PDA

View Full Version : Καίγεται η Ελλάδα



ΙΠΠΕΑΣ
23/08/2006, 12:56
Τι κατάντια είναι αυτή ρε παιδιά. Κάηκε όλο το αριστερό πόδι της Χαλκιδικής :confused: :( :sad: Στη λακωνία η φωτιά ξεφεύγει πλεόν από την ορεινή Μάνη και αρχίζει να καίει το ελατοδάσος του Μαίναλου. :eyepop: :hypnotize :uplate: :mad:

Ύμαρτον, ας ζητήσουν πυροσβεστικά αεροσκάφη από το εξωτερικό δεν μπορεί να μένουμε και να παρακολουθούμε την καταστροφή των δασών ... Το φθινόπωρο έπονται και πλυμηρικές καταστροφές γιατί το νερό δεν θα συγκρατείται πουθενά. :sick:

gcrook
23/08/2006, 13:06
Δυστυχως πυρκαγια τετοιας εκτασης ειναι σχεδον αδυνατο να τεθει υπο ελεγχο.

Ειδα μπροστα μου τον Ιουλιο στη Μαγουλα φωτια σε οικοπεδακι με κατι ελιες και ξεροχορτα, κατι ξυλα, παλια λαστιχα κτλ, που δεν εσβηνε με τιποτα λεμε.
Χρειαστηκαν 5 ωρες για να σβησει και αδειασανε ολοκληρα βυτια δεν πιστευα στα ματια μου μιλαμε....

Ασε που ριξανε μπαζα φερανε μπουλντοζες και αλλα τετοια, και παρ'ολα αυτα καπνιζε για μια βδομαδα ακομα.

Σκεψου σε δασος τι γινεται....:sad:

caesarsk
23/08/2006, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δυστυχως πυρκαγια τετοιας εκτασης ειναι σχεδον αδυνατο να τεθει υπο ελεγχο.

Ειδα μπροστα μου τον Ιουλιο στη Μαγουλα φωτια σε οικοπεδακι με κατι ελιες και ξεροχορτα, κατι ξυλα, παλια λαστιχα κτλ, που δεν εσβηνε με τιποτα λεμε.
Χρειαστηκαν 5 ωρες για να σβησει και αδειασανε ολοκληρα βυτια δεν πιστευα στα ματια μου μιλαμε....

Ασε που ριξανε μπαζα φερανε μπουλντοζες και αλλα τετοια, και παρ'ολα αυτα καπνιζε για μια βδομαδα ακομα.

Σκεψου σε δασος τι γινεται....:sad:

Εσυ μην λές πολλά γιατί σε λίγο θα πήγαινες για πυρασφάλειες!!!!!

ΚΑΙ ΧΑΙΡΈΤΑ ΠΡΙΝ ΜΙΛΉΣΕΙΣ

gcrook
23/08/2006, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk


ΚΑΙ ΧΑΙΡΈΤΑ ΠΡΙΝ ΜΙΛΉΣΕΙΣ


-ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙΞΕΙ ΑΚΟΜΑ!
-.....:smokin:

EVI
23/08/2006, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
Εσυ μην λές πολλά γιατί σε λίγο θα πήγαινες για πυρασφάλειες!!!!!

ΚΑΙ ΧΑΙΡΈΤΑ ΠΡΙΝ ΜΙΛΉΣΕΙΣ


καλα σου λεει το παιδι

:rotflmao: :rotflmao:













ειναι πολυ κριμα αυτο που συμβαινει καθε χρονο ρε γαμοτο
τουλαχιστον να γινει αναδασωση

να μην γινουν οικοπεδα.................

caesarsk
23/08/2006, 13:21
Για να μην spammαρουμε εδώ (δεν είμαστε BART)

κοιτάξτε ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=27124)

zephyr1
23/08/2006, 16:53
Ποια ηταν η μονη χρονια που δεν καηκε ουτε κλαρακι?

lampros_fazer
23/08/2006, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Ύμαρτον, ας ζητήσουν πυροσβεστικά αεροσκάφη από το εξωτερικό δεν μπορεί να μένουμε και να παρακολουθούμε την καταστροφή των δασών ...
Κάθε χρόνο φέρνουν 3-4 τεράστια ελικόπτερα από το εξωτερικό.. Αλλά όσα και να φέρεις φτάνουν..;; :( :(

Tsakalaki
23/08/2006, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ποια ηταν η μονη χρονια που δεν καηκε ουτε κλαρακι?
Το 2004 όταν λόγω Ολυμπιακών δεν έπρεπε να μαθευτεί προς τα έξω οτι καίγονται τα δάση...:cool:

kaps
24/08/2006, 07:00
Μου αρέσει που λένε πως η φωτιά τέθηκε υπό έλεγχο και έχουν σβηστεί οι εστίες . Μα αφού κάηκε όλο το δάσος τι άλλο περιμένουν να καεί . Το άλλο είναι πως η κυνηγετική περίοδος άρχισε προ ημερών . Αραγε κάποιος σόφρων νους από του διοικούντες θα καταλάβει πως και αυτά τα άμοιρα τα ζωάκια δεν φτάνει που κάηκε το σπίτι τους τουλάχιστον να γλιτώσουν από τους φανφαρώνους κυνηγούς που εκτός των άλλων κακό προκαλούν στο δασος παρά καλό όπως δαιτείνονται πως προσφέρουν . Απλό παράδειγμα είναι ο μεγάλος αριθμός άδειων φυσιγγίων που αφήνουν στα δάση καθώς και η μόλυνση που προκαλούν από τα σκάγια που ως γνωστόν περιέχουν μόλυβο και δηλητηριάζουν τα υπόγεια ύδατα αλλά και τη πανίδα του δάσους .
:mad:

zephyr1
25/08/2006, 16:51
Καψτε ,πουληστε,γαμηστετα,ξεπουληστε ολη την Ελλαδα μπας και βρουμε την ησυχια μας.

Βγαλτε φραγκα για 10 γενεες μετα,και καντε οτι ειναι να κανετε ,γιατι τοσο ξεπουλημενα τομαρια βαρεθηκα να βλεπω.

Γαμηστε την Ελλαδιτσα μας, με οποιο τροπο θελετε.

Ουτως η αλλως ολοι σημερα ηταν χαρουμενοι και γελαγανε γιατι λενε οτι θα τα ξανακανουμε οπως ητανε.:a31:

Τοση αναισθησια και τοση μαλακια μονο Ελληνες πολιτες μπορει να εχουν.

Τελικα πρεπει να ειμαστε ο ποιο χαζος λαος του κοσμου.

Γαμηθηκε το συμπαν.........και νομιζουν σε μια βδομαδα οτι ολα θα ειναι οκ.

Αφου ειναι ετσι δεν πειραζει,......οτι ειναι να γινει ας γινει μια ωρα γρηγοροτερα μπας και καταλαβουμε εμεις οι στουρνοι, οι καλοβολεμενοι που το πανε τα μουνοπανα,και μπας και αντιδρασουμε.


Δεν αντεχω αλλο, να τους βλεπω να γελανε με την κατασταση που επικρατη.:sad:

zephyr1
25/08/2006, 16:53
Πάμπτωχος και χωρίς κανένα περιουσιακό στοιχείο στο όνομά του ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος Παρασκευαϊδης. Η αυτοκρατορική διαβίωση εφόρου ζωής, αφού το αξίωμά του είναι ισόβιο, σε πολυτελείς βίλλες με πανάκριβα αυτοκίνητα και γεύματα ορθόδοξης νηστείας πουθενά δε φαίνονται ότι είναι δικά του, διότι δεν είναι κορόιδο να πληρώνει την εφορία - έστω και τα στοιχειώδη - που πληρώνουν οι υπόλοιποι μεγιστάνες...



:a18: :a19: :a013:

Drimon
25/08/2006, 17:42
Δεν είναι μόνο οι οικοπεδοφάγοι που καταστρέφουν την φύση, είναι και οι ψυχικά άρρωστοι που έχουν λοκάρει με το να θέλουν να κάψουν τον κόσμο. Ένα τέτοιο μελοθάνατο κολόπαιδο( του έχω ρίξει τόσες πολλές κατάρες, που σύγουρα θα τον έχει βγάλει τον καρκίνο στα κόκαλα), τριγυρίζει στο χωριό μου και φυτέβει φωτιές στην ευρήτερη περιοχή. Δυό μέρες τώρα έχει δώσει απλόχερα 7 πυρκαγές με την πρώτη μέσα στο χωριό μου, απο τύχη δεν χάθικαν σπίτια. Το κολόπαιδο, γαμώ τη μάνα που το πέταγε, γυρίζει μ' ένα DT200 και δεν μπορούν να το πιάσουν γιατί κινήται πολύ γρήγορα σε χωματόδρομους και χωράφια. Ελπίζω να είναι μόνο ένας ο ασχημοθάνατος και όχι παρεάκι, και ελπίζω να πεθάνει σύντομα ο καρκινιάρης!!!!!!!

zephyr1
25/08/2006, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOCBR
Δεν είναι μόνο οι οικοπεδοφάγοι που καταστρέφουν την φύση, είναι και οι ψυχικά άρρωστοι που έχουν λοκάρει με το να θέλουν να κάψουν τον κόσμο. Ένα τέτοιο μελοθάνατο κολόπαιδο( του έχω ρίξει τόσες πολλές κατάρες, που σύγουρα θα τον έχει βγάλει τον καρκίνο στα κόκαλα), τριγυρίζει στο χωριό μου και φυτέβει φωτιές στην ευρήτερη περιοχή. Δυό μέρες τώρα έχει δώσει απλόχερα 7 πυρκαγές με την πρώτη μέσα στο χωριό μου, απο τύχη δεν χάθικαν σπίτια. Το κολόπαιδο, γαμώ τη μάνα που το πέταγε, γυρίζει μ' ένα DT200 και δεν μπορούν να το πιάσουν γιατί κινήται πολύ γρήγορα σε χωματόδρομους και χωράφια. Ελπίζω να είναι μόνο ένας ο ασχημοθάνατος και όχι παρεάκι, και ελπίζω να πεθάνει σύντομα ο καρκινιάρης!!!!!!!


Γιατι χαλας την ζαχαρενια σου,και δεν κανονιζεις να ρθουμε μια εκδρομη προς τα μερη σου οι χωματινη,..... να χωθουμε στα βουνα και να δουμε ποσο γρηγορο ειναι αυτο το αγορακι,και να του κανουμε το κωλαρακι του μπλε?

TROOPER
25/08/2006, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Καψτε ,πουληστε,γαμηστετα,ξεπουληστε ολη την Ελλαδα μπας και βρουμε την ησυχια μας.

Βγαλτε φραγκα για 10 γενεες μετα,και καντε οτι ειναι να κανετε ,γιατι τοσο ξεπουλημενα τομαρια βαρεθηκα να βλεπω.

Γαμηστε την Ελλαδιτσα μας, με οποιο τροπο θελετε.

Ουτως η αλλως ολοι σημερα ηταν χαρουμενοι και γελαγανε γιατι λενε οτι θα τα ξανακανουμε οπως ητανε.:a31:

Τοση αναισθησια και τοση μαλακια μονο Ελληνες πολιτες μπορει να εχουν.

Τελικα πρεπει να ειμαστε ο ποιο χαζος λαος του κοσμου.

Γαμηθηκε το συμπαν.........και νομιζουν σε μια βδομαδα οτι ολα θα ειναι οκ.

Αφου ειναι ετσι δεν πειραζει,......οτι ειναι να γινει ας γινει μια ωρα γρηγοροτερα μπας και καταλαβουμε εμεις οι στουρνοι, οι καλοβολεμενοι που το πανε τα μουνοπανα,και μπας και αντιδρασουμε.


Δεν αντεχω αλλο, να τους βλεπω να γελανε με την κατασταση που επικρατη.:sad:



:a23: :a23: :a23:

Drimon
25/08/2006, 18:05
Να 'ταν τόσο εύκολο!!! Μίλησα με τον αδερφό μου πριν λίγο και μου είπε ότι έβαλε άλλες δύο φωτιές σήμερα σε διπλανά χωριά. Ευτυχώς τις πρόλαβαν. Έχουν να κοιμηθούν τρείς μέρες κάτω, είναι όλοι σ' επιφυλακή, λαγοκοιμούντε (για να ξεκλέψουν καμιά ωρίτσα ύπνου) πάνω στα τρακτέρ που είναι έτοιμα με τα βυτία για να περιμένουν που θα ρίξει την επόμενη το μπάσταρδο.

KLX
25/08/2006, 23:22
ρε όσο δέν βάζουν φυλακή όσους χτίζουν στα καμένα και δέν τους βάζουν και δυσβάσταχτα πρόστιμα τα σπίτια (βίλες) θα ξεφυτρώνουν σάν μανιτάρια

FZR600R
26/08/2006, 20:54
Εχει ξεπουληθει η χωρα κανονικα.

Εφοσον δεν υπαρχει αρκετο επαναστατικο πνευμα εχουμε ηδη τελειωσει ως Ελλαδα. Απο φωτιες μεχρι τουρκικες εκπομπες.

Η δυσωδια ειναι ανεξελεγκτη πλεον.

Ναι ο πιο ρουφιανοσκατοπουλημενος λαος στην επικρατεια.

ΤΟΥΡΚΟΣΠΕΡΜΑΤΑ.

Βλεπω ΤΟΥΡΚΟΣΠΕΡΜΑΤΑ και "εφιαλτες" καθημερινα.

Θα κανω 'μετο!

Ειναι τοσοι πολλοι που οσο και να πετσοκοβεις δε τελειωνουν!

Ειμαστε χειροτεροι και απο ιαχωβαδες!
Χειροτεροι απο τουρκους!

Ρουφιανοι και αδερφες.

Επονται τα χειριστα.

gcrook
27/08/2006, 00:19
Πρωτος ξαδερφος του Λιακοπουλου ειναι τουτος;
:bigcry:

FZR600R
27/08/2006, 02:55
Πρωτος ξαδερφος του Λιακοπουλου ειναι τουτος;

Αν παρεξηγηθηκες εχεις καθε λογο.

Λεωνίδας
27/08/2006, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Αν παρεξηγηθηκες εχεις καθε λογο. Δε νομίζω να παρεξηγείται κανείς...
Αντίθετα γελάσανε αρκετοί :rolleyes:

el_hymador
27/08/2006, 11:03
....και μετα απο 5 χρονια , οταν οι αστοι που επωφεληθηκαν απο το καψιμο και την καταπατηση , χτισουν το ονειρο της ζωης τους , αυθαιρετα , λαδωνοντας τους παντες , θα αναψει αλλη φωτια πιο πανω , επειδη καποια αλλα ανθρωποειδη θα θελουν να φτιαξουν ''εξοχικο'' πιο βαθυα στο δασος ....και τοτε οι πρωτοι θα βγαινουν στα καναλια και θα φωναζουν ''που ειναι το κρατος?" και ''μας αφησαν στο ελεος του θεου...'' ....ας γκρεμισουν ολα τα κωλοσπιτα τους ΤΩΡΑ!!!! Να παρουν αεροφωτογραφιες απο τις περιοχες αυτες και στην παραμικρη υποψια θεμελιωσης μιας μαντρας , η περιφραξης με συρματοπλεγμα να τους κρεμανε αναποδα!!! Αλλα επειδη το Ελληνικο κρατος και τα λαμογια εχουν συμβιωτικη σχεση , πολυ φοβαμαι ( η ελπιζω ) οτι θα αναλαβουμε και εμεις δραση!:mad:

KLX
27/08/2006, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Να παρουν αεροφωτογραφιες απο τις περιοχες αυτες

υπάρχουν

FZR600R
27/08/2006, 15:45
Αντίθετα γελάσανε αρκετοί

Aπο ποτε ο Εφιαλτης ντυνεται ως Λεωνιδας?

Ποιος γελαει καλυτερα?

Λεωνίδας
27/08/2006, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Aπο ποτε ο Εφιαλτης ντυνεται ως Λεωνιδας?

Ποιος γελαει καλυτερα? φιλαράκο ... :a019:

Λεωνίδας
27/08/2006, 16:09
α τώρα θυμήθηκα ποιος είσαι...

είσαι ο...


Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Ετσι για το κους-κους μια φαση που παιχτηκε περιπου μια βδομαδα πριν...

Ερχομαι με 220 η 200χμλ/ω πρεπει να΄ταν, προς Θεσσαλονικη απο τον αυτοκινητοδρομο και ενας κωλογερος, μπαινει στην αριστερη λωριδα χωρις φλας, με πληρη αφασια και περιπου 100χλμ/ω...ΣΚΑΤΑ!!! Εκεινη τη φαση δε προλαβα να ενεργησω αλλιως παρα να ψιλο-μπλοκαρω τον πισω τροχο και...να σταματησω σχεδον μισο μετρο απο πισω του!


Εαν δεν ειχα βαλει προσφατα δισκοφρενα και τακακια...την ειχα βαψει ασχημα...θανατος η σοβαρος τραυματισμος for sure.

Oυτε ταχυτητες προλαβα να κατεβασω, α ναι, ειχα και 7 μηνων λαστιχα ευτυχως.

Προσοχη στους "δειλους φονιαδες" - και αν ειναι να ξανατρεξω ετσι θα ειναι με ΕΛΑΧΙΣΤΗ κινηση (ελπιζω να το τηρησω αυτο).

Μπορει να ειχα και Αγιο...ποιος ξερει.

Δεν εχουμε δρομους...δεν εχουμε δρομους μονο καλπες.

Επίσης ο...


Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
O τυπος με το Mazda εμφανιζεται σε δευτερο meeting και κολωνει για δευτερη φορα αφου στα "δοκιμαστικα" την εφαγε κανονικα απο το FZR και πανηγυρικα. Μετα ακυρωνει την επισημη κοντρα.

Παρολα αυτα ο τυπος δεν κανει "μοκο" να το βουλωσει. Ζητα και αλλη κοντρα σε αλλους δρομους με ευθεια. Θα το ξαναχει.

και επιχειρηματολογείς με ατράνταχτα επιχειρήματα όπως...


Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Eπειδη ειμαστε λαος ρουφιανων και ΣΙΧΑΜΑ γι'αυτο πληρωνουμε.

Και θα πληρωνουμε γιατι ειμαστε προβατα.

Κανεις δε διαμαρτυρεται.

Η βενζινη ειναι το τελευταιο.

Ο λαος του μπουζουκιου και της προδοσιας.

Ειμαστε απο τα πιο ξεπουλημενα κρατη, το #1!

...και...

Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Και εγω το πιστευω ακραδαντα.

Μπασταρδοτουρκοσπερματολαος.

Στην αρχαια Ελλαδα θα ειχε γινει της ποπης.

τι να σου πω σ'αυτά... τα καταφέρνεις μια χαρά και μόνος σου :rolleyes:

H.A.Balafoutre
28/08/2006, 12:16
Εγώ πάντως έχω κάτσει και εθελοντικά πυρασφάλεια διότι ο σύλλογος Μ.Ο.Ξ. Πολυμήχανοι, σε συνεννόηση με την Νομαρχία πήρε πρωτοβουλία να κάνουμε οι μοτοσικλετιστές πυρασφάλεια στο δάσος. Τρείς ωρίτσες το βράδυ με 2 μοτοσικλετιστές να περιπολούν και να ελέγχουν.

Διότι οι μοτοσικλετιστές γουστάρουν καυχιόντε πως σε τέτοια θέματα δεν έχουν αντίπαλο. Εϊμαστε πιο έξυπνοι και πρέπει να το δείχνουμε. Δεν ευησυχάζουμε ποτέ.

ΙΠΠΕΑΣ
29/08/2006, 17:35
Να τους καεί το σπίτι και να μην δουν άσπρη μέρα στη ζωή τους.

Ξαναβάλανε φωτιά στη Χαλκιδική και στη Μάνη.

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :a016: :a016: :a016: :a37:



http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=734472&lngDtrID=244

Alki_Viades
30/08/2006, 10:06
θα το δωσουν ετσι ή θα το καψουν πρωτα?

:mad:

Alki_Viades
30/08/2006, 10:13
...


59405

VANDA
30/08/2006, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
...



Πες μου ότι είναι φωτοσοπιά pls!
:look: :look: :look:

SF
30/08/2006, 14:06
"Οι κατασκευαστές πάνε παραλία..."

latris mixanis
30/08/2006, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
"Οι κατασκευαστές πάνε παραλία..."

Ο συνδιασμός βουνού και θάλασσας είναι ακόμη καλύτερη επιλογή...

SVX
23/05/2010, 07:01
Thread του 2006 ..... :rolleyes:


Βαζω στοιχημα οτι ΣΙΓΟΥΡΑ εχουμε ενα του 2007.....ενα για το 2008....ενα 2009 και για φετος που ο καπνος θα ειναι οτι πρεπει για να "πνιξουν" αλλα......





ΞεκιναμΕ..... :evil: :evil: :evil: :evil: κριμα ....

kerasaki
23/05/2010, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Thread του 2006 ..... :rolleyes:


Βαζω στοιχημα οτι ΣΙΓΟΥΡΑ εχουμε ενα του 2007.....ενα για το 2008....ενα 2009 και για φετος που ο καπνος θα ειναι οτι πρεπει για να "πνιξουν" αλλα......





ΞεκιναμΕ..... :evil: :evil: :evil: :evil: κριμα ....

Διαβασες κι εσυ το σημερινο αφιερωμα της real news για περικοπες στις δαπανες για την πυροπροστασια των δασων?!

:lol: