PDA

View Full Version : ΜΗΠΩΣ Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ?



ridiculus
21/08/2006, 11:03
Σαν νέος στο forum θέλω να εκφράσω το θαυμασμό μου για τα ποικίλα, χρήσιμα θέματα που δημοσιέυετε!!!!

Θα μοιραστώ την εμπειρία μου της προηγούμενης Παρασκευής στο νησί της Κώ.
Το ηθικό δίδαγμα το ξέρετε, όπως και την έκφραση του Ωχ αδερφέ ... δεν βαριέσαι......

Ένα συμβάν-μάθημα (θα δείτε γιατί το λέω αυτό) που θα μείνει αξέχαστο, μια ατυχία που με κάνει να αναρωτιέμαι...
είδαν τόσα πολλά τα μάτια μου, ακούσαμε πολλά περισσότερα και άκόμα καβαλάμε.
Η λογική και το συναίσθημα.
Συνθήκες στις 2 ρόδες που σε αφήνουν θανάσιμα εκτεθημένο
ενω με 4 ρόδες μερικά καντήλια κ μπινελίκια είναι αρκετά. Παρεπιπτόντώς ποτέ δεν έχω χαρακτηρίσει τα αυτοκίνητα κουτιά....
χαρακτηρισμός υποτιμητικός κατ' εμέ
για κάτι που είναι σχεδιασμένο να μου σώσει τη ζωή.

Χωρίς λοιπόν άδεια τον Αύγουστο την περασμένη παρασκευή παίρνω την πτήση να περάσω το ΣΚ στην Κώ.
Στα 29 μου, και τελευταία πενταετία χωρίς να αποχωρίζομαι κράνος-μπουφάν-γάντια-μακρύ παντελόνι (για καλοκαίρι μιλάω).

Φαντάζεστε λοιπόν την γλύκα στο νησάκι παρασκευή 11 το βράδι και με το Transalp του αδελφού στον κήπο.
Κοντοστέκομαι, γαμώτο ... δεν έχω τίποτα να φορέσω. Δεν βαριέσαι, νησάκι, βόλτα στο χαλαρό, παίρνω κράνος και φύγαμε....
Ο πάντα απόλυτα τυπικός στην προστασία μου, ένιωθα τέλεια με την συνθετική!! μαγιωβερμούδα και το αμάνικο μπλουζάκι...
χμ δεν ήταν και τόσο άσχημα,
άλλωστε το δικαιούμε μετά απο ένα καλοκαίρι στην Αθήνα.

Αμ δε που το δικαιούμε, βγαίνοντας απο την πόλη, είχα ανοιξει στα 90km/h,
και η απόλαυση μετατράπηκε σε κόλαση.
Τιμόνι τραβάει ακαριαία δεξιά με το λάστιχο να σέρνεται
και πριν προλάβω να αντιδράσω άρχισα να κάνω τσουλίθρα στο οδόστρωμα σφίγγοντας τα δόντια με πορεία προς το χωράφι....
Βλέποντας τα δέντρα να με πλησιάζουν ευχήθηκα μόνο να με προσπεράσουν ..... και έτσι έγινε.

Λίγο μετά τα δέντρα σηκώνω το κεφάλι μου.
Πέρασα ανάμεσα για καλή μου τύχη.
Μαζεύω την μηχανή απο τον δρόμο η οποία είχε πιο πριν σκάσει με τον πίσω τροχο σε ένα δέντρο.
Π'ισω ζάντα κατεστραμένη, και πολλά άλλα.

Κάποιοι περαστικοί καλέσανε νοσοκομειακό κλπ.

Αιτία: Λάστιχο σκισμένο... γνωστό και ως φούιτ!!! Ατυχία
Πόρισμα Αστυνομίας: Σκασμένο λάστιχο, κύληση οδηγού και μηχανής σε παράλληλη πορεία για 30 μέτρα!!!! (Χαρήκαμε)
Αποτέλεσμα: Κοκαλά κλπ όργανα δεν πάθανε τίποτα...
Δεξί πόδι, χέρι, πλευρά καμμένα... πολύ καμμένα!!!
Και αρχίζοντας να στεγνώνει το κάψιμο .. τραβάει το γαμημ*νο.

Είμαι μια χαρά μόνο εγκάυματα.
Ημουνα τυχερός, άτυχος, ξεροκέφαλος.
ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΓΝΟΗΣΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΥ .... ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!!!


Θα περάσει σύντομα, αρκετές ευχές έχω ακούσει τελευταίες μέρες.

Σκέφτομαι μήπως τελικά αφήσω την μηχανή στην άκρη.... Κατι που δεν πρόκειτε τελικά να συμβεί... το ξέρω

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: Γιατί επίλεγουμε ένα μέσο το οποίο αποδεδειγμένα και μακράν έχει τις περισσοτερες πιθανότητες να μας σκοτώσει.
Ξέρω είναι απόλαυση, είναι πολλά....
Μήπως τελικά είναι σαν το τσιγάρο????? :p










:dizzy: :dizzy: :dizzy:

Cpt. Haddock
21/08/2006, 11:08
:confused:

Τι έχετε πάθει (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=27034) σήμερα;

:look:


:wave2:

cityfly
21/08/2006, 11:09
περαστικά σου καταρχήν

τώρα για τον προβληματισμό σου δεν ξέρω

εγώ το τσιγάρο δεν το θεωρώ εθιστικό :D

:wave2:

alex14
21/08/2006, 11:16
Καταρχην περαστικα σου.

Το λαστιχο δεν ειχε δειξει 'σημαδια' οτι δεν ειναι και πολυ στα πανω του ?

ridiculus
21/08/2006, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Καταρχην περαστικα σου.

Το λαστιχο δεν ειχε δειξει 'σημαδια' οτι δεν ειναι και πολυ στα πανω του ?

Καινούργιο έδειχνε.... δεν έκανα καν έλεγχο στα λάστιχα
Αδελφική Εμπιστοσύνη βλεπς.....
Μόνο σούζα απο εδώ και πέρα :smokin:

H.A.Balafoutre
21/08/2006, 14:27
Περαστικά ρε συ. Πραγματικά πολύ άσχημη εμπειρία και κρίμα που σε μια στιγμή οι μέρες για την ξεκούραση από τη δουλειά της χρονιάς μετατράπηκαν σε ανάρρωση από πτώση. Κουράγιο.

Η μοτοσικλέτα είναι ανώτερο μέσο μετακίνησης και ώς τέτοιο έχει περισσότερους κινδύνους και συμβιβασμούς. Απαιτεί δε μεγαλύτερη εγκεφαλική προσπάθεια για την οδήγησή της. Άρα θα πρέπει να ξέρουμε με τι έχουμε να κάνουμε όταν τις καβαλάμε. Ή την αγαπάς ή την μισείς.

Tropeas
21/08/2006, 14:56
Μόνος σου έβγαλες τα συμπεράσματα που χρειάζεσαι...
τι ρωτάς?
τι σχέση έχει το τσιγάρο... το τσιγάρο πριν το καπνίσω ξέρω ότι δεν μου κάνει κανένα καλό, απεναντίας πολλά κακά...
δεν ισχύει το ίδιο με την μηχανή αν έχει μυαλό και ακολουθάς τις προυποθέσεις...;)
πόσες φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου να λέει και ας έχω πάθει, να μην φορέσω το δερμάτινο γιατί η Εφορεία είναι πολύ κοντά στο σπίτι και δεν θα τρέξω με την πάπια...
ναι αλλά τι άλλο που δεν είναι στο χέρι μου μπορεί να συμβεί?;)

Alx 84
21/08/2006, 15:05
περαστικά σου. αυτό είναι που λέω κ εγώ. όταν θα βγώ χωρίς εξοπλισμό τότε θα την πατήσω. όπως συμβαίνει με όλους μας...:sad: :sad: :sad: :sad:

ridiculus
21/08/2006, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
περαστικά σου. αυτό είναι που λέω κ εγώ. όταν θα βγώ χωρίς εξοπλισμό τότε θα την πατήσω. όπως συμβαίνει με όλους μας...:sad: :sad: :sad: :sad:

O NOMOΣ ΤΟΥ ΜΕΡΦΥ......
.... :mad: