PDA

View Full Version : Ε όχι ρε φούτη μου να πούμε....



vaskunito
12/08/2006, 19:24
Πάλι μου έσκασε λάστιχο. Σήμερα Σαββατιάτικα (που τα πάντα είναι κλείστα μέχρι τη Δευτέρα) μου έσκασε το μπροστινό. Σε έξι μήνες που έχω την μηχανή μου έχουν σκάσει 3 φορές τα λάστιχα. Γιατί ρε γαμώτο; Συμβαίνουν και σε σας τόσο συχνά ή μήπως ζώ σε εργοτάξιο;

Τεσπα...δεν πειράζει και τόσο γιατί θα το άλλαζα κάποια στιγμή. Ήταν Bridgestone BT010 (δεν υπάρχουν πια) και δεν νομίζω να είχε παραπάνω από 2000 μίλια ζωή.

Με έχουν ματιάσει μου φαίνεται. :mad:

catmaster
12/08/2006, 19:34
Συμβαινουν αυτα ..τι να πεις ..
Κανα κιτακι επισκευης ελάστικων δεν εχεις??
:wave2:

zolotas
12/08/2006, 19:34
μαλλον σε γκαντεμιασανε ρε vask.......μπαινεις κατευθειαν στο top ten και πρωτη θεση με διαφορα ........

vaskunito
12/08/2006, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Συμβαινουν αυτα ..τι να πεις ..
Κανα κιτακι επισκευης ελάστικων δεν εχεις??
:wave2:


Ναι...το πορτοφόλι μου :cry: :(

vaskunito
12/08/2006, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
μαλλον σε γκαντεμιασανε ρε vask.......μπαινεις κατευθειαν στο top ten και πρωτη θεση με διαφορα ........

Δολιοφθορά μου μυρίζεται...ε..όχι...λάθος...είναι το μπιφτέκι μου ψήνω. Είπα να πνίξω την απόγνωση μου με ΚΡΕΑΣ!!! ΦΑΙ!!! :beer:

Λεωνίδας
13/08/2006, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Ναι...το πορτοφόλι μου :cry: :( έχει 23,80? (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?cPath=26_118&products_id=649) ???

vaskunito
13/08/2006, 01:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
έχει 23,80? (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?cPath=26_118&products_id=649) ???

Καλά σίγουρα θα μπορούσα να αγοράσω κάτι τέτοιο και να επιδιορθώσω το λάστιχο. Άλλα, σε ότι αφορά την ασφάλεια της μοτοσυκλέτας (λάστιχα, φρένα κτλ) καλύτερα να την πάω σε έναν επαγγελματία να το φτιάξει και εάν δεν γίνεται επιδιόρθωση θα πάρω καινούργιο λάστιχο. Ούτος η άλλως σε μερικούς μήνες θα το άλλαζα. Καλύτερα να δώσω τώρα 80 λίρες γιά ένα μπροστινό BT020 και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Λεωνίδας
13/08/2006, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Καλά σίγουρα θα μπορούσα να αγοράσω κάτι τέτοιο και να επιδιορθώσω το λάστιχο. Άλλα, σε ότι αφορά την ασφάλεια της μοτοσυκλέτας (λάστιχα, φρένα κτλ) καλύτερα να την πάω σε έναν επαγγελματία να το φτιάξει και εάν δεν γίνεται επιδιόρθωση θα πάρω καινούργιο λάστιχο. Ούτος η άλλως σε μερικούς μήνες θα το άλλαζα. Καλύτερα να δώσω τώρα 80 λίρες γιά ένα μπροστινό BT020 και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Σίγουρα, αν το λάστιχο είναι έτσι κι αλλιώς προς αντικατάσταση...
Αλλά γενικά αφού σε κυνηγάει λιγάκι, πάρε ένα τέτοιο kit :D
:wave2:

vaskunito
13/08/2006, 01:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Σίγουρα, αν το λάστιχο είναι έτσι κι αλλιώς προς αντικατάσταση...
Αλλά γενικά αφού σε κυνηγάει λιγάκι, πάρε ένα τέτοιο kit :D
:wave2:

Ναι ρε γαμώτ....με μουτζώσανε νομίζω.
Αλλά δεν μου λες. Αυτά τα do-it-yourself kits δεν θέλουνε να έχεις και κάποια ειδική γνώση του τι κάνεις ή ο καθένας μπορεί να το χρησιμοποιήσει; Χρειάζεται να βγάλεις την ρόδα ή γίνεται η επιδιόρθωση εξωτερικά/επιφανιακά;

Λεωνίδας
13/08/2006, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Ναι ρε γαμώτ....με μουτζώσανε νομίζω.
Αλλά δεν μου λες. Αυτά τα do-it-yourself kits δεν θέλουνε να έχεις και κάποια ειδική γνώση του τι κάνεις ή ο καθένας μπορεί να το χρησιμοποιήσει; Χρειάζεται να βγάλεις την ρόδα ή γίνεται η επιδιόρθωση εξωτερικά/επιφανιακά; Εχμ έχει κάτι οδηγίες μέσα... Δε βγάζεις τη ρόδα σε καμία περίπτωση πάντως!
Σ'εμένα ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί ακόμα :wave2:

stavrogin
13/08/2006, 14:16
Μηπως οδηγας στην ακρη των δρομων ,η σε δρομακια με σαβουρα κατω και μαζευεις ολα τα προκακια;

vaskunito
13/08/2006, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Μηπως οδηγας στην ακρη των δρομων ,η σε δρομακια με σαβουρα κατω και μαζευεις ολα τα προκακια;

Όχι ιδιαίτερα ρε γαμώτο. Όπως οδηγούν όλοι οι άλλοι υποθέτω. Απλώς συμβαίνουν σε μένα. :yuck:

SNORLAX2
14/08/2006, 13:41
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΣΤΟ ΔΕΞΙΟ ΑΚΡΟ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΛΩΡΙΔΑΣ...ΕΤΣΙ Κ ΕΓΩ ΕΜΕΝΑ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΑΠΟ ΛΑΣΤΙΧΟ,ΟΤΑΝ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΓΕΓΟΝΟΣ) Κ ΕΚΤΟΤΕ ΑΦΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ Η ΕΣΤΩ ΤΟ ΠΕΡΙΟΡΙΣΑ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ,ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Julius
14/08/2006, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Πάλι μου έσκασε λάστιχο. Σήμερα Σαββατιάτικα (που τα πάντα είναι κλείστα μέχρι τη Δευτέρα) μου έσκασε το μπροστινό. Σε έξι μήνες που έχω την μηχανή μου έχουν σκάσει 3 φορές τα λάστιχα. Γιατί ρε γαμώτο; Συμβαίνουν και σε σας τόσο συχνά ή μήπως ζώ σε εργοτάξιο;

Τεσπα...δεν πειράζει και τόσο γιατί θα το άλλαζα κάποια στιγμή. Ήταν Bridgestone BT010 (δεν υπάρχουν πια) και δεν νομίζω να είχε παραπάνω από 2000 μίλια ζωή.

Με έχουν ματιάσει μου φαίνεται. :mad:


Pezei na exeis lathos piesi sta lastixa ap'oso provlepete??? einai #1 peiptosi na "mazeis" aixmira antikeimena

VanDiemen
14/08/2006, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Όχι ιδιαίτερα ρε γαμώτο. Όπως οδηγούν όλοι οι άλλοι υποθέτω. Απλώς συμβαίνουν σε μένα. :yuck:

Εγώ θα επιμείνω στην άποψή μου, ότι η γκαντεμιά είναι μεταδοτική :nono: Φταίνε τα μέρη που συχνάζεις! Με πρώτο και καλύτερο το παρόν!

vaskunito
14/08/2006, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Εγώ θα επιμείνω στην άποψή μου, ότι η γκαντεμιά είναι μεταδοτική :nono: Φταίνε τα μέρη που συχνάζεις! Με πρώτο και καλύτερο το παρόν!

Δηλαδή άμα η θεωρία σου ισχύει, θα πρέπει να αρχίζουν να σας σκάνε και σας τα λάστιχα; :bigcry: Για να δούμε

oulas
15/08/2006, 02:26
Αν σκαει συχνα το λαστιχο φταιει, οτι πηγαινεις συχνα δεξια λωριδα και δεξια, που εκει καταληγουν παντα οι ακαθαρσιες των δρομως, και κατα δευτερο λογο ισως το βαρος του αναβατη. Οσο πιο πολυ βαρος εχει η μηχανη τοσο πιο πολτ πιεση ασκειτε κατω, και τοσο πιο πιθανο να τον πιει το λαστιχο.

Επισης νομιζω οτι αν εχεις μαλακη γομα ελαστικων ειναι ακομα χειροτερο.

Δεν ειμαι 100% σιγουρος, απο εμπειρια προσωπικη τα λεω.

VanDiemen
15/08/2006, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaskunito
Δηλαδή άμα η θεωρία σου ισχύει, θα πρέπει να αρχίζουν να σας σκάνε και σας τα λάστιχα; :bigcry: Για να δούμε

Ε.. εντάξει δεν σκάνε σε όλους λάστιχα..στον καθένα μας εκδηλώνεται διαφορετικά η γκαντεμοβλογιά..γι' αυτό είναι δύσκολο να διαγνωστεί και να θεραπευτεί.. διάβασε π.χ.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=26834

gispy
16/08/2006, 15:58
Φίλε για να νιώθεις πιο όμορφα ... είμαι και εγώ παθών... 3 μήνες έχω την μηχανή μου και έχω πάει 3 φορές για το πίσω λάστιχο που είχε τρύπα. 10 χρόνια οδηγώ διάφορες μηχανές και είχα μόνο μια φορά λάστιχο και στο καινούργιο μου Fazer 600 μέσα σε 3 μήνες 3 φορές λάστιχο και μάλιστα στην εθνική!

Τελευτάια 10 χιλ. μετά την Πάτρα το Σάββατο το μεσημέρι που μας πέρασε... 15 ευρώ στον κλέφτη στην πάτρα για να μου το φτιάξει να γυρίσω Αθήνα. Ελπίζω να τα χάσει από αλλού....

Υ.Γ. Ευχαριστώ τον φίλο με το VFR που μου έκανε νόημα για βοήθεια. Χαίρομαι που υπάρχει αλληλεγύη σε μας κάτι που δεν το βρίσκεις καθόλου εύκολα στους αυτοκινητόφιλους :wave2:

Υ.Γ.2 ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!
Αν σας σκάσει λάστιχο μην εμπιστευθείτε την ένεση. Με ένεση που εμπιστεύθηκα, γιατί δεν γνωριζα την αξία της, απο τα λεγόμενα του λαστιχά οτι θα κρατήσει μια ζωή έκανα μόλις 80 χιλ για να πεταχτεί και να κλατάρει το λάστιχο! βάλτε τους να το λύσουν και να το βάλουν στην πρέσσα με το έτσι θέλω έτσι και αλλιώς θα σας κλέψουν γιατί έχετε ανάγκη. Ας γίνει σωστή δουλείά τουλάχιστον. Παθόν! :eyepop: :nono: :nono: :nono:

Βαγγελας
16/08/2006, 17:05
Εγω εχω γυρισει ολα τα χωρια στην Ηπειρο και την Πελοπονησο με ΚΑΡΓΑ φορτιο !!!!!!

Εχω περασει απο δρομους με οικοδομες και καρφια .......

..... και μου εσκασε εδω στο Αμβουργο σε φοβερη ασφαλτο στα καλα καθουμενα απο μια βιδιτσα ..............

:cry: :cry: