PDA

View Full Version : Την άλλη φορά Αφρική!!



motaba
22/08/2006, 09:08
Γειά χαρά!!

Μόλις γύρισα από την πανέμορφη ΙΚΑΡΙΑ!!

Ήταν οι πρώτες μου διακοπές με μοτοσυκλέτα!! Έκανα 700 km και 100 περίπου από αυτά χώματόδρομο!!:)

Από τη χαρά μου να μερικές φωτό!!

motaba
22/08/2006, 09:31
...


58778

motaba
23/08/2006, 07:47
Λοιπόν παιδιά,

Παρ'ότι το καράβι κάνει 11 ώρες (το κάρβουνο ε..) νομίζω ότι αξίζει το κόπο για διακοπές!
Η τουριστική περίοδος - και καλά - είναι από 10 - 20 Αυγούστου που έχει πολύ κόσμο αλλά ευτυχώς χάνονται μιας και είναι μεγάλο το νησί.
Υπάρχουν δυο λιμάνια, Αγ. Κίρηκος & Εύδηλος.
'Οπως κοιτάμε το χάρτη ολόκληρη η βόρεια πλευρά είναι άμμος ενώ η νότια βράχια - πολύ όμορφη άγρια ομορφιά!!
Οι καλύτερες παραλίες είναι μετά τον Εύδηλο, Γιαλισκάρι, Αρμενιστής, Μεσαχτή κτλ..
'Εχει πολύ γραφικά ορεινά χωριά (Ράχες) με πολύ νόστιμο ρασκό (αγριοκάτσικα που πίνουν θαλασσινό νερό και τα πιάνουν με τουφέκι!!).

Αυτές τις δέκα μέρες έχει πάρα πολλά πανηγύρια! Βλέπεις χαρούμενα πρόσωπα, οι ντόπιοι να τα λένε μετά από πολύ καιρό, οι ντόπιες να βάζουν τα καλά τους :p κτλ..

Σχετικά τσιμπημένες τιμές στα πανηγύρια αλλά εντάξει δεν πάμε κάθε μέρα! Άσε που έχουν ορχήστρες με τρελά βιολιά για τον "Ικαριότικο"!!

Το αξιοπερίεργο είναι τι συμβαίνει στο χωριό "Χριστός" στις Ράχες Ικαρίας... Αν πάς π.χ. 10 το πρωί για καφέ σε καφενείο ή 14:30 το μεσημέρι για μάσα είναι όλα κλειστά!!! :eyepop:

Ανοίγουν τα μαγαζιά μετά τις έντεκα το βράδυ!!!! Όλα, φούρνοι, μανάβικα, καφενεία κτλ!!

Πολύ όμορφη διαδρομή (χώμα) είναι από Αρμενιστή για Καρκινάγρι, όπου περνάς όλο τον ορεινό όγκο του νησιού και πέφτεις στην πίσω πλευρά!

Το ποτάμι "Νας" ήταν κάποτε πολύ ωραίο - την έπεφταν φρίκοι τύπου Σαμοθράκης - αλλά τώρα το έχουν κόψει με φράγμα και είναι ψιλοέλος...

Αυτά εν ολίγης... :lol: :lol:

bartlal
23/08/2006, 20:19
για πε και αλλα... καλος προορισμος ακουγεται!!!




:a014: :a014: :a014:





κατι μου εχουν πει και για ρακομελα σε αυτο το χωριο που ανοιγουν το βραδυ! :D