PDA

View Full Version : Πρόληψη Ατυχημάτων



zoumpou
25/08/2006, 21:23
Τηλεοπτικό Spot (http://www.metacafe.com/watch/175504/car_accident/)

Βρήκα το παραραπάνω link και λέω να ανοίξουμε την κουβέντα.

Έχω ακούσει κατά καιρούς γνωστούς αννθρώπους του χώρου της οδήγησης (Σταθάκης, Ιαβέρης, Καβαθάς), να λένε να γίνουν ανάλογες ενέργειες και στην Ελλάδα για την πρόληψη των τροχαίων. Πιστευεται πως θα βοηθήσουν; Εγω νομίζω πως ναι, αν δεν δεις ωμά ενά ατύχημα, τις ανθρώπινες απώλειες και πόσο ανατριχιαστικό είναι, δεν πρόκειται να σταματήσεις να κάνεις λαλακίες στο δρόμο. Φανταστείται να δειχθεί τι παθαίνει το μωρο σε περίπτωση που το κρατά η μάνα στην αγκαλιά της, ή τι παθαίνει αυτός που δεν φοράει κράνος σε μια μιροπτώση με 50χλμ μέσα στην πόλη. Ας δωθούν χρήματα απο πρόστιμα σε τέτοια σποτάκια στην TV, νομίζω πως θα συνετιστούν αρκετοί, γιατί όποιος δεν έχει βρεθεί σε ατύχημα την ώρα που γίνεται (να του δεθεί το στομάχι κόμπος) ή δεν έχει πάθει ο ίδιος, έχει μια αόριστη εικόνα στο μυαλό του. Ειναι κακό να μη φοράς ζώνη, κράνος αλλά σώζεσαι, τη πατάνε οι άλλοι εσυ προσέχεις κτλ. Και να δείξουν απλά πράματα ότι για να τρακάρεις δεν χρειάζεται να πηγαίνεις 200 για αυτο φόρα κράνος-ζώνη να είσαι έτοιμος για όλα. Είναι σκληρές οι εικόνες αλλά είνα πιο σκληρό να φεύγουν συνάνθρωποί μας άσκοπα

zoropatra
25/08/2006, 22:45
μωρε αν το μυαλο του ελληνα εχει σκατα τι να σου κανουν και οι οδηγιες και οι συστασεις............


εξαλου ειναι πολλοι αυτοι που τρωνε τα μουτρα τους επειδη δεν φοραγανε κρανος και μετα κανουν δυο ενεργιες....ή θα παρουν αυτοκινητο ή θα ξανακαβαλισουν μοτο και παλι χωρις κρανος......οποτε οτι και να δουν στην οθονη δεν παιζει να αλλαξει κατι.......

και για να μην παρεξηγηθω δεν λεω να μην γινονται τετοιες ενεργιες....καλο ειναι να τις αρχισουν απο τα σχολεια.....

anf125
25/08/2006, 23:06
Σίγουρα θα είχαν αποτελέσματα τέτοιες προσπάθειες, αλλά λίγο δύσκολο να παρθούν οι ανάλογες πρωτοβουλίες γιατί (για την ώρα τουλάχιστο) είναι έξω από την κουλτούρα μας... Ελπίζουμε όμως...

KLX
25/08/2006, 23:11
ligo trabigmeno mou fanike ektos kai an itan pano se strofi(den to proseksa)

Trickster
25/08/2006, 23:29
Να βάλουν μαθημα Κ.Ο.Κ από το νηπιαγωγείο. Στο δημοτικό γυμνάσιο και λύκειο αρκετές ώρες, τόσες ώστε να γίνει ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ!!!


(να μην πω να μπεί και βασικό μάθημα για πανελλήνιες :p )

airamhag
26/08/2006, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Να βάλουν μαθημα Κ.Ο.Κ από το νηπιαγωγείο. Στο δημοτικό γυμνάσιο και λύκειο αρκετές ώρες, τόσες ώστε να γίνει ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ!!!


(να μην πω να μπεί και βασικό μάθημα για πανελλήνιες :p )


εχει γινει προταση απο την ενωση δασκαλων να κανουν μαθημα σε δημοτικα κ μαλιστα δωρεαν κ το υπουργειο αρνηθηκε..

το ξερω γιατι ο δασκαλος οδηγησης που ειχα ηταν προεδρος της ενωσης.

Φιλαλήθης
26/08/2006, 09:33
παντελώς και απολύτως άχρηστο.

Αυτοί που κάνουν τις μαλακίες στο δρόμο και οδηγούν επικίνδυνα, είναι βέβαιο πως θα πουν "σε μένα... εγώ είμαι οδηγάρα, δε θα συμβεί αυτό σε μένα!"

πως το ξέρω; εδώ, ακόμα και αν χτυπήσει ο ίδιος, και πάλι δεν βάζει κράνος... τί να σου κάνει το βίντεοκλιπ? Άσε που επειδή παίζεται στην τηλεόραση και δεν είναι 'live' δεν θα 'χτυπήσει' νεύρο. Τόσα και τόσα αίσχή δείχνουν στην τηλεόραση (δε ξέρω βέβαια αν συνεχίζουν, έχω χρόνια να δω). Το ατύχημα θα τους πειράξει;