PDA

View Full Version : "Έχεις τύψεις επειδή ΔΕΝ φοράς κράνος;" !!!



argpap
25/08/2006, 09:08
http://helmet.8m.net/kranos.htm

έπεσα πάνω του μετά απο αναζήτη για κράνος!!!! μια μικρή γεύση : .....................

...............................1) Το κράνος μειώνει το περιμετρικό οπτικό πεδίο. Ενδέχεται να μην αντιληφθεί ο οδηγός ένα όχημα το οποίο έρχεται από πίσω και να συγκρουστεί με αυτό. (ενώ αν είσαι χωρίς τα ακούς όλα)

2) Το κράνος μειώνει την ακουστική αντίληψη και ιδιαίτερα την ικανότητα προσδιορισμού της πηγής του ήχου. Κατά την οδήγηση, ιδιαίτερα μέσα σε πόλη, ο οδηγός αντιλαμβάνεται την ύπαρξη και θέση άλλων οχημάτων από τον θόρυβο π.χ. του κινητήρα ή των τροχών τους. Έτσι είναι δυνατό να κάνει ασφαλείς ελιγμούς και να αποφύγει πρόσκρουση. Κάθε μείωση της ακουστικής αντίληψης του περίγυρου, αυξάνει αισθητά και την πιθανότητα σύγκρουσης. (εγώ πάντως ακούω μια χαρά)

3) Η χρήση κράνους δίνει την ψευδαίσθηση ασφάλειας και ο οδηγός γίνεται λιγότερο προσεκτικός. Αυτός που φορά κράνος καθίσταται ανώνυμος και μειώνεται το αίσθημα ευθύνης προς τους άλλους. Κοινοί εγκληματίες ή τρομοκράτες φέροντες κράνος διαπράττουν αδικήματα χωρίς να διατρέχουν κίνδυνο να αναγνωριστούν. (δεν το αναλύω!!)

4) Η χρήση κράνους προξενεί αίσθημα μικρής ή μεγάλης δυσφορίας στον οδηγό, ανάλογα με την ευαισθησία του, με αποτέλεσμα να μειώνει σε αντίστοιχο βαθμό και την προσοχή του. Η δυσφορία προκαλείται α) λόγω του βάρους του κράνους, β) λόγω της διατάραξης στην φυσική ψύξη της κεφαλής, διότι αφενός εμποδίζει την απαγωγή θερμότητας με εξάτμιση του ιδρώτα και εκπομπή υπέρυθρης ακτινοβολίας και αφετέρου κατακρατά την ηλιακή ακτινοβολία σε περίπτωση που το χρώμα του είναι σκούρο (η χαμηλή εντός πόλης ταχύτητα και οι στάσεις στα φανάρια αποκλείουν την ψύξη), γ) λόγω της υγρασίας που δημιουργείται από την παρεμπόδιση αερισμού, δ) λόγω της μείωσης της οπτικοακουστικής αντίληψης με αποτέλεσμα το άτομο να αισθάνεται αποκλεισμένο από το περιβάλλον. (να βάλω AC;;;)

5) Η χρήση κράνους εμποδίζει τον οδηγό να φορέσει τα γυαλιά κατά του αέρα και ήλιου, ενώ ο ενσωματωμένος πλαστικός ανεμοθραύστης είναι άχρηστος για πολλούς λόγους: α) Αν είναι σκούρος είναι ακατάλληλος για νυκτερινή οδήγηση και αν είναι άχρωμος είναι ακατάλληλος για οδήγηση με ήλιο), β) μετά από ένα διάστημα γεμίζει γρατσουνιές και καθίσταται ακατάλληλος σε κάθε περίπτωση. (εγώ φοράω και γυαλία!)

6) Εάν έντομο, όπως είναι η μέλισσα ή η σφίγγα, εισέλθει και παγιδευτεί στο κράνος, η προσοχή του οδηγού θα περισπαστεί με αποτέλεσμα να χάσει τον έλεγχο του οχήματος. (ενώ αν τη φάς στη μούρη με 80χλμ χωρίς κράνος δεν τρέχει τίποτα!)....................

..... Τα σχόλια στις παρενθέσης είναι δικά μου! Θα ήταν χειρότερα αλλά σέβομαι το χώρο.

:mad: :mad:

Gandalf dr685sm
25/08/2006, 09:12
Στην ανακύκλωση παρακαλώ...


Είναι πάρα πολύ παλιό το site και γνωστές οι μαλακίες που λέει ο τύπος για να καλύψει το κενό του εγκεφάλου του.

Σιγά μην ασχοληθούμε και άλλο με την πάρτη του.


Gandalf

argpap
25/08/2006, 09:20
Ας πάει και στα άχρηστα, κανένα πρόβλημα!
Μου έκανε τρομερή εντύπωση ο τρόπος σκέψης του και ο λόγος του!
Ακατανόητο!
:eyepop: :eyepop:

Alx 84
25/08/2006, 10:08
άν και έχει ξαναπαίξει...


τάκα τακα τακα τακα τακα τααααα
:a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31:

τάκα τακα τακα τακα τακα τααααα
:a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31:


θα ήθελα ρε ενώ πήγαινε ο καραγκιόζης με 100 να έσκαγε πάνω του ένα σμήνος μυγάκια να δω τι θα έκανε!!!! :D

EVI
25/08/2006, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
άν και έχει ξαναπαίξει...



θα ήθελα ρε ενώ πήγαινε ο καραγκιόζης με 100 να έσκαγε πάνω του ένα σμήνος μυγάκια να δω τι θα έκανε!!!! :D




δε μασαει εχει μωρομαντηλα μαζι του να σκουπιζετε με αρωμα λεμονι


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Alx 84
25/08/2006, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
δε μασαει εχει μωρομαντηλα μαζι του να σκουπιζετε με αρωμα λεμονι


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


χα, σωστόοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!

pissaman
25/08/2006, 10:57
επίσης θα ήθελα να δω, αν θα του έμπαινε ένα από τα μυγάκια, στο μάτι.
Να δω αν θα του αποσπούσε την προσοχή!
Και ίσως με τον αέρα, να τον έβλεπα πως θα άκουγε της πηγές ήχου για να μας πει από που έρχετε ο θόρυβας!
Ρε κάτι γκιόζηδες που παίζουν! :eyepop:
Και που είναι επιτέλους αυτή η γ@μημένη λογοκρισία? Δεν θα έπρεπε να του κόψουν τη σελίδα? Θα το διαβάσει κανα πιτσιρίκι που δεν έχει μυαλό μες το κεφάλι του, και θα βρεθεί με το μυαλό στο πεζοδρόμιο!

(Ο συντάκτης του παρόντος δεν το στηρίζει σε ασκήσεις επί χάρτου, είναι ο ίδιος οδηγός δικύκλου 250κε επί τριάντα έτη και κατά μέσο όρο τρεις ώρες την ημέρα, χειμώνα – καλοκαίρι, χωρίς καν πτώση…)»
Το εντός εισαγωγικών κείμενο είναι του δρ. Δ. Βάδεν, φυσικού.
Αν είχε πέσει βέβαια, δεν θα είχαμε άλλον ένα βλάκα να μας λέει π@π@ριές!

Gandalf dr685sm
25/08/2006, 10:59
για να πούμε και τον αντίλογο...

1)Καθρέφτες...δεν είναι διακοσμητικοί.
2) Σε αστικό περιβάλλον οι ήχοι είναι τόσοι πολλοί που δεν μπορεί το ανθρώπινο αυτί να τους διακρίνει ενώ κινείσαι με 50χλμ την ώρα. Πόσο μάλλον όταν και το άλλο όχημα είναι σε κίνηση και έρχεται με ανάλογη ταχύτητα. Λύση;... Καθρέφτες!
3)Η ηλιθιότητα σε κάνει να αισθάνεσαι ασφαλής. ακριβώς αυτό το χαρακτηριστικό που φέρει ο συγγραφέας του άρθρου , συγκαταλέγοντας τους χρήστες του κράνους μαζί με τους τρομοκράτες και ληστές. Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι.
4)α) βάρος κράνους είναι ανεπαίσθητο , ειδικά αν είναι μοντέρνων προδιαγραφών κάτω απο τα 1300kgr. Δυσφορία έχει στο μυαλό του μόνο όποιος το πιστεύει αυτό.
β-γ-δ)μπουαχαχαχαχαχα... ήθελα να ξερα που τις είδε αυτές τις μπούρδες. Χειμώνας=ψύχος άρα και καλύτερη θερμότητα για το κρανίο μας. Καλοκαίρι=ήλιος - καύσωνας - ηλίαση. Αν πάθεις ηλίαση επειδή ακριβώς δεν έχεις κάλυμα κρανίου και δεν έχεις αίσθηση λγω της κίνησης του ήλιου που τρώς κατακέφαλα, κάποια στιγμή απλά θα νιώσεις ζαλάδα και θα ξαπλώσεις στην μέση του δρόμου. ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΑΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ που οι ταχύτητες είναι και πιο χαμηλές άρα είσαι και πιο πολύ ώρα πάνω στο δίτροχο.Επίσης τα νέα κράνη φέρουν αεραγωγούς που κάνουν μάλιστα πολύ καλύτερη δουλειά για αερισμό κρανίου. Να τονίσω επίσης το πρόβλημα κώφευσης ( !!!) που ελοχεύει σύμφωνα με νέα Ιατρικά αποτελέσματα , όταν κινούμαστε με μεγάλες ταχύτητες χωρίς προστασία στο τύμπανο του αυτιού μας, όταν έχουμε χρόνια και συνεχή χρήση διτρόχου με αυτές τις ταχύτητες.
5) Ποιός το λέει αυτό; Πόσοι απο εσάς φοράνε γυαλιά ηλίου μέσα απο την ζελατίνα; Μπορείς να πας πάνω απο 50-60 χιλιόμετρα την ώρα, χωρίς να δακρύσεις πάνω στην μηχανή , αν δεν έχεις προστασία απο την ζελατίνα κράνους, ακόμα και αν φοράς γυαλιά;
Επίσης αν γρατζουνιέται την αλλάζεις ρε τσιγγούνη... δεν την αφήνεις να γίνει κάτι απο γυαλόχαρτο. Για αυτό και έχει οδηγίες στο πως την καθαρίζεις όπως και το πότε την αλλάζεις. ΗΛΙΘΙΕ!
6)όπως είπε και ο φίλος , μπορεί να την φάς στην μάπα, και να γίνεις κάτι απο Κουασιμόδος στο πρήξιμο, μπορεί να φάς καυτή στάχτη (!!!!) απο τσιγάρο και γενικά ότι ίπταται αν είσαι μόνο με γυαλάκι ηλίου ή ακόμα και χωρίς αυτό.


Γενικά ... ΟΥΡΤ ΡΕ ΧΑΜΕΝΕ ... προσπαθείς να μας πείσεις κιόλας με οτι ηλίθιο κατεβάσει η κούτρα σου!


Αφιερωμένο σε εκείνους που θεωρούν οτι το κράνος τους "στενεύει" , τους στενοχωρεί και γενικά είναι κάτι "άχρηστο" πάνω σε μηχανή.


Gandalf

Φιλαλήθης
25/08/2006, 11:30
της κοινωνιολόγου Θεαν. Ξένου

Γυναίκα είναι.

perastikos
25/08/2006, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Και που είναι επιτέλους αυτή η γ@μημένη λογοκρισία? Δεν θα έπρεπε να του κόψουν τη σελίδα?[/B]

Elpizw na to les etsi, panw stin 'kouventa', gia na doseis emfasi oti diafwneis.

An oxi, des pali ti grafeis! :confused:

gavos
25/08/2006, 12:10
και όμως με κάποια από αυτά συμφωνώ εγώ.. και δε λέω ότι είμαι ξύπνιος, ηλίθιος όμως φίλε γκάνταλφ δεν είμαι σίγουρα.. το κράνος το φοράω παντού και πάντα αυτό όμως δε σημαίνει οτι δεν αναγνωρίζω τα όποια αρνητικά έχει.. οι καθρέφτες δεν ειναι διακοσμητικοι αλλα δεν βασίζεσαι σε αυτους τουλάχιστον στις περισσότερες μηχανές που είναι για το μπερναμπέο (=για το μπεο).. το οτι το αλλο όχημα που περιγράφεις κινειται με παρομοια ταχυτητα ειναι λογος που σε βοηθαει να το ακουσεις και οχι που σε αποτρέπει.. δεν έχω αισθανει τοσο ασφαλής οσο λέει ο τυπος αλλα χωρις κρανος νιωθω τρελη ανασφάλεια και με κανει πολυ πιο προσεκτικο (αυτο συμβαινει επειδη φοβάμαι για κανεναν άλλο λόγο) και αργο κτλ.. τι να κανουμε ειμαι ηλιθιος:D ..το βαρος του κρανους δεν μου ειναι ανεπαισθητο τουλαχιστον εμένα.. 1.5 κιλό μου είναι αρκετο συν αυξημένη αντισταση απτον αερα.. επισης νιωθω τρελη δυσφορια οταν ιδρωνω μεσα στο κρανος νιωθω γαμησετα και επειδη ειμαι και νομοταγης τρομαρα μου δεν τη παλευω στα κόκκινα να ανασαίνω την ανάσα μου και να ειμαι τερμα ιδρωμένος... επισης σαν γκαβος σας παραθετω την εμπειρια οτι οχι ολα τα κρανη ειναι καταλληλα για τα γυαλια.. φυσικα πολλα ειναι δε το συζητω.. οσα γιουβεξ εχω δοκιμασει ηταν ακατάλληλα.. σιγουρα ομως τα περισσότερα ειναι οκ.. καλα αυτο με το εντομο ειναι οντως καπως.. παντως να σου πω την αληθεια πριν κανω εναν ελιγμο παντα γυρναω το κεφάλι για να δω με την ακρη του ματιου μου.. χωρις κρανος αυτη η κίνηση εκτος του οτι δε μου ξεκολλαει το κεφαλι σε περιπτωση που εχω αναπτυξει ταχυτητα με κανει να βλεπω πολυ καλυτερα αποτι με κρανος.. και σιγουρα (υπο προυποθεσεις βεβαια που ομως αρκετες φορες κατεμε τηρουνται στο περιβάλλον μιας πολης) ακουω=αντιλαμβάνομαι καλύτερα τι γινεται τριγύρω μου.. και αν νομίζεις οτι στα είπα όλα κάνε λίγο χώρο να ακούσεις και αυτό.. χωρις κράνος φίλε μου ΑΓΑΠΑΩ πιο πολυ.. αυτο δε μπορω να στο εξηγησω ίσως κάποιοι εδω πέρα να το έχουν νιώσει.. σευχαριστω που με ακουσες.. :wave2:

Υ¨Γ.. Ολα αυτα τα λεει κάποιος που φοράει κράνος 99.99% του χρόνου που ειναι πάνω στη μηχανη.. Το άλλο 0.01% είναι τύχη..

Gandalf dr685sm
25/08/2006, 12:40
gavos.

Περιμετρική όραση...

Απο μόνη της , είναι περιορισμένη. Ελάχιστοι άνθρωποι την έχουν ανεπτυγμένη και μάλιστα μας είναι αδύνατον να εστιάσουμε σε όγκο περιφερειακά, που κινείται με ταχύτητα προς εμάς, χωρίς όμως εμφανή σημάδια κίνησης (παράδειγμα η κίνηση των έμβιων όντως όταν τρέχουν. Στα οχήματα εξωτερικά δεν είναι εμφανές κάτι).

Ήχος...

Σε αστικό περιβάλλον που διατείνεται η συγγραφέας του άρθρου οτι παίζει ρόλο, απλά θα σου πώ οτι ας πούμε σε κεντρικό δρόμο που κινεισαι , ακούς ..
α) τον ήχο της μηχανής σου.
β) τον αέρα απο την κίνηση σου , που μειώνει κατά πολυ το ενεργό πεδίο ακοής.
γ) Ο χρόνος αντίδρασης του μέσου οδηγού σε ηχητικό ερέθισμα είναι 2-3δεύτερα απο την στιγμή που αντιληφθεί περί τίνος πρόκειται. Αν τώρα δεχτείς οτι το όχημα που θα ακούσεις είναι 10-20 μέτρα μακριά σου , στην καλύτερη των περιπτώσεων που έχει ταχύτητα εώς και 50χλμ την ώρα, σημαίνει οτι θες πε΄ρι τα 3-4 δεύτερα να αντιδράσεις. Την ίδια στιγμή το όχημα σε κάθε περίπου δεύτερο διανύει 13 μέτρα !!!! Τι ακριβώς είπες πως θα κάνεις; Θα προλάβεις να αντιδράσεις; Μάλιστα , οτι πείς!

Για την ζέστη της Ελλάδος (35-42 πρόσφατα βαθμούς) , κράνος σπαστό ή MX... ανοιχτόχρωμο. Δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό να έχεις ενα δεύτερο κράνος τέτοιου τύπου , που ούτως ή άλλως μάλλον έχεις (αν έχεις δεσμό ή σύζηγο) και να αερίζεσαι κανονικότατα.

Για την ιστορία έχω δύο UVEX , ενα ΜΧ και ενα full face και δεν έχω κανένα πρόβλημα στο να φορώ γυαλιά ηλίου.

Για το βάρος το 1,5 κιλό που λες είναι όντως βαρύ.. τα 200-300kgr που λές εσύ έχουν πολύ μεγάλη διαφορά απο το βάρος που είπα εγώ.
Αντίστοιχα όμως θα σου πω το εξής. Το κρανίο σου ζυγίζει 3,5 κιλά. Σε περίπτωση πρόσκρουσης στο έδαφος, οι ανοχές και αντοχές του "υλικού" του είναι κατά 150% λιγότερο ανθεκτικές απο αυτές ενός κράνους. Οπότε σαν πρόληψη , οπως κάνεις και εσύ, προτιμώ να έχω το κεφάλι μου σε κέλυφος προστασίας, παρά ελεύθερο και ωραίο , αλλά στο πρώτο ελαφρύ κιόλας μπαμ, να αφήσω εκατοστά δέρματος και τριχών στην πίσσα ,λόγω τριβής.

Τελευταίο αφήνω το οτι , εσύ το έχεις συνηδητοποιήσει το τι σημαίνει κράνος για το κεφάλι σου και αν δεν το φορέσεις , και (ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟ!!!) πάθεις κάτι, θα είναι απόρροια δικής σου πράξης. Η προτροπή όμως του να λες οτι το κράνος είναι άχρηστο και επικίνδυνο, κινείται στα όρια του ηθικού αυτουργού σε ατύχημα τραυματισμού, ειδικα΄οταν προέρχεται απο "επιστημονική έρευνα και άποψη".



Gandalf

pissaman
25/08/2006, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Elpizw na to les etsi, panw stin 'kouventa', gia na doseis emfasi oti diafwneis.

An oxi, des pali ti grafeis! :confused:
Σίγουρα δε θέλουμε να γυρίσουμε στην εποχή της χούντας! :nono: :nono:
όμως, καλό θα ήταν κάποιος να του επιβάλει να μετατρέψει το κείμενο ώστε να μην χρησιμοποιεί την ιδιότητα του και να θέτει ως δεδομένα τα πιστεύω του! Πουθενά δε γράφει ότι είναι οι προσωπικές του αντιλήψεις! Αντίθετα λέει ότι αυτό είναι και τίποτα άλλο! Ο πιτσιρικάς που δεν ξέρει να κρίνει, και τον πιστέψει, ίσως να καταστραφεί και το χειρότερο να καταστρέψει και κανέναν άλλον!
Δεν είναι δυνατόν να κρίνουν ως ακατάλληλο τη λούφα και παραλλαγή , και αυτήν την σελίδα να την έχουν έτσι εδώ και κάποια χρόνια και κανείς να μην του έχει πει το παραμικρό!:beer:

argpap
25/08/2006, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
................... Η προτροπή όμως του να λες οτι το κράνος είναι άχρηστο και επικίνδυνο, κινείται στα όρια του ηθικού αυτουργού σε ατύχημα τραυματισμού, ειδικα΄οταν προέρχεται απο "επιστημονική έρευνα και άποψη".



Gandalf

Ακριβως αυτος ειναι και ο λογος που μου εκανε τόση εντύπωση το οτι έχει και υπογραφές και ονόματα!
Θα συμφωνήσω με τον pissman αλλά το internet = free, ελευθερία να λές τις απόψεις σου όπως και όπου θες.
Τώρα θέμα του καθένα μας είναι να μπορεί να κρίνει και να πράτει αλλα μην μου πείτε οτι δεν τα έχετε ακούσει και σε διάλογο παρέας αυτά. Μερικοί τα πιστεύουν και χωρίς ποτε να έχουν διαβάσει την Διπλωματική της Τάδε ή την έρευνα του Ψ. Είναι απίστευτο το πόσοι καθημερινα κυκλοφορούν χωρίς κράνος και ο μόνος φόβος τους είναι ο τροχονόμος.
(Ένας λόγος που είμαι θετικός προς το νέο ΚΟΚ είναι αυτός)

yianvoul
25/08/2006, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman

Δεν είναι δυνατόν να κρίνουν ως ακατάλληλο τη λούφα και παραλλαγή , και αυτήν την σελίδα να την έχουν έτσι εδώ και κάποια χρόνια και κανείς να μην του έχει πει το παραμικρό!:beer:


δε συμφωνω με αυτα που λες αλλα δε θα παψω να αγωνιζομαι να εχεις το δικαιωμα να τα λες.
ΒΟΛΤΑΙΡΟΣ (αν δε κανω λαθος αυτος το ειπε )

pissaman
25/08/2006, 14:11
Αυτό που απλά εννοώ, είναι ότι θα έπρεπε να του γίνει μία σύσταση, και να γράφει ότι είναι η άποψη του, και όχι η απάντηση της επιστημονικής κοινότητας!
Ο τύπος αναφέρετε σε μελέτες σε αυστραλίες και αηδίες, χωρίς να λέει τίποτα συγκεκριμένο. Και καλά αυτός που ξέρει να κρίνει και έχει εμπειρία, ο πιτσιρικάς των 16μαϊων χωρίς την παραμικρή εμπειρία, τι θα λέει?
:beer:

anf125
25/08/2006, 17:15
Κι εμένα αυτό που μου κάνει περισσότερο εντύπωση είναι ότι το άρθρο είναι επώνυμο και μάλιστα από επιστήμονες... Τα επιχειρήματά του είναι γελοία φυσικά, τα κατέρριψαν επαρκώς οι προλαλήσαντες (προγράφοντες μάλλον). Εκτός αν δοκίμασαν κράνη των € 30 από το Lidl χωρίς προδιαγραφές και θεώρησαν ότι όλα είναι έτσι, επομένως δεν προσφέρουν κάτι να τα φοράς.

gregpktm
27/08/2006, 03:45
Καποια απ'οσα λεει εχουν λιγο δικιο, βεβαια το να μη φορας το κρανος δεν η λυση στα οποια αρνητικα εχει η χρηση του κρανους.

Θυμαμαι πριν καποια χρονια ενω πηγα να αλλαξω λωριδα κοιταξα πισω και δεν ειδα το αυτοκινητο το οποιο ερχοταν εξ'αιτιας του κρανους και ετσι με χτυπησε τιναζωντας με αρκετα μετρα μπροστα. Κατα την πτωση μου ομως χτπησα το κεφαλι στην ασφαλτο και επισης πανω του (στο κεφαλι εννοω) χτυπησε το τιμονι απο το μηχανακι καθως επεσε πανω μου.

Ετσι απο τη μια το κρανος ηταν η αιτια για το τρακαρισμα απο την αλλη με εσωσε και μαλιστα δυο φορες. Και αν πριν το ατυχημα φορουσα το κρανος συχνα, τωρα το φοραω παντα.

Τα κρανη δεν αποτελουν προβλημα αλλα εχουν καποια προβληματα, και η αντιμετωπιση αυτων θα λυθει με τη βελτιωση και σωστη επιλογη του κρανους απο τον αναβατη και οχι με τη μη χρηση του.

Φιλαλήθης
27/08/2006, 08:09
Δεν έφταιγε το κράνος. Εσύ έφταιγες.

Λεωνίδας
27/08/2006, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Δεν έφταιγε το κράνος. Εσύ έφταιγες. Να σου προτείνω ένα αποσμητικό...


59192

Φιλαλήθης
27/08/2006, 10:48
τί είδους αστείο είναι αυτό; Ο gregtpgmmtg είπε ότι εξαιτίας του κράνους δεν είδε το αυτοκίνητο. Το κράνος δε φταίει σε τίποτα, αν ο οδηγός δεν είναι ικανός να ελέγχει το χώρο γύρο του.

"Το κράνος έφταιγε" είναι, το λιγότερο, φτηνή δικαιολογία.

Δε θα πιάσω διάλογο για το πως μιλάω.

Δε χρυσώνω χάπια. Τα πράγματα τα λέω όπως έχουν. Δεν έφταιγε το κράνος. Ο οδηγός έφταιγε. Αυτός έχει την ευθύνη. Αν επειδή το είπα απλά και λιτά, ακούγεται σκληρό, είναι επειδή έτσι είναι.

Kάποιος ονομάζει αίτιο του ατυχήματος το κράνος του. Δεν τρέχει μία...

Κάποιος του επισημαίνει ότι δεν έφταιγε το κράνος, αλλά ο ίδιος. ΒΑΝ!

τί να πω...

Λεωνίδας
27/08/2006, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
τί είδους αστείο είναι αυτό; Ο gregtpgmmtg είπε ότι εξαιτίας του κράνους δεν είδε το αυτοκίνητο. Το κράνος δε φταίει σε τίποτα, αν ο οδηγός δεν είναι ικανός να ελέγχει το χώρο γύρο του.

"Το κράνος έφταιγε" είναι, το λιγότερο, φτηνή δικαιολογία. Θα μπορούσες να το θέσεις καλύτερα όμως, δε νομίζεις;

perastikos
28/08/2006, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
καλό θα ήταν κάποιος να του επιβάλει

Pios? ;)

Pistepse me einai sxedon anefarmosto auto pou les kai AN tyxei kai efarmostei odigei se epikindines, gia ti dimokratia kai oxi mono, katastaseis.

Telos, oi goneis/sxolio tou pitsirika prepei na tou exoun mathei oti opws stin pragmatiki zwi den akoume agnwstous kai oti malakia autoi mas poune, etsi kai sto net den pernoume tis metritis oti diavazoume kai idika apo tetoia site tou k@lou...

Gandalf dr685sm
28/08/2006, 10:30
μπορεί το σχόλιο του Φιλαληθης να είναι κυνικό , αλλά η αλήθεια παραμένει ίδια.

Στην περίπτωση του φίλου μας, που έπαθε το ατύχημα, και ευτυχώς είναι καλά, όντως έφταιγε εκείνος, γιατί πολύ απλά, κοιτάς πίσω μέσα απο καθρέφτες και οχι γυρνώντας το κεφάλι , ειδικά πάνω σε δίτροχο σε δρόμο, που μπορεί να συμβεί οτιδήποτε μπροστά σου και να μην έχεις χρόνο αντίδρασης αν το δείς τελευταία στιγμή.

Gandalf

Φιλαλήθης
28/08/2006, 11:52
Πως έπρεπε να πω ότι δεν έφταιγε το κράνος, αλλά αυτός, που είναι η απλούστατη αλήθεια, χωρίς να με πουν κυνικό και να με απειλήσουν για ban;

EVI
28/08/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
μπορεί το σχόλιο του Φιλαληθης να είναι κυνικό , αλλά η αλήθεια παραμένει ίδια.

Στην περίπτωση του φίλου μας, που έπαθε το ατύχημα, και ευτυχώς είναι καλά, όντως έφταιγε εκείνος, γιατί πολύ απλά, κοιτάς πίσω μέσα απο καθρέφτες και οχι γυρνώντας το κεφάλι , ειδικά πάνω σε δίτροχο σε δρόμο, που μπορεί να συμβεί οτιδήποτε μπροστά σου και να μην έχεις χρόνο αντίδρασης αν το δείς τελευταία στιγμή.

Gandalf

+1 ετσι ακριβως ολοι την εχουν δει φλας γυρναμε το κεφαλι στα δεκατα του δευτερολεπτου

βγαζουν τους καθρευτες γιατι χαλανε την μουρη η τους κοβουν 1 ιππο :lol:


θελει προσοχη

EVI
28/08/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Πως έπρεπε να πω ότι δεν έφταιγε το κράνος, αλλά αυτός, που είναι η απλούστατη αλήθεια, χωρίς να με πουν κυνικό και να με απειλήσουν για ban;


εγω παντως καταλαβα τι ειπες και ολοι συμφωνουμε στα ιδια

Respect
28/08/2006, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Γυναίκα είναι. :a5:

gregpktm
28/08/2006, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Φιλαλήθης
Δεν έφταιγε το κράνος. Εσύ έφταιγες.


1. Καταρχην να διορθωσω την προηγουμενη δημοσιευση μου διοτι εγραψα "Ετσι απο τη μια το κρανος ηταν η αιτια" ενω ηθελα να γραψω "Ετσι ισως απο τη μια το κρανος ηταν η αιτια"

2. Αφου εισαι φιλαληθης να ξερεις οτι η αληθεια βασιζεται στην αντικειμενικοτητα και οχι στην προσωπικη σου αποψη

3. Δεν μπορεις να γνωριζεις τις συνθηκες τις οποιες εγινε το συμβαν. π.χ. Τι ωρα ηταν, περασμενα μεσανυχτα. Αν υπηρχε καλος φωτισμος στην περιοχη, ΟΧΙ. Με τι ταχυτητα ερχοταν το οχημα απο πισω μου, 110+.

4. Τα δεκα χρονια οδηγησης μου δινουν το δικαιωμα να μπορω να ελεγχω σωστα τον χωρο γυρο μου

5. O οραση του ανθρωπου αποτελειται απο δυο μονοοπτικα πεδια περιπου 150μοιρες (διαφερει αναλογα τη δομη του προσωπου) το καθενα, τα οποια συγκλινουν δημιουργωντας μια επικαλυπτομενη γωνια περιπου 90μοιρων 150*2-90=210μοιρες (κυμαινεται απο 200 ως 220) ειναι ολο το οπτικο πεδιο. Τα οπτικα πεδια στα κρανη σχεδιαζονται απο 190 ως 210+.

Καταλαβαινεις οτι για τον καθεναν θα επρεπε να σχεδιαστει το καταλληλο κρανος, πραγμα αδυνατον. Οποτε δεν μπορεις να ξερεις αν καποιος καλυπτει πληρως το οπτικο του πεδιο.

Φιλικα, Gregpktm και οχι gregtpgmmtg.

Και κατι τελευταιο που ξεχασα...

Αν δεις στην δημοσιευση μου στο τελος γραφω οτι απο τοτε φοραω ΠΑΝΤΑ το κρανος. Σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να πω οτι το κρανος ειναι κατι κακο 'η "Μη φορατε κρανος γιατι σας πεφτουν τα μαλλια" :) . Αυτο εννοουσα ηταν οτι και το κρανος οπως ολες οι ανθρωπινες κατασκευες, δεν ειναι τελειο (ακομα), και αν εχει χιλιαδες πλεονεκτηματα, εχει και καν'α δυο προβληματακια. Και αν αυτα δεν τα αναφερουμε τοτε δεν θα βελτιωθουν ποτε.

pissaman
28/08/2006, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Pios? ;)

Pistepse me einai sxedon anefarmosto auto pou les kai AN tyxei kai efarmostei odigei se epikindines, gia ti dimokratia kai oxi mono, katastaseis.

Telos, oi goneis/sxolio tou pitsirika prepei na tou exoun mathei oti opws stin pragmatiki zwi den akoume agnwstous kai oti malakia autoi mas poune, etsi kai sto net den pernoume tis metritis oti diavazoume kai idika apo tetoia site tou k@lou...
Φίλε μου συμφωνώ, αλλά το ΕΣΡ τι το έχουμε? και δεύτερον οι γονείς του πιτσιρικά, δεν συμφωνούν που πήρε μηχανάκι! ;)

Tsakalaki
28/08/2006, 17:46
Δεν πολυδιάβασα τις απαντήσεις και τις τοποθετήσεις σας για το τόπικ αυτό.....



Στο μόνο που έχει δίκιο ο τυπάς για τα περι κράνους, είναι πως το κράνος ΔΕΝ θα πρέπει να είναι υποχρεωτικό....




Ε, ναι ρε μ@λ@κ@, μην αγχώνεσαι....δεν θα σε υποχρεώσουμε και να ζήσεις...αυτό έλειπε......Όντως συμφωνώ μαζί σου πως δεν θα πρέπει να είναι υποχρεωτική η χρήση κράνους...θες αγοριμ;;;;; βάλτο στη καούκα σου μπας και την σώσεις.... δεν θες αγόριμ.... μη σώσεις.....



Στο κάτω - κάτω, έτσι είνα ρε παιδιά..... Κανένα πρόστιμο δεν θα κάνει κάποιον αποφασισμένο να μην φοράει κράνος, να το φορέσει...


αυτά....:wave2:
















:eyepop: έ ρε κάτι άτομα, κάθε μέρα μάχη......

Λεωνίδας
28/08/2006, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tsakalaki
Δεν πολυδιάβασα τις απαντήσεις και τις τοποθετήσεις σας για το τόπικ αυτό.....



Στο μόνο που έχει δίκιο ο τυπάς για τα περι κράνους, είναι πως το κράνος ΔΕΝ θα πρέπει να είναι υποχρεωτικό....




Ε, ναι ρε μ@λ@κ@, μην αγχώνεσαι....δεν θα σε υποχρεώσουμε και να ζήσεις...αυτό έλειπε......Όντως συμφωνώ μαζί σου πως δεν θα πρέπει να είναι υποχρεωτική η χρήση κράνους...θες αγοριμ;;;;; βάλτο στη καούκα σου μπας και την σώσεις.... δεν θες αγόριμ.... μη σώσεις.....



Στο κάτω - κάτω, έτσι είνα ρε παιδιά..... Κανένα πρόστιμο δεν θα κάνει κάποιον αποφασισμένο να μην φοράει κράνος, να το φορέσει...


αυτά....:wave2:
















:eyepop: έ ρε κάτι άτομα, κάθε μέρα μάχη...... Τότε ούτε εγώ θέλω να πληρώνει το ΙΚΑ που του τ'ακουμπάω κανονικότατα κάθε μήνα όταν αυτός ο "επαναστάτης" ενδεχομένως να χρειαστεί να νοσηλευτεί.
Πώς σου φαίνεται; :wave2:

Tsakalaki
28/08/2006, 17:59
Όπα... δεν το έπιασα.... Μηπως θα πρέπει όταν πηγαίνουμε με το φορείο στο νοσοκομείο να μας ρωτάνε αν φταίγαμε για να μας μεταχειριστούν ανάλογα;;;;; φταις=πληρώνεις, δεν φταις=δεν πληρώνεις;;;;;



Ίσως η κουβέντα να ξεφύγει και να πάει προς τη πολιτική...και σε αυτό φταίω εγώ που έθεσα έτσι το θέμα....

Λεωνίδας
28/08/2006, 18:01
Μην το γενικεύεις, εγώ μιλάω πολύ συγκεκριμένα.

Tsakalaki
28/08/2006, 18:04
Και εγώ συγκεκριμένα μιλάω....


δηλαδή μου λε το ΙΚΑ να πληρώνει τη νοσηλεία του ασθενούς ανάλογα με το τρόπο με τον οποίο απέκτησε το πρόβλημα υγείας;;; έχει αυτό λογική;

Λεωνίδας
28/08/2006, 18:15
Και πάλι το γενικεύεις.
Είναι άδικο να πληρώνει το εκάστοτε ταμείο / κράτος για κάτι που μπορεί να αποφύγει.
Είναι στατιστικά σίγουρο ότι η μη χρήση κράνους οδηγεί στην αύξηση των σοβαρών τραυματισμών που απαιτούν πολυέξοδη νοσηλεία. Οπότε το κράτος μπορεί να κυνηγήσει την επιβολή (αφού δεν καταλαβαίνουν μερικοί αλλιώς) της χρήσης κράνους για να περιορίσει τα έξοδά του. Παράλληλα, καλό τους κάνει.
Σωστά;

Tsakalaki
28/08/2006, 18:27
Δεν πάει πουθενά η συζήτηση που ανοίξαμε εμείς οι δυο. Απλά γιατί έχω έχω την άποψη Α και εσύ την άποψη Β...

Λεωνίδας
28/08/2006, 19:09
Πιθανόν.
Δε λέω να αρνηθεί σε καμία περίπτωση κάποιο νοσοκομείο τη νοσηλεία. Ας ήταν και αποτυχημένη απόπειρα αυτοκτονίας. Άνθρωποι είμαστε, ήμαρτον.
Λέω ότι η πολιτεία έχει δίκιο να προσπαθεί να επιβάλει την αυτοπροστασία (ζώνη, κράνος) έστω και μόνο "οικονομικά" να το δεις. Φυσικά δεν είναι αυτός ο πρωταρχικός σκοπός.
Πού διαφωνείς ακριβώς;

zudap50
28/08/2006, 19:11
Δεν ξέρω αν συμφωνώ για το αν το κράνος πρέπει να είναι υποχρεωτικό,αν πρέπει ο εκάστοτε εργοδότης-φορέας-κράτος να πληρώνει το οποιοδήποτε ατύχημα...ξέρω μόνο πως αν για τα λίγα μέτρα που χρειάστηκε να κάνει με την μηχανή -χωρίς-κράνος,αν δεν είχε παραβιάστεί το κόκκινο απο ενα αυτοκίνητο,αν δεν ηταν παρκαρισμένο ένα αλλο αυτοκίνητο στο σημείο που έγινε η πτώση και το χτύπημα στο κεφάλι και κυρίως αν φορούσε το κράνος,σήμερα ο Σωτήρης,ετών 26(τότε)θα ζούσε.:sad:

Tsakalaki
28/08/2006, 19:31
Διαφωνώ στο να υποχρεώνει το κράτος στον πολίτη να βάλει κράνος και ζώνη...


Το κράτος αυτός που έχει να κάνει είναι να δώσει στον πολίτη να καταλάβει γιατί πρέπει να φορά ζώνη και γιατί κράνος... Αυτό. τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο


Βέβαια, η λογική του τρόμου (βάλε κράνος αλλιώς θα φας πρόστιμο) φέρνει αποτέλεσμα, καθώς θα πρέπει να κοιτάμε αρχικά το αν ο άλλος βάζει κράνος η όχι, και όχι γιατί το έβαλε. Απλά είμαι κατά αυτής της λογικής.... Και όταν σου είπα οτι πάει στη πολιτική το θέμα, στο είπα γιατί έχω κάποιες απόψεις που δεν είναι ευρέως αποδεκτές, η μάλλον για να το θέσω καλύτερα είναι κατακριτέες απο τη πλειοψηφία, οπότε θα ξεφεύγαμε....




Μια είναι η ουσία, οτι πρέπει να τα φοράσε για μας... όλα τα άλλλα.....

Φιλαλήθης
28/08/2006, 20:02
και δεν ειδα το αυτοκινητο το οποιο ερχοταν εξ'αιτιας του κρανους

Δεν είδες το αμάξι επειδή δεν πρόσεξες καλά. Τα 10 χρόνια εμπειρίας δεν σημαίνουν τίποτα. Αν τα 10 χρόνια εμπειρίας σήμαιναν κάτι, αυτό είναι πως δεν έπρεπε με τόση εμπειρία, να τρακάρεις επειδή δεν είδες κάποιον, και μάλιστα εξ'αιτίας του κράνους.

Αυτό είπες, σε αυτό απάντησα. Αν αλλάζεις το τι λες, θα αλλάξει και η απάντησή μου.

Στο κάτω-κάτω, εσύ χτύπησες και εσύ θα πρέπει να αναλύσεις που ακριβώς έσφαλες, οπότε είναι άσκοπο να σου λέω γω τι και πως και εξ'ίσου άσκοπο να δίνεις εξηγήσεις για τις συνθήκες του τρακαρίσματος και την εμπειρία σου σε μας.

anf125
28/08/2006, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
κοιτάς πίσω μέσα απο καθρέφτες και οχι γυρνώντας το κεφάλι , ειδικά πάνω σε δίτροχο σε δρόμο, που μπορεί να συμβεί οτιδήποτε μπροστά σου και να μην έχεις χρόνο αντίδρασης αν το δείς τελευταία στιγμή.

Gandalf

Χωρίς να είμαι έμπειρος νομίζω ότι ακόμα καλύτερο είναι συνδιασμένη χρήση καφρεφτών και γρήγορο κοίταγμα προς τα πίσω, λόγω της περιοχής που δεν καλύπτουν οι καθρέφτες, ειδικά για αλλαγή λωρίδας σε δρόμο ταχύας κυκλοφορίας. Επιπλέον εγώ όταν κινούμαι σε γρήγορο δρόμο κάθε 2-3 δευτερόλεπτα κοιτάω προληπτικά γρήγορα τους καθρέφτες, γιατί ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος πως οι από πίσω πάνε σωστά.

Nikoskazer2000
29/08/2006, 04:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84

θα ήθελα ρε ενώ πήγαινε ο καραγκιόζης με 100 να έσκαγε πάνω του ένα σμήνος μυγάκια να δω τι θα έκανε!!!! :D

Εκεί να δεις γέλια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

perastikos
29/08/2006, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Φίλε μου συμφωνώ, αλλά το ΕΣΡ τι το έχουμε? και δεύτερον οι γονείς του πιτσιρικά, δεν συμφωνούν που πήρε μηχανάκι! ;)

Ti sxesi exei to ESR me selida pou einai hosted stis USA?

An o pitsirikas den mporei na ta vrei me tous goneis tou i logokrisia tou diktiou (pou kai texnika einai diskoli) den einai lysi... :)

KRHTIKOS
31/08/2006, 09:04
Zoume se mia eleytherh xwra pou ola apagoreyontai ....
Mas kanoun elegxo (Ekam) eleythera xwris kanenas na paraponietai gia thn paraviash tou prosopikou mas asylou (Spiti , aytokinhto , motosykleta).
Mas "fwtografizoun" kameres thn wra pou exoume pei sthn gynaika mas oti eimaste allou .....
Mas epivaloun prostimo gia prosopikes mas epiloges pou den blaptoun allous ektos isws apo ton eayton mas an kai otan....

Se ligo mas blepw Amerikh .... eisai eleytheros na zeis periorismenos.

Kranos foraw panta eksw . Mesa sthn polh omws kai symfwna me thn douleia mou (ksekina stamata ....) to krinw ypervolh.

Exeis tis idies pithanothtes na patheis atyxhma me ena pezo pou pernaei to dromo.
Na forame kai pezoi kranos? Panoplia? Profylaktiko gia wra anaghs?

gdevelek
31/08/2006, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από KRHTIKOS

Kranos foraw panta eksw . Mesa sthn polh omws kai symfwna me thn douleia mou (ksekina stamata ....) to krinw ypervolh.


εύχομαι όταν αλλάξεις γνώμη να ΜΗΝ είναι επειδή χτύπησες


Αρχικά δημιουργήθηκε από KRHTIKOS

Exeis tis idies pithanothtes na patheis atyxhma me ena pezo pou pernaei to dromo.



ούτε γι' αστείο μην το λές αυτό :nono:

zireous
01/09/2006, 22:33
Έχω ξανασχολιάσει το σάιτ...

Το ότι υποχρεώνεται κάποιος να φορέσει κράνος για να μη πληρώσει χχχ ευρά είναι σαχλαμάρα. Το να φάει μια τούμπα φορώντας το, μπορεί να του δώσει όμως περιθώριο να ξανασκεφτεί τη χρησιμότητά του.

Ο Ιαβέρης (ή κάποιος άλλος, που να θυμάμαι με τόσες διασείσεις) είχε θέσει το εξής απλό παράδειγμα (ισχύει και για τη ζώνη ασφαλείας στα κουτιά):

Πήγαινε στη κουζίνα και άνοιξε ένα ντουλάπι στο ύψος του κεφαλιού σου.
Κάνε 4 βήματα πίσω, ξαναξεκίνα και συνειδητά στούκαρε με το κεφάλι το ντουλάπι.

Πονάει έ;

Η ταχύτητα βάδην συνήθως είναι 2-5 χλμ/ώρα.

Πολλαπλασίασε το πόνο ανάλογα και αποφάσισε πότε σπάει το κεφάλι σου ευκολότερα, με κράνος ή χωρίς.

Και μη ξεγελιέσαι, μέσα στη πόλη παίζουνε τα ατυχήματα. Όχι όλα.
Το 99%, μόνο.

Περαστικά.