PDA

View Full Version : Ποσο ζυγιζει το Zzr1400;



georgemav
11/08/2006, 09:10
Διαβαζοντας το τελευταιο τευχος των περιοδικων Μοτο και 0'300, παρατηρησα οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα οσο αναφορα το βαρος του ZZR 1400. Το Μοτο αναφερει 260 κιλα και το 0-300 238 κιλα. Και στις δυο περιπτωσεις σημειωνεται οτι η μετρηση ειναι με το ρεζερβουαρ της μοτοσυκλετας γεματο και φυσικα ολα τα υγρα(χωρις αναβατη). Τωρα ποιος εχει το σωστο βαρος το ξερει μονο η ζυγαρια. Παντως δεν ειναι η πρωτη φορα που βλεπω διαφορες στις μετρησεις μεταξυ των περιοδικων και μαλιστα σε μετρησεις μεγεθων,οπως ειναι το βαρος, που τα αποτελεσματα δεν επιρραζονται απο αλλους παραγοντες.

AFTER
11/08/2006, 09:16
Βρασε οριζα

Υπολογισε το βαρος του κατασκευαστη, και βαλε αλλα 15-20 κιλα για βενζινες/λαδια

:wave2:

melsaltas
11/08/2006, 09:21
Δηλ 215 + 20 = 235?

idi
11/08/2006, 09:28
το MOTO εχει ξεφύγει γενικα..... οτι θελει γραφει.... ασε που τα συγκριτικά τα εχει καταργήσει και ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΤΟΙΜΑ απο περιοδικά του εξωτερικού που συνεργάζεται! (οπως το τελευταίο με τα SS1000 που τελικα ηταν οδοιπορικό απο την αγγλια στο "continent"

ΜΟΤΟ = :yuck: :yuck: :yuck:

catmaster
11/08/2006, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
το MOTO εχει ξεφύγει γενικα..... οτι θελει γραφει.... ασε που τα συγκριτικά τα εχει καταργήσει και ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΤΟΙΜΑ απο περιοδικά του εξωτερικού που συνεργάζεται! (οπως το τελευταίο με τα SS1000 που τελικα ηταν οδοιπορικό απο την αγγλια στο "continent"

ΜΟΤΟ = :yuck: :yuck: :yuck:
+1000

Πιο πολυ για διαφημιστικος οδηγος ειναι παρα για αυτο που θα επρεπε..

div400
11/08/2006, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
το MOTO εχει ξεφύγει γενικα..... οτι θελει γραφει.... ασε που τα συγκριτικά τα εχει καταργήσει και ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΤΟΙΜΑ απο περιοδικά του εξωτερικού που συνεργάζεται! (οπως το τελευταίο με τα SS1000 που τελικα ηταν οδοιπορικό απο την αγγλια στο "continent"

ΜΟΤΟ = :yuck: :yuck: :yuck:

σε γενικες γραμμες θα συμφωνησω μαζι σου γιωργο! καποτε ηταν κορυφη το εν λογο περιοδικο.....και παραμενει απο τα καλλιτερα (σιγα 3 εχουμε ολα κι ολα) της ελλαδος σε πολλα πραγματα και απο ποιότητα υλικου (οχι περιοχομενου) ειναι πολυ καλλιτερο απο πολλα ξενα που διαβαζω...

:mad: :confused: :sad:

AFTER
11/08/2006, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
(σιγα 3 εχουμε ολα κι ολα)

:mad: :confused: :sad:

6

0-300
ΜΟΤΟ
2ΤΡΟΧΟΙ
POWERBIKES
EXTREME
MOTO ΤΡΙΤΗ

dirtbird
11/08/2006, 10:15
Από αίσθηση (που είχα κάτσει πάνω στην έκθεση) έδειχνε 5-10 κιλά ελαφρύτερο από το XX (μπορεί να μου φάνηκε γιατί έιχε εμφανώς πιο μαλακές αναρτήσεις από το δικό μου και πιο βολική θέση οδήγησης, στατικά πάντα).

Τα ελληνικά περιοδικά είναι διαρκώς γεμάτα λάθη και ανακρίβειες. Εγώ πια εμπιστεύομαι μόνο συγκεκριμμένους από αυτά που μπορεί να τους γνωρίζω και λίγο.:wave2:

vassilis88
11/08/2006, 12:22
εγω παντως σταματησα εδω κ καιρο να παιρνω περιοδικα.τι το χουμε το φορουμ?μια φορα καθισα κ μετρησα ολες τις σελιδες κ το μοτο ειχε τις περισσοτερες διαφημισεις με διαφορα απο αλλα περιοδικα.ειναι 300 σελιδες πχ κ οι 100 ειναι το περιοδικο.παρατηρηστε οτι δεν υπαρχει σελιδα να μην εχει διαφημιση.αντε να ναι δυο τρεις.

sakisdani750
11/08/2006, 18:53
0300 κορυφη τι λεμε τωρα...........για ελλαδα εεεε!!!!!:) :smilea: :beer:


58335

MvP
11/08/2006, 19:03
To powerbikes thewrw auth th stigmh to kalutero!

To moto exei xalasei polu se sxesh me palaiotera!

:sad:

:wave2:

AFTER
11/08/2006, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisdani750
0300 κορυφη τι λεμε τωρα...........για ελλαδα εεεε!!!!!:) :smilea: :beer:


Ωχ, πεσανε οι σπονσορες.....

:rolleyes:

gcrook
11/08/2006, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από MvP
To powerbikes thewrw auth th stigmh to kalutero!

To moto exei xalasei polu se sxesh me palaiotera!

:sad:

:wave2:

Ειπαμε να κανουμε μια σοβαρη κουβεντα..:hypnotize :sad: :hypnotize

DrIoannis
11/08/2006, 22:05
To moto το διάβαζα από το '93 και πράγματι έχει χαλάσει.Ελπίζω τα παιδιά να βρουν το δρόμο τους.Όσο για τη ZZR1400 πράγματι βράσε όριζα.Ότι αναφέρετε και πιο επάνω.Βάλε 10-20 κιλά από τα κιλά του κατασκευαστή.Ακόμη και χωρίς υγρά να το μετρήσεις ο ίδιος πάλι 5 κιλάκια βαρύτερο από του κατασκευαστή θα το βρείς.Απορώ σε τι "ζυγαριά" τα μετράνε.Θα πουν την αλήθεια ποτέ με τα κιλά?:nono: :nono: :nono:

EVI
12/08/2006, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από MvP
To powerbikes thewrw auth th stigmh to kalutero!

To moto exei xalasei polu se sxesh me palaiotera!

:sad:

:wave2:




ναι κανει την καλυτερη μεταφραση απο αλλα περιοδικα :sick:

ledz
12/08/2006, 16:49
Ρε παιδια... δε ξερετε τιποτα;

Τα κιλα με τα kg ειναι διαφορετικη μοναδα μετρησης! :lol: kg = 1000 g αλλα 1 κιλο = 1284 g... Πως λεμε BHP και PS ή Megabyte και MibiByte :yuck:

Χωρις πλακα τη ροπη πως την προφερετε εσεις Kgm (χιλιογραμμομετρα; Κιλα;)

alexk
12/08/2006, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Ρε παιδια... δε ξερετε τιποτα;

Τα κιλα με τα kg ειναι διαφορετικη μοναδα μετρησης! :lol: kg = 1000 g αλλα 1 κιλο = 1284 g...


χαχαχαχαχαχχααχαχαχα
:rotflmao:

Φίλε μου, είχε πολλές μέρες να γελάσω τόσο πολύ!
χαχαχαχαχα

ledz
13/08/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
χαχαχαχαχαχχααχαχαχα
:rotflmao:

Φίλε μου, είχε πολλές μέρες να γελάσω τόσο πολύ!
χαχαχαχαχα :beer: :wave2:

H.A.Balafoutre
13/08/2006, 23:29
Παλίκαρε, διάβασε λίγο καλύτερα τα περιοδικά και τους πίνακές τους.

Τα στοιχεία που έχουν είναι από τα επίσημα στοιχεία που δίνει η εταιρεία.

Η εταιρεία λέει 218κιλά ΚΕΝΟ, αυτοί (το ΜΟΤΟ) βγάζουν 260κιλά ΓΕΜΑΤΟ.

Ενώ το 0-300 λέει 238κιλά πραγματικά ΚΕΝΟ.

Το δε Power Bikes κάνει αναδημοσίευση ξένο άρθρο που λέει 258κιλά γεμάτο.

Που είναι το μπέρδεμα?

Κι όσο για τα Ελληνικά περιοδικά μοτοσικλέτας ας είμαστε και λίγο πιο μετρημένοι απέναντί τους.

Nikoskazer2000
14/08/2006, 01:25
Κι' εγω είχα να πάρω γενικώς περιοδικό για μηχανές μήνες τώρα. Έχω καταντήσει να αγοράζω μόνο αν δω στο εξώφυλλο καμιά καινούργια παρουσίαση ή τέστ μηχανής που με ενδιαφέρει και μόνο τότε.

Α και αμα μου αρέσει κανα δωράκι φυσικά! :D Π.χ στο τελευταίο ΜΟΤΟ που είχε να διαλέξεις μεταξύ 3 μπλουζάκια.

AFTER
14/08/2006, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Παλίκαρε, διάβασε λίγο καλύτερα τα περιοδικά και τους πίνακές τους.

Τα στοιχεία που έχουν είναι από τα επίσημα στοιχεία που δίνει η εταιρεία.

Η εταιρεία λέει 218κιλά ΚΕΝΟ, αυτοί (το ΜΟΤΟ) βγάζουν 260κιλά ΓΕΜΑΤΟ.

Ενώ το 0-300 λέει 238κιλά πραγματικά ΚΕΝΟ.

Το δε Power Bikes κάνει αναδημοσίευση ξένο άρθρο που λέει 258κιλά γεμάτο.

Που είναι το μπέρδεμα?

Κι όσο για τα Ελληνικά περιοδικά μοτοσικλέτας ας είμαστε και λίγο πιο μετρημένοι απέναντί τους.


Δεν τα περνουμε με τα Ελληνικα περιοδικα μοτοσυκλετας
Τα περνουμε με ΟΛΑ τα περιοδικα παγκοσμιως μοτοσυκλετικα και μη.
Ολα πρεπει να φιλανε το χερι που τα ταιζει(βλεπε διαφημισεις)

Ετσι ειναι τα πραγματα, ειτε το θελουμε ειτε οχι.
Και το λεω εγω που αγοραζω τουλαχιστον 2 περιοδικα μοτοσυκλετας τον μηνα.

DimST
14/08/2006, 12:34
Μέσα στο άρθρο ο συντάκτης μιλάει για 258 κιλά γεμάτο... οπότε το 238 του πίνακα είναι είτε λάθος, είτε αναφέρεται σε βάρος άνευ καυσίμου.

0300 και ΜΟΤΟ παραμένουν με διαφορά μπροστά απο τα άλλα περιοδικά μοτοσυκλέτας στην Ελλάδα, είτε μιλάμε για γνώση, είτε για γραφή, είτε για ύλη.
Όσοι έχουν ενστάσεις και εφόσον τους ενδιαφέρει, το καλύτερο που έχουν να κάνουν είναι να τις κοινοποιήσουν στα σχετικά περιοδικά.

Δηλώσεις του τύπου δεν έχουν να μου πούν τίποτα, είναι μετριότατα, πολύ διαφήμιση ουσία μηδέν κλπ είναι χιλιοειπωμένες χωρίς αντιπροτάσεις οπότε άκυρες...


:beer: :wave2: :beer:

AFTER
14/08/2006, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Μέσα στο άρθρο ο συντάκτης μιλάει για 258 κιλά γεμάτο... οπότε το 238 του πίνακα είναι είτε λάθος, είτε αναφέρεται σε βάρος άνευ καυσίμου.

0300 και ΜΟΤΟ παραμένουν με διαφορά μπροστά απο τα άλλα περιοδικά μοτοσυκλέτας στην Ελλάδα, είτε μιλάμε για γνώση, είτε για γραφή, είτε για ύλη.
Όσοι έχουν ενστάσεις και εφόσον τους ενδιαφέρει, το καλύτερο που έχουν να κάνουν είναι να τις κοινοποιήσουν στα σχετικά περιοδικά.

Δηλώσεις του τύπου δεν έχουν να μου πούν τίποτα, είναι μετριότατα, πολύ διαφήμιση ουσία μηδέν κλπ είναι χιλιοειπωμένες χωρίς αντιπροτάσεις οπότε άκυρες...


:beer: :wave2: :beer:

Κραταγα ΟΛΑ τα 'MOTO' σχεδον απο το πρωτο τευχος σαν εγκυκλοπαιδειες.
Εφτασε ομως μια μερα που κατεληξαν ολα στα σκουπιδια, επειδη δεν ειχαν καμια σχεση τα νεα τευχη με αυτα του παρελθοντος.

Ισως γιατι τοτε οι μοτοσυκλετιστες ηταν λιγοι και ρομαντικοι, τωρα ειναι ολοι ξεκρανωτοι στις καφετεριες να κανουν φιγουρα.
Ολα τα παιρνει σβαρνα ο καιρος...

Δεν τους αδικω, γιατι οταν το χομπι γινεται επαγγελμα, τοτε δεν ειναι πια χομπι, αλλα αγγαρεια.

Εγω θελω το περιοδικο να μου μιλαει, οχι να μοιαζει με μεγαλο prospectus

H.A.Balafoutre
14/08/2006, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Κραταγα ΟΛΑ τα 'MOTO' σχεδον απο το πρωτο τευχος σαν εγκυκλοπαιδειες.
Εφτασε ομως μια μερα που κατεληξαν ολα στα σκουπιδια, επειδη δεν ειχαν καμια σχεση τα νεα τευχη με αυτα του παρελθοντος.

Ισως γιατι τοτε οι μοτοσυκλετιστες ηταν λιγοι και ρομαντικοι, τωρα ειναι ολοι ξεκρανωτοι στις καφετεριες να κανουν φιγουρα.
Ολα τα παιρνει σβαρνα ο καιρος...

Δεν τους αδικω, γιατι οταν το χομπι γινεται επαγγελμα, τοτε δεν ειναι πια χομπι, αλλα αγγαρεια.

Εγω θελω το περιοδικο να μου μιλαει, οχι να μοιαζει με μεγαλο prospectus

Έχεις μεγάλο δίκιο σίγουρα και συμφωνώ με τον τρόπο σκέψης σου.

Αλλά καλό είναι να έχουμε και συγκεκριμένα επιχειρήματα για να τους την λέμε εμείς που τα αγοράζουμε αρκετά χρόνια ΟΛΑ ΜΑΖΙ.

Και τα δωράκια καλά και οι διαγωνισμοί που δίνουν δώρα καλοί και οι διοργανώσεις για MotoGP υπέροχοι και στην ουσία κάπου τα έχουν μπερδέψει αν και πιστεύω πως αν τα πάρεις όλα μαζί όταν έχει π.χ. όλα τα SS600 ή SBK1000 ή τα street ή ή κτλ, τότε μόνον μπορείς να καταλάβεις ποιός λέει τα σύκα, σύκα και τη σκάφη, σκάφη. Σωστά?

Έτσι γενικά κι αόριστα δεν μου αρέσει να ακούω διάφορα και φυσικά θα είμαι ο τελευταίος να πω σε κάποιον τι να διαβάζει.

Απλώς τα τελευταία χρόνια η ανταποδοτικότητα μεταξύ αναγνώστη και εκδότη έχει μειωθεί. Πληρώνουμε δηλαδή περισσότερα για λιγότερα σε σχέση με παλιότερα. Αλλά τα έχουμε ανάγκη έστω και έτσι ως πηγή πληροφοριών, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ. Ακόμη και ώς βήμα για να πιέσουν οι λέσχες οι εμείς οι μοτοσικλετιστές καταστάσεις για αδικίες εναντίον μας συλλογικά.

melsaltas
14/08/2006, 14:58
ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΦΥΓΕΙ ΛΙΙΙΙΙΙΓΟ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ??????

H.A.Balafoutre
14/08/2006, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από melsaltas
ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΦΥΓΕΙ ΛΙΙΙΙΙΙΓΟ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ??????


Ε το απαντήσαμε, δεν το απαντήσαμε το ερώτημα:confused: :confused: :confused:

Οπότε τώρα αλλάζουμε κουβέντα.:lol:

melsaltas
14/08/2006, 15:03
ΟΚ:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimST
14/08/2006, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Κραταγα ΟΛΑ τα 'MOTO' σχεδον απο το πρωτο τευχος σαν εγκυκλοπαιδειες.
Εφτασε ομως μια μερα που κατεληξαν ολα στα σκουπιδια, επειδη δεν ειχαν καμια σχεση τα νεα τευχη με αυτα του παρελθοντος.

Ισως γιατι τοτε οι μοτοσυκλετιστες ηταν λιγοι και ρομαντικοι, τωρα ειναι ολοι ξεκρανωτοι στις καφετεριες να κανουν φιγουρα.
Ολα τα παιρνει σβαρνα ο καιρος...

Δεν τους αδικω, γιατι οταν το χομπι γινεται επαγγελμα, τοτε δεν ειναι πια χομπι, αλλα αγγαρεια.

Εγω θελω το περιοδικο να μου μιλαει, οχι να μοιαζει με μεγαλο prospectus

Τελευταία παρένθεση απο μένα... :D
Δεν διαφωνώ μαζί σου ούτε και στα αποσιωπητικα. Να προσθέσω μόνο πως δεν έχουν αλλάξει μόνο τα περιοδικά, αλλά και οι μοτοσυκλέτες, πάει πολύ καιρός απο την τελευταία φορά που την άκουσα με ένα μηχανάκι (βλέπε άβαταρ), όπως πάει και πολύ καιρός απο τότε που διάβασα ένα πραγματικά εμπνευσμένο άρθρο... το τελευταίο τεύχος του 0300 με έκανε να θυμηθώ λίγο πάλι τα παλιά, με το FMX650 και το SMR510 του Κώστα Σταματάκου... εκπληκτικό γράψιμο, πραγματικά εμπνευσμένο.
:wave2:

vassilis88
14/08/2006, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
όπως πάει και πολύ καιρός απο τότε που διάβασα ένα πραγματικά εμπνευσμένο άρθρο... το τελευταίο τεύχος του 0300 με έκανε να θυμηθώ λίγο πάλι τα παλιά, με το FMX650 και το SMR510 του Κώστα Σταματάκου... εκπληκτικό γράψιμο, πραγματικά εμπνευσμένο.
:wave2:

ναι οντως καταπληκτικο!πραγματικα ευχαριστιοσουν να το διαβαζεις.αλλα αν δεν ειχε το μπλουζακι δωρο δεν θα το χα παρει καθολου!:wacko:

sakisdani750
14/08/2006, 20:55
ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΜΕ 6,50 ΕΥΡΩ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ!
ΤΙ ΤΟ ΦΟΡΤΩΘΗΚΕΣ ΤΖΑΜΠΑ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ:hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize

vassilis88
15/08/2006, 14:49
οκ πες πως εψαχνα λογο να το παρω

el_hymador
16/08/2006, 11:38
Γιατι το ποσα αλογα βγαζει δεν σας απασχολει ?? αμαν με την μαλακια των Γιαπωνεζων (και αλλων Ευρωπαιων....πλην ducati) 200αλογα σου λεει.....και με το βαρος τα ιδια !! ας ανακοινωνουν τις τιμες ιποδυναμης στον τροχο και του βαρους με γεματο το μηχανακι με ολα τα υγρα του ...ξεφτιλα πια!!

idi
16/08/2006, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Γιατι το ποσα αλογα βγαζει δεν σας απασχολει ?? αμαν με την μαλακια των Γιαπωνεζων (και αλλων Ευρωπαιων....πλην ducati) 200αλογα σου λεει.....και με το βαρος τα ιδια !! ας ανακοινωνουν τις τιμες ιποδυναμης στον τροχο και του βαρους με γεματο το μηχανακι με ολα τα υγρα του ...ξεφτιλα πια!!

190 στροφαλο ανακοινωσε η Kawasaki και αν βαλεις και τα αλογα του ram air ειναι αρκετα κοντα το νουμερο (~188 νομιζω εγραφαν τα περιοδικα)

DimST
16/08/2006, 12:30
Η τιμή απόδοσης στο δυναμόμετρο είναι φυσιολογική . Η απόδοση που αναγράφεται είναι στον στρόφαλο και όχι στην ρόδα οπότε λογική η διαφορά. Εδώ και κάποια χρόνια δεν υπάρχουν (ή σπανίζουν) μοτοσυκλέτες με τεράστια απόκληση είτε στο βάρος είτε στην απόδοση. Η παγίδα είναι στο στεγνό βάρος, και στα ramair.

(Στο συγκεκριμένο, εάν, μπεί ολόκληρη εξάτμιση - 20με25 κιλά και πάουερ κομάντερ θα βγεί ο βελζεβούλ μέσα του... αν μάλιστα μιλήσουμε και με λίγη συμπίεση... κλαύτα... )

Ότι και να γίνει, ένα είναι το σίγουρο... τα ντουκάτια δεν θα αλλάξουν ποτέ :D :D :evil:

alexk
16/08/2006, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ας ανακοινωνουν τις τιμες ιποδυναμης στον τροχο και του βαρους

Φίλε, όταν ανακοινώνουν την ιπποδύναμη στο στρόφαλο, έχεις πιο καθαρή εικόνα για την απόδοση του μοτέρ. Και αυτό γιατί, πόσα τελικά έχεις στον τροχό επηρεάζεται από διάφορους παράγοντες. Ένα μικρό παράδειγμα. Μπορείς να πάρεις ένα R1 που στον τροχό θα έχει 150 άλογα και 172 στο στρόφαλο. Του βγάζεις την 530 αλυσίδα και βάζεις 2 όμορφα και ελαφρυά γραναζάκια αλουμινίου, και μια αγωνιστική αλυσιδίτσα 520. Επιτόπου έχεις τσιμπίσει 2-3 αλογάκια στον τροχό. Και όμως, στο μοτέρ σου είναι ακριβώς ίδια τα άλογα :look: .

Το χοντραίνουμε... Αλλάζεις την πίσω ζάντα και βάζεις μια πολύ ελαφρυά. Χμμμ, εκεί πηγαίνουμε για 5-10 άλογα στον τροχό παραπάνω. Πάλι το μοτέρ σου θα είναι 172 άλογα, αλλά λόγω των αλλαγών που έχεις κάνει, οι απώλειες στο σύστημα μετάδοσης είναι μικρότερες και τελικά το μηχανάκι πολύ πιο γρήγορο.

Ο αριθμός των ίππων στο στρόφαλο του κινητήρα εκφράζει αυτό ακριβώς "τι αποδίδει ο κινητήρας". Όσο για το ram-air, δεν είναι απάτη. Προφανώς και δεν μπορούμε να κάνουμε εξομοίωση την πίεση του αέρα στο ram-air που υπάρχει όταν πηγαίνουμε με 180 (π.χ.).

Όσο για το βάρος, εγώ δεν βρίσκω καμμία απάτη. Όταν η Yamaha μου λέει 172 κιλά στεγνό και με τα παρελκόμενα (φουλ υγρά) είναι 193, γιατί μιλάμε για απάτη? Εγώ δεν βλέπω καμμία απάτη.

el_hymador
16/08/2006, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Φίλε, όταν ανακοινώνουν την ιπποδύναμη στο στρόφαλο, έχεις πιο καθαρή εικόνα για την απόδοση του μοτέρ. Και αυτό γιατί, πόσα τελικά έχεις στον τροχό επηρεάζεται από διάφορους παράγοντες. Ένα μικρό παράδειγμα. Μπορείς να πάρεις ένα R1 που στον τροχό θα έχει 150 άλογα και 172 στο στρόφαλο. Του βγάζεις την 530 αλυσίδα και βάζεις 2 όμορφα και ελαφρυά γραναζάκια αλουμινίου, και μια αγωνιστική αλυσιδίτσα 520. Επιτόπου έχεις τσιμπίσει 2-3 αλογάκια στον τροχό. Και όμως, στο μοτέρ σου είναι ακριβώς ίδια τα άλογα :look: .

Το χοντραίνουμε... Αλλάζεις την πίσω ζάντα και βάζεις μια πολύ ελαφρυά. Χμμμ, εκεί πηγαίνουμε για 5-10 άλογα στον τροχό παραπάνω. Πάλι το μοτέρ σου θα είναι 172 άλογα, αλλά λόγω των αλλαγών που έχεις κάνει, οι απώλειες στο σύστημα μετάδοσης είναι μικρότερες και τελικά το μηχανάκι πολύ πιο γρήγορο.

Ο αριθμός των ίππων στο στρόφαλο του κινητήρα εκφράζει αυτό ακριβώς "τι αποδίδει ο κινητήρας". Όσο για το ram-air, δεν είναι απάτη. Προφανώς και δεν μπορούμε να κάνουμε εξομοίωση την πίεση του αέρα στο ram-air που υπάρχει όταν πηγαίνουμε με 180 (π.χ.).

Όσο για το βάρος, εγώ δεν βρίσκω καμμία απάτη. Όταν η Yamaha μου λέει 172 κιλά στεγνό και με τα παρελκόμενα (φουλ υγρά) είναι 193, γιατί μιλάμε για απάτη? Εγώ δεν βλέπω καμμία απάτη.

Δεν ειναι τοσο τραγικο φιλε μου....ας παρουν το μηχανακι και ας το βαλουν σε ενα δυναμομετρο οπως ακριβως θα βγει στην παραγωγη.....θελουν να του φορανε τιποτα πανακριβες ζαντες απο ανθρακονημα ? θελουν να του βαλουν αλυσιδιτσες κοσμηματα? ας τα βαλουν , αλλα να το βγαζουν ετσι ΚΑΙ στην παραγωγη!! Παρεπιπτοντως αποψη μου ειναι οτι η απωλεια αλογων εχει να κανει περισσοτερο με τις εσωτερικες τριβες στο κιβωτιο - πρωτευουσα μεταδοση κ.τ.λ. παρα με τα γραναζια και τις αλυσιδες....

Βασικα ολο το θεμα με ενοχλει γιατι εχει να κανει με ανταγωνισμο σε επιπεδο προσπεκτους και οχι πραγματικο....τι με νοιαζει αν το μηχανακι ειναι 170 κιλα αδειο? αδειο θα το οδηγησω? το ιδιο ισχυει και για την ιπποδυναμη.....ο τροχος εφαπτεται με τον δρομο , οχι ο στροφαλος....

Οπως και να εχει , στο σημειο που εχουν φτασει οι μηχανες σημερα παιζουν ρολο -ισως σημαντικοτερο!- και αλλοι παραγοντες και δυναμικα χαρακτηριστικα στο καθε μηχανακι.... οχι μονο το βαρος και η ιπποδυναμη....δεν νομιζω οτι λενε ψεματα στον κοσμο , απλα λενε την μιση αληθεια!!:wave2:

alexk
16/08/2006, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

Βασικα ολο το θεμα με ενοχλει γιατι εχει να κανει με ανταγωνισμο σε επιπεδο προσπεκτους και οχι πραγματικο....τι με νοιαζει αν το μηχανακι ειναι 170 κιλα αδειο? αδειο θα το οδηγησω? το ιδιο ισχυει και για την ιπποδυναμη.....ο τροχος εφαπτεται με τον δρομο , οχι ο στροφαλος....


Δεν μπορώ να καταλάβω τον προβληματισμό σου. Δηλαδή... Άν θελήσεις να αγοράσεις ένα supersport μηχανάκι, το πρόβλημα σου θα είναι άν είναι 172 ή 173 κιλά? Γιατί, άν αυτό είναι πρόβλημα τότε μάλλον κατεβάζεις μοτο για να περάσεις τον Μπούστα (προσοχή, δεν θέλω να ειρωνευτώ αλλά θεωρώ τέτοιες λεπτομέρειες, απαραίτητες για αγωνιστικές εφαρμογές). Μετά, από όσο γνωρίζω όλα τα 1000αρια (αντίστοιχα και τα 600 κ.ο.κ.) παίρνουν την ίδια ποσότητα βενζίνης, λαδιού και πάνω-κάτω και νερού. Έτσι, εγώ όταν ακούω ότι το Κ6 είναι 167 κιλά και το δικό μου 172, άσχετα άν είναι με βενζίνη ή όχι, ξέρω ότι το σεβαστό suzuki είναι 5 κιλά ελαφρύτερο. Και γεμάτα να τα ζυγίζαν (άσε που εκεί θα μπορούσαν να παίξουν πολλές πουστιές, γιατί π.χ. ο ένας θα μπορούσε να έχει το ρεζερβουάρ στα 3/4 :winka: ) πάλι 5 κιλά ελαφρύτερο θα ήταν το suzuki.

Ξέρω και γω, εμένα δεν με ενόχλησε ούτε που η ιπποδύναμη ήταν στο στρόφαλο, ούτε που το ζύγισαν στεγνό. Μια χαρά είναι το μηχανάκι.

el_hymador
16/08/2006, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Δεν μπορώ να καταλάβω τον προβληματισμό σου. Δηλαδή... Άν θελήσεις να αγοράσεις ένα supersport μηχανάκι, το πρόβλημα σου θα είναι άν είναι 172 ή 173 κιλά? Γιατί, άν αυτό είναι πρόβλημα τότε μάλλον κατεβάζεις μοτο για να περάσεις τον Μπούστα (προσοχή, δεν θέλω να ειρωνευτώ αλλά θεωρώ τέτοιες λεπτομέρειες, απαραίτητες για αγωνιστικές εφαρμογές). Μετά, από όσο γνωρίζω όλα τα 1000αρια (αντίστοιχα και τα 600 κ.ο.κ.) παίρνουν την ίδια ποσότητα βενζίνης, λαδιού και πάνω-κάτω και νερού. Έτσι, εγώ όταν ακούω ότι το Κ6 είναι 167 κιλά και το δικό μου 172, άσχετα άν είναι με βενζίνη ή όχι, ξέρω ότι το σεβαστό suzuki είναι 5 κιλά ελαφρύτερο. Και γεμάτα να τα ζυγίζαν (άσε που εκεί θα μπορούσαν να παίξουν πολλές πουστιές, γιατί π.χ. ο ένας θα μπορούσε να έχει το ρεζερβουάρ στα 3/4 :winka: ) πάλι 5 κιλά ελαφρύτερο θα ήταν το suzuki.

Ξέρω και γω, εμένα δεν με ενόχλησε ούτε που η ιπποδύναμη ήταν στο στρόφαλο, ούτε που το ζύγισαν στεγνό. Μια χαρά είναι το μηχανάκι.

Δεν διαφωνω σε κανενα σημειο , αλλωστε το επισημανα στην τελευταια παραγραφο του προηγουμενου μηνυματος μου...την διαφορα δεν την κανουν ουτε τα 3- 5 κιλα ουτε φυσικα τα 5-8 αλογα.....βασικα στα σημερινα ss δεν νομιζω οτι οι διαφορες ειναι χαωδεις...το αντιθετο! Ειναι τοσο ανταγωνιστικο το πεδιο σε αυτην την κατηγορια που πλεον οτιδηποτε και να επιλεξεις , ειναι σιγουρα οτι θα εισαι πολυ κατω των πραγματικων δυνατοτητων του ...σε αγωνιστικο επιπεδο ναι , παιζουν ρολο αυτες οι ελαχιστες αποκλισεις οι οποιες τελικα -μαζι με το ταλεντο του οδηγου- κανουν την διαφορα....

Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω αυτες τις μαρκετινιστηκες μαλακιες στις οποιες ολοι εχουν εμπλακει....αν εσενα σε εξυπηρετει και ενθουσιαζεσαι οταν παρουζιαζετε μοντελο με 180hp οι οποιοι μπορει να ειναι 170 η και 165 η και 158.....με 173 κιλα βαρος το οποιο μπορει να ειναι 187 η και 195 η και 205 τελικα ....παω πασσο....οι μονοι που εξυπηρετουνται απο αυτην την τακτικη ειναι οι κατασκευαστες ...αμολανε την επικοινωνιακη βομβα τους και μετα σου λεει (σε οσους εχουν ψαρρωσει)ενταξει μιλαγαμε για ιπποδυναμη στον στροφαλο, σε 0 υψομετρο, με σχετικη υγρασια 45% , ανεμο βορειο -βορειοδυτικο 3-4 μποφωρ και 15 βαθμους κελσιου.....κατα τα αλλα ομως ο ντορος εχει γινει....

Η Yamaha πληρωσε τις μαλακιες διαφημισεις που εκανε για το R6....αυτα στην Αμερικη βεβαια....οπου οταν διαπιστωσαν οτι δεν ανεβαζε στροφες το μηχανακι πανω απο 16000 και κατι , αρχισαν τα δικαστηρια και τελικα οι βλακες που αγορασαν μηχανακι με μοναδικο κριτηριο οτι θα γυρνουσε σαν τρελο στις 18000σαλ δικαιωθηκαν και πηραν τα λεφτα τους πισω!!!

Τεσπα τζαμπα και μουφα ανταγωνισμος ειναι αυτος....