PDA

View Full Version : Εξατμηση MICRON & Bros



koufaloni
11/08/2006, 11:34
Ρε παίδες σήμερα σε μια σύντομη βόλτα με υποψήφιο προς γάμο bros όταν κατέβαζα ταχύτητες η μηχανή μούγκριζε ενοχλητικά. Ξέχασα να πω ότι φορούσε εξάτμιση Micron και είναι το 650cc. Πολύ φασαρία ρε παιδί μου και κυρίως στα κατεβάσματα…

Αν το πάρω υπάρχει κάποια τάπα φαντάζομαι που μπορώ να τοποθετήσω ώστε να λειτουργεί κανονικά και σε νορμάλ συνθήκες θορύβου? Ο ιδιοκτήτης δεν ήξερε.

Το μηχανάκι θέλει αλυσιδογραναζα να υπολογίσω 150?
Λάστιχα γύρω στα 250?
Καθρέπτες 30?, τακάκια ας πω 70?, πίσω δίσκο 100?, ντίζα κοντέρ 10? και ένα σέρβις λαδιά, ξύδια καθάρισμα καρμπυρατέρ πες 150?.

Κατά αλλά τα πλαστικά, όργανα ήταν οκ. Μου το δίνει χίλια ευρωπουλα και είμαι σε μεγάλο πειρασμό…να το παντρευτώ…
Με φάνηκε λίγο βαρύ βέβαια ενώ την προηγούμενη εβδομάδα οδήγησα ένα 400αρι και ήταν σαν πούπουλο…Ε

stavrogin
11/08/2006, 12:47
Ιδιο βαρος εχουνε.ή τουλαχιστο δεν εχουν τοση διαφορα για να σου φανει βαρη το ενα απο το αλλο.Ισως η βαρια αισθηση να οφειλετε σε "κουρασμενα" ρουλεμαν τροχων,και να μην τσουλαγε ευκολα

Εννοητε οτι πρεπει να παρεις 650 εχει πιο ωραιο γκαζι.

Ψαξε πρωτα τα ανταλακτικα για να δεις αν υπαρχει διαθεσιμοτητα στην αγορα.Δεν υπαρχουν παντα.

Δες σε τι κατασταση ειναι και το μπροστα δισκοφρενο για να καταλαβεις τι χρηση εχει υποστει η μηχανη.Μην ξεχνας οτι ειναι 13-15 ετων μοτοσυκλετα.ειναι στην εποχη που τα πραγματα απλα χαλανε χωρις λογο.
Το μοτερ συνηθως δεν εχει αναγκη.Ειναι πολυ αξιοπιστο.Μπορει να χρειαζεται και δισκους συμπλεχτη.Ψαξτο καλητερα.Ειναι φτηνο αλλα μπορει να προκυψει ακριβο.

Οσο για τι φασαρια δεν εχω κατι να πω.