PDA

View Full Version : Γλύστριμα πίσω τροχού..



motaba
22/08/2006, 09:02
Καλημέρα σε όλους και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!!

Είμαι φρέσκος στο "άθλημα" και χρειάζομαι τα φώτα σας..

Μόλις γύρισα από διακοπές από την Ικαρία! Πολύ ωραία ήταν!!

Στους επαρχιακούς δρόμους με ορατότητα και στροφιλίκι προσπαθούσα να βάζω τη μηχανή και σιγά σιγά να πλαγιάζω...(όσο πέρνει βέβαια..). Αφήστε που νομίζω ότι στο χώματόδρομο πηγαίνει καλύτερα :eek: (Tenere 600).

Μιλώντας με ένα τύπο για φρεναρίσματα μου έλεγε για "φρενάρισμα πανικού".
Φρένο + κατεβάσματα..

Στους δρόμους της Αθήνας νιώθω μεγαλύτερη ανασφάλεια αλλά γενικώς το προσπαθώ, όπου...

π.χ. Κατηφόρα και δεξιά ανηφορική στροφή. Φρενάρω κατεβάζω από τρίτη σε δευτέρα αφήνω συμπλέκτη (στο κομμάτι της κατηφόρας) και το πίσω ξεκολάει και πηγαίνει αριστερά - δεξιά λίγο...

Γενικώς προσπαθώ να μάθω τα φρένα ..

Σωστός τρόπος είναι η μ@λ@κί@ κάνω??:confused:

div400
22/08/2006, 10:14
δεν εχω καταλάβει τι ακριβως ρωτας οποτε θα σου απαντησω γενικα και αοριστα.....:D :rolleyes:

καταρχας ολες μα ολες οι κινησεις και οι χειρισμοι πανω στην μοτο δεν γινονται αποτομα αλλα προοδευτικα.

πχ. δεν πατας αποτομα την μανετα του φρενου αλλα την πιεσζεις προοδευτικα και γλυκα! γρηγορα μεν αλλα οχι αποτομα.
δεν ειναι διακοπτης για λειτουργει σε δυο μονο θεσεις On/off.

το ιδιο ισχυει και με τον συμπλεκτη. δεν τον αφηνεις αποτομα αλλα προοδευτικα , ειδικα στα κατεβασματα. ετσι θα αποφευγεις οσο ειναι δυνατον τις ταλαντωσεις του πισου τροχου.

γενικα να εχεις στο νου σου οτι οι ενεργειες που εχουν να κανουν με την αλλαγη της κινητικης καταστασης της μοτο θα πρεπει να γινονται προοδευτικα και οχι σπασμοδικα και νευρικα.

μην μπερδευεις τις εννοιες! προοδευτικα ναι αλλα οχι αργα!

θελει πολυ προπονηση και εμπειρια για να κανεις κατι τετοιο οποτε μαλλον ενα σχολειο θα σε βοηθουσε να καταναοησεις και να εφαρμοσεις καλλιτερα τα παραπανω. αξιζει τα λεφτα καντο

motaba
22/08/2006, 10:22
Tnx a lot!!

Μάλλον αυτό είναι μιάς και ίσως αφήνω το συμπλέκτη στο κατέβασμα σχετικά απότομα...

Θα το κοιτάξω για το σχολείο! Τι κόστος είναι περίπου??

stefanos
22/08/2006, 10:43
Μένω στο "φρενάρισμα πανικού"
Σε αυτή την περίπτωση δεν νομίζω να θές μπλοκαρισμένη την πίσω ρόδα να πάει όπου της αρέσει και θα σου πώ γιατί.
Παραλιακή είμαι αριστερα με αρκετά για το XR στη μεσαία τζιπάρα τεράστιου μεγέθους την οποία προσπερνάω σε ελαφρά δεξιά στροφή με ορατότητα μια χαρά.
Δεν έχω δεί όμως κοπρόσκυλο που έχει σκοπό να περάσει το δρόμο όπως δεν με έχει δεί και εκείνο (λόγω τζιπάρας).
Να μην πολύλογώ πέφτω στα φρένα και μια ταχύτητα κάτω και το ριμάδι μπλοκάρει στεγνά και σβήνει και ο κινητήρας παρόλο που έχω αφήσει πλέον τον συμπλέκτη διότι δεν υπάρχει πρόσφυση.
Το σωσα στο τέλος αφού πήγα καμιά 30ρια μέτρα μπλοκαρισμένος κοντά στην τελική μου, αλλά παρά λίγο να καρφωθώ στη νησίδα.

motaba
22/08/2006, 10:51
!!!

Για κάτι τέτοιο μιλάω κι εγώ... όταν λέω φρενάρισμα πανικού!

Μάλλον η εμπειρία παίζει τον πρώτο ρόλο...:smilea:

NaGaN
22/08/2006, 16:30
Φρενάρισμα πανικού και κατεβάσματα δεν πάνε απαραίτητα μαζί. Και εξηγώ, το πίσω φρένο κάθε μοτοσικλέτας είναι από μόνο του ικανό να ακινητοποιήσει τον τροχό άρα δεν χρειάζεται την βοήθεια του κινητήρα.

Αν έχεις ταχύτητα και μλοκάρεις τον πίσω τροχό τότε σβήνεις και τον κινητήρα (αν πατάς συμπλέκτη τότε ότι ταχύτητα και να έχεις δεν έχει σημασία- δεν είναι κατέβασμα).

Μπλοκαρισμένος πίσω τροχός ισούται με αστάθεια της μοτοσικλέτας και μεγαλύτερη (πιθανός) απόσταση φρεναρίσματος.

Ρωτάω λοιπόν γιατί να κάνεις κατέβασμα σε μια μοτοσικλέτα:

Αν ο στόχος είναι να σταματήσεις την μοτοσικλέτα, τότε μην κάνεις. Επικεντρώσου στα φρένα. Είναι ικανά από μόνα τους να σε ακινητοποιήσουν.

Αν για οποιοδήποτε λόγο υποψιαστείς ότι χρειάζεται απότομη μείωση ταχύτητας ελιγμός και γκάζι για να την γλιτώσεις τότε κάνε κατέβασμα τέτοιο ώστε να κρατήσεις τον κινητήρα σε αριθμό στροφών που θα είναι ωφέλιμος ( π.χ. όχι 1500rpm με 5η) για όταν το χρειαστείς .

Ένας τρόπος που δούλεψε με αρκετούς φίλους είναι να χρησιμοποιήσεις το πίσω φρένο και με το που νοιώσεις την μοτοσικλέτα να "βυθίζεται " να χρησιμοποιήσεις το μπροστινό. Την απαραίτητη πίεση στα φρένα θα την βρεις εσύ.

Να ξέρεις όμως ότι η εμπειρία αυτό που θα αλλάξει σημαντικά στη διαδικασία είναι η λέξη πανικός.

kostisthegreek
22/08/2006, 20:31
Tα κατεβάσματα έχουν σχέση και με την ταχύτητα που έχεις εκείνη τη στιγμή. Πχ. με 100 χλμ από 5η σε 4η εντάξει, αλλά μαζεμένες από 5η σε 2α τον έχασες το πίσω τροχό. Παίζει βέβαια και το λίγο άνοιγμα του γκαζιού αλλά θέλει πολύ εξάσκηση.

oulas
22/08/2006, 22:56
Το κατεβασμα με λιγο πατημα του πισινου παραλληλα, προσωπικα μου εξασφαλιζει, καλο και προοδευτικο φρεναρισμα οσο αναφορα το πισω μερος που εξεταζουμε, χωρις να μπλοκαρει ο πισω τροχος.

Θεωρητικα μονο πατημα του πισω φρενου, μπορει να φερει το ιδιο αποτελεσμα, αλλα εγω εχω παρατηριση, οτι μονο με φρενα ευκολα μλοκαρει ο πισω τροχος. Μεχρι να αφησεις και να χαναπατησεις, εχεις χασει πολλα μετρα.

Οποτε καλυτερα, με τον κινητηρα και ελαχιστα το πισω φρενο πατημενο, και σωστο αφημα του συμπλεκτη. Εγω, αυτο κανω, και σε αυτο προπονουμε οταν βρω καμια αλανα αδεια.

gcrook
22/08/2006, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
από 5η σε 2α τον έχασες το πίσω τροχό.


Και καναδυο βαλβιδες....:sad:
:rotflmao: :wave2:

Οσο για τον φιλο η διαδικασια που ακολουθει δεν ειναι ουτε σωστη ουτε λαθος.
Το φρεναρισμα πανικου ειναι κατι που θα πρεπει να το εχουμε παντα στο πισω μερος του κεφαλιου μας για παν ενδεχομενο.

Αναλογα με τα χλμ που εχουμε μπορει να χρειαστει να πατησουμε ΚΑΙ συμπλεκτη, αλλα και σε καποιες περιπτωσεις η χρηση του συμπλεκτη ενδεχετσι να μας στειλει αδιαβαστους.

Αρα απο την στιγμη που εχουμε κατα νου οτι ανα πασα στιγμη θα πρεπει να φρεναρουμε πανικοβλητοι:lol: φροντιζουμε να οδηγουμε με σωστη ταχυτητα και σχεση στο κιβωτιο, αρα αυτοματως το φρεναρισμα πανικου γινεται διαδικασια ρουτινας απο ενα σημειο και μετα, και σταματαει να λεγεται "φρεναρισμα πανικου".

Και ειναι και αλλα πολλα....

Πολυ σημαντικο ειναι παντως να γνωριζουμε πως η πιεση που ασκουμε στην μανετα επηρεαζει την μοτοσυκλετα σε οποιοδηποτε οδοστρωμα.

motaba
23/08/2006, 08:55
Ευχαριστώ παίδες για τις συμβουλές σας!! Πολύτιμες!!

:wave2: :wave2:

jp929rr
25/08/2006, 16:26
Σε φρενάρισμα πανικού καλύτερα να μην κατεβάσουμε, ιδίως αν πρέπει να κατεβάσουμε πολλές.

Στο κανονικό και δυνατό, απαλό - οτιδήποτε φρενάρισμα κατεβάζουμε γιατί α) δεν γίνεται εύκολα σε στάση β) αν μειώσουμε ταχύτητα θέλουμε μικρότερη σχέση.

Σε αυτήν την περίπτωση ανοίγουμε απότομα αλλά μόνο για μια στιγμή το γκάζι ενώ πατάμε μπροστινό φρένο (blip), ενώ αλλάζουμε ταχύτητα και έχουμε τον συμπλέκτη πατημένο ώστε να μην μπλοκάρει ο τροχός και να γίνει πιο ομαλή η αλλαγή. Εγώ το κάνω από το 1992 που είχα το DT50 και επιτρέπει πιο ομαλή οδήγηση - ιδίως με συνεπιβάτη.

Η τεχνική στο αυτοκίντηο λέγετε μύτη - τακούνι που επίσης συνιστώ ανεπιφύλακτα για ταχύτητα, άνεση και προστασία του κιβωτίου αν γίνεται σωστά. Στα μπροστοκίντητα ή τετρακίνητα δεν είναι τόσο απαραίτητο αλλά σε πισωκούνα στην γλιστερή άσφαλτο καλό είναι να έχουμε μάθει να φρενάρουμε έτσι αν κρατάμε τα φρένα μέσα στη στροφή γιατί κάποια στιγμή ΘΑ κατεβάσουμε μέσα στη στροφή.

zireous
17/09/2006, 23:01
:a27:
Το blip στα ss είναι αναγκαιότητα, αλλά εφαρμόζεται και σε όλες τις μηχανές (που έχουν συμπλέκτη τουλάχιστον), από αναβάτες που ξέρουν τί θέλουν να κάνει η μηχανή στα φρένα πανικού, και θέλει και γερή εξάσκηση.

Περίληψη:
Έχοντας δύο δάκτυλα στο συμπλέκτη και ένα ή δύο στο φρένο (πάντα, μα πάντα), ενώ φρενάρεις κανονικά καί με τα δύο φρένα ταυτόχρονα κατεβάζεις ταχύτητες, ενώ πρίν κατεβάσεις ταχύτητα δίνεις λίγο γκάζι ώστε να μη χάσεις το πίσω από τις χαμηλές στροφές του κινητήρα.

Είναι ο τρόπος που επιτυγχάνεται το απόλυτο φρενάρισμα, και θέλει δουλειά αλλά είναι αυτό που εννοούν όταν λένε ότι φρενάρει όπως επιταχύνει... :cool:

Tigas
29/09/2006, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
:a27:
Το blip στα ss είναι αναγκαιότητα, αλλά εφαρμόζεται και σε όλες τις μηχανές (που έχουν συμπλέκτη τουλάχιστον), από αναβάτες που ξέρουν τί θέλουν να κάνει η μηχανή στα φρένα πανικού, και θέλει και γερή εξάσκηση.

Περίληψη:
Έχοντας δύο δάκτυλα στο συμπλέκτη και ένα ή δύο στο φρένο (πάντα, μα πάντα), ενώ φρενάρεις κανονικά καί με τα δύο φρένα ταυτόχρονα κατεβάζεις ταχύτητες, ενώ πρίν κατεβάσεις ταχύτητα δίνεις λίγο γκάζι ώστε να μη χάσεις το πίσω από τις χαμηλές στροφές του κινητήρα.

Είναι ο τρόπος που επιτυγχάνεται το απόλυτο φρενάρισμα, και θέλει δουλειά αλλά είναι αυτό που εννοούν όταν λένε ότι φρενάρει όπως επιταχύνει... :cool:

Όπως τα λεεί ο φίλος zireous, τώρα εάν θέλετε να μήν βρίσκει ο παππάς να θάψει ενώ πηγαίνεται με 150km κατεβάστε 3-4 ταχύτητες κάτω και κοκκαλώστε το πίσω φρένο, ήμαρτον, πότε θα το εμπαιδώσετε ότι το πίσω φρένο είναι για να μαζευουμε λίγο την τροχιά της μηχανής σε καμια στροφή και τίποτα άλλο,
η μοτοσυκλέτα φρενάρει με το εμπρός φρένο. :smokin: :smilea: