PDA

View Full Version : KTM 990 ή ΒΜW 1200 Adventure?



panther78
16/08/2006, 10:12
Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλα,

είμαι στο εξής δίλημα.... σκέφτομαι συντομα να πάρω καινούρια αρρωστια και είμαι ανάμεσα σε KTM 990 & ΒΜW 1200 Adventure. Και τα δυο μηχανάκια μου αρέσουν πάρα πολύ αλλά επειδή τα λεφτά ειναι πολλά και αν πάρω μια εκ των δυο μάλλον θα την κρατήσω πολύ καιρο βρίσκομαι σε δίλημα.

Γενικά είμαι αναβάτης που κυκλοφορει περισσότερο στην Αθήνα παρά ταξίδια. Εκτός Αθηνών φεύγω λίγες φορές το χρόνο αν και τρελαίνομαι για ταξίδια.

Παρακαλώ πολυ όσοι έχετε κάποιο απο τα δύο αυτά υπερεργαλεία γράψτε μου μια γνώμη περί συμπεριφοράς, κόστους συντήρησης ή οποιαδήποτε γνώμη/ άποψη έχετε.

Ευχαριστώ

EVI
16/08/2006, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από panther78
Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλα,

είμαι στο εξής δίλημα.... σκέφτομαι συντομα να πάρω καινούρια αρρωστια και είμαι ανάμεσα σε KTM 990 & ΒΜW 1200 Adventure. Και τα δυο μηχανάκια μου αρέσουν πάρα πολύ αλλά επειδή τα λεφτά ειναι πολλά και αν πάρω μια εκ των δυο μάλλον θα την κρατήσω πολύ καιρο βρίσκομαι σε δίλημα.

Γενικά είμαι αναβάτης που κυκλοφορει περισσότερο στην Αθήνα παρά ταξίδια. Εκτός Αθηνών φεύγω λίγες φορές το χρόνο αν και τρελαίνομαι για ταξίδια.

Παρακαλώ πολυ όσοι έχετε κάποιο απο τα δύο αυτά υπερεργαλεία γράψτε μου μια γνώμη περί συμπεριφοράς, κόστους συντήρησης ή οποιαδήποτε γνώμη/ άποψη έχετε.

Ευχαριστώ


νομιζω οτι το 990 Ειναι το adventure :wave2:


γνωστος μου εχει το 950 και μια τρανσαλπ

το κτμ το εχει μονο για ταξιδια λεει τον κουραζει μεσα στη πολη γιατι το τιμονι δε στιβει πολυ δεν ειναι ευελικτο για καθημερινη χρηση κλπ κλπ


ειναι υπερεργαλειο ομως σε ολα του....για πιο πολυ χρηση μεσα στη πολη θα ελεγα το bmw ............αλλα το κτμ ...ειναι ....τες πα


το bmw θα το εχεις πιο ανετο μεσα στη πολη και φυσικα και στα λιγα ταξιδια σου θα το ευχαριστιθεις...αυτα...λεω τωρα.......

Cpt. Haddock
16/08/2006, 10:17
:wave2:

Και τα δύο καλά είναι.

Οδήγησέ τα και δες πιο σου ταιριάζει/αρέσει περισσότερο

Πάντως, μια και

Αρχικά δημιουργήθηκε από panther78
Γενικά είμαι αναβάτης που κυκλοφορει περισσότερο στην Αθήνα παρά ταξίδια. Εκτός Αθηνών φεύγω λίγες φορές το χρόνο αν και τρελαίνομαι για ταξίδια.

κρίμα είναι να πάρεις τέτοιο μαστόδοντο για την πόλη...ειδικά την adventure έκδοση

Απλά γνώμη μου, ό,τι και να διαλέξεις καλορίζικο

:beer:

panther78
16/08/2006, 10:29
Όποιο και να πάρω μπορώ να χρησιμοποιώ και την Εθνική το θέμα όμως είναι ποίο?

Βασικά και τα δύο είναι πανάκριβα εγώ πιο πολύ σκέφτομαι ποια αντιπροσωπεία θα με ξεβρακώσει λιγότερο στις συντηρήσεις....

Κατά τα άλλα τη χέζω την Αθήνα και αλλάζω δρομολόγιο!!!!!!! χαχαχα

EVI z750 και το ΚΤΜ και το ΒΜW βγαίνουν σε εκδόσεις adventure. :) Σε ευχαριστώ για τα tips σου όπως και τους υπόλοιπους.

panos26
16/08/2006, 10:37
prosopiki apopsi :oti kai na pareis apo ta dyo apo tin stigmi
poy kaneis arketa xlm mesa stin poli MIN DOSEIS AYTO POY EXEIS.
:sun:

KaTaNaS
16/08/2006, 10:43
an einai να μην τιμήσεις το χώμα σύγκλινε πρός το βαυαρέζικο!

panther78
16/08/2006, 10:51
Χμμμμμ για να έχω 2 μηχανές δεν ξέρω να γίνεται γιατι έχω ήδη και ένα αμάξι οπότε 3 οχήματα για 1 ατομο είναι λίγο υπερβολή. Χωματερος δεν είμαι ιδιαιτερα και για να πώ την αλήθεια το έχω ακόυσει και από αλλού ότι τα ΚΤΜ εχουν πανακριβα σερβις.

Από BMW δεν έχω ιδέα αλλα το 1200 μου τα λέει απίστευτα και έχει και καλύτερες αεροδυναμικες μιας και μιλαμε οτι οι ζελατίνες σε άλλα μηχανάκια, αναμεσά τους και το ΚΤΜ, για εμένα δεν κόβουν και πολλα γιατι είμαι 1.98

panther78
16/08/2006, 11:18
Μάλλον αυτό που λες είναι σωστό μιας και το χώμα δεν με πολυαπασχόλησε πολύ. Απλές χωμάτινες διαδρομές με λίγα παντιλίκια ΟΚ αλλα μέχρι εκεί. Τα λυπάμαι κιόλας τα μηχανάκια αμα τα σπανε στο χώμα..... ξέρω ξέρω είμαι λίγο κομπλεξικός αλλα τι να πείς για κάποιον που χαιδεύει τη μηχανή του????? χαχαχαχα

Βέβαια το ΚΤΜ δεν είναι μια μηχανή που την χαίρεσαι μόνο στο χώμα μιας και όλο το στήσιμο είναι ΟΝ-ΟFF.

panos26
16/08/2006, 12:13
opoios eipe oti to 990(950) exei akribo servise apla den kserei ti leei. ego sou leo oti to servise einai pio ftino kai apo v-strom 650.
kala einai na perneis gnomes mono apo katoxoys ton mixanon poy les.
oso gia poio apo ta dyo na pareis ayto 8a to apofasiseis mono esy me ta eksis kritiria:
1) poia tin blepeis kai goystaris;
2)poia tin kabalas kai goystaris;

gia to 8ema aksiopistias kai ta dyo pisteyo einai korifea stin katagoria

Tigas
16/08/2006, 12:13
Θέλεις το υπέρτατο μηχάνημα πόλης και δεν θες να πληρώνεις και πολλά σε σέρβις, π α π ί.

Το R1200GS Adventure οκ είναι μούναρος, αλλά είναι και 230+kg
άσε που είναι και τέρας.

To KTM εάν δεν το έχεις καβαλήσει έχει μέν πολύ ελαφριά αίσθηση όταν ξεκινήσει αλλά είναι και αυτό τεράστιο για να κυκλοφορείς Αθήνα.

crs-k
16/08/2006, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos26
..........................
gia to 8ema aksiopistias kai ta dyo pisteyo einai korifea stin katagoria


Αυτο τωρα ειναι απο τα ΠΟΛΥ καλα ανεκδοτα ... :lol:


Κι εξηγουμαι ...

ΔΕΝ μπορει να ζηταμε "κορυφαια αξιοπιστια" απο ενα "τουμπανο", οπως το 990, μιας κι οποιοδηποτε μηχανακι κι αν κανεις "τουμπανο" μειωνεις κατακορυφα την αξιοπιστια του! :winka:

Οσο για την αντιστοιχη του GS, ενα εχω να πω ...
Να χεσω μεσα στην αξιοπιστια μιας μηχανης, που θα σε αφησει ΧΩΡΙΣ ΦΡΕΝΑ, λογω ηλεκτρονικου προβληματος ... :yuck:

afrotwin
16/08/2006, 12:29
otan leme 8elo mixani gia kapio logo px gia taksidia pernoume ena mixanaki dokimasmeno se kati tetio pou kseroume oti ine aksiopisto se olous tous tomis ke ine ekseligmeno pros tin taksidiotiki tou ikanotita

se mia mixani gia taksidia prepi na gnorizoume ta iper pou mas prosferi opos ena aneto taksidi as poume
ke ta kata ta opia ine to varos ke i diskinisia

den agorazoume pote mia mixani gia taksidi ke perimenoume na kani eksisou kala ke ola ta ala-ka8imerini xrisi-pexnidi mesa stin poli-ikanotita super spor ke lipa

tin pernoume kirios gia afto

otan 8eloume mia mixani ligo apo ola pernoume mia motosikleta pou na ta prosferi afta kati tipou fazer kawasaki z ke lipa

episis i motosikleta pou agorazoume prepi na imaste sigouri oti ine aksiopisti 100% na ine dokimasmeni ston xrono ke ipo aftes tis sin8ikes den pernoume KTM giati mpori kapios na exi pai ston volo ena taksidi ke na to efxaristi8ike na pige ke mesa apo vouna ke ego den ksero ti alo ke na girise sto spiti tou ke na pige ke ena deftero taksidi ke lipa
ego ka8e fora pou 8a mou leei piga eki 8a tou dino sinxaritiria ke 8a xerome pou girise:lol:
ala 8a perimeno na mou pi panta kseris emina eki:lol:

apo katoxous BMW exo akousi pola gia pedikes arosties mexri na strosi ala i BMW ine i moni eteria pou sou parexi pagkosmia kalipsi ke eksiperetisi opou ke na ise me ena tilefono 8a sou stili antalaktika mexri ke mastora

gia na min leo ki ala kanis mia erevna ala oxi stin elada mpes internet ke diavaze reviews apo atoma pou ixan i exoun aftes tis mixanes

min akous tous elines aftoi oti exoun ine to kalitero ke den exoun idea apo mixanes i pio poloi ine apla xristes motosikletas

idika aftous pou exoun KTM i BMW:rotflmao:

Tigas
16/08/2006, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αυτο τωρα ειναι απο τα ΠΟΛΥ καλα ανεκδοτα ... :lol:


Κι εξηγουμαι ...

ΔΕΝ μπορει να ζηταμε "κορυφαια αξιοπιστια" απο ενα "τουμπανο", οπως το 990, μιας κι οποιοδηποτε μηχανακι κι αν κανεις "τουμπανο" μειωνεις κατακορυφα την αξιοπιστια του! :winka:

Οσο για την αντιστοιχη του GS, ενα εχω να πω ...
Να χεσω μεσα στην αξιοπιστια μιας μηχανης, που θα σε αφησει ΧΩΡΙΣ ΦΡΕΝΑ, λογω ηλεκτρονικου προβληματος ... :yuck:

Τα φρένα δεν δουλευουν΄στο GS όταν δεν υπάρχει ρεύμα λόγω αυτου του συστήματος του EVO που χρησιμοποιούνε τα BMW του 2006.
Για το 2007 το Κ1200R έκανε την αρχή καταργώντας αυτό το σύστημα.

panos26
16/08/2006, 12:35
file mou mallon exeis perdeytei
ayta pou grafeis esy einai gia ta anekdota mallon kai eksigoyme kai ego me tin seira moy:

1)to 990 den to kaneis esy toympano(einai apo mono toy)
2)bale sto mialo soy tin mixani poy 8eoreis tin poio aksiopisti kai skistina oloi mera gia poli kairo, na doyme ti apopsi 8a exeis meta
:smokin: filika

Vstrommer71
16/08/2006, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από panther78
Χμμμμμ για να έχω 2 μηχανές δεν ξέρω να γίνεται γιατι έχω ήδη και ένα αμάξι οπότε 3 οχήματα για 1 ατομο είναι λίγο υπερβολή. Χωματερος δεν είμαι ιδιαιτερα και για να πώ την αλήθεια το έχω ακόυσει και από αλλού ότι τα ΚΤΜ εχουν πανακριβα σερβις.

Από BMW δεν έχω ιδέα αλλα το 1200 μου τα λέει απίστευτα και έχει και καλύτερες αεροδυναμικες μιας και μιλαμε οτι οι ζελατίνες σε άλλα μηχανάκια, αναμεσά τους και το ΚΤΜ, για εμένα δεν κόβουν και πολλα γιατι είμαι 1.98
Οποτε καλυτερα ΜΗΝ παρεις κανενα απο τα δυο γιατι δεν θα τα ευχαριστηθεις.Εντελως φιλικα και χωρις παρεξηγηση.Αν θες μηχανακι για εφε υπαρχουν και αλλες-καλυτερες ισως-προτασεις.Αυτα!:beer:

Julius
16/08/2006, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από panther78



EAN PSAKSEIS TO SIGEKRIMENO FORUM THA VREIS ARETA SXETIKA POST.......



APO EKEI KAI PERA KAI MIA KAI H XRISI POY TO THELEIS EINAI OUSIASTIKA.... VITRINAS (XORIS PAREKSIGISI POLY KOSMOS TO KANEI.... VASIKA O KATHENAS KANEI OTI MPOREI) .....

PARE AUTO POU SOU ARESEI PERISOTERO NA EISAI EPANO



:wave2:

iannis
16/08/2006, 16:20
φιλε και εμενα μου αρεσουν αυτα τα δυο εργαλεια αλλα πριν λιγο καιρο καβαλισα το gs1200 και ξενερωσα τελειως (με το μπροστινο συστημα) το ΚΤΜ δεν το εχω καβαλησει ποτε, και δεν ξερω .Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι πριν αγορασεις οδηγησε πρωτα αυτα που σου αρεσουν και μετα αποφασισε , μην τζογαρεις με τοσα λεφτα:wave2: :wave2:

950dim
16/08/2006, 17:00
Για να πω τη γνωμη μου φιλε(αν τη θελεις βεβαια) θα πρεπει να απαντησεις στις πιο κατω ερωτησεις,κ’ισως εχεις την απαντηση μονος σου:
1.Θελεις ογκωδη μηχανη να πουλας τη μουρη σου;
2.Προτιμας να κατεβαινεις απο πανω της και να εχεις ενα χαμογελο
σα του τζοκερ στο Batman;
3.Ψαχνεις χαμηλο βαρος,bucket θεση οδηγησης,ελαφρια αισθηση;
4.Μπορεις να αγνοησεις οτι after market μπορουν να δεχτουν οι αλλες,ενω σε καποιο υπαρχουν στανταρ(brembo,σωλ.υψηλης,White Power,κ.α);
5.Σε φτιαχνει το σημα στο μπρελοκ;;;

Και ισως βρεις το δρομο το σωστο φιλε...
Στη διαθεση σου για πληροφοριες

Υ.Γ.Ειμαι 1,77,οδηγουσα Transalp,το εχω 4 μηνες,εχω κανει 5500 χλμ μες στην Αθηνα και δεν εχω συναντησει τη παραμικρη δυσκολια,το μηχανακι ειναι με 2 λεξεις :ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

TheOneAB
17/08/2006, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos26
file mou mallon exeis perdeytei
ayta pou grafeis esy einai gia ta anekdota mallon kai eksigoyme kai ego me tin seira moy:

1)to 990 den to kaneis esy toympano(einai apo mono toy)
2)bale sto mialo soy tin mixani poy 8eoreis tin poio aksiopisti kai skistina oloi mera gia poli kairo, na doyme ti apopsi 8a exeis meta
:smokin: filika
1)epidi einai piesmeno apo arxis den alazi to gegonos oti einai piesmeno ara kai ligotero a3iopisto!!!!!ta nick gia ta KTM den exoun vgi tixaia! sigoura k@vles alla....tis plirwneis!!!!!
2)sigoura oti kai na tis kanw 8a einai ligotero apo kati to opoio einai piesmeno. sinepos i anexia sta skisimata pou les kai esi....sto ena kai sto allo einai logiko na diaferi paaara poli
tespa opos lene oloi edo mesa o filos mas kala 8a kanei na parei afto pou goustari o idios!ta ipoloipa perita

panos26
17/08/2006, 15:26
re paidia mipos mperdepsate to 950-990 me ta ypoloipa KTM;;;;
ektos apo ta exrta pou anaferei o filos pio pano
na 8ymiso oti o kinitiras toys(950-990) einai dikilindros.

:beer:

950dim
17/08/2006, 17:30
Να διευκολυνω;

Θεωρω τουλαχιστον αστοχη τη συγκριση 950/990 με 1200GS,ειναι
εντελως διαφορετικα μηχανακια με
εντελως διαφορετικο κοινο,
εντελως δαφορετικες καταβολες,
εντελως διαφορετικη εμφανιση,
εντελως διαφορετικο βαρος/περιφερειακα/εξοπλισμο/θεση οδηγησης κ.α!!!
και ΣΙΓΟΥΡΑ εντελως διαφορετικες ΔΟΣΕΙΣ ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗΣ

Το μονο κοινο στοιχειο ειναι ισως η τιμη τους

ΥΓ.Μη παρεξηγηθω,δε κατηγορω το γερμανικο,ειναι για πολλα ταξιδια...

STOYBI
17/08/2006, 20:12
panther78

Γενικά είμαι αναβάτης που κυκλοφορει περισσότερο στην Αθήνα παρά ταξίδια. Εκτός Αθηνών φεύγω λίγες φορές το χρόνο αν και τρελαίνομαι για ταξίδια.

Ζητας γνωμη για μηχανακια που ειναι ακαταληλα για τον σκοπο που τα χρειαζεσε !!!!

Οποιο και να παρεις θα του φας την ζωη στο μποτιλιαρισμα -- στο βρασιμο --- στο αμπραγιαρισμα, και αυτα με την σειρα τους θα σου φανε την τσεπη γιατι δεν πηγαν πανω απο 4000 στροφες για παραπανω απο 10 sec να αναπνευσουν λιγο ... :winka:

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΚΑΤΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ
:confused: :confused:

Απο εκει και περα αν τελικα δεν αλλαξεις γνωμη ... Παρε BMW !



:wave2:

Julius
18/08/2006, 13:59
O SYNADELFOS ROTISE THN GNOMH APO KATOXOUS GIA TO TI NA PAREI, BMW H ADNETURE KAI H SIZITISI EXEI FTASEI STO POIO PAEI KALITERA STO MONOPATI SE950 H' HP2


IMARTOOOOON



:evil:

950dim
19/08/2006, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
O SYNADELFOS ROTISE THN GNOMH APO KATOXOUS GIA TO TI NA PAREI, BMW H ADNETURE KAI H SIZITISI EXEI FTASEI STO POIO PAEI KALITERA STO MONOPATI SE950 H' HP2


IMARTOOOOON



:evil:

OK,ξεφυγαμε λιγο...

Σε συνεχεια της προσπαθειας μας να ενταξουμε το φιλο στο δρομο το σωστο...


58562

BAD BOY
19/08/2006, 10:00
:a13:


58565

950dim
19/08/2006, 10:36
Aντε αλλη μια...


58568

950dim
19/08/2006, 10:38
Ναααααι!


58569

atom7ktm
19/08/2006, 13:05
το SuperEnduro φυσικά πάει καλύτερα από το HP2!!!! :lol:

εγώ δεν έχω κανένα από τα δύο (990Adv / 1200GS) και ξέρω τι θα διάλεγα με κλειστά μάτια μεταξύ των δύο... αλλά το φίλο μας τον κόβω να παίρνει το BMW. και μεταξύ μας, μάλλον είναι η καλύτερη λύση για την περίπτωση του. μήπως θα σουζάρει ή θα ντριφτάρει? (δεν κατακρίνω, έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο έτσι).

εν ολίγοις:

ΕΙΣΑΙ "ΗΡΕΜΟΣ" ? -------> παίρνεις BMW

ΕΙΣΑΙ "ΑΓΡΙΟΣ" ? --------> παίρνεις KTM

για μένα όλα είναι θέμα "γονιδίων" (και οδηγού και μηχανής). τώρα αν είσαι "μαλακός" και θες να το παίξεις "τσαμπουκάς", τρως τα μούτρα σου...

φιλικά πάντα!!! :beer: :beer:

marios8
19/08/2006, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από atom7ktm


εν ολίγοις:

ΕΙΣΑΙ "ΗΡΕΜΟΣ" ? -------> παίρνεις BMW

ΕΙΣΑΙ "ΑΓΡΙΟΣ" ? --------> παίρνεις KTM



EIΣΑΙ "ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΑΓΡΙΟΣ"?------------> κρατας αυτο που εχεις :lol: :lol:


58585

KaTaNaS
19/08/2006, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
EIΣΑΙ "ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΑΓΡΙΟΣ"?------------> κρατας αυτο που εχεις :lol: :lol:


ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ :beer: :beer: :beer:

atom7ktm
21/08/2006, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
EIΣΑΙ "ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΑΓΡΙΟΣ"?------------> κρατας αυτο που εχεις :lol: :lol:

:lol: σωστόοοοος!!! :beer:

gcrook
21/08/2006, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Aντε αλλη μια...

Τι ηθελε να πει ο ποιητης εδω;
(λαστ σπαμ) ....:sad:

950dim
21/08/2006, 15:01
Οτι το οχημα ειναι ποιημα σκετο...


58729

gcrook
21/08/2006, 15:06
Και το μαμουθ διπλα που κολλαει;

DUKASII
21/08/2006, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Και το μαμουθ διπλα που κολλαει; BMW ΘΑ ΕΙΝΑΙ..:rotflmao:

















υ.γ.: ασε που ειναι ελεφαντας...εκτος και αν το κτμ το οδηγα κανας χομοσαπιενς..η κανας νεαντερταλ(οχι ολδμαν δε λεω για σενα..):lol:

OldMan
21/08/2006, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
..η κανας νεαντερταλ(οχι ολδμαν δε λεω για σενα..):lol:

:rolleyes: :D :mad:

DUKASII
21/08/2006, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :D :mad: σχολασα λεμε..:rolleyes: :rolleyes: :wave2:

950dim
22/08/2006, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Και το μαμουθ διπλα που κολλαει;

Δε σου μοιαζει με 1200GS;;;;;;;;;;;;;

panther78
25/08/2006, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
EIΣΑΙ "ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΑΓΡΙΟΣ"?------------> κρατας αυτο που εχεις :lol: :lol:

Τα θέλω όλα :) Γινεται?

panther78
25/08/2006, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Για να πω τη γνωμη μου φιλε(αν τη θελεις βεβαια) θα πρεπει να απαντησεις στις πιο κατω ερωτησεις,κ’ισως εχεις την απαντηση μονος σου:
1.Θελεις ογκωδη μηχανη να πουλας τη μουρη σου;
2.Προτιμας να κατεβαινεις απο πανω της και να εχεις ενα χαμογελο
σα του τζοκερ στο Batman;
3.Ψαχνεις χαμηλο βαρος,bucket θεση οδηγησης,ελαφρια αισθηση;
4.Μπορεις να αγνοησεις οτι after market μπορουν να δεχτουν οι αλλες,ενω σε καποιο υπαρχουν στανταρ(brembo,σωλ.υψηλης,White Power,κ.α);
5.Σε φτιαχνει το σημα στο μπρελοκ;;;

Και ισως βρεις το δρομο το σωστο φιλε...
Στη διαθεση σου για πληροφοριες

Υ.Γ.Ειμαι 1,77,οδηγουσα Transalp,το εχω 4 μηνες,εχω κανει 5500 χλμ μες στην Αθηνα και δεν εχω συναντησει τη παραμικρη δυσκολια,το μηχανακι ειναι με 2 λεξεις :ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

Παιδιά σας ευχαριστώ πολυ για τις γνώμες σας, ειναι πολυτιμες. Όμως να αναφέρω καναδυο πραματάκια....

Όσοι καβαλάνε μηχανή γουστάρουν να είναι μουράτοι ή γρήγοροι ή και τα δύο.

Εφ' όσων διαθέτω ένα κάρο λεφτά να πάρω κάποιο από τα 2 σαφώς θέλω να κάνω και το κομμάτι μου και νομίζω οτι ο καθένας θα το έκανε.

Τα δρομολόγια που κάνω στη μηχανή καθημερινά είναι Εθνική και Αττική οδό οπότε θέλω κατι ποοοοολύ στιβαρό και βαρύ. Αυτο μου δίνει το αίσθημα της ασφάλειας οσο γελοιο κι αν ακουστεί σε μερικούς. Τώρα αν και τα 2 είναι ωραίες μουνοπαγίδες παιδια εγω δε φταίω, τα παράπονα στις εταιρίες :) (Έτσι κι αλλιώς εγω ήδη είμαι δεσμευμένος)
Πάντως και παπί αμα καβαλάς γκομενάκια βγάζεις (βλεπε γκομενες "ΤΗΣ ΣΕΛΑΣ")

Τέλος και βασικό παρακαλώ αν θέλετε γραψτε μου οτι σχετικο για τα 2 παραπάνω μοντέλα και όχι κριτικες για το αν θέλω να κάνω μουρη. Δεν είμαι ο κλασσικός φλωρο-Ελληνάρας τρέντυ με την παντόφλα και ξεκράνωτος πάνω στη μηχανή αλλά δεν είμαι και άρρωστος με κόντρες και σούζες κτλ. Εκτος του οτι λυπαμαι τον εαυτό μου να τον στειλω το ΚΑΤ (πάλι) λυπαμαι και το μηχανάκι μου.

Τέλος θα ήθελα να πω οτι καβάλησα πρόσφατα το 950 ενος συνάδελφου και η μηχανή είναι μπόμπα το προβλημα μου για να έχω μια τελικη άποψη είναι πως/που μπορώ να κάνω και ένα test ride μια 1200GS?

Απλά είμαι της άποψης ότι τα ΚΤΜ είναι πολύ ζορισμένα μηχανάκια και επιφυλάσομαι για την αξιοπιστία τους. Το ΒMW μου φαίνεται πιο στρωτό μηχάνημα αλλα αν δεν έχει φρένα χωρίς ρεύμα αυτο με χλωμιάζει λίγο......

Πάντως σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις τους.

panther78
25/08/2006, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από atom7ktm
το SuperEnduro φυσικά πάει καλύτερα από το HP2!!!! :lol:

εγώ δεν έχω κανένα από τα δύο (990Adv / 1200GS) και ξέρω τι θα διάλεγα με κλειστά μάτια μεταξύ των δύο... αλλά το φίλο μας τον κόβω να παίρνει το BMW. και μεταξύ μας, μάλλον είναι η καλύτερη λύση για την περίπτωση του. μήπως θα σουζάρει ή θα ντριφτάρει? (δεν κατακρίνω, έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο έτσι).

εν ολίγοις:

ΕΙΣΑΙ "ΗΡΕΜΟΣ" ? -------> παίρνεις BMW

ΕΙΣΑΙ "ΑΓΡΙΟΣ" ? --------> παίρνεις KTM

για μένα όλα είναι θέμα "γονιδίων" (και οδηγού και μηχανής). τώρα αν είσαι "μαλακός" και θες να το παίξεις "τσαμπουκάς", τρως τα μούτρα σου...

φιλικά πάντα!!! :beer: :beer:

Καμια παρεξήγηση φίλε μου και συμφωνώ απόλυτα. Μ@λ@κιούλες όλοι κάνουμε το θέμα είναι να μη σε τσιγκλάει και η μηχανή αλλιως και το KLE που έχω και ντριφτ και σούζες και όλα τα κάνει αμα λάχει :)

Το ιδανικό βέβαια θα ήταν να τα είχα και τα 2 ετσι για να γουστάρω ανάλογα με το πως ξυπνησα το πρωί!!!!!!! Τα λεφτά όμως δεν ήρθαν σε μένα, πηγαν σε κάτι Βαρδινογίαννηδες που πάνε με σωφερ και μπατσοσυνοδεία. χαχαχαχαχαχαχα

Cpt. Haddock
25/08/2006, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από panther78
Τέλος θα ήθελα να πω οτι καβάλησα πρόσφατα το 950 ενος συνάδελφου και η μηχανή είναι μπόμπα το προβλημα μου για να έχω μια τελικη άποψη είναι πως/που μπορώ να κάνω και ένα test ride μια 1200GS?


Καλαποθαράκος στη Φιλολάου..

Να του ζητήσεις να τεστάρεις και ΚΤΜ και BMW και Tiger

:wave2: :wave2: :wave2:

ruyjin
25/08/2006, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από panther78
Απλά είμαι της άποψης ότι τα ΚΤΜ είναι πολύ ζορισμένα μηχανάκια και επιφυλάσομαι για την αξιοπιστία τους.....

αυτό κατά πόσο ισχύει ρε παίδες????

BAD BOY
25/08/2006, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
αυτό κατά πόσο ισχύει ρε παίδες???? αμα μιλαμε για την τρομπα συμλεκτη...ισχυει.αλλο στα
5000χλμ και αλλο ποτε.αλλα δεν φταιει
η κτμ αλλα η μαγγουρα και
η κτμ για να βοηθησει το γνωστο προβλημα
τις δεινει τσαμπα που λεει ο λογος.
τεσπα ...η κτμ δεινει 3 χρονια εγγυηση και
οδικη βοηθεια για τα λσι8.
μπεμβε και ο βαγιανελης στην βουλιαγμενης
για τεστ ραιντ.
:beer:

950dim
25/08/2006, 14:54
To συζητατε ακομα;;;


59030

atom7ktm
25/08/2006, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από panther78
...το θέμα είναι να μη σε τσιγκλάει και η μηχανή...

γι αυτό και είπα ότι σε κόβω να παίρνεις το BMW. εσύ θες να ΜΗΝ σε τσιγκλάει η μηχανή, κάτι απίθανο για τα ΚΤΜ. προσωπικά, μόνο και μόνο το πορτοκαλί μου ξυπνάει άγρια ένστικτα.

anyway, το ΚΤΜ θα σε κ@υλ..νει να παίξεις μαζί του ενώ το BMW να πας άνετα και ήσυχα σαν κύριος στη δουλειά σου. αυτό είναι το πραγματικό δίλλημα. για μένα και για την ηλικία μου, διαλέγω ΚΤΜ. για σένα (από τα λεγόμενα σου) μάλλον καλύτερα να πάρεις το BMW.

αφού σου αρέσουν και τα δύο το ίδιο, μετά το test ride κάτσε και σκέψου σε ποια κατηγορία ανήκεις. στους "ήρεμους" ή στους "άγριους". χωρίς ίχνος υποτίμησης προς καμία από τις δύο κατηγορίες ανθρώπων!

:beer:

edit: ξέχασα να σου πω, υπάρχει και ένας άλλος παράγοντας. αν είσαι συνειδητοποιημένος "ήρεμος" ή όχι. δηλαδή, μην πάρεις το BMW και μετά σε κάποιο φανάρι ανάβοντας πράσινο δεις το ΚΤΜ δίπλα σου να σε αφήνει πίσω σουζάροντας και αισθανθείς μαλάκας που δεν το πήρες! πρέπει να τα σκεφτείς όλα αφού είσαι σε τέτοιο δίλλημα...

950dim
26/08/2006, 08:54
Kοιτα φιλε Καπτεν,
η αληθεια ειναι πως συμφωνα με το προφιλ σου εκτιμω πως βρισκεται το GS,χωρις αυτο να ειναι κακο,ειναι δυο εντελως διαφορετικες μηχανες μα αν μετακινεισαι κυριως Εθνικη θα σε βοηθησει περισσοτερο το ΒΜW,θαρρω πως εισαι γενικα ηρεμος οδηγος και θελεις να παραμεινεις.
Το ΚΤΜ ειναι για περισσοτερη αδρεναλινη,ποιος θα το πιστευε πως εγω θα κυνηγιεμαι στα φαναρια(προερχομενος απο Transalp),θα ντριφταρω κ.α,σε κανει Ινδιανο,δε μπορεις να οδηγησεις ηρεμα αυτη τη μηχανη...!
Οσο για τη λεξη μουν....δα,ελα τωρα,δε νομιζω πως εισαι απ’τους χαιστες που ψαχνουν μτχ SLK εισαγωγης μηπως και τους κοιταξει καμια γκομενα,ελα τωρα,δε το θελεις για αυτο!
αφιερωμενο:


59095

Nik0s
26/08/2006, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim

αφιερωμενο:


:hypnotize :lol:

Αυτή την παραλλαγή με την φωτοσοπιά του οδηγού του GS πάνω στο LC8 δεν την είχα δει.... :lol: :lol: :lol:

950dim
26/08/2006, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
:hypnotize :lol:

Αυτή την παραλλαγή με την φωτοσοπιά του οδηγού του GS πάνω στο LC8 δεν την είχα δει.... :lol: :lol: :lol:

χαχα,εχω κι αλλη,


59096

950dim
26/08/2006, 09:13
Αντε τωρα παλι,με πορωσατε...


59097

950dim
26/08/2006, 09:17
Fuck,μικραινοντας τη φωτο,χαλαει η αναλυση...


59098

950dim
26/08/2006, 09:57
Κι αυτη...


59102

ADVENTURAS
29/08/2006, 22:35
Παιδιά σας ευχαριστώ πολυ για τις γνώμες σας, ειναι πολυτιμες. Όμως να αναφέρω καναδυο πραματάκια....

Όσοι καβαλάνε μηχανή γουστάρουν να είναι μουράτοι ή γρήγοροι ή και τα δύο.

Εφ' όσων διαθέτω ένα κάρο λεφτά να πάρω κάποιο από τα 2 σαφώς θέλω να κάνω και το κομμάτι μου και νομίζω οτι ο καθένας θα το έκανε.

Τα δρομολόγια που κάνω στη μηχανή καθημερινά είναι Εθνική και Αττική οδό οπότε θέλω κατι ποοοοολύ στιβαρό και βαρύ. Αυτο μου δίνει το αίσθημα της ασφάλειας οσο γελοιο κι αν ακουστεί σε μερικούς. Τώρα αν και τα 2 είναι ωραίες μουνοπαγίδες παιδια εγω δε φταίω, τα παράπονα στις εταιρίες (Έτσι κι αλλιώς εγω ήδη είμαι δεσμευμένος)
Πάντως και παπί αμα καβαλάς γκομενάκια βγάζεις (βλεπε γκομενες "ΤΗΣ ΣΕΛΑΣ")

Τέλος και βασικό παρακαλώ αν θέλετε γραψτε μου οτι σχετικο για τα 2 παραπάνω μοντέλα και όχι κριτικες για το αν θέλω να κάνω μουρη. Δεν είμαι ο κλασσικός φλωρο-Ελληνάρας τρέντυ με την παντόφλα και ξεκράνωτος πάνω στη μηχανή αλλά δεν είμαι και άρρωστος με κόντρες και σούζες κτλ. Εκτος του οτι λυπαμαι τον εαυτό μου να τον στειλω το ΚΑΤ (πάλι) λυπαμαι και το μηχανάκι μου.

Τέλος θα ήθελα να πω οτι καβάλησα πρόσφατα το 950 ενος συνάδελφου και η μηχανή είναι μπόμπα το προβλημα μου για να έχω μια τελικη άποψη είναι πως/που μπορώ να κάνω και ένα test ride μια 1200GS?

Απλά είμαι της άποψης ότι τα ΚΤΜ είναι πολύ ζορισμένα μηχανάκια και επιφυλάσομαι για την αξιοπιστία τους. Το ΒMW μου φαίνεται πιο στρωτό μηχάνημα αλλα αν δεν έχει φρένα χωρίς ρεύμα αυτο με χλωμιάζει λίγο......

Πάντως σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις τους.:nono:


ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΤΟΥ GSΑ! ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΛΑΒΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΤΕΛΑ 07 ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ABS ΤΟ CONTINETAL TEVES ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ R 1200 R ( ΔΙΑΒΑΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ ) . ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΦΡΕΝΑ ΥΔΡΑΥΛΙΚΗ-ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΥΠΟΒΟΗΘΗΣΗ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ABS ( ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΑΠΟ ΦΡΕΝΑ ΜΠΡΡΡΡΡΡ!!!!) . ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΓΕΜΑΤΟΥ ΤΟΥ 990 ΕΙΝΑΙ 230 ( ΡΕΖΕΡΒ. 22)
ΤΟΥ GSA ΕΙΝΑΙ 252 ΟΧΙ ΛΙΓΑ ( ΡΕΖΕΡΒ. 33)
ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΑΡΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ( ΜΕ ΙΔΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΑΥΣΙΜΟΥ) 12 KGR ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ ΣIΔΕΡΑ STANDARD ΣΤΟ GSA!!! ΣΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΚΤΜ ΒΓΑΖΕΙ 89 ΙΠΠΟΥΣ ΣΤΟ ΤΡΟΧΟ ( 0-300) ΚΑΙ ΤΟ GSA 92 ΙΠΠΟΥΣ ( ΜΟΤΟ ) Η ΄ 89,7 ( 0-300) ΜΕ 0 ΚΛΜ !!
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΟ GSA DE ΒΑΖΕΙ ΦΩΤΙΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ 990 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΖΩΝΤΑΝΙΑ ΤΟΥ 950 ( ΕΧΕΙ ΚΥΡΙΛΕΨΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ KTM !! )
H ΧΟΝΤΡΟΥΛΑ ( G S ADVENTURE ) EINAI ΠΟΛΥ ΕΥΕΛΙΚΤΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΔΥΝΑΜΗ ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΩ ΒΑΡΟΥΣ!
ΑΠΟ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΤΟ ΚΤΜ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟ!! ΕΝΩ ΤΟ GSA ΧΡΗΖΕΙ ΑΜΕΣΗΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟ ΠΙΣΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ( ΓΙΑ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΙΣΧΟΣ!!!!! ).
ΟΔΗΓΗΣΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ( HELLINSTORE 18 KTM, ΠΕΙΡΑΙΑΣ----- MOTO ΒΑΓΙΑΝΕΛΗΣ ΛΕΩΦ. ΑΜΦΙΘΕΑΣ ΒMW )

950dim
30/08/2006, 14:21
Παρε τον καλο το Δρομο αγνωστε φιλε και θα ανταμειφθεις...


59451

Cpt. Haddock
30/08/2006, 14:27
Εγώ να ξαναρωτήσω...



Αρχικά δημιουργήθηκε από panther78
Γενικά είμαι αναβάτης που κυκλοφορει περισσότερο στην Αθήνα παρά ταξίδια. Εκτός Αθηνών φεύγω λίγες φορές το χρόνο αν και τρελαίνομαι για ταξίδια.


Γιατί θες το adventure και όχι το "απλό" GS?

Θα κινείσαι μέσα στην Αθήνα με + τόσα κιλα (πρόβλημα), + αρκετό όγκο (πάλι πρόβλημα) και + παραπάνω καύσιμο (άχρηστο)

:look:

emix24
31/08/2006, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από panther78
Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλα,

είμαι στο εξής δίλημα.... σκέφτομαι συντομα να πάρω καινούρια αρρωστια και είμαι ανάμεσα σε KTM 990 & ΒΜW 1200 Adventure. Και τα δυο μηχανάκια μου αρέσουν πάρα πολύ αλλά επειδή τα λεφτά ειναι πολλά και αν πάρω μια εκ των δυο μάλλον θα την κρατήσω πολύ καιρο βρίσκομαι σε δίλημα.

Γενικά είμαι αναβάτης που κυκλοφορει περισσότερο στην Αθήνα παρά ταξίδια. Εκτός Αθηνών φεύγω λίγες φορές το χρόνο αν και τρελαίνομαι για ταξίδια.

Παρακαλώ πολυ όσοι έχετε κάποιο απο τα δύο αυτά υπερεργαλεία γράψτε μου μια γνώμη περί συμπεριφοράς, κόστους συντήρησης ή οποιαδήποτε γνώμη/ άποψη έχετε.

Ευχαριστώ
Αγαπητε,
Εχω την BMW R1200GS και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Εχω κανει δυο ταξιδια στο εξωτερικο, ενα Ιταλια (2500χλμ) και πριν 2 μηνες Ισπανια (5000χλμ) και παρα πολλα στην Ελλαδα.Η μηχανη ηταν φορτωμενη συνολικα 410κιλα.Δεν αντιμετωπισα κανενα απολυτως προβλημα.Πολυ ευκολη στην οδηγηση της και πολυ ανετη.Μεσα στην πολη ειναι αρκετα ευκολη στην οδηγηση.
Επισης εχω κανει και μαθηματα enduro στου Σπανου στο Λουτρακι και εχω κανει και παρα πολυ χωμα μ αυτη.Και οχι απλο χωμα, οπως πιστευουν μερικοι οτι αυτη η μηχανη ειναι ικανη.Την εχω βαλει και σε μια μικρη πιστα enduro.Στο χωμα ειναι απαιχτη.Παντα βεβαια για την κατηγορια της.
Κοστος συντηρησης; Δεν εχω πληρωσει ποτε πανω απο 180ευρω για σερβις.Καθε 10000χλμ γενικο σερβις και σημερα εκανα το σερβις των ανα 5000χλμ,λαδια δηλαδη.50ευρω εδωσα.Το R1200GS Adventure ειναι η R1200GS αλλα με μεγαλυτερο ντεποζιτο,λιγο πιο ψηλο και διαφορα αλλα καλουδια.
Και το ΚΤΜ καλο ειναι,πολυ καλο θα ελεγα.Δεν εχω αποψη γι αυτη τη μηχανη αλλα ακουω οτι ειναι πολυ καλη και αρκετα επιθετικη.
Ομως αφου την θες για Αθηνα πιο πολυ και οχι για ταξιδια, ειναι κριμα να παρεις μια απο τις δυο μηχανες και φυσικα ακομα πιο κριμα να παρεις την R1200GS Adventure.Κριμα και για σενα και για τις μηχανες.Απο κει και περα ομως ειναι δικο σου θεμα.

950dim
31/08/2006, 12:21
Και το ΚΤΜ καλο ειναι,πολυ καλο θα ελεγα;;;;;;;;;;;;

Ηιιιιιιιι,
ιεροσυλιαααααα,
ουουουουου σιξσιξσιξσιξσιξσιξ
Αντιιιχριστε...

Ακου εκει...και το ΚΤΜ καλο ειναι...
Με συγχυσες πρωι πρωι
Ε,λοιπον δε φταιω εγω:


59685