PDA

View Full Version : Ενοικίαση μοτο



anf125
11/08/2006, 22:36
Είχα ανοίξει ένα παρόμοιο θέμα στα "Ταξιδιωτικά" αλλά μάλλον δεν το πρόσεξαν πολλοί... Η ερώτηση είναι η εξής: Ενοικίαση σκούτερ ή μικρής εντούρο σε νησί με μέτριους προς κακούς δρόμους (όπως στα περισσότερα); Φυσιολογικά επειδή δεν έχω οδηγήσει με συμπλέκτη θα ήταν λογικό να προτιμήσω κάτι αυτόματο, αλλά φοβάμαι τα σκούτερ λόγω της κακής οδηγικής συμπεριφοράς και μικρών τροχών. Και μιας και δεν έχω δει πουθενά να νοικιάζουν παπιά και δεν ενδείκνυται να φέρω το δικό μου σκέφτομαι καμιά λύση όπως XR 125/AX 250/Serow 225. Το μεγαλύτερο κόστος ενοικίασης δεν απασχολεί ιδιαίτερα. Θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμες απόψεις από όσους έχουν οδηγήσει νοικιασμένες μηχανές.

GeorgeFZR
11/08/2006, 22:48
στην παρο ειχα νοικιασει DT 125...πραγματικα με εσωσε οταν χρειαστηκε να επισκεu8ω απομακρισμενες παραλιεσ,οποu οι δρομοι ηταν με χωμα και αμμο...

Τα ειναι πιο οικονομικα και σε μπενζινη και σε ενοικιο...scooter

Γιατι δεν δοκιμαζεις και αυτα με τις 4 ροδεσ? πανε παντου και δεν ανισhχεις απο πτωσειs

Kales Diakopes:wave2:

anf125
11/08/2006, 22:55
ATV εννοείς; Άστο, αν προτιμούσα 4 ρόδες θα έπαιρνα κανονικό αμάξι :) Για DT έχω ακούσει κι εγώ καλά λόγια, αλλά λόγω απειρίας φοβάμαι λίγο... στα υπόψιν πάντος, thanks.

AFTER
11/08/2006, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
ATV εννοείς; Άστο, αν προτιμούσα 4 ρόδες θα έπαιρνα κανονικό αμάξι :) Για DT έχω ακούσει κι εγώ καλά λόγια, αλλά λόγω απειρίας φοβάμαι λίγο... στα υπόψιν πάντος, thanks.

Εχεις βαλει ΑΤV στην παραλια?
Για δοκιμασε... :winka:

blackroses
12/08/2006, 01:33
Ενοικίαση μοτο
Είχα ανοίξει ένα παρόμοιο θέμα στα "Ταξιδιωτικά" αλλά μάλλον δεν το πρόσεξαν πολλοί... Η ερώτηση είναι η εξής: Ενοικίαση σκούτερ ή μικρής εντούρο σε νησί με μέτριους προς κακούς δρόμους (όπως στα περισσότερα); Φυσιολογικά επειδή δεν έχω οδηγήσει με συμπλέκτη θα ήταν λογικό να προτιμήσω κάτι αυτόματο, αλλά φοβάμαι τα σκούτερ λόγω της κακής οδηγικής συμπεριφοράς και μικρών τροχών. Και μιας και δεν έχω δει πουθενά να νοικιάζουν παπιά και δεν ενδείκνυται να φέρω το δικό μου σκέφτομαι καμιά λύση όπως XR 125/AX 250/Serow 225. Το μεγαλύτερο κόστος ενοικίασης δεν απασχολεί ιδιαίτερα. Θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμες απόψεις από όσους έχουν οδηγήσει νοικιασμένες μηχανές.

:) ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ , ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ . ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΒΗΝΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ , ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙΣ . Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΟΣΟΣ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ , ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΕΙΝΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ . ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΛΕΝΞΕ ΤΟ ΚΑΛΑ ΠΡΙΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΛHΡΩΣΕΙΣ. ΚΟΙΤΑ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ , ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΕΧΕΙ Η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΡΟΤΟΥ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙΣ ( ΜΗ ΣΟΥ ΧΡΕΩΣΕΙ ΖΗΜΙΕΣ ΠΟΥ ΤΙ ΕΙΧΕ ΑΠΟ ΠΡΙΝ) , ΚΑΙ ΑΝ ΓΕΙΝΕΤΑΙ ΚΑΝΕ ΕΝΑ TEST RIDE . ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΞΑΝΑΟΔΗΓΗΣΕΙ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ , Η ΠΡΩΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΠΑΝΩ . ΝΑ ΦΥΜΑΣΑΙ , ΠΑΤΑΣ ΠΑΝΤΑ ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ , ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ . ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΤΑΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΓΚΑΖΙ . ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ . :sun:

kostisthegreek
12/08/2006, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackroses


:) ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΞΑΝΑΟΔΗΓΗΣΕΙ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ , Η ΠΡΩΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΠΑΝΩ .

Στα περισσότερα μηχανάκια.


ΝΑ ΦΥΜΑΣΑΙ , ΠΑΤΑΣ ΠΑΝΤΑ ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ , ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ . ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΤΑΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΓΚΑΖΙ . ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ . :sun:

Το γκάζι δεν το πατάς, το ανοίγεις. Και το ανοίγεις πάντα αφήνοντας το συμπλέκτη γιατί πάντα χρειάζετε λίγο γκάζι για να ξεκινήσει.


Καλό είναι να γίνει μια μικρή εξάσκηση με μηχανάκι κάποιου φίλου και μετά να νοικιάσεις.

anf125
12/08/2006, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek

Καλό είναι να γίνει μια μικρή εξάσκηση με μηχανάκι κάποιου φίλου και μετά να νοικιάσεις.

Βασικά είχα σκοπό να κάνω μερικά κανονικά μαθήματα (όχι για δίπλωμα, το επέκτεινα αυτόματα με παρέλευση 2ετίας) αλλά δεν πρόλαβα το δάσκαλο την κοπάνισε για διακοπές... Θα δω τι θα βρω όπου πάω, στη χειρότερη θα νοικιάσω... ποδήλατο :p

kostisthegreek
12/08/2006, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Θα δω τι θα βρω όπου πάω, στη χειρότερη θα νοικιάσω... ποδήλατο :p

Μεσημεριάτικα...και μετά από μπάνιο...όχι, είναι κουραστικό:nono:

Καλές διακοπές!:wave2:

AFTER
13/08/2006, 00:07
Μαθηματα οδηγησης μεσω ΙΝΤΕΡΝΕΤ!!!

Αυτο ειναι!!! :beer:

:rotflmao: :rotflmao:

paramedic
13/08/2006, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Βασικά είχα σκοπό να κάνω μερικά κανονικά μαθήματα (όχι για δίπλωμα, το επέκτεινα αυτόματα με παρέλευση 2ετίας) αλλά δεν πρόλαβα το δάσκαλο την κοπάνισε για διακοπές... Θα δω τι θα βρω όπου πάω, στη χειρότερη θα νοικιάσω... ποδήλατο :p
Τι χρειάστηκε για να το κάνεις το δίπλωμα μεγαλύτερο?Εννοω χαρτια και λεφτα.Σε 2 μήνες συμπληρώνω και εγω δυο χρόνια και θα το κάνω για να μπορώ να οδηγάω και μεγαλύτερα νόμιμα. Πάντως καλύτερα πάρε με ταχύτητες αλλά κάνε και κανα δυο βόλτες με κολητού πρώτα. Συνήθεια είναι αν και δεν έχεις πολύ καιρο για να μάθεις να οδηγας ε? Οτι και να αποφασίσεις καλές διακοπές!!!!!:sun:

anf125
13/08/2006, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Τι χρειάστηκε για να το κάνεις το δίπλωμα μεγαλύτερο?Εννοω χαρτια και λεφτα.Σε 2 μήνες συμπληρώνω και εγω δυο χρόνια και θα το κάνω για να μπορώ να οδηγάω και μεγαλύτερα νόμιμα.

Απλά πας στο Υπ. Μεταφορών και κάνεις αίτηση επέκτασης, έχοντας μαζί το υπάρχον δίπλωμα και μια φωτογραφία. Σου δίνουν το νέο δίπλωμα αυθημερόν.

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.