PDA

View Full Version : Καλοκαιρινό Μπουφάν



skous
17/08/2006, 02:32
Επειδή ετοιμάζομαι για 4ήμερο ταξιδάκι, έχει κανείς καμια πρόταση για κανένα μπουφανάκι καλοκαιρινό ώστε

α) να προσφέρει προστασία
β) να μην λειώσω απο την ζέστη


Έχω ένα cordura αλλά είναι χειμωνιάτικο.

Καμια πρόταση και σχετικά φτηνή;;

Btw τα διάτρητα της Dainese είναι οκ για ταξίδι καλοκαίρι; Απο προστασία τι λένε;;

PortisHead
17/08/2006, 08:02
Προσωπική αποψη πάντα.
Ολα τα καλοκαιρινά μπουφαν...ακομα και τα διατρητα ειναι για το καλοκαιρι της.......Φινλανδίας...και βάλε :lol:

Μπουφάν = Μπουφάν...οτι και να κάνεις.
Εγω έχω ενα διατρητο της Bering και σκάω (αλλα το φοράω)
Φιλαράκι μου εχει το διατρητο της Dainese....κιαυτός μούσκεμα γίνεται....

Τώρα σε ταξιδάκι....ίσως να ειναι λίγο πιο υποφερτά.

:wave2:

crs-k
17/08/2006, 08:14
Προσωπικα περναω ΜΙΑ ΧΑΡΑ με το καλοκαιρινο ... :cool:

Εννοειται οτι εχω αφαιρεση την "αδιαβροχη" επενδυση και την εχω στην μπαγκαζιερα για ωρα αναγκης ... :wacko:

EVI
17/08/2006, 08:43
αμα εισαι σταματημενος σκας αμα κινησε δεν εχεις προβλημα

ασε που κανα βραδυ που η υποψια ιδρωτα με τον αερα γινετε ενα ωραιο παγακι στα χερια η στη πλατη σου ισως για λιγα λεπτα να κρυωνεις κιολας


αλλα μεσημεριατικα μεσα στη πολη ακινητος ε ναι σκας....



bering εχω και εγω

PortisHead
17/08/2006, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
bering εχω και εγω

Ζηλιάραααααααααααααααααααα


:p :p :p :p :p

Cpt. Haddock
17/08/2006, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
Καμια πρόταση και σχετικά φτηνή;;



Βεβαίως (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23414&highlight=%2A%E1%EB%EF%EA%E1%E9%F1%E9%ED%FC%2A)

:wave2: :wave2: :wave2:

suzukimaniac
17/08/2006, 09:36
Οπως ειπωθηκε ο,τι και να βαλεις, μετα απο λιγο θα σκασεις...Δικια μου προταση Dainese Air Flux, διατρητο με τις προβλεπομενες για μπουφαν προστασιες. Πολυ καλο, παιρνει και πλατη, 150 ευρω.


http://www.dainese.com/eng/articolo.asp?cat=1,2,3,7&nome=G._AIR-FLUX_tex&articolo=1734949

Nikoskazer2000
20/08/2006, 04:31
Εγώ χθές πήρα το Nassau Mesh της Bering με 100ευρώ. Είναι βασικά σαν μια καλοκαιρινή έκδοση του Slick με αλλο υλικό.

Ολοκληρωμένη εικόνα δεν έχω ακόμα καθώς το φόρεσα για πολύ λίγο το μεσημέρι και το βράδυ που πήγα δουλειά είχα σακίδιο πλάτης, οπότε μάλλον πως έκλειναν οι αεραγωγοί στις ωμοπλάτες και δεν περνούσε πολύς αέρας αλλα ηταν εντάξει.

Σαν αίσθηση καταλαβαίνω πως το θέμα της προστασίας έρχεται σε 2η μοίρα καθώς είναι το 1/4 απ' το δερμάτινο μου και ζεσταίνεται σχεδόν ακαριαία με την έκθεση του στον ήλιο λόγω συνθετικού υλικού, πάλι σε σύγκριση με το δερμάτινο, αλλα "στεγνώνεις" επίσης πολύ γρήγορα λόγω διάτρησης στα πλαινά (εισροή αέρα) και αεραγωγών στις ωμοπλάτες (αποβολή θερμού αέρα).

Η απορία μου ωστόσο είναι η εξής: Το υλικό mesh είναι απλά ενα κοινό συνθετικό υλικό (οπως οι παλιές αντιανεμικές φόρμες γυμναστικής) περιορισμένης αντοχής ή είναι εφάμιλλο με την cordura :confused:

Υ.Γ: Πακετάνιο sorry, αλλα ήθελα το small σε γκρίζο χρώμα :rolleyes: .


58608

Infini
20/08/2006, 05:01
Suzukimaniac που το βρήκες 150€; Εγώ κοίταζα για το γκρι/μαύρο και όλοι το είχαν 230. Καλή η dainese αλλά κάπως υπερεκτιμημένη.

suzukimaniac
20/08/2006, 12:33
Μπορει αλλα αν ειναι να αγοραζεις απο την αντιπροσωπεια...ευχαριστω πολυ....Κεφαλληνιας 44, Ηλιουπολη 210-9961782. Εκει θα βρεις τις καλυτερες τιμες. Εγω αυτο που πηρα ειναι σκετο μαυρο. Δες σχετικα και αυτο:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=26734

dankannn
20/08/2006, 15:21
ΜΠΟΥΦΑΝ DAINESE SABRE NEW No 54 ΠΩΛΕΙΤΑΙ 120? ΛΟΓΩ ΛΑΘΟΣ ΜΕΓΕΘΟΥΣ.ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΕ Νο 50 ΔΕΡΜΑΤΙΝΟΥ ΜΠΟΥΦΑΝ DAINESE.
6944-455455

http://www.moto.gr/forums/showthrea...%EF%F5%F6%E1%ED

Το μπουφαν ειναι του φιλου μου του κωστα επανω ειναι το mobile του.


58648

skous
20/08/2006, 23:45
thnx guys... ayrio 8a kanw mia volta na parw kai egw kati giati den ginetai na odigw me to t-shirt..

Cpt. Haddock
21/08/2006, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Εγώ χθές πήρα το Nassau Mesh της Bering με 100ευρώ. Είναι βασικά σαν μια καλοκαιρινή έκδοση του Slick με αλλο υλικό.

Ολοκληρωμένη εικόνα δεν έχω ακόμα καθώς το φόρεσα για πολύ λίγο το μεσημέρι και το βράδυ που πήγα δουλειά είχα σακίδιο πλάτης, οπότε μάλλον πως έκλειναν οι αεραγωγοί στις ωμοπλάτες και δεν περνούσε πολύς αέρας αλλα ηταν εντάξει.

.....................................................ζεσταίνεται σχεδόν ακαριαία με την έκθεση του στον ήλιο λόγω συνθετικού υλικού, πάλι σε σύγκριση με το δερμάτινο, αλλα "στεγνώνεις" επίσης πολύ γρήγορα λόγω διάτρησης στα πλαινά (εισροή αέρα) και αεραγωγών στις ωμοπλάτες (αποβολή θερμού αέρα).


Νομίζω οτι το συγκεκριμένο μοντέλο είναι ένα απλό αντιανεμικό και τίποτε άλλο.

Δεν είναι καλό για καλοκαιρινό, ειδικά για Ελλάδα μια και έχει ελάχιστους αεραγωγούς και, όπως είδες, έχει συνθετικό υλικό.

:sick:

Nikoskazer2000
22/08/2006, 03:36
Τα CE προστατευτικά σε ώμους και αγκώνες τα έχει. Έβγαλα απο την πλάτη το mousepad και έβαλα την aftermarket που είχα στο Slick.

Εντάξει απο θέμα εξαερισμού δεν έχει πρόβλημα αρκεί να μην καλύπτεις τους αεραγωγούς στην πλάτη που βγαίνει ο ζεστός αέρας (π.χ με σακίδιο).

Υπήρχε και ενα cordurένιο της Bering αλλα δε μου γέμιζε και πολύ το μάτι καθώς ηταν γεμάτο παντού αεραγωγούς (αρα μικρή αντοχή υλικού) και αρκετά αντιαισθητικό κατ' εμέ.

:sun: :sun: :sun:

Kizoku
22/08/2006, 08:14
Έχω το Bering Sunrise. Κόστος 110ευρώ.

Προστατευτικό και στην πλάτη πέραν των υπολοίπων, διάτρητο, με αρκετές τσέπες θήκες. Σε γκριζομπέζ χρώμα ώστε να αντανακλάει και την πολλή ζέστη.

Χθες με τους 42+ βαθμούς δεν μπορώ να πω ότι έπαθα κάτι.

Mimas
15/05/2007, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
Suzukimaniac που το βρήκες 150€; Εγώ κοίταζα για το γκρι/μαύρο και όλοι το είχαν 230. Καλή η dainese αλλά κάπως υπερεκτιμημένη.

Και γώ το Air Flux της Dainese έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το πήρα απο την Αχαρνών στο καινούργιο Dianese Παπασταύρος (νομίζω ή κάπως έτσι) και μετρητά το δίνει 150 χωρίς πλάτη. Πλάτη παρήγγειλα με 70 ευρώ την καλή με τοις τρυπούλες.

ashton
15/05/2007, 16:03
to Sunrise είναι καλό τελικά ;
Γιατί έχω ένα αδιάβροχο (αλλά χωρίς πόρους) που είχε βγάλει πριν 4-5 χρόνια, αλλά δεν παλεύεται για μέσα στην πόλη καθώς δεν αναπνέει.

Nostra
15/05/2007, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
to Sunrise είναι καλό τελικά ;
Γιατί έχω ένα αδιάβροχο (αλλά χωρίς πόρους) που είχε βγάλει πριν 4-5 χρόνια, αλλά δεν παλεύεται για μέσα στην πόλη καθώς δεν αναπνέει.

το έχουμε πολλοί...


από τα πιο πετυχημένα καλοκαιρινά μπουφάν και σε πολύ ανταγωνιστική τιμή...


να το πάρεις...

προτίμησε το ανοιχτόχρωμο (μπεζ και όχι το μαύρο) για να αντανακλά περισσότερο τις ακτίνες του ήλιου.


:wave2: :wave2:

ashton
15/05/2007, 16:19
η τιμή είναι που είναι ελκυστική..
Γιατί έχω δει και κάτι Glover αλλά 250 γιούρια για θερινό μου φαίνονται κομματακι πολλά...

SPORAKIAS
15/05/2007, 16:22
εγω εχω το διατρυτο της richa και ειμαι ευχαριστημενος....εχει προστατευτικα και στα χερια και στην πλατη....

το πηρα 110€.....

παντως οτι και να παρεις ....οταν εισαι στασιμος θα σκας...:sick:

symvoulos
18/05/2007, 17:58
εχω το καλοκαιρινο της spidi και ειμαι πολυ ευχαριστιμενος.
το φωραω καθημερινα μεσα στην πολη και δεν σκαω
ψαχνω φωτο για να το δειτε.
το motomarket το εχει 168 euro αν δεν κανω λαθος....
:wave2:

symvoulos
18/05/2007, 18:02
νατο:beer:


89191

gtheof
18/05/2007, 18:14
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για την Αποθήκη. Εγώ πήρα αυτό το dainese air flux
(απλά το μπλε κομμάτι που φαίνεται στη φωτό είναι μαύρο) 180 ευρώ (έχει φουλ προστασία ώμους, αγκώνες, πήχεις, και παίρνει και πλάτη). Αυτό που παρέθεσε ο φίλος παραπάνω (επίσης dainese air flux) το έχει 140 ευρώ. Το μπουφάν δεν παίζεται, είναι πραγματικά καλοκαιρινό (είμαι και λίγο κολλημένος με τα dainese). Η καλοκαιρινή πλάτη στην Αποθήκη κάνει 50 ευρώ, αν θυμάμαι καλά (επειδή κάποιος είπε για 70).


89192

apk
19/05/2007, 17:31
Colori Eolos:a013:

Trans
23/05/2007, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtheof
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για την Αποθήκη. Εγώ πήρα αυτό το dainese air flux
(απλά το μπλε κομμάτι που φαίνεται στη φωτό είναι μαύρο) 180 ευρώ (έχει φουλ προστασία ώμους, αγκώνες, πήχεις, και παίρνει και πλάτη). Αυτό που παρέθεσε ο φίλος παραπάνω (επίσης dainese air flux) το έχει 140 ευρώ. Το μπουφάν δεν παίζεται, είναι πραγματικά καλοκαιρινό (είμαι και λίγο κολλημένος με τα dainese). Η καλοκαιρινή πλάτη στην Αποθήκη κάνει 50 ευρώ, αν θυμάμαι καλά (επειδή κάποιος είπε για 70).

Επειδή κι εγώ αυτό πήρα :) εχω να πω ότι όντως είναι καλοκαιρινό! Όσο πας με την μηχανή δεν έχεις πρόβλημα. Αν σταματήσεις και σ βαράει ο ήλιος στο φανάρι με ότι και να είσαι (ακόμα και με το καλοκαιρινό πουκάμισο) θα ζεσταθείς....

Το συγκεκριμένο νομίζω λεγεται zentex, zenden κάπως έτσι. Air flux πρέπει να είναι μια πατέντα της Dainese. Υπάρχει κι άλλο ένα καλοκαιρινό μπουφάν, πιο φθηνό, το οποίο εμένα προσωπικά δεν μου πολυάρεσε. Είναι ακόμα πιο "ελαφρύ" από το παραπάνω όμως. Φαντάζομαι ότι δεν θα σε ζεσταίνει τόσο. Φαντάσου ότι το άλλο μοντέλο σου δίνει μια αίσθηση ζακέτας με προστατευτικά ενώ αυτό είναι πιο πολύ μπουφάν.

Σχετικά με την πλάτη τώρα προτιμώ την παλιά την χειμερινή από την wave. Ο λόγος είναι γιατί τον χειμώνα, που φοράς περισσότερο το μπουφάν, αν έχεις την καλοκαιρινή είσαι σαν τον κυματιστό άθρωπο των ruffles. Ειδικά στην κορντούρα η πλάτη διαγράφει και μοιάζεις ολίγον από κυματιστός. Με την χειμωνιάτικη είσαι απλά ένας καμπούρης! BTW η wave είναι καμιά 10αριά ευρώ πιο ακριβή. 45 και 55 νομίζω είναι οι τιμές αλλά θα σε γελάσω.

Βεβαίως η wave πρέπει να είναι πιο άνετη με την ζέστη. Τώρα για ταξίδια που λες έχω να σου πω ότι πέρσυ ανέβηκα Δράμα με την μηχανή. Δεν είχα τότε το καλοκαιρινό αλλά και να το είχα πάλι δεν θα το φόραγα. Αν έβλεπες τι πράγματα έσκασαν στο μπουφάν πάνω θα πάθαινες πλάκα. Ειδικά στον κάμπο της Λάρισσας. Τώρα ναι, ψιλοζεστάθηκα οφείλω να πω. Όταν όμως "παει" η μηχανή ακόμα και ντάλα καλοκαίρι με το δερμάτινο δεν έχεις μεγάλο πρόβλημα. Αν σταματήσεις όμως ή πρώτη κίνηση είναι να βγάλεις το δέρμα από πάνω σου.

Άσε που σου δίνει μεγάλυτερη ασφάλεια. Τώρα για πιο κοντινές διαδρομές σίγουρα το καλοκαίρι θα φοράω το zendex.

latris mixanis
26/05/2007, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtheof
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για την Αποθήκη. Εγώ πήρα αυτό το dainese air flux
(απλά το μπλε κομμάτι που φαίνεται στη φωτό είναι μαύρο) 180 ευρώ (έχει φουλ προστασία ώμους, αγκώνες, πήχεις, και παίρνει και πλάτη). Αυτό που παρέθεσε ο φίλος παραπάνω (επίσης dainese air flux) το έχει 140 ευρώ. Το μπουφάν δεν παίζεται, είναι πραγματικά καλοκαιρινό (είμαι και λίγο κολλημένος με τα dainese). Η καλοκαιρινή πλάτη στην Αποθήκη κάνει 50 ευρώ, αν θυμάμαι καλά (επειδή κάποιος είπε για 70).

Πολύ καλό!!

Ήταν το μόνο απ' όσα δοκίμασα που έκαναν καλή εφαρμογή πάνω μου.
Μπαίνει αέρας από παντού και το βραδάκι αν είσαι σε κανένα νησί-βουνο δροσίζεσαι :lol:

Επίσης δες και το Βering αλλά προσωπικά δεν μου άρεσε η ποιότητα των προστατευτικών που είχε.

Μπορείς να διαβάσεις και ένα παλιότερο thread (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=19713&highlight=%EC%F0%EF%F5%F6%E1%ED) κια ν αδεις τι είχαμε πει και τότε:D

Δες κι αυτό το μπουφάν (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=433471&highlight=μπουφαν#post433471), πάρα πολύ καλό!!

sergiosm
30/05/2007, 20:47
Και εγώ έχω πάρει το dainese air flux
όχι όμως αυτό που έχει πάρει ο gtheof, αλλά αυτό
https://www.motoliberty.com/prod_detail.asp?Prod_ID=445

Είναι λίγο πιο ελαφρύ και ίσως λίγο πιο δροσερό.

Το πήρα πέρυσι μαζί με προστατευτικό πλάτης 200 ευρώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Πολύ καλή αίσθηση και δεν με ζεσταίνει καθόλου.

Μόνο όταν είμαι σταματημένος ανάμεσα σε αυτοκίνητα στο κέντρο ζεσταίνομαι.
Αλλά πείτε μου: αν δεν φορούσα το μπουφάν δεν θα ζεσταινόμουν ;;;

Mimas
31/05/2007, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Και εγώ έχω πάρει το dainese air flux
όχι όμως αυτό που έχει πάρει ο gtheof, αλλά αυτό
https://www.motoliberty.com/prod_detail.asp?Prod_ID=445

Είναι λίγο πιο ελαφρύ και ίσως λίγο πιο δροσερό.

Το πήρα πέρυσι μαζί με προστατευτικό πλάτης 200 ευρώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Πολύ καλή αίσθηση και δεν με ζεσταίνει καθόλου.

Μόνο όταν είμαι σταματημένος ανάμεσα σε αυτοκίνητα στο κέντρο ζεσταίνομαι.
Αλλά πείτε μου: αν δεν φορούσα το μπουφάν δεν θα ζεσταινόμουν ;;;

Αυτό πήρα και γώ πρίν ένα μήνα και είμαι πολύ ευχαριστημένος, πολύ ελαφρύ και περνάει άνετα ο αέρας.Όσο για όταν είμαστε σταματημένοι, δεν υπάρχει κάτι που να μπορεί να μας δροσίζει.

suzukimaniac
01/06/2007, 01:22
Dainese Air FLux :a46: :a46: :a46: