PDA

View Full Version : ΖΑΚΥΝΘΟΣ Εντυπώσεις



beholder
18/08/2006, 01:10
Παει κι αυτό τελείωσε γιατί ετσι είναι Ολα τα ωραια τελειωνουν καποτε Δεν ξερω αν σας εχει τυχει άλλα εγω οταν γυρναω απο διακοπες ειμαι σε περιεργη φάση Πλακωνουν κατι προβληματισμοί του τυπου τι κανω; γιατι ζω οπως ζω, αφου υπάρχει εκει εξω το κατι άλλο; και κατι τετοια.
Τεσπα οι αναμνησεις οταν περνας καλά ειναι αυτο που σου μενει και θα σε συντροφευει για πολυ καιρο και θα σου δινει κουράγιο

Θεωρω βασικό οταν ξεκινας να πας καπου να ξερεις τι ζητάς.
Φευγοντας λοιπόν υστερα απο 11 μηνες φορτωμένους βαρια με πίεση και συνεχές τρέξιμο το μονο που ζητουσα ητανε 10 μερες ηρεμία. Δεν ειχα σχεσεις με το νησι και η επιλογη εγινε στη τυχη. Πηρα τις "Διακοπες" κοιταξα που υπάρχουν πολλες παραλίες με οργανωμενα ξενοδοχεια και εγω πηγα εντελώς αντιθετα.
Ετσι κατέληξα στο Κορηθι Βορεια στο νησί και η επιλογη μου δεν με απογοητευσε.
Εκει στο λιμανακι του Αγ Νικολαου ητανε το ορμητηριο για οπου ηθελα να πάω. Σε αντιθεση με το ΝοτιοΑνατολικο τμημα του νησιου οπου ητανε κολαση (με όλα τα καλα και τα κακα της) στο επάνω μερος τα πραγματα ειναι πολυ πιο ηρεμα.
Λιγες οι παραλιες άλλα πολυ ωραιες, οι ντοπιοι φιλικοι και εξυπηρετικοι, και φαγητο απο αξιοπρεπες μεχρι και πεντανοστιμο. Στο χωριο δεν υπηρχαν ουτε εφημεριδες Κατι που για άλλους ειναι ισως μειονεκτημα άλλα για εμενα καλυτερα. Ειπαμε 10 μερες ηρεμια.
Οι δρομοι με απιστευτα στροφιλικια και η ποιοτητα της ασφαλτου σε άλλα σημεια επικινδυνα γλυστεροι και σε καποια άλλα που την ειχαν στρωσει προσφατα πολυ καλη. Χρειαζεται προσοχη οχι τοσο απο τους ντοπιους (μιλαω για το βορειο τμημα παντα) οσο απο τους τουριστες, που χαζογυρνωντας τις διαφορες παραλιες και μη ξεροντας τους δρομους δημιουργουν καποιες φορες επικινδυνες καταστασεις.
Απο το λιμανακι του Αγ Νικολαου άλλα και απο το Φαρο που ειναι εκει κοντα ξεκινανε μικρες βαρκες για να σας πανε στις γαλαζιες σπηλιες και στο Ναυαγιο. Δεν εννοειτε να πας Ζακυνθο και να μην πας σε αυτα τα 2 μερη συν το Λαγανα στα Νοτια του νησιου.
Η θαλασσα οπου και αν πηγαμε πεντακαθαρη και ειδικα στις σπηλιες όπου ο ηλιος και ο βυθος κανουν τα δικά τους παιχνιδια ητανε χαρμα οφθαλμών.
Στο ναυαγιο εκτος απο πλοιο μπορεις να πας και οδικώς να το δεις απο πάνω (300μ υψόμετρο) Αξιζει πραγματικά.
Και φυσικά θα πρεπει να πατε και στο καμπί να δειτε τη δυση του ηλίου Ενα θεαμα πραγματικά όμορφο

beholder
18/08/2006, 01:24
Εδω το Ναυαγιο απο υψομετρο 300μ


58498

beholder
18/08/2006, 01:26
Ξημερωμα στο λιμανακι του Αγ Νικολαου


58499

beholder
18/08/2006, 01:27
Ηλιοβασιλεμα στο καμπί


58500

beholder
18/08/2006, 01:28
Μεσα στις σπηλιες


58501

beholder
18/08/2006, 01:30
Τη δευτερη μερα που πηγα επιασε μια μπορα απ τις λιγες που εχω δει στη ζωη μου
Μιλαμε για φοβερο αερα και βροχη
Εδω ειναι καθως πλησιαζει Μεσα σε 8-10 λεπτα απο τη φωτο ειχε ξεκινησει




58502

beholder
18/08/2006, 01:43
Ειχα τη τυχη να μεινω σε ενα δωματιο που το ειχε ο καπεταν Γιαννης Σπανιος ανθρωπος και γνησιος . Eaν τυχει και ειστε και κυνηγοι τοτε ειναι σιγουρο οτι θα περασετε καλα λεγοντας και ακουγοντας ατελειωτες ιστοριες με (τα γνωστα ψεμματα των κυνηγων) για τα απιθανα κυνηγια.
Η Γυναικα του η Λινα μας μαγειρεψε απο τα καλυτερα φαγητα που εχω φαει στη ζωη μου.

Αλλα μερη που πηγα ειναι οι Αλυκες το Αργασι ο Βασιλικός και φυσικά ο Λαγανας ο οποιος ειναι το τελειο μερος για να ξεφυγεις με ολη τη σημασια της λεξης.
Απο το Αργασι και προς τα Νοτια μεχρι το βασιλικο ειναι ο οργανωμενος τουρισμος με οτι συνεπαγεται αυτο.
Πολυτελη ξενοδοχεια χλιδα παντου, απιστευτα @ολαρακια, και το νησι να εχει βουλιαξει απο τουρισμό.

Η μονη κακη εντυπωση που μου αφησε η Ζακυνθος ειναι οτι σε αυτα τα μερη εχουν κλεισει οι ξενοδοχειακες μοναδες ολες τις παραλιες και δεν ειναι ευκολη η προσβαση στον απλο επισκεπτη που θελει να κανει ενα μπανιο στις παραλιες.

Εαν εισαι πιτσιρικας και βραζει το αιμα σου ή θέλεις την εντονη ζωη ο Λαγανας ειναι το μερος σου.
Αφθονο ποτο μουσικη στο τερμα και τρελλα γλεντια μεχρι το πρωι (και οτι ηθελε προκυψει)
Αλλα προσοχη Μην παρετε το Μοτο μαζι σας Μετα απο κάποια ωρα το να οδηγησεις στους δρομους με όλους αυτους τους μεθυσμενους ειναι ακρως επικινδυνο.

crs-k
18/08/2006, 08:32
Παντα να περναμε καλα, κι ας θελουμε κι αλλο ...


:smokin: :beer: :wave2:

makis206
18/08/2006, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από beholder
Εδω το Ναυαγιο απο υψομετρο 300μ

Από λάθος έχεις επισυνάψει ξανά το λιμανάκι του Αγ.Νικολάου !:lol:

Αλλά σε συγχωρνάμε γιατί πέρασες καλά και χαλάλι σου !

Πάντα τέτοια !

:beer: :beer: :beer:

taxydromos
18/08/2006, 13:39
ευγε μπαμπη!!
ξεκουραστηκε το ματι σου μ'ολα αυτα που ειδες μαναμ..γεμισαν οι μπαταριες σσ...:cool: :cool: :cool:

beholder
25/08/2006, 08:16
Εχετε δικιο παιδια και ευχαριστω για τα καλα λογια Πραγματι εστω και για λιγο ξαναγινεσαι ανθρωπος.
Επανορθωνω λοιπόν με τη σωστη φωτο


58990

makis206
25/08/2006, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από beholder
Επανορθωνω λοιπόν με τη σωστη φωτο

Κατά την ταπεινή μου γνώμη αυτή η παραλία μπορεί και να είναι ότι πιο όμορφο κουβαλάει αυτή η χώρα !

Πανέμορφη !!

:beer: :beer: :beer:

pissaman
25/08/2006, 11:40
Να συμπληρώσω, ότι και το Κερί, είναι τέλειο με πανσέλληνο για φαγητό

lammadin
25/08/2006, 18:43
μιας και κρατανε οι ριζες μου απο Ζακυνθο εχω να πω οτι η Ζακυνθος ειναι απο τα λιγα μερη που συνδιαζουν τα παντα.

Το μονο προβλημα που αντιμετοπισα φετος που πηγα μετα απο 3 χρονια ηταν οι δρομοι που γλυστρουσαν τρελα..!:eek:

προτεινω και τα παρακατω μερη:
1.λυμιωνας(βοριοδυτικα)
και φαϊ στη μοναδικη ταβερνα.
2.πορτο βρομη(επισης)
3.καλαμακι (στο κεντρο του κολπου του λαγανα)
εκει ψαξτε για την ταβερνα ΜΗΧΑΕΛΟΣ
ειναι πανω στον κεντρικο δρομο του χωριου.δε θα βρειτε καλυτερο φαγητο.