PDA

View Full Version : "Περιεργα" πραγματα διαβαζω για το νεο ΖΧ10...



jbear
18/08/2006, 04:01
...και λιγο αντικρουώμενα μεταξυ τους...

Αναφερομαι στα δυο τευχη του ΜΟΤΟ για τα 1000αρια φετος.

Στο ενα (master bike) βγαινει πρωτο στην κατηγορια του, και στο αλλο (ταξιδι στη Μαγιορκα, παρμενο απ το ΤWO magazine) τελευταιο!!! Το ακριβως αντιθετο συμβαινει με το CBR 1000... Μου φαινεται απιστευτο.

Στο πρωτο συγκριτικο συμμετεχουν 17 αναβατες απ ολο τον κοσμο, στο αλλο 4 (αγγλοι). Υποθετω οτι το 1ο βρισκεται πιο κοντα στο χαρακτηρισμο αντικειμενικο.

Στο master bike το ΖΧ υπερισχυει του CBR σε πλαισιο (εκτος απο κραδασμους), τον κινητηρα και στις αναρτησεις, στο δρομο (2ο) σχεδον πουθενα!!!

Εντυπωση μου εκαναν χαρακτηρισμοι οπως το οτι δεν στριβει καλα (ανοιγει την τροχια του), "πλαδαρη" μοτοσυκλετα, αταιριαστο πλαισιο, τζογοι μεταδοσης, κ.α.

Δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει... Γιατι τετοια διαφορα μεταξυ πιστας και δρομου? Γιατι δε θελω να αρχισω να σκεφτομαι πονηρα...

Για πειτε ρε παιδια... Προσπαθω αλλα ακρη δεν βγαζω.




Δεν προκειται να αγορασω μοτοσυκλετα, αποριες εχω.

stako
18/08/2006, 08:09
Αν περιμένεις από τεστ να μάθεις την αλήθεια για τα μηχανάκια...............

Άστο καλύτερα................... Όλα στημένα είναι...............

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

DimST
18/08/2006, 08:17
Άλλο ταξίδι και άλλο ΜΟΝΟ πίστα σε μια απο τις πιο τεχνικές πίστες της Ευρώπης...
Τα περιοδικά, οι συντάκτες δηλαδή την γνώμη τους λένε ουσιαστικά, άλλο να σου πεί την γνώμη του ο μέσος συντάκτης (μέτριος οδηγικά αλλά έμπειρος με πολλά χλμ στην πλάτη - ίσως και ψιλοκουρασμένη), άλλο ο κ@υλοφονιάς πιτσιρίκος (μικρή εμπειρία πολύ τρέλα) και άλλο ένας πρώην αγωνιζόμενος με πολλά χρόνια συντάκτης. Αυτά πρέπει να μάθουμε να τα ξεχωρίζουμε...

Γι' άυτό θα δείς σε διάφορα περιοδικά του εξωτερικού την λεζάντα κάτω απο τις... βαθμολογίες (Οι βαθμολογίες ισχύουν για το συγκεκριμένο τέστ και μόνο, σε σύγκριση με τις συγκεκριμένες μοτό κλπ).

Κατάλαβες;

:beer: :D

DimST
18/08/2006, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Αν περιμένεις από τεστ να μάθεις την αλήθεια για τα μηχανάκια...............

Άστο καλύτερα................... Όλα στημένα είναι...............

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Πολύ ισοπεδοτικός είσαι και δεν υπάρχει λόγος... τι εγινε; γιατί έτσι;

stako
18/08/2006, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Πολύ ισοπεδοτικός είσαι και δεν υπάρχει λόγος... τι εγινε; γιατί έτσι;

Τι να πω, δε ξέρω αλλά μετά από 10 χρόνια που διαβάζω (διάβαζα) περιοδικά αυτή η γεύση μου έχει μείνει.

Μπορεί να κάνω και λάθος.

TATAR
18/08/2006, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Τι να πω, δε ξέρω αλλά μετά από 10 χρόνια που διαβάζω (διάβαζα) περιοδικά αυτή η γεύση μου έχει μείνει.

Μπορεί να κάνω και λάθος.

:a18: :a18: Συμφωνώ απόλυτα. Το ίδιο και με τα αυτοκίνητα. Απλό παράδειγμα το ΜΟΤΟ την περίοδο που δεν τα πήγαινε καλά με την TRIUMF σε κάποια τεύχη ήταν σχεδόν PESS KIT της YAMAHA

sub_zero
18/08/2006, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Πολύ ισοπεδοτικός είσαι και δεν υπάρχει λόγος... τι εγινε; γιατί έτσι;

Κατα την άποψή μου έχει δίκιο όσον αφορά τον ελληνικό ειδικό τύπο και πιο συγκεκριμένα περιοδικά αυτοκινήτου και μοτο...

Παρατήρησε (και καταμέτρησε) σε οποιοδήποτε περιοδικό αυτού του τύπου τις διαφημίσεις ΠΡΙΝ διαβάσειες τα συγκριτικά, μετά διάβασε το συγκριτικό... θα καταλάβεις τι εννοώ... :winka: :winka: :winka:

Ολα γίνονται για τα ριάλια (μπικικινια, γιούργια όπως θές πεστα)..

:wave2: :wave2:

DimST
18/08/2006, 11:41
Κανείς δεν μαλώνει το χέρι που τον ταίζει, τα τέστ σαφέστατα και δεν βροντοφωνάζουν τα όποια προβλήματα μπορεί να εντοπίσουν στα μηχανάκια, αυτό που κάνουν είναι να το αναφέρουν σαν ενόχληση, σαν αρνητικό, σαν κάτι που απλά δεν τους άρεσε... σε καμία περίπτωση δεν θάβουν όμως...

Και αυτό είναι κατανοητό...

H.A.Balafoutre
18/08/2006, 16:44
Αν όλοι εσείς είχατε περιοδικά τότε ας κάνατε διαφορετικά. Να μην λέμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια.

Το νέο ZX10R μόνον από εμφάνιση δεν μου άρεσε, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό, κατά τα άλλα είναι σε όλα του πιο ραφιναρισμένο και καλύτερο από το παλιό.

Και σίγουρα πολύ ανώτερο από το cbrάκι.

periklisk
20/08/2006, 19:21
Τα τεστ είναι στην καλύτερη υποκειμενικά αφού αναφέρουν τη γνώμη του συντάκτη και στην χειρότερη στημένα... Ότι θέλει παίρνει κανείς...

Βέβαια όσοι περισσότεροι συμμετέχουν στην ψηφοφορία τόσο πιο "αντικειμενικό" είναι το αποτέλεσμα!

babishondakias
17/10/2006, 23:34
ΦΙΛΕ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ZX10R HTAN ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ Η CBR ΕΓΙΝΕ ΠΟΛΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ZX ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ CBR.
ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η CBR ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΡΑ ΤΑ ΠΙΟ ΛΙΓΑ ΑΛΟΓΑ