PDA

View Full Version : παιζει το τιμονι σε ΧΤ 600 μετα τα 120χλμ. !Βοηθεια!



vaspiou
22/08/2006, 23:27
Καλησπερα. Εχω ενα ΧΤ600 2001. Οπως βλεπετε δεν ειναι μοταρντ. Το εχω παρει απο ενα παληκαρι εδω και 3 μηνες. Το εχω παει σε μαστορα και δεν εχει βρει κατι στον σκελετο.Επισης φοραω και γεφυρα στα καλαμια ιταλικη και ειναι ψηλωμενο περιπου 8-9 ποντους πισω. Λοιπον αυτο που μου κανει και δεν ξερω ποια τι να κανω ειναι το εξης: Μολις πιασει τα 120χλμ αρχιζει το τιμονι και παιζει περα δοθε σαν τρελο και μεταδιδει ετσι λοιπον την κινηση αυτη σε ολο το μηχανακι. Το αποτελεσμα ειναι να πηγαινει ολο το μηχανακι ετσι και να μην μπορω να παω περισσοτερο απο 120χλμ.
Δεν ξερω τι ειναι και εχω τρελαθει. Απο οτι εχω δει δεν εχει στραβο σκελετο. Αλλοι μου λενε αλλαξε τα λαστιχα και βαλε για ασφαλτο (Αnakee ή tourance) και θα σταματησει. Αν μπορειτε οι κατοχοι ΧΤ και μη, πειτε μου κατι γιατι δεν ξερω απο που να αρχισω...:bigcry:
Ευχαριστω πολυ...
bye
:beer:


58828

kalant
22/08/2006, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaspiou
Καλησπερα. Εχω ενα ΧΤ600 2001. Οπως βλεπετε δεν ειναι μοταρντ. Το εχω παρει απο ενα παληκαρι εδω και 3 μηνες. Το εχω παει σε μαστορα και δεν εχει βρει κατι στον σκελετο.Επισης φοραω και γεφυρα στα καλαμια ιταλικη και ειναι ψηλωμενο περιπου 8-9 ποντους πισω. Λοιπον αυτο που μου κανει και δεν ξερω ποια τι να κανω ειναι το εξης: Μολις πιασει τα 120χλμ αρχιζει το τιμονι και παιζει περα δοθε σαν τρελο και μεταδιδει ετσι λοιπον την κινηση αυτη σε ολο το μηχανακι. Το αποτελεσμα ειναι να πηγαινει ολο το μηχανακι ετσι και να μην μπορω να παω περισσοτερο απο 120χλμ.
Δεν ξερω τι ειναι και εχω τρελαθει. Απο οτι εχω δει δεν εχει στραβο σκελετο. Αλλοι μου λενε αλλαξε τα λαστιχα και βαλε για ασφαλτο (Αnakee ή tourance) και θα σταματησει. Αν μπορειτε οι κατοχοι ΧΤ και μη, πειτε μου κατι γιατι δεν ξερω απο που να αρχισω...:bigcry:
Ευχαριστω πολυ...
bye
:beer:

κατι μου θυμιζει το μηχανακι, εχεις ξαναρωτησει κατι παλιοτερα?

vaspiou
23/08/2006, 01:25
ναι ειχα βαλει την εικονα παλιοτερα αλλα νομιζω για αλλο λογο... καμια γνωμη?

kaps
23/08/2006, 06:26
Σίγουρα η σκέψη για άλλα λάστιχα δεν είναι ατυχής . Επιπλέον το έχει ψηλώσει ο προκάτοχός σου αρκετά και πρέπει να παίζει και από εκεί μια αλλαγή στη γεωμετρία της μηχανής . Βλέπω πράγματι πως φοράς γέφυρα στα πηρούνια και στο φτερό άρα το τελευταίο τσέκαρε τα λάδια στα καλάμια . Επίσης τι πίεση έχεις στα λάστιχα;:beer:

vaspiou
23/08/2006, 06:32
νομιζω εχω 28-30 πιεση αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Μια φορα που χρειαστηκε να βαλω αερα ηταν στο συνεργειο πριν απο 40 μερες περιπου οταν ειχα παει να δω κατι με τον πισω τροχο και μου εβαλε ο μαστορας. Ποια πρεπει να ειναι η σωστη πιεση? Οσο για τα καλαμια εχω γραψει σε ενα παλιοτερο μου Post οτι ειναι πολυ μαλακά...

kaps
23/08/2006, 07:17
Νομίζω 28-30 είναι υπερβολική πίεση ειδικά όταν φοράς τακούνια και κινείσαι σε άσφαλτο . Στο δικό μου βάζω 22 μπροστά 26 πίσω . Επίσης στο ψαλίδι στην αριστερή πλευρά αναγράφει τις πιέσεις που πρέπεινα έχεις και αναφέρει και ανάλογα με τα κιλά που το φορτώνεις .:rolleyes: Αν είναι πολύ μαλακά τότε πήγαινε και βάλε λάδια spectro για να δουλεύει καλύτερα και η μπροστινή ανάρτηση σου . Στο δικό μου έβαλα προσθήκη στο ελατήριο πίσω και άλλαξα τα λάδια στο μπροστινό σύστημα και μπορώ να πω πως συνεργάζονται καλύτερα από πριν τα δύο αυτά συστήματα .

takis1964
23/08/2006, 07:18
psilonontas to piso alazis tin geometria..diladi kontenis to metaxonio..diladi oi troxoi exoun mikroteri apostasi metaxi tous.....xekinas apo eki oste na to feris se sinthikes mamisiou...ke meta ta xanaleme...:)

kaps
23/08/2006, 07:39
Είναι η βασική αιτία για το κούνημα πάνω από τα 100χμ. Συμφωνώ .

Julius
23/08/2006, 07:51
Όπως είπανε και οι προλαλήσαντες, η γεωμετρία αλλάζει δραματικά την συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας παρόλα αυτά όμως, λάθος πίεση στα ελαστικά ή χαλαρές ακτίνες στις ζάντες μπορούν να σου δώσουν «ψάρεμα» στο τιμόνι


Tip : Άλλαξε τα το συντομότερο με ασφάλτινα, είναι σαφώς ποιο σταθερά στον δρόμο και γλιστράνε πολύ λιγότερο (ειδικά στην βροχή)


:wave2:

OldMan
23/08/2006, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis1964
psilonontas to piso alazis tin geometria..diladi kontenis to metaxonio..diladi oi troxoi exoun mikroteri apostasi metaxi tous.....

Μη βρε λεβέντη μου (και δεν δουλεύει το κλιματιστικό)...!!! :look:

takis1964
23/08/2006, 09:54
afou kano lathos giati den me diorthonis na to diavasoun k oi ypoloipoi k na matho k ego? h apantisi sou ektos apo to oti mathame oti den doulevi to klimatistiko den prosefere stin sizitisi..

Cpt. Haddock
23/08/2006, 09:55
:a014:

Julius
23/08/2006, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μη βρε λεβέντη μου (και δεν δουλεύει το κλιματιστικό)...!!! :look:

nai re strimene, dose ta fota sou

:D

OldMan
23/08/2006, 10:02
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Όλα μόνος μου πρέπει να τα κάνω...


Το "ψήλωμα" του πίσω μέρους μπορεί οπτικά να δίνει την άισθηση του "μαζέματος" της μηχανής, αλλά ΔΕΝ επιδρά καθόλου στο μεταξόνιο !!!

Αν μεταβάλεις το μήκος του ψαλιδιού, ΝΑΙ !

Αν τεντώσεις / λασκάρεις την αλυσίδα, ΝΑΙ !

Αν αλλάξεις το offset από τις πλάκες του τιμονιού, ΝΑΙ !

Αν αλλάξεις την κάστερ (κόβοντας/ράβοντας τον λαιμό), ΝΑΙ !

:wave2: :beer: :wave2:

kaps
23/08/2006, 11:01
Σωστός ο old man .

takis1964
23/08/2006, 11:22
den amfisvito tis gnosis sou ala an paro xarti k diaviti k alaxo thesi ston piso axona alazontas gonia sto psalidi k metriso tis apostasis apo kentro se kentro troxou prin k meta h diastasi alazi.kano kati lathos?

stefanos
23/08/2006, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Σωστός ο old man .

Λάθος.

Ψηλώνοντας πίσω μικραίνει το μεταξόνιο επειδή ακριβώς το ψαλίδι διαγράφει κύκλο κατά την κίνηση του, δεν πηγαίνει πάνω κάτω.

Μειώνεται η κάστερ άρα και το ίχνος άρα και το μεταξόνιο πάλι.

Ανεβαίνει το κέντρο βάρους οπότε το μηχανάκι "πέφτει"
πιο εύκολα στη στροφή.

Φορτίζεται περισσότερο ο μπροστινός τροχός άρα και η μπροστινή ανάρτηση που μοιραία βυθίζεται περισσότερο.
Και βέβαια η περιοχή του λαιμού ζορίζεται περισσότερο άρα λυγίζει περισσότερο (και το μηχανάκι δεν έχει και κανένα πλαίσιο.....)

takis1964
23/08/2006, 11:31
:) Patera legane kapion epoxi 80-90 apo filadelfia(ekvous) pleyra pou ixe sxesi me xr 600:wacko:

kaps
23/08/2006, 12:01
:hypnotize Τελικά τι ισχύει :eyepop: :sick: :hypnotize :uplate: :look: :bigcry:

OldMan
23/08/2006, 12:12
Πατέρα, έχεις όρεξη να αρχίσουμε την Παραβολική γεωμετρία ???:D

Όταν "ψηλώνει" ένα μηχανάκι από την πίσω ανάρτηση, ανεβαίνει το τμήμα που συνδέεται με το πάνω άκρο του αμορτισέρ !!!

Η απόσταση από το έδαφος του άξονα που συνδέει το ψαλίδι με τον σκελετό παραμένει αμετάβλητη !!!

Το ότι το μηχανάκι "κάθεται" λιγότερο με τον αναβάτη δεν σημαίνει ότι το τρίγωνο που ορίζεται από τους άξονες των τροχών και τον άξονα του ψαλιδιού/σκελετού αλλάζει γωνίες !!!

:smokin: (συνεχίζει να είναι χαλασμένο το κλιματιστικό...)

STOYBI
23/08/2006, 12:12
kaps
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
:hypnotize Τελικά τι ισχύει :eyepop: :sick: :hypnotize :uplate: :look: :bigcry:

:lol: :lol: :lol:

Εαν πηγαινεις συχνα πανω απο 120 δεν δοκιμαζεις να βαλεις ενα χαμηλο φτερο !!! Το ψηλο φτερο στα πολλα, το μονο σοβαρο προβλημα που μπορει να σου δημιουργησει ειναι να.... << παιζει το τιμονι σε ΧΤ 600 μετα τα 120χλμ. ! >>

:winka:

OldMan
23/08/2006, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis1964
an alaxo thesi ston piso axona alazontas gonia sto psalidi

Αυτό ακριβώς έγραψα πιο πάνω...

ΔΕΝ αλλάζει η γωνία του ψαλιδιού !!!

:wave2: :beer: :wave2:

Θάνος
23/08/2006, 12:52
Εγώ πάλι με την απλή λογική μου συμφωνώ εν μέρει με τον πατέρα... Ψηλώνοντας από πίσω θα πρέπει ο αναβάτης να γέρνει προς τα μπροστά και το μηχανάκι να γίνεται πιο εμπροστόβαρο. Άρα φορτίζεται και βυθίζεται το μπροστινό κάτι παραπάνω και μειώνεται λίγο το μεταξόνιο... Ειδικά αν είναι μαλακό όπως λέει και ο φίλος...

Νομίζω ότι η γεωμετρία αλλάζει και αν αλλάξεις τη θέση/γωνία του αναβάτη και όχι μόνο με το μεταξόνιο...

OldMan
23/08/2006, 13:04
Απολύτως σωστά, Θάνο !!!

(Μόνο που αναφέρεσαι στα "δυναμική" γεωμετρία της μοτό, ενώ εγώ μιλάω για τα "στατικά" χαρακτηριστικά της)

:beer:

vaspiou
23/08/2006, 13:54
μαλιστα, δλδ καταληξαμε οτι για φταει το ψηλωμα οτι "ψαρευει" το τιμονι στα 120χλμ... Επειδη εμενα και μου αρεσει και με βολευει ετσι ψηλωμενο επειδη ειμαι και 1.85 λεω τωρα εγω αμα το φερω στα ισια του , του βαλω και ασφαλτινα και μου κανει τα ιδια μετα παμε για αλλα εε? δλδ ρουλεμαν τιμονιου και τετοια προβληματα?? ευχαριστω για ολες τις απαντησεις...

KaTaNaS
23/08/2006, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaspiou
δλδ ρουλεμαν τιμονιου και τετοια προβληματα??



το μπρος τροχο τον εχεις τσεκαρει αν λειπει καμμια ακτινα;


ή αν γενικα ειναι καπως στραβο το στεφανι και θελει ακτινολογηση-ζυγοστάθμιση;



για ρολεμαν ποτηριών μπροστινού θα κάνεις το εξής, πηγαίνεις με 50, ηρεμα, αφηνεις τα χερια απο το τιμόνι και ρίχνεις ενα σκαμπίλι σε ενα απο τα δύο γκρίπ...

αν αρχιζει ν τα λαντωνεται με αυξουσα ένταση σημαίνει πως θελει σφιξιμο ο λαιμός!


αλήθεια γιατι σε ενδιαφερουν οι ταχυτητες πανω απο 100;

Θάνος
23/08/2006, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaspiou
μαλιστα, δλδ καταληξαμε οτι για φταει το ψηλωμα οτι "ψαρευει" το τιμονι στα 120χλμ... Επειδη εμενα και μου αρεσει και με βολευει ετσι ψηλωμενο επειδη ειμαι και 1.85 λεω τωρα εγω αμα το φερω στα ισια του , του βαλω και ασφαλτινα και μου κανει τα ιδια μετα παμε για αλλα εε? δλδ ρουλεμαν τιμονιου και τετοια προβληματα?? ευχαριστω για ολες τις απαντησεις...

Δεν είπε κανείς ότι φταίει αυτό. Είναι όμως πιθανό. Ίσως σκληραίνοντας λίγο το μπροστινό ή καλύτερα ρυθμίζοντας τις αναρτήσεις σωστά να διορθωθεί λίγο το πρόβλημα. Μπορεί να φταίνε ταυτόχρονα και τα λάστιχα...

vaspiou
23/08/2006, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS

αλήθεια γιατι σε ενδιαφερουν οι ταχυτητες πανω απο 100;

Περιμενα οτι καποιος θα μου κανει αυτην την ερωτηση.! Παω πανω απο 100 σπανια μεσα στην πολη. Ομως, εσενα δεν θα σε ετρωγε αμα ειχες μια μηχανη που ξερεις οτι παει πανω απο 120 αλλα δεν μπορεις να τα πας... Σαν να εχεις μια Ferrari που ξερεις οτι παει με πχ 300 αλλα εσενα εχει ενα προβλημα και πιανει μονο τα 200. Δεν θα σε ετρωγε?? (και οχι δεν βαζω το ΧΤ διπλα στην Ferrari), δλδ πιο πολυ για αυτον τον λογο θελω να φτιαξω το προβλημα...
:wave2:

STOYBI
23/08/2006, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaspiou
Περιμενα οτι καποιος θα μου κανει αυτην την ερωτηση.! Παω πανω απο 100 σπανια μεσα στην πολη. Ομως, εσενα δεν θα σε ετρωγε αμα ειχες μια μηχανη που ξερεις οτι παει πανω απο 120 αλλα δεν μπορεις να τα πας... Σαν να εχεις μια Ferrari που ξερεις οτι παει με πχ 300 αλλα εσενα εχει ενα προβλημα και πιανει μονο τα 200. Δεν θα σε ετρωγε?? (και οχι δεν βαζω το ΧΤ διπλα στην Ferrari), δλδ πιο πολυ για αυτον τον λογο θελω να φτιαξω το προβλημα...
:wave2:

Νομιζω πηρες αρκετες απαντησεις !!

Αρχισε απο τις πιο απλες και αν δεν βρεις λυση προχωρα στις πιο συνθετες !

:wave2:

kostisthegreek
23/08/2006, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaspiou
Περιμενα οτι καποιος θα μου κανει αυτην την ερωτηση.! Παω πανω απο 100 σπανια μεσα στην πολη. Ομως, εσενα δεν θα σε ετρωγε αμα ειχες μια μηχανη που ξερεις οτι παει πανω απο 120 αλλα δεν μπορεις να τα πας... Σαν να εχεις μια Ferrari που ξερεις οτι παει με πχ 300 αλλα εσενα εχει ενα προβλημα και πιανει μονο τα 200. Δεν θα σε ετρωγε?? (και οχι δεν βαζω το ΧΤ διπλα στην Ferrari), δλδ πιο πολυ για αυτον τον λογο θελω να φτιαξω το προβλημα...
:wave2:

Αν είχα μια Ferrari και δεν πήγαινε με 300 στο χώμα δεν θα με προβλημάτιζε καθόλου.
Το ίδιο δεν πρέπει να προβληματίζουν και σένα τα μετά 120 χλμ σε ένα ον-οφ με ψηλωμένο μπροστινό φτερό.
Για τόσα χλμ υπάρχουν τα στρητ και τα σπορτ.

kostisthegreek
23/08/2006, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Εγώ πάλι με την απλή λογική μου συμφωνώ εν μέρει με τον πατέρα... Ψηλώνοντας από πίσω θα πρέπει ο αναβάτης να γέρνει προς τα μπροστά και το μηχανάκι να γίνεται πιο εμπροστόβαρο. Άρα φορτίζεται και βυθίζεται το μπροστινό κάτι παραπάνω και μειώνεται λίγο το μεταξόνιο... Ειδικά αν είναι μαλακό όπως λέει και ο φίλος...

Νομίζω ότι η γεωμετρία αλλάζει και αν αλλάξεις τη θέση/γωνία του αναβάτη και όχι μόνο με το μεταξόνιο...

...και συνεχίζω εγώ το σκεπτικό λέγοντας ότι αν κάποιος δεν γουστάρει το μακρύ μεταξόνιο της μηχανής του μπορεί να τη σηκώσει πίσω, να το ρίξει και στη μάσα για να πάρει κάμποσα κιλά και να βυθίζεται ακόμα περισσότερο το μπροστινό και έτσι να κοντίνει το μεταξόνιο.
Σωστό δεν είναι?:lol: :wave2:

vaspiou
24/08/2006, 02:28
[i]
Το ίδιο δεν πρέπει να προβληματίζουν και σένα τα μετά 120 χλμ σε ένα ον-οφ με ψηλωμένο μπροστινό φτερό.
Για τόσα χλμ υπάρχουν τα στρητ και τα σπορτ. [/B]

εχεις δικιο αυτο να λεγετε. αμα ηθελα ταχυτητα να επερνα στρητ.
αααχχχχ βλεποντας την strada σου στο avatar κατι με πιανει μεσα μου. Αυτη ειναι η αγαπη μου απο τοτε που βγηκε. Αυτην ηθελα εξ αρχης. !:cry: αν ειχα πιο πολλα χρηματα ηταν το πρωτο που θα επερνα και δεν θα με ενοιαζε τπτ...
:beer:

kaps
24/08/2006, 06:50
Εγώ stoubi πάλι καλά αν και παλιό το Χτ μου δεν έχω πρόβλημα μετά τα 120 . Αντίθετα ...Μάρτυρας και ο Alx84 που με το V-strom του πατέρα του και ένα tdm γυρνώντας από τη μεγάλη μοτοβόλτα πηγαίναμε Ε.Ο 150 χμ χωρίς κανένα πρόβλημα ταλάντωσης στο μπροστινό . Εχω βάλει γέφυρα φτερού και καλαμιών σωστή πίεση στο λάστιχο και καλά λάδια στα μπροστινά και η πίσω ανάρτηση απλά είναι σφιγμένη και έχω βάλει και μια προσθήκη λόγω ίδιου προβλήματος με τον Vaspiou δηλαδή του ύψους (1.88).Μια φορά που έβγαλα την γέφυρα από τα καλάμια για να συγκρίνω την συμπεριφορά της μετά τα 120 πήγαινα βάρκα γιαλό .

stefanos
24/08/2006, 08:27
Το πρόβλημα ξεκινάει μάλλον απο το πίσω λάστιχο και ενισχύεται απο την ακραία γεωμετρία (επιμένω παρά τις αντιρρήσεις του old).
Περίμενε να δεις πως θα εξελιχθεί με την φθορά του ελαστικού.
Επείσης νομίζω οτι για μπροστά το μόνο λάστιχο που θα βρείς θα είναι το sahara:yuck: .
Οσο για τα 120 είναι μια ταχύτητα που ακόμα και ένα χτ έχει δικαίωμα να τα φτάνει.
Οσο για το ύψος είναι τρελό να καταστρέφεις την πίσω ανάρτηση και την συμπεριφορά στης μηχανής βάζοντας προσθήκες ενώ μπορείς κάλιστα να βάλεις ψωμάκι στη σέλα.
Και το ψωμάκι έχει το πλεονέκτημα οτι φέρνει και τα μαρσπιέ σε πιο ανθρώπινη θέση για ένα ψηλο.

kaps
24/08/2006, 09:43
Αυτό με το ψωμάκι καλή ιδέα ακούγεται αλλά πόσο μπορεί να πάρει; Εκτός αν το αφρώδες είναι πολύ σκληρό οπότε 1-2 πόντους σίγουρα τους κερδίζεις σε ύψος .Βέβαια η προσθήκη που έβαλα δεν είναι όπως του Vaspiou που από ότι συμπεραίνω κόλλησε έξτρα βάση στη ήδη υπάρχουσα άνω βάση της ανάρτησης για αυτό και απέκτησε τόσο ύψος . Εμένα απλά δεν κάθεται πλέον τόσο η ανάρτηση και μάλιστα έχει και άλλο περιθώριο για να δουλεύει . βέβαια σε κάθε περίπτωση το καλύτερο είναι η αλλαγή της πίσω ανάρτησης με μία W.P Αλλά σκέφτομαι πως σε ένα παλιό ΧΤ (1994) τέτοια έξοδα είναι περιττά.Σίγουρα θα επισκεφτώ οσονούπω τον K-shock για ένα σέρβις της διότι το προφανές είναι πως ο λόγος που έβαλα την προσθήκη είναι επειδή η ανάρτηση τα έχει ψιλοπαίξει μετά τόσα χρόνια .

stefanos
24/08/2006, 10:15
To ψωμάκι που έχω βάλει είναι Technosel πιο σκληρό και με άλλο σχήμα.Κλείνει την σπαστική τρύπα που δεν σε αφήνει να κουνηθείς μπρός πίσω και σου επιτρέπει να κάθεσαι και λίγο πιό μπροστά.
Αυτά είναι τα καλά.
Το άσχημο είναι οτι πατάω ένα πόδι μόνο που είναι σπαστικό στο χώμα.Είμαι μόνο 1,82.
Πρέπει να έχει ανέβει τουλάχιστον 5 πόντους.
Τώρα για τις προσθήκες τι να πώ.
Προσωπικό ρίσκο του καθε ενός (και γούστο).
Αποψη μου οτι είναι επικίνδυνο, γιατί αλλάζει την γεωμετρία (επιμένω) το κέντρο βάρους (πολύ) ακυρώνει οποιαδήποτε δυνατότητα ρύθμισης της ανάρτησης, ακόμα και η αλυσίδα πρέπει να τραβάει ζόρια σε τέτοια ψηλώματα.


Να προσθέσω οτι αυτή η απλή αλλαγή στο ψωμάκι έκανε το xr εντυπωσιακά διαφορετικό στο δρόμο.
Μου έκανε τρομερή εντύπωση η αλλαγή.

kaps
24/08/2006, 10:55
Σε ποιον πήγες και έβαλε το υλικό στη σέλλα.

stefanos
24/08/2006, 14:58
Το ψωμάκι το έβαλα εγώ, το πήρα απο τον Καρρερ.

kostisthegreek
24/08/2006, 19:33
Α ρε προβλήματα που έχετε εσείς οι ψηλοί...

Κάποιοι άλλοι (ονόματα δε λέμε) αντί να βάλουν ψωμάκι, τρώνε αυτό που ήδη υπάρχει.

:lol: :lol: :beer: :wave2:

kostisthegreek
24/08/2006, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaspiou
εχεις δικιο αυτο να λεγετε. αμα ηθελα ταχυτητα να επερνα στρητ.
αααχχχχ βλεποντας την strada σου στο avatar κατι με πιανει μεσα μου. Αυτη ειναι η αγαπη μου απο τοτε που βγηκε. Αυτην ηθελα εξ αρχης. !:cry: αν ειχα πιο πολλα χρηματα ηταν το πρωτο που θα επερνα και δεν θα με ενοιαζε τπτ...
:beer:

Καλοτάξιδα να είναι κι ότι νά ΄ναι!
Το παν είναι να το χαίρεσαι το μηχανάκι και να το φχαριστιέσαι.
Εγώ δουλεύω κάθε μέρα τουλάχιστον 13-14 ώρες και δεν το πολυφχαριστιέμαι. Περιμένω να τελειώσει το καλοκαίρι μπας και λασκάρω 1-2 ημέρες το μήνα.

:beer: :wave2:

vaspiou
24/08/2006, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Καλοτάξιδα να είναι κι ότι νά ΄ναι!
Το παν είναι να το χαίρεσαι το μηχανάκι και να το φχαριστιέσαι.
Εγώ δουλεύω κάθε μέρα τουλάχιστον 13-14 ώρες και δεν το πολυφχαριστιέμαι. Περιμένω να τελειώσει το καλοκαίρι μπας και λασκάρω 1-2 ημέρες το μήνα.

:beer: :wave2:


καλοταξιδα να ειναι και παντα ορθιοι να ειμαστε!! Απλως εγω επελεξα να μην κανω 2 δουλειες ή να χασω καποια αλλα πραγματα(για εμενα το λεω) για να ξεπληρωσω την strada(αμα επαιρνα) και να ειμαι πιο χαλαρος με το ΧΤ. Ενταξει μικρος ειμαι ακομα καποια στιγμη θα παρω αυτο που πραγματικα μου αρεσει...! παντα καλα.
:beer:

katsavidi2005
27/08/2006, 23:44
Το δικο μου ειναι μοταρντ και οταν ειχα το μεγαλο φτερο μπροστα επαιζε και εμενα στα 120+.Δεν εχω γεφυρα.Οταν εβαλα το κοντο της Acerbis σταματησε τελειως.Σε εθνικη το κοντερ εχει δειξει τερμα (δεν ξερω ποσα πραγματικα χιλιομετρα) και παλι τιποτα, οποτε προφανως παιζει ρολο και η αεροδυναμικη του φτερου.

vaspiou
28/08/2006, 01:03
λοιπον μια που ειπες αυτο με το φτερο.
Το δοκιμασα. Εβγαλα το φτερο εντελως και επιασα 120. Ε, αρχισε να κανει τα ιδια...
Ηλπιζα να ηταν το φτερο να ξεμπερδευα...
Δυστηχως ομως δεν ειναι... thx anyway..
bye

Akatanomastos
01/09/2006, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaspiou
λοιπον μια που ειπες αυτο με το φτερο.
Το δοκιμασα. Εβγαλα το φτερο εντελως και επιασα 120. Ε, αρχισε να κανει τα ιδια...
Ηλπιζα να ηταν το φτερο να ξεμπερδευα...
Δυστηχως ομως δεν ειναι... thx anyway..
bye

evales poio mikro i me gimno ta piases?

vaspiou
01/09/2006, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
evales poio mikro i me gimno ta piases?


οχι το εβγαλα τελειως και πηγα τα ιδια χλμ και μου εκανε το ιδιο.
Οπως λενε και ολοι οι παραπανω δεν καταλαβαινω τον λογο επειδη εχει ψηλωσει η μηχανη πισω πρεπει δλδ να κανει ετσι? εχω δει και αλλα μηχανακια ψηλωμενα ετσι πχ κατι KLX και τετοια και πανε μια χαρα...
τι να πω...??:eyepop:
thx
:beer:

stefanos
01/09/2006, 08:31
Το κάθε μηχανάκι είναι διαφορετικό.
Το xr πήγαινε έτσι οταν ήταν καινούργιο.
Μετά του πέρασε ειδικά με τα Τ63 που είναι πιο χαμηλό προφίλ απο τα μαμίσια.
Το dr φίλου πήγαινε έτσι μόλις του έβαλε Τ63.
Είναι θέμα συντονισμού.
Δοκίμασε να κάτσεις τέρμα πίσω, δικάβαλο, χαλάρωσε την προφόρτιση.Κανονικά πρέπει να δεις διαφορετική συμπεριφορά.

ΠΑΝΑΓΟΣ
14/10/2006, 16:29
Εχω ΧΤ 600 2002. Το αγόρασα καινούριο,τοποθέτησα εξ αρχής ψηλή ζελατίνα του εμπορίου για προστασία απο τον αέρα,και μια μεγάλη μπαγκαζιέρα. Μετά τα 120 ακριβώς έχω το ίδιο πρόβλημα,ταλαντώνει έντονα το εμπροσθιο σύστημα και παρασύρει ολη τη μηχανή. Στήν αρχη νομιζα φταίει η ζελατίνα,τώρα τι να πώ?

sotiris68
14/10/2006, 16:33
δοκιμασε να βαλεις μια γεφυρα μπροστινου φτερου,κανει 5-10 ευρω κ θα δεις αρκετη διαφορα.

SUPERMARIO
14/10/2006, 17:34
αλλαξα καποια στιγμη τα λαδια στα μπροστινα (μοτοδυναμικη) και το μηχανακι ηταν βαρκα στο γυαλο.ο μηχανικος ειπε να περιμενω να πατησουν για 2-3 μερες και να κανω πολλα χλμ.
τιποτα...μολις πηγαινα 120+ η μηχανη ηταν επικινδυνη.
τελικα ηταν το προβλημα στις τιμονοπλακες.τις ειχε σφιξει περισσοτερο απ'οτι επρεπε με αποτελεσμα να κουναει.μολις τις χαλαρωσε λιγο το μηχανακι εγινε οπως πριν.


αν δεν το εχεις λυσει ακομα το προβλημα κοιταξε αυτο που σου λεω.:wave2:

sotiris68
14/10/2006, 19:21
ουπς,ειχα καιρο να διαβασω το ποστ και δεν ειδα οτι εχεις γεφυρα.
το δικο μου χτ οταν ηταν εντουρο μαμα κ οταν εβαλα γεφυρα φτερου εγινε βραχος.ομως οταν αργοτερα αλλαξα τα λαστιχα sahara σε mitas τρακτερωτα, σε ασφαλτο μετα τα 120 πηγαινα παλι βαρκα γιαλο.
δωσε βαση στις πιεσεις.21-26 για ον οφ και χωματινα 2-3 psi πιο κατω.
εχω αλλαξει κ τα μαμα ελατηρια με hyperpro ισως κ αυτο να να παιζει καπου.
παραθετω την προσωπικη μου εμπειρια ελπιζοντας να βοηθησα λιγο.

kostisthegreek
14/10/2006, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO

τελικα ηταν το προβλημα στις τιμονοπλακες.τις ειχε σφιξει περισσοτερο απ'οτι επρεπε με αποτελεσμα να κουναει.μολις τις χαλαρωσε λιγο το μηχανακι εγινε οπως πριν.


Είσαι σίγουρος για το παραπάνω?
Και πως το εξηγείς?

kostisthegreek
14/10/2006, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΠΑΝΑΓΟΣ
Εχω ΧΤ 600 2002. Το αγόρασα καινούριο,τοποθέτησα εξ αρχής ψηλή ζελατίνα του εμπορίου για προστασία απο τον αέρα,και μια μεγάλη μπαγκαζιέρα. Μετά τα 120 ακριβώς έχω το ίδιο πρόβλημα,ταλαντώνει έντονα το εμπροσθιο σύστημα και παρασύρει ολη τη μηχανή. Στήν αρχη νομιζα φταίει η ζελατίνα,τώρα τι να πώ?

Κι όμως φταίει και η ψηλή ζελατίνα και η μεγάλη μπαγκαζιέρα και τα 120+ χλμ.

ΠΑΝΑΓΟΣ
14/10/2006, 21:59
Γειά σου φίλε. Εχω την απορία τι είναι χαλάρωμα στις τιμονόπλακες?

vaspiou
15/10/2006, 01:13
το προβλημα παραμενει. Τελος του μηνα θα αλλαξω επιτελους λαστιχα απο χωματινα σε δρομου και τοτε θα δω πως θα συμπεριφερθει. Ετσι θα αρχισω να βγαζω ενα ενα μεχρι να βρω τι ακριβως ειναι. θα χρειαστει χρονο. παντως αν συνεχισει να το κανει με τα καινουργια λαστιχα θα παω για αλλαγη λαδια στις μπροστινες αναρτυσεις για να σκληρυνει κιολας που θελω. Ας μην ξεχναμε οτι πισω ειναι ψηλωμενο νομιζω 7-8 ποντους...
θα δειξει........
:beer:

SUPERMARIO
15/10/2006, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Είσαι σίγουρος για το παραπάνω?
Και πως το εξηγείς?








σιγουρος ειμαι γιατι πηρε ενα κλειδι και σε ενα λεπτο η μηχανη ηταν ετοιμη.


η ενσταση μου ειναι μηπως εχω πει μαλακια και δεν εχει να κανει με τιμονοπλακες.
ειναι αυτες οι δυο μεγαλες βιδες στο τιμονι.δεν ξερω πως τις λενε:sad:

ktm lc4 620
21/10/2006, 12:56
LIPON MAGAPROTOS ROLOS GIA MENA EINAI TO STAFANI TIS MPROSTINIS ZANTAS K EPITA I PISO TO EPOMENO SIMIO POY THA PSAXTIS K THA KITAKSIS EINAI TO MPROSTINO FTERO ME TON POLI AERA STA POLA XILIOMETRA TALANTEYETE [COLOR=green]:lol:

sakisxt600
23/05/2007, 19:53
paidia exo kai ego ena xt 600 alla motard emena kounaei pano apo ta 150.alla den exo valei gefura
se 2 meres tha valo mia kai nomizo oti tha einai ok.http://www.moto.gr/forums/newreply.php?action=newreply&threadid=27108&#
http://www.moto.gr/forums/newreply.php?action=newreply&threadid=27108&#
prota kounouse sta 120 alla ekana aktinologisi ton piso troxo kai tora meta ta 150.nomizo oti to mixanaki sou einai polu psilo dokimase na to xamilosis ligo.an vreis tin lisi pestin kai se emenahttp://www.moto.gr/forums/newreply.php?action=newreply&threadid=27108&#
http://www.moto.gr/forums/newreply.php?action=newreply&threadid=27108&#

OldMan
23/05/2007, 19:56
:rolleyes: Τι να σιάξεις εδώ τώρα ..???

stefanos
23/05/2007, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: Τι να σιάξεις εδώ τώρα ..???

Υπονοείς κάτι για την ορθογραφία μου?:lol:

OldMan
23/05/2007, 20:43
Εσύ κατάλαβες τίποτε από το παραπάνω post ???

(και τα links με την οθονιά της άγραφης απάντησης...) :look:

stefanos
23/05/2007, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εσύ κατάλαβες τίποτε από το παραπάνω post ???

(και τα links με την οθονιά της άγραφης απάντησης...) :look:

Καλά links δεν ξέρω και εγώ να βάζω.
Κατά τα άλλα το παλικάρι λέει οτι εκανε ακτινολόγιση πίσω και τώρα τρέμει στα 150 απο τα 120.
Τώρα που θα βάλει και γέφυρα ελπίζει να γλυτώσει εκτός αν τ οκούνημα πάει στα 180.
Επέισης λέει οτι είναι ψιλό να το χαμηλώσει.
Μια χαρά.

OldMan
23/05/2007, 21:00
Βλέπω καταλαβαίνεστε εσείς οι "ιδιαίτεροι" ...!!! :lol: :rotflmao: :lol:

stefanos
23/05/2007, 21:03
Εγγλέζικο χούμορ.

OldMan
23/05/2007, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εγγλέζικο χούμορ.
Μακράν το καλύτερο !!! :D

(βλ. Triumph ...) :lol:

zireous
24/05/2007, 20:54
Εμένα με φάνηκε, ότι κάποιος έκανε δεξί κλικ στο φόρουμ και "Copy Link Location" απάνω στα κουμπιά που γράφανε "Απάντηση" σε συγκεκριμένα ποστ και όχι στα απο κάτω που γράφανε "Παράθεση"... μου διαφεύγει ο λόγος που δεν έβαλε λινκ στα τόπικ πχ άμα έκανε παράθεση από άλλο τόπικ.


Ενδιαφέρον... αλλά το μυστήριο (πχ τί ήθελε να κάνει παράθεση ο ποιητής) παραμένει. :lol:



Παλαιά όταν κούναγε λίγο στα 170+ το ονόφιο μου πάντως, έφταιγε ότι έπρεπε να γρασάρω με γράσσο της προκοπής -να αντέχει σε ψηλές θερμοκρασίες- τα ρουλεμάν του λαιμού -είναι θέμα από μαμά λόγω των λαδιών και της θερμοκρασίας που ανεβάζει στο σημείο και κάνει βούτυρο τα φτηνά γράσσα που βάζουνε οι συνήθεις ύποπτοι -αυτό ίσως είναι άσχετο με το τόπικ.



Υπάρχει και χειρότερο πράγμα που μπορείς να κάνεις σε μια μηχανή για να αρχίσει να φέρεται περίεργα σε πολλά χλμ εκτός από το να τη ψηλώσεις, να βάλεις μια ζελατινάρα ίσα με το μπόι σου, να ρυθμίσεις τις αναρτήσεις με υπερβολικό βάρος μπροστά, να κουβαλάς top case με 30 κιλά βάρος πίσω, και να το πηγαίνεις με χωμάτινα -θα μπορούσες πχ να έχεις και λιγότερο αέρα στα λάστιχα και αναρτήσεις χάλια, ή ακόμα καλύτερα :rolleyes: , να κουβάλαγες και κάνα ψυγείο πίσω. :lol:

Δε βοηθάει άμα η μηχανή σου σε αναγκάζει να έχεις πολύ όρθια θέση οδήγησης [πχ δε μπορείς να κάτσεις πιο πίσω στη σέλα και να γείρεις λίγο εμπρός ώστε καί το κέντρο βάρους να μην αλλάξει υπερβολικά, καί να μη κόβουν χλμ (καί αλλοιώνουν τη πορεία της μηχανής), μια τερατώδης ζελατίνα ή και ο όγκος σου].

VANDA
25/05/2007, 11:35
Τι έγινε τελικά; Τον βρήκαμε τον ένοχο; Για δες και εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=25871)
Εμένα ήταν οι ακτινούλες.. (3 σπασμένες μπροστά) :D

sakisxt600
30/05/2007, 16:09
Ένα λαθάκι κάναμε ρε παππού ηρέμησε τι παράξενο έγραψα ο στέφανος μια χαρά το κατάλαβε.
Παιδιά έβαλα γέφυρα και το πρόβλημα παραμένει.
Το πήγα σε ένα μηχανικό και μου είπε ότι πρέπει να αλλάξω λάδι κ ελατήρια στα πιρούνια.
θα πάω να πάρω μια δεύτερη γνώμη και θα τα αλλάξω.
και κάτι άλλο όταν βάζω δεύτερο άτομο δεν κουνάει σχεδόν καθόλου.



http://www.youtube.com/profile?user=ferioik

sakisxt600
26/06/2007, 13:11
vaspiou ti egine to eluses to provlima me tin mixani. ???
ego nai ekana ektinologisi allaksa kai ena rouleman sto timoni kai tsimouxes evala kai ladia stis mpoukales kai einai ola ok. esy ???????????