PDA

View Full Version : Κλοπές....



993cc
12/08/2006, 19:39
Καταρχήν καλώς σας βρήκα!

Μετά από διάβασμα μηνών (!) αυτού του φόρουμ αλλά και γενικότερο ψάξιμο ανοίγω αυτό το θέμα αφού έχω διαβάσει σχεδόν ότι υπάρχει περί κλοπών και μέτρων ασφαλείας ( ; ) γιατί τελικά ως νεοφερμένος στο χώρο (στα 30-φεύγα...) κατέληξα πως αυτό είναι το ζήτημα που με προβληματίζει περισσότερο από όλα τα άλλα από την στιγμή που αποφάσισα να πάρω μηχανή. Ναι ξέρω υπάρχουν πολλά ποστ για το θέμα αλλά θα 'θελα (αν γίνεται ποτέ..) να κάνουμε μια "σούμα". Λοιπόν... ας εξετάσουμε τους παράγοντες έναν έναν..

Μοντέλο: Ηonda CBF500 με ABS. Μικρό ενδιαφέρον για μεταπώληση ( ; ) Κάποια κοινά ανταλακτικά όμως με το καλοπουλημένο CBF600S και το CB500 των σχολών οδήγησης.... Υπάρχει πάντα και η περίπτωση της "επιστροφής επ' αμοιβή" ειδικά για καινούριο μηχάνημα :mad:

Προσωπικά παίζουν οι παρακάτω περιπτώσεις για την δικιά μου (και στις 3 περιπτώσεις με συναγερμό-χοντρές αλυσίδες-κουκούλα):

1. Πεζοδρόμιο φωτισμένο-πολυσύχναστο: με κουκούλα και 2-3 καλές κλειδαριές πρέπει να είναι κάποιος πολύ θρασύς όταν ξέρει πως τον βλέπουν όλοι. Ξέρετε ανάλογα περιστατικά; Δεν μιλάμε να είναι απλά παρατημένη με το μοτέρ αναμμένο αλλά να χρειάζεται "δουλειά" με εργαλεία. Από την άλλη βέβαια ξέρουν ΟΙ ΠΑΝΤΕΣ τι μηχανή παρκάρει εκεί, ποιές ώρες κλπ.....

2. Πυλωτή/ακάλυπτος: μακριά από βλέματα αλλά προσβάσιμη στον καθένα... μάλλον η χειρότερη περίπτωση και από τα περιστατικά που έχω διαβάσει. Το μόνο + υποτίθεται ότι είναι ότι δεν φαίνεται σε όλο τον κόσμο τι υπάρχει εκεί στο βάθος. Όμως έχει αποδειχθεί πως κάπου κάποιος θα τη δει θα την σταμπάρει και όταν συμβεί αυτό η... επίσκεψη δεν θα αργήσει. Εκεί στον "χώρο του εγκλήματος" ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ με το πεζοδρόμιο θα έχει όλο το βράδυ για να...εργασθεί με την ησυχία του. Ο συναγερμός αν χτυπήσει μάλλον δεν σώζει την κατάσταση. Θα τον βάζει να χτυπάει μέχρι να βαρεθήτε και στο τέλος μπορεί να τον κλέισετε και οι ίδιοι για να κοιμηθήτε επιτέλους!

3. Κλειδωμένο γκαράζ με νοίκι (αλλά χωρίς φύλακα...): Πάλι, η καλή μας μακριά από βλέματα διαφόρων επίδοξων αλλά αν κάποιος την σταμπάρει μάλλον δεν είναι τίποτα σπουδαίο να παραβιάσει αυτόματη πόρτα με κάποιο κοντρόλ και να αποκτήσει την πρόσβαση που θέλει. Μετά μπορούμε να ελπίζουμε μόνο στην περίπτωση να μπει κάποιος άλλος να παρκάρει/ξεπαρκάρει και να το βάλει στα πόδια ο "δικός μας". Αν μιλάμε για μεγάλα γκαράζ με πολλά τυφλά σημεία μπορεί να μπαινοβγαίνουν 15 και κανείς να μην παίρνει χαμπάρι τίποτα όμως...

Τι από τα 3 θα επιλέγατε; Λάβετε υπόψη ότι την μηχανή θα την έχω μόνο για βόλτες και αναψυχή ίσως 2-3 φορές την εβδομάδα οπότε δεν με πειράζει η χρονοβόρα διαδικασία του κλειδαμπαρώματος με 15 λουκέτα ούτε το να πηγαίνω να την πέρνω από κάποιο μακρινό γκαράζ. Όμως μήπως είναι καλύτερα να την έχω κάτω από το σπίτι μου?...

ΤΕΛΙΚΑ όσοι από σας κοιμάστε ήσυχοι ΠΩΣ τα καταφέρατε :confused:

zephyr1
12/08/2006, 19:51
Εγω εχω 2.

Ενα φθηνιαρικο που κανω την δουλεια μου και ενα γκαζιαρικο που κανω την λαυλα μου.

Το πρωτο δεν κλεβεται και το δευτερο το εχω μεσα στο χωρο μου.

Παρε 1 παπι και το αλλο βαλτο στο χωρο σου μεσα(σαλονι:D ).

:wave2:

GeorgeFZR
12/08/2006, 19:52
Εγώ από ότι έχω καταλάβει παίζουν 2 κατηγοριες

πρεζάκια που θα κυνηγήσουν την εύκολη λεία,και θα την "σκοτώσουν" για 50 γιούρια

και

επαγγελματίες,που ότι και να κανεις,άμα την έχουν βάλει στο μάτι πολύ δύσκολα την γλιτώνεις:bigcry:
:wave2:

kostisthegreek
12/08/2006, 20:35
Κλειδωμένη μηχανή σε κλειδωμένο γκαράζ.
Τι πετυχένεις? Καθυστέρηση τίποτα άλλο.
Κι αν είσαι τυχερός....

zolotas
12/08/2006, 21:05
λουκετα ,συναγερμους ,πεταλα ειναι δυστυχως χαμενα λεφτα για μενα.....2 λυσεις υπαρχουν .......

1.μεσα στο σπιτι (αλλα αν κανεις ταξιδια αυτο παει περιπατο)
2.ασφαλεια κλοπης

kostisthegreek
12/08/2006, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
λουκετα ,συναγερμους ,πεταλα ειναι δυστυχως χαμενα λεφτα για μενα.....2 λυσεις υπαρχουν .......

1.μεσα στο σπιτι (αλλα αν κανεις ταξιδια αυτο παει περιπατο)
2.ασφαλεια κλοπης

Κι αν μένει σε 1ο, 2ο, 3ο, 4ο κλπ όροφο?

993cc
13/08/2006, 15:07
Συγνώμη ρε παιδιά αλλά πόσοι από σας έχετε την δυνατότητα να την βάζετε μέσα στο σπίτι? Για τους περισσότερους δεν παίζει κάτι τέτοιο ούτε και για μένα που μένω στον 4ο.

Από κει και πέρα τι? Η ασφάλεια κλοπής στοιχίζει όσο και για ένα αυτοκίνητο 4πλάσιας αξίας! Είναι παράλογο αλλά ίσως αντικατοπτρίζει και τις μεγαλύτερες πιθανότητες κλοπής... Την λογική "αν είναι να γίνει θα γίνει οπότε χαλάρωσε και πάρτο απόφαση" δεν την δέχομαι!

stavrogin
13/08/2006, 16:54
Γκαραζ ,και κλειδωμενο σε σταθερο σημειο ,δε θα χεις προβλημα.
Εχε υπ'οψιν σου το εξης.
Ο κλεφτης θα προτιμησισει να παρει καποιο μηχανακι που ειναι λιγοτερο προστατευμενο απο το δικο σου.Αρκει τα μετρα προστασιας να μπορουν να καθηστερισουν τον κλεφτη για λιγα λεπτα.

Στην τελικη θα παμε για μπανιο,θα παμε διακοπες δεν μπορουμε παντα να προστατευουμε απολυτα την ιδιοκτησια μας.
Καμια φορα προσπαθουμε να προφυλαχτουμε απο κατι,και κατι αλλο μας απειλει που δεν το ειχαμε προβλεψει,οποτε απλα περνουμε τα μετρα μας και απο κει και περα δεχομαστε την συνεχεια οποια κι αν ειναι αυτη.

zolotas
14/08/2006, 06:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Κι αν μένει σε 1ο, 2ο, 3ο, 4ο κλπ όροφο?

ναι μονο για μονοκατοικια με περιφραξη και σκυλο :D .........στην πυλωτη με πορτα που να κλεινει ...........τροπος του λεγειν το μεσα στο σπιτι......

Cpt. Haddock
14/08/2006, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από 993cc
Καταρχήν καλώς σας βρήκα!

Καλώς ήρθες!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:




ΤΕΛΙΚΑ όσοι από σας κοιμάστε ήσυχοι ΠΩΣ τα καταφέρατε :confused:

Έχουμε παλιές μηχανές! :lol: :lol:


Ξέρω κι έναν που έχει κάνει ασφάλεια κλοπής...

:winka:

danaos75
14/08/2006, 08:43
Έχουμε παλιές μηχανές!

+100000000000

:lol: :lol: :lol:

alex14
14/08/2006, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock



Έχουμε παλιές μηχανές! :lol: :lol:

:winka:

+1

Επισης εχουμε 'σπανια' μοντελα τα οποια οι κλεφτες ουτε καν ξερουν τι ειναι. π.χ. Bandit 650. Και να το κλεψουν για ανταλλακτικα που θα τα πουλησουν ? Σε μενα ?

:rotflmao:

:wave2:

skous
14/08/2006, 10:39
Και εγώ θα προτιμούσα το γκαράζ.


Να ρωτήσω όμως κάτι. Έχεις αυτοκινητο και εάν ναι που το παρκάρεις;

993cc
14/08/2006, 16:01
Χρησιμοποιώ 2 αυτοκίνητα και τα 2 πάντα τα παρκάρω στο δρόμο. Σχεδόν πάντα σε φωτισμένα σημεία. Άντε να χωρέσεις αμάξι μέσα σε βαν όμως. Γιατί ακριβώς αυτές οι "επαγγελματικές" δουλειές είναι που με προβληματίζουν..

Ερώτημα κρίσiμο: πόσοι περαστικοί/περίοικοι θα δώσουν σημασία σε κάποιον που "μαστορεύει" ένα αμάξι στη μέση της νύχτας και πόσοι σε κάποιον που είναι πάνω από μια μηχανή; :confused:

Ίσως ελάχιστοι και στις 2 περιπτώσεις και μάλλον ακόμα λιγότεροι αν δεν είναι και νύχτα! (και από πραγματικά γεγονότα που διαβάσαμε εδώ μέσα).

Για το κλειστό γκαράζ που λένε πολλοί η περίπτωση να παραβιαστεί η αυτόματη πόρτα με αντιγραφή τηλεκοντρόλ πως σας φαίνεται? Γενικά πάντως δεν ακούγεται τίπoτα για κλοπές μέσα από κλειστά πάρκινγκ....

stavrogin
14/08/2006, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από 993cc

Για το κλειστό γκαράζ που λένε πολλοί η περίπτωση να παραβιαστεί η αυτόματη πόρτα με αντιγραφή τηλεκοντρόλ πως σας φαίνεται? Γενικά πάντως δεν ακούγεται τίπoτα για κλοπές μέσα από κλειστά πάρκινγκ....

Μπορει να παραβιαστει.
Αλλα πες μου πως θα βαλουν χερι στις μηχανες;
Φορτηγο δεν μπορει να προσεγγισει μεσα στο παρκινγκ γιατι ολα ,ραμπες ,ανελκυστηρες ειναι στα μετρα των μοτοσυκλετων.
Στα χερια θα τις παρουν;
Η θα κατσουν να ξεκλειδωσουν και να βαλουν μπροστα μια μια μηχανη;
Και ποσο μπορει να κρατησει η δουλεια 5-10λεπτα;
Ψιλοαπιθανο.

gdevelek
14/08/2006, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από 993cc
Την λογική "αν είναι να γίνει θα γίνει οπότε χαλάρωσε και πάρτο απόφαση" δεν την δέχομαι!

+100

1. συναγερμός με τηλεειδοποίηηση

2. καλό δισκολουκέτο

3. καλή αλυσίδα, αν είναι δυνατόν με δέσιμο σε σταθερό σημείο

4. γκαράζ (στο δικό μου γκαράζ τη βάζω ξεκλείδωτη, υπάρχει έλεγχος προσβασης και κάμερες)

έτσι ΑΝ την κλέψουν, τουλάχιστον δεν θα αναρωτιέσαι μήπως έκανες μαμακία που δεν έλαβες κάποια μέτρα

τα παραπάνω μέτρα αν τα δει ο επίδοξος κλέφτης μπορεί να βαρεθεί και να αναζητήσει παρακάτω κάτι άλλο πιο εύκολο, θα βρεί σίγουρα αρκετά

993cc
14/08/2006, 17:11
[i]
Φορτηγο δεν μπορει να προσεγγισει μεσα στο παρκινγκ γιατι ολα ,ραμπες ,ανελκυστηρες ειναι στα μετρα των μοτοσυκλετων.
Στα χερια θα τις παρουν;
Η θα κατσουν να ξεκλειδωσουν και να βαλουν μπροστα μια μια μηχανη;
Και ποσο μπορει να κρατησει η δουλεια 5-10λεπτα;
Ψιλοαπιθανο. [/B]

Για τι πάρκινγκ μιλάμε με στενές ράμπες κλπ :confused: Εγώ έχω υπόψη μου τα κλασσικά πάρκινγκ για αυτοκίνητα. Ανεξάρτητα απ' αυτό σε κάθε περίπτωση το βαν μπορεί να περιμένει απ'έξω κάπου. Υποθέτω επίσης πως δεν τις σηκώνουν στα χέρια (όχι αδύνατο με 2 άτομα) αλλά θα τις τσουλάνε με τίποτα ροδάκια που θα προσαρμόζουν στο σασί (δική μου σκέψη αλλά όχι απίθανη αφού μιλάμε για οργανωμένους επαγγελματίες που έχουν λίστες με σταμπαρισμένες μηχανές κλπ κλπ....)

993cc
14/08/2006, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
+100

1. συναγερμός με τηλεειδοποίηηση

2. καλό δισκολουκέτο

3. καλή αλυσίδα, αν είναι δυνατόν με δέσιμο σε σταθερό σημείο

4. γκαράζ (στο δικό μου γκαράζ τη βάζω ξεκλείδωτη, υπάρχει έλεγχος προσβασης και κάμερες)

έτσι ΑΝ την κλέψουν, τουλάχιστον δεν θα αναρωτιέσαι μήπως έκανες μαμακία που δεν έλαβες κάποια μέτρα

τα παραπάνω μέτρα αν τα δει ο επίδοξος κλέφτης μπορεί να βαρεθεί και να αναζητήσει παρακάτω κάτι άλλο πιο εύκολο, θα βρεί σίγουρα αρκετά

Νομίζω ότι αυτός που θα πάει παρακάτω είναι ο ευκαιριακός. Με λουκέτα και συναγερμό πιστεύω είμαι οκ από τέτοιους. Οι οργανωμένοι όμως? Από κει και πέρα:

1. Χρήσιμο αν την αφήνεις κάτω από το σπίτι σου ή απέναντι κάπου κοντά γενικώς . Αν την αφήνεις σε πάρκινγκ 1 χλμ μακριά δεν έχει νόημα.

2. Από την στιγμή που θα την πάρουν πακέτο δεν έχει νόημα.

3. Εδώ ναι! Και όσο πιο πολλές αλυσίδες μπορείς να περάσεις (από το σασί..) τόσο καλύτερα. Και αν γίνεται σε κολώνα από μπετόν ή σε μαντεμένιο κάγκελο που δεν κόβεται. Από την άλλη νομίζω ΟΛΕΣ οι αλυσίδες κόβονται αργά ή πιο γρήγορα με το κατάλληλο ψαλίδι από αυτά που έχουν οι σιδεράδες.... ή όχι :confused:

4. Το κορυφαίο! Φύλακας να ελέγχει και τέλος το παραμύθι. Αλλά δεν πάιζει κάτι τέτοιο με μένα :(

GhostDog
14/08/2006, 17:41
το καλύτερο που μπορεί να σου κάτσει είναι μπατσάδικο δίπλα στο σπίτι σου.

Την αφήνεις έξω απ' το μπατσάδικο και ξεκλείδωτη άμα θες. Δεν πρόκειτε να την ακουμπήσει κανείς :D

gdevelek
14/08/2006, 18:12
όλες οι αλυσίδες κοβονται αλλα όχι το ίδιο εύκολα, αν το ατσάλι έχει διάμετρο >13χιλιοστά είναι μπελάς μεγάλος

βέβαια τότε παίζει τροχός

το θέμα είναι να ρίξεις τις πιθανότητες, τίποτε άλλο

skous
14/08/2006, 18:50
vasika rotisa gia aytokinito giati egw kanw to exis

tin parkaro sto ipe8rio parking tis polikatoikias. vazw sinagermo kai disc lock alla ok den einai kai adiarikta.

OMWS brosta apo tin mixani, vazw to aytokinito me tetoio tropo wste einai adinaton na bgei i mixani apo ekei xoris na metakini8ei to aytokinito.

Ok einai ligo manoura na kounaw sinexws to toutou gia na balw/bgalw tin mixani, alla to exw sini8isei

quintezz
14/08/2006, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
λουκετα ,συναγερμους ,πεταλα ειναι δυστυχως χαμενα λεφτα για μενα.....2 λυσεις υπαρχουν .......

1.μεσα στο σπιτι (αλλα αν κανεις ταξιδια αυτο παει περιπατο)
2.ασφαλεια κλοπης

sory αλλα έχω την εντύπωση πως δεν κάνουν όλες η εταιρίες ''ασφάλεια κλοπής'' αν ξερει κάποιος σίγουρα όμως ας μας δώσει τα φώτα του....

quintezz
14/08/2006, 19:01
''Ασφάλεια κλοπής'' για μοτοσυκλέτες εννοείτε

Respect
14/08/2006, 19:46
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23081&perpage=15&pagenumber=1

993cc
14/08/2006, 19:53
Φυσικά και όχι όλες! Και αυτές που κάνουν πολύ είναι αν το καλοσκεφτείς...

skous: πολύ καλό το κόλπο με το αμάξι και γνωστό αλλά δεν το βλέπω στην περίπτωσή μου...σίγουρα όχι για κοντά στο σπίτι μου.

gdevelek: χμμμ.. ο τροχός όμως θέλει ρεύμα.. τουλάχιστον οι τροχοί που ξέρω εγώ από τις οικοδομές που κόβουν μέχρι και τα 20mm σίδερα, μπετόν, πέτρα τα πάντα. Κουβαλάνε και γεννήτριες μέσα στα βανάκια;;;; Και επιπλέον κάνει πολύ θόρυβο σε αντίθεση με το χαλυβοψάλιδο. Τώρα να μου πεις και ποιος θα χαλάσει τον ύπνο του ; :mad:


GhostDog: Γνωστό κι αυτό. Το κάνουν και με αμάξια πολλοί. Αλλά δεν έχω εμπιστοσύνη μ'αυτά που γίνονται στα τμήματα.. εδώ δεν ελέγχουν τι γίνετε μέσα θα ελέγχουν και απ'έξω; Θα περπάταγα και 2-3 τετράγωνα μέχρι το τμήμα γιατί θα την έχω μόνο για βόλτες αλλά δεν μου λέει και πολλά. Μόνο σε περίπτωση που το άφηνα ακριβώς απ'έξω από το τμήμα και με ξέρανε στο "μαγαζί" θα το έκανα.

GhostDog
14/08/2006, 20:21
κάθε μπατσάδικο έχει φυλάκιο απ' έξω με μπάτσο 24/7

το θέμα δεν είναι αν θα την κοιτάει η όχι. ξέρεις πολλά κλεφτρόνια που θα βγάζαν ψαλίδι να κόψουν αλυσίδα στα 2 μέτρα από μπάτσο;; :lol: :lol:

kostisthegreek
14/08/2006, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
κάθε μπατσάδικο έχει φυλάκιο απ' έξω με μπάτσο 24/7

το θέμα δεν είναι αν θα την κοιτάει η όχι. ξέρεις πολλά κλεφτρόνια που θα βγάζαν ψαλίδι να κόψουν αλυσίδα στα 2 μέτρα από μπάτσο;; :lol: :lol:


Μην είσαι και τόσο σίγουρος.

kostisthegreek
14/08/2006, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από 993cc


Ερώτημα κρίσiμο: πόσοι περαστικοί/περίοικοι θα δώσουν σημασία σε κάποιον που "μαστορεύει" ένα αμάξι στη μέση της νύχτας και πόσοι σε κάποιον που είναι πάνω από μια μηχανή; :confused:

Ίσως ελάχιστοι και στις 2 περιπτώσεις και μάλλον ακόμα λιγότεροι αν δεν είναι και νύχτα! (και από πραγματικά γεγονότα που διαβάσαμε εδώ μέσα).




Αν είναι στη γειτονιά και γνωρίζουν τον ιδιοκτήτη κάποιος μπορεί να ενδιαφερθεί. Διαφορετικά κανένας.

lyk0s
14/08/2006, 23:05
Ολα τα μετρα που παιρνεις ειναι αποτρεπτικα.Δεν μου αρεσει που το λεω αλλα αν θελουν να κλεψουν μια μηχανη θα το κανουν.Για αυτο το λογο προσπαθεις με αλυσιδες,λουκετα,συναγερμο κτλ να αυξησεις τον χρονο που θα χρειαστουν ωστε να τους κανεις να ψαξουν για κατι πιο ευκολο...

Καταρχας η δικια σου μηχανη δεν ειναι απο αυτες που θα εκλεβαν πρωτα οποτε αυτο μπορει να σε κανει να ηρεμησεις λιγο....φανταζεσαι να ειχες μια r1 πχ;

Το να ανοιξουν ενα ολοκληρο γκαραζ για ενα cbf500 ειναι λιγο απιθανο οποτε ειναι μια καλη περιπτωση.

Καλο θα ειναι αν την εχεις εξω στο δρομο να εχεις και τηλεειδοποιηση ωστε να ξερεις οτι χτυπαει ο δικος σου.
Καλο ειναι επισης να την εχεις σε δρομο που εχει κινηση εχοντας ομως κουκουλα ωστε να μειωσεις τις πιθανοτητες σου για να στην σταμπαρουν...

Μην τσιγκουνευτεις για τις αλυσιδες,δισκοφρενα κτλ.Αξιζει να δωσεις κατι παραπανω ωστε να μεγαλωσεις οσο μπορεις τον χρονο που χρειαζεται καποιος για να στην κλεψει.

Παντως στην Θεσσαλονικη που ειμαι εχουν κλεψει μηχανη στην Αριστοτελους (κλειδωμενη μονο τιμονι νομιζω) μερα μεσημερι-η Αριστοτελους για οσους δεν γνωριζουν ειναι πολυσυχναστη πλατεια-και απεναντι απο Αστυνομικο τμημα και σκοπια μηχανη κλειδωμενη με λουκετο-αλυσιδα...

Δεν τα γραφω για να σε τρομαξω απλα θελω να σου δειξω οτι κανενα μετρο δεν ειναι απολυτα ασφαλες οποτε εσυ κανεις οτι μπορεις καλυτερο και απο εκει και περα δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι για αυτο!

993cc
16/08/2006, 12:32
Σε παλιότερο σχετικό θέμα κάποιος είχε ανεβάσει φωτό με κομμένο συρματόσχοινο της Abus υποτίθεται από τις πιο αξιόπιστες εταιρίες στο χώρο. Τώρα αν αυτό κόπηκε με ψαλίδι δεν ξέρω αλλά δεν φαινόταν και πάρα πολύ χοντρό. Επίσης του ίδιου παιδιού του'χαν κόψει και το λουκέτο του δίσκου. Η μηχανή βέβαια πέταξε... Αν αυτά τα πράγματα κόβονται που είναι και από τα πιο ακριβά φανταστήτε τα φθηνότερα. Αυτές οι κουλούρες κάνουν μεταξύ 100 και 300 ευρώ και τα δισκολουκέτα 70-80 νομίζω οπότε αν αχρηστεύονται με ένα απλό ψαλίδι που πουλάνε όλα τα χρωματοπωλεία νομίζω είναι μόνο για προφύλαξη από περαστικούς-ευκαιριακούς ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. Πιστεύω χρειάζεται συρματόσχοινο ή αλυσίδα των 20 χιλ. τουλάχιστον για να κόβεται μόνο με τρόχισμα.. ίσως μόνο με παραγγελία :confused:


.......μήπως υπάρχει κάπου να δούμε κάποιο τεστ αντοχής στο κόψιμο για αλυσίδες/συρματόσχοινα, θα'ταν πολύ ενδιαφέρον.

gdevelek
16/08/2006, 12:51
εντελώς διαφορετικά πράγματα

άλλο αλυσίδα, άλλο συρματόσχοινο

τα συρμ/να φτάνουν και τα 25χιλ. πάχος αλλά δεν κάνουν τίποτε

οι αλυσίδες πολύ σπάνια ξεπερνούν τα 13χιλ. αλλά κάνουν σχετικά καλή δουλειά (δεν υπάρχει και άλλη καλύτερη επιλογή οπότε αυτές επιλέγει κανείς αν θέλει την καλύτερη δυνατή προστασία)

μπες εδώ και χτύπα στο "wall of shame"

http://www.almax-security-chains.co.uk/

Cpt. Haddock
16/08/2006, 12:58
θα σου πρότεινα (σοβαρά μιλάω), αν είναι να έχεις τέτοιο άγχος, τις εξής λύσεις:

1. Αγοράζεις μια παλιά μηχανή

2. Αγοράζεις όποια θες, κάνεις αυτά που κάνουμε όλοι μας λίγο-πολύ και αδιαφορείς (η ασφάλεια κλοπής βοηθάει σε αυτό).



3. ΔΕΝ αγοράζεις μηχανή.

Τέτοια πράγματα τα παίρνουμε για να ευχαριστιόμαστε. Αν είναι να λαγοκοιμάσαι, να πετάγεσαι απ' το κρεβάτι σε κάθε εξάτμιση που ακούς, να είσαι με τα υπογλώσσια δίπλα και με τα centrum για την υπερκόπωση, άστο...

δεν αξίζει

Να το ξέρεις: ΟΛΑ τα αντίμετρα δεν αποτρέπουν πλήρως αλλά καθυστερούν τον επίδοξο κλέφτη. Είναι μια πραγματικότητα και δέξου την, όπως δέχεσαι οτι κινδυνέυεις πάνω στη μηχανή, όπως δέχεσαι οτι ο εξοπλισμός προστατεύει αλλα καμια φορά όχι πλήρως...

Μη σπαταλάς την ηρεμία σου και το χρόνο σου ψάχνοντας να βρεις πιο συρματόσχοινο έχει χρόνο κοπής > 10' ή ποιος συναγερμός έχει rotation frequency < 1''..


Αυτά

993cc
16/08/2006, 15:06
Μα ο σκοπός μου είναι να την ευχαριστηθώ και όχι να ποστάρω και γω σε λίγο καιρό πως "αμα τους πιάσω θα τους δείξω που να τους κοπούν τα χέρια από τη ρίζα τους έτσι και τους αλλιώς"!

Γενικά δεν διαφωνώ μ'αυτά που λες (δεν υπάρχει περίπτωση βέβαια να πάρω παλιά μηχανή!) και ο σκοπός μου ΔΕΝ είναι να πετύχω το απόλυτο που σωστά λες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ είναι να πάρω κάποια μέτρα που θα είναι ικανά να κάνουν ΕΜΕΝΑ να κοιμάμαι ήσυχος. Κάποιοι άλλοι μπορεί να βλέπουν όνειρα γλυκά με το μοτέρ αναμμένο και κάποιοι παράλλοι με πληρωμένους φουσκωτούς 24/24 πάνω απ'το μηχάνημα και πάλι να χρειάζονται χάπια που λες....

...τώρα μ'αυτήν την 19αρα αλυσιδούλα του gdevelek κάτι αρχίζει να γίνεται... :D