PDA

View Full Version : Τέντωμα αλυσίδας Cbf 250



KostasT
24/08/2006, 14:18
Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι νέος στην παρέα σας και εχω ένα προβληματάκι :)

Στο CBF 250 που έχω θέλω να τεντώσω την αλυσίδα και δεν μπορώ να ξεσφίξω το παξιμάδι του άξονα της ρόδας!!!

Το παξιμάδι έχει μια ασφάλεια την οποία δεν μπορώ να βγάλω. Μπορεί κάποιος φίλος CBF'ας να με βοηθήσει να ξεφορτωθώ αυτήν ασφάλεια. :mad: :mad: :mad:

Thanks.

PS: Ξέχασα...

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

...για όλους

kostisthegreek
24/08/2006, 19:47
Βάλε μια φωτό ή περιέγραψε πως είναι η ασφάλεια να σου απαντήσω.

KostasT
27/08/2006, 09:00
Φίλε kostisthegreek έλειπα για λίγες μέρες και τώρα είδα την απάντησή σου, θα βάλω φώτο αμέσως.

KostasT
27/08/2006, 09:14
Η πρώτη φώτο...


59183

KostasT
27/08/2006, 09:14
και η δεύτερη


59184

KostasT
27/08/2006, 09:20
Όπως βλέπεις η ασφάλεια αυτή είναι αυτό το κοματάκι μέταλο μέσα στις σπείρες μπροστά από το το παξιμάδι.

Τώρα που το βλέπω καλύτερα... μήπως είναι μέρος από το παξιμάδι :confused:

kostisthegreek
28/08/2006, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από KostasT
Όπως βλέπεις η ασφάλεια αυτή είναι αυτό το κοματάκι μέταλο μέσα στις σπείρες μπροστά από το το παξιμάδι.

Τώρα που το βλέπω καλύτερα... μήπως είναι μέρος από το παξιμάδι :confused:

Μήπως είναι?:confused:
Για προσπάθησε λίγο πιο δυνατά κι αν χρειαστεί πιάσε και κόντρα απ΄την άλλη.

KostasT
28/08/2006, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Μήπως είναι?:confused:
Για προσπάθησε λίγο πιο δυνατά κι αν χρειαστεί πιάσε και κόντρα απ΄την άλλη.


Το έχω προσπαθήσει με ένα άτομο να κρατάει κόντρα από την μια μεριά και ο άλλος (να προσπαθεί) να ξεβιδώνει από την άλλη.

Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά δύο φορές το έχω πάει για service, και τις δύο φορές δεν μπόρεσαν να τεντώσουν την αλυσίδα, ή τα βρήκαν σκούρα και το παράτησαν ;)

Η αλυσίδα χρειάζεται οπωσδήποτε τέντωμα, θα δοκιμάσω σε κανένα συνεργείο με αερόκλειδο και θα δούμε. :)

Πάντως ευχαριστώ για τη βοήθεια, έτσι κι αλλιώς θέλω να πάρω άλλο. :D

oulas
28/08/2006, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από KostasT
Το έχω προσπαθήσει με ένα άτομο να κρατάει κόντρα από την μια μεριά και ο άλλος (να προσπαθεί) να ξεβιδώνει από την άλλη.

Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά δύο φορές το έχω πάει για service, και τις δύο φορές δεν μπόρεσαν να τεντώσουν την αλυσίδα, ή τα βρήκαν σκούρα και το παράτησαν ;)

Η αλυσίδα χρειάζεται οπωσδήποτε τέντωμα, θα δοκιμάσω σε κανένα συνεργείο με αερόκλειδο και θα δούμε. :)

Πάντως ευχαριστώ για τη βοήθεια, έτσι κι αλλιώς θέλω να πάρω άλλο. :D


Εμενα μου την τεντωνη ο μαστορας μου, με απλα κλειδια. Εχω παρατηρησει οτι χρησιμοποιη 2. Δεν ξερω τι ακριβως κανει. Παντως με ανεβαζει πανω, καθομε, γρηγορα ξεσφιγγη και σφιγει πραγματα, με κουναει λιγο μπρος και λιγο πισω, και σε ενα 2 λεπτο με ξεπεταει.

Προφανως, καποιο προβλημα θα εχει, γιατι κανονικα, ολα ξεσφιγουν και σφιγουν ευκολα...

kostisthegreek
29/08/2006, 19:26
Αν είναι χτύπημα αυτό που φαίνεται θά ΄χει δαγκώσει η βόλτα και θέλει δύναμη για να ξεβιδώσει.

KeLeYTiS
29/08/2006, 19:29
H ασφαλεια ειναι πανω στο παξιμαδι...

Δοκιμασε με σταυρο καρυδακι και αν χρειαστει βαρα με κατι τον σταυρο απο την μερια που ξεβιδωνει.....

kostisthegreek
29/08/2006, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
H ασφαλεια ειναι πανω στο παξιμαδι...

Δοκιμασε με σταυρο καρυδακι και αν χρειαστει βαρα με κατι τον σταυρο απο την μερια που ξεβιδωνει.....


...ή βάλε μια σωλήνα για προέκταση...και κάποιος να βαστάει το μηχανάκι...

KostasT
30/08/2006, 09:18
Δοκίμασα με σταυρό, αλλά δεν έγινε τίποτα και το παράτησα, δεν ήθελα να το χαλάσω.

Σήμερα που θα πάω σπίτι θα δοκιμάσω και με σωλήνα, προσεκτικά δεν θέλουμε να το χαλάσουμε. :)

Θα ενημερώσω για την επιτυχία της εγχείρησης!

kostisthegreek
30/08/2006, 20:06
Που θα πάει?
Θα το ξεβιδώσουμε το τιμημένο!:wave2:

KostasT
01/09/2006, 09:04
Επιτέλους! Τα κατάφερα! :smilea:

Η ιστορία έχει κάπως έτσι,

Δοκιμή πρώτη:
Με σταυρό και σωλήνα (περίπου μισό μέτρο), το άτιμο παξιμάδι αντιστεκόταν ακόμα. Ήμουν όμως αποφασισμένος... :evil:

Δοκιμή δεύτερη:
Προσπάθεια με αερόκλειδο, ακόμα αντιστέκεται.
Που θα πάει, σκέφτομαι, δεν θα αντισταθεί για πολύ ακόμα.
Αλλά πάλι τίποτα. :eek:

Εδώ άρχισα να απελπίζομαι.

Αφού το κοίταξα από 'δω, το κοίταξα από 'κει, είπα να δοκιμάσω από τη δεξιά μεριά.
Τελικά μετά από 1-2 λεπτά με το αερόκλειδο άρχισε να γυρνάει ο άξονας, μετά ήταν εύκολο, κόντρα από την αριστερή μεριά και ξεβίδωμα.

Μετά το τέντωμα καθάρισμα τις βίδες και τα παξιμάδια και σφίξιμο με δυναμόκλειδο όπως λέει η μαμά στο μάνιουαλ. :D

Τώρα έχει εξαφανιστεί ο "σκεμπές" στην αλυσίδα.


Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια, πολλές

:beer: :beer: :beer: :beer:

και πολλά και καλά χιλιόμετρα!

kostisthegreek
01/09/2006, 20:20
ΟΛΕ!!!

Το νικήσαμε το μαμημένο!!!

:beer: :beer:

kostisthegreek
01/09/2006, 20:24
Επειδή όπως καταλαβαίνω χρειάστηκε πολλή δύναμη για να ξεβιδώσει, ίσως να έχει δαγκώσει βόλτα που σημαίνει ότι και την επόμενη φορά που θα θες να το ξεσφίξεις πάλι θα σε ζορίσει. Μη μασήσεις!