PDA

View Full Version : προσοχή Αδέλφια!!!



alximistis
14/08/2006, 22:40
Από τις 07/8 έως και τις 13 στην περιοχή της Αττικής είχαμε:
125 τροχαία και 173 παθόντες!
Τα 5 θανατηφόρα ΟΛΑ με μοτοσικλέτες!
11 σοβαρά από τα οποία τα 5 ήταν με μοτό και 109 ελαφρά με 51 δίκυκλα.
Από τους 7.849 ελέγχους δικύκλων βρέθηκαν 2.612 που οδηγούσαν χωρίς κράνος!!!

Παίδες προσοχή! Η άδεια πόλη τον Αύγουστο δεν είναι πιο ακίνδυνη...

zuper_S
14/08/2006, 22:45
Σοβαρα μιλας?????????????Ειναι τραγικοι οι αριθμοι!!!!!!!Εχω παθει σοκ..!!:eek:

Giorgos19
14/08/2006, 23:22
:sad: :sad: :sad: :sad:



Παντα προσοχη παιδια...Τι να πω....εχουν ειπωθει 100000 φορες τα ιδια πραματα.Ο,τι περναει απο το χερι μας για να αποφυγουμε ενα ενδεχομενο ατυχημα...













αλχημιστη που σουνα σημερα????? :confused:

Respect
15/08/2006, 00:25
Χέστα.. πάντως ο κανόνας λέει πως όσα πιο πολλά χλμ. γράφεις τόσο αυξάνουν οι πιθανότητες να τη πατήσεις..και αν δε προσέχεις κιόλας..χέστα!!!:a24: :a024:

ΙΠΠΕΑΣ
16/08/2006, 20:24
Την Παρασκευή το απόγευμα κατέβαινα προς Τρίπολη με το αυτοκίνητο. Στις στροφές πριν τη σύρραγγα του Αρτεμησίου είχε μποτιλιάρισμα. Πρέπει να ήταν μεταξύ 6.30 με 8 το βράδυ(Δεν θυμάμαι). Ένα μπλε ΧΤΧ660(Αν πρόσεξα καλά) είχε πέσει αλλά ο αναβάτης της ευτυχώς ήταν ντυμένος πολύ καλά από τη μέση και πάνω. Το ζευγάρι του(άλλη μηχνανή) είχε σταματήσει αρκετά μέτρα παρακάτω στα δεξιά. Το παληκάρι ήταν καθισμένο στις μπάρες(αριστερά όπως κατέβαινα) και είχε τις αισθήσεις του αλλά του είχαν βγάλει τα παπούτσια.

Μάλλον πρέπει να χτύπησε χαμηλά και έβγαλαν τα παπούτσια του για να τον ελέγξουν.

Εγώ προσπέρασα καθώς το ζευγάρι του τον βοηθούσε και από πίσω έρχονταν πλακωμένοι οι οδηγοί της Κυριακής :cry:

Φιλαράκο αν διαβάζεις, περαστικά σου και πάντα όρθιος. Αν δεν φορούσες μπότες, ελπίζω να αγοράσεις γιατί εκεί έξω κυκλοφορούν φονιάδες...



Πάντα ντυμένοι καλά και όρθιοι ... ΟΛΟΙ

AFTER
16/08/2006, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis

Από τους 7.849 ελέγχους δικύκλων βρέθηκαν 2.612 που οδηγούσαν χωρίς κράνος!!!




Μονο τοσοι λιγοι?...:rolleyes:

anf125
16/08/2006, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Μονο τοσοι λιγοι?...:rolleyes:

Εμένα άλλο μου κάνει εντύπωση... υποτίθεται ότι σταματάν όσους δεν φοράν επειδή είναι προφανές, όχι δειγματοληπτικά για έλεγχο. Δηλαδή σταματάνε και όσους φοράνε και τι ελέγχουν, αν έχει τις σωστές προδιαγραφές το κράνος, ας πούμε (κανονικά θα έπρεπε); :p Εκτός αν συμπεριλαμβάνει και όσους σταματάνε για αλκοτέστ ή σαν υπόπτους άλλων παραβάσεων.

Τωρά που το σκέφτομαι, δεν είναι άσχημη ιδεά... να υποχρεώνουν τις εταιρίες παραγωγής να συνοδεύουν με κράνος τις καινούριες μηχανές, εφόσον είναι απαραίτητο αξεσουάρ... με την ίδια λογική που όλα τα αυτοκίνητα πρέπει να έχουν ζώνες ασφαλείας. Έτσι θα έπεφτε και το κόστος των κρανών, αφού θα τα κατασκεύαζαν ή θα τα προμήθευαν οι μοτοσυκλετοβιομηχανίες χονδρικά... προς όφελος του καταναλωτή. Θα μου πείτε κάποιος που έχει ήδη ένα καλό κράνος δε θα χρειάζεται αυτό που πάει πακέτο με τη νέα του μηχανή... Θα μπορούσε ίσως να είναι μια κίνηση καλής θέλησης από τις εταιρίες, αντί πχ να προσφέρουν το τάδε μοντέλο με εξτρα εξάτμιση να δίνουν ένα καλό κράνος. Αυτό το κάνουν καμιά φορά και τα καταστήματα, δίνοντας κάποιο κράνος μαζί με άλλα αξεσουάρ σαν "δώρο", αλλα συνήθως είναι φτηνιάρικο. :eek:

kakofonixx
17/08/2006, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
να υποχρεώνουν τις εταιρίες παραγωγής να συνοδεύουν με κράνος τις καινούριες μηχανές, εφόσον είναι απαραίτητο αξεσουάρ...
Αν σκεφτεις οτι υπαρχουν κρανη των ?50 που - υποτιθεται οτι - τηρουν τις προδιαγραφες της ΕΕ, τι κρανος νομιζεις θα σου εδιναν με τη νεα σου μηχανη?
Κανενα arai? :nono:
Και ολα αυτα φυσικα για να κρατηθει το κοστος της μηχανης οσο το δυνατον χαμηλοτερα...



Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
με την ίδια λογική που όλα τα αυτοκίνητα πρέπει να έχουν ζώνες ασφαλείας.
1ον... Τι σε κανει να πιστευεις οτι ολοι αυτοι που μας κυβερνανε νοιαζονται για τα κεφαλια μας?:bigcry:
2ον... Το πιο απλο που θα μπορουσαν να κανουν θα ηταν, οπως επανειλλημενα εχει ζητηθει, η καταργηση ή εστω η μειωση του φπα στα κρανη. Αλλα και παλι σε παραπεμπω στο 1ο...:rolleyes:

Julius
17/08/2006, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Από τις 07/8 έως και τις 13 στην περιοχή της Αττικής είχαμε:
125 τροχαία και 173 παθόντες!
Τα 5 θανατηφόρα ΟΛΑ με μοτοσικλέτες!
11 σοβαρά από τα οποία τα 5 ήταν με μοτό και 109 ελαφρά με 51 δίκυκλα.
Από τους 7.849 ελέγχους δικύκλων βρέθηκαν 2.612 που οδηγούσαν χωρίς κράνος!!!

Παίδες προσοχή! Η άδεια πόλη τον Αύγουστο δεν είναι πιο ακίνδυνη...


SE EIDAME EXTHES KAI STO SXETIKO REPORTAZ :rotflmao: :rotflmao:

se poio kanali den thimame omos :rolleyes:





:a013: :a013:

anf125
17/08/2006, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx

1ον... Τι σε κανει να πιστευεις οτι ολοι αυτοι που μας κυβερνανε νοιαζονται για τα κεφαλια μας?:bigcry:
2ον... Το πιο απλο που θα μπορουσαν να κανουν θα ηταν, οπως επανειλλημενα εχει ζητηθει, η καταργηση ή εστω η μειωση του φπα στα κρανη. Αλλα και παλι σε παραπεμπω στο 1ο...:rolleyes:

Δεν αμφιβάλω για τις "καλές" προθέσεις των κυβερνόντων... ώστο τελευταία κάτο βλέπω να σαλεύει... Ενώσεις μοτοσυκλετιστών, καταναλωτών... power to the people ;) Μπορεί τα... παιδιά μας να προλάβουν κάτι καλύτερο.

Tropeas
17/08/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
SE EIDAME EXTHES KAI STO SXETIKO REPORTAZ :rotflmao: :rotflmao:

se poio kanali den thimame omos :rolleyes:
:a013: :a013:

NET ! ;) :D μόλις το διάβαζα το έβλεπα κιόλας... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Και σήμερα η ΛΕΜΟΤ με πρωτοβουλία του αντιπρόεδρου και δικηγόρου Θεόδωρο Γαζούλη είχε ρεπορτάζ πάλι στην ΝΕΤ για τις κακοτεχνείες και τα καρούμπαλα στο κέντρο της Αθήνας...

για να προσπαθούμε όλοι μαζί...:beer:

alximistis
17/08/2006, 12:48
Μπράβο φίλε μου! Αυτό είναι ο στόχος αρκεί να το καταλάβουμε όλοι μας!

Για να προσπαθούμε παίδες. Όλοι μας μαζί...

stavrogin
17/08/2006, 13:09
Κριμα ρε γαμωτο.

Σιγουρα καποια απο αυτα τα παιδια θα ζουσαν αν φορουσαν κρανος

Ενω συχαινωμαι την καταστολη,εχω πιασει μερικες φορες τον εαυτο μου να σκεφτεται οτι τα προστιμα για κρανος κανουν κατι καλο-σημαδια παρακμης-αφου εστω και για το φοβο της τροχαιας καποιοι το φορανε.
Οπως και να χει η καταστολη δια των προστιμων παραμενει μια αποδειξη οτι η κοινωνια δεν εκπαιδευει τα μελη της.

Απο το post Tou Mozart που πουλαγε το αραι των 800 μονο 400 ,αναρωτηθικα ποσο θα εκαναν τα κρανη αν θεωρουνταν ειδος πρωτης αναγκης,αν πρημοδοτουσαν την διαφημιση του στον γενικο τυπο.Αν υπηρχε διαφημιση κρατικη.Γιατι ρε γαμωτη ειναι τοσο κουλοι
:(

stavrogin
17/08/2006, 13:17
Σκεφτωμαι την τελευταια ταξη του λυκειου
οπου το μηχανακι μου ηταν παρκαρισμενο διπλα σε 15 παπια και 5-6αλλες μοτο .Ολοι ξεκρανωτοι.
Μονο εγω φορουσα κι αυτο επειδη ο αδερφος μου,μου βρηκε τη μοτο που θα παρω,την πηρα και την αλλη μερα με πηγε σε μαγαζι και διαλεξαμε ενα shoei.

Tι καλα που θαταν αν υπηρχαν αφησουλες διαφημιστικες μεσα στα σχολεια της Uvex ή της arai,να βλεπει ο αμυαλος πιτσιρικας και να γουσταρει να βαλει στο κεφαλι του το τελευταιο μοντελακι του Νακανο και σιγα σιγα να μυειται στη χρηση του κρανους.

Trans
17/08/2006, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
.....
Tι καλα που θαταν αν υπηρχαν αφησουλες διαφημιστικες μεσα στα σχολεια της Uvex ή της arai,να βλεπει ο αμυαλος πιτσιρικας και να γουσταρει να βαλει στο κεφαλι του το τελευταιο μοντελακι του Νακανο και σιγα σιγα να μυειται στη χρηση του κρανους.

Το θέμα είναι να το βάλει στο κεφάλι του κι όχι στο ....χέρι του. Έχω Νακάνο κράνος ασορτί με το Diesel κάπρι παντελόνι ένα πράγμα.. (και φυσικά το TDM :D:D )...

Φίλοι μου....
ένα πράγμα έχω δει κι έχω κατλάβει.... Για να αρχίσει ο έλληνας να φοράει κράνος πρέπει να τον έχει η αστυνομία συνέχεια στην μπούκα. Παράδειγμα: Δράμα. Πριν χρόνια δεν υπήρχε κανείς με κράνος, τώρα μετά από 4-5 χρόνια συνεχούς μαμησιού από την αστυνομία το 90% των Δραμινών κυκλοφορούν με κράνος (μερικοί από εργοτάξιο) αλλά αυτοί δεν θα βάλουν μυαλό ποτέ!Καλά κράνη, μέτρια (250 ευρώ) αλλά και φτηνά. Όλων των ειδών τα κράνη. Τώρα αν κάποιος θέλει να πάρει κάτι καλύτερο αφού θα το έχει συνηθίσει στο κεφάλι του έχει περισσότερες πιθανότητες να το κάνει.

Το ίδιο συνέβη και με τα αλκοτέστ και ψιλοσώθηκε ο νομός. Αααααα και τα μπλόκα όχι σε fix σημεία.... κάθε φορά κι αλλού και σε σημεία που δύσκολα τα αποφεύγεις.... Να μην γλυτώνει κανείς.

Ακόμα και τώρα η αστυνομία συνεχίζει και γράφει για κράνη και αλκοτεστ. ΜΠΡΑΒΟ της. Τι να κάνουμε; Μόνο έτσι βάζουμε μυαλό.

Και το αντίθετο το είδα στη Σαντορίνη. ΜΗΔΕΝ αστυνόμευση και το 90% χωρίς κράνος. Αλκοτέστ ούτε λόγος. Γι' αυτό είναι γεμάτα και τα νοσοκομεία. 3ήμερο στο νησί εμείς και άλλα 5-10 μηχανάκια μηχανές είδαμε ΜΕ κράνος.....

Προσωπικά ευχαριστώ τον θεό που από μικρός (17) ενώ δεν είχα δίπλωμα για το Lead είχα ένα MDS και συνήθισα το κράνος (όπωσ και την ζώνη στο αυτοκίνητο). Τώρα δυσκολεύομαι να κάνω διαδρομή χωρίς κράνος. Νιώθω ότι κάτι μου λείπει. Επιπλέον, δύο φορές που χρειάστηκε έσωσε τόσο το κεφάλι της αδερφής μου όσο και το δικό μου. Κι όλα αυτά σε μια απόσταση 300 μέτρων από το σπίτι μας (και τις δύο φορές) και με ταχύτητα 5-10 χλμ.

Φιλαλήθης
17/08/2006, 14:53
Αααααα και τα μπλόκα όχι σε fix σημεία.... κάθε φορά κι αλλού και σε σημεία που δύσκολα τα αποφεύγεις.... Να μην γλυτώνει κανείς.

Αυτό που μου έκατσε στο λαιμό χθες που πήγα προς αίγιο από πάτρα...

σε ένα σημείο έχει πινακίδα: (70)

100 μέτρα μετά, μπάτσοι.

ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ ΡΕ!!! (και θα ρωτήσετε: "τώρα το κατάλαβες;" )

Πριν χρόνια, γράψανε τον πατέρα μου, το όριο ήταν 80 (πατρών-κορίνθου).

- Πηγαίνατε με υπερβολική ταχύτητα κύριε..
- πόσο;
- 93.
- ...

panther78
17/08/2006, 18:50
φίλοι μου,

τα πράγματα είναι τραγικα!!!!! Αυτο που θα έπρεπε να μας απασχολεί δεν είναι μόνο το κόστος ενός καλού κρανους αλλα και γιατί ενώ η Ελλάδα είναι μια χώρα με τεράστιο κυκλοφοριακο αντί να πριμοδοτούν την αγορά μιας μοτο τις μαμανε τελείως?

Έχει καταντίσει το ποδήλατο να είναι πιο ακριβό από το αμάξι!!!!

Πάς για μια μανέτα και την πληρώνεις σα να αγοράζεις πόρτα αυτοκινήτου!!!! Πόσο κοπανοι είναι και επιβάλλουν αυστηρα μετρα σταθμευσης και δεν κάνουν το εξής απλό, να αφήσουν τον κόσμο να χαρει τις μηχανες!!!! Αφού ο Ελληνας το γουσταρει το δικυκλο. Πόσα καινουρια εργαλεία δεν βλέπουμε, ειδικα τωρα που έχει ανοιξει ο καιρός......

Η κυβέρνηση στις πρεοκλογικές της εξαγγελειες νομίζω οτι είχε πει κατι σχετικο. Αυτο που περιμένω να δώ ειναι αν θα είμαι όρθιος ή θα βλέπω τα ραπανάκια αναποδα μέχρι να γίνει πραγματικότητα.

kostisthegreek
17/08/2006, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trans


Και το αντίθετο το είδα στη Σαντορίνη. ΜΗΔΕΝ αστυνόμευση και το 90% χωρίς κράνος. Αλκοτέστ ούτε λόγος. Γι' αυτό είναι γεμάτα και τα νοσοκομεία. 3ήμερο στο νησί εμείς και άλλα 5-10 μηχανάκια μηχανές είδαμε ΜΕ κράνος.....




Στα περισσότερα νησιά συμβαίνει αυτό. Αφού κατά τη διάρκεια της ημέρας οι περισσότεροι/ες οδηγούν με μαγιό. Το κράνος θα σκεφτούν?
Βλέπεις και κάτι κοπελίτσες με το μαγιουδάκι τους πάνω στο σκουτεράκι τους:eyepop:

Trans
18/08/2006, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Στα περισσότερα νησιά συμβαίνει αυτό. Αφού κατά τη διάρκεια της ημέρας οι περισσότεροι/ες οδηγούν με μαγιό. Το κράνος θα σκεφτούν?
Βλέπεις και κάτι κοπελίτσες με το μαγιουδάκι τους πάνω στο σκουτεράκι τους:eyepop:

Το ξέρω κι εμείς να πω την αμαρτία μου με μαγιο, μπλούζα και σπορτέξ :) αλλά το κράνος κράνος. Άλλο να έχεις κάποιο έγκαυμα από την άσφαλτο που με τον καιρό να φτιάξει άλλο να ανοίξεις το κεφάλι σου.... Το ξέρω αλλά έπαιρνα το ρίσκο του μαγιό - κοντομάνικου. Και το κάνω και τώρα στην Αθήνα που πηγαινοέρχομαι στην δουλειά.... Δεν παλεύεται η Αθήνα με 40 βαθμούς. Το κράνος όμως απαραίτητο.

Άσχετο..... την διαφήμιση με τον τύπο που χτυπάει το κεφάλι του στο ντουλάπι της κουζίνας (σχετικά με το κράνος) ξέρει κανείς που μπορώ να την βρω να την κατεβάσω;

Tropeas
18/08/2006, 11:56
Η διαφήμιση....
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20238

Tropeas
18/08/2006, 12:09
και εδώ... http://rapidshare.de/files/29840173/howclose.mpg

Trans
18/08/2006, 12:29
πολύ καλή κι αυτή και θενκς αλλά ψάχνω μια ελληνική με τον τύπο στην κουζίνα που χτυπάει το κεφάλι του στο ντουλάπι που έχει αφήσει ανοιχτό. Και λέει κάτι του στυλ χτύπημα με 25χλμ... κάπως έτσι