PDA

View Full Version : Gs 500 και γενικά αλλαγές ταχυτήτων για αρχάριους.



Gs_500_Harris
26/08/2006, 20:23
Αγόρασα ένα gs 500 2006 μτχ. και όντας άπειρος δυσκολεύομαι λίγο με τις ταχύτητες.
Έχω να παραθέσω τα εξής ερωτήματα:

-Πλησιάζοντας ένα φανάρι με 90-100χλμ που είναι κόκκινο, ποιος είναι ο σωστός τρόπος κατεβάσματος των ταχυτήτων?

-όταν παίρνουμε μια στροφή με αρκετά χαμηλή ταχύτητα(κατάσταση πόλης, στροφή 90ο) έχουμε δευτέρα, γιατί εμένα με δευτέρα όταν ξεκινώ να δίνω γκάζι ο κινητήρας ακούγεται και τον νιώθω σα να δυσκολεύεται.

-σε πόσους χιλιάδες στροφές πρέπει να αλλάζω ταχύτητα ανά, μετάδοση(1η, 2α κτλ)

-είναι πολύ σκληρές οι αλλαγές ταχυτήτων σε αυτό το μοντέλο ή μου φαίνεται?

Ευχαριστώ πολύ!:wave2:

kostisthegreek
26/08/2006, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gs_500_Harris
Αγόρασα ένα gs 500 2006 μτχ. και όντας άπειρος δυσκολεύομαι λίγο με τις ταχύτητες.
Έχω να παραθέσω τα εξής ερωτήματα:

-Πλησιάζοντας ένα φανάρι με 90-100χλμ που είναι κόκκινο, ποιος είναι ο σωστός τρόπος κατεβάσματος των ταχυτήτων?

-όταν παίρνουμε μια στροφή με αρκετά χαμηλή ταχύτητα(κατάσταση πόλης, στροφή 90ο) έχουμε δευτέρα, γιατί εμένα με δευτέρα όταν ξεκινώ να δίνω γκάζι ο κινητήρας ακούγεται και τον νιώθω σα να δυσκολεύεται.

-σε πόσους χιλιάδες στροφές πρέπει να αλλάζω ταχύτητα ανά, μετάδοση(1η, 2α κτλ)

-είναι πολύ σκληρές οι αλλαγές ταχυτήτων σε αυτό το μοντέλο ή μου φαίνεται?

Ευχαριστώ πολύ!:wave2:


α) Μία μία και προοδευτικά το συμπλέκτη για να μην μπλοκάρει ο τροχός.

β) Με αρκετά χαμηλή ταχύτητα να κατεβάζεις 1η για να μην ζορίζεται.

γ) Οταν ακούς τον κινητήρα να "φορτώνει"

δ) Δεν ξέρω δεν απαντώ.

Αντε και καλά χιλιόμετρα!

Gs_500_Harris
26/08/2006, 22:26
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, να'σαι καλά!

anf125
26/08/2006, 22:26
Αν δεν κάνω λάθος το συγκεκριμένο μοντέλο διαθέτει στροφόμετρο, επομένως αν δυσκολεύεσαι να καταλάβεις από τον ήχο του κινητήρα μπορείς να ανεβάζεις ταχύτητα όταν βλέπεις να πλησιάζουν οι στροφές στα "κόκκινα". Οι ταχύτητες συνήθως είναι πιο σκληρές στην αρχή σε όλες τις καινούριες μηχανές. Μπορείς να συμβουλευτείς και το εγχειρίδιο του κατασκευαστή.

kalant
26/08/2006, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gs_500_Harris
Αγόρασα ένα gs 500 2006 μτχ. και όντας άπειρος δυσκολεύομαι λίγο με τις ταχύτητες.
Έχω να παραθέσω τα εξής ερωτήματα:

-Πλησιάζοντας ένα φανάρι με 90-100χλμ που είναι κόκκινο, ποιος είναι ο σωστός τρόπος κατεβάσματος των ταχυτήτων?

-όταν παίρνουμε μια στροφή με αρκετά χαμηλή ταχύτητα(κατάσταση πόλης, στροφή 90ο) έχουμε δευτέρα, γιατί εμένα με δευτέρα όταν ξεκινώ να δίνω γκάζι ο κινητήρας ακούγεται και τον νιώθω σα να δυσκολεύεται.

-σε πόσους χιλιάδες στροφές πρέπει να αλλάζω ταχύτητα ανά, μετάδοση(1η, 2α κτλ)

-είναι πολύ σκληρές οι αλλαγές ταχυτήτων σε αυτό το μοντέλο ή μου φαίνεται?

Ευχαριστώ πολύ!:wave2:

φιλε ειναι θεμα εμπειριας και εξοικιωσης, με τον καιρο θα καταλαβεις την λειτουργια της μηχανης σου και θα την πηγαινεις ανετα και εντελως μηχανικα...

μην αγχωνεσαι...

καλες βολτες

Filosofos
27/08/2006, 00:07
kalant +1
pantws to sigkekrimeno montelo den 8a elega oti exei idietera sklires taxitites proponisou (odigise) kai 8a e3ikio8eis:cool: :cool:

gcrook
27/08/2006, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gs_500_Harris
Αγόρασα ένα gs 500 2006 μτχ. και όντας άπειρος δυσκολεύομαι λίγο με τις ταχύτητες.
Έχω να παραθέσω τα εξής ερωτήματα:

-Πλησιάζοντας ένα φανάρι με 90-100χλμ που είναι κόκκινο, ποιος είναι ο σωστός τρόπος κατεβάσματος των ταχυτήτων?

-όταν παίρνουμε μια στροφή με αρκετά χαμηλή ταχύτητα(κατάσταση πόλης, στροφή 90ο) έχουμε δευτέρα, γιατί εμένα με δευτέρα όταν ξεκινώ να δίνω γκάζι ο κινητήρας ακούγεται και τον νιώθω σα να δυσκολεύεται.

-σε πόσους χιλιάδες στροφές πρέπει να αλλάζω ταχύτητα ανά, μετάδοση(1η, 2α κτλ)

-είναι πολύ σκληρές οι αλλαγές ταχυτήτων σε αυτό το μοντέλο ή μου φαίνεται?

Ευχαριστώ πολύ!:wave2:

-Ειναι κατι που εμπειρικα θα το δεις δηλαδη τι εννοω...
Αναλογα με το τι ταχυτητα εχεις φρεναρε μεχρι να πεσουν οι στροφες με την σχεση που εχεις τοσο, ωστε καθως κατεβαζεις να μην κλοτσαει το μηχανακι.
Εισαι πχ με τριτη (εντελως τυχαιο παραδειγμα) , και 90 χλμ αρα δουλευει το μηχανακι στις μεσαιες στροφες και λιγο πανω.
Πεσε με τριτη στα 40-50 χλμ και κατεβαζε προοδευτικα φρεναροντας.
Εγω προσωπικα παντα δινω και γκαζι, οταν παταω συμπλεκτη ετσι, για να εχω ομαλα κατεβασματα.
Με τον καιρο θα δινεις οσο γκαζι πρεπει καθως κατεβαζεις.

-Η μηχανη δεν ειναι αυτοκινητο να την δουλευουμε στις 1500 στροφες και μετα να δινουμε γκαζι και να ανοιγει προοδευτικα.
Το μηχανακι να το εχεις παντα στην ροπη του και να το δουλευεις σχετικα ψηλα πανω απο τις 3.000 στροφες για να εχεις αμεση αποκριση και να προστατεψεις το συστημα μεταδοσης απο χαζοφθορες.
Εν αναγκη να το δουλευεις και με 1η στην Αθηνα οπου χρειαζεται και ας ειναι και στις 5.000 στροφες δεν παθαινει τιποτα οι μηχανες "δουλευουν" σε αλλη κλιμακα στροφων.

-Να αλλαζεις εκει που το μηχανακι εχει πιασει την ροπη του και δινει ωθηση χωρις παρατραγουδα.
Θα το δεις με τον καιρο και αυτο.

-Οχι, απεναντιας (το εχω οδηγησει).Ποσα χλμ εχεις κανει με το μηχανακι και ποτε αλλαξες λαδια; (αν εχεις αλλαξει ποτε) .

Gs_500_Harris
27/08/2006, 00:20
Είναι αρκετά σκληρές στα κατεβάσματα, έχει μόνο 27οοχλμ και το πήρα 3300 ευρώ.
Είναι πολύ όμορφο αλλά μιας και δεν είχα ποτέ μηχανή μου φαίνεται πολύ βαρύ (170) και δυσκολοδήγητο μες την πόλη. Αλλά δε βαριέσαι, μια συνήθεια είναι όλα!

Υ.Γ. όταν μιλούσα για κατέβασμα ταχυτήτων με 100χλμ και ένα κόκκινο φανάρι 100μ μπροστά εννούσα ότι κρατώ πατημένο το συμπλέκτη και τις κατεβάζω μέχρι πρώτη και μετα νεκρό. μήπως πρέπει να τις αλλάζω μία μία, αν και κάτι τέτοιο μου φαίνεται πολύ κουραστικό και δύσκολο να συμβαίνει...:confused:

Gs_500_Harris
27/08/2006, 00:28
φίλε δεν έχω αλλάξει λάδια και δεν ξέρω τι έκανε ο προηγούμενος, ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές σου συμβουλές.

gcrook
27/08/2006, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gs_500_Harris
Είναι αρκετά σκληρές στα κατεβάσματα, έχει μόνο 27οοχλμ και το πήρα 3300 ευρώ.
Είναι πολύ όμορφο αλλά μιας και δεν είχα ποτέ μηχανή μου φαίνεται πολύ βαρύ (170) και δυσκολοδήγητο μες την πόλη. Αλλά δε βαριέσαι, μια συνήθεια είναι όλα!

Υ.Γ. όταν μιλούσα για κατέβασμα ταχυτήτων με 100χλμ και ένα κόκκινο φανάρι 100μ μπροστά εννούσα ότι κρατώ πατημένο το συμπλέκτη και τις κατεβάζω μέχρι πρώτη και μετα νεκρό. μήπως πρέπει να τις αλλάζω μία μία, αν και κάτι τέτοιο μου φαίνεται πολύ κουραστικό και δύσκολο να συμβαίνει...:confused:

ΥΓ...ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ...
Ειπαμε αυτες ειναι αυτοκινηταδικες συνηθειες και στις μηχανες απογορευονται δια ροπαλου.
Τωρα για την σκληροτητα, μαλλον θα μαλακωσει με τον καιρο, αλλα δεν μου ειπες αν εχουν γινει οι προγραμματισμενες αλλαγες λαδιων, (τα λαδια ευθυνονται σε μεγαλο βαθμο για το σασμαν μεταξυ αλλων) .

Τα αλλα που προανεφερες για το βαρος, θα δεις με τον καιρο οτι τα 170 κιλα ειναι πολυ λιγα, κανε υπομονη.

Ταχυτητες θα κατεβαζεις μια-μια με τον τροπο που σου ειπαμε και γενικα το μηχανακι θα το δουλευεις ροπατα.

Τεσπα υπομονη και κανε χλμ.:wave2:

gcrook
27/08/2006, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gs_500_Harris
φίλε δεν έχω αλλάξει λάδια και δεν ξέρω τι έκανε ο προηγούμενος, ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές σου συμβουλές.

Καλου κακου αλλαξε τα γιατι ο αλλος μπορει να εκανε και μαλακιες και να τις πληρωνεις εσυ....:sad:

Gs_500_Harris
27/08/2006, 00:40
Απίστευτο, τώρα το πρόσεξα. Τρίτη και 90χλμ? Καλά έτσι σε πόσες χιλιάδες στροφές δουλεύει, εγώ εκεί το πάω με πέμπτη... Μήπως είμαι μ......ας.:mad: όταν ανεβαίνουν πολύ οι στροφές ψιλοχοντροτρίζει το μηχανάκι και επειδή είμαι στο στρώσιμο δεν το ρισκάρω ή τέλος πάντων νομίζω ότι το κουράζω.
Δηλαδή πρέπει να υιοθετήσω έναν τρόπο οδήγησης που έχοντας μεγάλη ταχύτητα εάν είναι να σταματήσω να αλλάζω τις ταχύτητες μία προς μία και όχι ένας πατημένος συμπλέκτης και τις ταχύτητες γκλαν γκλαν κάτω και σταμάτημα...
Ευχαριστώ:blush:

Filosofos
27/08/2006, 01:12
Ti akribws ennoeis me to psilotrizei???:confused: :confused:
Tespa oso gia to strosimo kalo einai na mhn to zorizeis.
Alla mou kanei megalh entiposh h timh kai ta xiliometra gia metaxirismeno to phres apo emporo h apo idioth kai ti montelo einai?
an exeis foto kan'thn ena post(ta xrwmata ananeonontai sinexeia)

Gs_500_Harris
27/08/2006, 01:21
Πάνω από τις 5,5χλδς στροφές τρίζει, τώρα δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς αλλά κάπως έτσι είναι. Μπορεί να είμαι και υπερβολικός, δε ξέρω.
Από μικρό μαγαζάκι κανονικά, με καινούργια και μεταχειρισμένα (όχι της suzuki) αυτό βρέθηκε εκεί από ανταλλαγή, μοντέλο 2006, αγοράστηκε το Μάϊο από την αντιπροσωπεία και το πήρα προχθές.
Να μην σου κάνει εντύπωση γιατί καινούριο στην αρχή έκανε 4500 και τώρα κάνει 3950, άσε που αυτός το είχε 3500 και τον έπεισα να μου το κάνει 3300.
φωτό δεν παίζει αλλά είναι ίδιο με το μπλε που βρίσκεται ανάμεσα σε αυτές τις φωτό Χ2.

Gs_500_Harris
27/08/2006, 01:22
http://www.bikepics.com/suzuki/gs500/06/pics.asp

Filosofos
27/08/2006, 01:49
Αν ο κώλος σου είναι ετσι και δεν εχει τπτ άσπρο ψάξ' το λίγο γιατί αλλιώς το θυμάμε το φετινό τέσπα.
Και εγώ το Gs500 έχω(μεταξεί άλλων) το περσινό όμως και δεν είχα παρόμιο πρόβλημα, Ούτε θυμάμε να ήρθε κανείς στο μαγαζί με κάτι παρόμιο.:nono: :nono:

kalant
27/08/2006, 11:17
οσο για το σασμαν φιλε αλλαξε λαδια να εισαι σιγουρος, δεν ξερεις τι εκανε ο προηγουμενος...

για τις ταχυτητες που ειπες να τις κατεβαζεις μια μια και οχι ολες μαζι και νεκρα με πατημενο συμπλεκτη μεχρι το φαναρι, αν τις κατεβαζεις μια μια επιβραδυνει το μηχανακι απο το μοτερ και δεν ζοριζεις πολυ τα φρενα επισης...

για το τριξιμο, προφανως κατι συντοινιζει σε αυτες τις στροφες που ανεφερες, ψαξε προσεκτικα απο που προερχεται και πραξε αναλογα, ισως ειναι καποιο πλαστικο και θελει σφιξιμο...

panoc
27/08/2006, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
[B]-
Εν αναγκη να το δουλευεις και με 1η στην Αθηνα οπου χρειαζεται και ας ειναι και στις 5.000 στροφες δεν παθαινει τιποτα οι μηχανες "δουλευουν" σε αλλη κλιμακα στροφων.

Σαν νιουφης χρηστης μηχανής δε το ηξερα αυτό, η απλά δεν "ηθελα" να το πσιτεψω, καθότι καιε γώ εχω τη βλαμενη λογική οτι 1η βαζουμε μόνο από ξεκινημα απόσ ταση.... και η 2α με λιγες στροφς (κατω από 2000... κανει λες και θα σβησει...
ευχαριστώ και εγώ για τη συμβουλή!
(vstrom 650 avs ειναι τιο μηχανακι μου με 850χλμ...)

gcrook
27/08/2006, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από panoc
Σαν νιουφης χρηστης μηχανής δε το ηξερα αυτό, η απλά δεν "ηθελα" να το πσιτεψω, καθότι καιε γώ εχω τη βλαμενη λογική οτι 1η βαζουμε μόνο από ξεκινημα απόσ ταση.... και η 2α με λιγες στροφς (κατω από 2000... κανει λες και θα σβησει...
ευχαριστώ και εγώ για τη συμβουλή!
(vstrom 650 avs ειναι τιο μηχανακι μου με 850χλμ...)
Μα ειναι απλη λογικη.
Οταν η πρωτη σχεση φτανει στο V-Strom μεχρι τα 70 χλμ δεν ειναι λογικο να την χρησιμοποιουμε οσο μπορουμε;

Και ειδικα σε V-2 κινητηρα που απαγορευεται αποτομο ανοιγμα γκαζιου με μεγαλη σχεση και λιγες στροφες....

Οσο για τον φιλο που ανοιξε το θρεντ και λεει οτι στις 5500 τριζει ασφαλως και καπου θα συντονιζει το μηχανακι, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα πρεπει με μια σχεση να ανεβαζουμε τοσο αργα στροφες στομηχανακι, ωστε να το κανουμε να σειεται ολοκληρο.

Ειπαμε το δουλευουμε εκει που εχει παντα ροπη να τραβηξει θετικα σε ανηφορα με φορτιο κτλ.

Μην φοβαστε την πανω κλιμακα τον στροφων στα μηχανακια.
Φτιαχτηκαν για να δουλευουν ψηλα.

Τωρα αν στο στρωσιμο απαγορευεται πχ να ξεπερασεις τις 5 η 6.000 στροφες τοτε κατεβαζουμε σχεση και παμε πιο αργα (αναγκαστικα) , ωστε να υπαρχει παντα δυναμη.

Αυτα.

Gs_500_Harris
27/08/2006, 23:10
Τέλεια, χαίρομαι πολύ για τις πληροφορίες που μου δώσατε και που μέσω αυτών των αρχάριων μου ερωτήσεων μπορέσαμε να βοηθήσουμε και άλλους φίλους που παρότι πιο έμπειροι, είχανε και αυτοί τους προβληματισμούς τους...:D