PDA

View Full Version : Tiger 2006 - ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ



lker
16/08/2006, 10:55
ΙΟΥΝΙΟΣ ... ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ .... ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟΝ ΓΑΤΟΥΛΙ ΝΑ ΝΙΑΟΥΡΙΣΟΥΜΕ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΙΟΛΑΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ (ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ!!! ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΚΛΟΠΗΣ....ΤΗ ΓΛΙΤΩΣΑΜΕ ΟΜΩΣ!.....ΠΡΩΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΘΝΙΚΗ ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΠΟΔΟΦΡΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΣΤΑΝΤ!!!ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΣΤΑΘΗΚΑΜΕ ΟΡΘΙΟΙ)... ΜΕ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΟ ΣΤΡΑΒΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΤΑ 0.9 ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΑΠΟ ΠΡΑΓΜΑΤΟΓΝΩΜΟΣΥΝΗ). ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΔΕ ΘΑ ΤΗ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΙΛΥΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ... ΟΠΩΣ ΜΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΑΝ! ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΕ ΑΧΗΜΟ ΤΡΙΠΑΚΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ/Η Ο/Η ΟΠΟΙΟΣ/Α ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ Ή ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΜΕΝΑ.
tip: ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΤΡΑΒΟ (ΕΛΑΦΡΙΑ ΚΛΙΣΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΑ). ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΑ! ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΗΤΑΝ ΟΚ ΠΗΓΑ ΣΕ ΚΑΛΙΜΠΡΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΕΦΑΝΘΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΔΕΛΕΧΕΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΒΟ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ!!! ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.... ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΜΩΝΟΜΕΝΟ!
ΚΑΛΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

Giorgos19
16/08/2006, 11:10
Aπο την στιγμη ου σε καλυπτει η εγγυηση νομιζω οτι μπορεις να ζητησεις αντικατασταση.

Παντως μεγαλη φρικη....:sad:

el_hymador
16/08/2006, 11:30
:eyepop: :uplate: :hypnotize .....σοβαρα μιλας??!!! επεσες σε περιπτωση ρε φιλε....στραβη μοτοσυκλετα απο κατασκευης?!!! ημαρτον....

lker
16/08/2006, 12:03
Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΟΝΤΩΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ (2 ΧΡΟΝΙΑ)
ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΚΕΛΕΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ!
ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΒΓΗΚΕ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΣΤΡΑΒΟΣ ? ΕΞΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΤΟ FORUM ΓΙΑ ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ...(ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ)
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΙΟΛΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ 2006 ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΥ 2005..........

el_hymador
16/08/2006, 12:47
Απλα μου κανει τρομερη εντυπωση να βγει ενα πλαισιο στραβο απο την παραγωγη....δεν λεω οτι ειναι αδυνατο , αλλα πλεον ολα τα εργοστασια εχουν τετοιους ποιοτικους ελεγχους μεσω μηχανηματων που πραγματικα η περιπτωση σου αποτελλει one in a million (μακαρι δηλαδη...) .Μπορει να επεσες σε μοτοσυκλετες παραγωμενες κατα την περιοδο του Μουντιαλ....οποτε τα Εγγλεζακια θα ηταν χαλαρωμενα...περα απο την πλακα , δεν ξερω ακριβως τι παιζει με την αλλαγη πλασιου και το υπ.μεταφορων....δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο...μαλλον πας για αντικατασταση μοτοσυκλετας...σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να ξεμπερδευσεις γρηγορα! :wave2:

Tropeas
16/08/2006, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από lker
Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΟΝΤΩΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ (2 ΧΡΟΝΙΑ)
ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΚΕΛΕΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ!
ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΒΓΗΚΕ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΣΤΡΑΒΟΣ ? ΕΞΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΤΟ FORUM ΓΙΑ ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ...(ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ)
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΙΟΛΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ 2006 ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΥ 2005..........
Μόνο πλαίσιο όμως νομικά δεν επιτρέπεται στην Ελλάδα να αλλάξεις οπότε πας για αντικατάσταση ολόκληρης μηχανής...

lker
16/08/2006, 13:03
Tropeas ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΝΟΜΟΛΟΓΙΑ? Ή ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΝΟΜΟ?

Tropeas
16/08/2006, 15:27
Γνωρίζω δικηγόρο που ξέρει καλά απο αυτά γιατί ασχολείται μόνο με αυτά...
αν θες πες να σου στείλω με π.μ.

lker
17/08/2006, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Γνωρίζω δικηγόρο που ξέρει καλά απο αυτά γιατί ασχολείται μόνο με αυτά...
αν θες πες να σου στείλω με π.μ.

ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑΙ....ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΜ?

cityfly
17/08/2006, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από lker
ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑΙ....ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΜ?

προσωπικό μήνυμα

κάτω από το ποστ καθενός υπάρχουν 4 κουμπιά το 2ο είναι το πμ πατώντας πάνω του στέλνεις μπαίνεις σε νέο παράθυρο για να στείλεις προσωπικό μήνυμα

skorpi
17/08/2006, 19:20
Φίλε, πραγματικά σου εύχομαι να ξεμπερδέψεις σύντομα. Έχε υπόψη σου πάντως ότι στην ΕΛΙΟΦΙΛ είναι λιγο στόκοι και θέλουν τα γκαζάκια τους για να κουνηθούν.

Το δικό μου ευτυχώς είναι τζετ . . .φτου φτου !!!

odt
21/08/2006, 09:47
Δεν είναι περίεργο κατά τη μεταφορά της να έγινε κάποια στραβή ,π.χ να τους έπεσε κάτω, να της αλλάξανε κανα δυο πλαστικά και να έτυχε να την πάρεις εσύ. Όπως και να' χει όμως, μάλλον θα χρειαστεί να το παλέψεις αρκετά το θέμα μέχρι να σου την αλλάξουν

Tropeas
21/08/2006, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
προσωπικό μήνυμα

κάτω από το ποστ καθενός υπάρχουν 4 κουμπιά το 2ο είναι το πμ πατώντας πάνω του στέλνεις μπαίνεις σε νέο παράθυρο για να στείλεις προσωπικό μήνυμα
του χω στείλει ήδη... ;)

lker
21/08/2006, 11:50
super!
Βασικά βρήκα και το νόμο... την εψαξα λίγο με το Μεταφορών και βρέθηκε ενα πολύ καλό άτομο και μου εξήγησε ακριβώς τη φάση..
Για την Ιστορία

Υπουργική Απόφαση Σ.Τ.-100701/1968
Φ.Ε.Κ. 23β/68

Ο νόμος ισχύει από το 1968!!! Το παληκάρι μου ειπε οτι ήδη το υπουργείο ετοιμάζει καινουργια τροπολογία όπου η αντικατάσταση πλαισίου ΘΑ επιτρέπεται! ευτυχώς που προλαβαίνω:-)

Tropeas σε ευχαριστώ πάντως! Θερμά!

Tropeas
21/08/2006, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από lker

Ο νόμος ισχύει από το 1968!!! Το παληκάρι μου ειπε οτι ήδη το υπουργείο ετοιμάζει καινουργια τροπολογία όπου η αντικατάσταση πλαισίου ΘΑ επιτρέπεται! ευτυχώς που προλαβαίνω:-)

Ετσι είναι και επιτέλους πρέπει να γίνει, καθώς όλες οι άλλες ευρωπαικές χώρες έτσι το κάνουν,και πολύ σωστά
όμως όταν γίνει να διώξουμε και τα συνεργεία λαμόγια πλεον να μην είναι κανείς χωρίς πιστοποιήσεις ISO,TUV κλπ , και όχι αυτές να είναι κάτω απο το τραπέζι παρμένες ως συνήθως...

alximistis
25/08/2006, 14:43
Φιλαράκι σου εύχομαι να βρεις γρήγορα άκρη καινα δικαιωθείς πάνω από όλα...
κι εγώ τίγρη έχω του 2003 το 995I και μέχρι τώρα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Δεν μου έχει βγάλει το παραμικρό με εξαίρεση μια μαλακία με το ιμομπιλάιζερ και σε αυτό φταίει η λάθος τοποθλετηση του συναγερμού.
Τέλος πάντων λίγη σημασία έχουν αυτά τώρα.
Το θέμα είναι να βγάλεια άκρη εσύ.
Καλή τύχη εύχομαι...

kostom
25/08/2006, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από lker
Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΟΝΤΩΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ (2 ΧΡΟΝΙΑ)
ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΚΕΛΕΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ!
ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΒΓΗΚΕ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΣΤΡΑΒΟΣ ? ΕΞΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΤΟ FORUM ΓΙΑ ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ...(ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ)
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΙΟΛΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ 2006 ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΥ 2005..........


Είσαι από τους τυχερούς γιατί η Triumph είναι η μόνη
εταιρεία παγκοσμίως που μπορεί να σου αντικαταστήσει
το πλαίσιο αφού διαπιστωθεί κατασκευαστικό λάθος ή
αστοχία υλικού κατ΄ευθείαν με τον δικό σου αριθμό
πλαισίου και με την προϋπόθεση ότι από το παλιό
πλαίσιο θα κοπεί με τροχό ο λαιμός του πλαισίου που
είναι αναγραμμένος ο αριθμός πλαισίου και θα επιστραφεί
στην TRIUMPH....


Τώρα είπα τυχερός αλλά φυσικά μέσα στην ατυχία σου...
Αλλά επειδή γνωρίζω κάποιους κατόχους TIGER κανένας
δεν εξέφρασε κανένα παράπονο και αντιθέτως όλοι ήταν
τρισευτυχισμένοι....

Και πιστεύω ότι δεν σε χαλάει η αντικατάσταση του πλαισίου..
:wave2:


59039

lker
27/08/2006, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Είσαι από τους τυχερούς γιατί η Triumph είναι η μόνη
εταιρεία παγκοσμίως που μπορεί να σου αντικαταστήσει
το πλαίσιο αφού διαπιστωθεί κατασκευαστικό λάθος ή
αστοχία υλικού κατ΄ευθείαν με τον δικό σου αριθμό
πλαισίου και με την προϋπόθεση ότι από το παλιό
πλαίσιο θα κοπεί με τροχό ο λαιμός του πλαισίου που
είναι αναγραμμένος ο αριθμός πλαισίου και θα επιστραφεί
στην TRIUMPH....


Τώρα είπα τυχερός αλλά φυσικά μέσα στην ατυχία σου...
Αλλά επειδή γνωρίζω κάποιους κατόχους TIGER κανένας
δεν εξέφρασε κανένα παράπονο και αντιθέτως όλοι ήταν
τρισευτυχισμένοι....

Και πιστεύω ότι δεν σε χαλάει η αντικατάσταση του πλαισίου..
:wave2:

Θα μου επιτρέψεις να πω πως με χαλάει φίλε μου Kostοm για πάρα πολλόυς λόγους. Νομιμότητος και μη.
Τυγχάνει να γνωρίζω και εγώ άλλους ιδιοκτήτες Tiger μεταξύ άλλων και του αδερφού μου οι οποίοι είναι αρκετά ευχαριστημένοι με αυτό που οδηγάνε! αλλά αυτό δεν πάει να πει οτι δεν μπορεί να υπάρξει πρόβλημα. Η ανακοίνωση μου ήταν πολύ προσεκτική και έγινε γιατί έχουμε συνιθήσει τέτοιου είδους περιστατικά είτε να είναι μεμονωμένα είτε όχι. Ας αποκλειστούν λοιπόν και τα δύο ενδεχόμενα. Εξάλλου πραγματικά γεγονότα είναι αυτά που περιέγραψα.
Καλούς δρόμους σε όλους!

m1ke
28/08/2006, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Μόνο πλαίσιο όμως νομικά δεν επιτρέπεται στην Ελλάδα να αλλάξεις οπότε πας για αντικατάσταση ολόκληρης μηχανής...

Η Triumph δέχεται παραγγελία για αντικατάσταση πλαισίου και σου στέλνει καινούργιο με τους ίδιους αριθμούς, ώστε να μην έχεις πρόβλημα με το Υπουργείο. Εφόσον είναι στραβό να απαιτήσεις αντικατάσταση πλαισίου.

lker
09/10/2006, 15:40
Χαιρετώ και πάλι φίλτατοι και φίλτατες!
Σε συνέχεια του προηγούμενού μου άρθρου περί του στραβού Triumph Tiger 2006 που είχα την ατυχία να αγοράσω σας γράφω τα παρακάτω:
Την προηγούμενη Τρίτη πήγα και παρέλαβα καινούργια μοτοσικλέτα (Triumph Tiger 2006) σε αντικατάσταση της προβληματικής.
Σήμερα, μια εβδομάδα αργότερα δηλαδή, μετά μεγάλης λύπης και απογοήτευσης μετά από μέτρηση που πραγματοποιήθηκε σε συνεργείο καλίμπρας διαπιστώθηκε οτι ΚΑΙ η καινούργια μοτοσικλέτα που μου δόθηκε έχει ακριβώς το ίδιο κατασκευαστικό πρόβλημα. Δηλαδή το πλαίσιό της είναι ΣΤΡΑΒΟ.
Τα σχόλια σε εσάς...

Nostra
09/10/2006, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από lker
Τα σχόλια σε εσάς...

Οι (ίδιες) όμως ενέργειες και παρενέργειες σε εσένα....

Περαστικά.... και κουράγιο γιατί σε βλέπω να ξανατρέχεις πάλι για τα ίδια...

:wave2:

eNeRGy
09/10/2006, 22:39
να τους πιεσεις να την παρουν πισω και να σου δωσουν την καινουρια οταν ερθει... :D

makis206
09/10/2006, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από lker
Σήμερα, μια εβδομάδα αργότερα δηλαδή, μετά μεγάλης λύπης και απογοήτευσης μετά από μέτρηση που πραγματοποιήθηκε σε συνεργείο καλίμπρας διαπιστώθηκε οτι ΚΑΙ η καινούργια μοτοσικλέτα που μου δόθηκε έχει ακριβώς το ίδιο κατασκευαστικό πρόβλημα. Δηλαδή το πλαίσιό της είναι ΣΤΡΑΒΟ.
Τα σχόλια σε εσάς...

Τι σχόλια να κάνεις μετά απ'αυτό..

Καλά ξεμπερδέματα εύχομαι.

:beer: :beer: :wave2:

Tropeas
09/10/2006, 23:53
Καλά κουράγια απο την αρχή αν και νομίζω ότι τώρα θα έχουν ανοίξει οι πόρτες ,
και αυτοί θα το δούν με περισσότερη ευθύνη και σοβαρότητα...
δεν τους πέρνει η δυσφύμηση κατ'επανάληψη... και κατ'ακολουθία, ειδικά όσο είναι με αποδείξεις...

Εγω θα σου πώ κάτι να χαμογελάσεις...;)
Κυνήγησε και πάρε πίσω λεφτά στο χέρι,
και μην ξανακάνεις το λάθος 3η φορά....
Πάρε Suzuki... :p (πλάκα κάνω... πάρε ότι θες άλλο αλλά όχι triumph και αυτό για να τους περάσεις το μήνυμα η ελλινική αντιπροσωπία να είναι ποιο προσεκτική και να τα ελέγχει...)

el_hymador
10/10/2006, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από lker
Χαιρετώ και πάλι φίλτατοι και φίλτατες!
Σε συνέχεια του προηγούμενού μου άρθρου περί του στραβού Triumph Tiger 2006 που είχα την ατυχία να αγοράσω σας γράφω τα παρακάτω:
Την προηγούμενη Τρίτη πήγα και παρέλαβα καινούργια μοτοσικλέτα (Triumph Tiger 2006) σε αντικατάσταση της προβληματικής.
Σήμερα, μια εβδομάδα αργότερα δηλαδή, μετά μεγάλης λύπης και απογοήτευσης μετά από μέτρηση που πραγματοποιήθηκε σε συνεργείο καλίμπρας διαπιστώθηκε οτι ΚΑΙ η καινούργια μοτοσικλέτα που μου δόθηκε έχει ακριβώς το ίδιο κατασκευαστικό πρόβλημα. Δηλαδή το πλαίσιό της είναι ΣΤΡΑΒΟ.
Τα σχόλια σε εσάς...

Κυνηγα το και αλλιως.(αν εχεις το κουραγιο)
Επικοινωνησε με την TRIUMPH στην Αγγλια και παρεθεσε τους αυτα που εχεις τραβηξει.Εγω αυτο θα εκανα

lampros_fazer
10/10/2006, 19:07
Μα καλά τόσο μαλάκες είναι..;;Δεν το μέτρησαν πριν στο δώσουν..;; :rolleyes:

Πήγαινε και καν'τους ρόμπα!Ακούς εκεί να σου δίνουν 2 στραβές μηχανές..!! :sick:


Μπορείς να βάλεις το λινκ απ'το παλιότερο θρεντ..;;

johnpan
10/10/2006, 21:12
φίλε έχεις τα γεγονότα με το μέρος σου τη δεύτερη φορά, μην το παρατήσεις. Καλή δύναμη. Πάρε τα λεφτά σου πίσω.:a10:

lker
11/10/2006, 10:57
Αυτό είναι το link για το προηγούμενο άρθρο :

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=26901

Βασικά παιδιά και εγω είχα ακριβώς την ίδια απορία...πως είναι δυνατόν μετά από ένα τέτοιο περιστατικό να μου δοθεί μια καινούργια μοτοσικλέτα χωρίς να ελεγχθεί...και πες στα παλαιότερα των υποδυμάτων τους για τον πελάτη και το τι σημαίνει να οδηγάει μια στραβή μοτοσικλέτα...για τη φήμη της εταιρίας και το τι σημαίνει ένα περιστατικό γι αυτή δε νοιάστηκε κανείς??? Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πώ...
Θα ήθελα να σας πω και άλλα πολλά τα οποία έχουν πέσει στην αντίληψή μου αλλά δυστυχώς στην παρούσα αυτό δε γίνεται και ειδικά γραπτώς αν με αντιλαμβάνεστε. Αυτό όμως που μπορώ να πώ είναι πως καλό θα ήταν όσοι έχουν αγοράσει την ίδια μοτοσικλέτα να την ελέγξουν με μοναδική επισήμανση το μην την αφήσουν από τα μάτια τους σε όλη τη διαδικασία!
Σας ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματα συμπαράστασης και να είστε σίγουροι οτι κουράγιο και δύναμη υπάρχουν απεριόριστα μιας και η στεναχώρια μετατράπηκε σε αγανάκτηση!
Ελπίζω να τελειώσουν όλα σύντομα και τότε θα μπορέσω να σας περιγράψω ολοκληρωμένα όλη τη φάση που παίχτηκε αλλά και παίζεται και η οποία όχι μόνο με ταλαιπωρεί κυριως ψυχολογικά αλλά και οικονομικά...

ZZR1400
24/10/2006, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από lker
ΙΟΥΝΙΟΣ ... ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ .... ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟΝ ΓΑΤΟΥΛΙ ΝΑ ΝΙΑΟΥΡΙΣΟΥΜΕ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΙΟΛΑΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ (ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ!!! ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΚΛΟΠΗΣ....ΤΗ ΓΛΙΤΩΣΑΜΕ ΟΜΩΣ!.....ΠΡΩΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΘΝΙΚΗ ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΠΟΔΟΦΡΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΣΤΑΝΤ!!!ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΣΤΑΘΗΚΑΜΕ ΟΡΘΙΟΙ)... ΜΕ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΟ ΣΤΡΑΒΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΤΑ 0.9 ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ (ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΑΠΟ ΠΡΑΓΜΑΤΟΓΝΩΜΟΣΥΝΗ). ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΔΕ ΘΑ ΤΗ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΙΛΥΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ... ΟΠΩΣ ΜΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΑΝ! ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΕ ΑΧΗΜΟ ΤΡΙΠΑΚΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ/Η Ο/Η ΟΠΟΙΟΣ/Α ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ Ή ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΜΕΝΑ.
tip: ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΤΡΑΒΟ (ΕΛΑΦΡΙΑ ΚΛΙΣΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΑ). ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΑ! ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΗΤΑΝ ΟΚ ΠΗΓΑ ΣΕ ΚΑΛΙΜΠΡΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΕΦΑΝΘΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΔΕΛΕΧΕΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΒΟ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ!!! ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.... ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΜΩΝΟΜΕΝΟ!
ΚΑΛΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

Τελικά τι έγινε με το πλαίσιο; αντικαταστάθηκε; έβαλες δικηγόρο;
Πως διαπιστώθηκε το στραβό πλαίσιο; την είχες πάει σε καλίμπρα;

lker
25/10/2006, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZZR1400
Τελικά τι έγινε με το πλαίσιο; αντικαταστάθηκε; έβαλες δικηγόρο;
Πως διαπιστώθηκε το στραβό πλαίσιο; την είχες πάει σε καλίμπρα;

zzr1400 ρίξε μια καλύτερη ματιά στο αρχικό ποστ. Με την εταιρία κάναμε κάποιου είδους συμβιβασμό (με δικηγόρους εννοείται) και μου αντικαταστήσανε τη μοτοσικλέτα....Διάβασε εδω να δεις και τη συνέχεια

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=29430

προς administrators ---- υπάρχει μήπως η δυνατότητα να εννοποιηθούν τα threads γιατί οφείλω να ομολογήσω πως δεν υπήρχε λόγος να ανοιχτεί καινούργιο ...ευχαριστώ

Tropeas
08/08/2007, 19:37
Δυστυχώς Λευτέρη μου τα παμε και απο κοντά,
αρχικά πραγματικά χάρηκα που και σε είδα και σε συνάντησα για αυτόν τον άχαρο τρόπο μετά απο τόσα χρόνια, που να φανταζόμουν ότι θα είσαι το παιδι που πριν αρκετά χρόνια καθόμασταν στο ίδιο θρανίο!!!

Παιδία,
είναι θέμα που πρέπει να δοθεί δέουσα σημασία,
είδα χαρτιά μετρήσεις και αποδείξεις για τα πράγματα που λέει,
και είναι ΔΥΣΤΥΧΩΣ όλα αληθινά πόσο μάλλον και άλλα...!!!

φυσικά η σημασία που δίδεται είναι καθόλα αποσιωποιητική...

εγω μαζί σου όπου και όπως με χρειαστείς και να σε στηρίξω,
μιας και μου δωσες δύναμη και κουράγιο και για τα δικά μου που τώρα πάλι αρχίζουν απο την αρχή ...:beer: :wave2:

θα τα ΛΕΜΕ πλεον και απο κοντά!
ειλικρινά ρε φίλε, μου δωσες πνοή για όλο το καλοκαίρι!!!:wave2:

Tropeas
08/08/2007, 19:46
συνέχισε να μας παρέχεις "καθαρή" πληροφορία όπως έχεις κάνει μέχρι σήμερα,
με κινήσεις δικιές σου,
και δικές τους,
χωρίς κρίσεις και χαρακτηρισμούς,
για να γνωρίζουμε και να βιώνουμε και επιτέλους να κάνουμε πλέον εκτός απο το να κοιτάμε και κάτι...:wave2:

lker
09/08/2007, 00:58
Ρε Λάμπρο
πραγματικά δε μπορώ να σου περιγράψω συναισθήματα και ειδικά μετά από όλα αυτά που είπες ... γράφεις ... πιστεύεις ...
Φίλε μου καλή δύναμη !!! ο δρόμος είναι μακρύς, αλλά σίγουρα όχι μοναχικός !

Λευτέρης

lker
09/08/2007, 08:46
και για να μένουμε και On topic ...
η εξέλιξη της υπόθεσης διαδραματίζεται πλέον στα Ελληνικά δικαστήρια.
Ιούνιο έγιναν τα ασφαλιστικα μέτρα έτσι ώστε να ορίστεί πραγματογνώμονας με τη διαδικασία του κατεπειγοντος, των οποίων την απόφαση περιμένουμε.
Εν αναμονή επίσης του κανονικού δικαστηρίου το Νοέμβριο του 07.
Το μάτς έχει ξεκινήσει!
Φιλικά
Λευτέρης

Ταξιδευτής
09/08/2007, 10:24
Καλο κουραγιο φιλε Λευτερη! Να ξερεις οτι δεν εισαι μονος σου στον αγωνα που ξεκινησες! Ειμαστε ολοι εδω και η σκεψη μας ειναι μαζι σου! Απανω τους!!!!! :wave2:

lker
09/08/2007, 13:34
Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ !
Τέτοια μηνύματα δίνουν κουράγιο και δύναμη !

Λευτέρης

idomeneas
06/05/2008, 04:50
Τελικά φιλαράκι τι έγινε?
έβγαλες άκρη?

lker
10/05/2008, 18:16
Η υπόθεση φίλε μου διαδραματίζεται στα ελληνικά δικαστήρια και στους υπόλοιπους αρμόδιους φορείς στους οποίους και απευθύνθηκα.

Tropeas
03/07/2013, 14:35
Μιας και απο την δική μου υπόθεση τελείωσα και με την έφεση του ποινικού και θα ενημερώσω για να γνωρίζετε και οι λοιποί τι έγινε μετά απο τόσα χρόνια στο ποστ που είχε γίνει το ατύχημα ,
θα ήθελα να δω και δω αν έχει γίνει κάτι μετά απο τόσα χρόνια...
Λευτέρη, κάνα νέο?

McGyver
03/07/2013, 14:57
Απλά να ειπωθεί, δεδομένης της παλαιότητας του θέματος, πως πλέον (από 22.05.2007 για την ακρίβεια) προβλέπεται η αντικατάσταση του πλαισίου μοτοσικλέτας ως ανταλλακτικό.

Εδώ το σχετικό φύλλο της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως.
http://www.yme.gr/imagebank/categories/ctg679_9_1182762459.pdf

Το αναφέρω για όσους διαβάσουν το θέμα από την αρχή.

lker
03/07/2013, 17:12
Μιας και απο την δική μου υπόθεση τελείωσα και με την έφεση του ποινικού και θα ενημερώσω για να γνωρίζετε και οι λοιποί τι έγινε μετά απο τόσα χρόνια στο ποστ που είχε γίνει το ατύχημα ,
θα ήθελα να δω και δω αν έχει γίνει κάτι μετά απο τόσα χρόνια...
Λευτέρη, κάνα νέο?

Αδελφέ χαίρομαι που το ακούω αυτό! Ελπίζω νικηφόρα! Αναμένω με αγωνία τα νέα!


Αναφορικά με μένα ναι ... μετά απο σχεδόν 7 χρόνια τελείωσε η υπόθεσή μου και κατά πόσο γνωρίζω (κρατάω μια μικρή επιφύλαξη) δεν έχει ασκηθεί και αναίρεση επι της αποφάσεως του Εφετείου που βγήκε.

Με την 4050/2012 απόφασή του το 16 τμήμα του Εφετείου Αθηνών και κατόπιν της πραγματογνωμοσύνης που είχε διατάξει --- διορίστηκε πραγματογνώμονας εκ της λιστας των δικαστηρίων ο οποίος επιβεβαίωσε την ύπαρξη του ελαττώματος (τόσο στην καλύμπρα Δ.Παπουτσά όσο και στην προσκομιθήσα από το εργοστάσιο της Triumph πρότυπο καλύμπρα ελέγχου), αποδίδοντάς το είτε στην κατασκευή είτε σε ανεπαρκή ποιοτικό έλεγχο --- έκανε δεκτή την έφεσή μου, εξαφάνισε την απόφαση του πρωτοδικείου (το οποίο και είχα χάσει) και με δικαίωσε!

Η 2η μοτοσικλέτα επιστράφηκε όπως και η πρώτη στην εταιρία και εγώ παράλληλα έλαβα την αποζημίωσή μου νομιμοτόκως (κεφάλαιο, ηθική βλάβη, δικαστικά έξοδα). :)

Κλείνοντας (και γνωρίζοντας ότι μπορεί να ακουστώ - διαβαστώ λίγο κλισέ :p) θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους μου στάθηκαν όλα αυτά τα χρόνια! Απο καρδιάς να είστε όλοι καλά! Χωρίς τη βοήθειά σας δεν θα είχε γίνει τίποτα!

Τα σέβη μου σε όλους και καλούς δρόμους να χουμε :)

lker
03/07/2013, 17:24
Απλά να ειπωθεί, δεδομένης της παλαιότητας του θέματος, πως πλέον (από 22.05.2007 για την ακρίβεια) προβλέπεται η αντικατάσταση του πλαισίου μοτοσικλέτας ως ανταλλακτικό.

Εδώ το σχετικό φύλλο της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως.
http://www.yme.gr/imagebank/categories/ctg679_9_1182762459.pdf

Το αναφέρω για όσους διαβάσουν το θέμα από την αρχή.

Σωστή επισήμανση!

Βέβαια νομίζω εναπόκειται και στον καταναλωτή αν θα τη δεχθεί ή αν θα ακολουθήσει άλλες οδούς που του διαθέτει ο νόμος περί προστασίας των συμφερόντων του, πόσω μάλλον σε περιπτώσεις που έχει υπάρξει και δεδικασμένο!

Προσωπικά και μιλώντας γενικά (και το τονιζω ... γενικά) με τις συνθήκες που επικρατούν στα περισσότερα συνεργεία δεν ξέρω ποιος μοτοσικλετιστής μπορεί να εμπιστευθεί να γίνει μια τέτοια δουλειά εκτός εργοστασίου -- δεδομένου ότι ακομη και εκεί,παρ' όλης της τεχνογνωσίας και τεχνολογικού εξοπλισμού τους, σφάλλουν--.

McGyver
03/07/2013, 17:26
Σωστή επισήμανση!

Βέβαια εναπόκειται και στον καταναλωτή αν θα τη δεχθεί ή αν θα ακολουθήσει άλλες οδούς που του διαθέτει ο νόμος περί προστασίας των συμφερόντων του, πόσω μάλλον σε περιπτώσεις που έχει υπάρξει και δεδικασμένο!

Φυσικά...
Απλά το αναφέρω διότι όταν ξεκίνησε το παρόν και η σχετική κουβέντα, δεν ίσχυε.

:beer:

lker
03/07/2013, 17:33
Φυσικά...
Απλά το αναφέρω διότι όταν ξεκίνησε το παρόν και η σχετική κουβέντα, δεν ίσχυε.

:beer:

Γεγονός! Στην πορεία έγινε η αλλαγή!

Tropeas
03/07/2013, 19:30
Μπράβο Λευτέρη! όποιος παλεύει κερδίζει αρκεί να έχει δίκιο, υπομονή, κάποια χρήματα (άλλοτε λίγα και άλλοτε πολλά) , και να είναι "ψιλιασμένος" απο τις τρικλοποδιές του συστήματος και να τις προλάβει...

lker
08/11/2013, 13:53
Καλησπέρα στην κοινότητα!

Εχθές και κατόπιν ενός τηλεφωνήματος με πολύ καλό φίλο ... γνώστη στο 100% της υπόθεσής μου και συνοδοιπόρου σε αυτή ... έτυχε να δεχθώ μια κριτική (θα την χαρακτήριζα και απορία) η οποία οφείλω να ομολογήσω με ξένισε αρχικά, αλλά στην πορεία και με καθαρό μυαλό αντιλήφθηκα ότι ήταν απόλυτα σωστή ... Αιτία τα εδώ γραφόμενά μου τα οποία δεν είχε αντιληφθεί/δεί έως εχθές και αναφέρομαι στην ανωτέρω τελική ενημέρωσή μου ...

Η κριτική αφορούσε στην ελεύθερη διοχέτευση της Πληροφορίας ... πραγματικών γεγονότων χωρίς περικοπές ή/και συντομεύσεις χάριν οποιασδήποτε αιτίας. Κανοντας λοιπόν την ανασκόπησή μου συνειδητοποίησα πως όντως έχει δίκαιο ... σε αυτή την υποθεση συνεβησαν πραγματα τα οποία ένας καταναλωτής/μοτοσικλετιστής πρεπει να τα γνωρίζει.

Πρέπει να γνωρίζει ότι εχουμε πραγματογνώμονες που μπορούν να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων αν αποφασίσουμε να προχωρήσουμε δικαστικά ή οδηγηθούμε εκεί απο ανένδοτη στάση μιας εταιρίας προς συμβιβαστική επιλυση ... Ο τεχνικός μου σύμβουλος, Ανδρέας Τσάκωνας επιλεγμένος στην τύχη απ τους καταλόγους των πραγματογνωμώνων των δικαστηρίων, παρόλη την αμφισβήτηση (θα τολμήσω να πώ και χλεύη αρκετές φορές) επι των επιστημονικών του γνώσεων αποδείχθηκε σωστός! Έκανε μάλλον το "εγκλημα" να έχει τελειώσει ΤΕΙ και να συνεχίσει τις σπουδές του στη Γερμανία ... αντι να τελειώσει ΑΕΙ και να συνεχίσει τις σπουδες του στη Γερμανία ...

Πρέπει να γνωρίζει ότι το εργαστήρι καλύμπρας του Δημήτρη Β. Παπουτσά (ακόμη θυμάμαι την ατάκα του κ.Δημήτρη όταν πρωτοείδε τη μοτοσικλέτα μου ... "φιλαράκι εσύ πρεπει να είσαι ή μαλάκας ή τυφλός") του οποίου αμφισβητήθηκε απο το μηχάνημα, ο τρόπος έως και το αποτέλεσμα της τελικής μέτρησης αποδείχθηκε επίσης σωστό! Το γεγονός ότι εκεί με ειχε απευθύνει η ιδια η εταιρία δεν θα το σχολιάσω ... Η δε μέτρηση αποδείχθηκε ολοσωστή και επι του πρακτέου επάνω στην προσκομηθείσα απο το εργαστάσιο προτυπο καλύμπρα μιας και το πλαίσιο δεν εφήρμοζε σε ολα τα σημεία στηριξης! Σημειώνω εδώ πως ούτε στο επισημο προσκομηθεν προτοτυπο σχέδιο της μοτοσικλέτας απ το εργοστάσιο δεν δινόταν η παραμικρή αποκλιση στο σκελετό!

Πρέπει να γνωρίζει ότι έχουμε καθηγητή Ελληνικού Ανωτάτου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος ο οποίος χωρίς να έχει παραστεί σε μια πραγματογνωμοσύνη, απο αυτά που του μετέφεραν οι αντιδικοί μου (ετσι γραφει ο ιδιος στην εκθεση του) προσπαθησε να την βγάλει λάθος/ακυρη/όχι σωστή (χρησιμοποιήστε οποια λέξη θελετε) τεκμηριώνοντας την άποψή του στο μεγαλύτερό της κομμάτι σε εγγραφα του εργοστασίου καθώς και στα ευρήματα του εξοπλισμού και των μεθόδων σχεδιασμού και υλοποίησης του εργοστασίου κατα την επισκεψή του εκεί.

Πρέπει να γνωρίζει πως υπάρχουν πρόθυμοι "συνάδελφοι" μοτοσικλετιστές που ενώ ένα μηχανάκι έχει στραβό σκελετό (μιας και το εχει παραδεχθεί η ίδια η εταιρία σε ιδιωτικό συμφωνητικό) είτε απο άγνοια, είτε επειδη είχε επισκευαστεί/αντικατασταθεί είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο, προσκομίζει επιστολές (και όχι ένορκες βεβαιώσεις σε συμβολαιογράφο) που χρησιμοποιούνται στα δικαστήρια λέγοντας ότι το μηχανάκι είναι πένα κατά την άποψή τους! Ομοίως και ολοκληρες εταιρίες του εξωτερικού προσπαθώντας να πείσουν για τα ανεξήγητα. Ευτυχώς που τα δικαστήρια δεν τις κάνουνε δεκτές ...

Πρέπει να γνωρίζει πως στέλεχος (τότε τουλάχιστον ... φαντάζομαι ακομη εκεί δουλεύει) της Triumph Αγγλίας ψευδομαρτύρησε σε μια εκ των ενορκων βεβαιώσεών του λέγοντας ούτε λίγο ούτε πολύ πως όταν με είδε απο κοντά στην πραγματογνωμοσύνη (για 2η ή 3η φορά σημειώνω εγώ) παρατήρησε πως ο ενας μου ώμος είναι πιο κοντός απ τον άλλον και μάλλον αυτή η βλάβη που έχω με κάνει να νομίζω ότι η μοτοσικλέτα μου είναι στραβή ... Ευτυχως που δε βλέπει καλά (το λιγότερο) γιατί μ ανησύχησε και επισκέφθηκα το ΚΑΤ γιατροί του οποίο με βρήκαν απολύτως υγιή και στους δύο μου ώμους χωρίς κανένα πρόβλημα ...

συνεχίζεται ...

lker
08/11/2013, 13:55
...

Πρέπει να γνωρίζει πως η ψυχολογική φθορά είναι τεράστια ... ειδικά όταν διαβάζεις τα δικόγραφα θέλει γερό στομάχι ... ομοίως και τις μέρες της αναμονής για ένα δικαστήριο ... για να μην αναφερθώ στο συνολικό διάστημα ολοκήρωσης της υποθεσης ... 2006 με 2012 είναι 7 χρόνια και δεν πήγαμε άριο πάγο ... Υπομονή λοιπον και να είστε σίγουροι για την αποφασή σας στο πως θα προχωρήσετε και κυρίως με τον δικηγόρο μας ο οποίος όχι ... δεν το ζεί όπως εμείς ... Να προσθέσω εδώ πως την έφεσή μου και τις απαντήσεις (εκτός τεχνικών θεμάτων) τις έγραψα μόνος μιας και εναμησι μήνα πριν το εφετείο επαυσα τον δικηγόρο μου εως τότε Στ.Γρηγορίου και ανεθεσα την υποθεση στον Θεοδ.Γιαννακοπουλο ο οποίος και συμπλήρωσε το νομικό σκέλος. Με αυτόν δε, ολοκληρώθηκε και η υποθεση.

Πρέπει να γνωρίζει πως χωρίς χρήματα δεν πάει πουθενά ... για τις πραγματογνωμοσύνες, για τις μεταφορές (η μοτοσικλέτα απ τη μέρα της αγωγής μεχρι την πραγματογνωμοσυνη απ τον ορισμένο πραγματογνώμονα εκ του δικαστηρίου δεν ειχε πατησει ασφαλτο), για το δικηγόρο, για παράβολα, επιδόσεις ελλάδα και στο εξωτερικό κλπ κλπ ... απ την άλλη βεβαια (αν δεν παθεις δεν θα μαθεις) αν ήμουν μέλος μιας ενωσης καταναλωτών πολλά εξ αυτών πιθανόν (αν όχι σιγουρα) θα καλυπτοντουσαν απ την ίδια την ένωση αν η καταγγελία γινόταν μέσω αυτής ... εκεί πχ που είμαι γραμμένος τώρα πληρώνω μια ετήσια συνδρομή της τάξεως των 25 ευρώ και έχεις πχ νομική κάλυψη σε περιπτωση καταγγελίας ... και αλλιώς είναι όταν μιλάει ενας φορέας για λογαριασμό σου αλλιώς όταν μιλάς εσύ ... και πιστέψτε με ... ισχύει ...

Τέλος και πάνω απ όλα πρεπει να γνωρίζει πως αυτό είναι το πρωτο δεδικασμένο στη χώρα μας ομοίου τεχνικού ζητήματος και πως μπορεί να αποτελέσει τη βάση του, αν κάποιος συνάδελφος αντιμετωπίσει παρόμοιο προβλημα ... εύχομαι πως όχι, αλλά αν δεν τα βρεί συμβιβαστικά και προχωρήσει δικαστικά σιγουρα θα του φανεί χρησιμο! Εννοείται πως αν κάποιος θέλει οτιδήποτε απ την δικογραφία με χαρά μου θα ανταποκριθώ!

Τα σέβη μου σε όλους
Λευτέρης Κ.

notakos600
08/11/2013, 14:09
Τέλος και πάνω απ όλα πρεπει να γνωρίζει πως αυτό είναι το πρωτο δεδικασμένο στη χώρα μας ομοίου τεχνικού ζητήματος και πως μπορεί να αποτελέσει τη βάση του, αν κάποιος συνάδελφος αντιμετωπίσει παρόμοιο προβλημα ... εύχομαι πως όχι, αλλά αν δεν τα βρεί συμβιβαστικά και προχωρήσει δικαστικά σιγουρα θα του φανεί χρησιμο! Εννοείται πως αν κάποιος θέλει οτιδήποτε απ την δικογραφία με χαρά μου θα ανταποκριθώ!

Αυτό και μόνο αρκεί. :beer: