PDA

View Full Version : Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...



Horhito
22/08/2006, 15:55
Καταρχήν καλησπέρα σε όλους.Εκτός από πρωτάρης στο forum του moto είμαι και νέος οδηγός μοτοσυκλέτας(..παρόλο που τον επόμενο μήνα 30αρίζω!)...και αποφάσισα να ζητήσω την βοήθεια σας σε ένα ζήτημα που με απασχολεί τον τελευταιο καιρό.
Τι μηχανάκι να επιλέξω ως πρώτο μου δίκυκλο?
Η αρχική μου σκέψη ήταν(και ίσως παραμένει η πρώτη μου επιλογή) το Honda CBF 250 (παπί δεν σκέφτομαι με τίποτα) η οποία μου φαίνεται αρκετά τίμια ως επιλογή, ελαφριά, αρκούντως δυνατή για τις δυνατοτητές μου και σχετικά φθηνή. Εώς εδώ όλα καλά...εάν δεν στοίχειωνε τα ονειρά μου μια μελαχροινή Ιταλίδα...και το όνομα αυτής Aprilia Pegaso Strada (μαύρη-εξ'ου και το μελαχροινή). Ξέρω δεν είναι η μηχανή που θα βάλει φωτιά στον δρόμο (δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο άλλωστε) αλλά συνολικά (από ότι έχω διαβάσει) είναι μια από τις καλύτερες προτάσεις στην κατηγορία των sm και το σημαντικότερο για μένα, ευκολοδήγητη και ασφαλής. Η αλήθεια είναι ότι αρχικά τα 650 cc με φοβίζουν λίγο μα...μήπως τελικά όλα είναι σχετικά?
Κάθε απάντηση-συμβουλή θα εκτιμηθεί δεόντως!Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

gcrook
22/08/2006, 16:03
Να παρεις το Aprilia τρεχοντας κιολας....
Ουτε θα σε φοβισει περισσοτερο απο το cbf ουτε θα σε προβληματισει, εχεις δεν εχεις εμπειρια.

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι αν ηθελες να παρεις και κανα SS θα σε παροτρυνα.

Με πιανεις ελπιζω.

Υ.Γ

Παρτο και γραψε οσα πιο πολλα χλμ μπορεις με τον ρυθμο που εσυ γουσταρεις και ας σε περνανε και τα παπακια.

:wave2:

Horhito
22/08/2006, 16:07
thanks grcrook....καλά για ss δεν το συζητάω με τίποτα. Ακόμα νέος είμαι :nono: Όσο για τα παπάκια...αρχίκα κόντρες μόνο με ποδήλατα! :smilea:

Cpt. Haddock
22/08/2006, 16:07
Γνώμη μου.

Να μη σε φοβίζουν τόσο τα κυβικά όσο το τι και πως είσαι διατεθειμένος να πας...

Και τα 250 σε πάνε 120-130 χμ/ω και σε "στέλνουν" αν δεν προσέξεις.

Η strada εκτός από ωραία (τουλάχιστον για σένα) είναι και στη σειρά των μηχανών που είναι εύκολες και χωρίς εκπλήξεις για τον νέο αναβάτη.

Απο την άλλη, αυτό που λέω πάντα (ορμώμενος από τις δικές μου "εμπειρίες" μια και μόλις πέρισυ ξεκίνησα :sick: :eyepop: ), είναι να πάρεις μια μεταχειρισμένη για πρώτη.

Είναι σχεδον ΣΙΓΟΥΡΟ οτι στην αρχή η μηχανή θα σου πέσει αρκετές φορές με χαζό τρόπο... κρίμα είναι να κλαις καινούρια πλαστικά.

Ό,τι και να πάρεις, φρόντισε να είσαι καλά εξοπλισμένος (κρανη μπουφάν μποτες κλπ) και να προσέχεις.

Καλώς ήρθες



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

kachius
22/08/2006, 16:14
Γειά χαρά!

:wave2:

Σαν πρώτη μηχανή και υποθέτοντας ότι δεν είχες
ουσιαστική επαφή με τα 2τροχα θα σου πρότεινα
και εγώ μια μεταχειρισμένη για αρχη.

Θα παραθέσω έναν άλλο λόγο:
Μπορεί ένα SM να μην είναι αυτό που σου ταιριάζει...
μπορεί οδηγώντας τη να καταλάβεις ότι θέλεις SS :eyepop:

...ή κάτι πιο μικρό...ή κάτι πιο μεγάλο...ή πιο χωμάτινο...
....ή πιο τουριστικό...ή της παναγιάς τα μάτια....

Τα 2000χλμ σε σύγκριση με τα 0 είναι πολλά και ρίχνουν πολύ
την τιμή μιας πρώην καινούργιας μοτοσυκλέτας.
Τα 28000χλμ με τα 30000χλμ δε θα κάνουν καμμία διαφορά...


Ό,τι και να επιλέξεις να προσέχεις, να "ντύνεσαι"
και καλές / όμορφες βόλτες να έχεις
:wave2: :wave2: :wave2:

Horhito
22/08/2006, 16:17
Capt. είμαι διατεθιμένος να πηγαίνω όσο πιο ασφαλώς γίνεται...ξέρωντας ότι η οδήγηση μοτο είναι σαφώς επικίνδυνη (ίσως πολύ επικίνδυνη στην Ελλάδα)...και πάντα με εξοπλισμό ασφαλείας ακόμα και για τα κοντινά...κράνος άλλωστε αγόρασα πριν καν ξεκινήσω μαθήματα...! Η αλήθεια είναι πάντως ότι ενεργητικά η Aprilia είναι μίλια μπροστά απο το CBF. Προς το παρόν πάντως σκεφτόμουν για καινούργιο αν και δεν έχω αποφασίσει ακόμη. Εσύ με τι ξεκίνησες?

Horhito
22/08/2006, 16:20
Ευχαριστώ Kachius :smilea: Η αλήθεια είναι ότι έχοντας ουσιαστικά οδηγήσει τίποτα...θα μπορούσε να μου αρέσει οτιδήποτ από ATV ως πατίνι...πάντως το θέμα με την Aprilia είναι love at first sight...

Cpt. Haddock
22/08/2006, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Horhito
Capt. είμαι διατεθιμένος να πηγαίνω όσο πιο ασφαλώς γίνεται...ξέρωντας ότι η οδήγηση μοτο είναι σαφώς επικίνδυνη (ίσως πολύ επικίνδυνη στην Ελλάδα)...και πάντα με εξοπλισμό ασφαλείας ακόμα και για τα κοντινά...κράνος άλλωστε αγόρασα πριν καν ξεκινήσω μαθήματα...! Η αλήθεια είναι πάντως ότι ενεργητικά η Aprilia είναι μίλια μπροστά απο το CBF. Προς το παρόν πάντως σκεφτόμουν για καινούργιο αν και δεν έχω αποφασίσει ακόμη. Εσύ με τι ξεκίνησες?

Κοίτα, εννοείται οτι μεταξύ των δύο επιλογών σου το strada είναι πιο "μηχανή" με όλα τα καλα και κακά που συνεπάγεται αυτό.

Για μενα μην πας στο cbf... εκτός αν μπορείς, οικονομικά μιλώντας, να το αλλάξεις σε 1 - 1,5 χρόνο (που θα θες κατι μεγαλύτερο)

Εγω ξεκίνησα με μια KLE400, παλιά (την πήρα ακριβως γιατί ήταν φτηνή και δε με ένοιαζε αν θα πέσει - που έπεσε!) και την έχω ακόμα...για πούλημα :lol:

Πιο πριν τίποτε (ούτε παπί!)

Τώρα έχω τη bmw650 (την παλιά επίσης).

Σημαντικό είναι το ΓΙΑΤΙ θες τη μηχανή (εγώ πχ ήθελα και θέλω ταξίδια και την πήγα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=25625) μακριά)


:wave2: :wave2:

Horhito
22/08/2006, 16:35
Κοίτα, εννοείται οτι μεταξύ των δύο επιλογών σου το strada είναι πιο "μηχανή" με όλα τα καλα και κακά που συνεπάγεται αυτό.Για μενα μην πας στο cbf... εκτός αν μπορείς, οικονομικά μιλώντας, να το αλλάξεις σε 1 - 1,5 χρόνο (που θα θες κατι μεγαλύτερο)

Εγω ξεκίνησα με μια KLE400, παλιά (την πήρα ακριβως γιατί ήταν φτηνή και δε με ένοιαζε αν θα πέσει - που έπεσε!) και την έχω ακόμα...για πούλημα

Πιο πριν τίποτε (ούτε παπί!)

Τώρα έχω τη bmw650 (την παλιά επίσης).

Σημαντικό είναι το ΓΙΑΤΙ θες τη μηχανή (εγώ πχ ήθελα και θέλω ταξίδια και την πήγα μακριά)


Μήπως σε λένε Ερμή και μένεις στο Πολύδροσο?

Αλήθεια...ακολούθησες την ίδια πορεία με ένα φιλαράκι...
Anyway...την μηχανή την θέλω για γενική χρήση.Κυρίως πόλη όμως και κοντινά ταξίδια..για αυτό το μονοκύλινδρο μου φαινόταν καλή επιλογή

Anritsu
22/08/2006, 16:39
Otan egw imouna sthn thesh sou xwris wstwso na exw to metrito gia Strada( mexri 3000 edina) imouna etoimos na xtipisw ena kle 500 mod 98 me 23000 sta 2800 .Teleftaia stigmh apo ena sinadelfo vrika ena BROS 400 PGm , sxetika arxaio mod 1990 me 71000 kai se timh pou den anxwnei sta 1300 evra .
APo tote eimai ipereftixizmenos kathws ena metaxerizmeno sou prosferei mia kapoia antikleptikh prostasia an den sou perisevoun gia garaze kai den exeis diko sou xwro , den se anxwnei sthn periptwsh pou sto gdaroune ligo , sto metakinhsoune i sou pesei apo to stand klp . Gia na mhn makrigorw skepsou to kala prwtou valeis sto kefali sou doseis eidika an den sou perissevoune kiolas , giati an sou perisvoune mhn pareis Strada kai xtipa kati se 2 kilindro an thes ti gnwmh mou ...
Psakse kala stis ageleies tou foroum opou pwlountai sxedon ta panta se eksairetika logika times .Allh glika to kainourio sigoura , alla einai kai oi kairoi diskoloi gamwten ...
Kales agores ....

:beer: :wave2:

Cpt. Haddock
22/08/2006, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Horhito
Μήπως σε λένε Ερμή και μένεις στο Πολύδροσο?

Ε ΟΧΙ ΚΑΙ ΕΡΜΗ !! :eyepop: :eyepop:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Anyway...την μηχανή την θέλω για γενική χρήση.Κυρίως πόλη όμως και κοντινά ταξίδια..για αυτό το μονοκύλινδρο μου φαινόταν καλή επιλογή

Μια χαρά επιλογή είναι, ακόμα και για πιο μακρινά...

Άσε το cbf..

:wave2:

ΥΓ. Ο εξοπλισμός δεν σταματάει στο κράνος :winka:

Horhito
22/08/2006, 16:47
Thanks Anritsu

Γκαράζ υπάρχει, οικονομική δυνατότητα (χμμμμ..) εντάξει πιστεύω πως θα την βολέψω εύκολα-δύσκολα. Βασικά σκεφτόμουν για καινούργιο γιατί α) δεν έχω πλέον τον χρόνο να κοιτάξω για μεταχειρισμένο β) θέμα ασφάλειας γ) ελπίζω να το κρατήσω τουλάχιστον μια τριετία απροβλημάτιστα ( λόγω εγγύησης κτλ)

Horhito
22/08/2006, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ΥΓ. Ο εξοπλισμός δεν σταματάει στο κράνος :winka:

Σαφώς όχι.Από εκεί αρχίζει όμως. :) Τα υπόλοιπα (μπουφάν,μπότες,ζαλοπέτες κτλ) μαζί με το μηχανάκι!

mototrain
22/08/2006, 19:13
Αν σε παίρνει οικονομικά και αν δεν κατέχεις πολύ καλά τα μηχανικά της υπόθεσης ε κοιτα το καινούριο αβλεπεί!

Εγώ είμαι στην ίδια ακριβώς φάση με τη μεγάλη διαφορά οτι δεν παίζι χρήμα!

Εχω φρικάρει μετα απο 2 μηνες που ψάχνω στα μεταχειρα! τραβιέμαι απο τη δυση ως την ανατολή σε διάφορα μαγαζιά και αναγκαστικά πρέπει να προσέξω απο βίδα μέχρι όργανα και απο αμορτισέρ μέχρι πλαστικά!Σκέτο βάσανο!

Lanegan
22/08/2006, 19:49
Γειά σου Ηorhito,
Αν έχεις τα χρήματα εγώ δεν βρίσκω τον λόγο, εφόσον το Aprilia έχει κερδίσει την καρδιά σου, να μην το αποκτήσεις. Τα 650 cc μην σε φοβίζουν. Μην νομίζεις πως το 250άρι θα είναι πιο εύκολο ή οτι το 650άρι πιό δύσκολο. Καταλαβαίνω όμως τους προβληματισμούς σου γιατί και εγώ κάποτε από το Ο ξεκίνησα και αναρωτιόμουν αν είναι καλύτερα να ξεκινήσω με μεταχειρισμένο, μικρό σε κυβικά κτλ.

Τελικά κατέληξα πωε είναι απλές φοβίες του πρωτάρη. Με 650 ξεκίνησα και εγώ. Καινούριο μάλιστα. Να σου πώ κάτι? Δεν είναι καθόλου σίγουρο οτι θα πέσεις σε μια από τις πρώτες σου βόλτες.
Άντε και πες οτι παίρνεις μεταχειρισμένο για να μην έχεις το άγχος και καποια στιγμή πέφτεις και το γρατζουνάς. Ωραία, δεν είναι καινούριο άρα δεν το κλαίς...

Και ποιός σου είπε οτί έχοντας στην πλάτη σου 3 χρόνια οδηγικής εμπειρίας με το μεταχειρισμένο δίτροχο και έχοντας αποκτήσει- "ώριμος" πια - μια καινούρια μηχανή- την Aprilia ας πούμε- δεν θα πέσεις....Να σου πω? Μπορεί να πέσεις και πολύ εύκολα και εκεί που δεν το περιμένεις...

Που θέλω να καταλέιξω? Τα έχεις? Και την γουστάρεις? Πάρε την να την χαρείς και να προσέχεις! Με το μυαλό μεστωμένο! Πάρε την καινούρια να της πάρεις τον αφρό και να γουστάρεις. Να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο γιατί ο κόσμος των μεταχειρισμένων είναι ένα χάος...

Δεν τα έχεις? Κάνε υπομονή και μάζευτα. Δεν μπορείς? Καλά πάρε μεταχειρισμένο με πολύ προσοχή.

Αυτα, ελπίζω να σε βοήθησα.

Ciao!

Δημήτρης.

kostisthegreek
22/08/2006, 19:50
Για μέσα στην πόλη το CBF είναι πιο ξεκούραστο.
Για ταξιδάκια το STRADA είναι πιο αξιόπιστο και πιο ασφαλές.

kostisthegreek
22/08/2006, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lanegan
Γειά σου Ηorhito,

Και ποιός σου είπε οτί έχοντας στην πλάτη σου 3 χρόνια οδηγικής εμπειρίας με το μεταχειρισμένο δίτροχο και έχοντας αποκτήσει- "ώριμος" πια - μια καινούρια μηχανή- την Aprilia ας πούμε- δεν θα πέσεις....Να σου πω? Μπορεί να πέσεις και πολύ εύκολα και εκεί που δεν το περιμένεις...

Ciao!

Δημήτρης.


Οχι μετά από 3 χρόνια...και μετά από 33 μπορεί να πέσεις έτσι ξαφνικά και απρόσμενα γιατί πχ σου γλύστρησε η μηχανή.

H.A.Balafoutre
22/08/2006, 23:24
Το Aprilia είναι μια πολύ καλή επιλογή. Καμία σχέση με το 250άρι.

Horhito
23/08/2006, 09:11
:sun: Καλημέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...Ξεκινώ σιγά σιγά για Μιχαλακοπούλου να ρωτήσω χρηματοδοτικά κτλ για την Strada...θα επανακαμψω με λεπτομέρειες :D

adam_tsouk
23/08/2006, 09:12
αντε και ειναι ομορφο το στραντα.... :winka:

johnpan
23/08/2006, 12:47
to 650 να παρεις, δεν εισαι κανας 16χρονος να μην μπορεις να κλείσεις το γκάζι!

Α, και πάρε εκείνο το μηχανόβιο τζιν που έχει ενσωματωμένες επιγονατίδες... γιατί όλα είναι πιθανά (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=26508)

Καλές βόλτες φίλε μου!

mototrain
23/08/2006, 17:20
μια που ο φίλος πάει για Μιχαλακοπούλου και είμαι και στην ίδια φάση ίσως να με συγχωρήσει αν χρησιμοποιήσω τη συζήτηση του για κάτι σχετικό μεν αλλά κάτι άλλο τελοσ πάντων!
Το pegaso είναι μονοκύλινδρο αν δεν κάνω λάθος.
τι μειωνεκτήματα έχει (αν έχει) σε σχέση με τα δικύλινδρα και τι πλεονεκτήματα?
Αναμεσα σ'αυτό και το Freewind τι βλέπετε σαν καλύτερη λύση?

blueblack
23/08/2006, 17:43
ΕΝΤΟΥΡΑΚΙ.....

ΟΝΟΦΑΚΙ......

Όπως τά λέτε τώρα.....
Τά κιλά είναι πολλά....γιατί γιά 30άρης ό άνθρωπος είναι πειγμένος.....στόν έγκέφαλο...!!!!!!
Άρα πιό μικρό γιά λιγώτερα ζόρια...
250..καί πολύ είναι..
120-130 κιλά τό πολύ καί καλύτερος έλεγχος....
Ότι πρέπει γιά άρχάριο.....
Όχι όμως street....άλλη διάσταση ,άλλη θέση όδήγησης...
άλλα κόλπα.......
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ.......
Γιά τόν άλλο φίλο.....κουνάει πολύ τό ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ...φίλε μου
Δέν είναι γιά βολτούλες.....
Οί κώλοι έχουν μαλακώσει πολύ πιά.....
Άν τό γουστάρεις.....είναι πιό παιχνιδιάρικο....
Μέ κάτι ΧΤ.......τό Μπράλο καί τήν Έθνική......τά.....έφαγα στή μάπα.....
Τό δικύλινδρο είναι πιό κυριλέ,μέ καλύτερες έπιδόσεις καί πιό κουρσούμι.....χώμα μόνο γιά πέρασμα...!!!!!


:wave2:

Horhito
23/08/2006, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
Τά κιλά είναι πολλά....γιατί γιά 30άρης ό άνθρωπος είναι πειγμένος.....στόν έγκέφαλο...!!!!!!


Αυτό σημαίνει ότι έχει πήξει το μυαλό μου(=μυαλωμένος) ή ότι έχει πειραχθεί το μυαλό μου? Just asking...

Horhito
23/08/2006, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από mototrain
Αναμεσα σ'αυτό και το Freewind τι βλέπετε σαν καλύτερη λύση?

Δεν είμαι ο πλέον αρμόδιος να σου απαντήσω αλλά έχε υπόψιν σου ότι το Strada μέχρι 31/12 έχει έκπτωση 450 eura...επίσης Freewind περισσότερο χώμα strada περισσότερο άσφαλτο...και από ότι ξέρω τρομερά κρατήματα και μηδενικοί κραδασμοί (strada panta...!)

kostisthegreek
24/08/2006, 01:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από mototrain
μια που ο φίλος πάει για Μιχαλακοπούλου και είμαι και στην ίδια φάση ίσως να με συγχωρήσει αν χρησιμοποιήσω τη συζήτηση του για κάτι σχετικό μεν αλλά κάτι άλλο τελοσ πάντων!
Το pegaso είναι μονοκύλινδρο αν δεν κάνω λάθος.
τι μειωνεκτήματα έχει (αν έχει) σε σχέση με τα δικύλινδρα και τι πλεονεκτήματα?
Αναμεσα σ'αυτό και το Freewind τι βλέπετε σαν καλύτερη λύση?



Βασικά αγοράζεις ότι γουστάρεις ή ότι χρειάζεσαι. Από κει και πέρα πχ. :
Το μονοκύλινδρο έχει πιο πολλούς κραδασμούς και σκορτσαρίσματα (ανάλογα και το δούλεμα βέβαια) από ένα τετρακύλινδρο. Το δικύλινδρο είναι κάπου στη μέση.
Εχει και πιο φτηνό σέρβις όμως ειδικά αν το κάνεις μόνος σου.

Το Freewind δεν είναι και τόσο εμπορεύσιμο όσο το Strada και ειδικά το ΧΤ εκτός κι αν έχεις σκοπό να το παντρευτείς.

packo
24/08/2006, 08:54
Vrethika sto idio dillima prin peripou 3 mines, otan apofasisa na asxolitho kai ego me tin mixani...

An kai i katigoria pou koitaga itan diaforetiki apo auto pou koitas esi (naked ego, on/off esi) oi epiloges ksekinagan apo to cbf 250 kai apo ekei kai meta to xaos....

Aksizei edo na sou po pos kai ego den eimai 16...27 eimai kai den eixa ksanakavalisei stin zoi mou tpt pou na mporeis na peis akrivos mixani (eixa gia merikous mines ena DT otan eimoun 17 alla den pianetai)...To sizitisa me pollous, to girisa apo edo, to efera apo ekei...Telika pira ena Ducati Monster 695, me to opoio simviono ton teleutaio ena mina...Exoume kanei mazi konta 3.000 klm kai mporo na sou po oti oute me exei tromaksei, oute me exei diskolepsei...

To simantiko opos lene kai oi alloi einai na vreis kati na sou tairiazei kai na sou aresei...

Episis, tha sou proteina na peraseis mia volta apo to css toulaxiston gia to level I...Tha se kanei allo odigo..To exo dei me ta matia mou...Kane merika klm me tin mixani na pareis to feeling tis kai meta kane css...Oxi gia na odigeis grigora, alla gia na katalaveis ti kanei mia mixani kai pos mporeis na sinenoitheis kalitera mazi tis...


Kales voltes amigo

Cpt. Haddock
24/08/2006, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
Γιά τόν άλλο φίλο.....κουνάει πολύ τό ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ...φίλε μου
Δέν είναι γιά βολτούλες.....


Ναι μωρε...

Δεν είναι για μακρινές (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=25625) βόλτες

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

:smokin:


ΥΓ. Το freewind έχει σταματήσει να βγαίνει, σωστά;

:wave2:

mototrain
24/08/2006, 20:36
ΥΓ. Το freewind έχει σταματήσει να βγαίνει, σωστά;

Νομίζω το τελευταίο βγήκε το 01 η 02

johnpan
24/08/2006, 22:23
ναι το freewind εχει σταματησει. Υπαρχει ομως εδω μεσα μια καλη ευκαιρια στις αγγελιες για ενα με 2900 σαν καινουριο, ψαξε να το βρεις Horhito ειναι ο,τι πρεπει για σενα!!

Α, και τα μονοκύλινδρα δεν κουνανε πια και τοσο... ειναι μια παλια συνηθεια τους, την κόψανε. Τώρα περισσότερο έχουν τη φημη των κραδασμων και μονο φημη... εκτος κι αν εχει μαθει καποιος πολλα χρονια σε τετρακυλινδρο η εκτος αν μιλαμε για κανα ΚΤΜ

Horhito
24/08/2006, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
ναι το freewind εχει σταματησει. Υπαρχει ομως εδω μεσα μια καλη ευκαιρια στις αγγελιες για ενα με 2900 σαν καινουριο, ψαξε να το βρεις Horhito ειναι ο,τι πρεπει για σενα!!

Α, και τα μονοκύλινδρα δεν κουνανε πια και τοσο... ειναι μια παλια συνηθεια τους, την κόψανε. Τώρα περισσότερο έχουν τη φημη των κραδασμων και μονο φημη... εκτος κι αν εχει μαθει καποιος πολλα χρονια σε τετρακυλινδρο η εκτος αν μιλαμε για κανα ΚΤΜ

Τώρα πια είναι αργά!!!!Πήρα την strada!!!!!!!!!!!Thanks anyway :smilea:

johnpan
24/08/2006, 22:47
καλές βόλτες φίλε μου και πάντα όρθιος!

Horhito
24/08/2006, 23:09
thanks johny :)

Fireball
13/10/2006, 11:08
Πρώτη επαφή και εγώ με μηχανή και σκέφτομαι για ss 400. Τι λέτε; Γενικά είμαι συγκρατημένος και ξέρω τα όρια μου τουλάχιστον στο αμάξι που οδηγώ. Μου λένε όλοι οι γνωστοί για παπί και μετά να πάρω κάτι πιο μεγάλο, αλλά έχω κόλλημα με τις supersport.

idi
13/10/2006, 11:53
λοιπον μιας και το εγραψε καποιος παραπάνω....

τοι cbf250 ΔΕΝ ειναι πιο ανετο απο το strada ΠΟΥΘΕΝΑ! ουτε στη πολη ουτε στο υπερπεραν

επισης αποδείχτηκε ΑΝ-αξιόπιστο..... εκατοντάδες τα ποστ των αναγνωστών...

σταματήστε να το προτείνετε σε καθε ανθωπο που ρωταει τι μηχανακι να παρω... γιατί ΝΟΜΙΖΕΤΕ οτι ειναι καλο επειδή ειναι HONDA

ΕΛΕΟΣ!!!!!

επισης υπάρχει freewind προς πωληση σε πολy καλη τιμη μαυρο οποιος ενδιαφέρεται πμ (δεν ειναι δικο μου ειναι της evi z750)

latris mixanis
13/10/2006, 12:17
Αν και έχω το cbf250 θα σου έλεγα να πάρεις το Aprilia!:rolleyes:

Ιdi υπάρχει και το το cbf600 που θα μπορούσε να κοιτάξει αν θέλει τέτοιο στυλ μηχανής.

kostisthegreek
14/10/2006, 20:25
Τώρα συγκρίνετε το CBF250 με το strada?
Η μόνη ομοιότητα που έχουν είναι ότι είναι και τα δυο μονοκύλινδρα.
Οσο για την πόλη, ναι το CBF250 είναι πιο ευκολοδήγητο γιατί είναι πιο ελαφρύ, έχει μικρότερο μήκος και μεταξόνιο, θέλει λιγότερες αλλαγές ταχυτήτων και χρήση συμπλέκτη, κλπ κλπ.
Οσο για προβλήματα, όλα τα μοντέλα βγάζουν. Κι όσο πιο πολλά κομάτια έχουν πουληθεί από ένα μοντέλο τόσο πιο πολλά φαίνονται τα προβλήματα.

TROOPER
14/10/2006, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Horhito
Τώρα πια είναι αργά!!!!Πήρα την strada!!!!!!!!!!!Thanks anyway :smilea:

ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ:wave2:

h_m_akis
15/10/2006, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
θέλει λιγότερες αλλαγές ταχυτήτων και χρήση συμπλέκτη, κλπ κλπ.



:nono:

διαφωνω

αφου ειναι πολυ λιγοτερα κυβικα θελει πολυ περισσοτερες αλλαγες...:wave2:

kostisthegreek
16/10/2006, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
:nono:

διαφωνω

αφου ειναι πολυ λιγοτερα κυβικα θελει πολυ περισσοτερες αλλαγες...:wave2:

...όταν βγει παραέξω.
Οσο είναι το μηχανάκι μέσα στην κίνηση της πόλης όλα εξαρτόνται από τις σχέσεις στο κιβώτιο. Πόσο κοντή/μακριά είναι η κάθε σχέση και πόσο κοντές/μακριές είναι οι σχέσεις μεταξύ τους.

:wave2:

skous
18/10/2006, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γνώμη μου.


Είναι σχεδον ΣΙΓΟΥΡΟ οτι στην αρχή η μηχανή θα σου πέσει αρκετές φορές με χαζό τρόπο... κρίμα είναι να κλαις καινούρια πλαστικά.



Γιατί ειναι σίγουρο;;

Εμένα εδώ και 1,5 χρόνια δεν μου έχει πέσει ΠΟΤΕ!

Μικρή Λουλού
18/10/2006, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
Εμένα εδώ και 1,5 χρόνια δεν μου έχει πέσει ΠΟΤΕ! [/B]










1.5 xρονο και δεν εχει πεσει ποτε..?????
ουτε μια μερα απ'οοοοοοοολο αυτο το διαστημα..?????
μιρακολο,μιρακολο!!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

rsp
18/10/2006, 12:04
Ελεος με το CBF ενα μηχανακι πρεπει και να σε δοκιμαζει λιγο για να μαθεις, αυτο ειναι σαν ποδηλατο!

Και το να μην πεσεις για 1 χρονο δεν ειναι κατορθωμα!
:smokin: :wave2: