός οκτανίου σταθερός προστέθηκαν οι ίδιες ουσίες (αρωματικοί υδρογονάνθρακες) που προτίθονται και στην αμόλυβδη. Άρα ένα μη καταλυτικό αυτοκίνητο προς το τέλος της κατάργησης της super καίγοντας super εξέπεμπε σχεδόν ίσα ποσοστά βενζολίου και άλλων βλαβερών ουσιών στην ατμόσφαιρα με όσα θα εξέπεμπε καίγοντας αμόλυβδη. Φυσικά με την κατάργηση της super και την διάθεση στην αγορά της LRP οι εκπομπές κυκλικών αρωματικών υδρογονανθράκων και γενικότερα επιβλαβών ουσιών στην ατμόσφαιρα είναι ακριβώς ίδιες μιας και η LRP δεν είναι παρά κανονική αμόλυβδη με κάποια λιπαντικά πρόσθετα.
Παρ'όλα αυτά ακόμα και σήμερα που και η LRP οδεύει προς οριστική κατάργηση πολλοί καταναλωτές πιστεύουν πως είναι επικίνδυνο να χρησιμοποιήσουν αμόλυβδη αντί LRP στο μη-καταλυτικό αυτοκίνητό τους ακόμα και αν αυτό μπορεί να κάψει αμόλυβδη χωρίς πρόβλημα

έχεις μήπως κάποιο λινκ με ανάλυση απο "ειδικούς";

idi
10/08/2006, 14:02
by OLDMAN

Με αφορμή την παρεξήγηση των αυτονόητων (σε άλλο post) και χωρίς καμία εμπλοκή με χημικούς τύπους, αναλυτικούς πίνακες, θερμοδυναμικές εξισώσεις, αριθμούς οκτανίων κ.λ.π., ανακεφαλαιώνουμε:

Η βενζίνη (οποιουδήποτε τύπου) χρειάζεται Αντικροτικό Πρόσθετο (για να μην αναφλέγεται όποτε κρίνει η ίδια σκόπιμο).

Ονομάζουμε την Αμόλυβδη: Α και την "Μολυβδωμένη": Β

Στην Β το πρόσθετο είναι ο Μόλυβδος (ο οποίος έχει αντικατασταθεί πλέον από άλλα πρόσθετα που κάνουν την ίδια δουλειά με μικρότερη επιβάρυνση).

Στην Α το πρόσθετο είναι (μεταξύ άλλων) το Βενζόλιο.

Θεωρώντας ΔΕΔΟΜΕΝΗ την γνώση για τις επιβαρύνσεις (τόσο στην υγεία όσο και στο περιβάλλον) των παραπάνω ενώσεων (δεν απαντώνται σε στοιχειακή μορφή, φυσικά), περνάμε στις διευκρινήσεις του τύπου:

ΔΕΝ χρησιμοποιούμε βενζίνη Α σε κινητήρες που ΔΕΝ έχουν Τριοδικό καταλύτη !!!
(Δεν "κατακρατείται" το Βενζόλιο και περνάει στην μούρη του πίσω σας!! Μην χαίρεστε οι "γρήγοροι", γιατί στην κίνηση πάντα έχετε κάποιον μπροστά σας ή και όταν μειώνετε ταχύτητα, λόγω τυρβώδους ροής (άτιμε Bernoulli..) το δικό σας καυσαέριο έρχεται στην δικιά σας μούρη).

Το Βενζόλιο - ειδικά όταν είναι πυρολυμένο (όπως σχεδόν όλοι οι αρωματικοί κυκλικοί υδρογονάνθρακες) - είναι ΑΚΡΩΣ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ !!!
(Και δεν μιλάμε για επιπτώσεις από μακροχρόνια έκθεση, αλλά για αποτελέσματα λίγων χρόνων !!)

Οι διαβεβαιώσεις των πωλητών (και manuals) ότι το μηχανάκι καίει Και Αμόλυβδη, αφορούν ΜΟΝΟ στην δυνατότητα του να το κάνει και OXI στα αποτελέσματα.
Αφήνω στην άκρη τις γελοιότητες του τύπου: έχει κάτι "σαν" καταλύτη στην εξάτμιση ή διαθέτει "ειδικό" φίλτρο...

Χωρίς να εμπλακούμε καθόλου με αριθμό οκτανίων, λιπαντικές ιδιότητες και συγκριτική απόδοση μεταξύ Α και Β,

επιθυμώ να φωνάξουμε ΟΛΟΙ εν χορώ :

ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΣΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΜΟΥ !!!

(Εκτός από κατόχους - δεν θυμάμαι το μοντέλο - BMW, οι οποίοι όντως έχουν καταλύτη στην εξάτμισή τους).

IKE
10/08/2006, 17:45
Η LRP είναι κανονική αμόλυβδη + πρόσθετα.*

Ένα μη καταλυτικό μηχανάκι θα εκπέμπει εξίσου βλαβερά καυσαέρια είτε καίει LRP είτε καίει αμόλυβδη.

Το δίλημα αφορά μόνο την απαίτηση του κινητήρα για λίπανση ή όχι, απο περιβαλλοντικής πλευράς δεν υπάρχει διαφορά.

*= αυτό το αναφέρουν επίσημα οι πετρελαϊκές εταιρίες και στις επίσημες ανακοινώσεις τους βασίστηκε και αυτό που αναφέρω στο άρθρο που είχα γράψει στο λινκ που ανέφερε ο gdevelek.

Ένα λίνκ που βρήκα πρόχειρο:

http://www.revoil.gr/gr/proionta/ProBenzLPR.asp
http://www.revoil.gr/gr/proionta/ProBenz95.asp

Οπότε αν το μηχανάκι σας δεν έχει πρόβλημα κάψτε αμόλυβδη χωρίς -περισσότερες- τύψεις.

crs-k
10/08/2006, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από IKE
Η LRP είναι κανονική αμόλυβδη + πρόσθετα.*

Ένα μη καταλυτικό μηχανάκι θα εκπέμπει εξίσου βλαβερά καυσαέρια είτε καίει LRP είτε καίει αμόλυβδη.

Το δίλημα αφορά μόνο την απαίτηση του κινητήρα για λίπανση ή όχι, απο περιβαλλοντικής πλευράς δεν υπάρχει διαφορά.

*= αυτό το αναφέρουν επίσημα οι πετρελαϊκές εταιρίες και στις επίσημες ανακοινώσεις τους βασίστηκε και αυτό που αναφέρω στο άρθρο που είχα γράψει στο λινκ που ανέφερε ο gdevelek.

Ένα λίνκ που βρήκα πρόχειρο:

http://www.revoil.gr/gr/proionta/ProBenzLPR.asp
http://www.revoil.gr/gr/proionta/ProBenz95.asp

Οπότε αν το μηχανάκι σας δεν έχει πρόβλημα κάψτε αμόλυβδη χωρίς -περισσότερες- τύψεις.


Αμα δεν μπορειτε να καταλαβετε οτι η διαφορα ειναι στα "πρόσθετα" ... :sick:

Η "καυση" αυτων των προσθετων* ειναι το μεγαλυτερο κομματι της καρκινογονου εκπομπης!

Για τον λογο ΑΥΤΟ και ΜΟΝΟ, οι διαφορες κυβερνησεις, ΑΝΑΓΚΑΣΑΝ τις εταιρειες να φτιαξουν την LRP !!!

ΔΕΝ αναρωτηθηκατε ΠΟΤΕ γιατι ενω "ειναι η ιδια βενζινα" εχει ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ τιμη ???

Τις εταιρειες φυσικα τις ΣΥΜΦΕΡΕΙ να ΜΗΝ εχουν ΔΥΟ γραμμες παραγωγης, και πλασσαρουν εντεχνα το ΠΑΡΑΜΥΘΙ, που (με την ανοχη δυστυχως των διαφορων κυβερνησεων) απ' οτι διαπιστωνω το εχουν ΧΑΨΕΙ ΠΟΛΛΟΙ !!! :mad:



Ειλικρινα ΛΥΠΑΜΑΙ ... :sad:




* edit: Τα προσθετα της απλης αμολυβδης ειναι καρκινογονα και συγκρατουνται απ' τους καταλυτες, ενω της LRP (που ειναι για κινητηρες ΧΩΡΙΣ καταλυτες) ειναι ΠΟΛΥ λιγοτερο, αλλα και ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ!

IKE
10/08/2006, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αμα δεν μπορειτε να καταλαβετε οτι η διαφορα ειναι στα "πρόσθετα" ... :sick:

Η "καυση" αυτων των προσθετων ειναι το μεγαλυτερο κομματι της καρκινογονου εκπομπης!

Για τον λογο ΑΥΤΟ και ΜΟΝΟ, οι διαφορες κυβερνησεις, ΑΝΑΓΚΑΣΑΝ τις εταιρειες να φτιαξουν την LRP !!!

ΔΕΝ αναρωτηθηκατε ΠΟΤΕ γιατι ενω "ειναι η ιδια βενζινα" εχει ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ τιμη ???

Τις εταιρειες φυσικα τις ΣΥΜΦΕΡΕΙ να ΜΗΝ εχουν ΔΥΟ γραμμες παραγωγης, και πλασσαρουν εντεχνα το ΠΑΡΑΜΥΘΙ, που (με την ανοχη δυστυχως των διαφορων κυβερνησεων) απ' οτι διαπιστωνω το εχουν ΧΑΨΕΙ ΠΟΛΛΟΙ !!! :mad:



Ειλικρινα ΛΥΠΑΜΑΙ ... :sad:

Άρα λες πως η LRP είναι πιο επικύνδηνη απο την απλή αμόλυβδη (δεν διαφωνώ).

Άλλωστε σχεδόν όλοι οι κινητήρες πλέον καίνε αμόλυβδη χωρίς πρόβλημα και σε λίγο καιρό η LRP καταργείται.

crs-k
10/08/2006, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από IKE
Άρα λες πως η LRP είναι πιο επικύνδηνη απο την απλή αμόλυβδη (δεν διαφωνώ).

Άλλωστε σχεδόν όλοι οι κινητήρες πλέον καίνε αμόλυβδη χωρίς πρόβλημα και σε λίγο καιρό η LRP καταργείται.


Ακριβως το αντιθετο λεω!!!


Και μαλιστα αφου περασαν την "γραμμη" τους οι εταιρειες (σε μας τα "ζωα"), πανε και να την καταργησουν τωρα ... :mad:


Εδω θα μου πεις στεινουν πολεμους στο Πι και Φι, στο να μας "χαληναγωγησουν" θα κολλησουν ... :sad:

IKE
10/08/2006, 18:07
Μα απο τη μία λες:

"Η "καυση" αυτων των προσθετων ειναι το μεγαλυτερο κομματι της καρκινογονου εκπομπης!"

Και απο την άλλη λες πως η αμόλυβδη που είναι ίδια με την LRP χωρίς τα πρόσθετα είναι πιο επικύνδηνη. :eyepop:

crs-k
10/08/2006, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από IKE
Μα απο τη μία λες:

"Η "καυση" αυτων των προσθετων ειναι το μεγαλυτερο κομματι της καρκινογονου εκπομπης!"

Και απο την άλλη λες πως η αμόλυβδη που είναι ίδια με την LRP χωρίς τα πρόσθετα είναι πιο επικύνδηνη. :eyepop:


Εχεις ενα δικιο (οτι μπερδευτικες), μιας και εννοω τα προσθετα την κανονικης αμολυβδης και ΟΧΙ τα ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ της LRP!

Στο πιο πανω "αρθρο" του Oldman ειναι πιο ξεκαθαρο ... :wacko:

Εγω προσπαθησα να στο δωσω περιληπτικα, μιας κι απ' τα γραφομενα σου, ειναι ΦΑΝΕΡΟ οτι ΔΕΝ το διαβασες ... :winka:

IKE
10/08/2006, 18:19
Φυσικά και το διάβασα.

Μην είσαι τόσο σίγουρος πως η (απαγορευμένη σήμερα) βενζίνη με μόλυβδο είναι λιγότερο επικύνδηνη απο την αμόλυβδη (και LRP).

Μάλλον το ανάποδο συμβαίνει.

crs-k
10/08/2006, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από IKE
Φυσικά και το διάβασα.

Μην είσαι τόσο σίγουρος πως η (απαγορευμένη σήμερα) βενζίνη με μόλυβδο είναι λιγότερο επικύνδηνη απο την αμόλυβδη (και LRP).

Μάλλον το ανάποδο συμβαίνει.



Αντε αλλη μια απ' την ΑΡΧΗ ... :sick:

ΔΕΝ μιλαει κανεις καμαριμ' για την ΠΑΛΙΑ (με μολυβδο) Σουπερ!

Τετοια βενζινα ΔΕΝ υπαρχει πλεον!!!


Μιλαμε για τον αντικαταστατη της, την αμολυβδη-LRP και την συγκρινουμε με την κοινη αμολυβδη (για καταλυτικους κινητηρες) !!! :(



Κουραστηκα ... :sad: