PDA

View Full Version : μέτρα & αντίμετρα στην ασφάλεια (?)



liberto
16/08/2006, 17:07
γνωρίζει κάποιος πως ακριβώς δουλεύουν τα συστήματα που ανοιχνεύουν συχνότητες και κωδικούς απο συναγερμούς? και ποιός τελικά έχει την δυνατότητα να έχει έναν τέτοιο μηχάνημα?
Υπάρχουν τελικά απαραβίαστα συστήματα?

Εννοώ πως υπάρχουν συναγερμοί και συναγερμοί άλλοι με κυλιόμενους κωδικούς άλλοι με ανίχνευση απόπειρας παραβίασης κλπ. όσο προχωρά η τεχνολογία στους συναγερμούς τόσο προχωρά (πιστεύω) και η τεχνολογία της παραβίασης και απλά θα ήθελα να γνωρίζω που βρισκόματε.

Φιλαλήθης
16/08/2006, 17:09
Αυτοί που δε ξέρουν, δε μπορούν να σου πουν.

Αυτοί που ξέρουν, δεν πρόκειται να σου πουν. (φόβος των ιουδαίων...)

Trans
16/08/2006, 19:02
για ό,τι βγαίνει υπάρχει και το "σπάσιμό" του. Νόμος! Ακόμα και για τους freequeny hopping. Μπορεί να μην κυκλοφορεί στην αγορά αλλά χαζοί είναι αυτοί που τα βγάζουν να μην έχουν και το αντικλείδι;

Κι όπως λέει και ο μέγας Σταμάτης Γονίδης..... "Δεν θα μάαααααθεις πο-τέ..... ". Ούτε εσύ αλλά ούτε κι εμείς!

liberto
16/08/2006, 20:55
παλιά είχα ακούσει για μία απο τις μεθόδους: παραμονεβε κάποιος δίπλα στην πόρσε ή την μερσεντέ (!) (γιατι πιο κάτω δεν άξιζε τον κόπο), με ένα σκάνερ και έπιανε την συχνότητα του τηλεκοντρόλ του ιδιοκτήτη, προκαλώντας ίσως έναν ψεύτικο συναγερμό, κατόπιν το "μηχάνημα" αναλάμβανε νά κάνει "άπειρες" δοκιμές με κωδικοποιημένα σήματα, άσε που πιστεύω πως απο την στιγμή που καταγράψει την εντολή απο το τηλεκοντρόλ μπορεί να το αποκωδικοποιήσει.

Φιλαλήθης
17/08/2006, 00:37
Trans, δε θα το'λεγα... (http://en.wikipedia.org/wiki/One-time_pad)

liberto
17/08/2006, 07:21
ενδιαφέρον, τότε το hijacking στους συναγερμούς τι νόημα έχει ν' αναφέρεται απο τους κατασκευαστές, ή οι κυλιόμενοι κωδικοί ποιό λόγο ύπαρξης έχουν, εάν κάποιος δεν μπόρεί έτσι κι αλλιώς να παραβιάσει έναν σχετικά απλό κωδικό 5 ή ακόμη και 20 στοιχείων?

Trans
17/08/2006, 12:24
Επειδή έχω υπηρετήσει σαν φαντάρος σε τέτοια ειδικότητα (σχέση με ασυρμάτους κτλ) ξέρω ότι δεν υπάρχουν αυτή την στιγμή μηχανήματα υποκλοπών του σήματος. Στον φασματογράφο φαίνεται ότι υπάρχει εκπομπή που πηδάει ανά διαστήματα. (freequency hopping). To hopping όμως ορίζεται με κάποιο step που δίνεις κατά την διάρκεια του συντονισμού των ασυρμάτων καθώς και με το bandwidth (αν θυμάμαι καλά) που θα "παίζει" μέσα η συχνότητα. Συντονίζεις τους ασυρμάτους κάθε φορά και ξεκινάς.

Σε έναν συναγερμό του εμπορίου ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ (δεν ξέρω) θα υπάρχουν κάποια προεγκατεστημένα step και φυσικά ένα περιορισμένο bandwidth μέσα στα οποία θα γίνεται το hopping. Έτσι ίσως να είναι ευκολότερη η "ανακάλυψη" του σήματος από έναν φασματογράφο και με κατάλληλα μηχανήματα και πολλές δοκιμές να καταφέρει κανείς να "σπάσει" τον κώδικα.

Απλά με τους στρατιωτικούς ασυρμάτους επειδή το bandwidth είναι μεγάλο και η κλείδα κάθε φορά ορίζεται από τους χειριστές (άρα και μοναδική) παρέχουν μεγαλύτερη ασφάλεια. Επίσης ειδικά οι μικροί ασύρματοι (φορητοί) που είναι για διμοιρίες ή λόχους δεν έχουν και τόσο σημαντικό ρόλο στο πεδίο της μάχης. Άσε που χρειάζεται να υπάρχει κάποιος χειριστής και μεταφραστής σε πραγματικό χρόνο. Μεγαλύτεροι σχηματισμοί έχουν άλλουσ τρόπους να επικοινωνούν με ασφαλέστερο αυτό της ΥΕΣΑ. 'Αλλωστε όπως λένε και μόλις ξεκινάς την ειδικότητα: "ό,τι κυκλοφορεί στον αέρα υποκλέπτεται".

Τώρα αν αυτοί που πουλάνε αυτούς τους ασυρμάτους (Αμερικανοί) έχουν και τον τρόπο να σπάνε το σήμα για αυτό είμαι απολύτως σίγουρος. Δεν τους έχω για τόσο χαζούς να πουλάνε ασυρμάτους και τεχνολογία σε ξένους που δεν μπορούν οι ίδιοι να την ελέγξουν.

Αυτά για τους freequency hopping που τους έχω ψιλοδουλέψει. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ή κάνω κάπου λάθος ας μου πει.... Έχει και χρόνια που υπηρέτησα:)

Φιλαλήθης
17/08/2006, 13:44
το one-time-pad μπορεί να δουλέψει αποδεδειγμένα και απόλυτα τέλεια στην περίπτωση που ψάχνουμε αρκεί να γίνεται το εξής απλό μετά από μικρό αριθμό χρήσεων:
επικοινωνία εξ'επαφής του τηλεχειριστηρίου με το μηχανισμό του συναγερμού που βρίσκεται στη μηχανή, οπότε και συμφωνούν οι 2 συσκευές ποιούς κωδικούς θα χρησιμοποιήσουν την επόμενη φορά που θα προσπαθήσουν να επικοινωνήσουν.
Τους κωδικούς αυτούς είναι αδύνατο να τους βρει κάποιος στην τύχη (διότι δεν παράγονται με γενήτρια που στηρίζεται σε στατιστικές μεθόδους και επομένως δεν είναι προβλέψιμη) και λόγω του ότι κάθε λίγες χρήσεις ξαναγίνεται επικοινωνία και αλλάζουν οι κωδικοί, δεν επαναλαμβάνεται κάποιος κωδικός.

Trans
17/08/2006, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
το one-time-pad μπορεί να δουλέψει αποδεδειγμένα και απόλυτα τέλεια στην περίπτωση που ψάχνουμε αρκεί να γίνεται το εξής απλό μετά από μικρό αριθμό χρήσεων:
επικοινωνία εξ'επαφής του τηλεχειριστηρίου με το μηχανισμό του συναγερμού που βρίσκεται στη μηχανή, οπότε και συμφωνούν οι 2 συσκευές ποιούς κωδικούς θα χρησιμοποιήσουν την επόμενη φορά που θα προσπαθήσουν να επικοινωνήσουν.


Για το one time pad δεν μπορώ να ξέρω δεν το έχω δουλέψει. Για freequency hopping όμως σου είπα. Επιπλέον, όπως λες και μόνος σου ....μετά από μικρό αριθμό χρήσεων:
επικοινωνία εξ'επαφής του τηλεχειριστηρίου με το μηχανισμό του συναγερμού που βρίσκεται στη μηχανή, οπότε και συμφωνούν οι 2 συσκευές ποιούς κωδικούς θα χρησιμοποιήσουν .....

Οπότε στην ουσία κάθε φορά αλλάζεις ΕΣΥ την κλείδα και ξανασυντονίζεις αν κατάλαβα σωστά.....

Φιλαλήθης
17/08/2006, 14:13
δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς σημαίνει αυτό στην ορολογία που χρησιμοποιούν στο στρατό, αλλά η όλη ιστορία είναι να χρησιμοποιείς κώδικες που δεν είναι δυνατόν να είναι προβλέψιμοι (το επαναλαμβανόμενοι απορρίπτεται αυτοστιγμεί)

για το onetimepad δες το link που έβαλα πιό πριν. Και μια διόρθωση, η σωστή ορθογραφία είναι 'frequency'

Trans
17/08/2006, 14:25
http://frequency-hopping-spread-spectrum.mindbit.com/

Trans
17/08/2006, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
....Και μια διόρθωση, η σωστή ορθογραφία είναι 'frequency'

ΣΩΣΤΟΣΣΣΣ, ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι το κάψαμε...

Να χέσω και το proficiency που πήρα!!!! :lol: :lol: :lol:

Φιλαλήθης
17/08/2006, 14:44
καλά, ασ'το αυτό! χαχα :beer: και γω κάνω λάθη... μέχρι πριν λίγους μήνες έγραφα "υσηχία"... για το one-time-pad να διαβάσεις τώρα που έχεις και το profyceeancie να το εξασκήσεις :wave2:
το frequency hopping αποσκοπει στην αποτροπή της υποκλοπής ενώ το OTP εγγυάται ότι δεν υπάρχει κάτι να το υποκλέψει ο άλλος ... είναι απλά θόρυβος χωρίς ίχνος πληροφορίας!:winka: