PDA

View Full Version : Ερωτήσεις για 1000 Rr (βελτίωση)



S16
17/08/2006, 12:44
Μιας και δεν λεει να γραφω σε ακυρα topic ανοιξα αυτο για να εκφρασω τις οποιες αποριες εχω.
Αφου με τη πηνια δεν εχω βγαλει ακρη αφου σχεδον ολα τα συνεργεια Honda στην περιοχη μου ειναι κλειστα συνεχιζω στην επομενη ερωτηση.
Εχει αλλαξει κανεις το πισω γραναζι με αυτο του 2006 μοντελου;
Χαμηλα το μηχανακι ειναι τελειως ψοφιο (καλα ειχα καλομαθει και εγω:smilea: ) και ψαχνω να το βελτιωσω λιγο.
Επισης εχω την υποψια οτι η εξατμιση το πνιγει παρα πολυ. Αλλα φραγκα για εξατμιση δεν παιζουν οποτε τι λετε για το γραναζι;
Μπαινει κουτι ή επειδη εχουν αλλαξει και τα σινεμπλοκ δεν ταιριαζει;
Υπαρχει τιποτα σε after-market;

:wave2:

NikosRR
18/08/2006, 08:36
Πέτα το τελικό και αποσύνδεσε και τη φλάπ βαλβίδα και θα είσαι μια χαρά.

S16
18/08/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosRR
Πέτα το τελικό και αποσύνδεσε και τη φλάπ βαλβίδα και θα είσαι μια χαρά.

Νικο ποια βαλβιδα λες;
Αυτη του τελικου ή αυτη που ειναι στην εισαγωγη στο φιλτροκουτι;

Tigas
18/08/2006, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Νικο ποια βαλβιδα λες;
Αυτη του τελικου ή αυτη που ειναι στην εισαγωγη στο φιλτροκουτι;

Δές εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=13784) και κάνε και καμια χρήση της ευρεσης , ερωτευμένε RRακια :D :wave2:

Όσο για το άν ξηλώσεις το τελικό που σου λέει ο NikosRR, επάνω υπάρχει μια βαλβίδα καυσαερίων κάτι σαν κλαπέτο είναι που ανοιγοκλείνει ανάλογα με το πόσο γκάζι δείνεις για καλύτερη απόδοση στο νορμάλ μηχανάκι σου.

Αλλάγη εξάτμισης θέλει και PC και το μηχανάκι θα χάσει κι άλλο χαμηλά αλλά ψηλά θα αρχίσει να ξυρίζει.

NikosRR
19/08/2006, 10:09
S16 αυτά που λέει ο Σταύρος εννοώ, αλλά πιστεύω ότι με σωστή ρύθμιση του commander το μηχανάκι μεταμορφώνεται.αυτό όμως ασ'το για αργότερα.καλό θα ήταν για να ξέρεις τι κάνεις, κάθε φορά πριν κάνεις την παραμικρή αλλαγή να του κάνεις δυναμομέτρηση και μετά να βλέπεις τη διαφορά σε σχέση με πριν.

LittleJohn
19/08/2006, 12:22
Γρανάζι και flaps και το μηχανάκι θα πάρει αρκετά χαμηλά...Μη μπλέξεις ακόμα με PC και εξατμίσεις...

Όπως είπε και ο NikosRR ξεκίνα από χαμηλά με περιφερειακές βελτιωσούλες και προχώρα σιγά σιγά...


* Με τα flaps μόνιμα ανοιχτά, σκέψου οτί εκείνο το γκούχχχ που κάνει το μηχανάκι αν του τα χώσεις πχ με τρίτη ,εξαλείφεται...

S16
21/08/2006, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
Γρανάζι και flaps και το μηχανάκι θα πάρει αρκετά χαμηλά...Μη μπλέξεις ακόμα με PC και εξατμίσεις...

Όπως είπε και ο NikosRR ξεκίνα από χαμηλά με περιφερειακές βελτιωσούλες και προχώρα σιγά σιγά...


* Με τα flaps μόνιμα ανοιχτά, σκέψου οτί εκείνο το γκούχχχ που κάνει το μηχανάκι αν του τα χώσεις πχ με τρίτη ,εξαλείφεται...

Δεν το λεω απο την αποψη οτι δε μου φτανει το γκαζι του.
Απλα χαμηλα μου φαινεται αδειο.
Το γραναζι απο το 2006 κανει ή κοιταω κατι σε after-market;

Ακομα και με τελικο αδειαζει χαμηλα το μηχανακι; Το pc χρειαζεται και με το τελικο μονο;

Σας ευχαριστω για τη βοηθεια σας.:beer: :beer:

NikosRR
21/08/2006, 18:07
Το pc κάνει τη δουλειά που θές και με το μαμά τελικό αν καταφέρεις να είναι μόνιμα ανοιχτό το κλαπέτο που έχει λίγο πριν απο το τελικό της εξάτμισης.;)

S16
20/09/2006, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosRR
Το pc κάνει τη δουλειά που θές και με το μαμά τελικό αν καταφέρεις να είναι μόνιμα ανοιχτό το κλαπέτο που έχει λίγο πριν απο το τελικό της εξάτμισης.;)

Νικο εσυ φορας pc στο δικο σου;
Βασικα σαν value for money το pc λεει, αλλα φοβαμαι ποιος θα μου το ρυθμισει.
Μην γινει καμια πατατα και κλαιμε το μοτερ. Το τελικο μπορει να λεει απο θεμα εμφανισης και ηχου, αλλα δε νομιζω να κανει και πολλα απο δυναμομετρησεις που βλεπω.
Ασε που τελικο σιγουρα θα βρω καποια στιγμη μεταχειρισμενο.:winka:

NikosRR
20/09/2006, 16:31
Κάνει δουλειά το pc.Όχι ακόμα αλλά σύντομα σε 1-2 μήνες θα έχω βάλει και αυτό αφού πρώτα βάλω και τα head pipe για να μην πληρώνω τσάμπα χαρτογραφήσεις.Για χαρτογράφηση να πας στον Γκινοσάτη που έχω ακούσει καλά λόγια 1ον σαν άνθρωπο απο 3 διαφορετικά άτομα και σαν μάστορα απο 2.Ο 3ος θα μου πει εντός των ημερών τι λέει και σαν μάστορας αφού εκεί πήγε το 954 για χαρτογράφηση.Να ξέρεις οτι πέρα απο δυναμόμετρο χρειάζεται και καυσαναλυτής κατά τη χαρτογράφηση για να σου ρυθμίσουν σωστά το μείγμα.Μερικοί το ρυθμίζουν με τη μύτη!:) Ο SAM έχει πάει και του έχει κάνει χάρτη σε Fazer600, ρώτησέ τον.

idi
20/09/2006, 16:33
φυσικα και υπαρχει αφτερμαρκετ γραναζι...

γιατι να μην υπαρχει? :confused:

λογικα θες ενα δοντακι μικροτερο ΕΜΠΡΟΣ γραναζακι... θα δεις μεγαλυτερη διαφορα και κοστιζει λιγοτερο απο το πισω μεγαλυτερο (πανε αναποδα) αν θες να το "κοντυνεις"

προσοχη

1 δοντακι αλλαγη ΕΜΠΡΟΣ ισοδυναμο με ~3 (2 κομα κατι) ΠΙΣΩ

NikosRR
20/09/2006, 16:36
Σωστά λέει ο idi αλλά εγώ το γρανάζι το αφήνω για το τέλος ή όταν αλλάξω αλυσιδογράναζα!:)

nktR
02/10/2006, 07:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosRR
Κάνει δουλειά το pc.Όχι ακόμα αλλά σύντομα σε 1-2 μήνες θα έχω βάλει και αυτό αφού πρώτα βάλω και τα head pipe για να μην πληρώνω τσάμπα χαρτογραφήσεις.Για χαρτογράφηση να πας στον Γκινοσάτη που έχω ακούσει καλά λόγια 1ον σαν άνθρωπο απο 3 διαφορετικά άτομα και σαν μάστορα απο 2.Ο 3ος θα μου πει εντός των ημερών τι λέει και σαν μάστορας αφού εκεί πήγε το 954 για χαρτογράφηση.Να ξέρεις οτι πέρα απο δυναμόμετρο χρειάζεται και καυσαναλυτής κατά τη χαρτογράφηση για να σου ρυθμίσουν σωστά το μείγμα.Μερικοί το ρυθμίζουν με τη μύτη!:) Ο SAM έχει πάει και του έχει κάνει χάρτη σε Fazer600, ρώτησέ τον.

καλημέρα και καλό μήνα.
Να πας και να ζητήσεις τον υπεύθυνο του καταστήματος τον Περικλή όπου χειρίζεται άριστα το δυναμόμετρο - χαρτογραφήσεις κλπ και να του πεις
ότι έρχεσαι από τον κουμπάρο του τον Νίκο.
Γκινοσάτης: 210 7624426-7 8.00 - 4.00
σου στέλνω πμ:wave2:

*Να σου ζήσει και η κόρη σου ?:wave2:

NikosRR
02/10/2006, 16:20
Η κόρη μου;:eyepop: Πώς τα λές έτσι;Με τρομάζεις!

nktR
02/10/2006, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosRR
Η κόρη μου;:eyepop: Πώς τα λές έτσι;Με τρομάζεις!

για τη φωτό που έχεις λέω:sun:

NikosRR
03/10/2006, 16:01
Ούφ!Τρόμαξα, την βρίκα μεταξύ κάποιων άβαταρ στο δίκτυο.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

S16
24/10/2006, 20:39
Λοιπον επειδη το cbrακι μα ζευει χιλιομετρα και πλησιαζει το service των 12000 Km πρεπει να αλλαξω λαδια. Αυτη τη στιγμη φοραω κατι Agip πληρως συνθετικα απο τα οποια ειμαι ευχαριστημενος αλλα θελω να δοκιμασω και κατι αλλο.
Εχω βρει κατι castrol πληρως συνθετικα στο practiker περιπου 14 ε/lt.
Επισης σκεφτομαι και για amsoil για τα οποια ακουω καλα λογια γενικοτερα.
Ακουω τις γνωμες σας σαν ποιο εμπειροι. Βασικος στοχος η αριστη λειτουργια του κιβωτιου.
Νικο τα mobil που τα βρισκεις και ποσο. Εντυπωσεις;

Ασχετο αλλα εφαγα τα τακακια. Τοσο ευκολα τελειωνουν αυτα ρε παιδια; :confused: :confused:

NikosRR
24/10/2006, 21:13
Mobil1 δαγκωτό!Έχει στα πρατήρια της ΕΚΟ αλλά θα σε γδάρουν, μπορείς να τα πάρεις και απο τον Λαμπριανίδη στην Καλοιρόης(δε θυμάμαι πως γράφεται) 12€/lt

Tigas
27/10/2006, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Λοιπον επειδη το cbrακι μα ζευει χιλιομετρα και πλησιαζει το service των 12000 Km πρεπει να αλλαξω λαδια. Αυτη τη στιγμη φοραω κατι Agip πληρως συνθετικα απο τα οποια ειμαι ευχαριστημενος αλλα θελω να δοκιμασω και κατι αλλο.
Εχω βρει κατι castrol πληρως συνθετικα στο practiker περιπου 14 ε/lt.
Επισης σκεφτομαι και για amsoil για τα οποια ακουω καλα λογια γενικοτερα.
Ακουω τις γνωμες σας σαν ποιο εμπειροι. Βασικος στοχος η αριστη λειτουργια του κιβωτιου.
Νικο τα mobil που τα βρισκεις και ποσο. Εντυπωσεις;

Ασχετο αλλα εφαγα τα τακακια. Τοσο ευκολα τελειωνουν αυτα ρε παιδια; :confused: :confused:

10W40 MOTUL ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ 300V, το κιβώτιο δεν θα ακούγεται καθόλου , δοκιμασμένο σε ΄΄άγριες΄΄ συνθήκες και τιμή 13,50 το λίτρο.


Τα τακάκια εγώ τα άλλαξα στα 24000+ με ελάχιστα χλμ στην Αθήνα όμως και αυτό επειδή μπήκα στην πίστα.

Τα τακάκια δέν είναι πολύ ακριβά 70 το σέτ κάνουν εμπρός και κανα 30-40 τα πίσω.

S16
31/10/2006, 00:15
Λαδια θα δοκιμασω τα mobil αυτη τη φορα και βλεπουμε...
Δεν ειναι το θεμα αν ειναι ακριβα τα τακακια αλλα μου κανει εντυπωση που τα εφαγα τοσο γρηγορα.
Ρωτησα και για πισω γραναζι afam 42 δοντια και μου ειπαν 45 €. Αυριο θα παω να το παρω για να το αλλαξω στο service.
Για φιλτρο αερα τι παιζει; Ξερετε καθολου τιμες απο κανενα after-market;

Μπορουν να δουν τιποτα στν εγκεφαλο ή τελος παντων παιζει καμια ρυθμιση ή τσαμπα θα τους το παω για service;
Τη διευθυνση του ginosati την ξερει κανεις;

Tigas
31/10/2006, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Λαδια θα δοκιμασω τα mobil αυτη τη φορα και βλεπουμε...
Δεν ειναι το θεμα αν ειναι ακριβα τα τακακια αλλα μου κανει εντυπωση που τα εφαγα τοσο γρηγορα.
Ρωτησα και για πισω γραναζι afam 42 δοντια και μου ειπαν 45 €. Αυριο θα παω να το παρω για να το αλλαξω στο service.
Για φιλτρο αερα τι παιζει; Ξερετε καθολου τιμες απο κανενα after-market;

Μπορουν να δουν τιποτα στν εγκεφαλο ή τελος παντων παιζει καμια ρυθμιση ή τσαμπα θα τους το παω για service;
Τη διευθυνση του ginosati την ξερει κανεις;

Δές εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=15271) για όλους του dealer Honda ανα την Ελλάδα, έχει μπεί sticky από τον sniper εδώ και ποοοολύ καιρό. :wave2:

S16
30/11/2006, 13:27
Ξερει κανεις να μου πει αν γινεται να ανοιξω λιγο τα κλιπ ον.
Πιστευω πως αν ανοιξω λιγο τα κλιπ ον θα γινει πιο ξεκουραστη η θεση οδηγησης.

Απλα δεν ξερω αν γινεται, γιατι πριν απο χρονια που ειχα ενα 400 δεν γινοταν.

petani
05/12/2006, 20:02
Δυστυχως δεν γινεται γιατι εχουν ενα πυρακι απο κατω που πιανει στην πανω τιμονοπλακα.....
Για προσεξε αυτο.................και αν αντεχεις το εξοδο......παρτα.....ειναι οτι καλυτερο..................
...τα φερνει η ΗΛΙΟΦΙΛ στη Λυκοβρυση........


71260

S16
08/12/2006, 13:58
Αυτο φοβομουνα.
Ευχαριστω.:smilea:

Δε νομιζω να τα βαλω. Δεν μου αρεσει εμφανισιακα.

petani
10/12/2006, 10:26
Μωρε εχεις δικιο......ουτε και μενα μου αρεσουν......αλλα.....τι να κανω.....βολευουν πολυ τα ατιμα.....ειδικα με το σακιδιο.......ειναι και η ηλικια μου βλεπεις.......ποναει και λιγο η μεσουλα μου
......δεν βαριεσαι.....:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

S16
11/12/2006, 11:45
:beer: :beer:

S16
09/01/2007, 14:19
Παμε λοιπον στο επομενο κεφαλαιο που λεγεται λαστιχα.
Μιας και πολυ αμεσα θα αλλαξω ελαστικα και αφου θα αλλαξω και το μπροστα, αν και εχει αρκετο ψωμι ακομα θελω να μου πει κανεις αν εχει δοκιμασει 180/55-17 πισω.

Σκεφτομαι για τα michelin 2ct, εχει κανεις προσωπικη αποψη γι΄αυτα;

Επισης μιας και θα ασχοληθουμε με το θεμα τροχοι, ας δουμε και τα παρακατω...

1. αλλαγη βαλβιδων με αλλες με γωνια γιατι τωρα δεν μπορω να ελενξω τον αερα και
2. τοποθετηση κοκκινης (οχι πορτοκαλι) ριγας στις ζαντες. Ποιος μπορει να τις βαλει ετσι ωστε να μην κανουν τον κυματισμο που κανουν στους πεισσοτερους;

Τα φωτα σας...

pissaman
09/01/2007, 14:33
βαλβίδες έχω βάλει και είναι πολύ βολικές.