PDA

View Full Version : Βόλτα στο πάρκο;



powerphot
30/05/2004, 19:19
Παρακάτω ακολουθούν 2 εικόνες πρόταση για βολτα στην λιακάδα.
Φυσικά οι μηχανές περιμένουν απ' έξω. Αυτό που βλέπετε είναι μέσα στην Αττική και "μέσα" στην Αθήνα.
Όποιος το κατάλαβε μπράβο!!
Όποιος όχι προσεχώς λεπτομέρειες.

Υ.Γ. οι photos το αδικούν λίγο.....


2295

powerphot
30/05/2004, 19:26
Πάνω στην φέφυρα.....


2296

jimbar
31/05/2004, 00:17
Αν δεν κάνω λάθος είναι το πάρκο της βασιλίσσης, κάπου στο περιστέρι. Έχω πάει με την Νικόλ και την διευθύντριά μου [από το σχολείο]. Έχει και κάτι γραμμές για τραινάκι αλλά τραινάκι «γιόκ» … ωραίο μέρος.

yamaha
02/06/2004, 10:46
ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ....... ΚΑΛΗΜΕΡΑ... ΒΛΕΠΩ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΚΟ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΛΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΕΧΘΕΣΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ.................. ΕΙΔΑ ΒΑΣΣΙΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ..... ΕΚΑΝΑ ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΣΤΕΙΛΑΝΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΣΧΕΔΟΝ... ΤΟ STER ΕΙΝΑΙ 5 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ... ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΑ ΣΙΝΕΜΑ......ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΣΙΝΕΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΡΚΑΚΙ.....
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

jimbar
02/06/2004, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από yamaha
ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ..ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΣΙΝΕΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΡΚΑΚΙ.


ναι όντως αυτό Παναγιώτη είναι ανέκδοτο αλλά από την άλλη και πολύ ανησυχητικό. Το να μην ξέρεις πως το λένε πάει στο διάστημα αλλά το να μην το έχεις δει !!!!!!!!!!! μήπως, λέω εγώ τώρα, πρέπει να αφήσεις το μηχανάκι σου και να πάρεις σκύλο, μαύρα γυαλιά και λευκό μπαστουνάκι;;;;

yamaha
02/06/2004, 12:45
ΑΣΕ ΡΕ JIM ΕΠΕΣΑΝ ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ........ ΠΑΝΤΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΡΚΟ.. ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΕΣΑ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΑ......... ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΜΕΣΩ ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΚΗΦΙΣΣΟΥ ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ... ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΜΙΑΜΙΣΗ ΩΡΑ.......:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:smokin: :smokin:

powerphot
02/06/2004, 17:57
Παιδιά γειά και sorry που άργησα να σας γράψω που βρίσκεται το πάρκο, αλλά 1ον έλειπα και 2ον δεν φαντάστηκα ότι θα γινόταν κάποιο μπέρδεμα.
Όσο για τον "yamaha"......τώρα το ξέρεις αφού μάλλον είμαστε και "γειτονάκια". .......αλλά να μην το έχεις δει?????
Τώρα για να μην μπερδευτεί κανείς άλλος......
Έχουμε και λέμε:
Το πάρκο βρίσκεται στα όρια των δήμων Αγ.Ανάργυροι-Ίλιον(πρώην Ν.Λιόσια)-και Καματερό. Η κεντρική είσοδος είναι στην Λ. Δημοκρατίας δίπλα στο "Στερ", και αυτές τις μέρες έχει έκθεση βιβλίου(αυτό για τους κουλτουριάριδες).
Λέγεται "οικολογικό πάρκο περιβαλοντικής ευαισθησίας Αντώνης Τρίτσης". Έχει έκταση περίπου 900 στρέματα, 5 ανισόπεδες λίμνες, όπου κάθε φορά που υπερχειλίζει η μια γεμιζει την επόμενη και ούτο καθ' εξής. Οι λίμνες τροφοδοτούνται απο το περίσσεμα του Μόρνου αν δεν κάνω λάθος, και το δικό τους περίσσεμα νερού αφού κάνει βόλτα μέσα σε ένα κανάλι κάτω απο γέφυρες και όλα τα σχετικά μέσα στο πάρκο, φεύγει και καταλήγει στον Πειραιά υπογείως.
Είναι ένα απο τα μεγαλύτερα πάρκα των Βαλκανίων και τα τελευταία χρόνια έχει μετατραπεί απο τους φτερωτούς επισκέπτες ένας απο τους μεγαλύτερους υγροβοιότοπους της Αττικής.
Γίνονται κατα καιρούς διάφορες εκδηλώσεις, όπως για παράδειγμα η 11η έκθεση BIENNALE που ήταν καταπληκτική.

Ούυυφφφ.....τελείωσα....πότε να περάσω να πληρωθώ;;;:lol: :lol: :rotflmao: :hypnotize

yamaha
02/06/2004, 19:21
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.. ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ??? ΓΙΑ ΠΟΤΕ ΛΕΤΕ? ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΜΕΝΩ..

powerphot
03/06/2004, 09:15
"εκ μεταφοράς"

Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Χεχεχε, να δεις που μπορεί να είσαι γείτονας με πολύ συγγενικό μου πρόσωπο.

Κατάλαβα τι εννοείς. Έχεις δίκιο τότε. Αυτό που με έχει εκνευρίσει είναι ότι είχαν βάλει κάτι ράγες για να περνάει τραινάκι σαν τον οδοντωτό που έχει στα Καλάβρυτα και λόγω έλλειψης συντήρησης οι ράγες(όπως μου είπε συνταξιούχος ΟΣΕτζής ) είναι πλέον ακατάλληλες για να στηρίξουν τρενάκι(κίνδυνος εκτροχιασμού).

Κοιτα αυτό το κάνουν καμιά φορά γιατί το νερό της μεγάλης λίμνης βρομίζει και μαζεύει "μάκα" στον πάτο απο φαγητά, ψωμιά που πετάνε οι επισκέπτες για να ταίσουν πάπιες χήνες γλαροπούλια, ψάρια, χελώνες κλπ.
Σίγουρα όμως τώρα τελευταία είναι λίγο δύσκολο μια και είναι γεμάτη "Κυπρίνους", "χρυσόψαρα", "νεροχελώνες", κι άλλα ψαράκια που μόνο "ψαράκια" δεν είναι, έχουν γίνει 2κιλα και 3κιλα τουλάχιστον οι κυπρίνοι.
Δεν ξέρω τι θα τα κάνουν την επόμενη φορά που θα πρέπει να την καθαρίσουν.
Απο την αρχή που δώθηκε το πάρκο στο στο κοινό, ξέρω ότι είχαν την εποπτία και συντήρηση του τρείς Δήμοι.
Των Αγ. Αναργύρων του Ιλίου, και καματερού.
Το θέμα όμως είναι ότι είμαστε στην Ελλάδα και τα πράματα σε είναι πάντα έτσι όπως θα έπρεπε.
Όταν το πάρκο άρχισε να χρειάζεται συντήρηση ο κάθε Δήμος έκανε την "πάπια" περιμένοντας τον άλλο να κάνει την κίνηση. Πέρίμενε στο περίμενε άρχισε να ρημάζει και τα τελευτάια χρόνια πιστέυω ότι άρχισε να σουλουπώνεται μόνο απο τον Δήμο Ιλιού. Οι άλλοι δυο άσε.....:hypnotize :yuck:
Αυτά τα ολίγα, αν και έχει κι άλλη ιστορία, αλλά βαριέμαι τώρα.:lol:

ΙΠΠΕΑΣ
31/08/2006, 22:13
Μία ερώτηση ακόμα (Τα υπόλοιπα όποτε μπορείς) :D .

Τα πλατάνια που έχει ανάμεσα από το αμφιθεατράκι(τσιμεντένιο) και τις δημόσιες τουαλέτες(Αυτά τα δέντρα εμφανίζονται στη πρώτη σου φωτογραφία αλλά λόγω εποχής δεν έχουν φύλλα), πόσα χρόνια πριν έχουν φυτευθεί ; Είναι σχετικά μεγάλα και αναρωτιέμαι πόσα χρόνια χρειάστηκαν για να φτάσουν σε αυτό το μέγεθος. :sun:

powerphot
31/08/2006, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Μία ερώτηση ακόμα (Τα υπόλοιπα όποτε μπορείς) :D .

Τα πλατάνια που έχει ανάμεσα από το αμφιθεατράκι(τσιμεντένιο) και τις δημόσιες τουαλέτες, πόσα χρόνια πριν έχουν φυτευθεί ; Είναι σχετικά μεγάλα και αναρωτιέμαι πόσα χρόνια χρειάστηκαν για να φτάσουν σε αυτό το μέγεθος. :sun:

Όταν έγινε το πάρκο, το πρώτο που φύτρωσε ήταν το γκαζόν.
Δένδρα είχε μόνο τα μεγάλα που έχει γύρω(ευκάλιπτοι, πέυκα κλπ),τα πλατάνια μπήκαν γενικά σε πολλά μέρη του και περισσότερα γύρω απο τις αλάνες, αν θυμάμαι καλά μετά το 1996- 1997. Μπορεί να κάνω και λάθος ακριβώς την χρονολογία αλλά πρέπει να είναι τουλάχιστον 8-9 χρόνων.

Υ.Γ. αμα θες να μάθεις κι άλλα έλα για βόλτα εκεί και στα λέω:lol:

bartlal
01/09/2006, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
...
Υ.Γ. αμα θες να μάθεις κι άλλα έλα για βόλτα εκεί και στα λέω:lol:

:eek: ωπα! αρχισες και εσυ τα ξεμοναχιασματα και ελα να σου δειξω ποιος ειναι ο λυκος και ποιος η κοκκινοσκουφιτσα? :sad:

argpap
01/09/2006, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Όταν έγινε το πάρκο, το πρώτο που φύτρωσε ήταν το γκαζόν.
Δένδρα είχε μόνο τα μεγάλα που έχει γύρω(ευκάλιπτοι, πέυκα κλπ),τα πλατάνια μπήκαν γενικά σε πολλά μέρη του και περισσότερα γύρω απο τις αλάνες, αν θυμάμαι καλά μετά το 1996- 1997. Μπορεί να κάνω και λάθος ακριβώς την χρονολογία αλλά πρέπει να είναι τουλάχιστον 8-9 χρόνων.

Υ.Γ. αμα θες να μάθεις κι άλλα έλα για βόλτα εκεί και στα λέω:lol:

Πραγματικά είναι υπέροχο μέρος. Είναι όντως αρκετά χρόνια , στην αρχή παρατιμένο και τώρα τελευταία αξιοποιημένο. Αξίζει για ώρες βόλτα μέσα..Τώρα έχει και καφετέρια μέσα με πολύ καλές ποικιλίες :beer: . Πηγαίνω συχνά και οικογενειακός και μόνος για ένα τσιγάρο που λένε. Και να σου πώ την αλήθεια..τα STER τώρα τελευταία τα είδα :eyepop: :eyepop: πάντα κοίταγα το πάρκο.
Αλλά και αυτά όμορφα τα έχουν κάνει..μια πλατεία βασικά είναι. Δίπλα μένω και εγώ! Α και είναι πραγματικά τεράστιο...εχω ιδρώσει να το γυρίσω με το ποδήλατο :dizzy:

powerphot
01/09/2006, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
:eek: ωπα! αρχισες και εσυ τα ξεμοναχιασματα και ελα να σου δειξω ποιος ειναι ο λυκος και ποιος η κοκκινοσκουφιτσα? :sad:

Τι μλκ...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

periklisk
01/09/2006, 16:43
τι ξεθάψατε πάλι από τα αζήτητα ρε! Είπα και γω μπήκε ξανά ο γιαμαχαχας μέσα :smokin:

argpap
04/09/2006, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
τι ξεθάψατε πάλι από τα αζήτητα ρε! Είπα και γω μπήκε ξανά ο γιαμαχαχας μέσα :smokin:


Βρε βρε !!!! και ούτε το προσεξα! :dizzy: :dizzy: Ανασκαφές κάνετε???


60216