PDA

View Full Version : Ηλεκτρικό πρόβλημα ??



kostakisK
15/08/2006, 11:35
Καλημέρα και χρόνια πολλά.Αφού δουλεύω σήμερα ,και βαριέμαι ,σκέφτηκα και λίγο την Αφρικάνα μου ( λες και σταματάω ποτέ να την σκέφτομαι ). Εχουμε και λέμε λοιπόν :

1ο σύμπτωμα .
Με τον κινητήρα στο ρελαντί ανοίγω πολύ λίγο το γκάζι , τόσο ώστε οι στροφές να φτάσουν τις 4000 - 4500. Τότε , και ενώ το γκάζι είναι σταθερό και ο κινητήρας δουλεύει σταθερά , το στροφόμετρο <κάνει βόλτες> περίπου 500 στροφές πάνω κάτω!

2ο σύμπτωμα .
Σε πορεία , με τον κινητήρα σε κανονική θερμοκρασία και με σταθερό γκάζι κάνει τα ίδια αλλά η απόκλιση είναι περίπου 100 στροφές πάνω κάτω.

3ο σύμπτωμα .
Σε πορεία και κατά την επιτάχυνση από 4000 στροφές και πάνω το στροφόμετρο ματαξανακάνει τα ίδια (το βιολί του...) με σύγχρονους μικροδισταγμούς από τον κινητήρα -Δεν θα το χαρακτήριζα ρετάρισμα΄με όλη την σημασία της λέξης αλλά μικροδισταγμό.

4ο σύμπτωμα .
Το στροφόμετρο αρνείται πεισματικά να δείξει πάνω απο 7000 στροφές ενώ υπολογίζοντας τα χιλιόμετρα ( με δευτέρα που το δοκίμασα) θα έπρεπε να έχει πιάσει τις 8000+.

Σας λέει κάτι όλο αυτό το ιστορικό ? Σας μοιάζει για ηλεκτρικό ή πρόβλημα τροφοδοσίας ? Πάντως τα καρμπυρατέρ τα ρύθμισα μόνος μου <κατα τας γραφάς> , συγνώμη , κατα Haynes ήθελα να πώ και οι μέγιστες στροφές του κινητήρα ειναι όταν ξεβιδώνω εκείνες τις βιδούλες περίπου τρισίμισι στροφές απο το τέρμα σφιχτό.
Με τον έμπορο που είναι και μηχανικός μίλησα ,και μου πρότεινε (χωρίς κόστος βέβαια) να λύσει και να καθαρίσει τα καρμπυρατέρ. Εγώ μόλις άκουσα για λύσιμο καρμπυρατέρ έκρυψα το μηχανάκι μου για να μην μπορέσει να το βρει !!!! Δεν πιστεύω οτι χρειάζεται τόσο μεγάλη επέμβαση επί του παρόντος.

Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία ? Έχετε ξαναδεί τέτοια συμπτώματα ? Βοηθάτε σας παρακαλώ τον νεόφερτο στην Αφρικανοοικογένεια !! Ευχαριστώ εκ των προτέρων - ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!



:beer:

iannis
15/08/2006, 16:51
γεια σου φιλε ,η μηχανη σου εχει συναγερμο? γιατι η δικια μου μου εκανε αυτα τα χαζα με το συναγερμο (patrol :yuck: μαπα) του εκανα ρεσετ και απο τοτε δεν το ξανακανε

kostakisK
15/08/2006, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από iannis
γεια σου φιλε ,η μηχανη σου εχει συναγερμο? γιατι η δικια μου μου εκανε αυτα τα χαζα με το συναγερμο (patrol :yuck: μαπα) του εκανα ρεσετ και απο τοτε δεν το ξανακανε

Πω πω πω τι ιδέες μου έβαλες τωρα !!!! Και βέβαια έχει συναγερμό ο οποίος τοποθετήθηκε πριν την πάρω εγώ .Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν είχε συναγερμό αλλά ούτε και τα προαναφερόμενα προβλήματα.Για να το ψάξω λίγο !!! Καμμιά άλλη ιδέα ??