PDA

View Full Version : Ρεζερβουαρ και χρωμα



CyBeRseXX
18/08/2006, 11:52
Εχει φυγει το χρωμα στα αριστερα κ δεξια του ρεζερβουαρ, στα σημεια που ακουμπαει η σελα κ φαινεται το μεταλο. Γυρω γυρω εχει πεταξει κ λιγη σκουρια :cry:

Πως μπορω να το συνεφερω?

dirtbird
18/08/2006, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από CyBeRseXX
Εχει φυγει το χρωμα στα αριστερα κ δεξια του ρεζερβουαρ, στα σημεια που ακουμπαει η σελα κ φαινεται το μεταλο. Γυρω γυρω εχει πεταξει κ λιγη σκουρια :cry:

Πως μπορω να το συνεφερω?
Εγώ που έχω bagster επάνω δεν έχω πτέτοιο πρόβλημα. Μόνο οι σωλήνες του υποπλαισίου έχουν ξεβάψει από την σέλλα.

Τώρα τι ακριβώς θέλεις να συνεφέρεις? Για τη σκουριά τρίψε το με πολύ ελαφρύ χαρτί (1000 και) ή δοκίμασε στην αρχή με το αλουμινόχαρτο από τσιγάρα και βλέπεις.

Για μετά εξαρτάται αν φαίνεται με την σέλλα επάνω κ.τ.λ. αν θα πας για βάψιμο ή όχι.

CyBeRseXX
18/08/2006, 12:49
και εγω εχω μπαγκστερ αλλα εφυγε το χρωμα :mad:

Συγκεκριμενα, στο πισω μερος του ρεζερβουαρ και χαμηλα κανει μια κουρμπα σε σχημα Π. για να προσαρμοζει η σελα. Στα σημεια που ακουμπανε οι μυτερες ακρες της σελας εχει φυγει το χρωμα.

Τριψιμο οκ, καταλαβα. Μετα αν το περασω με ενα διορθωτικο χρωμα οπυ εχω απο παλια, θα κρατησει? Η θα συνεχισει να σκουριαζει ?

dirtbird
18/08/2006, 12:55
Πριν το χρώμα θέλει και υπόσστρωμα (primer) για να το προστατέψει καλύτερα ΚΑΙ να πιάσει και το χρώμα καλύτερα.

Καλύτερα να το αναλάμβανε επαγγελματίας ...

CyBeRseXX
18/08/2006, 13:03
ευχαριστω για τις απαντησεις.

Μαλλον θα δοκιμασω να το μπαλωσω μονος, γιατι ψαξε βρες επαγγελματια, ασε τη μηχανη εκει 1-2μερες, μετα τραβα να την περνεις κ καμμια 50αρα ευρω που θα παει, προτιμω να το αφησω οοοταν τρυπισει, ααααν τρυπισει (γιατι ειναι κ Χοντα ε) :D

dirtbird
18/08/2006, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από CyBeRseXX
ευχαριστω για τις απαντησεις.

Μαλλον θα δοκιμασω να το μπαλωσω μονος, γιατι ψαξε βρες επαγγελματια, ασε τη μηχανη εκει 1-2μερες, μετα τραβα να την περνεις κ καμμια 50αρα ευρω που θα παει, προτιμω να το αφησω οοοταν τρυπισει, ααααν τρυπισει (γιατι ειναι κ Χοντα ε) :D

ΟΚ.

Τότε απλά καθάρισε το και πέρνα το έστω πρόχειρα με κάποιο primer. Για παραπάνω ρώτα σε χρώματα αυτοκινήτου. Αν πάραυτα θέλεις κωδικό χρώματος, αναγράφεται πάνω στο αυτοκόλλητο, πίσω δεξιά στο υποπλαίσιο.:wave2: