PDA

View Full Version : no more καρβουνο



mbjp
25/08/2006, 10:57
Κατα τις 10:00 το πρωι σημερα ανεβαινω την Π.Ραλλη προς Αθηνα. Το λοιπον, σταματω σε ενα φαναρι και περιμενω...Κοιταω στο αντιθετο ρευμα και το βλεμμα μου πεφτει επανω σε ενα τρικυκλο που εστριβε αριστερα (προς τη δικη μου κατευθυνση).

Καθως περναει απο μπροστα μου, παρακολουθω εντρομος τον οδηγο. Ειναι ενας 10χρονος (το πολυ) που ζοριζεται για να φτασει το τιμονι και διπλα η μανα (?) του που εδινε οδηγιες. Δεξια και αριστερα 2-3 πιτσιρικια. Πισω στην καροτσα μετρησα αλλα 9..

Τωρα για να εχουμε καλο ερωτημα, πες οτι γινεται μια μαλακια απο τις πολλες και τουμπαρει το χρεπι. Ποιος θα την πληρωσει; Οι μπατσοι υπαρχουν μονο για τα "ευκολα", κανα κρανακι, καμμια ζωνη, καμμια λεωφορειολωριδα;;
Ο "νεος" Κ.Ο.Κ. τι προβλεπει αραγε σ'αυτες τις περιπτωσεις;

Φιλαλήθης
25/08/2006, 11:25
καλύτερα που οδηγούσε το παιδάκι... γιατί αν κρίνουμε τις οδηγικές ικανότητες της μαμάς από τη γενικότερη αντίληψή της περί ασφάλειας...:ZZZ:

anf125
25/08/2006, 15:51
Προφανώς αφού ο "οδηγός" ήταν κάτω των 15 είχε το ακαταλόγιστο... ακόμα και φόνο να έκανε. Ακόμα και ασφαλισμένο να ταν το όχημα (λέμε τώρα) καμία ασφαλιστική δε θα πλήρωνε. Επομένως ο Αγ. Χριστόφορος βοηθός (προστάτης των οδηγών).

Gandalf dr685sm
28/08/2006, 10:03
Πληρώνει ο γονιός , αφού του γίνει μύνηση προς αμέλεια προς το ανήλικο παιδί του.

Δυστυχώς μπορεί να μην πάρεις τίποτα παραπάνω απο το τρίκυκλο αν απο οτι κατάλαβα είναι σε άθλια οικονομική κατάσταση. Άσε που αμφιβάλω αν και αυτό ήταν ασφαλισμένο, μιας και οι εταιρίες δεν τα αναγνωρίζουν σαν ασφαλή οχήματα , καθώς δεν τηρούν στοιχείωδης προδιαγραφές κίνησης σε δρόμο πλέον.

Gandalf

div400
28/08/2006, 10:31
ακραια/εξωφθαλμη περιπτωση.....
και οι μπατσοι ασφαλως απων....εξαλλου θα ζεσταθει/κρυωσει ο καφες τους που να τρεχουν τωρα να μπλεκουν με αθιγγανους(φανταζομαι) και ανασφαλιστα οχηματα και ανηλικους και χαρτουρες και.... και..... και....

σημερα ετυχε μπροστα μου ενας ηλικιωμενος που εμφανεστατα δεν εβλεπε στα 10 μετρα μπροστα του...παραλιγο να προκαλεσει καραμπολα στην συγγρου επιδη δεν ειδε (προφανος) το ταξι που σταματησε κανονικα (δηλ. φλας απο ωρα, τερμα δεξια κολλητα με το πεζοδρομιο οχι στην μεση της λωριδας) και την τελευταια στιγμη κανει ελιγμο να το αποφυγει χωρις εννοειτε να ελεγξει και πηγε να συγκρουστει με το προπορευωμνο (απο μενα) οχημα...
και οταν αργοτερα (λιγα μετρα πιο κατω) πηγε να στριψει στην εξοδο γαι Ν.Σμυρνη καβαλησε και το πεζοδρομια με το μισο αυτοκινητο για παρει την στροφη.

οκ δεν λεω οταν γερσεις πρεπει να ποσυρθεις απο την ζωη αλλα ρε παιδια, ποιος του ανανεωσε το διπλωμα, ποιος γιατρος των εξετασε και των βρηκε και καταλληλο? οι τροχαιοι δεν τοων εχουν σταμτησει ποτε για ελενγχο?
και αν προκαλεσει ατυχημα, ολοι οι παραπανω εχουν καμια ευθυνη εναντι του νομου?
τι ρωταω τωρα θα μου πειτε ε?

Tsakalaki
28/08/2006, 13:39
...



Και όπως έλεγε και το τραγούδι που γράφτηκε με αφορμή τη παρουσία της εθνικής Ελλάδος στο μουντιάλ του 1994:


Γειά σου Ελλάδα, ποιος Θεός δεν πίστεψε τα θαύματά σου.....




:look:

mbjp
04/09/2006, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
ακραια/εξωφθαλμη περιπτωση.....
και οι μπατσοι ασφαλως απων....εξαλλου θα ζεσταθει/κρυωσει ο καφες τους που να τρεχουν τωρα να μπλεκουν με αθιγγανους(φανταζομαι) και ανασφαλιστα οχηματα και ανηλικους και χαρτουρες και.... και..... και....


ασε που μπορει να σκασει ολος ο καταυλισμος εξω απο το τμημα, να τα κανουν λαμπογυαλο και να φωναζουν μετα στα ΜΜΕ για ρατσισμο, φυλετικες διακρισεις, καταπιεση, κακομεταχειριση και αλλα τετοια ομορφα..