PDA

View Full Version : με ποια μηχανή να ξεκινήσω? χρειάζομαι τη συμβουλή σας!!!



athena
25/08/2006, 00:18
Γεια!είναι η πρώτη μου ώρα στο forum! μέχρι τώρα είχα ένα παπί 100άρι και μου έφτανε για τις μετακινήσεις μου μέσα στη Ζάκυνθο. όμως τώρα θέλω κάτι μεγαλύτερο για να κάνω ταξίδια. να πληρώνεις εισιτήριο στο καράβι για αυτοκίνητο δε λέει. σκεφτομαι να πάρω μια μηχανή μεταχειρισμένη μια και τα χρήματα δε φτάνουν για καινούρια(είμαι φοιτήτρια). ενδιαφέρουσα μου φαινεται η cbf250 και ακόμα περισσότερο η cbr600. όμως για την τελευταία δεν έχω τα χρήματα και σκεφτομαι ότι ίσως είναι λίγο μεγάλη για μένα. αν μου πέσει θα μπορώ να τη σηκώσω? εσείς τι προτείνεται? θα είμαι για ένα εξάμηνο στη γαλλία, κοντά στα σύνορα με τη γερμανία. εχω ακούσει ότι στη γερμανία μπορείς να βρεις πιο φθηνά μεταχειρισμένα από ότι εδώ. ξέρει κανείς σας λεπτομέρειες για αυτό?:confused:

gdevelek
25/08/2006, 09:09
το θέμα δεν είναι τι θα γίνει αν σου πέσει αλλά τι θα γίνει αν πέσΕΙΣ, και με το supersport 600άρι θα ρισκάρεις αρκετά ως πολύ

ναι στη Γερμανία βρίσκεις σαφώς καλύτερες τιμές, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να σπεύσεις να πάς από παπί σε CBR απλά και μόνο γιατί βρήκες CBR με 3.500Ε

καλώς ήλθες στο φλώρουμ!

:wave2:

adam_tsouk
25/08/2006, 09:14
παντως και το Ζ να πεσει προσωπικα δε μπορω να το σηκωσω χωρις βοηθεια!


:lol: :lol: :lol:

οποτε το προβλημα σου να ειναι το "γκαζι" που θα εχει για 1η αγορα και τα εξοδα να το φτιαξεις

kachius
25/08/2006, 09:34
Έχεις δει το cbf500?

Νομίζω θα σε βολέψει απίστευτα....

:wave2:

gdevelek
25/08/2006, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Έχεις δει το cbf500?

Νομίζω θα σε βολέψει απίστευτα....

:wave2:

+1

Cpt. Haddock
25/08/2006, 09:42
Καμία δεν σηκώνεται εύκολα αν σου πέσει..

(για μηχανή μιλάω :D )

Αλλά μην ανησυχείς, σαν γυναίκα ΣΙΓΟΥΡΑ θα βρεθεί κάποιος να σε βοηθήσει...

(εδώ βοηθάνε τους μαντράχαλους :lol: :lol: :lol: )

Το 250άρι θα έλεγα να το ξεχάσεις, μια και απ' οτι βλέπω είσαι για στρητ, τα cbf500/600 είναι μια χαρά για ταξίδια και μια χαρά μηχανάκια.

Το βασικό είναι να το οδηγήσεις εσύ και να δεις πως σου "κάθεται" αν το φτάνεις κλπ κλπ.

:wave2: :wave2: :wave2:


Erasmus?

EVI
25/08/2006, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καμία δεν σηκώνεται εύκολα αν σου πέσει..






:look: :look: :look:







:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
25/08/2006, 09:51
εγω το μονο μηχανακι που σηκωσα μονη μου ηταν το typhoon

:rotflmao:


ουτε το freewind δε μπορεσα το Ζ δε μου εχει πεσει ποτε αλλα αν μου επεφτε :rolleyes: με τιποτα .........


γενικα τα ψηλοτιμονα (ον οφ) σηκωνοντε πιο ευκολα ..............

Vezouvios
25/08/2006, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
εγω το μονο μηχανακι που σηκωσα μονη μου ηταν το typhoon

:rotflmao:


ουτε το freewind δε μπορεσα το Ζ δε μου εχει πεσει ποτε αλλα αν μου επεφτε :rolleyes: με τιποτα .........


γενικα τα ψηλοτιμονα (ον οφ) σηκωνοντε πιο ευκολα ..............

Αντε παλι!!!!:a23: :a23: :a23:
Δασκαλε!!!!!!

EVI
25/08/2006, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
Αντε παλι!!!!:a23: :a23: :a23:
Δασκαλε!!!!!!




:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: δε σε αντεχω αλλο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
25/08/2006, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
:look: :look: :look:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Διευκρίνισα...

:winka:

:lol: :lol: :lol:

ridiculus
25/08/2006, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
εγω το μονο μηχανακι που σηκωσα μονη μου ηταν το typhoon

:rotflmao:



Με ψιλοτάκουνο τη σήκωσες????? :D :D :D

Pardalotzatziki
25/08/2006, 10:46
dear athena...
an endiaferesai gia ta3idia ya3e gia kubika....ena 250 mallon 8a se kourasei..perissotero logw telikhs....
bres ena mhxanaki pou na mporeis na to koumantareis...nomizw to cbf500 einai kalh lush opws proanafer8hke...
akoma pio shmantiko omws einai na dwseis bash sthn odhghsh....oti kai an pareis frontise na to ma8eis kai na ma8eis genikotera odhghsh.......frenarisma, elegxos gkaziou, strofes klp klp...
shmantiko einai na MHN peseis kai oxi ti 8a kaneis otan peseis...
kai fusika paketo me to motori paei kai o e3oplismos....kranaki mpoufanaki gantakia mpotes panteloni klp klp...
oti kai an apofasiseis.....kales boltes...:wave2: :wave2:

EVI
25/08/2006, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ridiculus
Με ψιλοτάκουνο τη σήκωσες????? :D :D :D


ναι 12ποντο ηταν πολυ σεξυ η σκηνη


γραντσουνιες αιματα σκονες πλαστικα παντου λαδια παντου μαματα ηταν


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tropeas
25/08/2006, 11:24
Ρε πάλι τσόντα το κάναμε???
:lol: :lol: :lol:
μαζί με το 12ποντο φορούσες και τουαλέτα με μακρύ σκήσιμο στο πλάι? και V πίσω μέχρι χαμηλά??? :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl: :bawl: ύμαρτον βρε ...:lol:

EVI
25/08/2006, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Ρε πάλι τσόντα το κάναμε???
:lol: :lol: :lol:
μαζί με το 12ποντο φορούσες και τουαλέτα με μακρύ σκήσιμο στο πλάι? και V πίσω μέχρι χαμηλά??? :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl: :bawl: ύμαρτον βρε ...:lol:

ε?

οχι οχι μινακι φοραγα ειναι πιο σεξυ και αεριζεσε κιολας δοκιμαστε το φοβερο :rotflmao: :rotflmao:


ακου v E ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΤΕΤΡΑΚΥΛΙΝΔΡΟΙ ΟΕΟ

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Trans
25/08/2006, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
dear athena...

kai fusika paketo me to motori paei kai o e3oplismos....kranaki mpoufanaki gantakia mpotes panteloni klp klp...
oti kai an apofasiseis.....kales boltes...:wave2: :wave2:

για μηχανή πάρε ό,τι σου αρέσει και σε βολεύει.... να έχεις όμως στο νου σου ότι αφού την θέλεις και για ταξίδια θα χρειαστείς και κανα χιλιάρικο ακόμα για εξοπλισμό που είναι εξίσου σημαντικος!!!!

oulas
25/08/2006, 11:43
athena des to Suzuki GS 500, me 4000 euro olokainurgio!

EVI
25/08/2006, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
athena des to Suzuki GS 500, me 4000 euro olokainurgio!

+1

idi
25/08/2006, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
athena des to Suzuki GS 500, me 4000 euro olokainurgio!

+1

AMAN πια με τα Honda

οποιος μπει μεσα... "παρε cbf, cbr, innova, transalp ktl..."

πως και δε της ειπατε να παρει FMX :lol: :lol: :lol: :lol:

adam_tsouk
25/08/2006, 11:56
εγω λεω να παριε ενα Ζ750


α! τι τυχη! πουλαω ενα!


κοιτα συμπτωση!




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bartlal
25/08/2006, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
ε?

οχι οχι μινακι φοραγα ειναι πιο σεξυ και αεριζεσε κιολας δοκιμαστε το φοβερο :rotflmao: :rotflmao:
:

εγω παντως δεν χρειαζεται να αεριζομαι φορωντας μινακι. μπορω και χωρις αυτο! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
25/08/2006, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
εγω παντως δεν χρειαζεται να αεριζομαι φορωντας μινακι. μπορω και χωρις αυτο! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



μονο μην το κανεις σε κλειστο χωρο η αν το κανεις να μην ειμαι εκει

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
25/08/2006, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
ναι 12ποντο ηταν πολυ σεξυ η σκηνη


γραντσουνιες αιματα σκονες πλαστικα παντου λαδια παντου μαματα ηταν


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΚΑΛΑ Ε ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΙΔΙΛΙΑΚΗ ΕΙΚΟΝΑ!!!!!!!!!!!!!!

:lol:

bartlal
25/08/2006, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
μονο μην το κανεις σε κλειστο χωρο η αν το κανεις να μην ειμαι εκει

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

θα ερθεις ειπες σημερις? :lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
25/08/2006, 13:31
:a27: :a27: :a27: :a27: :a27: :a27:

anf125
25/08/2006, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
athena des to Suzuki GS 500, me 4000 euro olokainurgio!

Όχι όχι :nono: , να μην το πάρει αυτό γιατί έχουν μείνει λίγα και λέω το... τελευταίο να το πάρω εγώ :ninja: :alien: :wacko: :evil:

Μπορεί να πετύχω και καμιά επιπλέον έκπτωση, ή καμιά... Yoshimura :D :sun: :smilea:

Horhito
25/08/2006, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
athena des to Suzuki GS 500, me 4000 euro olokainurgio!

Very decent choice...Παρεπιμπτόντως η Suzuki ανοίγει από Δευτέρα, κάνε ένα τηλεφωνάκι :)

Drimon
25/08/2006, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
εγω λεω να παριε ενα Ζ750
α! τι τυχη! πουλαω ενα!
κοιτα συμπτωση!

Κάτσε καλά ρέ!! Πόλυ καλή ιδέα και το CBR.
Και να δείς που πουλάω και γώ ένα!!
Και είναι και το F που είναι φτιαχμένο για ταξίδια!!!!!
Για σκέψου το athena, με το μάμαλο θα τα βρούμε. Έλα και 'σύ στην παρέα της μαμάς HONDA, έτσι για να μην λένε κάτι ντιντίδες!!

lyk0s
25/08/2006, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από athena
ενδιαφέρουσα μου φαινεται η cbf250 και ακόμα περισσότερο η cbr600. όμως για την τελευταία δεν έχω τα χρήματα και σκεφτομαι ότι ίσως είναι λίγο μεγάλη για μένα. αν μου πέσει θα μπορώ να τη σηκώσω?

Μην σε απασχολει το μεγεθος...Ολες σηκωνονται αρκει να ξερεις τον τροπο....

Δες εδω πως!
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=21627

Καλωσορισες στο φο-βρρροοουυυυμμμμ!!!!

kostisthegreek
25/08/2006, 20:04
Καταρχήν καλώς ήρθες και καλή συμμετοχή!

Στο θέμα
Ή οδηγάς κάμποσα και διαλέγεις πιο σου αρέσει περισσότερο ή αγοράζεις κάποιο που είναι εμπορεύσιμο (σαν κι αυτά που βλέπεις τακτικά στο δρόμο).
Γνώμη μου να αφήσεις τα σπορτ για αργότερα. Ενα στρητάκι ή ον-οφ μεσαίου κυβισμού και αλόγων είναι ότι πρέπει για εξικίωση στο γκάζι.

Αντε και καλές βόλτες!

Respect
25/08/2006, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από athena
Γεια!είναι η πρώτη μου ώρα στο forum! μέχρι τώρα είχα ένα παπί 100άρι και μου έφτανε για τις μετακινήσεις μου μέσα στη Ζάκυνθο. όμως τώρα θέλω κάτι μεγαλύτερο για να κάνω ταξίδια. να πληρώνεις εισιτήριο στο καράβι για αυτοκίνητο δε λέει. σκεφτομαι να πάρω μια μηχανή μεταχειρισμένη μια και τα χρήματα δε φτάνουν για καινούρια(είμαι φοιτήτρια). ενδιαφέρουσα μου φαινεται η cbf250 και ακόμα περισσότερο η cbr600. όμως για την τελευταία δεν έχω τα χρήματα και σκεφτομαι ότι ίσως είναι λίγο μεγάλη για μένα. αν μου πέσει θα μπορώ να τη σηκώσω? εσείς τι προτείνεται? θα είμαι για ένα εξάμηνο στη γαλλία, κοντά στα σύνορα με τη γερμανία. εχω ακούσει ότι στη γερμανία μπορείς να βρεις πιο φθηνά μεταχειρισμένα από ότι εδώ. ξέρει κανείς σας λεπτομέρειες για αυτό?:confused: Άμα πέσει χέστα..δε θες έτσι και αλλιώς να τη σηκώσεις (τρόπος του λέγειν) προκειμένου να μη μάθεις πόσο κοστίζει:a53:

athena
26/08/2006, 12:48
Σας ευχαριστώ όλους. θα το ψάξω λίγο ακόμα, αλλά το cbf500 μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή. θα προσέχω λοιπόν να μην πεσω.

ERASMUS όχι ακόμα! θα κάνω αίτηση του χρόνου για Ισπανία. στη Γαλλία θα πάω εξάμηνο εξωτερικού το οποίο είναι υποχρεωτικό για τους μεταφραστές, είναι ένα είδος άσκησης. :)

Tsakalaki
26/08/2006, 14:26
Προσωπικά, θα σου μιλήσω για το Suzuki DL V-Strom 650


Το πήρα πέρυσι, αφήνοντας πίσω μου ένα Χ9 Piaggio, και είχα και εγώ αμφιβολίες, γιατί ήταν η πρώτη μου μηχανή…..Ακούραστο, αδάμαστο, εύκολο, βολικό, γρήγορο όταν πρέπει, ταξιδιάρικο, ευρύχωρο…Δεν είναι ψηλό, το κουμαντάρεις εύκολα, και σηκώνεται σχετικά εύκολά… και εγώ δυσκολεύτηκα, μέχρι που έμαθα πως πρέπει να το πιάνω για να σηκωθεί….

Αυτά…


Καλή επιλογή….

motomaniac
26/08/2006, 19:25
ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ. ΨΑΞΕ ΔΙΚΥΛΙΝΔΡΟ ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ V ΝΑ ΧΕΙ ΓΚΑΖΙ ΧΑΜΗΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ..ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ER5 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΡΕΝΑ...ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΨΑΞΕ ΓΙΑ KAWASAKI ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΚΤΙΜΟΥΝ ΟΣΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ......ΑΛΛΙΩΣ ΧΟΝΤΑ ΚΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ...

anf125
26/08/2006, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tsakalaki
Προσωπικά, θα σου μιλήσω για το Suzuki DL V-Strom 650



Από on/off θα πρότεινα καλύτερα Aprilia Pegaso, είναι πιο ελαφρύ και ladylike. Μάλλον όμως για street ενδιαφέρεται.

atom7ktm
27/08/2006, 01:04
το strom είναι αρκετά ογκώδες για γυναίκα.. Aprilia Pegaso Strada θα πρότεινα εγώ, ή και κάνα Suzuki DRZ 400 SM.

:sun:

anf125
27/08/2006, 23:30
Το DRZ είναι όμως αρκετά ψηλό.

el_hymador
27/08/2006, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από lyk0s
Μην σε απασχολει το μεγεθος...Ολες σηκωνονται αρκει να ξερεις τον τροπο....

Δες εδω πως!
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=21627




:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

....τωρα φταιω εγω που θα με πουν σεξιστη!!!!

Αν πας Γερμανια και θες να αγορασεις απο εκει παρε αυτο:

BMW F650GS χαμηλο , δυνατο , μονοκυλινδρο ,παει ταξιδακια (και ταξιδαρες) και γενικα θα σε βολεψει σαν πρωτη ''μεγαλη'' μηχανη αφανταστα

evvou
28/08/2006, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
εγω παντως δεν χρειαζεται να αεριζομαι φορωντας μινακι. μπορω και χωρις αυτο! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: ναι η αληθεια ειναι αυτη...:lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
μονο μην το κανεις σε κλειστο χωρο η αν το κανεις να μην ειμαι εκει
:rotflmao:

και οταν εχεις συνεπιβατη στη μηχανη :mad: :mad: :yuck:


:lol:

atom7ktm
28/08/2006, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Το DRZ είναι όμως αρκετά ψηλό.

η έκδοση Super Motard? είσαι σίγουρος? δεν είναι και τόοοοσο ψηλό πια!

αντί για F650GS εγώ θα πρότεινα Suzuki Freewind. φτηνό, αξιόπιστο και αρκετά δυνατό. τέλειο για μετακινήσεις μέσα στην πόλη και για ταξίδια. και πιο ελαφρύ από το BMW.

:beer:

EVI
28/08/2006, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από atom7ktm
η έκδοση Super Motard? είσαι σίγουρος? δεν είναι και τόοοοσο ψηλό πια!

αντί για F650GS εγώ θα πρότεινα Suzuki Freewind. φτηνό, αξιόπιστο και αρκετά δυνατό. τέλειο για μετακινήσεις μέσα στην πόλη και για ταξίδια. και πιο ελαφρύ από το BMW.

:beer:

ναι ναι freewind kai αν δεν βρισκετε κανενα ευκαιρο στειλτε μου πμ εχω ενα μαυρο ..................



:smokin: