PDA

View Full Version : Πρώτα χλμ σε εθνική οδό, βράδυ



Tsakalaki
21/08/2006, 18:52
Έχοντας το απόγευμα συμπληρώσει 24000 χλμ πριν κλείσω 1 χρόνο με τη μηχανή, το βράδυ έκανα τα πρώτα μου χιλιόμετρα σε εθνική οδό μετά τις 10 το βράδυ. Συνήθως το απέφευγα, θεωρώντας πως δεν είναι ανάγκη να μπω σε μια δοκιμασία όταν μπορώ να την αποφύγω. Αυτή τη φορά όμως, ήταν αναπόφευκτο. Βρέθηκα απεσταλμένος της εφημερίδας στην οποία εργάζομαι στη Λάρισα, και αναχώρησαν από την πανέμορφη Θεσσαλική πόλη λίγο πριν τη μια το βράδυ. Ο φωτισμός είναι ανεπαρκής, κάτι που δεν χρειάζεται να το γράψω εγώ, λίγο – πολύ το ήξερα. Ήμουν αναγκασμένος να έχω τον αντίχειρα του αριστερού χεριού μου συνεχώς στο κομβίο από το οποίο ρυθμίζεται η ένταση των φώτων μέχρι να φτάσω στην Κατερίνη, όπου και υπάρχει διαχωριστικό στηθαίο. Η συμπεριφορά των οδηγών αυτοκινήτων μπορώ να πω πως ήταν υποφερτή. Αν εξαιρέσει κανείς κάποιους…………………… (συμπληρώστε τον χαρακτηρισμό που θέλετε) που τρέχανε να περάσουν με όποιο τρόπο τους κατέβαινε, όλα ήταν φυσιολογικά. Στα Τέμπη, και φωτισμός υπήρχε επαρκής, ενώ λόγω φορτηγών αλλά και αρκετών λεωφορείων υπήρχε ουρά, την οποία με αρκετή προσοχή προσπέρασα. Η αλήθεια είναι πως στις στροφές του Πλαταμώνα, δυσκολεύτηκα. Έχω μάθει να στρίβω έχοντας πάντα καρφωμένο το βλέμμα μου στο τέλος της στροφής. Κάτι που όμως δεν μπορούσα να το κάνω καθώς η δεσμίδα φωτός έπεφτε στην ευθεία, και το να έχω τα μεγάλα φώτα αναμμένα δεν ήταν εφικτό σε κάθε στροφή.
Κάνοντας μια σούμα, κρατώ ένα πράγμα, όπως φαντάζομαι οι περισσότεροι. Με κούρασε η οδήγηση βράδυ. Ήμουν και πολύ κουρασμένος από τα όσα τράβηξα στη Λάρισα (δακρυγόνα, μια πέτρα βρήκε τη μηχανή , ευτυχώς όχι πολύ…), και η οδήγηση με αποτελείωσε…


Αυτά παίδες.

lyk0s
22/08/2006, 23:02
24,000χλμ σε ενα χρονο; Μπραβο ρε θηριο! Εγω δυστυχως μονο 10.000 εχω κανει σε ενα χρονο...

Η βραδυνη οδηγηση εμενα παντως μου αρεσει πολυ!
Ειναι πιο επικινδυνα βεβαια οχι τοσο απο τα αλλα αμαξια που ειναι πολυ λιγοτερα-μειονεκτημα μεγαλο ομως οτι δεν σε βλεπουν και πολυ καλα- αλλα επειδη δεν βλεπεις τιποτε ...κρατηρες η αντικειμενα που υπαρχουν στην ακρη του δρομου οπου κινουμαι συνηθως το βραδυ.Θελει μια καλη ζελατινα για να μην σε θαμπωνουν τα φωτα απο τα αμαξια και ειναι και λιγο πιο κουραστικα γιατι εισαι πιο πολυ στην τσιτα αλλα εχει μια γοητεια που σε παρασερνει...Καλο ειναι παντως να εχεις κανεις την διαδρομη και την μερα για να την ξερεις λιγο.

Α... μου αρεσει να οδηγαω και με βροχη!! αν ειναι και βραδυ...

Tsakalaki
23/08/2006, 13:17
Όσον αφορά το "διάβασμα" του δρόμου, έχεις μεγάλο δίκιο...Μετά απο τόσα ανεβοκατεβάσματα στο κομμάτι Λάρισα - Θεσσαλονίκη, ήξερα το δρόμο σε πολύ μεγάλο βαθμό, και ειδικά αυτά που φοβόμουνα, κάτι στροφιλίκια, κάτι τέμπη και τα συμπαρομαρτούντα. Μια φορά που σκεφτόμουνα να ανέβω απο Λάρισα Θεσσαλονίκη βράδυ, δεν το έκανα γιατί δεν είχα εμεπιρία του δρόμου....

Δεν αλλάζω όμως άποψη, και τα βραδυνία χλμ τα αποφεύγω... εκτός και αν πρόκειται για μικρές βόλτες, ίσα - ίσα για να με φυσύξει το αεράκι....γιατί χωρίς κλιματιστικό κάποια βράδια σπίτι δεν παλεύονται, και ο κολλητός μου δεν μπορεί να με δέχεται συνεχώς, έχει και κοπέλα.... :wacko:

ruyjin
29/08/2006, 09:08
φιλε αν δε νιωθεις ανετα τοτε καλα κανεις και το αποφευγεις
γενικα καλο ειναι να μην πιεζουμε καταστασεις και να πηγαινουμε οπως αισθανομαστε καλα με τον εαυτο μας

εγω παλι λατρευω την οδηγηση το βραδυ
μαλιστα ο,τι διαδρομη εχω κανει μερα εχει τυχη και την εχω κανει και βραδυ
Σπαρτη-Αθηνα, Μεσολλογι-Αθηνα, Τρικαλα-Λαμια, Αραχωβα-Αθηνα

μαλιστα πριν κανα μηνα που ειμουνα Κορωνη και πηγαιναμε Φινικουντα βραδακια, ειχε μια επαρχιακη στενη διαδρομη με καλη ασφαλτο μουρλια :)
βραδακι, φεγγαρακι αυγουστιατικο και τα φωτα να φωτιζουν τη διαχωριστικη
η οδηγηση ηταν πανεμορφη
το ιδιο ειχα κανει και Μετσοβο παλιοτερα βραδακι
βεβαια ειχα βρει κατι γελαδια μεσα στη μεση του δρομου μεσα στο σκοταδι και ευτυχως που ειχαν ασπρες κυλιδες στο σωμα και τα διεκρινα :) :)

αλλα ειπαμε, οπως ο καθενας νιωθει ανετα

:wave2:

Cpt. Haddock
29/08/2006, 09:17
Ρε Τσάκαλε... :lol: :lol:

24000 σε ένα χρόνο ΧΩΡΙΣ εθνική ΠΩΣ τα κατάφερες;

:confused: :confused: :confused:

Tsakalaki
29/08/2006, 11:08
Ε, όχι και χωρίς εθνικές.... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=26252&perpage=15&pagenumber=1


24000 χλμ χωρίς οδήγηση σε εθνική οδό βράδυ....;)



:wave2:

tsoukas77
29/08/2006, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tsakalaki
από την πανέμορφη Θεσσαλική πόλη

Την ποια;

Tsakalaki
30/08/2006, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Την ποια;


ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!


Και έλεγα δεν θα βρεθεί να πει κάποιος οτι γράφω βλακίες......:lol:




Και μην ξεχνάτε.. στη Λάρισα υπάρχουν οι λαρισαίοι, απλά γιατί οι καμήλες διάλξεξαν πρώτες.....:smilea:


















ΟΚ...χιούμορ κάνω.....Βολιώτης γαρ...