PDA

View Full Version : ΣΠΕΤΣΕΣ εντυπώσεις



anf125
24/08/2006, 22:46
20-23 του μηνός ήμουν στις Σπέτσες, συμπαθητικό νησάκι για να περάσεις λίγες μέρες και ενδεδειγμένο και για οδηγούς μοτό με μικρή εμπειρία ακόμα, αφού δεν κυκλοφορούν αμάξια (εκτός από μερικά ταξί και υπηρεσιακά οχήματα), μόνο ποδήλατα και μηχανάκια. Α, ναι και... άλογα. Ως προς τα μηχανάκια το περίεργο είναι ότι προς ενοικίαση διατίθενται μόνο πενηντάρια, ενώ ιδιωτικά κυκλοφορούν ανεξαρτήτος κυβισμού. Η περίμετρος του οδικού δικτύου είναι μόνο 25χλμ, έτσι ακόμα και με 50ρι διανύεται μέσα σε μια ώρα. Ο περιφερειακός δρόμος είναι αρκετά καλός, με πολύ καλή άσφαλτο (με εξαίρεση ένα μικρό κομμάτι χαλικόδρομου μεταξύ Ζωγεριάς και Αγ. Παρασκευής), στενός όμως και με πολλές επικίνδυνες κλειστές στροφές, όπως στα περισσότερα νησιά, με αποτέλεσμα να είναι εξαιρετικά επικίνδυνο να πηγαίνεις με περισσότερο από 50.

Λόγω της αποστροφής μου προς τα σκούτερ, βρήκα (με λίγη δυσκολία) ένα πανάρχαιο Honda Cub 50, χωρίς καθρέφτες και κόρνα, ξεχαρβαλομένα πλαστικά και ανύπαρκτη ουσιαστικά ανάρτηση. Το μοτέρ ωστόσο λειτουργούσε αξιοπρεπώς, μέχρι περίπου 50 χλμ/ω (κατ' εκτίμηση, φυσικά δε λειτουργούσε ούτε το κοντέρ). Από φρένα λειτουργούσε σχετικά μόνο το μπροστινό ταμπούρο, αλλά το καλό ήτανι ότι ένα τόσο αργό και ελαφρύ όχημα σταματάει και με... το πόδι. Σε γενικές γραμμές, αν και η οδήγηση ήταν λίγο κουραστική ως εκνευριστική (ειδικά όταν βλεπεις μαμάδες με ως και... 3 παιδιά πάνω σε σκούτερ να σε περνάνε), η αποστολή εξετελέσθη επιτυχώς χωρίς απρόοπτα.

Από φυσικές καλλονές το νησί έχει ωραία τοπία, ειδικά ένα κομμάτι κάτω από πλατάνια μεταξύ Ντάπιας και Βρελλού αλλά και οι αποκρυμνοι γκρεμοί στο μεγαλύτερο τμήμα της διαδρομής. Μόνη ασχήμια ένα τμήμα που περνά μέσα από ένα καμμένο δάσος... ανατριχιαστικό... σαν να διασχίζεις νεκροταφείο.

ΥΓ: Λεπτό θέμα... κράνους (γκουχ γκουχ). Χωρίς υπερβολή, δεν είδα ΚΑΝΕΝΑΝ να φορά, ούτε για δείγμα. Εγώ φυσικά ζήτησα από το μάστορα που νοίκιαζε, αφού όφειλε να διαθέτει, αλλά αποκαρδιώθηκα τόσο από κάτι τόσο φτηνιάρικα και ξεχαρβαλωμένα κράνη, χωρίς εξωτερική πλαστική επένδυση, με πολύ ελαφριά μεταλλική και κατεστραμμένη εσωτερική φόδρα σε σημείο να μην στερεώνει στο κεφάλι, ώστε αναγκάστηκα να το παίξω κι εγώ... κάγκουρας με το τζόκευ και γυαλιά ηλίου μόνο... In my defense, το σκέφτηκα να κουβαλήσω το δικό μου από το σπίτι, αλλά... :blush: :sick: :look:

Kids dont read this :smilea: :nono: :eek: :rolleyes:

Nikoskazer2000
25/08/2006, 01:17
Ωραία αυτά τα νησάκια! Σε χαλαρώνουν και σε αναζωογωνούν, υποθέτω (αφού δεν εχω πάει σε κανένα :bawl: ).

Όσο τώρα αφορά το κράνος, τι να πείς και τι να πιείς... :a2: :a33: :lol:

Shit happens... Την επόμενη φορά θα είσαι προετοιμασμένος κατάλληλα :cool: !

EVI
25/08/2006, 08:25
τι κρανος ρε παιδια στις σπετσες?ποιος θα σας ριξει?ο αερας?

οι πεζοι η τα αλογα?

στις σπετσες αν πεσεις και χτυπησεις με μηχανακι εισαι πιωμενος οπωτε μην οδηγεις καν οεο



20χρονια συνεχωμενα παω σπετσες ...... την καινε καθε μαμημενο χρονο...καθε χρονο καθωντε και κοιταν τη φωτια σα μαλακες..μια χρονια ειμαι απεναντι στη costa και παμε παραλια παραλια με το φουσκωτο του πατερα μου απεναντι οι σπετσες καιγωντουσαν -παλι-και εντελως τυχαια στο πισω μερος που ειναι δασος και δεν εχει σπιτια και ξενοδοχεια :rolleyes: :rolleyes:


σταματαμε σε ενα γιαλο διπλα σε ενα τεραστιο γιωτ και κοιταμε

βγαινει ενας τυπος απο το γιωτ και φωναζει


ηταν ο τερενς κουικ αν θυμαμε καλα

και μιλαγε στο κινιτο του
<<στειλτε ΤΩΡΑ αεροπλανα να σβησουν τη φωτια>>

σε ουτε 30' ωρα αεροπλανα σβηναν οτι απεμεινε...................



κατα τ,αλλα οι σπετσες ειναι μαλλον οικογενειακο νησι εχει κλαπμακια παραλιες με σπορτς καφετεριιες κλπ αλλα σε γενικες γραμμες ειναι οικογενειακη

καποια χρονια που βυθιζωταν το νησι την ειχαν δει πολυ οι σπετσιωτες βαραγαν κατι τιμες αππιστευτες και ειχαν και στυλακι σου κανω χαρη που σε εχω στο νησι μου
την επομενη χρονια το νησι ηταν σχεδον αδειο


βαλαν μυαλο\????????απο τοτε δεν εχω ξαναπαει


τες πα τα περασες καλα και αυτο εχει σημασια
να σαι καλα

:wave2:

Alx 84
25/08/2006, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
ώστε αναγκάστηκα να το παίξω κι εγώ... κάγκουρας με το τζόκευ και γυαλιά ηλίου μόνο...



στην πυρά ο anf125 !!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

έχω πάει κ εγώ εκεί. είναι πολύ ωραία για να περάσεις λιγες μέρες!!:winka:
το θέμα κράνους κλπ κλπ τα έχουμε ξαναματαπεί..

Υ.Γ νοικιάζουν κ 50άρια σε άτομα χωρίς δίπλωμα. είδες τι κάνουν για τα λεφτα;;;

anf125
25/08/2006, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
τι κρανος ρε παιδια στις σπετσες?ποιος θα σας ριξει?ο αερας?

οι πεζοι η τα αλογα?


:wave2:

Διαφωνώ, βάσει του νόμου του Murphy η στραβή θα σου τύχει την πιο απρόβλεπτη στιγμή... Όχι και τόσο πιθανό στις Σπέτσες, αλλά αν σου κάτσει;;;; Άλλη φορά θα φέρω το κράνος μαζί με το μηχανάκι, απλά δεν ήθελα να μπω στη διαδικασία να πάω φορτωμένος μέχρι Πειραιά και να μπαίνω στο αργό καράβι κλπ.

Δίπλωμα εμένα μου ζήτησε και του το έδωσα, αλλά υποθέτω αρκετοί θα νοικιάζουν άνευ, ειδικά κάτι φάτσες που δεν τις κόβεις ούτε με σφαίρες με μοτοσυκλετιστές... στο βωμό του κέρδους γαρ. Από τιμές ήταν λιγάκι τσιμπημένες σε σχέση με μέρη ομοειδούς εμπορικότητας, αλλά σε λογικά επίπεδα. Για τον οικογενειακό τουρισμό που είπες ισχύει, αλλά ήταν και πολλά νεαρά ζευγάρια. Παρέες λιγότερες.