PDA

View Full Version : το πρωτο του servis....



giatou
15/08/2006, 23:53
για καποιους λογους ισως χρειαστει να κανω το πρωτο σερβις του στρομ στα 1400χλμ περιπου....ειναι αυτο επικινδυνο για την υγεια της αγαπημενης μου?παρατολμο ισως?

ακουω γνωμες και συμβουλες!
pls,απο καποιον που να ξερει και οχι απο καποιους που "τους εχουν πει οτι..."

γιατι κι εμενα μου εχουν πει οτι:
-δεν παιζει κανεναν ρολο ποτε θα κανεις το πρωτο σερβις (+-400 δεν ττρεχει και τπτ)....
-να το κανεις στα 800-1000χλμ το πολυ αλλιως.....
-καλο θα ηταν μεχρι τα 1200 το πολυ....

ποιον να πιστεψω?τι να κανω?να παρατησω την καλη μου και να αρχισω ταξιδακια με αεροπλανα και βαπορια (αστικα και λεοφορεια) μεχρι να ανοιξει το επισημο συνεργειο (γιατι αλλου να το παω δεν παιζει!)?????

τεκμηριωμενες απαντησεις pls:D :confused: :sun: :rotflmao: :beer:

THEOD
16/08/2006, 00:05
Δεν ξέρω τι είδους τεκμηρίωση ζητάς....

Θα σου έλεγα...ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ και μην αγχώνεσαι...

Και εγώ επειδή έγραψα μονοκοπανιά σε 3ημερο 850 χιλιόμετρα έκανα το 1ο σέρβις στο fz1 στα 1.500 χλμ....Εεεε και ??? Μάλιστα όταν είχα καμμιά 700αριά και γνωρίζοντας ότι με το ταξίδι θα κάνω υπέρβαση στα χιλιόμετρα, ζήτησα από τον μηχανικό μου να επισπέυσουμε την αλλαγή των πρώτων λαδιών.
Εκείνος γέλασε και μου είπε να φύγω και όταν με το καλό γυρίσω (ασχέτως χιλιομέτρων), τότε θα το κάνουμε...

Αλλά και από προηγούμενες μοτοσυκλέττες που είχα δεν αντιμετώπιζα τόσο "ευλαβικά" το θέμα των σέρβις...Στο Στρόμ1000 είχα κάνει το σέρβις των 6.000 χιλιομέτρων (και εγώ από σύμπτωση λόγω Αυγούστου και κλειστού συνεργείου...) στα 6.800...Και πάλι δεν έγινε τίποτα, ούτε ο μηχανικός μου ανέφερε κάτι σχετικό...

Φυσικά από άλλους θα ακούσεις γνώμες του στύλ "πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξεις τα λάδια του στρωσίματος" κλπ....Απόψεις...Κατ' εμέ δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας...:wave2:

jokey
16/08/2006, 00:14
Έχω την εντύπωση πως το μάνουαλ λέει για 1000 μίλια και όχι χιλιόμετρα.

giatou
16/08/2006, 08:21
το μανουαλ λεει 1000χλμ δηλαδη 600μιλια...αυτο που λες ειναι η διαδικασια στρωσιματος που συνεχιζεται μεχρι τα 1000 μιλια/1600χλμ...
αλλα....!
απο εναν γνωστο μου μηχανικο (σε αυτοκινητα βεβαια) μου ειπε πως οι καινουργιες μηχανες (ειτε ειναι αυτοκινητου ειτε ειναι μηχανακι αυτο) οταν και οπως συναρμολογουνται απο το εργοστασιο βγαζουν γρεζα και μερικες φορες ρινισματα σιδηρου.αυτος ειναι και ο κυριως σκοπος του πρωτου σερβις λεει,δηλαδη το να απομακρυνεις αυτα τα ξενα σωματα απο την καρδια της καλης σου μεσω των λαδιων!

επισεις μου ειπε ο ιδιος,οτι στο στρωσιμο για να αρχιζουν να "χορευουν" τα παντα εκει μεσα σε ρυθμους "λατιν και τσιφτετελιου"(!) οπως και να το κανεις, δημιουργουν ρινισματα!

αληθευει κατι τετοιο?

στην τελικη μαλλον θα αναγκαστω, θελοντας και μη να κανω το πρωτο μου σερβις στα 1000 μιλια....:confused: :confused:

beholder
18/08/2006, 08:00
Ενταξει μηχανολογικα δεν τρεχει τιποτε. Ο σκοπος του πρωτου service ειναι η απομακρυνση αυτων των ρινισματων και ο ελενχος για χαλαρωμα σε βιδες κλπ.
Απλα πηγαινε το νορμαλ και δεν θα εχεις προβλημα.
Αλλα η γνωμη μου ειναι μην ξεπερασεις τα κλμ που ειπες γιατι οταν θα σου κανουν το πρωτο service θα σου γραψουν επανω στο βιβλιο τα κλμ.
Εαν μια στο εκατομυριο σου παρουσιασει κανενα σοβαρο προβλημα στο μελλον και χρειαστεις την εγγυηση μην βρουνε πατημα οτι δεν ακολουθησες το προβλεπομενο.
Καταλαβαινεις πιστευω τι θελω να πω....

giatou
18/08/2006, 08:12
ευχαριστω πολυ για τις γνωμες παιδια....
συνεννοηθηκα με τον μαστορα μου και θα μου αλλαξουν λαδια φιλτρο σημερα, αλλα η σφραγιδα θα μπει αργοτερα,οταν ερθει και το βιβλιο σερβις.!
thnx:beer:

giatou
18/08/2006, 08:48
και κατι ακομα....
εδω και 200χλμ περιπου παρατηρησα οτι ο πισω κυλινδρος βγαζει εναν περιεργο θορυβο!ενα τακ τακ επαναλλαμβανομενο και αυτο μονο οταν ειναι στο ρελαντι.μολις ανεβασω λιγο τις στροφες σταματαει το τακ τακ.και μονο οταν ειναι ζεστο το κανει.
για να σας δωσω να καταλαβεται τι εννοω,παρομοιο (αν οχι ολοιδιο) θορυβο ακουγα και στο kle που ειχα αλλα εκει ηξερα οτι ηταν η καδενα του.

μηπως ετσι δουλευει ο V-κινητηρας???
να ανησυχω?ευτυχως εχω εγγυηση.....????

necromayhem
18/08/2006, 09:22
εμενα παντως περισυ τα 1000χλμ με βρηκαν να ειμαι στη ζακυνθο για διακοπες.οποτε εκανα το σερβις στο εκει εξουσιοδοτημενο.

LIBYKOS
18/08/2006, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από giatou
και κατι ακομα....
εδω και 200χλμ περιπου παρατηρησα οτι ο πισω κυλινδρος βγαζει εναν περιεργο θορυβο!ενα τακ τακ επαναλλαμβανομενο και αυτο μονο οταν ειναι στο ρελαντι.μολις ανεβασω λιγο τις στροφες σταματαει το τακ τακ.και μονο οταν ειναι ζεστο το κανει.
για να σας δωσω να καταλαβεται τι εννοω,παρομοιο (αν οχι ολοιδιο) θορυβο ακουγα και στο kle που ειχα αλλα εκει ηξερα οτι ηταν η καδενα του.

μηπως ετσι δουλευει ο V-κινητηρας???
να ανησυχω?ευτυχως εχω εγγυηση.....????

Την ίδια ακριβώς ερώτηση έκανα κι εγώ στο μηχανικό μου όταν πήγα για το σέρβις των 12000 χλμ.
Μου είπε ότι έτσι ακούγονται οι V κινητήρες και είναι απόλυτα φυσιολογικό.

giatou
18/08/2006, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Την ίδια ακριβώς ερώτηση έκανα κι εγώ στο μηχανικό μου όταν πήγα για το σέρβις των 12000 χλμ.
Μου είπε ότι έτσι ακούγονται οι V κινητήρες και είναι απόλυτα φυσιολογικό.

καπως ησυχασα τωρα αλλα ακομα με τρωει...
και θα με τρωει μεχρι την δευτερα!αχχχχχ...

κι εσυ ακουγες θορυβο μονο απο τον πισω κυλινδρο????
και μονο οταν ηταν ηταν ζεστο το μοτερ??

LIBYKOS
18/08/2006, 10:38
Και με ζεστό και με κρύο μοτέρ

giatou
20/08/2006, 22:49
με το σερβις ολα οκ....thnx παντως για την βοηθεια παιδια...
τωρα ομως κατι αλλο παρατηρησα και φοβαμαι μηπως αρχιζω και γινομαι υπερβολικος και υπερπροστατευτικος....
λοιπον εχουμε και λεμε....
πηρα το καλυτερο μοτερ,σωστα?(χαχα σορυ αλλα ολοι οι φιλοι μου ετσι μου λενε:D )...και εχω ξετρελαθει!
εκτος απο τα γνωστα (συντονισμος στα καγκελα καπου στις 5500-6000 στροφες) παρατηρησα και κατι ακομα....
πανω απο τα 160χλμ/ωρα αρχιζει και τρεμει το μηχανακι σαν φιδι....τρεμουλο να σε παρω να φυγουμε!!!αν καταφερω και φτασω στα 170 το τρεμουλο γινεται ανηποφορο!!!νομιζω οτι απο στιγμη σε στιγμη θα πεσω....οποτε και κλεινω αμεσως το γκαζι...
λετε να φταινε τα λαστοιχα που ειναι ακομα καινουργια (1300χλμ μολις)?μηπως εχει γινει λαθος ζυγοσταθμιση?και γιατι συμβαινει μολις ξεπερασω τα 160 και δεν δειχνει κανενα σημαδι ποιο μπροστα?εστω στα 155....

μηπως γινομαι υπερβολικος?
σορυ αν σας πριζω αλλα πρωτη φορα περνω καινουργιο μηχανακι και ψιλοφοβαμαι την γκαντεμια μου....νιωθω καμια φορα οτι ειμαι ικανος αναμεσα σε 100 μηχανακια και 1 ελλατωματικο,να διαλεξω το χαλασμενο...!:eyepop:

giatou
21/08/2006, 07:58
πιθανη λυση.....
λετε να βγαλω το βαλιτσακι?λες να φταιει αυτο?

xanoutas
21/08/2006, 20:22
Μιας και υπάρχει το topic, ας ρωτήσω και εγώ κάτι που θέλω για το πρώτο σέρβις, το οποίο θα κάνω σύντομα. Χρειάζεται κάποια ρύθμιση ο εγκέφαλος της μηχανής ή είναι από την μάνα του εντάξει;

beholder
22/08/2006, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από giatou
....πανω απο τα 160χλμ/ωρα αρχιζει και τρεμει το μηχανακι σαν φιδι....τρεμουλο να σε παρω να φυγουμε!!!αν καταφερω και φτασω στα 170 το τρεμουλο γινεται ανηποφορο!!!νομιζω οτι απο στιγμη σε στιγμη θα πεσω....οποτε και κλεινω αμεσως το γκαζι...
λετε να φταινε τα λαστοιχα που ειναι ακομα καινουργια (1300χλμ μολις)?μηπως εχει γινει λαθος ζυγοσταθμιση?....


Εγω θα ξεκιναγα απο ζυγοσταθμιση Ειναι το πιθανοτερο συμβαινει σε παρα πολλους και η σχετικα φθηνη λυση.


Αρχικά δημιουργήθηκε από giatou
....και γιατι συμβαινει μολις ξεπερασω τα 160 και δεν δειχνει κανενα σημαδι ποιο μπροστα?εστω στα 155....


Γιατι ετσι ειναι Οταν δεν εχει σωστη ζυγοσταθμιση θα σου τρεμει σε καποια συγκεκριμενα χλμ και πιο κατω ή πιο πανω απο αυτα ολα θα ειναι καλα. Οταν πας με καποια χ Km η ροδα γυριζει με καποιες στροφες Σε αυτες τις συγκεκριμενες στροφες της ροδας λοιπον συντονιζει και ξεκιναει το τρεμουλο

Ξεκινα απο εκει και βλέπουμε

giatou
23/08/2006, 08:35
το πιστευεται ή οχι κατα 99% εφτεγε η βαλιτσα!
ειναι δυνατον ρε π@υστη μου???
χθες το 200αρισα χωρις βαλιτσα και δεν με κουνισε καθολου...δηλαδη αν θελω να κανω ταξιδακι με βαλιτσα,διπλος,και σαμαρια θα πρεπει να περιοριστω σε λιγοτερα χλμ/ωρα??
κανεις αλλος ειχε παρομοιο προβλημα?

σημ.:η βαλιτσα ειναι ΚΑΡΡΑ 49L...

braingd
23/08/2006, 10:05
Καλημέρα αυτό το πρόβλημα το έχω και εγώ και μάλιστα και στην παλιά μου μηχανή TA 600, όταν έχεις συνεπιβάτη δεν είναι τόσο έντονο το φαινόμενο γιατί ο αέρας δεν κάνει στροβιλισμό ανάμεσα σε εσένα και την βαλίτσα και έτσι δεν κουνάει τόσο, αλλά πρέπει να ξέρεις ότι με σαμάρια και βαλίτσα δεν μπορείς να πας ταξίδι με 200.

:wave2:

giatou
23/08/2006, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από braingd
Καλημέρα αυτό το πρόβλημα το έχω και εγώ και μάλιστα και στην παλιά μου μηχανή TA 600, όταν έχεις συνεπιβάτη δεν είναι τόσο έντονο το φαινόμενο γιατί ο αέρας δεν κάνει στροβιλισμό ανάμεσα σε εσένα και την βαλίτσα και έτσι δεν κουνάει τόσο, αλλά πρέπει να ξέρεις ότι με σαμάρια και βαλίτσα δεν μπορείς να πας ταξίδι με 200.

:wave2:

ναι οκ αυτο...δεν εννοουσα με 200 αλλα ουτε καν με 160 δεν μπορω να παω νομιζω...δεν το εχω δοκιμασει ομως!
στο προηγουμενο μηχανακι (κλε500) δεν ειχα τετοια φαινομενα!
και με 200 μια χαρα πηγαινε...εκει δεν ειχε στροβιλισμους αναμεσα σε μενα και την βαλιτσα?

Cpt. Haddock
23/08/2006, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από giatou
ναι οκ αυτο...δεν εννοουσα με 200 αλλα ουτε καν με 160 δεν μπορω να παω νομιζω...δεν το εχω δοκιμασει ομως!
στο προηγουμενο μηχανακι (κλε500) δεν ειχα τετοια φαινομενα!
και με 200 μια χαρα πηγαινε...εκει δεν ειχε στροβιλισμους αναμεσα σε μενα και την βαλιτσα?

Με 200 το KLE????

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:


:a21:

Cpt. Haddock
23/08/2006, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από giatou
απο εναν γνωστο μου μηχανικο (σε αυτοκινητα βεβαια) μου ειπε πως οι καινουργιες μηχανες (ειτε ειναι αυτοκινητου ειτε ειναι μηχανακι αυτο) οταν και οπως συναρμολογουνται απο το εργοστασιο βγαζουν γρεζα και μερικες φορες ρινισματα σιδηρου.αυτος ειναι και ο κυριως σκοπος του πρωτου σερβις λεει,δηλαδη το να απομακρυνεις αυτα τα ξενα σωματα απο την καρδια της καλης σου μεσω των λαδιων!


Ο γνωστός σου μηχανικός θα πρέπει να μάθει οτι οι κινητήρες πλέον κατασκευάζονται με ΤΟΣΗ ακρίβεια (μιλάω για τις κοπές των μεταλικών μερών και τις συγκολλήσεις) που δεν ισχύει αυτό στο βαθμό που ίσχυε παλιά... (έως καθόλου θα έλεγα εγώ αλλά ποιος με ακούει)

:rolleyes: :rolleyes:

Τα καινούρια αυτοκίνητα γιατί δε χρειάζονται στρώσιμο;

Και κάτι άλλο.

Μην τρελαίνεστε "περασα τα χλμ", "τι να κάνω" κλπ. Αλοίμονο αν τα παίζαν οι κινητήρες επειδή έκαναν το σέρβις πιο αργά.

:wave2:

giatou
23/08/2006, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Με 200 το KLE????

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:


:a21:

Ναι,με εξατμιση, φιλτρο και γραναζια τελικης επιανε καπου 210χλμ/ωρα...αλλα ηθελα μια μεγαλη ευθεια γιατι μετα τα 180..........εκανε μια μερα για να ανοιξει και αλλο!!!:D

harlek
23/08/2006, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από giatou
Ναι,με εξατμιση, φιλτρο και γραναζια τελικης επιανε καπου 210χλμ/ωρα...αλλα ηθελα μια μεγαλη ευθεια γιατι μετα τα 180..........εκανε μια μερα για να ανοιξει και αλλο!!!:D

Το κοντέρ σου το είχες ελέγξει μπας και ήθελε αλλαγή; :p :p

giatou
24/08/2006, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Το κοντέρ σου το είχες ελέγξει μπας και ήθελε αλλαγή; :p :p

το κοντερ ειχε ενδειξεις μεχρι τα 200...τα ειχα μετρησει με ενα φιλαρακι που ειχε χορνετακι!στο δικο του εγραφε κατι παραπανω απο 215km/h αρα υπολογιζω γυρω στα 210 πραγματικα χλμ οτι εβγαζε!:D :smilea: :beer: