PDA

View Full Version : Service CBF-250



Σελίδες : 1 [2]

villy
29/06/2007, 10:48
Service 12.000 χιλιομέτρων:

Λάδια, φίλτρο λαδιού, μπουζί, φίλτρο αέρα, Εργασία κλπ (σφίξιμο λυσιδας...)...

Δεν θυμάμαι ξεχωριστά το καθένα...

88 Ευρώ! :D

SnakeMJK
01/07/2007, 08:48
Με πήραν τηλ προχθες ότι δεν μπορεί να καλυφθεί η ζημιά απ την εγγύηση κλπ. Δυστηχώς ήμουν τόσο απασχολημένος που δεν μπορούσα να μιλήσω εκείνη τη στιγμή και μετά ήρθε το Σ/Κ. Με βλέπω Δευτέρα πρωί να πλακώνομαι! Αν δεν μου το φτιάξουν, θα το πάω αλλου.

SnakeMJK
03/07/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
Με πήραν τηλ προχθες ότι δεν μπορεί να καλυφθεί η ζημιά απ την εγγύηση κλπ. Δυστηχώς ήμουν τόσο απασχολημένος που δεν μπορούσα να μιλήσω εκείνη τη στιγμή και μετά ήρθε το Σ/Κ. Με βλέπω Δευτέρα πρωί να πλακώνομαι! Αν δεν μου το φτιάξουν, θα το πάω αλλου.

Συνέχεια, σήμερα επιτέλους ξέμπλεξα και κατάφερα να τους πάρω τηλέφωνο. Τους είπα πολύ απλά ότι αν δεν το καλύψουν στην εγγύηση να μην κάνουν την αλλαγή και είπαν θα το ξανακοιτάξουν :p

SnakeMJK
11/07/2007, 17:21
Κ το παρέλαβα σήμερα (έλειπα για διακοπές!). Κόστος μηδέν, ακόμα και για την αλλαγή λαδιών. Απλά πήρα άλλο μηχανάκι. Οι ταχύτητες μπαίνουν τέλεια επιτέλους! Και ευτυχώς έγινε 15 μέρες πριν λήξει η εγγύηση! :D

Nrgman
13/07/2007, 19:42
Έχω και πάλι προβλήματα με την μίζα .Εδώ και μια εβδομάδα (περίπου) αρνήται να δουλέψει. Απλώς ακούγεται ο ήχος (κλικ) του ρελέ της μίζας. Καμιά φορά πάει να αρχίσει να γυρίσει αλλα μετά τίποτα.
Πήγα σήμερα στο συνεργείο και μου είπε οτι μάλλον είναι τα καρβούνάκια και θέλει επισκευεί η μίζα (όχι αλλαγή ) Η τιμή που μου είπε είναι 90 με 120 € (μαζί με εργατικά) . Έχει κάνει κανείς καμιά τέτοια επισκευή ποτε?

Nrgman
19/07/2007, 21:29
Λοιπόν ,έχουμε και λέμε.

Επισκευή μίζας (Αλλαγή βάσης με καρβουνάκια) 80?
Αλλαγή μιας βαλβίδας στο καρμπυρατερ 10?
Αλυσίδα + γρανάζια 125 ?
Αλλαγή λαδιών 12?

RideFree
23/08/2007, 00:29
Εμένα μου κολλάει ο δείκτης των χιλιομέτρων. Σήμερα εδειχνε 80, ενω σιγουρα πήγαινα με πανω απο 100. Το είπα στον τεχνικό που το πηγα για το σέρβις των 1000 και μου είπε πως το σύστημα είναι ψηφιακό και πως πρέπει να το παμε στη Honda, σας έχει τύχει τέτοιο πρόβλημα, ισχύει ότι είναι ψηφιακό ή με δουλεύει;

Nrgman
23/08/2007, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από RideFree
Εμένα μου κολλάει ο δείκτης των χιλιομέτρων. Σήμερα εδειχνε 80, ενω σιγουρα πήγαινα με πανω απο 100. Το είπα στον τεχνικό που το πηγα για το σέρβις των 1000 και μου είπε πως το σύστημα είναι ψηφιακό και πως πρέπει να το παμε στη Honda, σας έχει τύχει τέτοιο πρόβλημα, ισχύει ότι είναι ψηφιακό ή με δουλεύει;

Αν δεν είναι η ιδέα σου οτι πας παραπάνω απο όσο "λέει" το κοντερ τότε :

Ψηφιακό είναι το κοντέρ πριν το κοντέρ είναι μηχανικό το σύστημα με ντίζα.
το "μηχανηματάκι" που μετατρέπει το μηχανικό σε ηλεκτρικό φαίνεται αν κοιτάξεις απο αριστερά κάτω απο τα όργανα. Οτι και να είναι όμως λογικά θα το καλύπτει η εγγύηση.

RideFree
23/08/2007, 16:51
To καλύπτει, απλά θέλω να ξέρω αν βαριόταν να το φτιάξει ή αν δεν το είδε καν και πήγε να το κουκουλώσει.
Πάντως το κοντέρ στάνταρ κολλάει, καμμια φορά κολλάει στα 80 και πάω με 10...
Τεσπα θα το παω αύριο να μου το αλλάξουν μάλλον

RideFree
27/08/2007, 10:25
Ρε παιδιά για πείτε μου τί γίνεται σε περίπτωση που το πάω για service σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο; Χάνεται η εγγύηση;
Μου φαίνεται την πάτησα και δεν θέλω να χάσω την εγγύηση :( , γίνεται να τη γλυτώσω κάπως??

SnakeMJK
27/08/2007, 19:54
Είμαι πλέον εκτός εγγύησης και ψήνομαι να αλλάξω λάδια μόνος μου... Υπάρχει κανα how-to για το 250αρι μας για να μην ψάχνω;

oulas
31/08/2007, 09:25
Το Ψηφιακο συστημα δεν εχει σχεση με την ενδηξη τυς ταχυτητας. Μηχανικα δουλευςι. Εμενα αρχισε να κολα και μετα να μην δειχνει. Εσπασε μεσα στην ζαντα το πλαστικο γραναζι του ατερμονα που δινει στην ντιζα των χιλιομετρων ενδηξη. 2 μηνες να ερθει το γραναζι κοστος 20 euro to antalaktiko

samboter
09/09/2007, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από RideFree
Ρε παιδιά για πείτε μου τί γίνεται σε περίπτωση που το πάω για service σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο; Χάνεται η εγγύηση;
Μου φαίνεται την πάτησα και δεν θέλω να χάσω την εγγύηση :( , γίνεται να τη γλυτώσω κάπως??

συμφωνα με το νεο νομο που ισχυει εδω και περιπου 1 χρονο η εγγυηση δεν χανεται ακομη και αν
κανεις ολα τα σερβις σε εξωτερικο συνεργειο.

SnakeMJK
02/04/2008, 15:26
Αλυσίδα
Γρανάζια
Μπουζί
Πίσω τακάκια
Λάδια
Φίλτρα λαδιού-αέρα
και κάτι άλλο που ξεχνάω

180 ευρώ ανταλακτικά + 80 ευρώ εργασία

Σήφης
03/10/2008, 14:53
Service 1.000 χλμ 17? στον Γεωργούση.

ale3andro
22/05/2009, 13:00
Ρύθμιση βαλβίδων 80 ευρώ. Θεσσαλονίκη 05/2009

RideFree
05/06/2009, 22:18
Είμαι για το 18000 service και με λούζει κρύος ιδρώτας γτ φεύγουν από παντού αυτόν τον καιρό :P

Πόσο σας πήγε περίπου;

@ggelos
06/06/2009, 00:29
Εμένα γράφει στα 20.500 θέλει σερβις....
Ψιτ...εννοείται πως δεν θα το πας σε εξουσιοδοτημενο :wave2:

RideFree
06/06/2009, 11:52
Γιατί; (η εγγύηση λήγει σε ένα μήνα)

@ggelos
06/06/2009, 15:39
α ΟΚ.σορρυ

bill.k
29/06/2009, 16:07
Ρε παιδιά, αγόρασα ένα από συνφορουμίτη και ήταν στα 5500 χλμ. Τώρα που πρέπει να του κάνω το σέρβις των 6 (ή 6,5 ?) χιλιάδων χλμ (παρότι έχω ξεπεράσει ήδη κατά λίγο τις 7.000 :) ) δεν ξέρω πού να το πάω...
Μένω στη Νέα Ιωνία, και βλέπω ότι το κοντινότερο εξουσιοδοτημένο είναι οι "Αφοί Σουλτάτη" στη Λ. Ηρακλείου??
Έχει κανείς καμιά εμπειρία από το συγκεκριμένο μάστορα ή καμιά άλλη πρόταση να κάνει???

bill.k
29/06/2009, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
Ρε παιδιά, αγόρασα ένα από συνφορουμίτη και ήταν στα 5500 χλμ. Τώρα που πρέπει να του κάνω το σέρβις των 6 (ή 6,5 ?) χιλιάδων χλμ (παρότι έχω ξεπεράσει ήδη κατά λίγο τις 7.000 :) ) δεν ξέρω πού να το πάω...
Μένω στη Νέα Ιωνία, και βλέπω ότι το κοντινότερο εξουσιοδοτημένο είναι οι "Αφοί Σουλτάτη" στη Λ. Ηρακλείου??
Έχει κανείς καμιά εμπειρία από το συγκεκριμένο μάστορα ή καμιά άλλη πρόταση να κάνει???

Χμ, είδα ότι υπάρχουν και άλλα τριγύρω μου, στο Χαλάνδρι η ΜΟΤΟΚΙΝΗΣΗ (απ' όπου αγοράστηκε κιόλας η μηχανή), ο ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ στη Μεταμόρφωση, και οι ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ και ΝΙΚΟΛΑΟΥ στο Γαλάτσι.. (Πάρνηθος και Αγ. Γλυκερίας αντίστοιχα)....

Αν κάποιος γνωρίζει/έχει άποψη, παρακαλώ όμως με ενημερώσει :)

@ggelos
29/06/2009, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
Χμ, είδα ότι υπάρχουν και άλλα τριγύρω μου, στο Χαλάνδρι η ΜΟΤΟΚΙΝΗΣΗ (απ' όπου αγοράστηκε κιόλας η μηχανή), ο ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ στη Μεταμόρφωση, και οι ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ και ΝΙΚΟΛΑΟΥ στο Γαλάτσι.. (Πάρνηθος και Αγ. Γλυκερίας αντίστοιχα)....

Αν κάποιος γνωρίζει/έχει άποψη, παρακαλώ όμως με ενημερώσει :)

Είναι ακόμα μέσα στην εγγύηση?

bill.k
30/06/2009, 11:06
Ναι, είναι ακόμα μες στην εγγύηση.

@ggelos
30/06/2009, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
Ναι, είναι ακόμα μες στην εγγύηση.

Τότε εγώ προτείνω να την πας στο Χαλάνδρι η ΜΟΤΟΚΙΝΗΣΗ.
Και αν γίνεται πες τους να βρίσκεσαι μπροστά την ώρα του σέρβις....
Και για να δεις σημαντικά πράγματα(π.χ. πως αλλάζεις λάδια) άλλα και για να παρακολουθείς μην κάνουν καμιά λαδιά :wave2:

Alexander
03/07/2009, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από bill.k
Ρε παιδιά, αγόρασα ένα από συνφορουμίτη και ήταν στα 5500 χλμ. Τώρα που πρέπει να του κάνω το σέρβις των 6 (ή 6,5 ?) χιλιάδων χλμ (παρότι έχω ξεπεράσει ήδη κατά λίγο τις 7.000 :) ) δεν ξέρω πού να το πάω...
Μένω στη Νέα Ιωνία, και βλέπω ότι το κοντινότερο εξουσιοδοτημένο είναι οι "Αφοί Σουλτάτη" στη Λ. Ηρακλείου??
Έχει κανείς καμιά εμπειρία από το συγκεκριμένο μάστορα ή καμιά άλλη πρόταση να κάνει???
Εγώ το CBF εδώ και κάποια χρόνια εκεί το πάω για Service και είμαι ικανοποιημένος.
Έχω περάσει από άλλα 2 συνεργεία και κατέληξα σ'αυτόν.

bill.k
03/07/2009, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Εγώ το CBF εδώ και κάποια χρόνια εκεί το πάω για Service και είμαι ικανοποιημένος.
Έχω περάσει από άλλα 2 συνεργεία και κατέληξα σ'αυτόν.

Σ'ευχαριστώ Alexander, μάλλον εκεί θα το πάω...

bill.k
14/07/2009, 17:09
Εκεί το πήγα τελικά (ΑΦΟΙ ΣΟΥΛΤΑΤΗ), 110 μου κόστισε με την αλλαγή βαλβιδών μέσα... Νομίζω καλά είναι...

Alexander
15/07/2009, 21:50
Καλά είναι τα λεφτά.

Το καλύτερο όμως είναι ότι αυτός σου κάνει και τη δουλειά για την οποία τον πληρώνεις... σε αντίθεση με κάποιους άλλους...

Valantis_Strom
09/03/2010, 20:25
αγορασα και εγω το cbf 250.. εφτασε τις 24000 χιλιομετρα.. και θα την παω για σερβις.. τι χρειαζεται να αλλαξω κ ποσο περιπου θα κοστισει?
Ευχαριστω..

Alexander
14/03/2010, 13:32
Το βιβλιαράκι του κατόχου τα περιγράφει αναλυτικά.
Αν δεν το έχεις, ξαναγράψε γιατί βαριέμαι να ψάχνω (αν δεν υπάρχει ανάγκη).
:beer:

Alexander
14/03/2010, 13:33
Καλά θυμόμουν: ο φίλος μας ο Λεωνίδας έχει επισυνάψει στην 3η σελίδα του thread τις σελίδες που ζητάς από το βιβλίο κατόχου.

Valantis_Strom
15/03/2010, 12:58
Ευχαριστω Alexander...:beer:

Valantis_Strom
14/04/2010, 01:33
Την Πεμπτη με το καλο παω και εγω με την σειρα μου να κανω σερβις στο cbf...
που μιλησα με τον μαστορα μου ειπε θα γινει αλλαγη:

-λαδια
-φιλτρο βενζινης, αερα και λαδιου
-μπουζι
-φρενα μπρος και πισω
και ρυθμιση σε βαλβιδες..

ολα μαζι με εργασια πανω κατω 130 ευρω..

πως σας φαινονται τα λεφτα που θα δωσω??

Ευχαριστω...

johnpan
14/04/2010, 10:50
Αν είναι μέσα και ρύθμιση βαλβίδων τον κλέβεις φίλε, για αυτό φοβάμαι μήπως απλά σου πει "τσέκαρα βαλβίδες και ειναι οκ" βασιζόμενος στο ότι δεν παθαίνουν τίποτα τα cbf.

Και όταν λες φρένα μπρος πίσω τι εννοείς? Αλλαγή τακάκια μπροστά?

Φίλτρο βενζίνης δεν έχει το cbf εκτός αν του έβαλες εσύ. Εχει μια σίτα μόνο στη βάνα του ντεπόζιτου.

Φίλτρο αέρα με 24.000 δε χρειάζεται να αλλάξεις εκτός αν το πας από χώμα!

Οοοολα αυτά μου ακούγονται ύποπτα. Εχει ξανασερβίρει cbf ο μάστορας?

Σήφης
13/04/2011, 19:44
24.500 χλμ

Ρύθμιση βαλβίδων, μπουζί & λάδια 115 € αλλά σε φίλο.

ultima
22/07/2011, 21:37
γεια σας παιδια,

είμαι απειρος οδηγος δικυκλου και θελω για πρωτη φορα να αποκτησω την δικη μου μηχανη. έχω σχετική εμπειρία απο μικρός όταν οδηγούσα την γουρόυνα του πατέρα μου.

για μενα το υπερτατο που πρεπει να διαθέτει μια μηχανη είναι η ασφαλεια και ασφάλεια σε δικυκλο για μενα είναι πρωτίστως τα φρενα και τα ελαστικά. τα λέω καλά? διορθώστε με.

απ ότι έχω καταλάβει το YBR 250 υπερτερει σε σχέση με το CBF 250 στην κατανάλωση καυσίμου και στο κόστος συντήρησης, ενώ το honda υπερτερει στα φρένα. η μεγάλη της honda σχολή βλέπεις. και μονο στο ακουσμα honda παθαίνεις κάτι.

Πέραν απο κάποιες υποκειμενικές κρίσεις που είναι βεβαίως σεβαστές, θα ηθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει συγκεκριμένα στοιχέια με απτά νούμερα για να μπορέσουμε να συγκρίνουμε τα δυο συγκεκριμένα μοντέλα (κόστος καυσίμου, σέρβισ). Η διαφορά στα φρένα είναι μεγάλη ή αμελητέα? Ειδικά αυτά θα τα χρειαστώ. Για μένα κριτηριο No 1 στην επιλογή μου. Την ασφάλεια την πληρώνω κάτι παραπάνω