PDA

View Full Version : Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας



Σελίδες : 1 [2]

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
09/04/2020, 07:58
Έκανα μια αναζήτηση στο Σκρουτζ μέχρι 20ευρώ που είναι και η αξία του φορτιστή του λιντλ και βρήκα αυτόν που έχει τα περισσότερα θετικά σχόλια και καθόλου αρνητικά. Ποιά η γνώμη σάς?Το έχει κάποιος από εδώ μέσα?
https://www.skroutz.gr/s/6159544/Minwa-MWCC04A-%CE%91%CF%85%CF%84%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-6V-12V.html

JNP
09/04/2020, 08:11
Έκανα μια αναζήτηση στο Σκρουτζ μέχρι 20ευρώ που είναι και η αξία του φορτιστή του λιντλ και βρήκα αυτόν που έχει τα περισσότερα θετικά σχόλια και καθόλου αρνητικά. Ποιά η γνώμη σάς?Το έχει κάποιος από εδώ μέσα?
https://www.skroutz.gr/s/6159544/Minwa-MWCC04A-%CE%91%CF%85%CF%84%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-6V-12V.html

Εγώ θα πήγαινα σε αυτόν :https://www.skroutz.gr/s/20812925/AMiO-DVL-DBC-4A-6V-12V.html?from=recommendations
417289

toyar
09/04/2020, 08:18
στις προδιαγραφες που κοιτας που ειναι οι χαμηλοτερες ο καλυτερος που μπορεις να παρεις ειναι αυτος
https://www.skroutz.gr/s/3457347/CTEK-XS-0-8.html
απο οικονομικης αποψης αυτοι του 20αρικου ειναι φασον και ειναι θεμα τυχης αν και πως θα δουλεψουν
στα λεφτα αυτα μονο lidl που ειναι δοκιμασμενος με δικαιωμα επιστροφης χρηματων και 3 χρονια πραγματικη εγγυηση

JNP
09/04/2020, 11:00
στις προδιαγραφες που κοιτας που ειναι οι χαμηλοτερες ο καλυτερος που μπορεις να παρεις ειναι αυτος
https://www.skroutz.gr/s/3457347/CTEK-XS-0-8.html
απο οικονομικης αποψης αυτοι του 20αρικου ειναι φασον και ειναι θεμα τυχης αν και πως θα δουλεψουν
στα λεφτα αυτα μονο lidl που ειναι δοκιμασμενος με δικαιωμα επιστροφης χρηματων και 3 χρονια πραγματικη εγγυηση

Ο συγκεκριμενος κάνει 50 + μεταφορικά και είναι μόνο για μικρές μπαταρίες μηχανής. Δεν κάνει για αυτοκίνητο.

daz
09/04/2020, 11:26
Ο συγκεκριμενος κάνει 50 + μεταφορικά και είναι μόνο για μικρές μπαταρίες μηχανής. Δεν κάνει για αυτοκίνητο.

The XS 0.8 is CTEK’s smallest 12V charger and it’s suitable for charging smaller batteries as well as maintenance charging normal sized car batteries.

Από εδώ.

https://www.ctek.com/products/vehicle/xs-0-8

:)

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
09/04/2020, 11:29
Βλέπω μια γενική άποψη θετική για τού λιντλ το φορτιστή. Αναμένω λοιπόν...

JNP
09/04/2020, 12:51
The XS 0.8 is CTEK’s smallest 12V charger and it’s suitable for charging smaller batteries as well as maintenance charging normal sized car batteries.

Από εδώ.

https://www.ctek.com/products/vehicle/xs-0-8

:)

Αποστόλη με έξοδο 0,8 Α μόνο συντήρηση σε μπαταρία αυτοκινήτου μπορεί να κάνει.

daz
09/04/2020, 12:57
Αποστόλη με έξοδο 0,8 Α μόνο συντήρηση σε μπαταρία αυτοκινήτου μπορεί να κάνει.

Αυτό δε λέει και το λινκ? Φορτίζει μπαταρίες μηχανής και συντηρεί μηχανής και αυτοκινήτου. ;)

toyar
09/04/2020, 13:30
εχετε δικιο γιατι φτανει μεχρι 32Ah:)

JNP
09/04/2020, 13:37
Αυτό δε λέει και το λινκ? Φορτίζει μπαταρίες μηχανής και συντηρεί μηχανής και αυτοκινήτου. ;)

Ένας που δεν ξέρει μπορεί να νομίζει ότι μπορεί να φορτίσει μια πεσμένη μπαταρία αυτοκινήτου.
Αλλο συντήρηση καλής μπαταρίας που δεν χρησιμοποιείται και άλλο φόρτιση πεσμένης μπαταρίας.

daz
09/04/2020, 13:49
Ένας που δεν ξέρει μπορεί να νομίζει ότι μπορεί να φορτίσει μια πεσμένη μπαταρία αυτοκινήτου.
Αλλο συντήρηση καλής μπαταρίας που δεν χρησιμοποιείται και άλλο φόρτιση πεσμένης μπαταρίας.

Ρε συ δεν καταλαβαίνω. Γιατί να νομίσει οτι μπορεί να φορτίσει μπαταρία αυτοκινήτου απ' τη στιγμή που και οι δύο γράψαμε οτι μπορεί να κάνει μόνο συντήρηση σε μπαταρία αυτοκινήτου και φόρτιση σε μπαταρία μηχανής?

Η πεσμένη μπαταρία δε θέλει συντήρηση, φόρτιση θέλει.

daz
09/04/2020, 13:54
Μεταφερθήκαμε!

telegonos
09/04/2020, 14:42
Αυτόν το κόκκινο τον έχω.
Άμα ξεφορτιστεί η μπαταρία της μηχανής και πέσει η τάση της κάτω από τα 6 Volt μετά αυτή η παπαριά νομίζει ότι η μπαταρία είναι 6βολτη και δεν την ανεβάζει πάνω από τα 6 Volt.
Δυστυχώς αποδεικνύεται για πολλοστή φορά ότι η φθήνια τρώει τον παρά.

Δεν είναι θέμα φτήνιας, είναι θέμα προγραμματισμού της συσκευής. Ο κατασκευαστής το έφτιαξε έτσι από επιλογή, όχι γιατί κέρδιζε κάτι σε λεφτά, βάζοντας αυτόματη αναγνώριση της μπαταρίας και όχι χειροκίνητο διακόπτη. Στην πραγματικότητα αν είχε βάλει χειροκίνητο διακόπτη, θα ήταν φτηνότερο σαν κατασκευή.

Μπορείς πανεύκολα να ξεπεράσεις/κοροιδέψεις ως εξής: Συνδέεις στην πεσμένη κάτω από 6volt μπαταρία, ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ, κάτι με μεγαλύτερη τάση. Ένα τροφοδοτικό συσκευής που δεν χρησιμοποιείς πια π.χ. ένα τροφοδοτικό εξωτερικού σκληρού δίσκου που είναι 12Volt, ή ένα μετασχηματιστή του εμπορίου, βάζοντας το - του τροφοδοτικού στο - της μπαταρίας, και το + του τροφοδοτικού στο + της μπαταρίας. Μπορείς επίσης, να βάλεις προσωρινά παράλληλα μια άλλη μπαταρία. Στην συνέχεια ρίχνεις πάνω και τον φορτιστή ο οποίος ''κοροιδεύεται'' από την τάση και ξεκινάει φόρτιση για 12Volt. Αφού ξεκινήσει για λίγα δευτερόλεπτα, βγάζεις το τροφοδοτικό συσκευής, και αφήνεις τον φορτιστή να κάνει την δουλειά του κανονικά.

Έχω φορτίσει πλήρως μπαταρίες που λόγω ακινησίας είχαν πέσει στα 3V έτσι, μια εκ των οποίων από αυτοκίνητο που είχε ξεφορτίσει λόγω πολύμηνης ακινησίας.

lazarefa
09/04/2020, 16:45
Έτσι ακριβώς.

OldMan
10/04/2020, 13:49
Έχω φορτίσει πλήρως μπαταρίες που λόγω ακινησίας είχαν πέσει στα 3V έτσι, μια εκ των οποίων από αυτοκίνητο που είχε ξεφορτίσει λόγω πολύμηνης ακινησίας.

Χωρις ψηλη παλμοτροφοτιση για να κανεις αποθεϊκωση..??

pano kato
02/06/2020, 14:26
Φορτιστης ctek 5.0 εδω και κανα χρονο πατωντας το μπουτον δεν αλαζε προγραμα. Βλεπω στο youtube οτι ειναι συχνο το να χαλαει ο διακοπτης. Τον παω σ'εναν τεχνικο να μου αλλαξει διακοπτη. Τον φτιαχνει, τον βαζω στο ρευμα και βλεπω οτι αλλαζει επιλογες μια χαρα!:) Βαζω τους αροδεκτες στην μπαταρια και κανει σαν χριστουγενιατικο δεντρο:facepalm: Θα τον ξαναπαω μπας και τον φτιαξει. Ελπιζω αυτη την φορα να μη λεει και τα καλαντα!:uplate:

Parking
02/06/2020, 14:52
Ρε συ δεν καταλαβαίνω. Γιατί να νομίσει οτι ...

Γιατί ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ αφού ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΕΙ :D
και το χειρότερο δεν είναι ότι κάνει λάθος
το χειρότερο είναι ότι δεν ακούει
και στο τέλος κάνει πάντα του κεφαλιού του
Δεν ξέρω και τι νόημα μπορεί να έχει να μιλάς σε τέτοιες περιπτώσεις.

Ρεζουμέ
Άμα μείνει το μηχανάκι σου από μπαταρία και το σκίσεις λίγο μπας και πάρει
και ψοφήσει η μπαταρία με τον φορτιστή από τα λίντλ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ

Άρα δε μιλάμε για φορτιστή αλλά για συντηρητή
+ έχει ένα πρόβλημα ότι συχνά δεν κόβει αυτόματα
και τινάζει τη μπαταρία στον αέρα. (2 περιπτώσεις ξέρω)
Ως εκ τούτου το νου σας να είστε από πάνω

υγ
αλλά εγώ θα συμβούλευα κάτι άλλο ν αγοράσεις
που λέει και ο σοφός ποιητής

Road Pirat
02/06/2020, 17:21
Φορτιστης ctek 5.0 εδω και κανα χρονο πατωντας το μπουτον δεν αλαζε προγραμα. Βλεπω στο youtube οτι ειναι συχνο το να χαλαει ο διακοπτης. Τον παω σ'εναν τεχνικο να μου αλλαξει διακοπτη. Τον φτιαχνει, τον βαζω στο ρευμα και βλεπω οτι αλλαζει επιλογες μια χαρα!:) Βαζω τους αροδεκτες στην μπαταρια και κανει σαν χριστουγενιατικο δεντρο:facepalm: Θα τον ξαναπαω μπας και τον φτιαξει. Ελπιζω αυτη την φορα να μη λεει και τα καλαντα!:uplate:

Έχει 5 χρόνια εγγύηση αλλά τώρα που το πείραξε δεν σε καλύπτει

Grafton 505
02/06/2020, 20:02
Φορτιστης ctek 5.0 εδω και κανα χρονο πατωντας το μπουτον δεν αλαζε προγραμα. Βλεπω στο youtube οτι ειναι συχνο το να χαλαει ο διακοπτης. Τον παω σ'εναν τεχνικο να μου αλλαξει διακοπτη. Τον φτιαχνει, τον βαζω στο ρευμα και βλεπω οτι αλλαζει επιλογες μια χαρα!:) Βαζω τους αροδεκτες στην μπαταρια και κανει σαν χριστουγενιατικο δεντρο:facepalm: Θα τον ξαναπαω μπας και τον φτιαξει. Ελπιζω αυτη την φορα να μη λεει και τα καλαντα!:uplate:

Πρώτα τον συνδέεις στην μπαταρία και μετά στο ρεύμα. Αν και τώρα που τον άνοιξε ........

pano kato
02/06/2020, 20:27
Τον εχω 8 χρονια δεν εχει εγγυηση. Παντα συνδεω την μπαταρια πρωτα. Ελπιζω ναβαλε λαθος διακοπτη και γιαυτο να κανει ετσι ! Θα δειξει.

Acacius
02/06/2020, 22:27
Τον εχω 8 χρονια δεν εχει εγγυηση. Παντα συνδεω την μπαταρια πρωτα. Ελπιζω ναβαλε λαθος διακοπτη και γιαυτο να κανει ετσι ! Θα δειξει.

Επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα στο φορτιστή του Lidl και άλλαξα το κουμπί ο ίδιος, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Αν για το πρόβλημα ευθύνεται ο τεχνικός σου, τότε δεν είναι και πολύ σοβαρός.

Τα ίδια μου κάνει εν τω μεταξύ και ο ctek, αλλά επειδή βαριέμαι, προς το παρόν απλά πατάω επανειλημμένα μέχρι να φιλοτιμηθεί να καταλάβει την εντολή :lol:

chr1s_86
02/06/2020, 23:09
+ένας ctek που έχει αρχίσει να χαλάει το κουμπί... Άριστος σαν φορτιστής, μου έχει κάνει αρκετή δουλειά αλλά με την όλη φήμη που έχει δεν περίμενα να εμφανίζει τέτοιο θέμα. Τουλάχιστον έχει καλή εγγύηση αν και ένα buttonάκι είναι, μακάρι όλες οι βλάβες να ήταν μόνο τέτοιες εύκολες.

pano kato
02/06/2020, 23:50
Επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα στο φορτιστή του Lidl και άλλαξα το κουμπί ο ίδιος, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Αν για το πρόβλημα ευθύνεται ο τεχνικός σου, τότε δεν είναι και πολύ σοβαρός.

Τα ίδια μου κάνει εν τω μεταξύ και ο ctek, αλλά επειδή βαριέμαι, προς το παρόν απλά πατάω επανειλημμένα μέχρι να φιλοτιμηθεί να καταλάβει την εντολή :lol:

Και γω τοχα ριξει στο φιλοτιμο! Αν το καθυστερισεις κανα 7μηνο θα σου χρειαστει για τις γιορτες:bawl:

pano kato
03/06/2020, 00:01
+ένας ctek που έχει αρχίσει να χαλάει το κουμπί... Άριστος σαν φορτιστής, μου έχει κάνει αρκετή δουλειά αλλά με την όλη φήμη που έχει δεν περίμενα να εμφανίζει τέτοιο θέμα. Τουλάχιστον έχει καλή εγγύηση αν και ένα buttonάκι είναι, μακάρι όλες οι βλάβες να ήταν μόνο τέτοιες εύκολες.

Πραγματικα ειναι ο καλυτερος φορτιστης που περασε απ τα χερια μου! Ειναι κριμα για ενα μπουτον. Ελπιζω να φτιαχτει.

toyar
03/06/2020, 15:50
μου το κανει και μενα καμμια φορα
εχω την εντυπωση οτι αν βγει απο την πριζα συνερχεται και ισως δεν ειναι θεμα μηχανισμου του κουμπιου

OldMan
04/06/2020, 13:57
Οι διακοπτες σ' αυτα τα μπλιμπλικια δεν ειναι μηχανικοι (με την εννοια του toggle/push)

Ειναι πολυ φθηνοτερο (και πιανει λιγοτερο χωρο) ενα κύκλωμα με JFETs ή και ετοιμο IC γι αυτη την χρήση αλλα παρουσιαζει προβλήματα υψίσυχνων παρεμβολων και διαρροών των διακοπτικων πυκνωτων..
Γι αυτό ολα τα "σοβαρα" switching τροφοδοτικα, όπως αυτα ων PCs, έχουν μηχανικους διακόπτες..

toyar
04/06/2020, 14:16
δηλαδη πανω στην πλακετα δεν εχει το μπουτονακι που εχουν τα τηλεκοντρολ πχ;

Grafton 505
04/06/2020, 20:13
δηλαδη πανω στην πλακετα δεν εχει το μπουτονακι που εχουν τα τηλεκοντρολ πχ;

Αυτό λέει, αλλά άλλο λέει.

OldMan
05/06/2020, 12:09
Εεε πες τι λεω για να μη το (ξανα)λεω, ντεεεε...

@Τογιαριε: Το μπουτονακι υπαρχει, αλλα δεν κουναει τπτ μηχανικα..
(το ίδιο κουνιεται αλλα μπορεί και να οφείλεται στις σεξουαλικες του προτιμησεις..)

Αυτα τα %^&&%$ ηλεκτρονικα ON-OFF έχουν το βασικο προβλημα στην τροφοδοσία τους..
(χρειαζονται superduperγαμαουα ρεγουλαρισμενη DC ταση γιατι τα ορια που κανουν σκανδαλισμο τα κωλοFETs ειναι πολυ μικρα ταυτοχρονα με την μεγαλη διασπορα τιμων τους απο transistor σε τρανσιστορ - ακομη και της ιδιας παρτιδας..)

Και δυστυχως, επειδη το προβλημα ειναι "εσωτερικο" (δεν φταιει η ταση του δικτυου) 'εν 'ινται ιτς μπιτ τπτ..

Acacius
05/06/2020, 16:00
Εεε πες τι λεω για να μη το (ξανα)λεω, ντεεεε...

@Τογιαριε: Το μπουτονακι υπαρχει, αλλα δεν κουναει τπτ μηχανικα..
(το ίδιο κουνιεται αλλα μπορεί και να οφείλεται στις σεξουαλικες του προτιμησεις..)

Αυτα τα %^&&%$ ηλεκτρονικα ON-OFF έχουν το βασικο προβλημα στην τροφοδοσία τους..
(χρειαζονται superduperγαμαουα ρεγουλαρισμενη DC ταση γιατι τα ορια που κανουν σκανδαλισμο τα κωλοFETs ειναι πολυ μικρα ταυτοχρονα με την μεγαλη διασπορα τιμων τους απο transistor σε τρανσιστορ - ακομη και της ιδιας παρτιδας..)

Και δυστυχως, επειδη το προβλημα ειναι "εσωτερικο" (δεν φταιει η ταση του δικτυου) 'εν 'ινται ιτς μπιτ τπτ..


Πάντως στο φορτιστή Lidl, η αλλαγή μπουτονακίου των 0,20€ πάνω στην πλακέτα διόρθωσε το πρόβλημα. Έχω την ελπίδα ότι μπορεί να ισχύει και στον ctek.
(τυχαίο παράδειγμα εικόνας)

418725

Grafton 505
05/06/2020, 17:03
Εεε πες τι λεω για να μη το (ξανα)λεω, ντεεεε...

@Τογιαριε: Το μπουτονακι υπαρχει, αλλα δεν κουναει τπτ μηχανικα..
(το ίδιο κουνιεται αλλα μπορεί και να οφείλεται στις σεξουαλικες του προτιμησεις..)

Αυτα τα %^&&%$ ηλεκτρονικα ON-OFF έχουν το βασικο προβλημα στην τροφοδοσία τους..
(χρειαζονται superduperγαμαουα ρεγουλαρισμενη DC ταση γιατι τα ορια που κανουν σκανδαλισμο τα κωλοFETs ειναι πολυ μικρα ταυτοχρονα με την μεγαλη διασπορα τιμων τους απο transistor σε τρανσιστορ - ακομη και της ιδιας παρτιδας..)

Και δυστυχως, επειδη το προβλημα ειναι "εσωτερικο" (δεν φταιει η ταση του δικτυου) 'εν 'ινται ιτς μπιτ τπτ..

Και πάνω που θα το έλεγα ..... :p

Acacius
21/06/2020, 23:33
Προσφορά στο Amazon Γερμανίας ο CTEK MXS 5.0 στα 63κάτι ευρώ χωρίς τα μεταφορικά. Σε περίπτωση που σκέφτεται κανείς να κάνει παραγγελία.

https://www.amazon.de/gp/product/B00DEID79G/ref=as_li_ss_tl?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1&linkCode=ll1&language=en_GB

typhoon
22/06/2020, 11:43
Εξαιρετική τιμή!

BLiTzER
22/06/2020, 12:05
Κάτω από 80€ έχει σε ελληνικά καταστήματα. Πώς είναι εξαιρετική τα 63 + μεταφορικά;

typhoon
22/06/2020, 12:46
σα να έχεις δίκιο...
Στα 95 που τον είχα αγοράσει προ ετών , τα 63 μου φάνηκαν εξαιρετική τιμή. Δεν έκανα ερευνα αγορας τωρα

DoctoR_k6
22/06/2020, 15:22
Κάτω από 80€ έχει σε ελληνικά καταστήματα. Πώς είναι εξαιρετική τα 63 + μεταφορικά;

Αν μενεις στη Γερμανια το λες καλη τιμη... :lol:
Πρεπει να ειναι δωρεαν τα μεταφορικα.

BLiTzER
22/06/2020, 16:22
Δεν ξέρω αν σε σας είναι, αλλά σε μένα δεν είναι. :p

€63.19
+ €7.94 shipping

Αντιθέτως, κάποια ελληνικά καταστήματα βλέπω ότι το στέλνουν δωρεάν. Πάλι είναι ακριβότερα συνολικά, αλλά μιλάμε για διαφορά 7-8€.

cityfly
22/06/2020, 17:34
Δεν ξέρω αν σε σας είναι, αλλά σε μένα δεν είναι. :p

€63.19
+ €7.94 shipping

Αντιθέτως, κάποια ελληνικά καταστήματα βλέπω ότι το στέλνουν δωρεάν. Πάλι είναι ακριβότερα συνολικά, αλλά μιλάμε για διαφορά 7-8€.

Αν είσαι prime είναι :p

toyar
22/06/2020, 19:29
90 ονομαστικη πριν χρονια τον πηρα 80
τωρα εχει 80 ονομαστικη

Acacius
23/06/2020, 06:52
Η τιμή είναι πολύ καλή αν θέλεις να αγοράσεις και άλλα πράγματα, οπότε τα μεταφορικά μοιράζονται. Αν πάρεις μόνο τον ctek, πάλι περίπου 10% φθηνότερα βγαίνει αλλά δεν το λες και ευκαιρία της χρονιάς.

balakia
17/07/2020, 07:41
AMiO DVL DBC-4A 6V/12V

Για αυτόν τον φορτιστή έχει κανένας άποψη,της προάλλες με το μπουρίνι στην Θεσσαλονίκη ο φορτιστής που ξέχασα από ποτέ είχα του Λίντο παρέδωσε πνεύμα.

THEOD
17/07/2020, 08:59
Από αντικατάσταση εντός εγγύησης (όποιος ανατρέξει πίσω στο νήμα θα το διαβάσει) έχω βρεθεί με 2 CTEK MXS 5.0.
Ο «προβληματικός» που τον επισκεύασα μόνος μου, και ο καινούργιος που στάλθηκε ως αντικατάσταση από την ctek
Ο τελευταίος βρίσκεται στο κουτί του κομπλέ με ότι περιέχει και δεν έχει συνδεθεί σε μπαταρία ποτέ. Το μόνο που έκανα όταν τον παρέλαβα ήταν να τον βάλω για 3 δευτερόλεπτα στην πρίζα για να σιγουρευτώ ότι ανάβει και αμέσως ξαναμπήκε στο κουτί του όπου αναπαύεται μέχρι σήμερα. Έλεγα ότι δεν με πειράζει να τον κρατήσω ως ρεζέρβα αν τυχόν τύχει κάτι στον παλιό, αλλά τελικά μάλλον κάθεται άσκοπα…
Αν κάποιος τον θέλει μπορεί να το αποκτήσει 10% πιο κάτω από την φθηνότερη τιμή του Skroutz.
PM me σχετικά…
Φιλούμπες

pano kato
06/09/2020, 18:22
Επανερχομαι. Ο φορτιστης φιαχτηκε [εδω και καιρο] Εδωσα 25e για να ψαξει τι θελει και αλλα 25 για να φτιαχτει,συνολο 50e Κατι εκαψα μου ειπε καθως το ανοιγα:confused: Θαπερνα καινουργιο αλλα ηταν φαση, τωρα εμπλεξα αστο! Δουλευει καλα για την ωρα και αν αντεξει 4-5 χρονια θανε καλα.

contes di Zante
10/12/2020, 17:42
https://www.skroutz.gr/s/6801598/Noco-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%BF%CF%85-0-46221-10033-4.html

https://www.skroutz.gr/s/3457326/CTEK-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%BF%CF%85-MXS-5-0.html

Ποιόν προτείνετε μεταξύ των δύο? Έχω διαβάσει τα καλύτερα για τον CTEK αλλά ο Noco φορτίζει και λιθίου

lazarefa
10/12/2020, 18:42
Από μια πρώτη ματιά στα τεχνικά χαρακτηριστικά, ο CTEK φαίνεται να υπερτερεί στο ότι μπορεί να φορτίζει μέχρι και με 5Α ρεύμα, ενώ ο Noco μέχρι 3,5Α. Αυτό λογικά σημαίνει ότι ο πρώτος μπορεί να ανταπεξέλθει καλύτερα σε φόρτιση σχετικά μεγάλων μπαταριών (πχ από 60ΑΗ και άνω). Παλιότερα που είχα ψαχτεί με τα θέματα μπαταριών αυτοκινήτου, φορτιστών κλπ, θυμάμαι ότι ο γενικός κανόνας ήταν ότι για συνήθη φόρτιση δίνουμε ρεύμα στο 10% της ονομαστικής χωρητικότητας της μπαταρίας. Πχ για μια μπαταρία 50ΑΗ δίνουμε 5Α κοκ. Προφανώς οι μοντέρνοι ηλεκτρονικοί φορτιστές που έχουν διάφορα modes λειτουργίας λογικά πετυχαίνουν σωστό αποτέλεσμα και με λιγότερο ρεύμα, αλλά σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι η δυνατότητα παροχής περισσότερων Α από το φορτιστή, μόνο κακό δεν θα κάνει τόσο για φόρτιση μεγάλων σε ΑΗ μπαταριών όσο και από άποψη αντοχής του ίδιου του φορτιστή στο χρόνο, ειδικά αν μιλάμε για σχετικά συχνή χρήση. Εφόσον σε ενδιαφέρει και το κομμάτι της φόρτισης μπαταριών λιθίου, ίσως να ήταν καλή ιδέα να δεις και το μεγαλύτερο μοντέλο της συγκεκριμένης εταιρείας, αυτό:
https://www.skroutz.gr/s/21860900/Noco-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%BF%CF%85-Genius-5.html

contes di Zante
10/12/2020, 19:02
Βασικά για συντήρηση στο multi τον θέλω, το αυτοκίνητο δε μένει ποτέ ακίνητο πάνω από μία εβδομάδα και αυτό άντε για μία φορά το χρόνο. Απλά από τη στιγμή που θα τον πάρω έλεγα μήπως είναι καλύτερος αυτός που κάνει και για λιθίου....αλλιώς η σίγουρη και δοκιμασμένη από πολλούς λύση του CTEK

daz
10/12/2020, 19:22
Αν θέλεις να φορτίζει και μεγάλες μπαταρίες πάρε τον ctek. Είναι καλύτερος για μεγάλες μπαταρίες.
Τον noco δεν τον ξέρω.

https://www.ctek.com/storage/28170E5A4DF8DDE255F2544A55F5C421179A3398C557729443D3E9C908F0382E/d4c71f1fcf354b37bdfb3841d00adafd/pdf/media/01d8e64db81c4259bda89213323dad93/MXS_5.0-manual-low-UK-EN.pdf

423532

Road Pirat
10/12/2020, 23:39
+1 για τον ctek για την άψογη εξυπηρέτηση πελατών, στα 3.5 χρόνια ο δικός μου χάλασε και μου έστειλαν καινούργιο στο κουτί του σε δέκα μέρες μόνο με μερικά email στα κεντρικά

Acacius
11/12/2020, 00:42
Το noco τον είχε ανοίξει ένα κανάλι στο youtube που παρακολουθώ και δεν είχε εντυπωσιαστεί από την ποιότητα μέσα. Μάλλον τον ανάγκασαν να το κατεβάσει γιατί δεν το βρίσκω. Αυτό δε σημαίνει υποχρεωτικά ότι ο ctek είναι ποιοτικότερος, αλλά είναι σίγουρα καλός σε αυτό που χρειάζεται να κάνει. Η φόρτιση μπαταριών λιθίου θα έβαζε και εμένα σε σκέψεις.

OldMan
11/12/2020, 13:27
Η φόρτιση μπαταριών λιθίου θα έβαζε και εμένα σε σκέψεις.

Και πολυ καλα θα σου εκανε, γιατι εχουν εντελως διαφορετικο αλγοριθμο φόρτισης.. ;)

JNP
12/12/2020, 13:18
Πριν λίγο καιρό αγόρασα τον ctek5 στα 84 ευρώ και 5ετη εγγύηση.
Λόγω σχετικης ακινησίας του qashqai είπα να φρεσκάρω λίγο την μπαταρία 12V 70Ah AGM τύπου start/stop. Συνέδεσα πρώτα τις τσιμπιδες στους πόλους και μετά έβαλα το φις στην πρίζα. Χωρίς να χρειαστεί να δώσω κάποια εντολή, ο ctek5 αναγνώρισε ότι πρόκειται για μπαταρία 12βολτη και μάλιστα AGM(δεν ξέρω αν κράτησε στη μνήμη την προηγούμενη πρώτη φόρτιση) και άρχισε συντήρηση από το ν3. Σε μια ώρα πήγε στο ν4 και δεν θα ξανασχοληθω μέχρι αύριο απόγευμα.
Προς το παρόν ευχαριστημένος...
Ήθελα να προσαρμοσω στους πόλους τα μόνιμα καλώδια για ευκολία στη φόρτιση αλλά ο θετικός πόλος είναι πολύ στριμωγμενος και δεν μπόρεσα.
423548

toyar
12/12/2020, 13:21
να ξερεις οτι αν εκανε μια ωρα να παει στο 4 η μπαταρια σου ηταν γονατισμενη αρκετα

νεοσσός
12/12/2020, 13:27
να ξερεις οτι αν εκανε μια ωρα να παει στο 4 η μπαταρια σου ηταν γονατισμενη αρκετα
Σύμφωνα με τον πίνακα (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=27098&p=3079288&viewfull=1#post3079288) της προηγούμενης σελίδας, το στάδιο 3 είναι είναι το μεγαλύτερο με max 20 (+8 τα προηγούμενα στάδια) ώρες. Οπότε η μία ώρα από το μέγιστο 28 ωρών, μήπως δεν είναι κάτι ανησυχητικό;

Αυτό που δεν είδα να αναφέρετε, είναι η αφαίρεση του αρνητικού πόλου του κυκλώματος του αυτοκινήτου, όπως συνιστούν κάποιες εταιρείες φορτιστών, πριν από τη σύνδεση των τσιμπίδων και κατά τη διάρκεια της φόρτισης.

toyar
12/12/2020, 14:08
οταν αναψει το 4 εισαι στο 80%
αν χρειαστει μια ωρα για το 4 προφανως ειναι αρκετα κατω απο αυτο
οταν βαζω μπαταρια σε νορμαλ κατασταση το 4 μου αναβει αμεσως
κραταω μια επιφυλαξη λογω start stop και πολλων Αh
παντως ο συγκεκριμενος φορτιστης ειναι πολυ καλη επιλογη

νεοσσός
12/12/2020, 14:25
οταν αναψει το 4 εισαι στο 80%
αν χρειαστει μια ωρα για το 4 προφανως ειναι αρκετα κατω απο αυτο
οταν βαζω μπαταρια σε νορμαλ κατασταση το 4 μου αναβει αμεσως
κραταω μια επιφυλαξη λογω start stop και πολλων Αh
παντως ο συγκεκριμενος φορτιστης ειναι πολυ καλη επιλογη
Με φορτιστή 5 A, μία ώρα φόρτισης ισοδυναμεί με σχεδόν 5Ah πρόσθετου φορτίου. Αν η μπαταρία είναι 70 Ah, όπως του αμαξιού του JNP, τότε μιλάμε για το 1/14 του φορτίου της. Δε μου φαίνεται τραγικό να λείπει το 20% του φορτίου συν το 1/14 αυτού, όταν ξεκινάς τη φόρτιση. Είναι σαν να είσαι στο 73% του μέγιστου φορτίου, όταν ξεκινάς τη φόρτιση.

Αν μιλάμε για μπαταρία 9 Ah μοτοσυκλέτας, η ισχύς του φορτιστή πέφτει, αφού πηγαίνει σε motorcycle mode και η ένταση του ρεύματος δεν είναι 5 A, αλλά 0,8 A. Οπότε και πάλι η μία ώρα φόρτισης είναι το πολύ 0,8 Ah φορτίου.

toyar
12/12/2020, 14:37
ναι δε διαφωνω με τον υπολογισμο σου
απλα το 73% μου φαινεται λιγο

νεοσσός
12/12/2020, 14:41
Δηλαδή θεωρείς ότι το ωφέλιμο εύρος ως προς το φορτίο μίας μπαταρίας είναι 80% έως 100%;

toyar
12/12/2020, 14:49
απο οσο γνωριζω ειναι καλο για τη ζωη της μπαταριας να παραμενει καλα φορτισμενη και το κατω απο 80% δεν ειναι καλο
επισης θεωρω οτι σε τετοια επιπεδα φορτισης ζοριζεται ιδιαιτερα στο μιζαρισμα

JNP
12/12/2020, 15:14
να ξερεις οτι αν εκανε μια ωρα να παει στο 4 η μπαταρια σου ηταν γονατισμενη αρκετα

Βγήκα για περπάτημα τριγύρω και γυρίζοντας σε μια ώρα το βρήκα στο 4. Πόση ώρα έκανε από το 3 στο 4 άγνωστο λοιπόν. Πάντως το αμάξι εδώ και ένα μήνα κάνει εδώ κοντά 2 βόλτες την εβδομάδα, μπορεί λοιπόν να έχει πέσει αρκετά. Άλλωστε γιαυτό πήρα τον ctek, γιατί έβλεπα το μέλλον...

JNP
12/12/2020, 15:22
Σύμφωνα με τον πίνακα (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=27098&p=3079288&viewfull=1#post3079288) της προηγούμενης σελίδας, το στάδιο 3 είναι είναι το μεγαλύτερο με max 20 (+8 τα προηγούμενα στάδια) ώρες. Οπότε η μία ώρα από το μέγιστο 28 ωρών, μήπως δεν είναι κάτι ανησυχητικό;

Αυτό που δεν είδα να αναφέρετε, είναι η αφαίρεση του αρνητικού πόλου του κυκλώματος του αυτοκινήτου, όπως συνιστούν κάποιες εταιρείες φορτιστών, πριν από τη σύνδεση των τσιμπίδων και κατά τη διάρκεια της φόρτισης.

Το manual του αυτοκινήτου δεν αναφέρει τίποτα σχετικό. Στο επίσημο συνεργείο που ρώτησα για φόρτιση συντήρησης μου είπαν ότι είναι οκ.
Παλιότερα όταν φορτιζα την μπαταρία συμβατικών μοντέλων συνήθιζα να τη αφαιρώ από το αμάξι και να τη φορτίζω στον πάγκο. Τώρα βγάζοντας τον πόλο πρέπει μετά τη φόρτιση να ξαναπρογραμματιζω το σύστημα και βαριέμαι, άσε που είναι πιο βαριά η μπαταρία.

JNP
12/12/2020, 15:26
απο οσο γνωριζω ειναι καλο για τη ζωη της μπαταριας να παραμενει καλα φορτισμενη και το κατω απο 80% δεν ειναι καλο
επισης θεωρω οτι σε τετοια επιπεδα φορτισης ζοριζεται ιδιαιτερα στο μιζαρισμα

Ρώτησα έναν ηλεκτρολόγο στο σέρβις πόση τάση πρέπει να δείχνει μια τέτοια μπαταρία AGM start/stop. Μου είπε πάνω από 12V αλλά σημασία έχουν τα Ah που έχει μέσα και όχι η τάση όπως στις συνηθισμένες, γιαυτό έχουν ειδικά όργανα μέτρησης.
Ξέρεις κάτι άλλο ή κάτι παραπάνω;

JNP
13/12/2020, 11:34
Και κλείνω το θέμα.
Τάση προ φόρτισης: 12,2V.
Φορτιση 9 ωρών περίπου μέχρι που άναψε το ν7.
Μέτρηση τάσης μετά 10 ώρες από τη λήξη της φόρτισης : 12,7V.
Αυτη λοιπόν πρέπει να είναι η τάση της γεμάτης μπαταρίας AGM.

JNP
13/12/2020, 11:37
Δηλαδή θεωρείς ότι το ωφέλιμο εύρος ως προς το φορτίο μίας μπαταρίας είναι 80% έως 100%;

Κιεγω πιστεύω ότι αυτό είναι το σωστό εύρος.
Πριν 3 χρόνια είχα σε ένα primera(1996) μια κλειστου τύπου Hankook 55Ah επί σχεδόν 6 χρόνια. Ήταν Οκτώβρης και περνωντας από το μαγαζί που την είχα αγοράσει σταμάτησα και ζήτησα έλεγχο. Έβαλε ειδικό μετρητή και μου λέει ότι η απόδοση της μπαταρίας έχει πέσει στο 72% και δεν μου εγγυάται ότι θα βγάλω το χειμώνα, έτσι την άλλαξα. Προσοχή όμως μιλάμε για κατάσταση μπαταρίας που λειτουργούσε καθημερινά και έκανε και ταξιδάκια, δεν είχε πέσει η τάση λόγω ακινησιας.
Τότε ρωτοντας τον ο τεχνίτης μου είχε πει ότι η τάση της σωστής μπαταρίας είναι 12,6-12,7ν.
Σημειωτέον ότι η προηγούμενη ακριβώς ίδια μπαταρία κράτησε 7 χρόνια χωρίς φορτίσεις, αποθειικωσεις κλπ.

lazarefa
13/12/2020, 16:28
Πριν ακριβώς 2 χρόνια (Δεκέμβριος 2018) άλλαξα την προηγούμενη μπαταρία του αυτοκινήτου μου. Ήταν μια κορεάτικη Delkor 54AH την οποία είχα για 5 χρόνια και 2 μήνες. 'Οταν πήγα στο κατάστημα για την αλλαγή, πριν γίνει η αντικατάσταση ο τεχνικός την μέτρησε με ένα τέστερ, ίσα για να βεβαιωθούμε αμφότεροι ότι όντως η παλιά ήταν για αλλαγή. Αυτό που μέτρησε δεν ήταν η τάση της μπαταρίας εν κενώ, αλλά η τάση της υπό πλήρες (εικονικό, μέσω του τέστερ) φορτίο. Μου λέει ότι εφόσον η μέτρηση βγει κάτω από 9,5-9,7 βολτ, πάμε φουλ για αλλαγή. Την βρήκε λοιπόν αυτή την τάση στα 8,7 βολτ, οπότε καλώς την αλλάξαμε, για να προλάβουμε το μοιραίο (να μην μπορεί να μιζάρει σε κρύο πρωινό), εν όψει και χειμώνα.
Στο κενό η μπαταρία πρέπει να δείχνει όντως 12,60-12,70 βολτ. Στην πράξη δύσκολα θα μετρήσει κανείς αυτή την τάση, λίγο καιρό μετά την τοποθέτηση νέας μπαταρίας στο αμάξι, ακόμα κι αν κινείται καθημερινά σε όχι και τόσο μικρές διαδρομές (οπότε γενικά φορτίζει νορμάλ). Ένα 12,50-12,55 είναι οκ νομίζω.

typhoon
14/12/2020, 12:05
Όντως η τάση σε παλιές μπαταρίες μπορεί να δείχνει σωστή αλλά την στιγμή του φορτίου και φορτίο εννοούμε την μίζα πρωτίστως, να πέφτει πολύ.

Απ το μανιουαλ της Kawasaki (μετάφραση απόδοση στα ελληνικά δική μου)
Καθορισμός κατάστασης της μπαταρίας μετά απο φόρτιση (refresh charge το αναφέρει και το προτείνει όταν η τάση είναι απο 11.5 volt μέχρι 12.6)
Αφήνουμε την μπαταρία για 30 λεπτά μετά την φόρτιση και μετράμε τάση στους πόλους (γενικά αναφέρει ότι πρέπει να αφαιρεθεί η μπαταρία απο το όχημα και η φόρτιση κ οι μετρήσεις να γίνουν εκεί κι όχι με τους ακροδέκτες συνδεδεμένους κι ας είναι στο off ο διακόπτης)
12.6 v ή παραπάνω -->Καλή
12.0 v - λιγότερο απο 12.6 v -->φόρτιση ανεπαρκής , ξαναφορτίστε
κάτω απο 12.0 v --> Κακή (unserviceable ) , αντικαταστήστε

2-Chri
11/01/2021, 23:55
Αξιόπιστους φορτιστές έχει και αυτή η εταιρία, όπως και συντηρητές τάσεις που είναι ιδανικοί για της μπαταρίες απο τα μηχανάκια που μένουν σε ακινησία το χειμώνα.



https://www.gys.fr/prods-PFB/CHARGERS_-_GYSFLASH_PFB/en


https://www.gys.fr/cat-PF/CHARGERS_PF/en


https://www.pam.gr/ergaleia-mhxanhmata-sygkollhshs-fortistes-batariwn-ekkinhtes-tools-machines-welding-battery-chargers-boosters/Fortistes-Batariwn-Aftokinhtwn-Forthgwn-Trakter-Skafwn-Klark-Hlektrikwn-Aftokinhtwn-Sysswreftwn-Energeias-Battery-Chargers-Cars-Trucks-Boats-Clarks-Electric-Vehicles

https://www.pam.gr/ergaleia-mhxanhmata-sygkollhshs-fortistes-batariwn-ekkinhtes-tools-machines-welding-battery-chargers-boosters/Fortistes%20Batariwn%20-%20Ekkinhtes

JNP
12/01/2021, 07:03
Μοιάζουν πολύ με τους CTEK.

lazarefa
12/01/2021, 09:37
H GYS είναι μια εταιρεία που ασχολείται κυρίως με μηχανές ηλεκτροσυγκόλλησης. Θεωρείται από τις (αρκετές σε πλήθος) σοβαρές του χώρου. Η εταιρεία είναι γαλλική. Βέβαια επειδή πρακτικά μια μηχανή ηλεκτροσυγκόλλησης είναι κατά κανόνα ένα πολύ δυνατό τροφοδοτικό, οι περισσότερες εταιρείες μηχανών ηλεκτροσυγκόλλησης διαθέτουν στη γκάμα προϊόντων τους και φορτιστές - εκκινητές - συντηρητές μπαταριών αυτοκινήτων/μοτό. Πχ awelco, telwin, Deca, Cemont και αρκετές άλλες.
Λογικά οι συγκεκριμένοι φορτιστές θα είναι καλής ποιότητας. Το αν είναι δικής της σχεδίασης/κατασκευής ή rebranded άλλων σοβαρών εταιρειών του χώρου, δεν το γνωρίζω.
Προσωπικά αν δεν ήταν στα ίδια ή λιγότερα χρήματα από τους αντίστοιχους φορτιστές πχ της καταξιωμένης CTEK δεν θα έβρισκα ιδιαίτερο λόγο να τους προτιμήσω, τουλάχιστον όχι για χρήση απαιτητικού ερασιτέχνη (ίσως για χρήση συνεργείων).

motojojo
27/02/2021, 10:37
Πριν από αρκετές μέρες αγόρασα αυτόν τον AEG (https://www.amazon.de/AEG-Automotive-158009-Werkstatt-Ladeger%C3%A4t-Autostart-Funktion/dp/B076RTMFNB/ref=sr_1_5?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&crid=2JEMJ08Q4NVRM&dchild=1&keywords=aeg%2Bladeger%C3%A4t%2Bautobatterie&qid=1614418095&sprefix=aeg%2Blade%2Caps%2C195&sr=8-5&th=1) φορτιστή.

Η μπαταρία είναι εκτός μηχανής από 1/11, φυλαγμένη σε θερμοκρασία δωματίου. Αυτή τη στιγμή μετρημένη έχει 12.6 βολτ. Ελεγα να τη βάλω στο φορτιστή για κανα δίωρο για φρεσκάρισμα πριν την τοποθετήσω πάλι στη μηχανή για να έχω τη σιγουριά ότι θα ξεκινήσει. Θέλω να πιστεύω ότι μόνο καλό θα κάνει....?


Πέρισυ ίδιο σκηνικό, ιδια ταση στην μπαταρία, η μίζα όχι μονο δεν γυρνούσε, έσβηναν και τα λαμπάκια. Δεν είχα φορτιστη, πήρα καινούργια (αυτή που έχω τώρα) γιατι η παλια είχε τα χρονακια της και είπα να μη ρισκάρω να τη "ζωντανεψω" και να με αφήσει ξαφνικα στα λαγκάδια.

daz
27/02/2021, 11:52
Βάλε τη.

Μόνο κακό δε θα κάνει.

toyar
27/02/2021, 12:00
η μιζια σοκαρει μια ηδη πεσμενη μπαταρια
εννοειται οτι θα την φορτισεις τερμα πριν τη βαλεις χωρις καν να δοκιμασεις αν μιζαρει

lazarefa
27/02/2021, 12:41
Έτσι ακριβώς. Το ότι η μπαταρία δίνει 12,6 βολτ εν κενώ (χωρίς φορτίο) είναι πρακτικά μια άχρηστη πληροφορία που δεν λέει παρά ελάχιστα για την υγεία της και για την ικανότητά της να μιζάρει τη μίζα. Οπωσδήποτε πλήρης φόρτιση πριν την βάλεις στη μηχανή, μιας που έχεις ήδη φορτιστή.

motojojo
27/02/2021, 18:05
Οπότε έτσι θα το κάνω, σας ευχαριστώ! :beer:

Με την παλιά πέρισυ έβαλα μπρος τελικά με καλώδια από το αυτοκίνητο. Φυσικά πήρε αμέσως αλλά το δίλεπτο λειτουργίας δεν ήταν αρκετό να νέα εκκίνηση. Φοβήθηκα να την αφήσω να δουλεύει στο ρελαντι μην παραπονεθεί κανένας γείτονας (από φασαρία μέχρι καυσαέρια) και δεν την πήγα "βόλτα" μην μου σβήσει στο άκυρο και με αβεβαιότητα αν θα ξαναπάρει.

Οπότε φόρτιση στο σπίτι και μετά τοποθέτηση και μιζάρισμα.

motojojo
02/03/2021, 14:27
Την έβαλα. Το μπλιμπλικι την αναγνώρισε αμέσως και τη μετρησε 99%. Σε λιγοτερο απο δύωρο την είχε φορτίσει.

Λεω να κανω την πρώτη βόλτα απόψε.