PDA

View Full Version : Θερμοκρασία - Απορίες



perastikos
18/08/2006, 19:09
Καλησπέρα,

Η κύρια διαδρομή που κάνω με τη μηχανή μου (Honda Transalp 650 + δερμάτινο tank cover αν παίζει ρόλο) είναι 'εκτός πόλης', μάλλον καλύτερα δεν έχει σχεδόν καθόλου σταμάτα-ξεκίνα κλπ (μέση ταχύτητα 100χλμ/ώρα). Σήμερα μπήκα στο κέντρο και επειδή είχε αρκετή κίνηση ήμουν συνεχώς με πρώτη, συμπλέκτη... κούτσα κούτσα γενικώς.

Ο δείκτης θερμοκρασίας μετά από 25-30 min περίπου είχε φτάσει περίπου στη μέση και λίγο αργότερα την ξεπέρασε. Αν και μετά από λίγο βγήκα από την κίνηση, άνοιξα γκαζάκι και η θερμοκρασία έπεσε σχεδόν αμέσως (λίγο πιο κάτω από τη μέση, εκεί που είναι συνήθως) έχω την αίσθηση ότι αν συνέχιζα με πρώτη/συμπλέκτη ίσως ανέβαινε ακόμη.

Μέσα στη πόλη, με τέτοια οδήγηση, είναι φυσιολογική συμπεριφορά? Εσείς στα δικά σας μοτόρια, ιδιαίτερα αυτοί που είναι Αθήνα, τι έχετε παρατηρήσει?

Τέλος, τι ελέγχους μπορώ να κάνω μόνος μου στη μηχανή??
- Βενζίνη :p
- Πίεση ελαστικών
- Κατάσταση αλυσίδας
- ? ? ?

tsoukas77
18/08/2006, 20:28
Απολυτα φυσιολογικο φαινομενο...

lyk0s
18/08/2006, 20:35
25-30 λεπτα στη μέση και λίγο αργότερα την ξεπέρασε? μια χαρα εισαι...

Εγω με cbf 600 μεσα στην πολη αν πηγαινω με πρωτη-δευτερα αναβει το ψυγειο μετα απο κανα δεκαλεπτο...

kostisthegreek
18/08/2006, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Καλησπέρα,

Τέλος, τι ελέγχους μπορώ να κάνω μόνος μου στη μηχανή??
- Βενζίνη :p
- Πίεση ελαστικών
- Κατάσταση αλυσίδας
- ? ? ?

Εκτός απ΄αυτά που έγραψες προσοχή στα υγρά της.

makis206
18/08/2006, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από lyk0s
25-30 λεπτα στη μέση και λίγο αργότερα την ξεπέρασε? μια χαρα εισαι...
Εγω με cbf 600 μεσα στην πολη αν πηγαινω με πρωτη-δευτερα αναβει το ψυγειο μετα απο κανα δεκαλεπτο...

Έτσι ακριβώς.

Έχω περάσει κι από τα δύο μηχανάκια και το CBF παραπονιέται περισσότερο και πολύ πιο σύντομα !

Αλλά μην ανησυχείς φίλε περαστικέ, αν δεν φτάσει τα κόκκινα ο δείκτης της θερμοκρασίας όλα πάνε καλά !

:beer: :beer:

perastikos
19/08/2006, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Καλησπέρα,
+ δερμάτινο tank cover αν παίζει ρόλο

Νιώθω ότι είπα λαλακία :rolleyes: :D

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Απλά, συνηθισμένος από το αυτοκίνητο ανησύχησα λίγο...

Tsakalaki
19/08/2006, 11:15
Καθόλου μη νιώθεις οτι είπες μ@λακία....


κανείς δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας τα πάντα και μη ντρέπεσαι να ρωτήσεις το οτιδήποτε... και εμείς ακόμα αυτό κάνουμε...;)


και μη σκάς...αντέχουν τα μοτόρια πολλά ακόμα...

kostisthegreek
19/08/2006, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tsakalaki
Καθόλου μη νιώθεις οτι είπες μ@λακία....


κανείς δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας τα πάντα και μη ντρέπεσαι να ρωτήσεις το οτιδήποτε... και εμείς ακόμα αυτό κάνουμε...;)


Να ρωτήσω τότε τι κάνεις εκεί στο avatar? :lol: